Eén windTlaag, en Mes weg! Van het oostelijk oorlofsterreli 1 FEUILLETON. DE WELDOENSTER Telegrammen van heden. stuk buiten 't dorp staat, kwamen cte shikkefl brandend riet naar het dorp overwaaien, gelukkig zonder "brand te veroorzaken. UIT HEER-HUÖOWAARP. Bij de 29 Dec. gehouden verhuring van dijken en wegen door het polderbestuur werd voor de dijken niet veel hooger pachtsom geboden dan het vorige jaar, voor de wegen bleek echter zeer veel animo te zijn, deze gingen 5 tot 15 gld. per park hooger dan in 1914. UIT SCHERMERHORN. De landerijen van de diaconie der Herv. Gem. brach ten bij de gehouden publieke verhuring op 13.33.75 tegen 1541 bij de op twee jaar geleden gehouden verhuring, alzoo 207.25 minder. UIT NOORD-SCHARWOUDE. De afdeeling Langendijk der Ned. Ver tot Afschaf fing van Alcohol. Dranken hield Maandagavond ten locale van D. Stam eene ledenvergadering. De heer K. Zeeman en mej. Olie werden herkozen als voorzitter en 2de secretaresse. Besloten werd aan den Anti-oorlogsraad een sympathie-betuiging te zen den met de vraag om in plaats van 2,50 slechts 1 te mogen bijdragen, daar de kas anders niet toereikend is. De heeren C. Keeman Sr. en K. Keeman werden benoemd tot leden der commissie tot het nazien der rekening. Aangaande de bevoegdheid van gemeente besturen inzake maximum-aantal vergunningen zal ge tracht worden door middel van het Drankweer-Comité hierop de aandacht te vestigen. Hierna sluiting. UIT EGMONDERMEER. Alhier is overleden de heer P. Roskam Pzn., dijk graaf van den polder Egmondermeer. KORTE BERICHTEN. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft gisteren de 42-jarige H. v. G., directeur van het post- en tele graafkantoor te Ammerstol, thans gedetineerd, terecht gestaan ter zake van het als ambtenaar in openbaren dienst gelden verduisteren. Eisch een half jaar gevan genisstraf. Bij een twist tusschen drie onder den invloed van sterken drank staande mannen, ten huize van de R., in de Schapenstraat te Hilversum, is de 72-jarige M., die tusschenbeide wilde komen, aan het hoofd verwond. Nadat de twistenden waren vertrokken, vond men J. M. dood. De drie mannen zijn aangehouden. H. M. de Koningin zal op 1 Januari niet de ge bruikelijke Nieuwjaarsreceptie houden, doch zal op dien dag de hooge autoriteiten en de in de residentie aanwezige leden der hofhouding in de gelegenheid stellen, Hare Majesteit hun gelukwenschen aan te bieden. Maandagavond is uit de gevangenis aan den Amstelveenschenweg te Amsterdam de gevangene Frederik Helling ontylucht. Hij was in het begin van dit jaar tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld, wegens medeplichtigheid aan diefstal van fietsen. t— Gistermorgen ontstond een binnenbrandje in een perceel aan de Noteboomlaan te Utrecht, waarbij een kindje van l1/» jaar zulke ernstige wonden opliep, dat het aan de gevolgen is bezweken. De gemeenteraad van Hilversum heeft besloten voor f 3000 deel te nemen in de oorlogsleening. Gistermorgen zijn te Winterswijk een Fransche cavalerie-officier en een sergeant aangekomen, die die verleden week Maandagavond nit liet gevangenen kamp bij Cassel ontsnapt zijn. Blijkens mededeeling van den marinestaf zijn op de kust in het Zuidwesten van ons land zeven vreemde mijnen aangespoeld. MATHEMATISCHE SCHERTS. Verschillende lezers hebben ons doen weten, dat ze hebben gevonden, wat achter de geplaatste mathemati sche schertsen zat. Voor degenen, die minder gelukkig waren, zal het volgende schrijven, dat we vanmorgen ontvingen, en dat een eenvoudige- uiteenzetting van het wiskunstige „probleem" geeft, welkom zijn. Met de oplossing van gisteravond in uw blad zoo schrijft een lezer ons kan ik niet accoord gaan, tenzij weer, met wat ik er achter lees. Wanneer 8a 3b Sc is, dan is 8a -f- 8b—8g 0. en na eenig gescharrel blijft 3X0 4 X 0 of 8 4 Bij deeling door 0, was de volgende waarheid een goede rebus voor Nieuwjaarsdag, n.l. s 1914 X 0 0 X 0 en beiden gesteld door 0 geeft 1914 0. Misschien voor enkelen dit ter verduidelijking: 3 gld 3 halv. gld. 3 daalders. 