DAGBLAD VOOR ALKMaAR EN OMSTREKEN. X> e O o r 1 o N ieuwj aars wenschen. Honderd en zestiende Jaargang. WOENSDAG 30 DECEMBER. VARIA. KOo 307 1914 >eze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon en feestdagenuitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk *L— Afzonderlijke nummers 3 Cents, Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bii groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. NEDERLAND. Nieuwjaarswenschen Telefaonnumirot ALKMAAR, 30 December. Oisteren hebben wij nog eens weer in het algemeen len gang van zaken op de Oostelijke en Westelijke oorlogsterreinen nagegaan en gezien, dat er weinig schot in zit. Eenigen tijd geleden begon de Engelsche „Times" den Russen zachtkens te verwijten, dat zij zoo weinig opschoten. De militaire medewerker van dat blad be daagde zich over de tergende langzaamheid, waarme de het Russische leger oprukt. Men had zich nu een maal voorgesteld, dat de Russische stoomwals spoedig aaar Berlijn zou rollen en men zag hem tot dusverre slechts wat heen en weer bewegen, zoodat hij eigenlijk niet veel van zijn plaats kwam. Maar wat hebben de Russische bladen nu gedaan? Volgens den Petrograder correspondent van de „Times", hebben zij, om de te leurstelling over den geringen voortgang van den op- marsch wat te verzachten, de sterkte van de Duitsche croepen in Polen schromelijk overdreven. Doch nu zijn de Russen aan het rekenen gegaan. Wanneer de Duitschers bij ons zoo talrijk zijn aldus redeneerden de Russen dan kunnen er maar weinig Duitsche roepen in Frankrijk en België staan. Hoe komt het rian, dat onze bondgenooten in het Westen niet op schieten? luidde de zeer voor de hand liggende vraag. Wel, antwoordde de een, dat komt, omdat die heeren ons da kastanjes uit het vuur laten halen zij kijken liever toe en laten ons onze vingers branden. Een an der dacht er echter nobeler over. Hij wees op de een heid van de leiding bij de tegenstanders, welke gecon centreerd is in het Duitsche groote hoofdkwartier. Dit achtte hij een groot voordeel en daarom moeten de andere mogendheden ook zien, dat ze zooiets krijgen. Een Russisch blad heeft dan ook dezer dagen reeos voorgesteld, dat de ministers van oorlog en marine van Rusland en Frankrijk eens zoo Bpoedig mogelijk te Londen bijeen moesten komen om een gemeenschap pelijk veldtochtsplan op te maken, te onderwerpen aan de goedkeuring van de verschillende generale staven. Dergelijke uitlatingen zijn teekenend. Kwamen ze /ia de tegenstanders tot ons, we zouden er niet al te veel waarde aan hechten. Wanneer bijv. de „Times" een „brief van een neutralen vriend" opneemt, waarin wordt gezegd, dat de Oostenrijkers heel goed inzien, dat zij door de Duitschers opgeofferd zijn, dan denken we vanzelf, dat de wensch hier sterker is dan de wer kelijkheid. Maar nu de bladen van de oorlogvoerende partijen zelf zulke klachten uiten en dergelijke opmer kingen maken, wordt het wel eenigszins anders. Men dient echter in het oog te houden, dat de bond genooten elkaar in dit opzicht nog niets te verwijten nebben. Zij schieten geen een van allen op. Evenmin als men er in het Westen in slaagt, de Duitschers bin nen hun grenspalen terug te drijven, evenmin is men in het Oosten in staat hetzelfde te doen. Maar wanneer nu de bondgenooten elkaar eens wel wat te verwijten krijgen? Wanneer er eens ernstige te genspoed mocht komen? Bedrogen hoop is een slechte raadgeefster I Zoolang de verbondenen niet verliezen gaat alles goed, maar zoodra zij eens eenige gevoelige tegensla gen ontmoeten, zou het wel kunnen gebeuren, dat de noodzakelijke eendrachtige samenwerking daartegen niet bestand bleek, dat dan het oude „zooveel hoofden zooveel zinnen" weer bewaarheid werd. Verandering in den toestand is er ook heden niet Het blijft