ï«o. m DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. o ar 1 o Vi het zuidelijk oorlogsterrein. rreiD. O Honderd en zestiende Jaargang. 1914 10.80, Ir.p. post f 1.-. Starten tlepiiis10 et. p. regel, groots letters soar plaatsruimte, fineren fr. N. V. Boek- en RanPelsiliokkarij r.h. HEBBIs. GOSTEB 4 ZOON, Voordem E 9. Telefoon*. 3. ZATERDAG 12 DECEMBER. Ter zee. In do BELGJLE. VARIA. Qlfl [ü*j33SF tgaSaat? laW 2 blad®n. ALKMAAR, 12 December. Strategie ia eens omschreven ala de kunst, om een deel van den vijand met een groote overmacht te overvallen. Het is duidelijk, dat de Engelschen in het zeegevecht bij de Falkland-eilanden deze strategie hebben toegepast. Uit nadere berichten is gebleken, dat de overmacht van het Britsche eskader zeer groot is geweest en zelfs is gemeld, dat bij dit eskader twee dreadnoughts waren, die eerst vier weken geleden Southampton verlaten hadden. Uit Londen meldt Reuter officieel, dat de Engelschen 7 dooden en 4 ge wonden hadden, en dat er geen enkel officier werd gedood of gewond over averij wordt niet gespro ken. De bijzonderheden over deze merkwaardige ont moeting, waarbij de aanvallende partij zulke buiten gewone voordeden heeft behaald zonder zelf noe menswaardige verliezen te lijden, zullen zeker zeer interessant zijn. Jammer genoeg bleven ze tot dusver re uit. Natuurlijk laten de Duitsche bladen vooral uit komen, dat het succes der Engelschen te danken is geweest aan de overmacht, ontstaan door betere, snellere schepen en zwaardere, verder schietende ka nonnen. Men wijst er op, dat de strijd bij voorbaat hopeloos was, men zegt, dat men dezen afloop van de moedige schepen op den grooten Oceaan heeft voorzien en men verklaart, dat 't verlies van de sche pen even weinig invloed op den loop van den oorlog zal hebben als hun succes 't zou hebben gehad. Zijn de eerste opmerkingen niet onjuist, de laatste, die af komstig is van de Deutsche Tageszeitung, lijkt ons minder nauwkeurig. Welke invloed een gevecht, in vergelijking bij de groote zeeslagen, die de beslis sing van den strijd ter zee moeten brengen, op den gang van zaken zal hebben, is natuurlijk te voren niet te zeggen. Maar ten onrechte, dunkt ons, meet de Tageszeitung het resultaat van het gevecht bij de Falkland-eilanden alleen af naar de tevoren reeds^als verloren beschouwde en thans inderdaad verloren ge- gane Duitsche schepen. De Britsche overwinning heeft nog een anderen, veel belangrijker kant. Immfers wanneer het een groote overmacht van sterke, snelle schepen is, die de Duitsche schepen in den grond ge boord heeft, dan wil dat ook zeggen, dat die talrijke, zeer bruikbare Engelsche schepen vrij komen, en el ders voor andere doeleinden kunnen worden aange wend. Tot dusverre werd een belangrijk deel der vloten van de verbonden mogendheden gebezigd voor de jacht op de Duitsche schepen, doch dit deel kan thans vrij wat verzwakt worden en overigens dienst doen in andere, belangrijker ontmoetingen. En deze laatste omstandigheid is vooral niet van minder belang, dan het reeds behaalde succes. Over het gebeurde te Dover blijven de bijzonder heden ook al uit. Zooals men weet is deze stad een belangrijke oorlogshaven en het zou heel begrijpe lijk zijn, wanneer Duitsche onderzeeërs eens poog den, ue wachtschepen te verschalken, een kijkje te ne men in de haven, om te zien wat er ligt (deden En gelsche onderzeeërs zulks niet vlak na het uitbreken van den oorlog bij Helgoland en in het gunstigste geval een kansje te wagen, dus eens een proefje