3 gld. -j- 3 halve gld. 3 daalders niets. 3 X (1 gld. 1 halv. gld. 1 daalder) 4 X (1 gld. 1 b. gld—1 daalder) of 3 X n'ets X niets. Alleen hier dus 3 4. Getallenwaarde gaat niet verloren en er zijn ook niet twee opeenvolgende getallen noodig. Met de minste waarde is 't al. mis, want zelfs is niet waar 1 zandkorrel 2 zandkorrels, maar wel b.v. 99 X 0 1 X 0 ea ooi* ze"8 09 X 0 '/se X 0 enz. En onze lezer voegt hier nog aan toe: Iemand die 1 keer 1 guld. en 1 halve guld ontvangt en 1 daalder uitgeeft, is even rijk als iemand die zulks per jaar 2000 X doet. Misschien is de laatste echter niet vrij vaa belasting op het inkomen en daardoor per slot nog gedaald beneden nul. UIT WINKEL. In de gehouden raadsvergadering is besloten de thans geldende regeling der belooning voor genees kundige behandeling van arme patiënten ad 12. per patiënt en per jaar voor een jaar te verlengen. BenoemingenTot lid van het Algemeen Burger lijk Armbestuur, de heer Jb. Brugman, tot regentes van het Weeshuis mevrouw A. MelchoirKoomen, tot leden der wegencommissie, de heeren J. Koomen Hz. C. Meurs, P. Wit Gz. tot lid der gascommissie de heer Silver.; tot onderwijzeres mejuffrouw M. de Carpen- tier te Schagerbrug. Met het gemeentebestuur van Bassingerhom zal gebracht worden een bevredigende oplossing te vinden inzake de regeling van het school geld voor behoeftige kinderen uit deze gemeente, die door tusschenkomst dezer gemeente de school te Koe hom bezoeken. STADNIEUWS. Er zou een romantische novelle over te schrijven zijn. Eerst het vriendelijke theehuisje waar een welge dane Alkmaarsche familie in langvervlogen tijden bui tenrust en veldzicht ging geniéten of onder het dicht- gebladerte van een schaduwrijken olm koelte kwam zoeken. Dan heel veel later een ietwat zonderling aan doend woonhuisje, waar een gezin gehuisvest is, dat met tuinieren en tabakstrippen zoo ongeveer rondko men kon. En eindelijk een bouwval, veel steenen en brokken muur en meubelen en kapotte kleeren, met midden daartusschen in als een gevelde reus de ont wortelde olm. Het is echter geen romantiek, maar harde werkelijk heid en niet de geschiedenis van het huisje, doch de ramp, die de bewoners heeft getroffen, is de hoofdzaak. Men stelle zich een oogenblik voor, dat men, gelijk het gezin van den Brink aan den Baansingel plotseling een hevig gekraak hoort en met bed en al van een zol derverdieping naar beneden zakt en voordat men recht weet wat er gebeurd is, onder steenen en takken be dolven ligt, dat men zich daaronder uit moet woelen en eindelijk in het holle van den nacht, uit wonden bloedend, in de kleeren, waarmee men naar bed ge gaan is, in de buurt moet aankloppen, omdat, ja om dat men zelf geen huis meer heeft. Men trachte zich een oogenblik in te denken in den toestand van den man, die den volgenden morgen ont waart, dat het eenige ongeschonden voorwerp, hetwelk hij nog bezit een spiegel is! Gisteren nog woonde hij in zijn huurhuisje, had nog huisraad en kleeding. Eén windvlaag en hlles weg. Zeker, het had nog érger kunnen zijn. Drie lijken hadden er onder het puin vandaan gehaald kunnen worden, of drie zwaargewonden. Wanneer men aan schouwt, wat er van het huisje is overgebleven, dan