DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. O o r 1 o Kamer van Koophandel en Fabrieken Honderd en zeventiende Jaargang. 1915 DINSDAG 5 JANUARI. Openbare Vergadering In do koloniën. )eze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon en 5 vstdagerv, uitgegeven. Abonnementsprijs ;:er 3 maanden vooi Alkmaar !0t80; franco door het geheele Rijk fL— Atzondetlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Per regel fO.10. Bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER Ik ZOON, Voordam C 9. Telefoon nimmer 3 ALKMAAR, 5 Januari. De Engelsche bladen bevatten verschillende brieven van het front, waaruit blijkt, dat men aan de vuurlinie op verscheiden plaatsen een vreedzaam Kerstfeest heeft gehad. Bij het heldere maanlicht heeft men el kaar in het Engelsch en in het Duitsch een gelukkige Kerstmis toegewenscht, men heeft samen gesproken en samen gezongen, men heeft puddingen geruild voor sigaren, men heeft foto's gewisseld, kiekjes gemaakt, terwijl men eikaars hoofddeksels droeg en men heeft zelfs eikaars loopgraven bezocht 1 De Daily Telegraph bevat een dergelijken brief, waarin de Engelsche schrijver verklaart, dat de Duit- sche loopgraven bij deze gelegenheid bleken minder modderig te zijn, dan de Engelsche Deze opmerking bevestigt hetgeen Duitsche bladen herhaaldelijk heb ben verzekerd, dat n.l. aan de Duitsche loopgraven de meest mogelijke zorg wordt besteed. Men moet de be- teekenis hiervan niet onderschatten. Vroeger was een loopgraaf slechts een middel en een bijzaak, in den te- genwoordigen positie-oorlog is zij doel en hoofdzaak geworden, Het winnen van een loopgraaf beteekent in dezen krijg succes hebben en moet men een loopgraaf prijsgeven, dan geeft dit te kennen, dat het er een beetje bedenkelijk begint uit te zien, en daarom ook wordt alle mogelijke moeite gedaan, om het verlies terug te winnen. De troepen moeten langdurig in de loopgraven ver blijven. Hun geestelijke en lichamelijke gesteldheid, hun gezondheid, hun gevechtswaarde hangt natuurlijk voor een groot deel af van den toestand dezer verblij ven. Vandaar dat er veel wordt gedaan om de loopgra ven goed in te richten. Een interessant artikel in het Deutsche Mediz. Wochenschrift, geschreven door een officier van gezondheid van den staf, deelt hierover verschillende aardige bijzondheden mede. Allereerst moet er voor worden gezorgd, dat de loopgraaf waterdicht is. Soms zal dat makkelijk gaan, maar vooral in dezen regentijd kan het ook een lastig karweitje zijn. Men heeft verschillend materiaal noo- dig. Men neemt, wat men het dichtst in de buurt heeft en daarvoor komen dan gewoonlijk in aanmerking ge galvaniseerd ijzer, dakpannen en afvoerbuizen. Om de loopgraaf maar goed droog te krijgen, is het in vele gevallen een besliste noodzakelijkheid, er in te stoken. Ook zoo'n „veldkachel" moet meest uit de nabijheid komen. Men gebruikt allerlei modellen: salamanders, lersche vlukachels, zelfs haarden, maar meest de ouder- wetsche potkachels. De pijpen maakt men in horizon tale richting zoo lang mogelijk, zoodat er bijna geen warmte verloren gaat. Zeer belangrijk, maar daarbij uiterst moeilijk is de kwestie van het slapen. In het algemeen heeft men te weinig planken, om er een brits van te timmeren. En dan blijft er maar één ding over: men neemt stroo, legt het op den grond, en slaapt er op. Dat losse stroo wordt natuurlijk in een minimum van tijd vuil, er wordt over