Van het oostelijk oorlogsterrein. Telegrammen Tan heden. Ter zee. Nederland. manen de crediteuren, dan vrecxen vele zakenmenschen dat hun onderneming er niet zoo goed voor staat, ais zh steeds gedacht hebben. Zij twijfelen aan de soli diteit van nun onderneming, zij willen weten, of hun balans niet geflatteerd is. o! zij aanleiding hebben zich ongerust te maken, of hun boeken in orde zijn, of aangetoond kan worden, dat de onderneming goed is, zoodat er geld geleend zal kunnen worden: de accoun tant heeft werk. En zoo zijn thans, niet alleen in de oorlogvoerende landen, maar ook bij ons, de accountantsbureaux open tot laat in den nacht Op menig accountantskantoor zal men met de Kerstdagen moeten doorwerken. En met het naderen van het einde des jaara wordt de wachtkamer van den accountant al voller, steeds meer menschen zoeken bij hem hun redding, vragen hem, smeeken hem, of hij nog uitkomst weet. In de groote steden in Duitschland ondervindt in middels de accountant een sterke concurrentie van een nieuwe categorie, die van den commercieelen adviseur. Hij is geen rekenaar van professie, maar iemand, die zijn helder inzicht, zijn gezond verstand en zijn rela ties exploiteert. De kantoren van die commercieele ad viseurs rijzen in heel Duitschland als paddestoelen uit den bodem, en door sensationeele advertenties tracht men in relatie te komen met de raadbehoevenden. Na tuurlijk zijn onder die adviseurs degelijke en nobele za kenmenschen, maar ook brutale kwajongens, die de cri sis te mooi vinden, om er niet een slaatje uit te kunnen slaan. Vele van hen zou men kunnen vergelijken met onze beruchte „credietbezorgers aan mensdien zonder vaste positie, zonder garantie en zonder borg." BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Na de voortgezette behandeling der begrooting van financiën werd deze aangenomen. Aangenomen werden verder de Middelenwet en het wetsontwerp voor straf en tuchtrechterlijke voorzie ningen betreffende hier te lande geïnterneerde mili tairen. De landbouwbegrooting werd eveneens aangenomen. In de avondvergadering werd o. m. aangenomen het wetsontweip, houdende een herziening van de wette lijke bepalingen omtrent de betaling van den accijns op het gedistilleerd. Daarna kwam de waterstaatsbe- grooting in behandeling. Door verschillende leden werden de gewone districtsbelangen naar voren ge bracht, zoo klaagde de heer de jong (Hoorn) o. m. over het baanvak HoornPurmerend. UIT OUDKARSPEL. Dinsdagmorgen vergaderde de Raad dezer gemeen te. Afwezig ae heer Over, wegens ongesteldheid. Aan J. Molenaar sinds 1 Mei vertrokken, werd 8 maanden afschrijving verleend op den H. O. Aan de orde kwam het aangehouden adres van de visschers om voor dit jaar vermindering van pacht. B. en W. zeiden niet anders te kunnen voorstellen, dan afwjjzend te beschikken, aangezien het college vreest, dat ook de bouwers zullen komen. De heer v. d. Toorn vroeg of het veel verschil maakt, waarop de voorzitter antwoordde dat de totaal pacht som 50.— is, doch wanneer ook de bouwers komen, zou het op de begrooting zeer zeker van invloed zijn, dezen hebben net zooveel of meer recht. De heer v. d. Toorn zei dat als de visschers zich niet kunnen redden ze evengoed als anderen op de steun comités zijn aangewezen. Volgde de benoeming Onderwijzeres wegens vertrek van Mej Heuvel. Uit 24 sollicetanten zijn overeenkom stig de adviezen van schoolopzieners en hoofd op de voordracht geplaatst: 1 Mej. J. A. Toepoel tijdelijk te Veenhuizen (Dr.). 