wordt men vervuld van ontzag voor de geweldige na tuurkracht, maar dan staat men ook verbaasd, dat de bewoners er zelve zoo gped zijn afgekomen. Het kost baarste hebben ze behouden het leven. En het andere maar dat komt in orde, niet waar? Wij, Alkmaarders, die ons zoo groot in medelijden hebben getoond, toen de Belgische vluchtelingen onze hulp kwamen inroepen, wij zullen niet klein zijn, nu een paar stadgenooten arme stumperds zijn geworden. Wij, Alkmaarders en daartoe behoort ook im mers gij, bewoners der omgeving! wij zullen zor gen, dat het gezin-v. d. Brink, dat in één nacht van al les wer4 beroofd, in één etmaal weer de beenen onder een eigen tafel zal steken, het eigen potje zal koken, de eigen kleeren zal uittrekken om in het eigen bed een geruste slaap te vinden. Wij zullen wel maken, dat die zwaar getroffen men- schen niet dakloos en niet kleerloos en niet haveloos van het oude jaar afscheid nemen, maar met stil huise lijk geluk, met na doorgestaan leed verdiende vreugde, den oudejaarsavond doorbrengen en vol moed in 1915 ontwaken. Wij zullen in den zak tasten en een gave afzonderen, wij zullen in kast en kamer zien naar wat we te mis sen hebben en we zullen dat alles heel vlug doen, om dat we thans meer dan ooit overtuigd zijn, dat snelle hulp dubbele hulp is. Wij zullen, voordat wij onze balans over 1914 slui ten, nog gauw even één postje inboeken onder het hoofdje „liefdadigheid". Wij hadden daarop wel niet gerekend, maar dit is een reden ie meer om het wel te 1 door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 20) o „Het land ten noorden en westen behoort aan boe ren", zei Dellwig. „Ten oosten ligt de zee. Ten zui den hoort alles tot Lohm. De freule is vanmiddag door het dorp Lohm gekomen." „Het dorp, waar de school is?" „Volkomen juist. Herr Manske, een waardig man, maar die als alle dominees de heele hand neemt als men hem den vinger geeft, is predikant van die ge meente en ook van het kleine dorpje Kleinwalde, waar van de genadige freule beschermvrouwe is. Herr Von Lohm woont in het huis dat een weinig van den weg ai gelegen is, de freule heeft het misschien opgemerkt; hij is Amtsvorsteher van de beide dorpen." „Wat is dat, Ambtsvorsteher?" vroeg Anna op mat ten toon. Zij leunde achterover in haar stoel, liet het vouwbeen lusteloos belanceeren en luisterde slechts met één oor naar hetgeen Dellwig zeinu en dan leed zij een vraag als zij dacht dat zij toch iets zeggen moest. Zij keek hem niet aan, veel liever keek zij naar het vouwbeen en hij kon haar gezicht op zijn gemak in de schaduw van de lamp scherp opnemen, naar donkere, neergeslagen wimpers, haar profiel dat al leen naar hem was toegekeerd, met de fijne lijn van voorhoofd en neus en de zachte buiging van mond. km en hals. Haar eene hand lag op tafel in den cirkel van het licht, een slanke, mooie hand, vol karakter en ener gie en de andere hing lusteloos over den arm van den stoel. Aifna was heel moe, dat kon men zien aan haar geheele houding; maar Dellwig was volstrekt niet moe, hij was gewoon aan praten, genoot ten allen tij de van het geluid van zijn eigen stem en bij deze gele genheid beschouwde hij het als zijn plicht haar de za ken duidelijk te maken. Hij gaf dus de langdradigste bijzonderheden omtrent den aard en de betrekking vau Amtsvorsteher, détails die volmaakt onbegrijpelijk va ren voor Anna en, haar ook totaal niets konden sche len, hij spaarde noch zich zelf noch haar. Terwijl hij zoo sprak, keurde hij haar gedrag echter af; hij verge leek ae vadsigheid van haar houding bij de opgewekte en eerbiedige aap dacht van andere vrouwen, wanneer hij