DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. 33 o O o ar 1 o Van het westelijk oorlogster» Van het oostelijk oorlogstarrain. ZATERDAG 19 DECEMBER. No. 300. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 Abonnementsprijs per 3 maanden f 0.80, fr.p. post f 1.-. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsrnlmte. Brieven Ir. ti. Boek- en Handetsdrnkknrij vl HERffls. GOSTER tf ZOON, Voordam G 9. Telefoonnr. 3. ZWEDEN. DUITSCHLAND. NEDERLAND. PW Itovfaat wW 2 blsriim ALKMAAR, 19 December. Heden zullen verschillende dagbladen van neutrale landen (Noorwegen, Zweden, Denemarken, Neder land, Zwitserland, Portugal, Spanje, Italië, Roeme- rnenië, Bulgarije, Griekenland en de Vereenigde Sta ten* van Noord-Amerika) een artikel bevatten over den vrede ol een wapenstilstand. De bedoeling hier van is „een geheel nieuwe en dus verfnoedelijk in drukwekkende demonstratie te houden en tegelijk de mogelijkheid te scheppen, dat discussies over den vrede geopend worden, dat men zich in neutrale en uiet-neutrale landen daarover^ uitspreekt." Waar ook ons blad was uitgenoodigd tot deelne ming aan deze demonstratie maar wij gemeend heb- r>en de uimoodiging niet te moeten aannemen, stellet, wij er prijs op ons standpunt in dezen even uiteen ti zetten. In het algemeen kan men deze demonstratie noe men een poging tot het vormen van een publieke opi nie. Daargelaten hoe zij is ontstaan en geleid, mag worden geconstateerd, dat de openbare meening op het uitbreken van den oorlog invloed heeft uitgeoe fend. In het Engelsche Witboek (No. 32) lezen we, dat de Britsche gezant te Weenen ernstig twijfelde, ol niet de Russische regeering door de openbare mee ning zou kunnen gedwongen worden tot tusschen- komst ten behoeve eener verwante nationaliteit (Ser vië), minister Grey beriep zich (id. No. 24) op de openbare meening in Engeland, welke een oorlog ter wille van. Servië niet zou goedkeuren, terwijl het Rus sische Oranjeboek (No. 45) leert, dat een uitstel der vijandelijkheden tegen Servië in Oostenrijk afsprong omdat „de opwinding der openbare meening een zoodanige hoogte had bereikt, dat de Regeering, al wilde zij, niet meer in een uitstel zou kunnen toe stemmen." Hoe die openbare meening zich in de laatste dagen van Juli heeft geuit, de telegrammen van Berlijn, Weenen, St. Petersburg, Parijs, de in die steden genomen foto's gaven daarvan een duidelijk beeld. Maar niet alleen op "het ontstaan, doch vooral op den voortgang van den oorlog oefent de openbare meening in de oorlogvoerende landen invloed uit, omdat zij thans tot grondslag heeft hartstochtelijken haat jegens de vijandelijke naties, als doel de over winning, als overtuiging de zekerheid van de zege praal. Onder zulke omstandigheden lijkt het ons een to taal nuttelooze moeite van aan-den-wal-staanders om te trachten den oorlogvoerenden met vredes-voorstel- len aan boord te komen. Men wordt eenvoudig niet toegelaten tenzij men iets meebrengt, dat van de gading der opvarenden is. Want wanneer sommige bladen er toe mochten overgaan, over de bepalingen van een door hen gewenscht vredesverdrag te schrij ven, dan kan men er staat op maken, dat ter kennis van de oorlogvoerende volkeren alleen die inspiraties zullen worden gebracht, welke zich aansluiten bij de heerschende openbare meening zoodat de demon stratie precies averechts werkt. In elk geval bereikt men op een zeer enkele uitzondering na misschien, met de vredes-artikelen der neutrale landen niet de massa's der oorlogvoerende volkeren en zeker niet de strijders op de slagvelden. Al lieten alle neutrale persstemmen over d6 geheele wereld de schoonste vredeshymnen hooren, dan zou het thans toch nie mendal baten. Afgezien nog van de vraag of een vre de onder de tegenwoordige omstandigheden na ge heel onbeslist gebleven strijd niet in werkelijkheid zou zijn een wapenstilstand, enkel dienend ter on middellijke en koortsachtige voorbereiding van een nog geweldiger Europeeschen oorlog binnen den kortst mogelijken tijd, gelooven we dus, dat dit oogenblik allerminst het psychologische moment