te nemen, of de zorgvuldig bewaarde, dure, nieuwe oorlogsschepen wei bestand zijn tegen de torpedo's. Maar of ex werkelijk zulk een poging is gedaan, nog lang niet zeker. De berichten blijven zeer vaag De eene z^man heeft belletjes uit het water zien op stijgen en kleine hoeveelheden olie op dezelfde plaats waargenomen, de ander heeft niet minder duideiijk een periscoop waargenomen, een derde heeft vier on derzeeërs ontwaard en hij verklaart, dat er een van gezonken is, een vierde zag er ook vier, maar is stel lig overtuigd, dat er twee van zonken Uit dit alles kan men het best opmaken, dat er een zenuwachtige stemming in Dover heeft geheerscht. En het ligt voor de hand, dat zenuwachtigheid in oorlogstijd een leelijk ding is. Wij hebben vroeger al eens medegedeeld, dat in vredestijd bij oefeningen door den uitkijk herhaaldelijk een stuk hout, een drij vende flesch of een groenteflesch werden gerappor teerd als een periscoop. Het is dan ook geenszins on mogelijk, dat men te Dover een drijvend voorwerp voor het dunne buisje van een onderzeeër heeft ge houden. In elk geval hebben de marine-autoriteiten zich niet onbetuigd gelaten en zij hebben blijkbaar liever een paar schoten te veel dan te weinig gelost in het geheel n.l. honderd! Doch niet alleen in Dover heeft men Duitsche on derzeeërs ontdekt. Thans meldt de Daily Mail, dat er twee Woensdagochtend in den Firth of Forth, dat is dus bij de marine-basis Rosyth tegenover Edin burgh, een aanval hebben beproefd, doch vernietigd werden. Men zal goed doen ook van dit bericht maar bevestiging af te wachten. Over den zeeslag bij de Falkland-eilanden komen er heden nog eenige details via Amerika. De Duitsche truisers zouden zijn vastgeloopen tusschen Engel sche en Japausche eskaders minister Churchill heeft zijn Japanschen collega hartelijk bedankt vooi den genoten steun en de Schamhorst liebben gevuurd, totdat de golven over de kanonnen aioegen. Een geduchte jacht werd er gemaakt op de Neurenberg, die werd gesommeerd om zich over te geven, maar eveneens heeft gestreden, totdat zij zonk. Van het Engelsche eskader worden een paar schepen genoemd, kruisers, iets grooter en iets moderner* dan de Schamhorst. Aan de Chileensche kust moet de Duitsche hulp kruiser „Eitel Friedrich" met een Engelsch oorlogs schip in gevecht geweest zijn. De Karlsruhe en de Kronprinz Wilhelm moeten voor de Engelsche vloot gevlucht zijn, die hen van hun kolen- en voorraad schepen beroofden. De officieele communiqué's brengen van het Wes telijk oorlogsterrein geen nieuws. De Franschen ma ken melding van een zeer krachtigen Duitschen aan val in de streek van Yperen, die werd afgeslagen. Het vroege communiqué vertelt, dat de Duitschers bij een van de loopgraven kwamen, het latere, dat deze loopgraaf werd veroverd, doch daarna door de Fran schen weer heroverd werd. Uit Boulogne wordt door Reuter gemeld, dat de inneming van Vermelles door de Franschen als een feit „van buitengewoon belang" moet worden be schouwd, daar het kan leiden tot in het bezit krijgen van den hoofdweg Lens-La Bassée. De verbondenen, zegt dit bericht, zullen niets onbeproefd laten om La Bassée te nemen. Engelsche bladen melden, dat de Duitschers hier al wijken en de Dally Mail gaat nog een stapje verder en verklaart, dat de Franschen La Bassée hebben genomen na een krachtigen infan- terie-aanval. Zooals wij reeds dikwijls gezegd heb ben: wanneer er inderdaad een dergelijk belangrijk succes was behaald, dan zou de schrijver van de re- geeringsmededeelingen