Van het westelijk oorlogsterrein. Van het oostelijk oorlogsterroln. NEDERLAND. VARIA. Telegrammen van heden. TEE ZEE. Varia. Nedoriand. door een commissie uit de gevangenen. Ook krijgen op verzoek van de golden rule brotherhood de boeven hun bioscoopvertoning voortaan Zondags. De gedetineerden zullen in het vervolg in hun cei cou ranten mogen ontvangen, bun correspondentie met de buitenwereld wordt minder bemoeilijkt dan tot dusver en de Amerikaansche dagbladverslaggever krijgt thans gemakkelijker dan voorheen toestemming tot gevange nisbezoek. De gevangenen van Sing Sing hebben ook hun eigen blad; het wordt in Sing Sing geschreven, gedrukt en gelezen, door en voor veroordeelden. KORTE BERICHTEN. De brand In de fabrieken van Edison heeft 20 ge bouwen geteisterd. Vierduizend lieden zijn er werk loos door geworden. Edison zelf schat de schade op 2,000,000 gulden. Hij liet terwijl zijn fabrieken in brand stonden kinexnatografiach opnemingen doen van de ramp. De Vorw&rts meldt, meldt, dat de gedelegeerden vergadering voor het kiesdistrict Stuttgart met groote meerderheid een motie heeft aangenomen, waarin sym pathie betuigd wordt met het optreden van Karl Lieb- knecht in den Duitsehen Rijksdag. Prins von B&low zal tegen het eind van deze week naar Rome vertrekken, ter vervanging van den Duitsehen gezant Von Flotow. De beroemde Russische schrijver Maxim Oorki is te Moskou als ziekenverpleging werkzaam. Ook heeft hij zelf een klein hospitaal ingericht, waaraan hij alle zorgen besteedt. Eenige illustratie-fotografen wilden generaal Joffre portretteeren. Het werk vlotte niet. De fotografen beefden. De Fransche opperbevelhebber puntte zijn snor nog eens aan en werd ongeduldig. Heeren, zei hij, den laatsten keer toen ik gefotogra feerd werd, 't was door de koningin der Belgen, duurde het heel wat korter. De Duitsehe Keizer heeft aan luitenant-generaal von Morgen wet ens diens zegevierend voorwaarts ruk ken in Polen en zijn schitterende successen tegen een overmachtigen vijand, de ,flrde Pour le méritever- leend. Naar men in Berlijn verneemt, is de zetel van de Servische regeering naar Uskub verplaatst. Naar de „New-York Herald" meldt, Alfons van Spanje ter ondersteuning der Belgische vluchtelingen f 5000 gegeven. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit Boekarest, dat het Servische leger met Russische troepenafdeeling- en versterkt is, die den 27sten October van Archangel vertrokken en den 29sten te Antivari zijn aangekomen. Een nieuw transport Russische troepen is onderweg- LUITENANT COBLIJN. Luitenant Coblijn deelt mede, dat het bericht, vol geus hetwelk hij ontslag had genomen en naar Londen was vertrokken, om als vlieger dienst te nemen bij het Engelsche leger, van a tot z verzonnen is. HET KONINKLIJK NATIONAAL^^^ Bij den penningmeester van het Koninklijk Nati onaal Steuncomité 1914 is volgens de 16e lijst, loopen de van 29 November tot 5 December, ontvangen 17.384.75 34, totaal met de vorige ontvangsten 939.128.5434. Onder deze giften bevindt zich 3101.72 van de ingezetenen van Orange-City Amerika, 1205.95 van het personeel der Bataafsche Petroleum-Maatschappij te Balik Papan. te- te Bovendien is van het kleedingcomité te Weltevreden (Ned.