2. Mej. W. J. Fennema te de Lemmer. 3. Mej. A. C. Duits tijdelijk te Zijdewind. No. 1, werd met algemeene stemmen benoemd. Haar zal verzocht worden met 1 Februari in functie te tre den. De heer v. d. Toorn merkte op liever te zien, dat het hoofd een kijkje in de klassen der sollicitanten ging nemen, voor zoover zulks mogelijk is, om dan daarna proefles, open te stellen. De Voorzitter was het hiermee eens en zei, het in ernstige overweging te zullen nemen. Bij sluiting dezer laatste vergadering van dit jaar sprak de Voorzitter de hoop uit, dat 1915 moge geven de Vrede, en dat 1915 aan alle leden de gezondheid moge teruggeven of laten behouden. Hierna sluiting. UIT HEERHUGOWAARD. Men schrfijt ons:- Op den 2en Kerstdag, des avonds te 7 uur, zal al hier in de Herv. Kerk Kerstfeest gevierd worden met een 50-tal kinderen der Zondagsschool, welke dit jaar door de dames Broekema is opgericht. Een sierlijke Kerstboom zal in het vriendelijk kerk gebouw geplaatst worden, terwijl een koor van eenige dames en heeren der Herv. Gemeente, onder leiding van Mej. Wilh. Broekema, zich er bij zal doen hoo- ren. De toegang is vrij. UIT SINT PANCRAS. De heer P. Ch. van der Vliet, van de Geref. Ge meente Sint Pan eras en Heer-Hugowaard heeft be dankt voor het beroep voor Maasdijk. KORTE BERICHTEN. Naar gemeld wordt, is bij de Javasche Bank te Amsterdam wederom 50,000 uit Indië ontvangen voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. De Belgische vluchtelingen, die te Haarlem wa ren ondergebracht in de Rijks kweekschool, zijn op last van het gemeentebestuur, geheel onverwacht, moeten vertrekken naar het kamp te Nunspeet. PREDIKBEURTEN. 25, 26 en 27 December. Uit den omtrek. Herv. Gem. te Oudorp, 25 Dec., 10 uur, Ds. Groot. 27 Dec., 10 uur, Ds. de Regt, van Alkmaar. Herv. Gem. te Akersloot, 25 Dec., 10.30 uur, Ds. v. Wijngaarden. 27 Dec., 2 uur, Ds. Vinke. Herv. Gem. te Bergen, 25 Dec., 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. 26 Dec., avond 6.30 uur, Kerstboom. 27 Dec. geen dienst. Herv. Gem. te Egmond a. d. Hoef, 25 Dec., 10 uur, Ds. Vinke. 27 Dec., 10 uur, Ds. Verwaal. Herv. Gem. te Heiloo, 25 en 26 Dec., 10 uur, Ds. Ei- lerts de Haan. 27 Dec. geen dienst. Herv. Gem. te Limmen, 25 Dec., 10 uur, Ds. Bosch. 26 Dec. Kerstfeestviering met de kinderen. 27 Dec., 10 uur, Ds .Bosch. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Nr. 17180 f 20000; nr. 14380 f 5000; nr. 4473 f 2000; nr. 12528 f 1500; ns. 936, 5932 en 16101 f 200 ns. 12459, 14526, 16319 en 17418 elk f 100. STADNIEUWS. KORT RAADSVERSLAG. De hedenmiddag gehouden raadsvergadering, (voor zitter de heer G. Ripping, burgemeester, secretaris de heer C. D. Donath), werd niet bijgewoond door de heeren Glinderman, Dorbeck, Ringers, Luiting en de Wit. Ingekomen was o. m. een adres van de afd. Alk maar van de Nederlandsche Vereeniging tot Afschaf fing van Alcoholhoudende Dranken, houdende het ver- zode het sluitingsuur der tapperijen te bepalen zooals in het begin der crisis van dit jaar werd gedaan. Ad- haesiebetuigingen waren ingekomen van het bestuur van de Nederl. Onderwijzers Propagaodadub voor Alkmaar en omstreken,, van de Maria-Vereeniging en Kruisverbond. Op voorstel van den voorzitter werd besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. De voorzitter deed een mededeeling naar aanleiding van een opmerking van den heer Verkerk in de zitting van 