geloopen, op gespuwd, enz. Dit stroo moet derhalve zoo dikwijls mogelijk vernieuwd worden. Het is veel beter, stroo in matvorm te gebruiken. Die mat ten kunnen gelucht worden, men kan ze uitkloppen, en is zoo'n mat nat geworden, dan droogt deze veel vlug ger dan zoo'n bosje stroo. Practisch is het voorts, hier en daar in den bodem van de loopgraaf een ton te plaatsen, om het eventueel toch nog binnenkomende water in op te vangen. Zijn die tonnen in de loopgraaf aangebracht, dan is de kans, dat het stroo toch nog nat wordt, buitengewoon klein. De voet moet goed warm blijven en de kousen en schoenen moeten derhalve in uitstekenden toestand verkeereu. Daarom worden er veel klompen met stroo er in gedragen. In iedere loopgraaf dient verder een plaats te zijn, waar de kousen en schoenen verwarmd en gedroogd worden, aldus besluit de arts. Niet alleen in het Westen, maar ook in het Oosten heeft de loopgraaf zulk een groote beteekenis gekre gen, dat alles wat tot dusverre alleen bij den vesting oorlog werd waargenomen, thans ook in den veldoor- log wordt teruggevonden en het wapen van de genie een beslissende rol vervult. Het Duitsche communiqué meldde, dat na dagen lange zware gevechten het zeer sterke steunpunt der Russische hoofdstelling Borzynow genomen werd, terwijl het Russische legerbericht hieromtrent heden mededeelt, dat de Duitschers loopgraven namen, maar hieruit onmiddellijk verdreven werden. Hoe zit dat?, zai men misschien vragen. Het antwoord is echter niet moeielijk te geven. Men moet echter weten, dat zulke veldstellingen be staan uit enkele steunpunten, die overeenkomen met de buiten-werken van een vesting en die door lange, maar zwakke versterkte linies aan elkaar verbonden zijn. De steunpunten worden zoo sterk mogelijk gemaakt,- er wordt heel wat gegraven, zoodat ze haast ingegraven kleine vestingen lijkeu. Nu herinnert, men zich wellicht nog, dat in de artikelen over den vestingoorlog inder tijd ter sprake zijn gekomen de tusschen-liniën, gele gen tusschen de forten, de eigenlijke steunpunten, en het z.g.n. groot flankement, d.w.z. de kanonnen, die niet naar voren vuren, doch langs de tusschenliniën, welke zelf bezet zijn met infanterie, lichtgeschut en mitrailleurs. Niet anders dan in den vesting- is het thans in den stellingoorlog. De verovering van de tusschen-linies is, ook al zijn deze zwak bezet, zoo moeielijk, omdat zij door het groot-flankement van de steunpunten uit verdedigd kunnen worden. En zelfs wanneer het den aanvaller is gelukt, tusschen de steun punten door te dringen, dan kan hij toch weinig ver der komen, voordat hij die punten zelf genomen heeft. Maar het bezit van een belangrijk steunpunt verzekert bovendien het bezit van de omgeving, d.w.z. van een reeks loopgraven. Vandaar dus dat de Duitschers kunnen spreken van een zeer sterk steunpunt der Russische hoofdstelling en de Russen enkel van loopgraven. En daar het Rus sische communiqué enkele dagen later is verschenen dan het Duitsche, moet men hieruit opmaken, dat de Russen verklaren, door tegenaanvallen het Duitsche succes bij Borynow tot niets te hebben teruggebracht. Borynow is een plaats, 18 kilometer precies ten oosten van Lowitz gelegen en 6 kilometer ten Oosten van de plaats waar de Rawka-rivier in de Bsoera-rivier stroomt en het beheerscht den straatweg van Lowitz imtx Warschau. o OOST- o o FBU1SEN o o o Weichsel o Neidenburgö 0 Soldau® °OMlawa Thorn-O 0 q 85 B o Warta "o - -DWARSCHAU e D Lowitz o p o o M Iwangorod W O fa o O Petrokow .Weichsel N o q Czenstocho w D- .San Krakau Qorlice HPrzemysl BOEK O' r K A B P A T H E.JÏ M INA G A Ja I C I Uszokpas Mogen in deze streek, in Polen dus, belangrijke be slissingen worden verwacht, in het Zuiden, in Aialicië en in de Boekowina hebben operaties plaats, die even eens van beteekenis zijn. Nadat de Russen na den slag bij Limanowa (ten Zuiden van Krakau) gedwongen waren, hun zuidelijk opereerende strijdkrachten terug te trekken en zij aanzienlijke versterkingen hadden la ten aanrukken, zijn zij opnieuw tot het offensief over gegaan. Zij zijn in de eerste plaats doorgedrongen in de Boekowina, zij verdreven er de Oostenrijksch-Hon- gaarsche troepen, vervolgens zijn zij door het ge heele gebied gerukt en bedreigen thans Hongarije zij hebben de stad Poetsjawa bezet en staan nu slechts een mijl van de grens af. Vermoedelijk zullen de Russen thans spoedig trachten Hongarije binnen te rukken. in de Midden-Karpathen trokken de Russen eveneens zegevierend voort. Daar drongen zij de Oostenrijkers bij de Usak-pas (ten Zuiden van Przemysl) tot den te rugtocht, maakten vele krijgsgevangenen en goeden buit en drongen hier en daar Hongarije reeds binnen, Maar verder in het Westen, bij Oorlice, vlak ten Zuiden van Tamow, aan den voet van het Karpathen- gebergte, in West-Galicië dus, zijn de Oostenrijkers tot staan gekomen, daar wordt bij de moeielijkBte weer gesteldheid, zegt het Oostenrijksche communiqué, hardnekkig gestreden en daar hebben, volgens dit be richt, de Oostenrijkers zich meester gemaakt van een belangrijke heuvel-linie, die een goede basis vormt voor de komende gebeurtenissen. Doel der Russen is hier geweest door het Oostenrijksche Karpathen-leger en het Oostenrijksche Galicische leger heen te breken. De beide Oostenrijksche fronten, waarvan het eerste naar het Noorden gericht is en het andere naar het Oosten, komen in de buurt van Oorlice samen. Tot dusverre is het den Russen niet gelukt, hun voorne men ten uitvoer te brengen. Blijkbaar zijn hier tijdig versterkingen aangekomen en hebben de Oostenrijkers zich hier goed kunnen ingraven. Zoo is de positie van de beide partijen op het Ooste lijk oorlogstooneel, een positie, die in de toekomst grootendeel3 zal worden beheerscht door het verloop van de slagen, welke er in Russisch Polen worden ge leverd. Het nieuws van het Westelijk oorlogstooneel loont niet de moeite van uitvoerige bespreking. Alleen zij aangestipt, dat er in den Opper-Elzas voortdurend he vige gevechten plaats vinden. De Franschen zijn er in geslaagd het dorp Steinbach thans geheel te veroveren, zij verloren ten westen van Sennheim veroverde ver sterkingen, maar slaagden, volgens het laatste Fran- scne communiqué er tenslotte nog in het verlies te her winnen. Wat zou zulk een verbitterd vechten in vroegere oorlogen uitvoerig beschreven zijn! En thans? Men neemt er ternauwernood notitie van! Het laatsie Duitsche communiqué deelt mede, dat de Duitschers ten Noorden van Atrecht (Noord-Frankrijk) eenige honderden meter Fransche loopgraven in de li cht hebben laten springen. De Tijd vernam, dat de aartsbisschop van Mechelen, Z. E. Désiré kardinaal Mercier, in zijn eigen paleis ge vangen is genomen naar aanleiding van het gisteren in ons blad uitvoerig weergegeven Kerstmis- schrijven, dat in de kerken van het aartsdiocees werd voorgelezen. Andere geestelijken werden eveneens ge