is, voor neutralen om vredespogingen aan te wenden. Men zou evengoed kunnen trachten twee vechtersba zen, die elkaar in een omheinde ruimte naar de keel gevlogen zijn en nu op leven en dood worstelen, door schoone gebaren en vriendelijke woorden tot in keer te brengen. Mochten ook de mannen, die thans bezig zijn handteekeningen te verzamelen voor een adres aan H. M. de Koningin, om Haar bemiddeling in te roepen, dit toch eens bedenken en leeren inzien hoe nutteloos en vooral ook hoe weinig op haar plaats hun beweging is tegenover een Vorstin, wier regeering (Tweede Kamer-zitting 3 Augustus) onmid dellijk na het uitbreken van den oorlog te kennen ge geven heeft, wanneer het oogenblik gekomen is, niet te zullen aarzelen om alles te doen, wat voor, het herstel van den vrede wenschelijk zal blijken. Kan er van het vormen van een openbare meening in de neutralé landen op dit oogenblik sprake zijn? Italië staat trillend op sprong, schreef treffend juist dezer dagen de Haagsche Nieuwe Courant. Het is dan ook ondenkbaar, dat het aantal der Italiaansche bladen, die heden mede-demonstreeren, niet uiterst be perkt en hun invloed niet zeer gering moet zijn. In Nederland staat het eenigszins anders. Hier heb ben ook enkele grootere algemeene, provinciale en lo kale bladen hun medewerking toegezegd. Doch zelfs al werden daardoor anders-denkenden bekeerd tot de meening, dat een oogenblikkelijke vrede of wapen stilstand wenschelijk en bereikbaar is wat heeft de vredespropaganda daardoor dan gewonnen? Een demonstratie, zal men zeggen. Goed. In een tijd van groote woorden, groote vergaderingen, groote adres-bewegingen, kan men een pers-demon stratie op den koop toe nemen. Maar niemand zal met grond kunnen beweren, dat de aantrekkings- en de stuwkracht van de vredesbeweging door dit pers gerucht wordt vermeerderd. Wij doen dus niet mee. Maar vaü harte hopen we. dat de ingenieuze en energieke* initiatief-nemer, wan neer de grenzen van de oorlogvoerende naties weer geopend zullen zijn, wanneer het geestelijk ruilver keer tusschen- de volkeren weer onbelemmerd zal kunnen geschieden, wanneer er geen eenzijdige censo ren en geen overprikkelde nationale hartstochten meei zijn, met een nieuw plan tot vorming van een pu blieke opinie zal komen. Veel zal er'verscheurd blijken, dat weer aange hecht moet worden, veel zal er kunnen geschieden, dat tot 2 Augustus helaas ongedaan is gebleven. Dan zullen er inderdaad indrukwekkende demon straties kunnen worden gehouden en andere dan vruchtelooze discussies kunnen worden geopend. Dan is er kans, dat de stemmen der roependen niet in de woestijnen verloren gaan. Dhn kan de pers, ook in vele der neutrale landen, een dankbare taak vinden bij het herstel van internationale betrekkingen en bij het nastreven van internationale idealen! Dan lijkt ons het oogenblik aangebroken, om te pogen de openbare meening, die van invloed is geweest op den oorlog, zoodanig te leiden, dat er van haar een drang ten goede uitgaat 1 Er is merkwaardig weinig nieuws heden. Nog al tijd blijven de belangrijke berichten uit het Oosten, die een denkbeeld van den stand van zaken kunnen geveö, uit. Van Duitsche zijde houdt men vast aan de methode van de veelzeggende maar niets-stavende for mules en aan den Russisch en kant begint men nu schuchter en aarzelend het een en ander toe te geven. Meldde de Russische communiqué-schrijver gisteren, dat er in Polen en West-Galicië geen enkel gevecht van beteekenis was geleverd, vandaag deelt hij mede, dat langs „bijna" het geheele front een Jiaast" vol komen stilte heerscht, maar hij voegt er aan toe, da. met het oog op de beweging der Russische troepen naar de Bsoera (lees dus met het oog op den ge dwongen terugtocht) en tengevolge der voortduren de versterking der Oostenrijksche strijdmacht in de Karpathen, de dislocatie van sommige der Russische legers gewijzigd moest worden. Langzamerhand be gint dit dus te gelijken op een erkenning, dat de strijd voorloopig is beslist ten gunste der Duitschers en Oostenrijkers. Van het Westelijk oorlogstooneel weten de Engel sche