DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van bat westelijk oorlogsterrein, Van hat oostelijk oorlogsterrein. Van bet zuidelijk oorlogsterrein. N ieuwj aars wenschen. No. 89C&» Honderd en zestiende Jaargang. DINSDAG 29 DECEMBER, O X* 1 O VARIA. a 1914 Abonnementsprijs per 3imaanden f 0.80, fr. p. post f 1.—. Advertentieprijs 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. Boek- en Handeisdrokknrij v.h. HERlïls. COSTER <S ZOON, Voordam C 9. Telefoonnr. 3. Ter zee. DUITSCHLAND. NEDERLAND. Nieuwjaarswenschen 25 cents contant. De Directie. Benoeming Raadscommissiën. ALKMAAR, 29 December. Vandaag zullen we, overeenkomstig de gisteren ge dane toezegging, allereerst wat uitvoeriger stilstaan bij de voor de Russen zoo gunstig verloopen operat- ties in West-Galicië, waar het Oostenrijksch offensief thans weer geheel gebroken is en de Oostenrijksche troepen tot den aftocht gedwongen werden. Men her innert zich, dat de Russen in het begin dezer maand genoodzaakt waren hun voornemen, om de stad Kra- kau te vermeesteren, te laten varen en dat zij ook hun aoepen, waarmede zij de Karpathen waren ingetrok ken, moesten terugnemen. De Oostenrijkers kwamen onrustbarend opzetten en de Russische legers in Ga- liciö en in Polen begonnen ernstig gevaar te loopen. Het aanvankelijk succes van de Oostenrijkers was te danken aan hun omtrekkende bewegingen, die hen in staat stelden de Russen in de flank te grijpen. Zij zet ten hun bewegingen voort en hun plan was om de Russische flank een ijzeren ring te slaan. Maar het plan van dezen concentrischen aanval is mislukt. Om aan het dreigende gevaar te ontkomen, hebben de Rus sen hier troepen samengetrokken en zijn tot den aan val overgegaan. De eerste stoot kwam niet krachtig genoeg aan, doch spoedig volgde er een tweede, die het beoogde resultaat opleverde. De Russen slaagden er in de Oóstenrijkera in zuidelijke richting uit hun ilankstelling in de Karpathen terug te werpen in de Oostenrijksche legertaal heet dit „onze strijdkrach- cen in het voor de Karpathen gelegen Galicische ge bied zijn een weinig teruggenomen." Een poging om strijdkrachten uit de omgeving van Czenstochow naar de Karpathen over te brengen, is, volgens het Russi sche communiqué van heden, dank zij een Russische manoeuvre, op een volslagen débacla uitgeloopen. Tot dusverre is de belangrijke Oostenrijksche te genslag nog niet van invloed geweest op de operaties in Polen, waar de Russen nog steeds met de Duitschers en Oostenrijkers in ernstige gevechten zijn gewikkeld, zonder dat een der partijen daarbij belangrijke voor deden weet te behalen. De gevechten bewijzen op zich zelf reeds, dat de Duitschers nog lang niet van de Russen af zijn, maar zich geducht moeten weren, om dun stellingen te behouden. Maar nu de Russische linkerflank niet meer door de Oostenrijkers wordt bedreigd, kunnen de Russen er in Polen ook weer gunstiger voorkomen te staan. En deze mogelijkheid maakt het voor de Duitschers al weer moeielijker om veel troepen naar het Westelijk oorlogstooneel te verzenden, hetgeen ze vrijelijk zou den hebben kunnen doen, indien de Oostenrijkers stand hadden gehouden. In deze omstandigheid ligt vooral de beteekenis van het Russische succes in Gali- cië, waarbij natuurlijk nog komt, dat de Russen nu an dermaal ook Krakau kunnen bedreigen, zoodra zij er ;n slagen den Oostenrijkschen rechtervleugel om te trekken. Op het Westelijk oorlogstooneel, in Noord-Frank rijk 