No. aos DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en zestiende Jaargang. DINSDAG 22 DECEMBER. 1914 )eze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon en feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden \/nor Alkmaar 10,80; franco door het geheele Rijk fL— Afzonderlijke nummers 3 Cents. Prijs der gewone advertentiën letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER S ZOON, Voordam C 9. BELGIE. 05* teeteaU 0^ 2 Waden. Telefoonnummer 3c ALKMAAR, 22 December. De officieele communiques geven heden aanleiding tot een uitvoeriger bespreking, dan wij de laatste da gen hebben gegeven. Het Duitsche legerbericht maakt melding van een le gerorder van den Franschen opperbevelhebber, gene raal Joffre, welk document moet zijn gevonden op een gevallen Fransch officier. De legerorder, welke den 17den December werd uit gegeven, constateert allereerst, dat de verbondenen nu reeds drie maanden overal zegevierend weerstand heb ben geboden en dat de tallóoze hevige aanvallen niet in staat zijn geweest het front te doorbreken. Thans heeft echter het uur van aanval geslagen, omdat de te genstander zich in een zwakken toestand bevindt en de verbondenen zich met menschen en materiaal ver sterkt hebben. „Nadat wij zoo vervolgt generaal Joffre „de Duitsche troepen schaakmat hebben gezet, gaat het er nu om hun kracht te breken en ons land geheel en xl van de indringers te bevrijden. „Soldaten, meer dan ooit te voren rekent Frankrijk op uw moed, uw energie en uw goeden wil om tot el- ten prijs te overwinnen. „Gij hebt reeds gezegevierd aan de Mame, aan de Vser, in Lotharingen en in de Vogezen. „Gij zult weten te overwinnen tot de eindtriomf behaald is." Wat reeds sinds eenige dagen werd vermoed, wordt hierdoor bevestigd: de opperbevelhebber der verbon den legers heeft het sein tot den algemeenen aanval gegeven, hij acht den tegenstander verzwakt en weet zijn eigen macht versterkt, zoodat de kans hem schoon lijkt om diens kracht nu voorgoed te breken. Het is opvallend, dat men aan beide kanten zich van de verlevendiging van den strijd voorstelt goede vruchten te plukken. Laten we de Engelsche correspondenten, die altijd neel wat meer weten dan een ander, maar ondanks de snelheid, waarmede ze over successen voor de verbon denen seinen, nog steeds door de waarheid achterhaald zijn, buiten beschouwing, dan mag bijv. vermeld wor den, dat Belgische oorlogscorrespondenten van Hol- iandsche bladen gelooven, dat de Duitschers met Kerstmis uit Brugge en wellicht uit Gent zullen zijn verdreven, terwijl de Duitschers van meening zijn, dat de aanwezigheid van den Keizer aan het front wijst op een te verwachten overwinning, welke men als een „Kerstgeschenk" gelieft aan te merken 11 De officieele mededeelingen beantwoordden tot dus verre aan geen dezer hooggestemde verwachtingen. Zij spreken tot dusverre niet van groote overwinnin gen, doch van verloren, gewonnen of weer hernomen ioopgraven. En dit laat zich ook heel goed verklaren. De beide tegenstanders hebben zich en hun stellingen zoo sterk gemaakt zij gaan daaraiece natuurlijk da gelijks door en er gaat haast geen dag voorbij of men leest, dat Engeland, Frankrijk en België eener- en Duitschland en Oostenrijk andererzijds troepenmach ten "aar het front zenden dat de een den ander niet zoo maar kan verdrijven. De bekende „ooggetuige" van het Britsche leger is bijv. van oordeel, dat de Duitschers thans veel talrijker zijn dan in begin Octo- oer en dat hun stellingen veel sterker en beter geor ganiseerd zijn flan toen en waar dit natuurlijk evenzoo bij de bondgenooten, is ook hij van meening, dat het terrein-winnen slechts uiterst langzaam kan ge schieden. Niet waar, er is nu al tien, twaalf, soms zelfs zestien weken achter elkaar op dezelfde linies gevoch ten, men heeft eiken dag gebruikt om zich beter en veiliger in te graven, er is een net van sterke, bomvrije loopgraven aangelegd, de beste stellingen zijn voor machine-geweren en stukken geschut uitgekozen en een onverwachte plaats plotseling zijn slag te kunnen slaan. De ervaring in dezen oorlog ia echter van dien aard, dat dergelijke verrassende acties vrijwel uitgeslo ten zijn, omdat de tegenpartij bijna altijd in de gele- D» r*rra i e°ntrnctep rnbat O^oote Tusschen de Lys en de Aisne hebben wij