arresteerd, doch na enkele uren weer in vrijheid ge steld. De Engeischen melden nog een bombardement door twee kruisers (Fox en Goliath) van Dar es Salaam (hoofdstad van Duitsch Oost-Afrika), welke stad veel geleden moet behben en de Russen verzekeren, dat ze de Turken bij Ardagan (Kaukasië) totaal hebben ver slagen en hen geducht nazetten, hetgeen heel anders klinkt dan het iurkscüe zegegezang van gisteren maar wie nu eigenlijk gelijk heeft met zijn bewermgen is niet te zeggen. de FRANSCH COMMUNIQUé. Het Fransche communiqué van gisteren luidt: Hedenmiddag hebben wij tegenover Nouiettes Duitsche batterijen tot zwijgen gebracht. Een buitengewoon hevige kanonnade had plaats in Champagne. Wij hebben verschillende steunpunten der Duit schers in de streek van Perthes-les-Hurius en Mesuil- les-Hurlus genomen. In het Le Prêtre-bosch rukken wij verder voort. Wij hebben een belangrijke hoogte ten westen van Cemay in Boven-Elzas genomen. Wij hebben de wijk, waarin de kerk en het kerkhof van Steinbach gelegen zijn, thans in ons bezit. DE BESCHIETING DER BELGISCHE KUST. Omtrent de laatste beschieting van de Belgische kust meldt men aan de N. Rott. Crt. nog uit Cadzand. Het geweer- en machinegeweer-vuur heeft geduurd van 's middags omstreeks 2 tot 4(4 uur. Ook zag men veel rook tusschen Knocke en Heijst, dit zou dan moe ten zijn op Duinberghen, een badplaatsje tusschen bei de steden. De rook werd ook Zondag nog gezien, doch vlammen of vuur zag men niet. Vanuit de duinenreeks van Cadzand kon men Zondag aan deze zijde van Knocke groote bedrijvigheid waarnemen. Ik zag veel menschen loopen, waartusschen kinderen. Of dit vluchtelingen waren, welke daar tegengehouden wer den, weet men niet, maar dit giste men toch. Men had veel hoop dat er Zondag nog eens een enkele vluchte ling zou doorkomen, die uitleg kon geven, maar tot het donker werd kwam er niemand, elk wordt tegen' gehouden. Zoover wij konden zien, staan nog alle to rengebouwen, zooals die der kerken te Heijst en Zee- brugge, en ook de watertoren en vuurtorens te Knocke en Heijst staan nog overeind. De watertoren te Zee- brugge, welke naar ik vernam pl.m. 80,000 franks heeft gekost, schijnt geheel vernield te zijn. Ook Zondag werd weder druk geschoten, maar nu verderop. Sommigen waren van oordeel, dat het be zuiden Oostende was, maar anderen dat het dichterbij was. Omstreeks half twaalf 's morgens werd op de hoogte van Heijst eenmaal in de richting van de zee een kanonschot gelost. Vermoedelijk werden toen weer Engelsche oorlogsschepen gezien, maar het bleef bij dat eene schot. In tegenspraak met het bovenstaande en met vorige berichten over de beschieting van Zeebrugge door En te ALKMAAR. ten STADHUIZE, op Woensdag 6 Januari 1915, des avonds half negen. Mr/ J. VERDAM, Secretaris. gelsche oorlogsschepen, meldt men aan het zelfde blad uit Sluis, dat er geen bombardement heeft plaats ge had. Het kanongebulder van Zaterdag kwam doordat de groote kanonnen, die van Duitsche zijde in de dui nen verdekt zijn opgesteld, ingeschoten werden. Daar toe waren in zee op verschillende afstanden drijvende* schietschijven geplaatst, die door velen voor Engel sche oorlogsschepen zijn aangezien. Gisteren hebben de Duitschers in de duinen bij de Nederlandsche grens groote activiteit aan den dag ge legd. Ongeveer 300 manschappen waren bezig een zwaar kanon in stelling te brengen. Het kanon is van het Nederlandsche gebied af duidelijk waar te