eenige onderhoud»-, vernieuwings- en yerfwerken aan de gemeente- eigendommen voor het jaar 1915, zoomede het leveren en vervoeren van materialen in datzelfde jaar, in zes pereeelen, als volgt: kleine burgerklasse. Wie bepaalt op 't oogenblik het loon in Nederland Niet de vakvereenigingen, veelal geschiedt dit door de uitkeeringen van het steuncomité. De patroons laten b.v. minder dagen werken, geven minder loon en wij zen, is men niet tevreden, er op, dat men anders naai het steuncomité moet. Noodig is, zei spr. verder, de opschorting van de huurbetaling voor de arbeider klasse, de liuurbons zijn een ramp voor de arbeiders; Van het weinige, dat men van het steuncomité krijgt, geniet ook nog de huisbaas mee. Als aanvullende maatregel is noodig verbod van uitzetting uit de wo ningen. Thans maakt men kennis met de vaderlands- lieide vas de kapitalisten in de practijk. In Amsterdam worden door de zaakwaarnemers der huisjesmelkers de huurders voor den kantonrechter allerlei leugens aangewreven, om ze maar uit de woningen te krijgen, als ze wat huur achterstallig zijn. Spr. wees op het lot van het ontwerp-Mendels, (met welk ontwerp hij prin cipieel het niet eens was), waaruit blijkt, dat de afge zanten van de huisjesmelkers en hypotheekhouders in de Tweede Kamer voor de arbeidersklasse niets willen doen. Wel is mogelijk eenige honderden millioenen bij elkaar te brengen voor het op de been houden van het leger. Voor die kapitaalvernietiging zullen de ka pitalisten na den oorlog zich schadeloos stellen door de arbeiders, n.l. door lagere loonen. Daardoor is noodig een sterke beweging. Men kan thans niets ver wachten van het parlement, dat maar ja en amen moet zeggen, niets van de vakvereenigingen, die lam gesla gen zijn, noodig is een krachtige beweging, alle arbei ders moeten zich aaneensluiten. Hiertoe wekte de heer Luteraan, wiens rede, evenals die van den heer Lan- Bink, herhaaldelijk door applaus werd onderbroken krachtig op. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den voorzitter van het plaatselijk Steuncomité, den heer Jb. Cloeck. Deze zei, naar aanleiding van den vorm, waarin de advertentie, waarin deze vergade ring was aangekondigd, gegoten was, niet te kunnen gelooven, dat allen ter vergadering waren gekomen om te protesteeren tegen 't Alkmaarsche steuncomité. Spr. merkte daarna op, dat tegen alle steuncomité's ge sproken was. De eenige, die aanmerkingen gemaakt heeft op het plaatselijk steuncomité is de Alkmaarsche correspondent van „De Vrije Socialist", de heer D. A. Klomp. Wat is er gebeurd? In een circulaire is om steun ge vraagd, de patroons, die hun werklieden op straat ge zet hebben, zijn niet gekomen om aan het comité te geven. Waarom is het comité hier uitgenoodigd? We hebben zelf gezegd, we moeten beter steunen. De klasse-indeeling ten opzichte van de werkloozen is ge beurd, maar is dat een principieele opvatting? Wij meenden, dat een georganiseerde arbeider meer noo dig heeft dan een ongeorganiseerde. Spr. wees er op, hoe de stakingen meermalen wórden verloren door het dienst nemen van ongeorganiseerden, die zich dan dus met minder loon tevreden stellen. De georgani seerde heeft geld noodig voor de contributie aan zijn organisatie en voor zijn vakblad. Dan had men ook aan de huishuur, welke wordt betaald, bemerkt, dat de georganiseerde arbeider hoogere eischen stelt aan zijn woning dan de ongeorganiseerde spr. noemde eenige cijfers om dit aan te tponen. Wanneer de heer D. A. Klomp gevraagd had, hem op te nemen in het comité, dan zou men zeker van dien aangeboden dienst gebruik hebben gemaakt. Spr. zou nu den laatsten spreker en den heer Klomp willen vragen: Wat hebt gij gedaan. Wij hebben tenminste Iets gedaan, al was het dan niet goed. (Eenig ap plaus). Spr. zei