een bosch genomen bij den weg Aix-Noulette-Louchez. Wij hebben ook de eerste loopgraven-linie der Duitschers tusschen dezen weg en Notre-Dame-de-Lorette, ten zuid-westen van Loos, genomen. De vijand heeft Atrecht gebombardeerd. Onze zware artillerie bracht verwarring in de Duitsche loopgraven en wierp twee hunner kanonnen omver bij Hem, ten zuid-oosten van Camoy en ten sen een heel eind moeten terugtrekken en o. a. Lods en Lowitz moeten prijsgeven. Hierdoor kwam een einde aan het offensief van de groote Russische legermacht, die 15 November op Posen en Silezië opmarcheerde. Dat laatste heeft v. Hindenburg g..:onstateerd en dit negatieve resultaat is inderdaad bereikt. De Russen hebben dit stapje voor stapje toegegeven. Hun groote genheid'is geweest tegenmaatregelen te treffen voordat generale staf verklaart heden, „dat de Russische legers oosten van Albert. de andere partij haar beraamde maatregelen heeft kunnen volbrengen. Zoodra een partij niet meer in staat is, de zwakke punten snel te versterken, de gaat jes in zijn front tijdig te stoppen, nadert natuurlijk het oogenblik, waarop dat front niet langer weerstand kan bieden en als het duigen-stel van een vat zonder hoepel in elkaar valt. Maar het is alleronwaarschijn lijkst, dat deze toestand in de weinige dagen, die ons nog van Kerstmis scheiden, zal intreden, dat dus bijv. de Duitschers tot den aftocht worden gedwongen, of dat zij opnieuw den opmarsch kunnen beginnen, x Men denkt in Duitschland verder nog een „Kerst verrassing" te zullen krijgen in den vorm van het openbaar-maken der bijzonderheden van het succes op het Oostelijk oorlogsterrein. Het schijnt een bijzonder groot genoegen voor de Duitschers te zullen worden, wanneer de „Oberste Heeresleitung" Vrijdagmorgen zooveel duizenden, neen tienduizenden, Russen aan den denkbeeldigen Kerstboom zou willen hangen en dit zal misschien tot verhooging van de Kerststemming en ter opluistering van de Kerstpredicaties moeten bij dragen 1 In elk geval die bijzonderheden blijven nog altijd uit, zoodat een juiste waardeering van het resultaat van het vechten in Polen en Galicië nog steeds niet mogelijk is. De laatste communiqué's geven echter wel eenig denkbeeld van den toestand, die thans be staat. O O S T- PRCISES Weichsel NeidenburgO 0 c o Soldaul °DMlawa Thorn Oo 9 K O h een beperkter front hebben ingenomen". Hij voegt er echter aan toe, dat de Duitschers thans een aanzienlijke troepenmacht moeten samentrekken en dat uit den nieuwen toestand andere voordeelen voortspruiten, die om militaire redenen nog niet gemeld kunnen worden. Dit is opzichzelf volkomen juist hoe verder de Duitschers in Polen komen, hoe moeielijker de om standigheden (gebrek aan wegen, spoorwegen enz.) worden. Maar het lijkt ons zeer onwaarschijnlijk, dht de Duitschers verder in Polen zullen oprukken, dat ze bijv. zouden pogen Warschau te nemen. Veeleer lijkt het ons voor de hand te liggen, dat zij thans niet aan vallend, doch verdedigend zullen optreden, omdat zij hierdoor in staat gesteld worden, troepen voor het Westelijk oorlogstooneel af te zonderen waarmede lij kens een pas ontvangen telegram reeds druk be zig zijn. Men herinnert zich wellicht, dat wij nimmer eenige verdere strekking aan het bekende communiqué, dat de Duitsche en Oostenrijksche pers tot zulke luid ruchtige vèr gaande artikelen aanleiding gaf, hebben gegeven. En hoe onjuist het was te veronderstellen, dat de Russen eigenlijk totaal verslagen waren, blijkt het best uit het Duitsche communiqué, dat spreekt van de stellingen, waarin de tegenstander stand houdt. Uit particuliere berichten weten we, dat die stellingen zeer sterk zijn. Niet vergeten moet echter worden, dat door het nemen van Petrokow, de gemeenschap tus schen de Duitsche en Oostenrijksche troepen is verbe terd. Wat nu Galicië betreft, verzekert de Russische gene rale staf, dat het Oostenrijksche offensief definitief be let is de woorden doen denken aan de mededeeling van den Ehiitschen staf! Is dit zoo, dan is dit een be langrijk voordeel voor de Russen, waarvan zij vooral in de toekomst profijt zullen kunnen trekken, Teekenen wij tenslotte nog even aan, dat het gar nizoen van Przemysel tevergeefs getracht heeft zich door het front der Russische belegeringstroepen heen te breken, dan zijn we het geheele