sprak. Hij wist wel dat die andere vrouwen tot een anderen stand behoorden; zijn vrouw, de vrouw van predikant, de vrouwen van inspecteurs van andere landgoederen, behoorden natuurlijk niet tot denzelfden kring als de nieuwe meeteres van Kleinwalda; maar zij was toch maar een vrouw en kleed een vrouw aan zoo mooi als je wil, zij is niets meer dan een vrouw, geschapen om te helpen en te dienen, met geen moge lijkheid gelijk staande met een verstandig man als nij De oude Joachim mocht zoo lui zijn gaan zitten als hij wou en zijn voeten op tafel gelegd hebben als hij daar lust in had, Dellwig zou dit met een eerbied, die van zelf sprak, beschouwd hebben als een gril van Herr- schaften maar een vrouw had hoegenaamd niet het recht, zei hij tot zich zelf, niet te beheerschen in tegen woordigheid van een man, van nature haar meerdere. Ongelukkig had de oude Joachim, zulk een practische oude heer in alle andere opzichten, de beschikking over zijn lot in handen gegeven van dit zwakke vrouwe lijke wezen, dat achteloos in haar stoel leunde, en met de dingen op tafel speelde, in 't geheel niet haar oogen tot hem opsloeg en inderdaad duidelijk toonde, hoe on gelooflijk het ook schijnen moge, dat zij aan iets anders dacht. De vrouwen die hij kende waren zeker ieder vijftig zulke geaffecteerde, onverschillige jonge dames waard. Zij werkten van 's morgens vroeg tot 's avonds laat om het haar man naar den zin te maken zij, waren goed op de hoogte van alles wat van een vrouw die buiten woont, vereischt wordt; zij waren mo dellen van zuinigheid en vlijt: en toch, met al haar deugden en al haar kundigheaen, kregen zij het niet in haar hoofd lui te gaan liggen en niet te luisteren wan neer een man sprak, maar zij zaten oplettend op den doen, om dus een kleine weldaad te bewijzen. Wil men daarbij de bemiddeling van de redactie inroepen, dan is deze, waar zij uit eigen aanschouwing en na inge wonnen inlichting de overtuiging heeft gekregen, dat hier een goed werk te doen valt, bereid tot medewer king. Aan het bureau zuliui gaven in geld gaarne in ontvangst genomen worden, terwijl ook graag adres sen zuilen worden opgenomen, waar iets te halen valt, d. w. z. kleeren of voorwerpen. Lezer, hebt gij niets te geven, te schrijven, of te tele- foneeren aan Voordam C 9, telefoonnummer 3? Met blijdschap plaatsen we het volgende ingezon-" den stuk, waaruit blijkt dat ook andere stadgenooten van de noodzakelijkheid van hulp overtuigd zijn en hun bemiddeling aanbieden: WIE HELPT? Geachte Redactie. Beleefd verzoeken ondergeteekenden in uw geacht blad eenige plaatsruimte voor onzen oproep om hulp. Bij voorbaat onzen dank. Stadgenooten! De zware storm, die ook onze stad teisterde, heeft naast de materieele schade van geringen, ook dien van grooteren omvang teweeg gebracht. In het „stads nieuws" in dit blad van gisteravond hebben wij gele zen, dat aan den Baansingel No. 3, het huis bewoond door C. v. d. Brink, door een omvallenden boom door midden is geslagen, den geheelen inboedel verwoesten de, de huisgenooten verwondend, zoodat hun eenigste jongen op dit oogenblik gewond in het Ziekenhuis ligt, en de menschen alleen bet veege lijf hebben 'kun nen bergen, van alles beroofd wat zij bezaten. Op dit oogenblik vertoeven deze menschen bij me delijdende bloedverwanten, die hun armoede met hen deelen. Stadgenooten, helpt ons deze menschen wederom een woning en wat meubelen te verschaffenalle giften zijn ons welkom en worden door ondergeteekenden gaarne in ontvangst genomen, terwijl wij de geachte Redactie van dit blad beleefd verzoeken ook eventueele giften in ontvangst te nemen en