verder het niet aardig te vinden, dat op de vergadering, waar rekening en verantwoording werd afgelegd, niet gevraagd was: handel zoo of zoo, an ders houden we een protestvergadering. Nu keert zich misschien een groote groep van het steuncomité af. We zagen liever het dubbele bedrag aan gelden, dan konden we veei meer doen. Spr. geloofde, dat de werklieden er slechter van worden als staat of stad de steunregeling ter hand neemt en zei ten slotte, in de vergadering geen protest te zien tegen het optreden van het comité, maar een uiting van gevoel, goddank een avond, die ons misschien wat kan ontwikkelen. De heer D. A. Klomp verkreeg daarna het woord van den voorzitter. Deze wees er op, dat hij genoemd was als de eenige, die wel aanmerkingen had op het comité, waartegenover de heer Cloeck nog al goed deed uitkomen: wat zijn wij, de groote wij, toch wel goed. Ik h a d aanmerkingen, zei spr., en terecht. Spr. die zei, dat de leden van het comité zeker gedreven werden door de beste bedoelingen deelde mede, dat zijn aanmerking tegen het comité was, dat in de verga dering van huiseigenaren werd goedgekeurd het be sluit, dat de halve huur moest worden betaald, terwijl de andere helft schuldig kon worden gebleven. Zoo werd het comité een steunmiddel voor de huiseigena ren en dat kon spr.'s goedkeuring niet wegdragen. Wat de opmerking van den heer Cloeck betreft: was bij ons in het comité gekomen den norm kon Bpr. niet goedkeuren en zoo kon er toch niets goeds van komen. Hoe kunnen een man en vrouw rondkomen met 4,50? Dat is al niet genoeg en dan moet nog de halve huur er van worden betaald. De gemeente dient de arbeidersklasse het volle loon uit te betalen.Er zijn ook 80.000 te vinden voor de verbouwing van het raadhuis. De nieuwe regeling, welke 1000 per week kost, is ook verkeerd, laat het 't dubbele worden. De gemeente kan daar dan produc tief werk voor laten verrichten. Er valt genoeg te doen, spr. noemde de verbouwing van het Ziekenhuis, de Vlotbrug, Diligentia, en verbetering van den toestand bij het Station. Zoo komt er dan goed werk tot stand. (Applaus). De heer Luteraan zei naar aanleiding van de op merking van den heer Cloeck, dat weinig tegen het Alkmaarsch steuncomité was ingebracht, dat hij de zaak van algemeen standpunt had bekeken, om gekra keel op personen is het niet te doen. De heer Cloeck beweerde strikt genomen niets. Wat hebt gij gedaan, vroeg de heer Cloeck. Wij, aldus spreker, hebben met en door de arbeiders gestreden tegen het Nederland- sche kapitalisme. De heer Cloeck heeft wat geld verza meld, iets gedaan voor het kapitalisme. De debater heeft toch de klassen-indeeling nog wil len verdedigen. Of de arbeiders dit of dat aan uitkee- ring moeten hebben, is niet uit te maken door steun comité's. Het is onkiesch de arbeiders in klassen te ver- deelen, deze moeten thans één zijn. Dat de heeren een nieuw tarief ingevoerd hebben, bewijst wel, dat ze in den loop van den tijd hebben ingezien, dat het niet zoo heel juist was, wat ze> de eerste dagen hebben ge daan. Spr. wees op het compliment van het steunco mité aan de patroons, die na him werklieden op straat te hebben gezet, niets gaven aan het comité. Nog wees spr. er op, dat men in het algemeen de vakorganisaties buiten de steuncomité's tracht te hou den. Daar moeten de arbeiders zich niet bij neerleg gen en niet bang zijn voor de bedreiging, dat niet meer aan het comité wordt gegeven. Geschiedt dit, dan is dat het bewijs, dat men door zijn philantropie de arbeiders rustig wilde houden. (Applaus). Hierna werd nog iets gezegd door den heer Lan- sink, wat den heer Cloeck aanleiding gaf te vragen, of spr. bedoelde, dat hij de arbeiders had beleedigd. De voorzitter zei, dat dit door den heer Cloeck was geschied, waartegen hij ook