DAGBLAD VOOR ALKM/iAR EN OMSTREKEN. Na. 804. Honderd en zestiende Jaargang. 1914 DONDERDAG 24 DECEMBER. AbonnemBntspriis per 3jüiaanden f 0.80, fr.p. post f 1-, Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsrnimte. Brieyen fr. N. V. Boek- en Handelsdrnkkorij v.h. HERlfls. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. f(MSr» Wegens het Kerstfeest zal de Courant VRUDAG en ZATERDAG niet verschijnen. wfó mnniTOWsc feladesw ALKMAAR, 24 December. Zoo sta dau heden aan den vooravond van Kerstmis op deze plaats, waar nu sinds vier maanden bijna uit sluitend het nieuws van allen dag, dat is van den oor log, wordt besproken, een beschouwing over het nieuws van den dag van morgen, dus over den Vrede. Wanneer er thans „over Vrede op aarde, in de men schen een welbehagen" wordt geschreven of gespro ken, dan zullen die woorden bij menigeen een spotten- den trek of zelfs een minachtenden grimlach te voor schijn roepen. Wie sarcastisch of cynisch van aard is zal zoo zeer door de ontzettende tegenstelling tus- schen deze verheven gedachte en de vreeselijke werke lijkheid worden beheerscht, dat hij van vredes-gedach- ien niet wil hooren nóch lezen. Doch wij mogen aan nemen, dat de meerderheid onzer lezers, hoe zeer die tegenstelling ook hen heeft aangegrepen, er anders over denken en zich niet bevredigd gevoelen, wanneer zij het diepe verschil tusschen den toestand, zooals zij dien gaarne zouden zien en zooals hij thans is, maar hebben vastgesteld. Van den emstigen mensch mag méér worden verwacht, vooral op een dag als die van morgen, waarop de werkelijkheid nog onbarmhartiger dan anders den spot schijnt te drijven met onze wen- schen en idealen. Dezer dagen gaf het Engelsche tijdschrift „Punch" een teekening van een ventje, dat zijn avond-gebedje opzegt en aldus besluit: „Onze Lieve Heertje, maak dat zusje altijd braaf mag blijven", doch er in één adem op volgen laat: „Mama, zouden wij den Duit- schers geen sigaretten met kruit kunnen zenden?" De stemming van dat eene kindje geeft de stemming van een groot deel der menschheid weer. Een goed oorlogsbericht zou voor millioenen thans de schoonste vredesboodschap zijn. Het kost inderdaad moeite bij dit alles zijn geloof aan de menschheid en aan haar toekomst te bewaren. En toch Wanneer men zijn gedachten over dezen Kerstmis en den geweldigen volkeren-krijg laat gaan, dan zal men spoedig tot' het inzicht moeten komen, dat nooit zoo diep de beteekenis van het „Vrede op aarde" is gevoeld als thans, nu de oorlog in vier der vijf wereld- deelen woedt. Tot dusverre werd het wezen van den oorlog slechts gekend uit de boeken, of wel hij had zich op zoo groo- ten afstand leeren kennen, tiat zijn waren aard onzien- baar bleef. Maar thans hebben wij niet alleen het oor logsgevaar heel dicht voor oogen, doch bovendien ook het oorlogswee en de oorlogssmart van zoo nabij be schouwd, dat we eerst nu tot het volle besef zijn geko men van zijn verschrikkingen. Zooals eerst in tijden van ernstige ziekte een goede gezondheid geheel kan worden gewaardeerd, zoo worden ook thans in dezen oorlogstijd de zegeningen van den vrede in vollen omvang begrepen. Wèt vrede op aarde beteekent heeft de oorlog ons geleerd. Wij hebben over den vrede gesproken en ge- geschreven, wij hebben heel veel aan den vrede „ge daan", maar den vrede ervaren hebben wij eerst in de afgeloopen maanden, omdat wij den oorlog erva ren hebben. Het is waar, er is nog vrede in Nederland, dat als een kleine oase ligt te midden van de oorlogswoeste nij. Maar ook hier hebben wij den