ons plaatsruimte te verschaffen voor verantwoording der ingekomen gel den. Hoogachtend, Juffr. v. d. VOORT. F. H. RINGERS. G. G. VONK. P. DEKKER. J. A. B. FENIJN. Alkmaar, 29 December 1914. IN HOOGER BEROEP. Men meldt ons uit Amsterdam: Het gerechtshof heeft heden in hooger beroep onder vernietiging van het vrijsprekend vonnis van de rechtbank te Alkmaar van 10 Nov. j.l. ten aan zien van 3 kadewerkers, beklaagd van verduistering van turfstrooisel, ten nadeele van een schipper te Bovencarspel het ten laste gelegden bewezen ver klaard en bekl. ieder veroordeelde tot f 5 boete subs. 10 dagen hechtenis. GESLAAGD. MVoor het op 2 en 3 dezer gehouden examen in Boekhouden der Federatie van Handels- en Kantoor- bedienden-Vereenigingen slaagden de dames M. Ram- bonnet, alhier, N. M. Deenik te Schagen en de Heer W. Vennik te Heiloo, allen leerlingen van dea Heer H. W. Pisart, alhier. Voor het Mercurius-examen in Engelsch Han delscorrespondentie ia geslaagd de heer P. Kallansee, alhier. Voor het examen Engelsch M. 0. (akte B.) slaagde te Groningen mej. A. N. H. W. van der'Linden te Alkmaar. BADHUIS „WITTE KRUIS." In de week van 21 tot 24 December zijn in het badhuis van „het Witte Krui»" genomen50 knip- baden, 46 regenbaden le klas en 129 regembadem 2e kla», te zaaien 225 baden. VERHURING. Bij de heden ten stadhuize gehouden openbare ver huring van eene boerenwoning, met erf, turn en daarbij behoorende landerijen, gelegen aan de Noorderkade bij de Spoorbrug te Alkmaar, ter gezamenlijke grootte van 4.14.40 H.A. voor dien tijd van 6 jaren, werden negen biljetten Ingeleverd, als volgt: A. Boots, te Alkmaar 805,—; P. Schoen, te Bergermeer 805,—; j. de Groot, te Koedijk ƒ801,—; D. Commandeur te Alkmaar 741,— C. Krijgsman te Alkmaar 711,—D. Ursem te Heer-Hugowaard 676,— C. Sluys te Alkmaar 630.— J. Vethaak, te Alkmaar 603,D. Wijnker te Hoogwoud 572.per jaar. rand van haar stoel of rechtop tegen den rug geleund en wanneer hij uitgepraat was, zeiden ze Jawohl. Het is waar dat Anna zeer op haar gemak zat en in plaats van te luisteren naar de beschrijving van Amts- vorstehers, aan andere dingen dacht. Dellwig had dikke lippen, die niet geheel verborgen waren door zijn grijze snor en baard, en hij had oogen, die door waar heidlievende menschen visschenoogen genoemd worden hij had een grooten, stijfhoofdigen neus, een smal eigenwijs voorhoofd, een lang lijf en korte beenen; en ofschoon dit alles zijn schuld niet was, zooals Anna bij zich zelf dacht en haar niet in het minst tegen hem mocht innemen, begreep zij toch dat zij wel mocht wen- schen, dat zijn manieren wat minder onaangenaam waren, wat minder bluffrig en druk en dat dat hij niet op zijn nagels beet. „Ik wou wel eens weten," dacht ze terwijl haar oogen met aandacht op het vouwbeen gevestigd waren, maar zij zich toch iederen blik en iedere beweging van hem bewust was, „ik wou wel eens weten of hij zoo listig is als hij er uit ziet. Oom Joachim wist zeker wat hij waard is; hij zou mij niet aangeraden hebben hem te houden als hij niet eerlijk was. Misschien is hij volkomen eerlijk." „Ik hoop dat ik het u begrijpelijk gemaakt heb?" vroeg hij, daar hij juist aan het eind gekomen was van hetgeen hij als een meesterlijk résumé beschouwde van het ambt van Herr von Lohm. „Pardon," zei Anna, terwijl zij met eenige moeite haar gedachten verzamelde. „O, over Amtsvorstehers neen," zei ze het hoofd schuddende, „dat heeft u niet. Maar dat is mijn schuld. Ik kan dat alles niet dadelijk begrijpen. Het zal later wel beter gaan." „Natürlich, natürlich," verzekerde Dellwig vol vuur, terwijl hij bij zich zelf de opmerking maakte hoe onge schikt toch alle Weiber waren, zooals hij ze noemde, om de eenvoudigste dingen te begrijpen die met wet of met rechtspleging in verband stonden. „Vertel mij eens wat van de levende have," zei Anna zij herinnerde zich hoe vaak en hoe hartelijk oom Joachim had gesproken over zijn varkens. „Zijn er veel varkens?" „Varkens?" herhaalde Dellwig, terwijl hij de handen Na loting tusschen de beide hoogste inschrijvers, toe gewezen aan P. Schoen voor 805.