28 October betreffende het inhouden van een uit- keering door het Armbestuur aan een vrouwtje, dat fnvaliditeitsrente trekt. Uit deze mededeeling en het daarop door den heer Verkerk aangevoerde bleek, dat die uitkeering wel was gestaakt geworden, doch later weer was toegekend. Daarna werden de verschillende raadscommissies benoemd en de aftredende leden van andere commis sies gekozen. Van de nieuwe voordrachten voor lid van verschillende colleges werden de eerstvoorgedra- genen benoemd. Het voorstel van B. en W. om het nieuwe ontwerp betreffende den H. O. nog niet in behandeling te ne men, werd met op één na algemeene stemmen, die van den heer Verkerk, aangenomen. Aan het eind der vergadering werd op hun verzoek aan B. en W. een blanco crediet toegestaan voor de ophooging van het terrein, bestemd voor de nieuwe gasfabriek. AFSCHEID DIRECTRICE DER NUTSFRöBELSOHOOL. Hedenmorgen nam de directrice der Nutsfröbel- school, mej Bakker, wegens haar vertrek naar Amster dam, afscheid van haar leerling en oud-leerlingen in het gebouw van de heeren Gebrs. Kluitman, waar die school tijdelijk is gevestigd. De heer A. Versteege, riep mej Bakker namens de commissie der Nutsfröbelscnool een hartelijk vaarwel toe, en bracht namens de commissie de beste wenschen over voor haar nieuwen werkkring. Tevens werd een brief voorgelezen door den voorzitter van het departe ment Alkmaar van de Maatschappij tot nut van 't al gemeen, den heer J. A. Verkuil, waarin deze zijn leed wezen uitsprak, dat bij door ogesteldheid verhiderd was, zelf bij het afscheid tegenwoordig te zijn. Verder wera in dier brief aan mej Bakker hulde gebracht voor de wijze, waarop ze als directie ieder Fröbelschool werkzaam is geweest, terwijl tevens den dank van het nut werd overgebracht. Daarna werd door een der leerlingen namens de leerlingen en oud-leerlingen aan mej. Bakker een keu rig geschenk overhandigd. Bovendien kwamen nog verschillende bloemstukken binnen voor de vertrekken de. Tot slot werd ten laatste een lied gezongen door de kinderen. Zooals bekend is zal door het vertrek van mej. Bakker de school tijdelijk opgeheven worden, maar heeft zich voor het bestuur een nieuwe dames-commis sie gevonnd en de voortzetting is thans verzekerd. Naar wij vernemen wordt 4 Jan. a.s. de school her opend ondier directie van Mej. Berkhout tot dusver assistente van Mej. Bakker. Het lokaal voor de school is weder welwillend door de eigenaren beschikbaar gesteld. GESLAAGD. De heer P. loegstra onderwijzer, thans korporaal bij het depot alhier, slaagde gisteren te Groningen voor hoofdacte. De heer P. was tijdelijk leerling van den gemeentelijken hoofdactecursus te Alkmaar. HET KERSTFEEST IN DE UNIE. In de bovenzalen van „deUnie" werd gisteravond het Kerstfeest gevierd door de jongens en meisjes van de Zondagsschool der Evangelische Unie. Het feest werd ditmaal niet in de Groote Kerk gevierd, doch in het gezellig versierde zaaltje won het veel aan mumi- teit. De lampen waren met zacht rood papier omhuld, terwijl hier en daar hulsttakken waren aangebracht, hetgeen een stil feestelijk aanzien gaf. Als verrassing stond daar nog de Kerstboom, want hoewel men eerst meende, wegens de tijdsomstandig heden geen boom te kunnen neerzetten, de dames van de Zondagsschool dachten er anders over en de mooi versierde boom prijkte dan ook in het licht der kaar sen. De heer Ds. Groot, van Oudorp, vertelde eerst het verhaal van Jezus' geboorte, dat