'en België, zijn de tegenstanders niet in staat ei kaars vleugels om te trekken, omdat deze in het noor den tegen de zee en in het zuiden tegen onzijdig ge- oied aanleunen. En wat een aanval op den noordelij ken vleugel betreft, zooals wij indertijd uitvoerig heb ben vermeld, levert de onderwaterzetting voor de ver bondenen groote moeielijkheden op om een aanvals- beweging met succes te beginnen. Voor een frontdoor breking ontbreken ook dat werd vroeger in den breede uiteengezet verschillende onmisbare voor waarden aan het Noorderfront. Op het Oosterfront staat de kans voor de verbondenen misschien iets gun stiger en het is opvallend, dat de Franschen ten Oos ten van de lijn Verdun-Toul en in de Vogezen groo- tere actie aan den dag leggen. Maar met dat al leiden al him aanvallen nog niet tot voordeelen van eenige oeteekenis. En het doet eigenaardig aan in het laatste bericht van den „ooggetuige" in het Engelsche hoofd kwartier te lezen: „Op 23 December verminderde de vijandelijke aanval merkbaar, de vijand deed geen nieuwepoging om vooruit te komen". Eigenaardig, im mers de beurt om te trachten vooruit te komen is thans aan de verbondenen. Maar de tweede legerorder van generaal Joffre, het sein voor een krachtig initiatief, neeft tot geen enkel belangrijk voordeel geleid. Deze poging schijnt ook in de loopgraven doodgeloopen t,e zijn. De bekende militaire deskundige Brialmont zegt in een zijner werken: door de aarde om te woelen, heb ben de Romeinen de wereld veroverd." Doch de Ro meinen kenden alleen de kunst om van de terreinsge steldheid te profiteeren, terwijl de tegenstanders van thans belden op de hoogte zijn. Bovendien zijn de tegenstanders wat uitrusting en organisatie, wat mo- reele en materieele factoren betreft, vrijwel gelijkwaar dig. Hetgeen de een doet, kan de ander ook. Nauwe lijks zendt Duitschland troepen van het Oosten naar .iet Westen, of Engeland brengt aanzienlijke leger machten naar Frankrijk (te Havre alleen zijn dezer da gen 40.000 man aan wal gebracht). De lange linie is tan weerskanten bijna overal even sterk, dat de stellin gen betreft en even Blap, wat de bezetting aangaat, zoodat tot dusverre nergens de kracht aanwezig is ge bleken om een belangrijke wijziging te forceeren, om vooruit te komen en den tegenstander, terug te drin gen. Wanneer zal er verandering komen en hoe zal zij eruitzien? Wanneer de Engelschen over enkele maanden hun legermachten naar het vasteland overbrengen, of wan neer de Duitschers er in slagen heel veel troepen naar het Westen te zenden, dan kèn een dezer twee moge lijkheden een belangrijke beslissing brengen als ze zich tenminste niet allebei gelijktijdig voordoen 1 FRANSCH COMMUNIQUé. Het Fransche 3 uur's communiqué van gisteren luidt Wij komen hoe langer hoe meer vooruit ten westen van Ltmibartzijde, en zijn thans aan den voet der dui nen, op welke de vijand zijn verdedigingslinie heeft gevestigd. Ten zuiden van Yperen hebben wij eenige loopgra ven verloren bij Hollebeke. In de streek van Leis bij Carency moest de vijand ten gevolge van onze aanvallen 800 M. loopgraven in de eerste linie in onze handen laten. In de Aisne-vallei en in Champagne wordt bij tus- schenpoozen hevig kanonvuur gewisseld. In de streek van Reims en die van Perthes, waar de vijand het vooral heeft voorzien op de stellingen, die wij ten westen van die plaats aan de hoogten van de Maas hebben veroverd, gingen wij eenigszins vooruit op het geheele