-Indië) eene zending van 197 kisten en uit Soera- baja een zenautg van 15 kisten gedragen kleeding stukken ontvangen. ,v_ ENOELSCH NIEUWS OVER ONS LAND De „Daily Sketch" laat ,meldt de N. Rott. Crt., on der een plaatje, door water omringde huizen voor stellende, drukken Het eiland Mauken (Marken? Red.) in de Zuider zee is onder water geloopen als gevolg van het open zetten der sluizen in Vlaanderen. De straten zijn in kanalen veranderd. Maar de Hollanders klagen niet Zii denken aan 't verwoeste België. SNELLERE ONTEIGENING. Een wetsontwerp is ingediend, dat de strekking heeft te bepalen, dat van jen aantal voorschriften, in acht te nemen bij onteigening ten algemeenen nutte, tijdelijk kan worden afgeweken, namelijk zoo lang de crisis duurt, en ten gunste van gemeenten, die de ont eigening noouig hebben v ">r werken, die tot werk verschaffing (bestrijding v.u de buitengewone werk loosheid) kunnen strekken. BETALINGEN AAN BELOISCHE VLUCHTELINGEN. Heden had te Alkmaar uit. etaling plaats der loo- nen over de maand October en traktementen over November aan gecommissionneerden en beamoten uit België te Alkmaar en omstreken. EEN ADRES AAN H. M. Lc. KONINGIN. Door een internationaal vredesconiité, welks adres voorloopig is bij den heer C. F. J. B.r,an4a' gracht 521, te Amsterdam, is aan H. M. de Koningin een adres gezonden, waarin gewaagd wprdt van de ellende door den oorlog teweeg gebraeht, ook in Nederland. „In naam van de heilige rechten oer volkeren, in naam van de cultuur en der mensehehj heid" wordt H. M. gesmeekt bij de regeeringen der oorlogvoerende mogendheden hare Komnklnke dc- middeilng te willen aanbieden tot het houden van een vredes-conferentie of al die maatregelen te nemen, die Hare Majesteit noodig mocht oordeelen voor de totstandkoming van een voor, allen strijdenden eer- vollen vrede. De Mookerheide wordt ontgonnen. De gemeente Mook' begint met 50 hectaren. -—.--w - liet staatsboschbehecr heeft ren begin gemaakt met het ontginnen der duinen tusschen Petton en Ea lantsoog. Het doel is de duinen met boomen te beplan- - Op de S fo schreven geheel van 100.50 tot 92.778 e mnr. Van deze leening zal in de eerste 5 jaar niet worden afgelost. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. BELASTINGHERVORMING. Het plan der belastinghervorming door den Minis ter van Financiën in de avondvergadering der Tweede Kamer van 10 December bij groote trekken ontvouwd, omvat de volgende punten: een ontwei^-regelbeias- ting waarin ook zal komen een beursbelasting, een herziening van de zegelbelasting, waarvan de op brengst zal worden besteed voor de ouderdomsvoor ziening en waarbij de boeten op ontduiking, die zeer hoog moeten zijn, zullen dienen voor de instellingen voor herstel van zieken en invaliden, om daarmeae te verkrijgen dat terwijl op het oogenblik op alle moge j- ke manieren de zegelwet ontdoken wordt, die ontdui king wordt tegengegaaneen ontwerp voor de registra tie, waarvoor de Minister in Januari of uiteriijK bruari een bepaalde opdracht aan een ambtenaar hoopt te doende successiebelasting, waarvan reeds een voor stel in bewerking is; een herziening van de personeele belastinè, zoodanig dat alle belasting van winkelhui zen, koffiehuizen, notels en kantoren er uit verdwijnt en alleen blijft de belasting on den ui ter lijken staat; een herziening van de grondbelasting op het onge- jouwd, zoodat er niet meer zal zijn een belastbare op- irengst, maar naar de waarde, wat zeer speciaal een voomeel zal zijn voor de kleine bezitters, die door de belastbare opbrengst het zwaarst getroffen worden. Wat het gebouw betreft, heeft de minister een opdracht gedaan in dezen zin, dat men moet komen tot een ver plichte verzekering van alle onroerende goederen gen brandschade. Om de particuliere verzekering niet onmogelijk maken, heeft Minister een opdracht gegeven om zoo danig te doen dat het een verplichte herverzekering zal