niet nalaten, dit het allereerst te melden. Het begint er op het Oostelijk oorlogsterrein naar uit te zien, dat nu weer de Russen zich hersteld heb' ben. In het noorden van Polen, in de richting van Mlava, dat zal dus zijn op de lijn Warschau-Soldau, zijn ze tot het offensief overgegaan en zij vervolgen, naar het laatste communiqué zegt, de Duitsche co lonnes, die op sommige plaatsen in wanorde terag- trekken. In de streek benoorden Lowitz zijn echter de Duitschers nog het sterkst, want daar treden zij krachtig aanvallend op de Russische troepen zou den zeven aanvallen hebben afgeslagen. Ten Zuiden van Krakau houden de Russen hun offensief vol en maken daar stukken geschut buit en manschappen gevangen. Op grond van bovenstaande communiqué zouden we zeggen, dat de Times den stand van zaken juist weergeeft, waar het Engelsche blad zegt, dat de Duitschers, ondanks al hun inspanning, niet in staat zijn tot een verder oprukken naar Warschau en Krakau. Tenslotte zij melding gemaakt van een echt Arne- nkaansch voorstel. Senatoren van alle partijen te Washington moeten een motie hebben ingediend, waarin wordt aangedrongen op een wapenstilstand tijdens het Kerstfeest, die..... twintig dagen zou du ren. Zij hopen, dat de staking der vijandelijkheden een aansporing zou zijn voor de natiën om de be doeling en den geest van het Kerstfeest nog eens te overwegen. Deze heer en schijnen de Russen al heele- maal te vergeten 1 Het Hongaarsche blad „Az Est" deelt mede, dat het komitaat Saros geheel en al door de Russen ont ruimd is. Zij verlieten het gebied van het komitaat over de Doekla-pas. Bartefeld is weder in Oosten- rijksch-Hongaarsche handen. DE STRIJD IN SERVIë. Officieel werd gisteren uit Weenen bericht: Op het zuidelijk oorlogstooneel hebben geen belangrijke ge beurtenissen plaats gehad. Det voorgenomen troepenverschuivingen verloopen over het algemeen zonder groote gevechten met den vijand. DE SLAO BIJ DE FALKLAND-EILANDEN. De Duitsche admiraliteit maakt oificieel bekend: Volgens officieele berichten uit Londen, is het den Engelschen kruisers gelukt, ook den kruiser „Nüm- berg" tot zinken te brengen. Reuter meldt nog uit LondenIn den zeeslag bij de Falkland-eilanden werden aan Engelsche zijde zeven manschappen gedood en vier gewond. Qeen enkel officier sneuvelde of werd gewond. DE STRIJD IN BELOIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gisteravond meldt: De vijand trad gisteren weder actief op in de buurt van Yperen. Hij deed verschillende aanvallen op on ze linies en bereikte een onzer loopgraven. Wij zijn echter vorderingen blijven maken in de richting van de vijandelijke linies. In Argonne hebben wij onze loopgraven vooruit geschoven en twee aanvallen der Duitschers afgesla gen. Wij hebben het station Aspach ten zuiden van Thann genomen. Op andere plaatsen hadden artillerie-duels plaats. BOMMEN IN HAZEBROECK. Op het marktplein te Hazebroeck, waar gisteren door Duitschers bommen werden geworpen, waren juist even tevoren president Poincaré en generaal Joffre geweest, meldt men uit Berlijn. Negen Engelsche soldaten werden door de bom men gedood en vijftien gewond. GENERAAL BEIJERS' DOOD. Reuter meldt uit Pretoria, dat de lijkschouwing heeft uitgewezen, dat de opstandelingen-generaal Beijers niet gewond is geweest, doch verdronken. Het officieele rapport meldt, dat generaal Beijers te paard de Vaal was ingesprongen, doch van zijn paard gescheiden werd. Hij trachtte nog den oever te bereiken, doch op 300 yard gekomen riep