maar loopgraven winnen en weer verliezen met een klein voordeeltje aan de zijde der bondgenoo ten. Wel doen zij wanhopige pogingen om door te breken, doch deze mislukken alle. Mag men echter de „Daily Mail" geloSven, dan heeft ook een sterke Duit sche divisie op een zeer kritiek punt van de slaglinie, gepoogd door te breken en Calais te bereiken, maar stiet hun poging af op de hardnekkige verdediging der Engelscheq, Franschen en Indiërs. In het Oosten schijnen de Oostenrijkers hoe langer hoe harder aan het loopen te gaan. Het Russische com muniqué vertelt, dat zij alles achterlaten, zelfs staf-do cumenten, kaarten, vaandels, geld, wapens, munitie, le vensmiddelen, dat zij scherp worden vervolgd en dat deze nederlaag de grootste is, welke zij tot dusverre hebben ondergaan. Tenslotte vestigen we de aandacht op een nota, door de regeering der Vereenigde Staten naar Engeland ge zonden, waarin wordt aangedrongen op handhaving van de rechten der neutralen. Deze krachtige steun za' door de zwakkere neutralen, wier rechten evenzeer in tiet gedrang komen, doch wier protesten niet zoovee' Haten, dankbaar worden aanvaard 1 DUITSCFk COMMUNIQUé. Het groote hoofdkwartier meldt. Bij Nieuwpoort en ten zuiden van Ypeien hebben wij in kleine gevechten eenig terrein gewonnen. Verschillende Fransche aanvallen ten noord-westen van St. Mènéhould zijn onder zware verliezen voor de Franschen afgeslagen. Wij maakten daarbij eenige hon derden gevangenen. Een aanval ten westen van Aprémont eindigde met de verovering van een Fransche loopgraaf. Daarbij werden drie mitrailleuses veroverd. Fransche aanval len ten westen van Sennheim zijn afgeslagen. FRANSCH COMMUNIQUé. Het communiqué van gistemamiddag luidt In België hebben onze troepen het dorp St. Geor ges genomen. Van de Leie tot de Somme heeft de vij and tamelijk hevig onze stellingen gebombardeerd. In de buurt van Echelle, Saint Hurin, Lequesnoy en Pou- choir, ten noordwesten van Roye, heerscht kalmte. In Argonne hebben wij een weinig terrein gewon nen in het Bois Grurie, het Bois Bolante en het Bois Comte Chaussée. Op de Maashoogten hebben wij verscheidene Duit sche tegenaanvallen afgeslagen; in het Bois Bochot, ten noordwesten van iroyon, hebben wij den vijand, die onze loopgraven bij een versterking in het Bois Brulé, ten westen van Aprémont, hadden genomen, er na drie opeenvolgende tegenaanvallen weer uit verdre ven. In den Boven-Elzas omsingelen we Steinbach van nabij. Er volgde een hevig gevecht, waarbij we de ruïnes van het kasteel ten noordwesten van het dorp ïebben genomen. Het officieele Fransche bericht van gisteravond elf uur zegt, dat den geheelen dag een hevige storm de crijgsverrichtingen op het grootste gedeelte van het front heeft belet. Intusschen zijn wij in Argonne eenigszins opge schoten. Het Russische communiqué van den generalen staf luidt: Tusschen de Weichsel en de Pilitsa zijn slechts on belangrijke gevechten geleverd. De Duitschers hebben de loopgraven op den rechteroever van de Bsoera bij het dorp Mistzgevice ontruimd en zich op den linker oever teruggetrokken. Aan de Rawka heeft onze zware artillerie talrijke batterijen zwaar geschut der Duitschers met succes b schoten. Bij Bolimof wisselden onze aanvallen af met die der Duitschers, deze aanvallen waren van plaatselijken aard. De vijand, die zich meester gemaakt had van onzen loopgraaf bij het dorp Soemino, is daaruit verdreven door een tegenaanval, waarbij wij mitrailleurs ver overden en gevangen maakte. Tusschen de Pilitza en den Boven-Weichsel werd al leen een kanonnade gehoord. Wij rukten met onze bei de vleugels vooruit. Bij een aanval op een Ehiitsche versterking ten zuiden van Inoflodz, namen wij drie mitrailleurs. Onze troepen slaagden er in de Nida in den benedenloop over te