front. In de Vogezen beschoot de vijand het station van St. Dié, het treinverkeer werd echter niet onderbroken. Een berichtgever van het Hbld. seint uit Sluis: Verscheiden Belgische soldaten, eergisteren te Brug ge als gevangenen binnengebracht, verklaarden bij eene voorpostverkenning bij Mariakerke gevangen ge- nbmen te zijn. Waarschijnlijk ligt de uiterste linie der geallieerden te Mariakerke dorp bij Middelkerke. Deze mededeeling zou dus de geruchten bevestigen omtrent den vooruitgang der verbondenen ten N.-O. van Nieuwpoodt OOSTENRIJKSCH COMMUNIQUé. Het Oostenrijksche communiqué zegt: Officieel: Ten noorden van den Doekla-pas ontweken onze troepen een aanval der Russen. In de stellingen, dichter bij de kam der Karpathen, tusschen de Biala en de Doenaje, in het gebied ten noord-westen van Zakliczy, werden zeer hevige aan vallen van den vijand afgeslagen. Overigens gebeurde er op het noord-oostelijk oor logstooneel aan ons front niets bijzonders. OOSTENRIJKSCHE COMMUNIQUé. Officieel wordt uit Weenen gemeld: In het zuiden heerscht, behalve dat hiér en daar aan de grens schermutselingen plaats hebben, volkomen rust. De Serviërs hebben de brug naar Semlin weder in de lucht laten springen. DUITSCHE SCHEPEN AAN DE ENGELSCHE KUST. De „Züricher Ztg." bevat, volgens een Wolffbericht, een uitvoerig bericht, aan het „Weekblad voor Whit by" van 18 December ontleend over de beschieting door de Duitsche schepen. Daarin wordt gezegd, dat de ruïne van de oude ab dij slechts zeer weinig- beschadigd is, en dat de eerste officier van de kustwacht onder eede voor den rechter verklaarde, dat naar zijn meening alle schoten der Duitsche schepen gericht waren op het seinwachtsta- tion; als eenige schoten wat ver naar rechts gevallen zijn, kan dat alleen aan het deinen van de schepen wor den toegeschreven. MET MOEITE ONTSNAPT. In een telegram uit Parijs aan de Londensche bla den wordt verteld van de ontsnapping van een Fran schen onderzeeër, die-op een haar na tergronde was gegaan. Het schip raakte vast in de stalen kabels, die de vijandelijke haven, waarop, de onderzeeër een aan val zou doen, beschermden, het kon voor- noch ach teruit en werd haast naar de oppervlakte getrokken. De vijandelijke torpedobooten kwamen aangevaren, maar gingen rakelings langs den onderzeeër heen. Deze ontsnapte als door een wonder. De granaten vie len dicht in het rond en de bemanning verwachtte ieder oogenblik de noodlottige ontploffing, maar ging desniettemin voort met het doen van pogingen om los te komen. Dit gelukte ten slotte, de kabels knapten plotseling, de onderzeeër dook zoo snel hij kon tot op een diepte van 16 M. en keerde eerst na twaalf uur terug, toen zijn vervolgers het hadden op gegeven. KERSTVIERINO IN HET GROOTE HOOFDKWARTIER. Onder dagteekening van 25 December wordt uit het Gfoote Hoofdkwartier aan de „Köln. Ztg." bericht: „De Kerstviering in het Groote Hoofdkwartier was even eenvoudig als indrukwekkend. De Keizer wilde het feest vieren te midden der soldaten, die tot het hoofdkwartier behooren. Daarvoor was een groote ruimte noodig, daar er tafels met geschenken voor on geveer 960 man geplaatst moesten worden. De uitge strekte hal was geheel en al versierd met sparregroen, zoodat van de zolders en de muren niets te zien was. Allen, van den Keizer af tot den eenvoudigsten land weerman, waren gezeten aan tafels, die op gelijke af standen van elkander geplaatst waren en waarop met kaarsen