— per jaar, WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie te Alkmaar waarschuwt den handeldrijvenclen en industrieelen middenstand geen handelsrelaties aan te knoopen met D. C. Boov, koopman, thans waarschijnlijk woonachtig te Amster dam, alvorens inlichtingen bij Z. E. G. te hebben inge wonnen. TRAM OMGEVALLEN. De laatste Haarlemsche tram, welke gisteravond 11.20 van hier vertrok, is tusschen Castricum en Noorddorp omgevallen. De machinist kwam van de machine, door een ruit heen te gaan. Hij kwam er zon der ongelukken af, evenals de conducteur en de eenige passagier, die vervoerd werd. In verband met dit tramongeval kwam vanmor gen omstreeks elf uur pas de eerste tram alhier aan EVANGELISCHE UNIE. Naar men ons verzoekt te vermelden, zal a.s. Don derdag (Oudejaarsavond), te 7 uur, vanwege de Ver- eeniging van Vrijzinnig Hervormden, in de Kapel Kerk de heer Q. Westmijze, candidaat tot den H. Dienst, in eene godsdienstige bijeenkomst als spreker optreden. PREDIKBEURTEN TE ALKMAAR. Groote Kerk. Oudejaarsavond 7 uur, Ds. Vinke. Kapel. Nieuwjaarsdag, 10 uur, Ds. Kloosterman. 3 Jan., 10 uur, Ds. Verwaal. Doopsbediening. Avond, 6 uur, Ds. Verwaal, voorbereiding H. A. Evangelische Unie. Oudejaarsavond, 7 uur, Kapel Kerk, de heer G. Westmijze, proponent. Luthersche Kerk. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Mak kink. 3 Jan., 10.30 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde Kerk. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Westra. 3 Jan., 10.30 uur, Ds. Westra. Rem. Geref. Kerk. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. de Regt. 3 Jan., 10.30 uur, Ds. de Regt. Geref. Kerk. Oudejaarsavond, 7.30 uur, Nieuwjaars dag, 10 uur, 3 Jan. 10 uur, en avond 5 uur, Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, vergadering 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Herv. Gem. te Limmen, Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Bosch. 3 Jan. geen dienst. Herv. Gem. te Heiloo. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Eilerts de Haan. 3 Jan., 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. Evangelisatie-lokaal te Heiloo. Oudejaarsavond, 6 uur, Ds. C. Hunningher, van Amsterdam. Nieuwjaars dag, 10 uur, Ds. C. de Hoogh, van Amsterdam. 3 Jan., 10 uur, Ds. C. A. ter Linden, van Amsterdam. Herv. Gem. te Heerhugowaard. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Broekema. Nieuwjaarsdag, 9.30 uur, Ds. Broekema, bevestiging van Kerkeraadsleden. 3 Jan., 9.30 uur, Ds. Broekema. Herv. Gem. te Oudorp. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Groot. 3 Jan., 10 uur, Ds. Groot. Herv. Gem. te Akersloot. 3 Jan., 9.30 uur, Ds. Ver waal, van Alkmaar. Herv. Gem. te Schoorl. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Boeke. 3 Jan., 10 uur, Ds. Boeke. Herv. Gem. te Groet. Nieuwjaarsdag, 10 uur, Ds. Boeke, bevestiging van Kerkeraadsleden. Herv. Gem. te Stompetoren. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. Heep: 3 Jan. geen dienst. Herv. Gem. te Bergen. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. v. d. Kieboom. 