trekken en de zware versterk te dorpen Starokorczin en Senisslavice in te nemen. Bij dat gevecht hebben wij 40 Oostenrijksche officieren en 1700 man gevangen genomen en drie mitrailleurs ver- meesterd. In Westelijk Galicië zijn wij vooruitgegaan, ondanks de ondoorwaadbare modder. Wij verdreven den vijand in de linie Stomnik-Sorlice-Jaliska en namen kanonnen en veel mitrailleurs. Gedurende de tweede helft van December (ouden stijl) hebben wij 50,000 Oostenrijkers gevangen geno men. EEN AMERIKAANSCHE NOTA. De regeering der Vereenigde Staten heeft een lange nota aan Engeland gezonden, (feitelijk bestemd voor de 3 verbonden mogendheden), waarin zij aandringt op een spoedige verbetering in de behandeling van den Amerikaanschen handel door de Engelsche vloot en Engeland waarschuwt dat er in Amerika veel on genoegen is gewekt door de „onwettige inmenging" in den wettigen handel der Vereenigde Staten. De Amerikaansche regeering ziet zich verplicht definitieve inlichtingen .te vragen omretnt Engeland's houding, teneinde maatregelen te kunnen nemen om de rechten van Amerikaansche burgers te beschermen. De nota haalt tal van gespecificeerde gevallen van aanhoudin gen en beslagleggingen op ladingen aan en verklaart Gat de vertoogen in een vriendschappelijken geest tot Engeland worden gericht, doch de regeering der Ver eenigde Staten acht het 't beste vrij uit te spreken. Uitdrukkelijk wordt gezegd, dat hoewel de versche pers de raadgevingen van de Engelsche regeering heb ben opgevolgd, er geen verbetering in den toestanc van de onzijdige scheepvaart is gekomen vergeleken bij het begin van den oorlog. Wel wordt erkend het werk dat Engeland in het verleden heeft gedaan door de zeeën voor de onzijdigen te beveiligen, doch ge hoopt wordt, dat Engeland zal inzien van hoe ernstige beteekenis de voortdurende inmenging van Engelanc voor de onzijdige scheepvaart is. De nota betoogt, dat voedingsstoffen voorwaardelijke contrabande zijn, daar ze zoowel voor de burgerlijke bevolking als voor het leger bestemd zijn. Ten aanzien van de aanhou ding van schepen op zee zegt de regeering dat hoewel ixet recht der oorlogvoerende staten tot doorzoeking van schepen moet worden erkend, het bewijs van de vijandelijke bestemming der lading overtuigend be hoort te zijn op het oogenblik van de doorzoeking. Zij protesteert tegen het opbrengen van onzijdige schepen in havens van oorlogvoerende landen alleen op verdenking. De nota betoogt dat de oorlogvoeren de mogendheden den neutralen handel behooren te be schermen. Engeland wordt voorts beschuldigd dat het ten opzichte van Skandinavische koperladingen anders heeft gehandeld dan ten opzichte van Amerikaansche koperladingen. Amerikaansche zendingen naar Italië zijn aangehouden, terwijl die voor Skandinavië be stemd, ongemoeid werden gelaten. KAPITEIN VON MüLLER. Kapitein v. Müller, de gewezen commandant van de „Einden", heeft aan zijn te Blankenburg am Harz wo nende familieleden bericht, dat hij door de Engelschen op Malta als krijgsgevangene is geïnterneerd DE OORLOGSLEENING. Het bestuur van den Algem. Nederl. Zuivelbond wekt ia een circulaire de besturen van de bij den jond aangesloten zuivelfabrieken op, deel te nemen in de groote leening van den Staat der Nederlanden. De secretaris van den bond, de heer O. Reitsma, meent, dat de gezamenlijke inschrijvingen ten minste een millioen zullen moeten bedragen. DE HEROPENING DER AMSTERDAMSCHE BEURS. In een gisteren gehouden vergadering van leden der Vereeniging voor den Effectenhandel te Amster dam, is het bestuur gemachtigd om bij opening van de beurs door den minister, de lokalen van de ver eeniging daartoe beschikbaar te stellen. Medegedeeld werd, dat ia verband met de Beurswet wel de beurs te Amsterdam, doch niet die te Rot terdam en