bladen weer allerlei groote voordeelen te be richten. Roesselaere zou bezet zijn en Middelkerke (aan de kust tusschen Westende en Oostende) even eens en wel tengevolge van een schitterend gecombi neerde actie van Fransche cavalerie en Belgische in fanterie, maar van dit alles vindt men niets terug in de officieele mededeelingen. Dixmuiden zou geheel in handen der bondgenooten zijn. Het laatste Fransche communiqué zegt echter, dat er „eenig" terrein is ge wonnen langs de duinen ten noord-oosten van Nieuwpocrt en dat de Engelsche troepen verder in het zuiden, in de streek van Armentières, „eenige vor deringen" hebben gemaakt. Men heeft deze uitdruk kingen vaak genoeg gelezen om te weten, dat er in den algemeenen toestand heel weinig verandering is gekomen. Werd in het gisteren reeds opgenomen Duitsche communiqué verkondigd, dat de strijd bij Nieuwpoort gunstig stond, maar nog niet geëindigd is, het heden ontvangen Fransche verklaart, dat twee hevige Duitsche tegenaanvallen ten noorden van den steenweg Yperen—Meenen afgeslagen zijn. Het laat ste Duitsche communiqué zwijgt over Yperen, maar vestigt nu meer de aandacht op Lens, Noyon' en Al bert, waar de Franschen opnieuw aanvallend optre den. Voor het overige polemiseeren de Duitsche en de Engelsche admiraliteiten een beetje over de verliezen, welke de Engelsche en de Duitsche vloten bij het ge beurde aan Engeland's Oostkust hebben geleden. De Duitsche admiraliteit zegt, dat het Engelsche rapport over de Duitsche verliezen onwaar is en dat men voor dergelijke opgaven geen de minste gegevens bezit en de Engelsche admiraliteit beweert, dat er geen enkel Engelsch oorlogsschip bij dezen aanval verloren is gegaan en dat alle Duitsche mededeelingen daarom trent onwaar zijn. Particuliere berichten over de ver liezen loopen zoozeer uiteen, dat men daar ook niet veel Wijzer door wordt. Teekenen wij tenslotte aan, dat Engeland den Khe dive van Egypte heeft afgezet en een nieuwen heeft aangesteld, die natuurlijk minder Turksch- en meer Britsch-gezind is en dat over de belangrijke samen komst der drie Noordsche Koningen te Malmö nog geen nadere bijzonderheden bekend geworden zijn. DE STRIJD IN BELGIë ENNOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldt: Wij hebben ons gehandhaafd op het gewonnen ter rein. In de streek van Atrecht hebben wij ons door krachtige aanvallen meester gemaakt van verscheiden oopgraven voor Auctyles, La Bassée, Loos, St. Lau- rant, Blangy. Op het laatstgenoemde punt hebben wij over een front van meer dan een K. M. bijna alle oopgraven in de eerste linie van den vijand geno men. In Argoune hebben de Duitschers een onzer loop graven ten noorden van Four dc Paris laten sprin gen. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. Uit Weenen meldt men officieel: Het verslagen Russische haafdleger wordt op het geheele meer dan 400 K.M. breede slagfront van Krosno tot aan de monding van de Bsoero vervolgd. Gisteren is de vijand ook uit zijn stellingen in het noordelijke voorste gedeelte der Karpathen tusschen Krosno en Zahllesyn verdreven. Aan de Beneden-Dunajec zijn de troepen der bond genooten in gevecht met de achterhoeden van den vijand. In Zuid-Polen geschiedde de opmarsch tot dusver re zonder groote gevechten. Petrokof is eergisteren door het infanterie-regiment „Wilhelm der Erste, Deutscher Kaiser, König van Preussen" No. 34, Przedborz gisteren door afdeelin- gen van het Nagyrzebener-infanterie-regiment No. 31 stormenderhand genomen. De heldhaftige bezetting van Przemysl heeft de ge vechten op het terrein, voor de vesting met succes voortgezet. De toestand in de Karpathen is nog niet merkbaar gewijzigd. Zij, die zich mei 1 Januari op dit blad abonneeren, ont vangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. DE ENGELSCHE VERLIEZEN. Het Londensche Persbureau deelt mede, dat het geen beriuit heeft ontvangen, dat twee Engelsche tor pedo-vernielers gezonken zijn, zooals in de Duitsche draadlooze telegrammen werd medegedeeld. DE DRIEKONINGEN-BIJEENKOMST. Gisteren zijn te Malmö de Koningen van Zweden, Noorwegen en