zijn voor 50 pet. bij een te stichten staatsinstelling. De grondbelasting zal dan, natuurlijk onder de noodige waarborgen van herschatting, worden bere kend naar het bedrag, waarvoor tegen brandschade is verzekerd. Bovendien zullen, als gevolg van de noodzakelijke verdediging van vaderland en kolonieën, verschillende belastingen zeer speciaal het vermogen drukken. Vóór let einde van het zittingsjaar 1915/16 zal de Minister een algemeen plan inet verschillende ontwer pen aan de Kamer zenden. EEN DREIOBR1EF. Dinsdagavond heeft, meldt het Hbd., de echtgenoote van den president van het gerechtshof te Amsterdam een brief ontvangen, waarin naar leven bedreigd werd, indien zij niet Woendagavond te half zeven een enve loppe, inhoudende 2000, gedeponeerd had in d< stoep van perceel Stadhouderskade 124, bij de Van Woustraat te Amsterdam, achter een hekje, dat een der hoeken van die stoep aisluit en dient om ver ontreiniging te voorkomen. De politie werd van het geval in kennis gesteld en in overleg met haar werd afgesloten, dat de geadresseerde op den vastgestelden tijd een enveloppe zou neerleggen in de stoep. De po litie zou dan in de buurt de wacht houden. Woensdagavond werd op de afgesproken wijze enveloppe gedeponeerd. Even later zagen de spiedende politiemannen, hoe 'n jongmensch van omstreeks 20- jarigen leeftijd in de stoep van perceel Stadhouders kade 124 ging zitten en er een pak kranten ging na tellen. Het bleek later de zoon te zijn van een bezor ger van een der Amsterdamsche bladen, die zijn vader gewoonlijk behulpzaam is bij zijn werk. Hij werd, met nog een kranten looper gearresteerd. In de woning van het jonge mensch werd sclirijfpa pier gevonden overeenkomende met dat, waarop di dreigbreif was geschreven, en ook lak werd er gevon den van dezelfde hoedanigheid als die, waarmede de dreigbrief verzegeld was. Laat op den avond bekende het jonmensch de schnj' ver van den dreigbrief te zijn. Hij was kantoorbe' diende van beroep, doch reeds eenige maanden zonder werd. Uit wanhoop had hij den brief geschreven. Toen hij in de stoep zat, had hij het „antwoord" vol gens zijn zeggen, niet durven oprapen. Fiij zal ter beschikking vau de justitie worden ge steld. UIT LANGtREIS. De heer de Graaf, turfschipper alhier, had zich met een volgeladen schuit met cokes op het IJ bevinden de, het ongeluk door een ander vaartuig te worden aangevaren. Zenn schuit verdween in de diepte, ter wijl hij zelf-door een haastig ter hulp snellend boot je gered werd. De schuit is thans gelicht, doch ge heel ontredderd. KORTE BERICHTEN. Morgenmiddag 12 uur wordt op de begraaf plaats Moscowa te Arnhem een monument onthulc voor het oud-Kamerlid Heldt. Bij deze gelegenheic om. worden besproken door de heeren van der Voorde, Voorzitter van net Algemeeu Nederlandsch Werklie denverbond en Mr. Roodenburg, voorz. v. d. Vrijzinnig Democratische Bond. STADNIEUWS. FRAUDULEUS FAILLISSEMENT. In aansluiting aan ons bericht van gisteren betref fende de door de justitie verrichte huiszoekingen, kunnen we nader mededeelen, dat de directeur van de „Harmonie", de heer W. de L. Sr., tevens com missaris van de in staat van faillissement verklaarde N. V. Hotel-Maatschappij Kurhaus te Egmond aan Zee, gisteravond half tien, met den trein van Amster dam komend, aan het station alhier is aangehouden. De door de justitie gelaste arrestatie geschiedde door den inspecteur van politie. De heer de L. werd eerst naar het politie-bureau geleid en gisteravond nog naar het Huis van Bewa ring alhier overgebracht. Zooals we gisteren meldden, ging het