hij„Kan nie meer". Weldra verdween hij onder water. DE TOESTAND IN LEUVEN. De heer M. Rutgers schrijft in de N. Rott. Crt over den toestand in Leuven o. m. het volgende: „Van de 8920 woningen te Leuven zijn er 1033 (heiaas de beste) een prooi der vlammen geworden. Nadat de bevolking op bevel der Duitschers de stad had verlaten, keerde er spoedig een gedeelte terug en toen ik 8 September eveneens terugkwam, trof ik er niet meer dan 5000 inwoners van ue 43,000. Dat cij fer bedraagt nu 39,000, doch hieronder zijn begre pen vele uitgewekenen van het platteland, naar hier gevlucht tijdens de gevechten. „I .'atuurlijk zijn Vele artikelen niet of voor enkelen te krijgen, maar waar het in deze tijden hoofdzakelijk gaat om de volksvoeding, dienen wij eerst deze za ken eens goed onder de oogen te zien. Reeds spoedig werd een speciaal bureau belast met de regeling van diverse aangelegenheden en aan haar initiatief dan' ken wij een fabricage in eigen beheer voor pl. m. 500 K.G. zout daags. De verschillende bakkers staan onder haar toezicht en bereiden iederen dag 300 gr. brood per hoofd der bevolking, hetgeen wordt ver kocht voor 20 ct. per K.G. Een vernuftig bon- en kaartensysteem regelt de distributie. „Driemaal per week wordt markt gehouden en de aanvoer laat niet te wenschen over. Ook hier bepaalt de overheid de prijzen en waren deze op 27 Novem ber als volgt aangeplakt: „Boter Fr. 3.10 per K.G. Eieren Fr. 4.Ó8 per 26 stuks. Aardappelen Fr. 8 per 100 K.G. Vleesch kalfs Fr. 2.20 per K.G.; varkens Fr. 2 per K.G.; rund Fr. 2.20 per K.G. „In de slagerswinkels, welke ook aan deze prijzen zijn onderworpen, ziet men nog steeds overvloedigen voorraad. „Steenkolen worden geregeld aangevoerd, wel zijn ze in prijs gestegen wegens verhoogde transportkos ten. Industrie-kolen: Fr. 30 per tonj Detail-verkoop Fr. 34 per ton. „Van gasontploffingen is hier niets bekend. De gas fabriek werkt regelmatig, is natuurlijk karig met openbare verlichting, maar hieraan is geen behoefte, immers na 8 uur Belgischen tijd mag de bevolking niet meer op straat. Bij volslagen gebrek aan petro leum zijn de aanvragen voor gasaansluitingen tal rijk; echter ontbreekt het dikwijls aan benoodigde materialen. „De waterleiding functioneert als gewoonlijk. On bewoonde huizen zijn als voorzorgsmaatregel afge sloten en de bewoners van niet aangesloten percee- len vinden aan de 43 stadspompen als gewoonlijk volop water. Voor de hygiëne bestaat dan ook niet het minste gevaar. „De electrische centrale levert als voorheen. „Van een verhoogd ziekte- en sterftecijfer kan dan ook niet worden gesproken en zulks werd ter bevoeg de plaatse pertinent weersproken. „In een zoo goed geordende plaats van samenle ving zai ik dan maar het zwijgen toedoen wat betreft de volgende aangeroerde punten: gebrek aan ar beidskrachten zie werkverschaffing, uitgestorven stad, 39,000 zielen op vroeger 43,000, talrijke solda ten, ten hoogste 1800 man, requisitie chef tram- diens^?? uitgemergelde, verwaarloosde honden en katten! Brr. „Er wordt onderwijs gegeven in het Atheneum, 2 openbare- en 2 bijzonder middelbare scholen, 7 open bare- en 6 bijzondere lagere scholen! Zoodat iedere onderwijzer, die niet op zijn post is zich moeilijk te verantwoorden zal hebben. „Tusschen de puinhoopen in Leuven kan men hou ten keeten vinden. Gelukkig tracht hierin de winkel stand wederom zijn gestoord bedrijf te grondvesten; de menschen toeven hier echter slechts overdag, be woond worden deze keeten niet en dit behoeft ook niet, daar