Vas het oastelijk oorlogsterrÉ. Van het westelijk oorlogstenen LAAT 161. De Directeur J. BOSSERT. llkEKEHl ÜWe Spiegelruiten ENGELAND. VARIA. NEDERLAND. Telegrammen van lieden. Nederland. ONDERWIJS I. Prins AzBierkade 11. eieren, waaronder drie generaals, 36,852 manschappen, 402 Engelsche officieren en 18,824 man. Met over Kopenhagen de wereld ingezonden bericht, naar het heet'afkomstig van de Russische minister van oorlog, dat zich in Rusland 1140 Dultsche oüideres en 134,700 manschappen in krijgsgevangenschap zou den bevinden, is onjuist. De Kussen rekenen bij die totalen met de burgerlijke gevangenen, die bij het be gin van den oorlog aangehouden en geïnterneerd zijn. Het aantal krijgsgevangenen bedraagt op zijn hoogst 15 procent van het genoemde cijfer. Hierbij dient nog in het oog te worden gehouden, dat een groot gedeelte ook van deze gevangenen ge wond in handen der Russen is gevallen. HET LEGER. Er zullen, naar officieel wordt gemeld, drie nieuwe legers gevormd worden, in het algemeen bestaande uit drie legerkorpsen elk. De commandanten zijn van het eerste: Haig, van het tweede: Smith Dorrien, van het derde: Hunter, van het vierde: Jan Hamilton, van het zesde: Bruce Hamelton, van het zesde: Bruce Hamelton. Nu Kerstmis voorbij is, wordt 't weer druk met de werving in de Londensche voorsteden en de noord oostelijke graafschappen. De mijnwerkers in die graaf schappen, op wie de beschieting van Scarborough en Whitby natuurlijk den grootsten indruk heeft gemaakt, hebben eenige uitstekende krachten voor het nieuwe leger van Kitchener geleverd. Behalve hun lichamelijke hoedanigheden, bezitten zij een groote geestdrift en een goed accomodatievermogen en ze leeren gemakke lijk den wapenhandel. Niet minder dan 40,000 leden van den mijnwerkersbond te Durham hebben reeds dienst genomen sedert het begin van den oorlog. ZUID-AFRIKA. De regeering heeft de eerste en tweede lichting van de nationale reserve in geheel Transvaal, behalve de Witwatersrand, onder de wapenen geroepen, d. w. z. in de geheele streek ten noord-westen van de Kaapko lonie tot aan de grens van Duitsch Zuidwest-Afrika. De proclamatie der re'geering waarin manschappen voor den dienst in Duitsch Zuid-West en de Unie wor den opgeroepen, zegt, dat er thans zelfs troepen der opstandelingen binnen de grenzen van de Unie zijn, die nog zeer kort geleden met behulp van Duitsche artillerie in staat waren een kleine op zichzelf staande afdeeling Unie-troepen aan te vallen en te overweldi gen. De aanvankelijke vrees dat Duitsch Zuid-West Afrika zou worden gebezigd als een basis, vanwaar een aanval op de Unie kon worden gedaan, is hierdoor ten volle bewaarheid. Het is duidelijk, dat wanneer de leiders der opstandelingen in Duitsch Zuid-West Afri ka succes hebben, de toestand opnieuw ernstig kan worden. Met het oog op het gevaar van een inval kan het noodzakelijk zijn over veel grooter troepenmacht te beschikken aan aanvankelijk was bedoeld. De re geering is van oordeel dat de lasten niet uitsluitend behooren te worden gedragen door de vrijwilligers. Een andere reden is, dat er een groote klasse bestaat, behoorende tot de Hollandsch-sprekende bevolking, met de beste militaire hoedanigheden, welke volkomen bereid is haar diensten te verleenen, doch bezwaar hebben om zich als vrijwilligers aan te bieden, van oordeel als ze zijn dat indien de regeering hun dien sten noodig heeft, zij die moet opeischen. IN DE LOOPGRAVEN. Een heele