versierde boomen stonden. Alle officieren en alle manschappen kregen dezelfde perperkoek, appelen, en noten. De manschappen boven dien tabakzakken en sigaren. Aan de eene. zijde van de ruimte was een altaar op gericht, met een groote krib ervoor en hooge dennen er naast. De plechtigheid begon met het zingen van het oude Kerstlied: „Oh, du selige, oh du fröhliche Weich- nachtszeit". Nadat de Keizer de aanwezigen had begroet met: „Guten Abend, Kamerade", hield een predikant een korte toespraak en toen werd hetStille Nacht, heilige Nacht" gezongen. Nadat „General-Oberst" von Plessen den Keizer dank had gebracht voor het or^^niseeren van het «choone feest, hield de Keizer de volgende toespraak Kameraden, gewapend zijn wij hier vereenigd, ter viering van dit heilige feest, dat wij anders in vrede thuis vieren. Onze gedachten dwalen af naar de onzen thuis, aan wie wij de geschenken te danken hebben, die wij heden -zoo rijkelijk op onze tafels zien. God be schikte, dat de vijand ons dwong dit feest hier te vie ren wij zijn overvallen, wij verdedigen ons, God geve dat uit vredesfeest met onzen God voor ons en voor ons land uit den zwaren strijd een rijke overwinning moge ontstaan. Wij staan op vijandelijken grond, de spits van ons zwaard is naar den vijand gericht, ons hart naar onze God. Wij zeggen, zooals eens de groote keurvorst zei- de: „Alle vijanden van Duitschland in het stof. Amen". Dé Keizer ging toen langs de tafels en richtte het woord tot een groot aantal officieren en manschappen." HOOGE SMOKKELAARS GESNAPT. De te Rome verschijnende „Messagero" schrijft: Castrignano, een gepensioneerd douane-officier, commandant Fine en een geneesheer zijn gearresteerd wegens een poging tot omkooping van douane-ambte naren ten einde een pas voor utvoer van granen naar enkele oorlogvoerende naties te verkrijgen. Castrignano werd gearresteerd toen hij aan den commissaris van politie Aguleucci Geguisse, die als douane-beambte functionneerde, een som van 150.000 lire voor een pas van uitvoer overhandigde. DE RECHTEN DER NEUTRALEN. De correspondent van de „Nieuw-York Times" te Washington bericht, dat de Venezoiaanscne regeering aan het bestuur van de Pan-Amerikaansche Unie het voorstel heeft gedaan tot het houden van een interna tionale conferentie van alle neutrale staten, ter herzie ning van de bepalingen betreffende de rechten der neu tralen in tijd van oorlog. WEDERZIJDSCH HULPBETOON. Er wordt een Duitsche commissie gevormd, die gif ten zal inzamelen voor de Roode Halve Maan. De Keizer schonk reeds 40,000 Mark. DE GROOTE LEENING. De belangstelling voor de groote leening is gister ochtend te Amsterdam zoo groot geweest, dat reeds in den middag de voorloopige voorraad prospecti was uitgeput. Ook andere plaatsen in het land zijn berich ten van groote vraag naar prospecti ontvangen. Aangezien zulks naar de meening van sommigen niet duidelijk genoeg uit het prospectus van de Staats- leening blijkt, verzoekt men het publiek er opmerkzaam op te maken, dat wie zulks wenscht, het volle bedrag, waarvoor hij ingeschreven heeft, in de eerste dagen van Februari kan storten en daarvan dus vanaf 1 Februari 5 pet. rente kan maken. Wie alsdan ook terstond de definitieve schuldbrieven van den staat wenscht te ont vangen, zal goed doen om op het kantoor van storting minstens acht dagen, vóórdat hij komt storten, mede deeling te doen, dat hij niet slechts 40 pet., doch alles tegelijk wil storten. Doet men zulks niet, dan kan het gebeuren, dat men slechts voor de verplichte storting (40 pet.) de definitieve stukken ontvangt, terwijl men voor het overige een voorloopig bewijs krijgt, dat na veertien dagen tegen de definitieve stuk ken kan worden ingewisseld. PAARDEN-UITVOER. In de maanden November en December zijn, naar de N. Rott. Crt. meldt, van het station Oldenzaal on geveer 5700 paarden (ruinen beneden 20 maanden) en veulens naar Duitschland uitgevoerd. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EEN GEVAARLIJK SPELLETJE. Men meldt uit Loosduinen aan de „N. Ct." Toen de vorige week de grenadiers oefeningen hiel den, hadden kinderen daar een vuurtje aangestookt. Soldaten hadden daarin losse patronen geworpen, die uit elkaar barstten, toen de houten kogels waren afge brand. Een achttal manschappen werd daardoor ver wond, waarbij een drietal zóó erg, dat ze naar het hospitaal vervoerd werden. Het ergst er aan toe was de gergeant B., wiens geheele rug en zijde was ver scheurd door stukjes koper van de hulzen. Twee dok toren verleenden de eerste hulp. Een ingesteld onder zoek leidde niet tot de ontdekking van de daders. Al len, die geen patronen in hun tasch hadden, werden daarop met 14 dagen arrest gestraft. DIEFSTAL VAN OUDE TEGELS. Te Vlissingen is ontdekt, dat vermoedelijk reeds een paar weken geleden uit den zgn. „Gevangentoren" bij de bomvrijekazeme ontvreemd zijn 350 der tegels, wel ke daar in de loop der jaren door de gemeente waren ingemetseld, toen de toren nog voor oudheidskamer dienst deed. Den laatsten tijd is de toren voor militair arrestantenlokaal gebruikt. Onder de gestolen tegels bevindt zich o.a, een 24-tal paarse, die te zamen het borstbeeld van Willem Karei Hendrik Friso voorstel len en een 50-tal met beelden uit het Oude Testament. De bewijzen zijn voorhanden dat de tegels met geweld zijn verwijderd.. AAN DE GRENS DOODOESCHOTEN. Zaterdagavond is nabij Sas van Gent, even over de grens, de 74-jarige poelier De S. door een Duitschen schildwacht doodgeschoten. Na zeven maal te zijn gewaarschuwd, zette de man Zij, die zich met 1 Januari op dit blad abonneerenont vangen de tot dien datum verschijnende nummers franco en gratis. De Directie. In het nummer, dat DONDER DAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot het plaatsen van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis, dat in de raads vergadering van 23 December 1.1. voor het jaar 1915 zijn benoemd: a. tot leden der commissie voor het ontwerpen van verordeningen tegen welker overtreding straf is bedreigd, waarvan de burgemeester, krachtens art. 166 der Gemeentewet, Voorzitter is, de heeren Mr. A. Dorbeck, A. W. Udo, J. de Lange C.Jz. en A. G. den Boesterd; b. tot leden der commissie tot de belastingzaken en eenige andere onderwerpen van financieelen aard, de heeren J. de Lange C.Jz, C. G. Zaadnoordijk, A F. Thomsen, A. Fortuin en H. P. Ibink Meien brink. De heer de Lange wordt tot voorzitter be noemd c. tot leden der commissie van bijstand voor de pu blieke werken de heeren G. de Groot Jz., G. Th. M. van den Bosch en P. N. Leguit. Tot voorzit ter is door B. en W. aangewezen de Burgemeester d. tot leden der commissie van bijstand in betrek king tot het beheer en onderhoud van de wandel wegen, de beplanting van straten, wegen en plei nen der gemeente, de heeren G. Th. M. van den Bosch, G. de Groot Jz. en F. H. Ringers. Tot voorzitter is door Burgemeester en Wethouders aangewezen de