oorlog toch nog wel andere dan uit de ontwrichting van economische verhoudingen, uit de lasten der mobilisatie, uit de ver liezen van handel en nijverheid, uit de ontberingen van arbeiders en kleine middenstanders, leeren ken nen. Vlak over onze welbewaakte grens hebben we ge zien, hoe een volk, dat, als wij, in vrede wenschte te leven, vertrapt en uit elkaar geslagen is. Alom hebben wij kunnen waarnemen, dat alle belangen, zoowel die van het individu als die van een volk, wor den ondergeschikt gemaakt aan de onbegrensde heer schappij van de macht. Maar niet alleen in ons, doch ook in hen, die dezen dwang van meer nabij aan schouwen, die hem ondergaan, die hem uitoefenen zelfs, ontwaakt steeds meer bewust den drang naar vrede. Gelijk in de thans schijnbaar doode boomen het levensbeginsel zich ontwikkelt, zoo is ook in de geteis terde menschheid het vredesbeginsel bezig te groeien. Wanneer men de millioenen op de slagvelden zou kun nen vragen, waarom ze vechten, dan zouden weinigen ten antwoord geven óm te vechten, om de heerlijkheid van den oorlog. Er wordt gevochten om den vrede, omdat men hoopt dat deze oorlog zoodanig zal afloo- pen, dat een vreedzaam leven voor langen tijd verze kerd is. Let men eens op de uitlatingen van gekwets ten, die teruggekeerd zijn, in het begin van den oorlog en in deze dagen, dan merkt men een ommekeer. De bravour-stemming van den strijdlustigen krijgsman is verdwenen wanneer men van zoo nabij den gruwe- lijken oorlog meegemaakt heeft, is het net, alsof er iets in zijn leven gescheurd is, lazen we vanmorgen. En wanneer in de oorlogvoerende landen het huiselijk; Kerstfeest wordt gevierd, zal het leed van den oorlog niet van den Kerstboom gebannen kunnen worden, en de Kerstliederen zullen tranen doen opwellen, omdat zij de gedachten voeren naar de vaders, broeders, zoons, echtgenooten, verloofden, die ver weg het leven wagen of reeds lieten Daar is inderdaad nog nooit een Kerstfeest geweest, waarop zoo diep als in 1914 de harten der menschen van afschuw hebben getrild voor den oorlog, waarin ook de geest van den Vredesvorst zoo vaardig over de menschheid is geworden. Al de smart, die gevoeld, al de rouw, die geleden wordt, zij vergrooten den afkeer tegen den oorlog, zij versterken den drang naar den vrede. Wie zich niet blind staart op dezen oorlog, maar achter en voor zich kijkt, ziet in dien drang een licht punt in de duisternis. Wanneer wij de historie raadplegen, dan ontwaren we, dat de kringen, waarbinnen een oorlog onmoge lijk of zoo goed als onmogelijk is geworden, zich steeds hebben verruimd. Er zijn verleden jaar is dit in het Kerst-artikel van dit blad uitvoerig aangetoond tijden geweest, waarin geschillen tusschen indivi- duën, tusschen families, tusschen steden of kleine land schappen, tusschen provincies, altijd met de wapenen werden beslecht. Voor de macht is echter het recht ge komen, de geschillen zijn zeldzamer geworden en wor den op onbloedige wijze bijgelegd. Waarom zou deze beweging thans reeds haar eindpunt hebben bereikt, waarom zou zij plotseling worden afgebroken? Zij gaat uiterst langzaam, deze vredesbeweging, zij werkt als een natuurkracht. Maar evenals de natuur eeuwen heeft noodig gehad om diamant tot stapd te brengen, en de wetenschap er in geslaagd is kunst matig het wordingsproces van dit edelgesteente te ver haasten, kan ook de mensch bewust zoeken naar mid delen om den vrede „te maken". Naar vele richtingen zal moeten worden gezocht, tallooze pogingen zullen tevergeefs worden gedaan. Als naar Tipperary is