Denemarken bijeen gekomen om te be spreken de beperking van de economische moeilijk heden voor de drie staten uit den oorlog ontstaan. De Koning van Zweden kwam reeds vroeg te Mal mö aan en begaf zich om half tien naar de haven, waai- de Koning van Denemarken weldra aankwam. Te kwart voor elf kwam de Koning van Noorwe gen per extra-trein aan. De menigte ontving de beide vreemde Vorsten met luid gejuich, waarna de Koning hen naar hun ver blijf geleidde. Te half twaalf begon de conferentie, welke tot een uur duurde, waarna 't tweede ontbijt werd gebruikt. Daarna werden de besprekingen opnieuw voortgezet. De studenten hielden des middags een huldigings- betooging, waaraan ongeveer 500 studenten met 14 vaandels deelnamen. De Koningen, die op het balkon verschenen, werden met groote geestdrift toegejuicht, waarna de voorzitter van het studentencorps uit Lund een toespraak hield, waarin hij er met nadruk op wees, dat deze driekoningen-bijeenkomst een ge lukkige, historische gebeurtenis in dezen oorlog was. Ten slotte trokken de studenten zingend voorbij de Koningen, die hartelijk groetten. PLUNDERING DOOR DE RUSSEN. De officieele Norddeutsche Allgemeine Zeitung schrijftOver de manier, waarop de Russen op Duitsch gebied den oorlog hebben gevoerd, hebben de Duit sche overheden omvangrijke gegevens. Bij Russische krijgsgevangenen in de gevangenkampen zijn voorwer pen gevonden, waaronder vele van waarde, die blijk baar in Duitschland zijn geroofd. Daaruit blijkt hoe een deel der Russische troepen daar huis hebben ge houden. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Domburg heeft met 4 tegen 2 stemmen besloten, den gemeentesecretaris-ontvanger te ontslaan. Officieel is te Londen bekend gemaakt, dat de Britsche regeering, nadat te harer kennis was gebracht dat de Fransche regeering het Britsch protectoraat voor Egypte had erkend, harerzijds hare goedkeuring heeft genecht aan het Fransch-Marokkaansch tractaat van 30 Maart 1912. Prins Hussein is door de Engelsche regeering benoemd tot opvolger van den Khedive van Egijpte en zal den titel van den Sultan aannemen. Abbas Hilml pasja, gewezen Khedive van Egyp te, is gisteren in streng incognito te Weenen aangeko men. De „Court Criminal of Appeal" te Londen heeft het doodvonnis tegen Ahler, den Duitschen consul te Sunderland, beschuldigd het vertrek van Duitsche dienstplichtigen uit Engeland naar Duitschland te hebben bevorderdverworpen. DE OORLOGSLEENING. In het afdeelingsverslag der Eerste Kamer over het ontwerp-oorlogsleening verklaarde men algemeen, de regeering bij het tot stand komen van deze wet te willen steunen en zich daarbij van uitvoerige be schouwingen te onthouden. Slechts enkele leden be treurden het, dat niet was voorgesteld, de noodige gelden door een heffing in eens te verkrijgen. Verschillende opmerkingen kerden gemaakt. Vele leden betreurden het terugnemen van de 10 opcenten op de invoerrechten. In de thans ook reeds verschenen memorie van ant woord op het afdeelingsverslag, zegt de Minister, dat de regeering hoopt en vertrouwt, dat het oordeel van de Eerste Kamer en de financieele beschouwin gen, die er aan werden vastgeknoopt, niet nalaten zullen indruk in den lande te maken en de kansen van slagen der leening aanmerkelijk te verhoogen. Een algemeene opening der'Beurs schijnt den Mi nister vooralsnog niet geraden. Een beperkte opening voor zeer enkele, bepaald aan te wijzen fondsen, on geveer op het tijdstip dat in het Voorloopig Verslag werd aangegeven, wordt overwogen. Het Beursregle- ment, dat vooraf moet worden vastgesteld, is in een vergevorderd stadium van voorbereiding. De Minister verklaart zich gaarne bereid om over zijn mededeeling in de Tweede Kamer op 10 Decem ber 1.1. omtrent zijn belastingplannen, bij een nadere gelegenheid met de Kamer van gedachten te wisselen. Het staat vast, dat de leening h pari zal worden uitgegeven. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Gisteren werd begonnen met algemeene beraadsla gingen over de begrooting van binnenlandsche zaken, welke zich, naar de voorzitter meende, zouden moeten beperken tot de vraag, in hoever het standpunt der re geering inzake de aangebrachte bezuinigingen juist is. De heer Ketelaar (V.