heer J. F. Lubbe, wethouder; e.,tot leden der commissie van bijstand voor de ge- meente-gasfabriek de heeren J. de Lange C.Jz. en P. N. Leguit. Tot Voorzitter is door Burgemees ter en Wethouders aangewezen de Burgemeester f. tot leden der commissie van bijstand voor het ge meente-slachthuis de heeren D. A. Luiting, A. F. Thomsen en D. J. Govers. Tot voorzitter is door Burgemeester en Wethouders aangewezen de heer Jan de Wit Dz., wethouder; g. tot leden der commissie van bijstand voor het ge meentelijk pensioenfonds en* ongevallenfonds, de heeren J. de Lange C.Jz., O. J. Verkerk en A. W. Udo. Tot Voorzitter is door Burgemeester en Wethouders aangewezen de heer J. F. Lubbe, wet houder; h. tot leden der commissie van bijstand in het be heer van den gemeente-reinigingsdienst de heeren D. A. Luiting en G. J. Govers. Tot voorzitter is door Burgemeester en Wethouders aangewezen de heer C. G. Zaadnoordijk, wethouder. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. DO NAT H, Secretaris. Alkmaar, 28 December 1914. het op een loopen en viel, door een tweede schot in iet hoofd getroffen, op Belgisch gebied neer. Zijn lijk werd naar de woning van zijn zoon overgebracht. Zondagmiddag werd bij Breda een meisje uit Hoogstraten doodgeschoten. Het is personen uit Bel gië verboden de Nederlandsche grens tot op 1 K.M. te naderen. Het meisje had in strijd met deze bepaling gehandeld. UIT HEER-HUGOWAARD. De Kerstfeestviering in de Herv. Kerk alhier mag uitstekend geslaagd worden genoemd. Was de kinder schaar reeds opgetogen bij den aanblik van den inder daad sierlijken kerstboom, één en al verrukking sprak uit de verschillende uitroepen, die uit de kindermonden werden vernomen, toen de cadeaux werden overhan digd door de dames Broekema. Het koor bestaande uit een twintigtal knapen en jonge meisjes gaven eeni ge nummers onder leiding onzer organiste mej. W. Broekema, terwijl het kinderkoor allerliefst zong onder leiding van mej. C. Broekema. Een groote schaar be langstellenden woonden dit kinderfeest bij terwijl de Predikant tusschen de zangnummers Kerstverhalen ten beste gaf. Door een der aanwezigen werd namens de kinderen een woord van dank gericht tot de dames Broekema voor het heerlijke feest. UIT OTERLEEK. Zaterdagavond trad, op uitnoodiging van de IJs club „Oteiiaek", de heer j. Bork, meer bekend onder dtn naam van Prof Don Bosco, goochelaar, illusiono- nist enz. voor de leden en geïntroauceerden, waaronder ook de hier vertoevende Belgen, op in de zaal van de heer O. de Vries. Het program had zeer veel succes. De voorzitter van de afd., de edelachtbare heer S. Brak, bracht den heer Bork hartelijken Hank UIT WEST-GRAFTDIJK. Op den 2en Kerstavond vierden de kinderen van de Zondagsschool alhier het Kerstfeest in de Ned. Herv. Kerk. De predikant, Ds. Most van Spijk, hield een Kerstvertelling en verklaarde de beteekenis van dit feest. De kinderen werden onthaald op koek en choco lade en zongen bij afwisseling eenige stichtelijke lie deren. Bij het naar huisgaan ontving ieder kind een aandenken aan het feest van dezen avond. De kinderen van de Belgische vluchtelingen, die hier vertoeven, mochten ook aan dit feest deelnemen. Den 27sten December gaf de Rederijkerskamer „O. V.", alhier, een uitvoering in het lokaal van den heer Van Marlen. Opgevoerd werden: „Weldoeners der Menschheid", en als nastukje het blijspel „In Po- AABSCEI -«B-O

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1