andere kijk, dan tot dusverre werd gegeven biedt een brief van een Fransch officier in de Temps. Deze officier schrijft o.m Die geschiedenis van den soldaat, dat hij bij vergis sing in een Duitsche loopgraaf terecht komt en daar vijanden vindt, die sterven van den honger en niet we ten hoe gauw zij zich zullen overgeven; het verhaal van het konijn, waarop gezamelijk jacht wordt gemaakt tusschen de vijandelijke loopgraven; de praatjes over hoffelijke of wel onhebbelijke, briefwisseling tusschen den vijand en onshet verhaal van den Beierschen luitenant, die een rranschen korporaal omarmt en be looft hem te waarschuwen als zijn afdeeling door een Pruisische wordt vervangen al die sprookjes, m'n waarde, ergeren ons den een en dag, en den anderen vinden wij ze al te belachelijk. Het is ook bespottelijk om te vertellen dat wij dag in dag uit leven onder een voortdurende beschieting met granaten en kogels, dat onze bewonderenswaardige soldaten en uitnemende chefs allen helden uit de Oud heid zijn of brutale straatjongens, die alles durven. Ik weet niet of de geschiedenissen, die de journalis ten vertellen, op een of ander deel van het front zijn voorgevallen maar wel weet ik, dat iets wat op die anecdotes gelijkt bij ons niet heeft plaats gehad. Geloof me, de werkelijkheid is veel minder verheven en prozaï scher. Een ieder doet zijn plicht middelmatig, zonder heldhaftigheid of lafheid. Duitschers en Pranschen blijven ieder op eigen terrein, vuren eiken dag eenige granaten en geweerkogels af, graven en spitten ieder van hun kant, zoeken dekking en versterken zich zoo goed mogelijk, loopen nu en dan zoo voorzichtig mo gelijk patrouille tusschen de vijandelijke loopgraven in en leven waarschijnlijk wel zoo wat op dezelfde wijze. Onze sterkte en die van den vijana wegen wel zoo wat tegen elkaar op; onze bewapeningen zijn vrijwel gelijkhun loopgraven en de onze zijn even goedhun moreel en het onze zijn gelijk. Zij wagen evenmin ons aan te vallen als wij het hun doen. Eens zal, naar wij hopen, dit evenwicht, dat nu al meer dan twee maanden zoo voortduurt, verbroken worden. Ik weet niet lioe, of wanneer en waar Joffre zal doorbreken maar als je de oogen gebruikt, dan begrijp je wel hoe het komt dat wij niet vooruit gaan. Wij zullen ons eenige meters vooruitgraven, mis schien twaalf, misschien honderd, dat hangt er van af. Ziedaar voor de toekomst, welke wij uit voorzichtig heid maar niet al te ver uitstrekken. Een ding is zeker: wij hebben gruwelijke tijden doorleefd en hebben het in September hard te verantwoorden gehad maar nu genieten we het maximum van rust, dat in oorlogs tijd mogelijk is. Ik denk er dan ook niet aan om te po seeren als held. De revolver blijft in de tasch, de sabel in de scheede. Ons oorlogstuig is thans de schop en het houweel. KORTE BERICHTEN. De oorlog blijkt oorzaak te zijn, dat het mond en klauwzeer door geheel Europa wordt verspreid. Ook in Engeland komen telkens gevallen van mond- en klauwzeer voor. Een groot stoomschip, waarvan de nationaliteit onbekend is gebleven, is ter hoogte van Flamborough Heed op een mijn geloopen en gezonken. Men vreest, dat de geheele bemanning omgekomen is. Gistermorgen zijn in een voorstad van Londen twee treinen op elkaar geloopen. Er zijn 10 dooden, 20 zwaar en een aantal licht gewonden. In het graafschap Glamorgan zijn verscheidene soldatenhelmen, als gedragen door de troepen in Egyp te en Indië, zijn aangespoeld. Nadere