parket des midd igs naar Egmond aan Zee, waar in net pension „Altenburg" een onderzoek werd ingesteld. Dit pen sion was juist den vorigen dag namens het comité voor de Belgische vluchtelingen betrokken, doch de koffers en de inboedel van de vorige bewoonster wa ren nog aanwezig en werden dan ook onderzocht. Verschillende voorwerpen werden in beslag geno men, terwijl voor verder onderzoek om half vijf een kamer werd verzegeld. De heeren mr. Ledeboer, rechter-commiasaris, mr. Heijmana, substituut-officier van justitie, en mr. Dorbeck, curator in het faillisse ment, zijn hedenmorgen acht uur andermaal naar Eg mond aan Zee vertrokken en vanmiddag om kwart voor twee teruggekeerd. Oistermiddag na het onderzoek in het pension „Altenburg" ging de justitie van Alkmaar uit per rij tuig naar het hotel „de la Promenade" te Heiloo. niet onwaarschijnlijk in verband met het feit, naar de d - recteur ons mededeelde, dat een der zoons van den directeur der „Harmonie" daar 's ochtends was ge weest om te zien of zijn vader er was Het onderzoek duurde slechts kort en er werd niets in bes'ag geno men. DE GEMEENTERAADSVERKIEZING. In de gisteravond gehouden algemeene vergadeung van de R. K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht" werd de vraag besproken of in de tegenwooiuige tijdsomstandigheden een candidaat vooi de vacature vau den gemeenteraad zal worden gestelu. Algemeen was men van gevoelen dat dit thans niet moest geschieden en betreurde men hetj dat de Libe rale Kiesvereeniging „Eensgezindheid", alvorens tot het stellen van een candidaat over te gaan, geen over leg met de rechtsche kiesverenigingen had gepleegd. Ondanks dit feit, wilde de R. K. Kiesvereeniging zich niet in den politieken strijd begeven en werd beslo ten geer candidaat te stellen. Met op één na algemeene stemmen werd een motie aangenomen, die ter kennis zal worden gebracht van de Liberale Kiesvereeniging „Eensgezindheid". Deze motie luidt als volgt: De R. K. Kiesvereeniging „Vrijheid en Recht", ver gaderd ter bespreking van de vacature voor den ge meenteraad, d.d. 11 December 1914; Gehoord de besprekingen; Overwegende, dat in de huidige omstandighedp om wille van de te bewaren eendracht een verkie zingsstrijd behoort en kan vermeden worden door onderling overleg en door toenadering tusschen de politieke partijen; Dat dc Liberale Kiesvereeniging „Eensgezindheid'' ueze euiuraun m gevaar Heelt gcoracut uour geen wcu* ie pv^cn mei ue recuusuie siesveieeuigmgeu, ueucuit ten zeerste aeze uouurng van „Eeusge- zuiOfleiü", welke voor de eensgezindheid niet bevor derlijk is en verklaart ota wille van de omstamugue- uen, geen tegentanüidaat ie zuilen stellen, vertrou wende, oat Dij mogelijke recti tscne tusschenujdsche vacaturen tijdens deze crisis „Eensgezindheid" geen tegencanüidaat zal stellen of steunen. HEi NUI. ui cle gisteravond m ue Unie gehouden ledenverga dering vau üet departement Alkmaar vau de Maat- suiappij tot i\ut van het Algemeen hield de heer J. A. veikuijl eeu voordracht over Jan Ligthart en zijue „jeugdnerinueruigen". De heer A. F. ihomsen, die de vergadering leidde, wees er in zijn openingswoord op, dat ook het Nut iceii onder deu druk der tijden. Nu men moeilijk als gewoonlijk eeu spreker van buiten kan laten komen, was zeer Hankhanr aanvaard het aanbod van den voorzitter der vereenigmg, den heer Verkuiji, om een voordracht te houden. De heer Verkuiji begon met er op te wijzen, dat de Kennismaking met de het vorig jaar verschenen „Jeugdherinneringen" anderen misschien niet zoo zou tretfen als hem, waar spr. even