het naar den Vrede een lange, lange weg. Een weg, die gebaand moet worden. Velerlei zijn de invloeden, die zich daarbij kunnen laten gelden. Maar wie recht, rechtvaardigheid en ver draagzaamheid tusschen de individuën zoowel als tus schen de volkeren onderling bevordert, oefent een ze keren invloed uit die groot kan zijn cf klein, doch in elk geval in de goede richting werkt. Nog altijd geldt het oude woord, dat de vrede alleen toekent aan menschen van goeden wille. Waren alle menschen go?d en wijs, er zou geen oorlog meer zijn, niet in het groot en niet in het klein, politie en justitie zouden evenzeer overbodig zijn als de landsverdediging. Zoolang echter de politie onont beerlijk is, zoolang kan ook de landsverdediging niet worden afgeschaft. Doch wij bouwen tuchtscholen en opvoedingsgestichten, nemen sociale en paedagogische maatregelen, om de politie zooveel mogelijk overbodig te maken en den vrede in het binnenland uit te breiden. Staken wij dit werk, omdat er nog altijd moorden en diefstallen worden gepleegd, omdat dus het recht wordt geschonden, de rechtvaardigheid niet wordt be tracht, de verdraagzaamheid soms wordt ter zijde ge steld? Maar neen immers 1 Daarom ook het streven naar internationalen vrede moedig voortgezet 1 Kerstmis 1914 vindt de menschheid meer dan ooit ontvankelijk voor de vredesbeginselen. De Kerstnacht spreekt tot ons van een ster, welke de wijzen, die niet meer zochten naar macht en rijk dom, bracht tot Christus. Zij konden die ster niet be reiken, maar ze konden haar volgen. Zij hadden haar niet in de hand, maar in het oog. En zoo is het ook met het „Vrede op aarde, in de menschen een welbehagen" gesteld. Men kan dit ideaal niet benaderen, doch men kan er zich naar richten en wanneer de mensch dat doet, dan zal hij niet slechts den wereldvrede dienen, maa ook den innerlijken vrede in zich zeiven bevorderen. De motie werd na een vrij scherp debat aangenomen met 46 tegen 14 stemmen. De marine-begrootmg werd aangenomen, de sociaal democraten wenschten beschouwd te worden, tegen de begrooiing te hebben gestemd. De Waterstaats-begrooting, alsmede de posterij en- begrooting werden aangenomen, daarna het wetsont werp om, voorloopig voor een maand langer, de mili tie en landweer in dienst te houden. In de avondvergadering werd de oorlogs-begrooting aangenomen zonder stemming. De sociaal-democraten wiiden geacht worden te hebben tegengestemd. VAKSCHOOL VOOR KAASMAKERS TE HOORN. Woensdag 16 December had in tegenwoordigheid van den Inspecteur van het Landbouwonderwijs, Dr. van der Zaude, en afgevaardigd*"' van verschillende vereenigingen op landbouwgebied, het eind-examen van den cursus 1913/1914 aan de te Hoorn gevestigde Vakschool voor Kaasmakers plaats. Eén leerling werd afgewezen. Het diploma van kaasmaker verwierven: G. Bakker te Zuiderwoude, hl. Homan te Schagerwaard, H. Hooijberg te Venhui zen, P. Kloek te Keinsmerbrug, C. van der Klooster te Baarsdorpermeer, D. Kramer te St. Maartensbrug, P. Krijgsman te Oudorp, S. Krijgsman te Egmondermcer, C. Lodder te Heerhugowaard, J. van der Oord te Groot-Schermer, J. P. F. de Vries te St. Maarten. Belangstellenden in de zuivelbereiding, die niet van beroep kaasmaker zijn, kunnen den theoretischen cur sus volgen en bij voldoende verworven kennis een ge tuigschrift verwerven. Dit werd aan alle 7 leerlingen uitgereikt, n.l. aan: G. Buren te Oudorp, A. Conijn Cz. te Weere, gem. Hoogwoud, J. Dekker Jbz. te Weere, gem. Hoogwoud, J. Kieftenburg te Hauwert, Joh. Ruijter te Ooster-Blokker, DL Schoenmaker te Nibbix- woud, J. Vos te Hoorn. UIT HOORN. De Kamer van Koophandel besloot zich aan te slui ten bij den Anti-Oorlogsraad en zich per adres te wen den tot den Minister van Financiën, om het kantoor van den Rijksbetaalmeester niet naar ded Helder te ver plaatsen. UIT WINKEL. Benoemd tot molenmeester van den Nederlandspol der de heer G. Vis. UIT WIERINGERWAARD. Ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft de Propagandaclub alhier twee uitvoeringen ge geven, waarvan de netto-opbrengst bedroeg 118,70. UIT EGMOND AAN DENHOEF. De dienst op den Eersten Kerstdag in de Ned. Her- *m ie Gemeente alhier zal cm hnlftweeuur be ginnen en worden waargenomen door Ds. Verwaal, van Alkmaar. UIT OTERLEEK. Gisteravond heeft de Nutsvereeniging „Leerzaam Vermaak" ten tweeden male eene vergadering belegd, om nieuwe leden te werven, wat met succes is be kroond, zoodat door de 13 leden werd besloten zes maal in elk winterseizoen te vergaderen. De contribu tie werd vastgesteld Het reglement der vereeniging, die opgericht is 14 December 1865, werd herzien en gewijzigd. De volgende vergadering werU vastgesteld op 27 Januari 1915. UIT SCHOORL. De gister gehouden raadsvergadering werd niet bijgewoond door de heeren Couwenhoven en Bas. Ingekomen was de mededeeling van mr. dr. W. F. van Leeuwen, dat hij benoemd was tot vice-president van den Raad van State. Dank werd gebracht voor de hem in de betrekking van Commissaris der Koningin verleende hulp. De Voorzitter veronderstelde uit aller naam te spre ken wanneer hij den wensch uitte dat mr. van Leeu wen nog vele jaren in mocht zijn. DE DIRECTIE. 's lands belang werkzaam BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Gisteren werd de marine-begrooting behandeld. De heer Bichon van IJsselmonde (C. H.), drong aan op den bouw van onderzeebooten, de heer v. d. V o o r t v a n Z ij p (A. R.) was ook voor den aanbouw van nieuw materiaal en bepleitte de instel ling van een vlootcommissie. Den heer H u g e n h o 11 z (S. D. A. P.) speet het, dat de Minister niet zijn uitzonderingsmaatregelen te gen de propaganda van den Bond van minder marine- persoseel wil opheffen, terwijl de Bond zijn critiek staakt. Dat kan de Bond zijns inziens niet doen. Ook deze spreker beval de instelling van een vlootcommis sie aan. De Minister van Marine meende, dat er op dit oogenblik van een vaststaand plan van aanbouw geen sprake kan zijn, en dat ook het op stapel zetten van onderzeebooten op dit oogenblik niet van wijs beleid zou getuigen. Bij de verdere behandeling der begrooting werd door den heer d e V i s s e r (C. H.) namens 9 andere leden een motie ingediend, om door hooger subsidie aan het kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente te Den Helder te geven, mogelijk te maken dat er twee predi kanten, waarvan een van orthodoxe richting, zullen zijn voor de behartiging der geestelijke belangen van de schepelingen. Inzake hét bekende adres van Gezinsverpleging deel de de voorzitter mede, dat B. en W. van oordeel wa ren, dat de gemeentekas niet toeliet een grooter subsi die te geven; aangezien B. en W. echter doordrongen zijn van het zeer nuttige werk der vereeniging, stellen zij voor een jaarlijksche subsidie te geven van 10 en er bij andere corporaties die er voor in aanmerking komen op aan te dringen, ook subsidie te geven. B. en W. hebben hierbij in hoodzaak de vereeniging „Hulp in Nood" op het oog. Met algemeene stemmen werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Tot Armvoogd werd met algemeene stemmen her benoemd de heer P. Stoop. Tot