bijzonderheden ontbreken. Een Engelsch transportschip vergaan? De oudste zoon van den Duitschen Rijkskanselier is op het Westelijk oorlogstooneel gesneuveld. Eerst heette het, dat hij door de Russen was gevangen geno men. AFLOSSINO VAN DE OORLOOSLEENING. De „Vrijz. Dem." meldt, dat het hoofdbestuur vnn den Bond een commissie benoemd heeft, die tot op dracht heeft gekregen het denkbeeld van dekking der oorlogslasten door een heffing in eens in den vorm van een wetsontwerp te brengen. Zooals men weet, is ook een Liberale Unie-commis sie met hetzelfde doel benoemd. VERMISTE ENGELSCHE AVIATEUR OPGEPIKT. Door den stoomtrawler „Maria van Hattum" IJ. M. 157 is Oudejaarsavond te IJmuiden aangebracht de vermiste Engelsche aviateur Hewlett, die aan den aan val op Cuxhaven door de Engelsche vloot op Eersten Kerstdag heeft deelgenomen. Schipper van dezen traw ler is Comelis Konijn, van Egmond. In den omtrek van Helgoland daaide zijn hy drop la ne in zee. Na zes uur rondgedreven te hebben, is hij op Eersten Kerstdag, 's morgens 9 uur, door den stoomtrawler „Maria van Hattum" opgepikt. Na te vergeefs eenigen tijd gewacht te hebben of Engelsche oorlogschepen in zicht kwamen, heeft Hj zijn toestel laten zinken en ging hij op den stoomtraw ler over. De aviateur is thans bij dén Britschen vice-consul te IJmuiden ondergebracht en gaat binnen enkele dagen naar Engeland terug. Bij den Britschen vice-consul te IJmuiden is een te legram ontvangen van koning George V van Engeland luidende: Aan den vüegcommandant Hewlett. Het heeft mij zeer verheugd en gerustgesteld te vernemen dat gij in veiligheid zijt, en ik wensch u van harte ge luk. EEN NEDERLANDER VOOR EEN ENGELSCHE RECHTBANK. Te Londen heeft dezer dagen een cacaofabrikant te- techt gestaan wegens handeldrijven met den vijand. De beschuldigde fabrikant is een Nederlander, die een zaak heeft te Eastsheap en Utrecht. Op 20 October nam de censor een door den beschuldigde geschre ven brief in beslag, bestemd voor Utrecht, waarin de mededeeling voorkwam, dat de schrijver een briefkaart had gezonden naar iemand te Hamburg en dat men van Utrecht uit goederen naar dezen Hamburger kon zenden, indien deze de benoodigde gelden stuurde. De briefkaartzelf was in het schrijven ingesloten en bevat te de mededeeling, dat de firma tegen cassa goederen verzond. De beschuldigde verklaarde, dat zijn zaak een zuiver Nederlandsche onderneming was, dat hij nog geen pond cacao naar eenig vijandelijk land had gezonden, dat de Hamburger jaren lang zijn reiziger was ge weest, en hij met dezen dus alleen de connectie had wil len aanhouden, om na den oorlog het bedrijf in Duitsdiland uit te breiden, dat hij een vriend van En geland was en volstrekt geen plan had de wetten te schenden. Ondanks deze mededeeling werd de be schuldigde tot een boete van 100 p.st. (en 50 p.st kos ten) veroordeeld. En het O. M. sprak na deze veroor deeling den wensch uit, dat het wel begrepen zou worden, dat lieden die voor de rechtbank om gelijke re denen ook weer zouden terecht staan, niet er op moeten rekenen er steeds met een boete te zullen afkomen. MAXIMUM KAASPRIJS. De minister van Landbouw, Nijverheid en handel heeft goedgevonden, den maximum kaasprijs voor bin nen landsch verbruik gedurende de maand Januari 1915 te bepalen: A. voor den verkoop en gros voor volvette Goudsche Mei- en Septemberkaas met rijksmerk 49. voor volvette Goudsche Mei- en Sep temberkaas 47, voor volvette jonge Goudsche