voornemens was in zijn sluitingswoord te protesteeren. De heer Cloeck be streed dit, had hij het buiten zijn bedoeling gedaan, dan zou hij zijn excuses aanbieden. Spr. heeft nooit de arbeiders beleedigd en zal het ook nooit doen, daar stelt hij de arbeiders veel te hoog voor. (Applaus). De heer Lansink zei o. m. niet de bedoeling te heb ben gehad den heer Cloeck van beleediging te betich ten. Hierna werd de vergadering gesloten. BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. In de week. van 14 tot 19 December zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 69 kuipbaden. 89 regenbaden le klas en 193 regenbaden 2e klas tezamen 351 baden. VERTROKKEN PER60NEN. Manuel H. A. z.ber. n.h. Langestraat 83, Zaandam. Bakker A. z.ber. nil. Kweerenpad 15 A'dam Liet van der R. H. G. z.ber. h.a. Tuinstraat 43 Hattem. Lauren- tius W. F. G. z.ber. nJi. Laat 13, Rotterdam. Jol W. C. schildersknecht r.k. Baanpad 17. Spanbroek. Schil der C. d.b. r.k. Toussaintstraat 11, Zijpe. Verkuijl IT. A. z.ber angl. Steijnstraat 3, Alkmaar, Cadettenschool. Bakker A. z.ber. nil. Langestraat 54, Nederlands- Indië. Waard van R. z.ber. Nieuwlandersingel 39 Velp. Borst L. A. z.ber. r.k. Verdr. Oord 27, Bergen op Zoom. Wed. N. T. Klooster—Zentveld A. z.ber. r.k. Landstraat 41, Amsterdam. Baltus D. J. z.ber. r.k. Overdiepad 18, Heemskerk. Jonker z.ber. n.h. Heul 15 Bergen. Bruchde Boer Z. z.ber. n.h. Schoutenstraat 10, Bergen. Water van de B. J. ver pleegster n.h. Stads-ziekenhuis, Den Haag. Sipman P. z.ber. n.h. Kennemerstraatweg 38, Anna-Paulowna. Nisman A. H. kantoorbediende r.k. Noorderkade 28 Amsterdam. Kikkert P. vol. ter Secretarie, n.h. Hof dijkstraat 17, Pernis. Lindeboom P. smidskn. r.k. Mo lenbuurt 12, Bloemendaal. Bierman A. A. B., z.ber. r.k. Oudegr. 154, Amsterdam. Huijbers J. M. metaaldraaier r.k. Schermerweg 20, Haarlem. Wed. J. SchoenOpdam C. A. huishoudster r.k. Wa- genmakersstraat 1, Bergen. Mulder D. commies dir. belastingen, nh. Prins-Hendrikstraat 41, Noorbeek. Nijs J. J. spoorbeambte r.k. Bierkade 9, Broek op Lan gen dijk. GEVESTIGDE PERSONEN. Kelder op den M. M., r.k. z. b., W. Kolkstraat 2. Den Haag. Wed. A. J. van der KopKelckhoven, S. M., Rem., z.b., Metiusgracht 13, Amsterdam. Nol A., n.h:, z.b. Stationsweg 30 St. Pancras Bolink H., n. h., bloemistknecht, Vamebroek 37, Hengelo. Hop C., n.h., z.b. W.-Burgstraat 6, Hoorn. Langenberg R., n. h., .'kantoorbediende, Baansloot 3, Bergen. Tesse- laar K., r.k., schipper, Baanpad 3, Helder. Dijk van A., r.k. z.b., Strafgevangenis, Hoorn. Wed. J. Bakker Galis., A., z.b. Koorstraat 47, Hoorn. Hein J., koopman, O. Burgerstraat 16, Egmond aan Zee. Jong de P. C. A., barbierskn., Landstraat 19 Den Haag. Oudhoff J. N., r.k., bankwerker, Verl. Landstraat 9 Delft. Floris J.. r.k., z.b., Laat 111. Wormer. Kraak G., n.h. z.b., Oosterstraat 35, Helder. Stehouwer J. N. G., geref., opz. Gasfabriek, Oudegracht 151 Maas sluis. Siezen J. J., nh., boekhouder, Paijglop 13. Buiksloot. Ham A. C., Broeder, St. Annastraat 26, Roosendaal. Volder C., nh.. dieüstb., Metiusgracht 5 Zijpe. Zwakman J., nh. pakhuisknecht., Achterdam 30 Schoorl Heivoort van H. M., r.k., dir. H. v. Bew., Geestersingel 14, Velsen. Geus de A., nh. z.b., Em- mastraat 45, Z. en N.-Schermer. Wijker J. H. nh. ambt. ter Secretarie, Spoorstraat 19, Heiloo. Zijp M. A. r.k. dh. Nieuwlandersingel 55, Heerhugowaard. Hoofd van een gezin. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UIT URSÈM. in ae oestuursvergauermg aer aid. Ursem van de noiianuscne Maaiscnappij van Landoouw is ücsioien uezeu winter net onderwerp: „Kaïversiertte en voor- ueiioeuingop ae agenua te plaatsen en zoo mogenjK oos eeue oespremng uit te lokken over ae vraag: wel ke verourgen gebreken en bedriegerijen üoen zien in üen paarden- en veehandel voor? Het bestuur der afdeeling bestaat thans uit zeven persoden; het penningmeesterschap is opgedragen aan den heer J. Koelemeij te Ursem. UIT BROEK OP LANGENDIJK. in de week van 14 tot 19 December werd aan de veiling aangevoerd: 169900 bloemkool, 362500 roode kool, 166800 gele kool, 108700 witte kool, 271 zak roode kool, 1609 baal uien, 248 baal wortelen, 1150 bieten en 4000 ramenas. UIT WEST-GRAFTDIJK. Zaterdagavond j.l. hield de afdeeling Graft van het „Witte Kruis" alhier een buitengewone vergadering. Deze vergadering was belegd met het oog op een in gekomen aanvraag om verhooging van de subsidie aan Kring II van de Gezinsverpleging. In dezen Kring wordt met 1 Januari e. k. een tweede verpleegster aan gesteld voor Driehuizen, Oost-Graftdijk en omstreken. Na eenige besprekingen werd besloten om enkel voor het jaar 1915 de subsidie met 15 te verhoogen. In een vroeger gehouden vergadering was al besloten om bij het aanstellen van een tweede verpleegster de jaarlijksche contributie op 20 te bepalen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Zaterdagavond werd in café „Marktzicht" van den heer Kuiper alhier eene openbare ledenvergadering ge houden van de vereeniging „Steunt Elkander", onder voorzitterschap van den heer W. v. d. Molen. De penningmeester, de heer D. Kansen, deed verslag van zijn financieel beheer, waaruit bleek, dat het laat ste halfjaar was ontvangen 746,30, uitgegeven 653,45, bleef nog in kas 1797,68. De vereeniging heeft thans 276 leden en 86 begunstigers. De uitkee- ring bleef bepaald op 6. Wegens vertrek van den heer Kansen wordt als bestuurslid gekozen de heer A. Schoon. De heer Kansen vraagt hierop het woord, en bracht in herinnering, nu hij deze gemeente gaat ver laten, dat hij 16 jaar Ten benoemd werd als pen ningmeester dezer vere ging en het eenige overge blevene bestuurslid is. Uit den aard der zaak heeft de penningmeester van deze vereeniging de moeilijkste betrekking, daar de steungelden Zaterdags bij de le den door den penningmeester worden thuisgebracht, doch hij heeft het altijd met pleizier gedaan en bracht voor de medewerking van de leden, niet het minst van den bode, den heer Dirkmaat, hartelijk dank. De voorzitter dankte hierop den penningmeester voor alles wat hij voor de vereeniging heeft gedaan en stelt voor hem als eerelid der vereeniging te benoe men, hetwelk bij acclamatie werd aangenomen. Na nog een hartelijk woord van den bode Dirk- maat aan den vertrekkenden penningmeester, werd de vergadering gesloten. HET GELIJKGEKLEEDE ECHTPAAR. Een medewerkster schrijft ons: In een provinciestadje te dezen lande woont een al ler curieust echtpaar. Het zijn lieve, goede, beste bra ve menschen, ze leven stillekens en rustigjes samen in pais en vree. Nooit hebben ze ruzie, nooit nog be gingen ze ook maar één daad, die hen met eenig recht op de chronique scandaleuse van het stadje zou kun nen plaatsen, en toch heeft ieder steeds den mond over hen vol. Ze worden gewoon op verschrikkelijke wijze besproken. Wat er dan voor bijzonders aan deze men schen is? Wel, de man en de vrouw, beiden hebben er nu eenmaal een zeker genoegen in, zich gelijk te kleeden. Gedurende hun gelukkig, doch niet door kinderend gezegend huwelijk hun koperen bruiloft nadert reeds heeft hij maar zelden een „pak" be zeten, waarvan zij niet over een pendant beschikte, en omgekeerd vertoonden haar mantels wonderlijk veel overeenkomst met zijn jassen. En toch kan men niet zeggen, dat hij er verwijfd uitziet, of dat zij den broek aan heeft. De curiositeit valt pas op als men hen samen ziet. Het begon reeds op hun huwelijksdag. Zij had voor die gelegenheid absoluut geweigerd, bruidstoilet te dragen, doch had zich in stede daarvan een zwart la gen jaquetmantel laten maken, van