oud als de schrij ver en ook eeu „Amsterdamsche jongen", uit ziju jeugd al de straten en pleinen kent, die in het boek weiden genoemd. Spr. ging na de typische voorstel ling, welke L. geeft van de Jordaan. Hier en daar is er een filosofisch trekje in, welke haast bladzijde op biadzijde voorkomen. Spr. stond daarna stil bij het systeem van den heer Ligthart, dat in ons eigen land zoo goed als geen navolging heeft gevonden. In Heiloo is aan school No. 2, hoofd de heer Veltman, de methode toegepast, maar autoriteiten hebben voortzetting der proef niet kunnen of willen bevorderen. De heer Ligthart gaat uit van het standpunt, dat stilzitten en opletten voor het kind eigenlijk iets on natuurlijks is, het heeft een zucht naar bedrijvigheid. Het moeten stilzitten met de handen belemmert niet alleen het lichaam, maar is ook slecht voor den geest De kinderen moeten de handen leer en gebruiken thuis en in school. Handenarbeid houdt de belang stelling levendig, omdat het berust op zelfwerkzaam heid eu zichtbare resultaten levert. In de school aan de Tullingstraat te 's-Gravenhage, waarvan de heer L. 'hoofd is, wordt in alle klassen handenarbeid ver richt en de leerstof zoo samengevoegd, dat concentra tie ontstaat, in het onderwijs bijeen wordt gehouden, wat ook in het leven bijeen voorkomt. De kinderen moeten begrijpend werken, ze moeten doen. Ze ma ken aan de school van den heer L. met ambitie met eenvoudige hulpmiddelen modellen in verband met het onderwijs; ze komen vaak met verschillende din gen aanloopen, welke ze thuis hebben gemaakt. Spr. las daarna verschillende fragmenten uit „Le vensherinneringen", welke, mooi voorgedragen, met groote aandacht werden gevolgd. Den heer Verkuiji viel een zeer hartelijk applaus ten deel; de voorzitter zei hem hartelijk dank en re commandeerde het Nut voor een nieuwe voordracht CINEMA AMERICAIN. In bovengenoemd bioscoop-theater wordt thans een drama m zes af deelingen met 125 tafereeien ver toond, waarvan de titel is: „De roman van een scheepsjongen". Gisteravond werd dit nummer voor het eerst geprojecteerd en met groote belangstelling gevolgd. De inhoud komt op hetvolgende neer Een woekeraar, gewetenloos tegenover wie zich in zijn macht bevindt, heeft ook een markies, die danig bij hem in de schuld zit, tot slachtoffer. Op een mor gen, dat de markies paard rijdt, wordt hij uit 't zadel geworpen en in zorgwekkenden toestand door een schatrijke gravin, een jonge weduwe met één zoontje, opgenomen in haar villa. Dadelijk krijgt hij een brief vau den woekeraar, die meent dat van deze omstan digheden wel partij kan worden getrokken. Men komt overeen, dat de markies zal trachten de gravin te huwen en zich meester maken van haar fortuin, terwijl de woekeraar zich zal belasten met het uit den weg ruimen van den zoon. Het huwelijk komt tot stand, tot verdriet vah het jongentje, dat niets we ten wil van zijn tweeden vader. De markies gaat met zijn vrouw op reis naar Italië, terwijl het zoo ge schikt wordt, dat de woekeraar gedurende dien tijc leermeester wordt van het zoontje. De woekeraar laat het jongentje een opstel maken, waarin hij zijn moe der te kennen geeft als scheepsjongen op reis te wil len gaan. In overleg met den scheepskapitein, die ook bij hem in de schuld zit, laat de woekeraar het ventje, terwijl het slaapt, op een boot brengen, welke even later het ruime sop kiest. Een weinig vriendelij ke behandeling heeft hij op het schip, behalve van de zijde van één ouden zeerob. Het opstelletje was door den woekeraar naar Italië gezonden; men breekt de