door alle kinderen met belangstelling werd gevolgd, terwijl daarna toe passelijke lichtbeelden, voorstellende Jezus leven, wer den vertoond, wat bijzonder in den smaak viel bij de jeugdige toeschouwers, die zich in herhaalde bewonde rende uitroepen uitten. Ook voor versnaperingen was zorg gedragen, ter wijl Ds. Groot een passend Kerstverhaal gaf, nu een vertelling van het Kerstfeest 1914, in verband met de tijdsomstandigheden. Werden er ditmaal geen bizon- dere geschenken uitgedeeld, allen kregen een Kerkboek en een plaat. Zij, die de Zondagsschool verlaten, ont vingen een bijbeltje. De kleinen zelf droegen nog bij tot het verhoogen van de plechtigheid door het zingen van de versjes, die ze op de Zondagsschool hadden geleerd. En hoewel de oude luister, de indrukwekkendheid van de Groote Kerk, de gezelligheid van de tegenwoor- digheid der ouders ditmaal ontbrak, toch gingen de kleintjes ook nu zeer voldaan huiswaarts, toch zullen de ouders ook thans erkentelijk zijn voor hetgeen hun kinderen genotan. UITVAART STüCKI. Op de Algemeene Begraafplaats werd hedenmorgen hali elf ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen den heer F. G. Stücki, oud-inspecteur van net kadaster aan het departement van financiën, officier in de orde van Oranje-Nassau, die in 1851 alhier werd geboren en dezer dagen te 's-Gravenhage overleed. Het lijk werd hedenmorgen per auto van den Haag naar hier overgebracht. Aan het graf wer gesproken door de heeren C. W. Gombault, ingenieur-verificateur aan het kadaster te Amsterdam, als voorzitter van de vereeniging van in genieurs, A. Veenhuijsen, oud-ingenieur-verificateur van het kadaster te 's-Gravenhage en C. H. B. de Korver, landmeter van het kadaster te Alkmaar, als be stuurslid van de Vereeniging voor Kadaster en Land meetkunde. De heer Veenhuijsen herdacht den overle dene als vriend, de beide andere heeren wezen op diens groote verdienste voor het kadastervak en een- voudigen omgang. Op het kerkhof werden o. m. opgemerkt alle land meters van het kadaster te Alkmaar, de heer H. v. d. Briel, landmeter gedetacheerd aan het departement van financiën, en de heer A. Hoogenhuijzen, uit Haar lem, ingenieur-verificateur van het kadaster, bestuurs lid van de vereeniging van ingenieurs. IN HOOGER BEROEP. Men meldt ons uit Amsterdam: Het Gerechtshof heeft heden in hooger beroep on der bevestiging van het vonnis der rechtbank te Alk maar van 3 Nov. j.l., J. B., groentekoopman te Oud karspel, veroordeeld tot 10 boete subs. 10 dagen hechtenis, wegens poging tot omkooping van een po- litie-agent, door hem een glas bier en een mandje boonen aan te bieden, ten einde hem al te houden van het opmaken van proces-verbaal. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgaaf van 21 December 1914. MannenBakkersknecht 2, Banketbakkersknecht 3, Behanger 1, Betonwerker 0, Bierbottelaarsknecht I, Blikslager 1, Bode 2, Boekbinder 1, Boekdrukker 3, Boekhouder 1, Boerenarbeider 6, Borstelmaker 1, Bouwk.deekenaar 3, Cacaobewerkers 2, Cartonbe- werker 1, Electricien 0, Glazenwasscher 1, Graan» drager 1, Grondwerker 14, Horlogemaker 1, Hout bewerker 1, Houtzager 1, Instrumentmaker 3, Kaas pakhuisknecht 2, Kantoorbedienden 4, Kermisreiziger 4, Kleermaker 15, Kruier 1, Kruideniersbediende 1, Letterzetter 1, Lompensorteerder 0, Loopknecht 5, Magazijnbediende 1, Mandenmaker 1, Metselaar 24, Meubelmaker 2, Opperman 19, Pakhuisknecht 6, Photograaf 1, Reiziger 