precies dezelfde stof als waaruit de nieuwe rok van naar bruidegom was gesneden. Bij het vertrek voor hun huwelijksreis droegen beiden een lange grijze reisjas en -mantel, weer van dezelfde Engelsche stof, en weer merkwaar dig veel gelijkenis in snit vertoonende. Het volgend voorjaar werd echter het streven, zooveel mogelijk ge' lijk gekleed te zijn, pas door de buitenwereld opge merkt. Het was toen ook wel alleropvallendst. Hij droeg geregeld een marineblauw kamgaren colbertcos- tuum, met roodwollen fantasievest en oranjegele das. Zij had zich van dezelfde stof een tailor made laten maken, droeg ook een roodwollen vest, eveneens met koperen knoópen gegarneerd, dito kleurige das, met een z.g. „uppie-dauntje" weer van heizelfde model als haar man droeg. Zelfs haar wit piqué overhemds blouses hadden een ribbeltje van dezelfde breedte als het zichtbare deel van haar echtgenoots overhemden. Het mooiste was nog, dat ze met dezelfde dasspeld dweepten 1 Nog was de curieuse liefhebberij van dit echtpaar niet het onderwerp van gesprek der thee-drinkende en koffiehuispraatjes-houdende stadgenooten geworden, wanneer niet het dagmeisje, dat twee jaar de familie trouw had gediend, om een willekeurigen reden den dienst wera opgezegd, een feit, waarop het voornoem de meisje zich wreekte, door aan een ieder, die het maar hooren wilde, met nadruk te vertellen, dat Me vrouw niet alleen in het uiterlijk toilet steeds op de ge lijkenis bedacht was, maar dat zij o.a. een peignoir had, die voor meneers chambercloack kon doorgaan, nee, erger nog, dat haar stapel linnengoed haast niet van dien van meneer was te herkennen. Meneers nacht hemden (foei) en Mevrouws nachtjaponnen waren haast hetzelfde. Een dankbaar onderwerp van gesprek was gevonden. Een ieder fantaseerde er wat bij. Men daalde af tot de diepste toilet-geheimenissen, had het, met de hand schuin voor de mond natuurlijk, over hee ren- en dames-corsetjes, en al die kleine bijzonderhe den, die zich hier niet laten vertellen, doch die de lezer er bij kan gissen. Op elk koffiekransje of jour, men gaat ook in het provinciestadje met z'n tijd mee dat na dien is gehouden, wist een der bezoeksters iets nieuws. „Heb je gezien, dat meneer B. nu ook lange schoenen heeft met breede veters". „Hoe vind- je mevrouw B's nieuwe hoed. Ze lijkt er wel een ama zone mee." „Zou jij het niet saai vinden, nooit eens een hoed met veeren of strikken te dragendie mevrouw B. heeft „natuurlijk" nooit iets anders op dan een ma telot of een panama." „En toch staat die pet haar charmant." Zoo ging het steeds. Mevrouw B. is geen modepop. Maar toch is zij ge abonneerd op het beste Fransche mode-journaal, om toch vooral er gauw bij te kunnen zijn, indien de mode een artikel lanceert, dat haar dichter brengt bij haar ideaal van de „gelijkstelling van man en vrouw." UIT DE OUDE DOOS. Prophezeiungen des Nostradamus über den Welt- krieg 1914 is een 10-pfennig-boekje, dat in Duitsch- land thans alom gelezen wordt. De uitgever, de be kende Ed. H. Mayer te Leipzig, verdient er schatten mee. Want iedereen wil het in z'n bezit hebben, wil er met z'n kennissen over kunnen spreken, wil het kunnen uitleenen en wil naar aanleiding van het pamflet z'n vrienden moed in kunnen spreken. In het boekje wordt n.l. niet minder dan de radicale onder gang van Engeland voorspeld. De beroemde profeet en sterrewichelaar schreef de oorspronkelijke brochure in 1668, dus kort na den tocht naar Chattam, toen er heel wat gefantaseerd werd over de vernietiging van Engeland, door de Hollanders dan natuurlijk. Die tocht naar Chattam moet Nostradamus in het hoofd geslagen zijn. Of z'n publiek. In ieder geval schijnt de brochure, die te Amsterdam verscheen, gretig verkocht te 'zijn, en het is van Ed. H. Mayer een goed idee