Oostelijk oorlogs tooneel heden weer eens rond geweest. sector Warta •P WARSCHAU I Lowitz P m ta P Petrokow o LODS P o o o o onCzenstochow o o l Iwangorod Weichsel o o O o o o o Q - Krakau .San P.Przemysl e a ii i c i Over het noorden van Oost-Pruisen hooren we de laatste dagen niets meer. Wel echter van het gebied Soldau-Mlawa-Warschau, dus aan den rechter-oever van den Weichsel. Aangenomen mag worden, dat de x^eTc^vmp7im:wolfskuilen I Duitschers langs de spoorlijn troepen zonden uit r en onderwaterzettingen maken het aan weerskanten Soldau, om Russische strijdkrachten vast^ t^houden^en November bebben overgegeven kunnen niet vervolgd, Even moeten we nog stilstaan bij Zuid-Afrika. Wat zal men Haar met de rebellen doen? Van een algemee- ne amnestie is natuurlijk geen sprake. Er schijnen 4000 gevangengenomen te zijn, terwijl 1200, die zich over gegeven hebben, verlof kregen huis-toe te gaan op hun eerewoord. De „Times" vermoedt, dat de regeering een middel weg zal bewandelen. Naar het voorbeeld van de Kaapkolonie in 1900 zal er, met parlementaire bekrachtiging, een bizonder hof van drie rechters worden gevormd om de gevallen van de leiders te behandelen, b. v. van de Wet en van predikanten als ds. van Broekhuizen, die niet on der de bepalingen van de verdedigingswet komen. De prokureurs-generaal van Transvaal en Vrijstaat zullen aanstonds met hun werk beginnen. Tot nog toe was dat niet mogelijk, aangezien de voornaamste ge tuigen te velde waren. De grootste moeilijkheid is nog de minderen onder de rebellen. Ontneemt Botha hun het kiesrecht, dan zal men zeggen, dat hij zijn vijand Hertzog wil tref fen. Deze zou dan zijn invloed kunnen herwinnen. Doet hij het niet, dan zullen de loyalen, Boer en Brit beiden, ontstemd zijn. Boeten geven niet, want de meeste rebellen hebben land noch geld. Zij die zich op de proclamatie van 12 Wij hebben ook voordeelen behaald in den £eimg Tep noorden van Beau Séjour (Champagne) hebben wij 1200 M. vijandelijke loopgraven genomen. Tusschen Argonne en de Maas zijn wij langs het geheele front vooruitgegaan, speciaal in de buurt van Varennes, Gercourt en Bettincourt. Aan den rechteroever van de Maas hebben wij ter rein gewonnen ten noord-westen van Brabant en in het bosch van Consenvoye. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren: Ook gisteren werden aanvallen der Franschen bij Nieuwpoort afgeslagen. Tusschen Richebourg L'Avone, het kanaal van Aire en La Bassée deden onze troepen een aanval op de stelling der Engelschen en Indiërs. De loopgraven van den vijand werden bestormd en hijzelf werd met zwa re verliezen uit zijn stellingen verdreven. Wij maakten een kanon en vijf machine-geweren buit en namen 270 Engelschen en Indiërs, waarbij tien officieren, gevan gen. De op 18 Dec. verloren loopgraaf bij Notre Dame Lorette is heroverd. In de streek van Souain en Massiges ten noord-oosr ten van Chalons deden de Franschen gisteren een he- vigen aanval en drongen op één plaats zelfs door tot onze voorste loopgraven. Etoor ons vuur werden echter al hun aanvallen afgeslagen en moesten de Franschen vier officieren en 310 minderen in onze handen laten. Een groot aantal gesneuvelde Fran schen ligt nog voor onze stellingen. In Argonne veroverden wij een belangrijken met bosch begroeiden heuvel bij Le Tour de Paria en maakten wij drie machine-geweren, een revolverkanon buit en namen 275 Franschen gevangen. De zeer hevige aanvallen van de Franschen ten noord-westen van Verdun mislukten alle. De groote activiteit der Franschen voor ons geheele front is te verklaren uit het volgende legerbevel van generaal Joffre van 17 Dec., dat op een gesneuvelden officier werd gevonden: „Gedurende drie maanden heeft de vijand, ondanks zijn tallooze hevige aanval len, onze linie niet kunnen doorbreken. Wij hebben hem overal met succes het hoofd geboden. Thans is het oogenblik gekomen om gebruik te maken van zijn zwakheid, nu wij onze troepen en ons materiaal ver sterkt hebben. Het uur van den aanval is geslagen. Nadat wij tot dusverre de Duitsche strijdmacht heb ben weerstaan, is het thans zaak ze te breken, en ons land definitief van de indringers te bevrijden. Soldaten, Frankrijk rekent thans meer dan ooit op uwen moed, uwe energie, uw vast besluit om tot eiken irijs te zegevieren. Gij hebt