te 's-Gravenhage zullen worden open gesteld. i In zijn sluitingswoord zeide de voorzitter, mr. Wen- delaar, dat hij hoopte de leden binnen veertien da gen op de beurs terug te zien. DE BELEMMERING VAN DEN NEUTRALEN HANDEL. De Nederlandsche gezant, wien op het departe ment van buitenlandsche zaken te Washington een afschrift van de nota der Vereenigde Staten aan En geland in zake de belemmering van den handel (zie het desbetreffende bericht onder Oorlogsnieuws) ter hand werd gesteld, zeide dat Nederland feitelijk reeds hetzelfde aan Engeland had verklaard. En hij voegde daaraan toe, dat door het optreden der Vereenigde aan de vertoogen van Nederland meer kracht was bij gezet. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Ofschoon het steeds moeilijker wordt de grens te overschrijden, gelukt het, zoo wordt aan de Tele graaf gemeld toch nog velen Nederland te bereiken, Langs den geheelen weg van de grens naar Bergen- op-Zoom kan men wederom een groote schare gepakt en gezakt zich langs den weg zien bewegen. Dit ge zicht doet weer aan de treurige dagen van October herinneren. Sinds de laatste weken is het vluchtelingenkamp te Bergen-op-Zoom dan ook wederom met 2000 per sonen toegenomen en zal, wanneer het straks geheel gereed zal zijn, andermaal te klein blijken. SCHENDING VAN DE ONZIJDIGHEID. De Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren den 32- jarigen'J. G. W. T., geboren te Bremen, directeur van de gasfabriek te Oude Tonge en wonende aldaar, be klaagd geweest van het, in geval van een oorlog, waar in Nederland niet betrokken is, opzettelijk eenige han deling verrichten, waardoor de onzijdigheid van den Staat wordt in gevaar gebracht, van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. In het nummer, dat DONDER DAG 31 DECEMBER verschijnt, zal wederom gelegenheid bestaan tot iet plaatsen van 25 cents a contant. De Directie, BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EERSTE KAMER. In de Eerste Kamer werd gisteren het Bevoegdheids wetje behandeld. De heer R e g o u t (R.-K.) ried verwerping van het ontwerp af, omdat dit tot een in deze tijdsomstandig heden ongewenscht conflict met de regeering zou kun nen leiden, hetgeen tot eiken prijs dient vermeden. Maar wel raadt spreker ten sterkste aan, om zoodra mogelijk,' met name ook wanneer minister Posthuma, die ook, geen vreemde is op verzekeringsgebied, zich beter zal hebben kunnen inwerken in de arbeidersver zekeringszaken, de zaak weer bij Landbouw enz. terug tebrengen. In dien geest stelde hij een motie voor, waarbij de Kamer de hoop uitspreekt, dat de regeering alsnog maatregelen overwege, waardoor aan de bezwaren te gen overbrenging van de afdeeling Arbeid enz. naar Financiën wordt tegemoet gekomen. Nadat het woord was gevoerd door de ministers Cort van der Linden en Treub, werd de motie aan genomen met IQ tegen 11 stemmen (rechts tegen links' Het wetsontwerp werd daarna aangenomen zonder hoofdelijke stemming. RAAD EN STEUNCOMITé. De Raad van Hilversum vereenigde zich met een voorstel van B. en W., om hun een crediet te verkenen van 24.000, ten einde het plaatselijk steuncomité te steunen. Aangenomen werd, meldt de Tel., een voorstel van twee leden, bedoelende een-commissie te benoemen, die, in samenwerking met het plaatselijk steuncomité en andere op dit terrein werkende vereenigingen, vóór den 22sten Januari met voorstellen zal komen, om op ïoogere moreele en zakelijke basis tot oprheffing der gevolgen der buitengewone omstandigheden te gera ken. Bedoeld wordt o. a. werkverschaffing door heide- ontginning tot bouwland. INBRAAK. Ia het Kon. Kabinet van Munten, Penningen en gegraveerde steenen, bij de Kon. Bibliotheek in het Lange Voorhout te s'-Gravenhage, is eene belangrijke inbraak gepleegd, waaraan