geweest, haar te laten vertalen. WEEKBLADEN. De Prins van deze week geeft weer een aantal kijk jes van het oorlogsterrein, van verwoeste dorpen en doortrekkende troepen. Op de voorplaat zien we het portret van jhr. mr. W. H. de Savomin Lohman, de nieuwe president van den Hoogen Raad te den Haag. Verder vinden we nog den nieuwbenoemden Com missaris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Roëll. INGEZONDEN STUKKEN. Oeachte Redactie van de Alkmaarsche Cburant. Vergun mij een plaatsje in uw Blad voor het vol gende: Er werd van 2 Nov. tot 12 Dec. op de bovenzaal van het café de Graanhandel voor de derde maal een schilderspatroons leergang gehouden. Zoo'n leergang heeft ten doel aan patroons, zoowel in als buiten Alk maar, of hun zonen, die geacht worden patroon te worden, onderricht te geven in die deelen van het vak die zij zoo zeer noodig hebben te kennen, en helaas door zoo weinigen, meest om finantieele redenen, te bereiken zijn. Het onderricht bestaat in het nabootsen van hout en marmer, het schilderen van alle letter soorten, het zelf ontwerpen van plafond- en muurver sieringen, kennis van materialen, eenvoudig vak-boek houden enz.al deze zaken komen van zelf ook ten goede van de gemeenschap. De voormannen van den Bond van Nederl. Schilderspatr., gezien die leemte in het onderwijs beslooten nu 3 jaar geleden, zoo mogelijk hier ia te helpen, vroegen aan Rijk, Provincie en Ge meente subsidie, die goedgunstig werd verleend, en mét behulp van eigen offers slaagden zij er in ge noemden leergang in het leven te roepen. En hoe zeer dat gewaardeerd wordt blijkt uit 't feit, dat, niettegen staande den huidigen toestand, 21 deelnemers zich lie ten inschrijven, patroons en zonen, van hier en elders, terwijl ik spijtbetuigingen van niet mee te kunnen doen, ontving van lien die hun landsplichten moesten vervullen. Toen Maandag 14 Dec. de leergang offici eel gesloten werd, was de Commissie uit de Afd. niet weinig verrast 4 Commissieleden uit den Bond in haar midden te zien, die uit belangstelling naar de vrucht van den leergang waren overgekomen uit den Haag, Utrecht, Groningen, terwijl «onze geachte Bondsvoor zitter, de heer W. C. van As van Sommelsdijk de tolk der heeren was, toen hij zijn volle tevredenheid uit sprak over den zoo goed geslaagden leergang, daarbij tevens dank zeggend aan de drie uitstekende leeraren, die hun beste krachten wederom aan den leergang heb ben gewijd; ook deelde Z.Ed. mede, dat die Commissie gaarne zag dat op deze wijs werd voortgegaan, zoodat voor onze afd. niets anders overblijft dan de hoop, dat ons stadsbestuur zoo niet meer, dan toch dezelfde sub- sidie het volgende jaar op de begrooting plaatst. Dankbaar zal deze worden aanvaard. Toen nu de leergang gesloten was en de werkstuk ken, die den geheelen dag door vele belangstellenden bezichtigd werden, waren weggenomen, gaf de welwil lende heer Noojen uit den Haag, als afsdieid een serie lichtbeelden. Wij maakten met ZijnEdl. een zeereisje van Amsterdam uit naar Genua, verder per fiets door Zwitserland langs den Rijn naar huis. De juiste en prettige vertolking, den heer Noojen eigen, was zeer zeker de reden dat door de vele aanwezigen telkens verlangend naar de volgende plaat werd uitgezien, tot eindelijk de blanke dito het sein gaf dat de reis was volbracht. Een warm applaus dankte den heer N. voor het ten beste gegevene. Geachte Redactie, U die steeds open oog en oor heeft voor alles was vooruitgang en onderwijs betreft, zeg ik voor de plaatsing harielijken dank. Achtend: H. DE GROOT Jz. Afd. Correspondent voor den Patroonsleergang. Alkmaar, December 1914. STRAAT- EN BUURTNAMEN. Onlangs kocht ik in den Kunsthandel van den heer Smit eenige fraaie gezichten te Alkmaar in photo-typo- grafie. Een ervan heeft