3 Jan., 10 uur, Ds. v. d. Kieboom, be vestiging van ouderlingen en diakenen. Broek op Langendijk. Herv. Gem. Oudejaarsavond, 6.30 uur, 1 Jan.. 9.30 uur en 3 Jan. 9.30 en 2.30 uur, Ds. P. J. Dijk. Geref. Kerk, Oudejaarsavond, 5 uur, Ds. v. Schel ven. 3 Jan., 9.30 en 4 uur, Ds. Dekker. Chr. Geref. Kerk, Oudejaarsavond, 6.30 uur, en 1 Jan., 9.30 uur, Ds. J. de Bruin. 3 Jan., 9.30 uur, voor bereiding H. A., nam. 2.30 uur en 7 Jan., avond 7 uur, Ds. J. de Bruin. Doopsgez. Kerk. Oudejaarsavond, 6 uur, Ds. de Jong. 1 Jan. geen dienst. 3 Jan., 10 uur, Ds. de Jong. Zuid-Scharwoude. Herv. Gem. Oudejaarsavond, 6.30 uur, Ds. Teriet. 1 Jan. geen dienst. 3 Jan., 10 uur, Ds. Teriet. Noord-Scharwoude. Herv. Gem. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. O. J. Staal. 1 Jan. geen dienst. 3 Jan., 10 uur, Ds. O. J. Staal, bevestiging van kerkeraadsleden. Geref. Kerk. Oudejaarsavond, 7 uur, 1 Jan. 9.30 en 3 Jan., 9.30 en 4 uur, Ds. Harrenrtein. Oudkarspel. Herv. Gem. Oudejaarsavond, 7 uur, Ds. G. de Leeuw. 1 Jan. geen dienst. 3 Jan., 9.30 uur, Ds. G. de Leeuw, bevestiging van kerkeraadsleden. RUSSISCH COMMUNIQUÉ. PETROGRAD 30 Dec. De vlukht van de Oos tenrijkers door de |Larpeten den 27en overtof elke vroegere Oostenrijkscbe nederlaag. Inde buurt vau Doekla lieten de Oostenrijkers bij hun wanordelijke overhaasten terugtocht alles achter, zelfs de papieren van de 6taf, kaarten, vaandels, geld en een fgroote hoeveelheid wapens, munitie en levensmiddelen. ophief alsof woorden alleen niet voldoende waren om zijn gevoelens uit te drukken. „Zulke varkens als de freule nu bezit zijn nergens anders in heel Pommeren te vinden. Zij zijn de trots maar tevens de afgunst van de heele provincie. Laat mijn worst," zei de Herr Re- gierungsprasident den vorigen winter toen de slacht tijd naderde, laat mijn worst uitsluitend maken van de varkens die op Kleinwalde worden grootgebracht door mijn vriend den Oberinspector Dellwig. De Frau Re- gierungsprasident was diep beleedigd, want zij fokt en mest ook varkens, maar niet zooals de onze niet zooals de onze." „Wie is de Herr Regierungspriisident?" vroeg Anna afgetrokken; maar onmiddellijk herinnerde zij zich de beschrijving van den Amtsvorsteher en voegde er bij „Het doet er ook niet toe, verklaart u het maar niet. Hij is zeker de een of andere ambtenaar en ik zal al die verschillende ambtenaren toch ni«t goed kunnen begrij pen voor dat ik hier eenigen tijd gewoond heb." „Natürlich, natürlich", stemde Dellwig toe; en de verklaring van Regierungsprasident daar latende, weidde hij uit over Anna's varkens, wier uitnemendheid geheel verschuldigd was naar het scheen aan de onge ëvenaarde bekwaamheid die hij reeds jaren aan den dag had gelegd bij hun behandeling. „Ik heb geen kinderen, zei hij met een vromen, berustenden blik naar den hemel, „en het moederlijk instinct van mijn vrouw vindt bevrediging in het verzorgen en vetmesten van deze mooie dieren. Zij kan het schreeuwen niet verdragen den dag dat zij geslacht worden en vlucht naar den kelder, waar zij dan alles in orde maakt voor het stoppen van de worst. De freule heeft vandaag de coteletjes gegeten. Er werd expres een varken voor geslacht." „Werkelijk? Ik wou dat dat niet gebeurd was," zei Anna het voorhoofd fronsend, toen zij aan den maal tijd dacht. „Ik ik heb niet graag dat er iets voor mij gedood wordt. Ik houd niet van varkensvleeseh". „Houdt u niet van varkensvleeseh?" herhaalde Dell wig, terwijl hij zijn benedenkaak liet zakken van ver bazing. „Heb ik het goed verstaan dat de freule niet gaarne varkensvleeseh eet? En mijn vrouw en ik dachten nog wel haar plezier te doen 1" (Wordt vervolgd.) w

Alkmaarsche Courant | 1914 | | pagina 2