1, Rijwielhersteller 1, Schilder 31, Schippersknecht 9, Schoenmaker 3, Sigarenmaker 5, Slagersknecht 2, Smid 7, Steenwerker 2, Stoelen- matter 2, Stoffeerder 3, Stoker 3, Straatmaker 0, Steenhouwer 1, Stucadoor 11, Suikerwerker 2, Ta bakstripper 2, Timmerman 42, Tuinder 11, Venter 14, Visscher 1, Voeger 4, Voerman 6, Wagenmaker 2, Werkman (los) 109, Winkelbediende 1, Wijnkoo- persknecht 1, IJzerwerker 16, Zadelmaker 1, Zand- vormer 4. Totaal 435. VrouwenHuishoudster 2, Kamerverhuurster 2, Kantoorbediende 1, Kookster 1, Kousenstopster 7, Loopmeisje 1, Magazijnbediende 1, Naaister (huis) 3, Naaister (verstel) 7, Strijkster 1, Waschvrouw 3, Werkvrouw 2. Totaal 31. Werkgevers 17. CORRESPONDENTIE. 3 Toehoorders. Wij zullen uw stuk gaarne plaatsen, indien het door u of één uwer geteekend wordt. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee paar handschoenen, een muts, een das. een zilveren schakelarmband, een zilveren oorknopje, een haan, een hond, een armbandje, een stuk leer, een sigarenpijpje in étui, twee portemonnaies met geld, een medaille, eenige boorden, een graaf, een zilveren rozenkrans in dop, een tasch met boeken, een zilveren broche en een oliespuitje. Alkmaar, 23 Dec. '14. De Commissaris van Politie, W. Th. VAN GRIETHUIJSEN. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. PARIJS, 23 Dec. Communiqué van gisteravond 11 uur: Ten noorden van Puisaleine en ten zuiden van Noyon heeft de vijand gisteren hevige tegenaan vallen uitgevoerd, die echter alle werden afgesla gen. Ten zuiden van Varennes hebben wij gister avond vasten voet gekregen in Bourbeuilles. He den hebben wij onzen aanval voortgezet en maak ten wij vorderingen in Bourbeuilles en ten wes ten van Vanquois. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 23 Dec. (Officieel). De aanvallen op de duinen van Lombartzijde en zuidelijk van Dix- muiden zijn alle afgeslagen. Bij Rixcourt werden de Engelschen gisteren weer uit hun stellingen geworpen. Ondanks wanhopige tegenaanvallen werden alle stellingen, die tusschen Richecourt en het kanaal van La Bassée de Engelschen ontno men waren, door onze troepen behouden en be vestigd. Sedert 20 December vielen 750 Engelsche inlandsche gevangenen in onze handen, 5 machi ne-geweren en 4 mijnenwerpers werden buitge maakt. In de omgeving van het kamp Chalons ontwikkelde de vijand een heftige activiteit. Aan vallen ten noorden van Sillery, ten zuid-oosten van Reims bij Souain en Perthe werden door ons gedeeltelijk onder zware verliezen voor de Fran- schen afgeslagen. In West- en Oost-Pruisen is de toestand onver anderd. De strijd aan de Bsoera-Raskwa-linie duurt voort. Op den rechter Vilicka-oever is de toestand onveranderd. DE STRIJD AAN HET OOSTERFRONT. PETROGRAD, 23 Dec. (Officieel). Op den 21 dezer is aan den linker oever van den Weichsel tusschen die rivier en de Pilitza een aantal ge vechten geleverd, vooral bij den linker oever van de Pilitza. Over het algemeen werden alle Duit- sche aanvallen met groote verliezen aan hunne zijde afgeslagen. Wij hebben enkele kleine distric ten ontruimd en oostwaarts getrokken om betere stellingen te kunnen innemen. Onze tegenaanval wierp de Duitsche afdeelingen op den oever te rug. De vijand moest over de Bsoera in de streek Sakser trekken en verloor daarbij vele dooden en 9 mitrailleurs. In de buurt van Skownowo moes ten de Oostenrijkers nadat zij over de Nida trok ken, een bajonetaanval doorstaan. Zij gaven zich over, waarbij 18 officieren, 1000 soldaten krijgs gevangen werden gemaakt. In de streek ten oos ten van Przedborg hebben wij op den I9en Dec. 17 officieren en bijna 1000 soldaten gevangen ge nomen. In Galicië zetten wij onze operaties met veel succes voort. Bij Ryzlice is een Oostenrijk- sche divisie onverwachts aangevallen en in wan orde gevlucht. 