hooisteker werd in de plaats van den heer van Lienen, die de functie niet langer wilde waarnemen, met algemeene stemmen de heer J. de Graaf gekozen. Aan B. en W. werd machtiging verleend om voor den dienst 1915 van een particulier, die daarvoor geld had aangeboden, een kasgeldleening aan te gaan van ten hoogste 2000. Besloten werd, aangezien Ged. Staten de begrooting anders geredigeerd wenschten, om een nieuwe begroo ting vast te stellen op een bedrag van 28328,905 en de oude in te trekkem De heer Dapper wees bij de rondvraag op den slech ten toestand van den weg in de Kom en in de buurt van de oude woning van spr. De voorzitter zegde toe zoo mogelijk te verbeteren, doch wees er op, dat deze zaken bij het polderbestuur thuis behooren. Wel betaalt de gemeente de helft van het onderhoud, doch de regeling gerust bij den polder. In comité werden reclames H. O. behandeld. UIT HENSBROEK. De collecte ten bate van een Kersigave voor onze militaire kust- en grensbewakers heeft hier 116,35 opgebracht. UIT AKERSLOOT. Tot leden van het kiescollege van de Ned. Herv. Kerk alhier zijn gekozen de aftredende heeren Jn. Blokker Nz., K. Vermeulen en J. Mitentuis, terwijl in- plaats van den heer J. v. t. Hof is benoemd G. Rijm- berg. 1 Januari 1915 herdenkt Mej. M. Timme de Ruijter de dag waarop zij voor 25 jaar geleden be noemd werd tot onderwijzeres in de nuttige handwer ken. UIT HEERHUGOWAARD. Gistermiddag vergaderde de Raad. Na eenige besprekingen werd besloten om overeen komstig het verzoek van het R. K. schoolbestuur, voor het beioonen van het getrouw schoolbezoek voor de kinderen van de R. K. school een subsidie te geven overeenkomstig het aan de commissie voor getrouw schoolbezoek aan de openbare school toegekende be drag, waardoor dit bedrag ongeveer 45 zal worden. Na uitvoerige besprekingen werd besloten een ver ordening op het gewicht en gehalte van het brood, luxe-brood uitgezonderd, in het leven te roepen. De heeren Appel, v. d. Oord en de voorzitter waren tegen een dergelijke verordening. Met algemeene stemmen werd de heer C. Kroon Nz. als armvoogd herkozen. In de vacature van wijlen den heer A. Steur werd met 10 stemmen de heer P. Conijn Cz. gekozen. De voorzitter sprak ter nagedachtenis van den heer Steur een woord van hulde, en uitte den wensch, dat diens opvolger zijn taak met evenveel toewijding zal vervullen als zijn voorganger. Hierna kwam het aanbod inzake de overname van de Broekerbrug en weg door Heerhugowaard, Broek op Langefldijk en den Polder Heerhugowaard, van den heer v. d. Molen, en wel voor 14000, in behandeling. De heer Met deelde als oudste lid van de destijds be; noemde commissie (het adres is van 13 Juni), mede^ dat de besprekingen met de commissieleden uit de an dere corporatiën hadden geleid tot de meening, dat de door den heer v. d. Molen gestelde afzonderlijke voorwaarden niet aanvaard moesten worden. Over de som en de betaling was men het echter niet geheel eens. De meerderheid was voor een ponds-ponds-ge- wijze betaling, een minderheid meende dat de polder en Heerhugowaard 40 pet. en Broek op Langendijk 60 pet. moest betalen. Ongeveer anderhalf uur werd over deze kwestie gediscussieerd. De heer Schilder wees er op, dat de polder zich be reid had verklaard 20 pet. te betalen en drong er op aan, dat de gemeente eenzelfde besluit nam, z. I. was het belang voor Broek op Langendijk grooter. De heer Pool bestreed deze meening, spreker was overtuigd, dat Broek op Langendijk niet verder zou gaan dan 50 pet., aangezien de burgemeester aldaar te kennen had