kaas met rijksmerk 40, voor volvette jonge Goudsche kaas 38, voor Edammer Mei- en September-kaas (+40)* 42, voor jonge Edammer kaas (+40)* 38, voor Goudsche kaas (+40)* 37, voor Edammer en Goud sche kaas (+30)* 33, voor Edammer en Goudsche kaas (+20)* 28, voor magere Edammer en Goud sche kaas 18, voor Friesche nagelkaas 23, voor Leidsche en Delftsche komijnekaas 40 per 50 Kg. B. Voor den verkoop en détail voor volvette Goudsche Mei- en Septemberkaas met rijksmerk 62% ct., voor volvette jonge Goudsche Mei en Septemberkaas 60 ets, voor volvette jonge Goudsche kaas met rijksmerk 52% ct., voor volv. jonge Goudsche met rijksmerk 52% ct., voor volvette jonge Goudsche kaas 50 ct, voor Edammer Mei- en September-kaas (+40)* 55 ct., voor jonge Edammer kaas (+40)* 50 ct., voor Goudsche kaas (+40)* 47% ct., voor Edam mer en Goudsche kaas (+30)* 40 ct., voor Edammer en Goudsche kaas (+30)* 35 ct., voor magere Edam mer en Goudsche kaas (+30)* 25 ct., voor Friesche nagelkaas 30 ct, voor Leidsche en Delftsche komijne kaas 55 ct. per pond. Roomkaas en lunchkaas (met rijksmerk) kunnen en gros verkocht worden als kilokaas voor 42 de 50 kg. en als half-kilokaas voor 43 de 50 Kg., terwijl bij verkoop en détail 10 cent per pond meer kan wor den berekend. Voor koschere kaas kan bij verkoop en gros 5 per 50 Kg- en bij verkoop en détail 5 cent per pond meer in rekening worden gebracht. Hierbij wordt onder kaas, gemerkt +40, +30 of +20, kaas verstaan, die respectievelijk 4G% of meer, 30% of meer of 20% of meer vet in de droge stof be vat. KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCOMITé. Bij den penningmeester van het Koninklijk Nati onaal Steuncomité 1914 is, volgens de negentiende lijst, loopende van 20 tot en met 26 December, ont vangen 66,007,93%; totaal met de vorige lijsten 1,335,770.30%. NED.-INDIë EN TURKIJE. Reuter seint uit Batavia: De pers dringt er op aan, dat de regeering maatre gelen zal nemen tegen de zeer verspreide beweging in de kringen der inlanders om Turkije financieel te steu nen in den strijd tegen de geallieerden (Het zal zeker gewenscht zijn de Indische bladen af te wachten om zich een oordeel over de beteekenis van deze beweging te vormen, merkt het Handelsblad hier bij op). EEN TELEGRAM AAN DEN HEER BOTHA In naam van het Hoofdbestuur van de Nederlansch Zuid-Afrikaansche Vereeniging" en van tiet Hoofdbe stuur van het „Algemeen NeJcrlandsch Verbond" is Oudejaarsavond een telegram, onderteekend Middel- berg en Kiewiet de Jonge, gezonden aan minister-pre sident Botha in Pretoria, waarin een grootmoedige behandeling voor generaal de Wet en zijn makkers wordt verzocht. BELGISCHE VLUCHTELINGEN NAAR ENGELAND. De gedelegeerde van het Britsche gouvernement, N. S. Reijntiens, Calandstraat 49 te Rotterdam, deelt het volgende mede Het Britsche gouvernement is bereid een aanzienlijk aantal Belgische vluchtelingen van ale klassen te ont vangen, zonder echter aan ieder afzonderlijk werk te kunnen gerandeeren. Toch denkt de commissie ter kennis te moeten bren gen, dat alleen werklieden, die een van de hieronder genoemde ambachten uitoefenen, waarschijnlijk in En geland werk kunnen vinden tegen gewone Engelsche salarissen. Het is gewenscht dat de werklieden hunne bekwaam heid door getuigschriften of andere stukken kunnen be wijzen. De reis van de haven van inscheping af geschiedt op kosten van het Britsche gouvernement en bij aankomst in Engeland zullen de belanghebbenden gratis