tot opschrift „Moleü van Piet, Clorissenbuurt". Ik vroeg hoe men aan deze dwaze benaming kwam, waarop het antwoord luidde: „Nu ja, Clorissen is een drukfout, dat moest Clarissen zijn, maar overigens is het volgens het Adresboek. Toen ik de samenstellers van het Adresboek hierover aansprak, zeiden dezen,,'t is volgens 't kadaster". Ik betwijfel de bevoegdheid van het kadaster om eenige plaatselijke gelegenheid waarvan het den naam niet kent, ze doo- pen, te meer als de toegekende naam geen rekening houdt met den toestand ter plaatse. De „molen van Piet" heet „de Groot" en staat op het Groote- of Kennemer-bolwerk (het kleine is bij de Baangracht). De Clarissenbuurt eindigt bij de Vrou wenstraat en de huisjes langs de molenkluft staan me de op genoemd bolwerk. Nog stee'ds duurt de dwaasheid, waarop ik al eens gewezen heb, voort om de straat naar de Lindelaan en Ropjeskuil „Vamebroek" te noemen. Een op „broek" eindigende naam komt geen straat maar een buurt of streek toe. Als zoodanig dient hij sinds eeuwen voor het terrein tusschen den Kalkovensweg en de begraaf plaats, en in de vroegere omschrijving der buurten werd zelfs de Westzijde der Westerhoutlaan tot de Lindenlaan er toe gerekend, omdat enkele daar staan de woningen toch tot iets moesten behooren. Het door wijlen den heer Stoel tot straat gemaakte „Buurtje" zou eigenaardig „Lindenstraat" kunnen heeten, in verband met den naam Lindenlaan van het verleng stuk. Een paar maal vond ik in advertenties een gedeelte der gemeente Limmen, Disseldorp genoemd, 't Is al tijd Dusseldorp geweest en moge dus blijven. MARKTBERICHTEN. Afslagvereeniging BEEMSTER, PURMEREnNDe OMSTREKEN, 21 Dec. Op de afslagmarkt werd ver handeld Spruitjes f 0.58 a 0.72 per mand (15 pond). Bloemkool f 3.— a 5.60 per 100, boerenkool f 0,14 a 0,20 per mafid. ADVERTENTIëN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR zullen op WOENSDAG 80 DECEMBER a.»., des nam. te l1/2 nro, ten Stadhuize, in het openbaar aanbesteden Perceel 1. Gewoon onderhoud. 2. Vernieuwingen aan de gebou wen. 3. Verfwerk. 4. Vernieuwingen aan de bruggen. 5. Voorzieningen aan waimuren. 6. Leveren en vervoeren van ma terialen. De gezegelde Inschrijvingsbiljetten, door aannemer en twee solide borgen persoonlijk onderteekend, moeten op den dag der besteding vóór des nam. 1 uur ter gemeente-secretarie bezorgd zijn. Het bestek is ter gemeente-secretarie verkrijgbaar tegen betaling van f 0.75 en de bij pereeelen 3 en 5 behoorende teekening afzonderlijk voor f 0.50. Inlichtingen geeft, desverlangd, de Directeur der gemeente-werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar zullen op Woensdag 80 December a.s., des namiddags te ll/2 ore, ten Stadhuize, In het openbaar aanbesteden: Het uitvoeren van eenige schoon maakwerken aan gemeente-eigendom men in 1915. De gezegelde inschrijvingsbiljetten moeten op den dag der besteding vóór des namiddags 1 uur ter Gemeente-Secretarie bezorgd zijn. Het bestek is tegen betaling van f 0.12i/a ter Ge meente-Secretarie verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alk maar zullen op Woensdag 80 December a.»c, des namiddags te 11/2 ore, ten Stadhuize, in het openbaar aanbesteden: a. de levering van 550 M". grind, ten behoeve van de wegen; b. de levering van 228000 stuks straat klinkers, Waaivorm en 78000 stuks IJsselklinkers, in 2 pereeelen. De gezegelde inschrijvingsbiljetten, voor den aan nemer en twee solide borgen persoonlijk ondertee kend moeten, met de monsters, op den dag der be steding vóór des namiddags 1 uur ter Gemeente- Secretarie bezorgd zijn. De bestekken zijn tegen betaling van f 0.10 per stuk ter Gemeente-Secretarie verkrijgbaar. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris.

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 6