gegeven alsdan zijn beste krachten te zul len aanwenden, doch voor hooger geen stap te willen doen, Spr. veronderstelde niet, dat die burgemeester een „scharrelaar" was, daar stond hij hem te hoog voor. De heer de Boer wilde de zaak niet om een klein geschil laten afspringen en stelde voor, dat de gemeen te 30 pet. in de kosten betaalde. De heer Met wees op de belangen voor Rijk en Pro vincie en hield zich overtuigd, dat ook deze genegen waren bij te dragen. Spr. stelde voor 25 pet. te beta len mits ook Rijk en Provincie een bijdrage verleenden. De som van aankoop wilde spr. aan de commissie overlaten. Het voorstel van den heer dé Boer verwierf slechts de stemmen van de heeren de Boer, Met en v. d. Oord. Het voorstel van den heer Met werd hierna met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Vóór stemden de hee ren de Boer, Met, Pool, Blom, V. d. Oord en Appel. Hierna ontstond geschil of de door den heer Met gestelde voorwaarde ten opzichte van het Rijk en de Provinfcie waren begrepen. Besloten werd zonder voorwaarden 25 pet. te betalen. Ten opzichtevan het aankoopsbedrag werd de com missie vrij mandaat verleend. Wel werd bepaald, dat het van den weg die bij Broek op Langendijk in eigen dom zal komen, het onderhoud aan deze gemeente zal komen. Het onderhoud van de brug zal gezamenlijk geschieden. De voorzitter deelde hierop mede, dat reeds 210 aansluitingen bij het electrisch bedrijf waren verkre gen. Besloten werd te bepalen, dat zij, die alsnog op kosten van de gemeente aansluiting wenschen, dit vóór 1 Januari kenbaar moeten maken. Hierna sloot de voorzitter de vergadering. AVOND VOOR DE MILITAIREN. Op initiatief van jonkvr. H. van Foreest, te Heilo, was gisteravond geheel belangloos een avondje geor ganiseerd voor de militairen hier ter stede in verband met het a.s. Kerstfeest. De belangstelling was dan ook zeer groot, de gezellig met groene slingers, hulst en planten versierde Harmoniezaal de heeren N. Masée en M. I. Lewijt hadden kosteloos voor het aan brengen van de versieringen, de heer J. W. Teerink voor de planten gezorgd was geheel gevuld met mi litairen en niet-militairen, waarvan dg eersten wel het allergrootste deel uitmaakten. Het programma, dat met veel zorg samengesteld was, telde een aantal zangnummers, n.l. Kerstliedje en Bouw op God mijn ziele, door een dameskoor onder leiding van mej. J. Boelmans ter Spill en een drietal liedjes van Catharina van Rennes, gezongen door de dames E. en A. Veenenbos. Groot succes oogstten ook de andere muzieknum mers, een duo voor viool en piano, door jonkvr E. van Foreest, mej. K. Blom en mej. Oort, Rondo uit Quartet van Beethoven, waarbij mej. Gouwe de le viool, mej. K. Blom de alt, dr. Maschhaupt de violoncel en mej. Oort de pianopartij vervulden. Buitengewoon veel bijval vonden ook de nummers van den heer Niel Vogel, die zijn vreemd instrument met bewonderenswaardige vaardigheid bespeelde. Deze „Viola d' Amore" is n.l. in 1735 door Joannes Udalricus Eberle te Praag gebouwd en is bespannen met 14 snaren. Alle nummers werden op de piano begeleid door mej. Oort. Het glanspunt van den avond was wel het tableau, voorstellende de herders, Jezus vindende in de kribbe. De proloog, de Rey der Edelingen uit Vondel's Gijsbrecht van Aemstel, werd gezegd door jonkvr. H. van Foreest. Tusschen de verschillende nummers bracht de mili taire muziekkapel wat vroolijke marechen ter gehoore, hetgeen weliswaar eenigszins afbreuk deed aan de 3AARSCHE COURANT i y-ffiiinfri

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 5