1500 dooden werden achtergela ten. Een gedeelte van een andere divisie is met de bajonet aangevallen bij Jodlowo en gevlucht. 500 dooden werden achter gelaten. De Oostenrijkers verliezen in die streken vele gevangenen, drie kanonnen en mitrailleuses. Het garnizoen van Przemysl heeft nieuwe uitvallen gedaan in ver schillende richtingen, doch werd met groote ver liezen binnen zijn posten teruggejaagd. EEN FRANSCH SLAGSCHIP GETORPILLEERD? WEENEN, 23 Dec. Ambtelijk wordt bekend ge maakt: De Fransche onderzeeboot „Curie" werd zon der een aanval te kunnen ondernemen aan onze kust door de kustbatterijen en wachtvaartuigen beschoten en tot zinken gebracht. De bemanning werd gevangen genomen. Onze onderzeeër 12 viel op 21 December in de engte van Ohanto de Fransche vloot, bestaande uit 16 groote schepen, aan en torpilleerde twee maal het slagschip van het type Courbet, beide malen met succes. De daardoor in het vijandelijke eskader ontstane verwarring en de gevaarlijke nabijheid van enkele schepen, benevens de hooge zee verhinderde den onderzeeër het verdere lot van het schip vast te stellen. EEN ZEPPELIN. VLIELAND, 23 Dec. Heden ongeveer één uur passeerde boven Vlieland een Zeppelin, komende uit het Westen. Het luchtschip verdween in N.-O. richting. EERSTE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. Het leeningsont- werp is door de Eerste Kamer aangenomen zon der stemming, nadat de heeren Polak en van Kol verklaard hadden tegen het ontwerp te zijn. H. M. DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. De Koningin on- derteekende heden de Leeningswet en schreef voor 2% miUioen op de geldleening in. VERGUNNING VOOR UITVOER. LONDEN, 23 Dec. Officieus wordt gemeld uit Swanseau, dat gisteren nieuwe vergunningen werden verleend in Zuid-Wales voor het uitvoe ren van blik naar Nederland. Achttien vergunnin gen werden verleend voor Nederland, drie voor Zweden en één voor Denemarken. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. De minister van oorlog verklaarde in de Tweede Kamer, dat de regeering het betreurt, genoodzaakt te zijn zware lasten op te leggen, die vooral drukken op de klei ne neringdoenden en houders van kleine bedrijven, die onder de wapenen zijn geroepen. Op deze groepen is de speciale aandacht ge vestigd van het Koninklijk Nationaal Steuncomité gevestigd. Maar aan den anderen kant staat, dat onder de bestaande omstandigheden het leger niet mag worden verzwakt. Integendeel is het noodig, dat de legermacht zoo sterk mogelijk blijft. Zoodra de omstandigheden zulks echter ver oorloven, zal de regeering niet aarzelen met het naar huis zenden der opgeroepenen. AUTEURSWET. 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. De Staatscommissie ter voorbereiding van de herziening der over gangsbepalingen voor de Auteurswet heeft hier gisteren vergaderd over de regeling en vaststel ling van de wijze, waarop deskundigen en be langhebbenden door haar zullen worden gehoord. Besloten werd, dat deze verhooren in Januari een aanvang zullen nemen. WAARSCHUWING. 