vermoedelijk door meer dan één persoon is deelgenomen. Zeer waarschijn lijk heeft men zich doen insluiten Maandagnamiddag om in den nacht de inbraak te plegen. Van uit eene boven het Kabinet voornoemd gelegen zaal, Ie ge bruik bij de Kon. Bibliotheek tot het bergen van boeken, heeft men zich door het maken van een gat in den vloer van die zaal en in het plafond van het Kabinet toegang verschaft tot het vertrek, waarinde vitrines met de penningen enz. geplaatst zijn. Er moet een groot aantal voorwerpen van aanzienlijke waarde als penningen, gouden ringen met kostbare steenen enz. ontvreemd zijn. Het aantal der vermiste voorwerpen is evenwel nog niet, zelfs niet bij be- aadering op te geven. DE STORM. Te 's-Gravenhage heeft de storm van gisternacht een tweetal ongelukken met doodelijk gevolg veroor zaakt. De tolbaas op den Delftweg wilde den tolboom openen voor een automobiel, toen hij door een omval- lenden boom doodelijk werd getroffen. Op een schip, liggende aan den Zuid-Buitensingel, kreeg een schip persknecht den mast op het hoofd. De man werd per auto van den eerste-hulpdienst naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij reeds bleek te zijn overleden. In het Haagsche Bosch en op den Scheveningsche- weg vielen omgewaaide boomen op de lijnen van de electrische tram, zoodat de arbeidsdraad brak en de dienst op een 2-tal lijnen groote vertraging had. Uit verschillende plaatsen van ons land komen ver der berichten van meer of minder ernstige schade, door den storm teweeg gebracht. Dakpannen en schoorstee- nen en zelfs heele daken zijn op vele plaatsen in groo- ten getale naar beneden gekomen en menige woudreus is gesneuveld. In de Laakhaven te den Haag zijn 10 schuiten ge zonken. Te Rotterdam sloegen verschillende schepen van de trossen, een Zweed matroos geraakte in de Rijnhaven en verdronk. Op Ameland is de postboot op het strand geslagen. Onze weerkundige medewerker v. Bt schrijft ons: De stormwind in den nacht van Maandag op Dins dag bereikte in enkele deelen van ons land de orkaan kracht. De storm heeft met zijn wild holderdebolder boomen geveld, telefoon- en telegraafpalen afgebro ken, vensters ingedrukt, dakpannen naar beneden ge smakt, op vele plaatsen veranda's in ziin vliegenden vaart meegenomen, hier en daar zelfs een heel dak weggerukt. Gelukkig komt zoo'n storm niet elke week voor. Me nig jaar passeert, zonder dat de stormwind deze kracht bereikt. Wel daalt de barometer meer tot 735 m.M. Een daling van 30 a 35 m.M. in twee etmalen is zeer belangrijk, maar nog niet kras. Doch wanneer dat plots gebeurt, wanneer er weken en weken kalmte en rust heeft geheerscht in de luchtzee boven onze hoof den, dan hebben wij aanleiding, ons ongerust te ma ken. De diepe storm-depressie, die onze meteorologische wereld zoo in rep en roer bracht, is nu gelukkig voor bij. Maar of de atmosferische rust weer spoedig terug zal keeren is een andere vraag. De kans is groot, dat nieuwe depressies volgen, en in ieder geval kunnen wij op surprises bedacht zijn. We ontvingen heden nog bericht, dat de heer K. van Grootschermer, die den dokter genaaid en weer naar West-Graftdijk gebracht had, op de terugreis met paard en kar van den dijk woei in de Graftermeer. Het liep goed af. In Oude-Niedorp is de haan van den toren gevlogen, waarheen weet niemand. Hij is niet terug te vinden. In Lutjewinkel is de boerderij van den heer Broers- ma gedeeltelijk vernield, evenals het tramwachtlokaal aldaar. UIT OUDKARSPEL. Tijdens den hevigen storm van gisternacht is de watermolen in de Kerkmeer tot aan den grond toe af gebrand. In den molen was voor een paar weken te rug een nieuwe machine aangebracht, die mede een prooi der vlammen werd. Hoewel de molen een flink KAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 1