-D.) betreurde de bezuini gingen op het onderwijs, speciaal ten aanzien van de ïoogere burgerscholen en de vakscholen. De heer De Jong (U.-L., Hoorn) sloot zich hier bij, aan. De heer D u y n s t e e (R.-K.) betreurde het, dat de regeering de voorgenomen overneming van de H. B. S. te Zaltbommel niet heeft gehandhaafd. De heer Roodhuyzen (U.-L.,) betreurde de te rugneming van den post voor de H. B. S. te Brielle. De heer e r h a r d (S. D. A. P.) drong aan op spoedig herstel van de subsidieposten. Bij het vakon derwijs staat zijns inziens stilstand gelijk met achter uitgang. De heer P a t ij n (U.-L.) achtte het financieele ar gument, ontleend aan de tijdsomstandigheden, ter mo wer-ring van de terugneming van de posten voor op- ricüting van Rijks hoogere burgerscholen, niet afdoen de. Juist in crisistijd is verhooging van de productie ve kracht van ons volk gewenscht. De heer Eerdmans (U.-L.) meende, dat de mi nister ten onrechte den post van 5000 voor de be handeling van kankerpatiënten heeft teruggenomen. De heer Duymaer van Twist (A.-R.) be treurde de terugneming van den post voor een rijks- wandelleeraar voor het visscherij-onderwijs. De heer Schaper (S.D.A.P.) drong oun. aan op bezuiniging op de rapporten van regeeringswege ge publiceerd. Ook hij betreurde de terugneming van sommige posten. De heer van Vuuren (R.-K.) vereenigde zich met het systeem van bezuiniging, de heer Lief tin c k (U. L.) niet, evenmin de heer Ter Laan (S. D. A. P.) De heer Tydeman (V. L.) kwam o. m. op tegen een mogelijke afwijking van het stelsel van subsidi- eering van openbare leeszalen. Minister Cort van der Linden zei in de eer ste plaats zelf teleurgesteld te zijn door de noodzake lijkheid van beperking der uitgaven. Het is echter be slist noodzakelijk. Ieder uitgave moet gedekt kunnen worden door inkomsten, anders wordt de eerste stap gezet op den weg naar het staatsbankroet, vooral daar niemand iets kan voorzeggen omtrent het draag vermogen van het volk in de toekomst Spreker wees daarom alle gedane verzoeken af. Er moet onverbid delijk worden vastgehouden aan het stelsel dat geen nieuwe subsidies worden toegekend. De Minister was evenwel voornemens, om zoodra door het intreden van meer normale omstandigheden is te voorzien, dat de buitengewone kosten op de staatuitgaven als gevolg van den oorlogstoestand een einde zullen nemen, met aanvragen om credieten voor nieuwe H. B. S. te komen. Het is te voorzien, dat zulks het geval zal zijn zoodra de vrede is geteekend; zelfs is het mogelijk dat het vroeger zal zijn. De heer B r u m m e 1 k a m p (A. R.) vroeg of de regeering niet het oogenblik gekomen acht om de na tie uit te noodigen tot het houden van een openbare bededag. De heer K1 e e r e k o p e r (S. D. A. P.) vroeg in verband met het Haagsche tramconflict of de tijd niet is gekomen voor de regeling, waarbij alle particulie re locale tramlijnen genaast worden tot gemeentelijke diensten. De heer Gerhard (S. D. A. P.) drong aan op waakzaamheid ten aanzien van het alcoholgevaar, in verband met den mobilisatie-toestand. De heer Schaper (S. D. A. P.) vroeg hoe het staat met het kiesrechtvraagstuk. De heer Roodhuyzen (U. L.) achtte vervulling van het verzoek-Brummelkamp strijdig met de Grond wet. De heer d e V i s s e r (C. H.) ondersteunde het ver zoek-Brummelkamp en bestreed de meening van den heer Roodhuyzen. De heer Nolens (R. K.) zei dat een eventueel ver zoek der regeering door de Katholieken gaarne zal worden ingewilligd. De heer Tér Laan (S. D. A. P., den Haag), meende, dat het toezicht op de handhaving van het vestigingsverdrag is opgedragen aan de burgemees ters. De Minister deelde niet het grondwettig be zwaar van den heer Roodhuyzen tegen de voldoening aan het verzoek van den heer Brummelkamp. Toch meende hij, dat zich onthouden van het verzoek hier beter is. Hij kan aan het verzoek van den heer Brum- AARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1