huwelijksreis af, de gravin komt ernstig ongesteld door zelfverwijt terug. De markies wierp vergift in een karaf met water, waaruit hij dacht dat zijn zieke vrouw zou drinken. De verpleegster achtte «echter wa ter waarom de patiënte vraagt, niet goed voor haar, de karaf wordt weggezet op de schrijftafel van den markies. Thuiskomend drinkt hij het water uit de karaf en sterft. Op hetglas. waaruit hij gedronken heeft, worden de vingerafdrukken van zijn vrouw aangetroffen, hetgeen leidt tot haar arrestatie. liet leven aan boord was haar zoontje ondragelij geworden, met den ouden zeeman vlucht hij in een sloep. Toen ze aan land kwamen, hoorden ze van het proces, dat juist behandeld werd tegen de moeder van het knaapje Men gaat naar de rechtzaal, waar juist het requisitoir wordt genomen. Giftmengster noemt liet f "Je gravin. Daar treedt haar zoontje naar voren tu weet het weefsel van bedrog te scheu ren Een huiszoeking in des woekeraars woning brengt het contract met den door zijn schulden tot slecht handelen gebrachten markies aan het licht. De woekeraar wordt gearresteerd; de gravin, haar zoon tje en de oude zeerob leven samen gelukkig. De mooie heldere beelden werden, zooals gezegd, met groote belangstelling gevolgd de intrigue is boeiend. Bij het einde der film werd hartelijk geap plaudisseerd. KERSTGESCHENK MILITAIREN. Men schrijft ons: Het bestuur van het Comité alhier, dat zich ten doel heeft gesteld giften in te zamelen voor een z.g. Kerstgeschenk aan onze militairen, kust- en grensbe wakers, kan onder dankbaarheid meedeelen, dat de collecte te Alkmaar gehouden 509,20 heeft opge bracht. Uit de gemeente Zuid-Scharwoude mocht de penninguu stens 90,35 ontvangen en bovendien kwamen er van enkele omliggende gemeenten van particulieren nog eenige kleinere giften binnen. ALKMAARSCHE KEGELBOND. De stand van het onderling concours, hetwelk ge houden wordt in het gebouw „de Unie", van 6 to1 en met 13 December, is als volgt: A. Korpswedstrijd. Hoogste vijftal (5 X 10 bal len) 292 punten. Gecombineerd 2 vijftallen (10 X 10 ballen) hoogs aantal punten 480. Hoogste korpsgooier 73 punten. B. Personeele wedstrijd: 6 ballen. Hoogste gooier 49 punten. Seriekaart (3X6 ballen), hoogste gooier 130 pun ten. C. Vrijebaan-wedstrijd: 6 ballen, hoogste gooier 51 punten. VOETBAL, Een belangrijke thuiswedstrijd van Alcmaria wacht den liefhebbers morgen. Z. F. C. uit Zaandam staat op 't oogenblik op de derde plaats met 9 punten uit 7 wedstrijden. Alcmaria is nummer één met 10 uit 6 wedstrijden. Maar op de tweede plaats staat W. F. C. uit Wormerveer, dat slechts 1 punt minder heeft dan Alcmaria. Het zou dus gaarne zien, dat F. C. morgen Alcmaria klopte en daar zullen de Zaandammers heusch hun best voor doen. Maar Alcmaria, dat zich vast voorgenomen heeft de eere plaats te blijven bezetten, zal ons ook morgen wel niet teleurstellen. Zij dient er echter om te denken met een hardwerkende ploeg te doen te hebben, die tot de laatste minuut volhoudt. Holland gaat naar de andere Zaandamsche club en zal het o.i. daar niet gemakkelijk hebben. Als ze wil kan ze echter veel en dus Moge de voetbaldag AlkmaarZaandam door goed weer worden begunstigd, en een succes zijn voor Alkmaar. EVANGELISCHE UNIE. Aanstaanden Zondagavond te 7 uur, zal, naar men ons verzoekt te vermelden, verwege de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden, in ae Groote Kerk, eene idsdienstige bijeenkomst worden gehouden. De heer Ds. A. J. Werner, uit Deventer, zal daarbij als spreker optreden. „ZIEKENHULP". Gedurende de maanden September, October en November j.l. werd door bovengenoemde vereeniging aan verschillende personen 913 Liter melk verstrekt. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. PARIJS, 12 Dec. Communiqué van gister avond elf uur. In de streek bij Yperen werd een zeer hevige aanval der Duitschera afgeslagen. De loopgraaf in dezelfde omgeving, welke in den na middag als vermeld door de Duitschers was inge nomen, werd opnieuw door de onzen venneesterd. Van het overige gedeelte van het front valt niets bijzonders te melden. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. PETROGRAD, 12 Dec. De groote generale staf meldt: In de richting van Mlawa werd ge durende den nacht en den dag van 10 dezer een krachtigen aanval der Duitschers met succes ai- geslagen. Onze troepen die tot het offensief wa ren overgegaan vervolgen den vijand die zich op verschillende plaatsen in wanorde terugtrekt. In den nacht van Woensdag op Donderdag en den daarop volgenden dag is de vijand benoorden Lowitsj tot hevige aanvallen overgegaan die ech ter alle werden afgeslagen waarbij de Duitschers zware verliezen leden. In de streek ten zuiden van Krakau hebben wij op 10 dezer een groot aan tal kanonnen en mitrailleuses buitgemaakt en 2000 man gevangen genomen. Op andere ge deelten van het front zijn geen wijzigingen voor gekomen. LA BASSéE GENOMEN? LONDEN, 12 Dec. (Hbld.) De Daily Mail verneemt uit Noord-Frankrijk, dat de Franschen La Bassée hebben genomen na een schitterenden infanterie-aanval. De admiraliteit (waarom juist deze?) ontving nog geen bevestiging van dit bericht. EEN ONDERZEEAANVAL OP DE ENGELSCHE KUST. LONDEN, 12 Dec. (Hbld.). De „Daily Mail" meldt, dat twee Duitsehe onderzeeërs Woensdag ochtend in den Firth of Forth aanvallen beproef den die afgeslagen werden. De twee vijandelijke onderzeeërs werden vernietigd. GELUKWENSCHEN VAN JAPAN. LONDEN, 11 Dec. (Hbld.). De Japansche Minister van marine heeft een telegram gezonden aan Minister Churchill, waarin hij de hartelijke gelukwenschen van de Japansche vloot overbrengt naar aanleiding van de overwinning der Engel- schen bij de Falklandeilanden. Churchill antwoordde. Dat het Britsche es kader aan de Duitschers den beslissenden slag heeft kunnen toebrengen is voor een groot deel te danken aan de krachtige, onvermoeide hulp der Japansche vloot. De Duitschers zijn thans totaal verdreven uit het Oosten hun terugkeer zal uiterst moeilijk en gevaarlijk zijn." Churchill betuigde verder namens de Britsche en Australische vloeten dank voor de onschatbare hulp van Japan. HOFBERICHT. 's GRAVENHAGE 12 Dec. De Kontngin zal a.s. Dinsdag ontvangen den nieuwbenoemden vice-president van den Raad van State, mr. van Leeuwenden nieuwbenoemden president van den Hoogen Raadjhr. mr. de Savornin Loh- man en den nieuwbenoemden vicr-president van den Hoogen Raad, mr. Honlo. EERSTE KAMER. 's-ORAVENHAGE, 12 Dec. De Eerste Kamer zal Woensdag a. s. hei leeningsontwerp in de afdeelingen onderzoeken. Heden wordt het regeeringsantwoord betref fende de Indische begrooting verwacht. DE NEDERLANDSCHE GEZANT IN FRANKRIJK. 's-GRAVENHAGE, 12 December. Onze ge zant in Frankrijk, ridder de Stuers, keert heden van Bordeaux naar Parijs terug in verband met het overbrengen van eenige Fransche regee- ringsdiensten naar de hoofdstad. KON. NAT. STEUNCOMITé. 's-GRAVENHAGE, 12 December. Waarvoor het toenemend bedrag van de ondersteuningen, pp >p ae 3 To geiuiccuui£ j p <n door ae gemeente Leeuwarderadcel, is in het ingeschreven voor 226,000, tegen den koers

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2