logies en voeding ontvangen, totdat zij öf werk gevonden zullen hebben öf elders onderdak zullen hehbtn ge- voad^sj. De belanghebbenden moeten zich bij de plaatselijke comité's in laten schrijven; door bedoelde comité's worden mij de inschrijvingslijsten ter hand gesteld, en na ontvangst dezer lijsten zal ik de datums van in scheping bekend maken. Het is beslist te ontraden zich direct tot mijn bureau te wenden, daar ik de persoonlijke aanvragen niet kan beantwoorden. Ten slotte richt ik de aandacht van de personen, die zich naar Engeland willen begeven hierop, dat dege nen die aan besmettelijke ziekten lijden niet aan boord toqmlaten zullen worden." Gezocht worden onderstaande werklieden: Decole- teer draaibanken, revolver draaibanken, rectifeerma- chines, klein schaafmachines, heeksmachines, schaaf machines, boormachines, draaiers, blikslagers, mon teurs, kopergieters, smeden voor alle werken, gereed schapmakers, geweermakers, mandenmakers, touwsla gers, lederbewerkers, matricemakers, wolwerkers in alle soorten, breigoedmakers, schoenmakers voor man nenschoenen, borstelmakers, zinkwerkers, wetenschap pelijke instrumentmakers en glaswerkers. (Donderdag plaatsten we een overeenkomstig, doch niet officieel bericht). BFLGTSCHF KINDEREN. Naar de Tijd meldt, vertrekken de heer notaris Brands, voorzitter der vereeniging Tehuis voor Belgi sche kinderen, te Amsterdam, en mevrouw Kellenaers, vice-presidente van het R. K. Huisvestingscomité te Leiden, a.s. Dinsdag, vergezeld van enkele propagan disten, naar Mechelen. Het plan is, om na een audiëntie bij kardinaal Mer- cier, in overleg te treden met de Duitsche autoriteiten, ten einde de meest in nood verkeerende kinderen mede naar Holland te nemen en ze voorloopig in tehuizen en families onder te brengen. Verder is het de bedoe ling deze propaganda in België blijvend te doen zijn en op de eerste plaais die streken te bewerken, waar hongersnood dreigt cf reeds is, waarbij vooral niet te vergeten het arme platteland. STEUN UIT HET VERRE OOSTEN. Te Hongkong heeft zich een commissie van Neder- landsche onderdanen gevormd, t°a einde aldaar en in Zuid-China onder de Nederlanders bijdragen te verza melen, ten behoeve van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914. STA©NISUW§. VERANTWOORDING. Voor het gezin-v. d. Brink is bij onze redactie Don derdag ingekomen aan gelden, van: J. W. Gzn. 1,50; W. de B. 2; E. van B. 1 mevr. J. 1,50; L. M. 2; N. N. 2,50; C. 2,50; K. 0,50; W. F. S. 2,50; uit dankbaarheid, Trien, 1N. N. 0,50; N. N. 0,50; T. T. en J. 2,50; bewoners Stationsweg bij den Helderschen Weg 3,65; mevr. W. 1N. N. 2; K. K. 1F. 1,50; J. F. M. 10; Mr. M. M. 5; N. N. 1; G. N. 1; mevr. B. B„f 1H. H. 1J. B. 2,50; v. D. 0,25; de W. 2; H. N. 2,50. Totaal 55,90. Verder van H. S. C. een overjas; V. een tafel; H. 2 stoelen; mej. K. kleedingstukken, ds. F. petroleumlamp, damesmantel. NED. HERV. KERK. Men verzoekt ons te melden, dat Ds. Vinke Zondag morgen 10 uur in de Groote Kerk zal optreden. GESLAAGD. De heer R. v. d. Veen, oud-Wageningsch student en ruim een jaar werkzaam als aspirant Rijkstuinbouw- leeraar met ais standplaats Alkmaar, is geslaagd voor het examen van Rijkstuinbouwleeraar M. O. VOETBAL. Indien de regen het spelen morgen niet onmogelijk maakt, zal „Holland" op haar terrein aan den Wester- weg „Pürmersteijn" ontvangen. Deze wedstrijd zal o. i. wel door „Holland" gewonnen worden, als zij ten minste haar taak nite te licht opvat. „Purmerstiju"_ be hoort tot de zwakkere in de afdeeling, doch juist daarom behoort „Holland" op haar hoede te zijn, want juist de zwakke clubs zorgen geregeld voor de verrassingen. „Alcmaria" moet een zwaren wedstrijd spelen in den Helder. Oppassen is de boodschap. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gedurende de maand December werd de Openbare Leeszaal alhier bezocht door 901 mannen en 84 vrou wen, totaal 985 personen. Verleden jaar in December was het bezoek 781 mannen en 85 vrouwen, totaal 866 personen. Het totale bezoek over 1914 belief 8878 tegen 7981 in 1913. In aanmerking dient te worden genomen, dat de Leeszaal door de verhuizing geruimen tijd gesloten is geweest. Onder het genoemde jaarcijfer zijn de mili tairen niet inbegrepen, deze bezochten gedurende de mobilisatie de inrichting 2861 maal. Het aantal uitgeleende boeken bedroeg 330 tegen 99 verleden jaar, terwijl buitendien 553 boeken uitge leend werden aan de lezers van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. VERBETERING. In het Donderdag opgenomen jaaroverzicht is onder „Het Vereenigingsleven" verzuimd melding te maken van de oprichting der tijdelijke Arbeidsbeurs, op 5 Augustus. HET RUSSISCHE COMMUNIQUé. PETROG RAD, 2 Jan. (Officieel). In Oost- Pruisen en in de omgeving van Mlawa hebben wij de pogingen der Duitschers om plaatselijk het of fensief te hernemen, belei Onze kanonneerbooten hebben op den Weichsel met succes de vijandelijke infanterie beschoten bij het eiland Janyscheff tegenover Vysograd. In de 8treek tusschen de Benden-Weiehsel en de Pilitza hebben de Duitschers een reeks aanvallen gedaan waarbij zij werden ondersteund door zware artillerie. Op den linkeroever van de Bsoera hebben onze troepen bij Witkowicz twee nachtelijke aanvallen van den vijand op Doletzk afgeslagen. Geduren de den dag van 31 December betoonde de vijand groote activiteit in de streek tusschen Rawa en de monden van de Bialka en de Rilka. De strijd duurt daar voort. Ten zuiden van de Pilica wordt slag geleverd tegen de stellingen welke de wegen van Vlotsjova naar Kielce bij Lopoesjno, Nikhala-Gora en Vol- mino-Polikhnio dekken. In Galicië hebben wij den vijand krachtig aan gevallen in de buurt van Gorléce. bij Msjanka en Ropitza. Ondanks hevigen tegenstand van den vijand veroverden wij na een verbitterd gevecht de versterkingen op de hoogten en in het dorp Mas janka. Wij maakten daarbij ongeveer 3000 krijgs gevangenen w.o. 86 officieren en veroverden 4 ka nonnen en 6 mitrailleurs. De strijd duurt aog voort Verwoede4tegenaanvallen van den vijand waarbij deze gebruik maakte van pantserauto's werden door ons artillerievuur bajonet en hand- graneten, afgeslagen. Wij bezetten in Boekewina na een gevecht Sta- remmetz waarbij wij krijgsgevangenen maakten. HET FRANSCHE COMMUNIQUé. PARIJS, 2 Jan. Communiqué van 11 uur: Om trent de gevechten van heden zijn geen berichten ingekomen. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 2 Jan. (Officieel). Het groote hoofd kwartier meldt: De vijandelijke aanvallen tegen onze stellingen in en aan de duinen ten Noorden van Nieuwpoort zijn afgeslagen. In de Argonnen maakten onze troepen over het geheele front ver dere vorderingen. Hevige aanvallen der Franschen ten Noorden van Verdun en tegen het front Ailly- Aprémont ten Noorden van Comtnercy zijn onder zware verliezen van den vijand afgeslagen. Drie officieren werden gevangen genomen. Voorts slaagden onze troepen