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. De Hoofdcommis saris van politie waarschuwt er tegen in te gaan op advertenties inzake het overbrengen van brie ven naar België, daar dit voor de geadresseerden ernstige gevolgen kan hebben en de kans voor bedrog, doordat brieven, waarvoor bezorgloon werd betaald, niet bezorgd werden, l^j de politie kwamen verschillende klachten in. VOOR DE BELGISCHE VLUCHTELINGEN. 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. De Amerikaansche gezant, dr. H. van Dyke, is hier na zijn Ameri kaansche reis teruggekeerd. Hij had vele bijdra gen van zijn landgenooten ontvangen voor de Belgische vluchtelingen in ons land. DE ARBEID VAN HET BOTER EN KAASBUREAU. 's-GRAVENHAGE, 23 Dec. De Directeur van het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter en kaas, de heer dr. A. G. Breen, heeft in een persge- sprek iets medegedeeld over de werkwijze van genoemd Bureau en de resultaten, door den arbeid er van ver kregen. De consenten voor den uitvoer van boter werden, naar de heer Breen verklaarde verstrekt aan die zuivel fabrieken, welke aangesloten zijn bij de Botercontrole- stations en aan margarinefabrieken waarvoor de be reiding der natuurboter in aparte lokalen, onder toe zicht der Rijkszuivelinspectie geschiedt. Het bureau voor de boter stelt iedere week het per- sentage vast, waarvoor consenten van uitvoer werden verleend. Deze week is het, zooals men vermeld heeft, 50%, d. w. z. van de hoeveelheid, die de vorige week is geproduceerd. Er moet voorts 40% buitenlandsch verbruik blijven. Indien de fabrieken deze hoeveelheid zelf niet geplaatst krijgen, moeten zij van het niet-ge- plaatste opgaven doen aan het Centraal Bureau, het welk dan voor de plaatsing zooveel mogelijk zorgt. In groote steden voornamelijk en ook wel in kleinere Elaatsen was tot voor de afgeloopen week gebrek aan oter. De omstandigheid dat in den aanvang 30% van de boter voor binnenlandsch en 70 voor buiten landsch gebruik was aangewezen. Zal hieraan niet vreemd geweest zijn, alsmede de afnemende boterpro- ductie in dezen tijd van het jaar. Indien nu winkeliers bij het bureau kwamen klagen, dat zij tegen den door des Minister vastgestelde maxcimum- en-gros-prijs geen boter konden krijgen werd hun het verlangde ver strekt door het Bureau, dat wist, welke fabrieken haar boter voor het binnenland niet konden geplaatst krij gen. Intusschen is, nu het percentage is veranderd, het botergebrek, waar dat bestond, vrijwel verdwenen. De heer Breen merkte voorts op, dat op de boter markten als te Delft en Leiden somtijds hoogere prij zen werden betaald dan de maximumprijs ten gevolge van den botemood. Deze koopers konden in verband met den wettelijken détailmaximumprijs geen of weinig winst maken. De overige 10% wordt, gelijk gemeld, voor speling van overtollige consenten gebruikt. Wanneer de fabrieken meer vragen dan den vastge- stelden prijs, heeft het Bureau het recht, de uitvoercer- tificaten in te trekken. Dit is een enkele maal gebeurd en heeft blijkbaar een goeden invloed op de houding der fabrieken geoefend. Wat het kaasbureau aangaat. Zij, die zich hebben opgegeven als exporteurs en contractueel tegenover den Staat der Nederlanden verplichtingen op zich hebben genomen, moeben 20% van hun totalen voor raad voor binneniandsche Consumptie beschikbaar houden. Wanneer winkeliers enz. bij het Bureau ko men die geen kaas kunnen krijgen worden zij van de

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2