velen elders een onderkomen hebben ge vonden en bovendien de kloosters op ruime schaal een onbekrompen gastvrijheid verleenen aan hen die van have en goed zijn beroofd. „Ziehier, geachte redactie, dood nuchter geschetst den waren toestand in Leuven. Denk nu niet dat on- DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. Officieel werd gisteren te Weenen bekend gemaakt t Onze operaties in de Karpathen verloopen geheel en al volgens het opgemaakte plan. De vijand bood gisteren meestal slechts tegenstand met zijn achterhoeden. Deze werden teruggeslagen. In Galicië is de beslissing nog niet gevallen. Waar de Russen aanvallen deden, werden zij met zware verliezen afgeslagen. Ook gisteren duurde de kalmte aan het front in Polen voort. Przmysl is slechts ingesloten door den vijand, een aanval op de stad heeft hij nog niet ge daan. De wakkere bezetting verontrust de, op res- pectabelen afstand van den vestinggordel gelegerde, dergeteekende ongevoelig i9 voor de vele nooden der iusluitingstroepen bijna dagelijks door grootere en zoo zwaar beproefde bevolking. Immers zeer velen, kleinere uitvallen. I en hieronder vooral de gegoede burgerij, hebben de stad verlaten, gedeeltelijk moeten verlaten; de koop mansstand is zwaar getroffen en vele menschen, die gewend waren aan een flink bestaan, moeten ntt ploe teren om rond te komen. Het grootste gedeelte der arbeidersklasse is zonder werk; de gemeente^heeft eenigen tijd honderden werklieden werk vertêfeaft, en nog zijn er 1800 losse arbeiders in gemeente^ dienst; het is dus begrijpelijk, dat op uitgebreide schaal in dezen noodtoestand wördt ingegrepen. „Het bureau voor de volksvoeding laat dagi voor 3600 huisgezinnen porties soep en brood strekken, terwijl op de lagere volksscholen de ren worden gevoed." fi DE TOESTAND IN ANDERE STEDEN Een der berichtgevers van het Handelsblad seint uit Sluis omtrent den toestand in België: J Te Ostende is de toestand verschrikkelijk, er wordt' de bitterste armoede geleden. Bloem is in geheel de stad niet meer te krijgen; petroleum is niet aanwezig. U Kaas kost 2, koffie 2.25 ped kilo. De gasfabriek,/, werkt niet meer omdat er in de stad geen steenkolen meer zijn. De Duitsche soldaten leven er onder de du teklemming van de ellende der stad en de m< heid ieder oogenblik naar het front te worden gezon den en velen verdrinken hun leed. Ook te Brugge is de toestand zeer gedrukt. Groot gebrek heerscht daar vooral aan kolen. Te Eecloo moeten bevolking en soldaten om 7 uur a avonds binnen zijn. De bevolking wordt er hèr- taaldelijk geplaagd door opvorderingen, doch dit geschiedt het meest in Gent. Daar werd op één dag bij een ijzerhandelaar voor niet minder dan 10.000 aan waarde weggehaald. Verder neemt men fruit, koffie, thee, kaas, hemden, borstrokken enz. mea Het gemeentebestuur laat zooveel mogelijk werk uitvoeren, doch het is lang niet voldoende om in dan nood te voorzien en duizenden verdringen zich dage lijks bij de brood- en soep-uitdeelingen. In het Ysergebied is bijna alles verwoest. In Lootenhulle waren door de Duitschers paarden gerequireerdze eischten echter ook de tuigen en in een van de café's kwam het daarover tot een hevig twistgesprek tusschen de Duitsche soldaten en den zoon van den herbergier, die, naar de Duitschers be weerden, de tuigen zou hebben verstopt. De twist liep zoo hoog, dit de Duitschers hun geweren namen en den herbergierszoon doodschoten. Een bakker, die zich in den twist mengde, werd ook overhoop geschoten. Op het schieten kwam de 