er in het woud van Brule geheel te veroveren. Kleine gevechten ten Noord-Westen van Saarburg in Lotharingen hadden voor ons gewenscht resultaat. De Franschen hebben de laatste dagen plaatsen achter ons front beschoten. In het kuartier van één onzer divisies zijn zij er in geslaagd 50 inwo ners te dooden. Het Fransche officieele communiqué meldt, dat de Franschen het dorp Steinbach schrede voer schrede heroverd zouden hebben. Van onzen kant is te Steinbach geen enkel huis verloren. Alle Fransche aanvallen op die plaatsen zijn afgesla gen. Aan de grens in Oost-Pruisen is de toestand onveranderd. Ten Oosten van den sector der DsjoerdRaskwa gaan onze aanvallen eenigszins gunstig verder. In Polen ten Oosten van de Pilica geen veran dering. EEN BELANGRIJKE SCHENKING. GRONINGEN, 2 Jan. Dr. C. Hofstede de Groot te den Haag heeft aan de gemeente Gro ningen ter herinnering aan het derde eeuwfeest der universiteit een schenking van oude schilderij en en teekeningen gedaan. Van 19 schilderijen zijn er van Gayen, Kalff, de Hoogh, Dou, 2 Rem- brandts. 1 Jordaens en 1 Rubens. De 105 teeke ningen zijn van Berchem, Brouwer, Cuyp, 2 Jacob Ruysdaels, Ostade, Troost, 3 van de Veldes, 7 van Goyens en 19 Rembrandts. Dr. BERLAGE. 's-GRAVENHAGE, 2 Januari. De bekende architect Dr. Berlage zal heden hersteld uit de Boerhave Kliniek te Amsterdam naar zijn woon plaats 's-Gravenhage terugkeeren. SCHIP VERGAAN. LONDEN, 2 Jan. Een torpedobootjager bracht te Harwich 14 man van tie bemanning van het Noordsche stoomschip „Obediende", dat heden morgen in den storm wrak werd en als verloren is te beschouwen. De „Obedience" was heden morgen uit Rotterdam voor bestemming Newport vertrokken. Een andere boot nam den kapitein en een matroos aan boord. Er heerscht nog steeds storm op zee. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. Johannes Albertus Wiggenraad en Maria Barbera Klijn. GEBOREN: 24 Dec. Elisabeth Marijtje, d. v. Abraham Admiraal en Sophia Margaretha Gottmer. Maria Adriana Wilhelmina, d. v. Johannes Jacobus Geels en Adriana Schuurmaus. 2 Jan. Rensje en Louisa, ds. van Gerardns Nicolaas Meiiroos en Louiza Theresia Siegert. bij de Onderlinge van 1890. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 2 Januari. Medegedeeld door het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt. Geldig tot den avond van 3 Januari. In liet gebied van de waarneming is de hoogste be kende stand van den barometer 760.6 te Memel. De laagste stand van den barometer 735.1 te Vlissin- VERWACHTING. Meest matige tot krachtige zuid-oostelijke tot zuid westelijken wind. Betrokken tot zwaarbewolkt. Waar schijnlijk regenbuien. Zelfde temperatuur. In BOEfiHOVDM en aanverwante vakben ter opleiding voor praktijk en examens. Telefoon 33®. MARKTBERICHTEN. ALKMAAR, 2 Jan. Aangevoerd 8 paarden f 150 a 450, 5 koeien en ossen f 180 a 300, 28 nuebt kalveren f 8.— a 25.—>68 magere schapen f 22.— a f 30 vette id. f 0 a 0, lammeren f a 017 magere varkens f 17,— a 23.157 big gen f 6.a 14.13 bokken en geiten f 3, a 10,— boter, per i/8 Ned. pond, hoogste prijs fJ0.921/g, mid- delpriis f 0.87i/2 laagste prijs f 0.82i/2aangevoerd 3548 kop, eieren f 6.a 7.— per 100. HOORN, 2 Jan. Tarwe f 10.— a 12.—. rogge a f 0,— a 0,—, gerst f 9.— a 11haver f 6,75 a 7.25, witte erwten f a —.0, groene dito f 14,— a 18,—, grauwe f a vale f 24,—a 28, bruine boonen f 14.a 17.karweizaad f 16.75 b

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2