de overwinning reeds be haald aan de Mame, aan de Yser, in Lotharingen en de Vogezen. Gij zult nu ook weten te overwinnen tot aan den definitieven triomf. Joffre." onmogelijk den vijand op de vlucht te drijven bijv. over een afstand van een dagmarsch. Uiterst langzaam en heel stelselmatig moet er worden opgetreden. Eerst tracht men de sleutelstelling van den tegenstander te nemen. Lukt dit, dan is men maar een klein eindje vooruitgekomen, doch men heeft den tegenstander be roofd van de voordeelen van tien weken arbeid en ver- het afzonderen van versterkingen voor meer bedreigde punten te verhinderen. Dit is volkomen gelukt, maar de Russen zijn in staat gebleken van deze neven-opera tie voordeelen te trekken, immers zij hebben de Duit sche troepen teruggedreven, naar zij thans verklaren tot op het Oost-Pruisische front Lautenburg-Neiden- burg. Deze Russische troepenmacht kan, wanneer zij sterk genoeg is, een ernstige bedreiging voor de Duit- nuft De tegenstander vindt echter achter zijn eerste sterk genoeg is, een emsugo ucu em Se die wel niet zoo sterk sal zijn, doel, sclte legers in Polen worden in staat de rrner die hem evénwel tod, in slaat zal stellen opnieuw I over te steken, dan ui zu vlak bi, den voor de Duit- weerstand te bieden. En aanvallen is heel wat moei lijker en ook kostbaarder dan verdedigen 1 Maar op de aanvallen volgen tegen-aanvallen, zoo wel van het kiesrecht beroofd worden. Schending van het beschaafde oorlogsgebruik, plundering enz. kan in elk geval worden gestraft. Een rechterlijke commissie van magistraten zal eischen van schadevergoeding onderzoeken. In den Vrijstaat wordt de schade van loyalen op 2.400.000 «geschat. Aldus de „Times". dat nóch de verliezen, nóch de winsten, elkaar veel ontloopen. Intusschen zoekt en tast men naar de zwakste pun ten van den tegenstander, in de hoop onverhoeds op chers hoogst belangrijken spoorweg Thom-Lowitz men begrijpt dat deze positie voor de Duitschers in elk I geval onzuiver is. Het derde gebied we houden ons maar aan de oude indeeling is het gebied tusschen Lods en den Weichsel. Dit is nog steeds het hoofdtooneel van de belangrijke operaties in Polen. Daar hebben de Rus- DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldt: In België is niets bijzonders geschied, behalve dat eenige vorderingen gemaakt zijn in de buurt van Lom- baertzijde, St. Georges, ten zuid-oosten van Bix- schoote en dat eenige huizen te Zwartelen bezet zijn. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. Het communiqué van den Russischen Grooten Ge- ueralen Staf meldt: In de streek van Mlawa zijn de Duitschers terugge trokken naar het front Lautenburg-Neidenburg. Van den linkeroever van den Weichsel valt niets be langrijks mede te deelen. In Galicië is het Oostenrijksche offensief voorgoed verhinderd door onze troepen, wier laatste operaties een volkomen gunstig verloog hebben. Een der Oostenrijksche divisies, die ageert in de buurt van Doekla (Karpathen), werd op de vlucht ge dreven door een bajonet-aanval. De vijand liet 500 dooden op het slagveld achter en bovendien werden 10 officieren en meer den 1000 soldaten krijgsgevangen gemaakt. De pogingen van het garnizoen van Przemysl om door 't front der blokkeerende troepen te breken, wer den definitief verijdeld. Het garnizoen werd met groote verliezen teruggedrongen binnen de fortenlinie. Officieel werd gisteren te Weenen bekend gemaakt: In de Karpathen vorderen wij flink in onzen aanval op het gebied van den bovenloop van de Latocza. Ten noord-oosten van den Lupkow-pas, aan het front ten oorden van Krosno en Tuchow en aan de be- neden-Doenajec, wordt nog hevig gestreden. De toestand in Zuid-Polen is ongewijzigd gebleven. Het Duitsche Goote Hoofdkwartier meldde: In Oost- en West-Pruisen is de toestand onveran derd. In Polen neemt de aanval op de stellingen, waar de vijand front heeft gemaakt, voortgang. „VERBODEN BLADEN." Een correspondent van de N. Crt. schrijft in een Gentsche brief „Wat de „verboden" bladen betreft.gaat eens met mij mee, lezer. De stad zal ik u niet noemen, de plaats der handeling natuurlijk nog veel minder. 't Loopt naar vijf uur. dus is 't buiten al donker en COURA o"- O l O 38 3 o O o SR O M M O O ®o O O O o o o° O °o O O O O

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1