54-jarige ge meente-secretaris toegeloopen en hem trof hetzelfde lot. Twee sergeants trachtten de dronken soldaten tot rede te bregen, hetgeen een algemecne schietpartij van de Duitschers onderling ten gevolge had, met het ge volg, dat de twee soldteen eveneens doodgeschoten werden. Eindelijk werd op de komst van eenige of ficieren met vuren gestaakt. Zeven slachtoffers waren er gevallen. De militaire overheid stelde een onderzoek in, maar van het resultaat hoorde de angstige bevolking niets. Het eenige wat men er nog van bemerkte was een kerkdienst voor de zielerust voor de gevallen Duitschers. KONING ALBERT GEDECOREERD. De Belgische oorlogcorrespondent van de Tijd deelt de volgende bijzonderheden mede over de plechtigheid van de uitreiking van de Kouseband-orde aan koning Albert. De plechtigheid was vol eenvoud. Het was half een in den middag van 4 December. Kortbij kon men het vijandelijk vuur beluisteren. Koning George van Engeland was aangekomen in gezelschap van den Prins van Wales. Het 3e Belgische regiment was in het vierkant op het oude marktplein voor het stadhuis opgesteld. Koning Albert, in eenvoudige generaalsuniform, was zijn hoogen gast tegemoet gereden en had hem aan de grens begroet. Van daar waren de beide vorsten per auto naar Veume gereden, waar zij werden opgewacht door den Belgischen minister van oorlog de Broquevil- le, die anders in Duinkerken toeft, maar nu overgeko men was. Het publiek juichte, de muziek speelde het Engel sche volkslied, de Braban^onne volgde. Dan had door koning Albert de voorstelling van den minister van oorlog de Broqueville en van den Belgischen staf aan koning George plaats, waarna de troepen in oogenschouw werden genomen. Trompetten schalden, trommen roffelden, voort marcheerden de manschap pen met hun wapperende vaan langs de beide koning en. Zulke troepen moeten overwinnen, sprak Enge- land's koning tot den koning van België. Deze glim lachte. Ja, hij was fier op zijn mannen. Daarna had de plechtige uitreiking van het oor^e- lint van den Kousenband door koning George plaats AVIATISCHE COP IE. In dezen oorlog is het nog nieuwe feit gebeurd, dal per vliegtoestel een krantenopstel werd overgebracht. Het artikel was afkomstig van zekeren dr. Jager, die verbonden is aan een klimiek in de bekend geworden stad Przemysl. Daar de verbindingen met de buiten wereld vrijwel afgesloten zijn, gaf hij zijn copie mee aan een vlieger, die zijn weg wilde zoeken over de hoofden van den belegerenden vijand heen. De vlucht gelukte. En zoo kon de redactie van het „Berl. Klini sche Wochenschrift" het om zijn wijze van expeditie zoo merkwaardige opstel van haar Przemysl'schen me dewerker, in weerwil van 't beleg van die stad, op tijd opnemen. In een onderschrift deelt de redactie mede, dat zij, door gebrek aan een eigen vliegtoestel, niet in staat was, de drukproeven aan dezen medewerker ter correctie toe te zenden. DE GEVANGENEN IN SING-SING. In Sing-Sing, de groote en beruchte strafgevange nis van den staat Nieuw-York, wordt het een gezel lige boel. De dieven en moordenaars die er gevangen zitten, hebben er thans hun.... vakvereeniging, die met de gevangenis-autoriteiten onderhandelt over de belangen der gedetineerden. Een van de grootste concessies, door de vakvereeniging, die zich „the gol den rule brotherhood" noemt, verkregen, is, dat kleine vergrijpen tegen de gevangenisreglementen en de tucht voortaan zullen worden bericht en gestraft ARSCHE CODRA

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1