nemen. Bij Duijnbergen, een klein badplaatsje tusschen Knocke en Heijst, zoo wordt aan de Maasbode gemeld, staan 11 zware kanonnen, behoorlijk verdekt opge steld, met den mond naar zee gericht. De vorige week waren de Duitschers tusschen Heijst en Heijst-Sas bezig een zwaren betonvloer te leggen, waarschijnlijk bestemd voor een 42 c.M. mortier. OOSTENRIJKSCH LEGERBERICHT. Officieel werd te Weenen gisteren bekend gemaakt: „In hardnekkige gevechten in het gebied ten zuiden van Gorlice, die plaats hadden bij buitengewoon slecht weder, wisten onze dappere troepen door het nemen van een belangrijke hoogtelinie zich een gunstige ba sis voor verdere krijgsverrichtingen te verzekeren. In de Karpathen hebben geen veranderingen plaats gehad. In het dal van de Boven-Uug zijn slechts gevechten van weinig beteekenis geleverd. Gedurende de gevechten van Kersttijd zijn op het noordelijk oorlogstooneel 37 officieren en 12,698 man schappen krijgsgevangen gemaakt." RUSSISCH LEGERBERICHT. Het communiqué van den Russischen Grooten Gene- ralen Staf zegt: Op den 3den Januari hebben geen belangrijke ver anderingen plaats gehad op het front aan den linker oever van de Weichsel. Op de andere punten kwamen de gewone artillerie-gevechten en kleine acties voor. Een meer verwoed gevecht begon in den nacht van 2 op 3 Januari in de streek van Bolimof, waar de Duitschers na een krachtigen aanval een onzer loop graven namen, maar er onmiddellijk weder uit verdre ven werden door onzen tegenaanval, waarbij zij zes mitrailleuses en een groot aantal gevangenen in onze handen moesten laten. In West-Galicië zijn wij op 2 dezer wederom voor uit gegaan en hebben wij meer dan 1000 Oostenrijkers gevangen genomen en verscheiden kanonnen en mi trailleuses buitgemaakt. Ook in de streek van den Oejok-pas namen wij tal van Oostenrijkers gevangen en maakten wij verschei den vuurmonden en mitrailleuses buit. In dit gevecht gaf zich een geheel Oostenrijksch bataljon met 11 of ficieren over. In dezelfde streek werd de staf van een colonne met den chef gekwetst en vielen alle documenten in onze handen. Op onzen uitersten linkervleugel hebben onze troe- ppn, na door de geheele Boekowina te zijn getrokken, de stad Soetsjawa bezet op één werst afstand van de Oostenrijksch-Roemeensche grens. DE WET's OEVANGENNEMINO. In de Volkstem van Dinsdag 8 Dec. komt een uit voerige beschrijving voor van De Wet's gevangenne ming door de motorbrigade van kolonel Jordaan, waar uit blijkt dat het een heel karwei is geweest om De Wet en zijn laatste volgelingen te bemachtigen, ofschoon de vervolgers door hun auto's natuurlijk heel wat beter waren uitgerust. Toen De Wet was ontwapend, zeide hij tegen Jordaan „Ik moet jou gelukwens met die manier waarop jij jou werk uitgevoer 't. Dit was baje knap. Maar ik is Vooral blij dat ik deur 'n Afrikaner gevang is, en nie deur 'n Engelsman nie." Na de inspanning, zegt de schr. in de Volkstem dan, was kol. Jordaan natuurlik uiigeput en vreeslik dors. De Wet bied hom daarop sijn waterfles aan, en ook sijn tabak-sak. In hetzelfde blad komt een artikeltje voorRebellie en Pieteit: Toen, na 't mislukken van de Jameson-inval, Cecil Rhodes te Londen als 'n soort beschuldigde voor de onderzoeks-kommissie van 't Lagerhuis verscheen, woonde de toenmalige Prins van Wales later Ko ning Eduard een der zittingen bij en ging uit z'n pad, door ten overstaan van alle aanwezigen, aan Rhodes de hand te reiken en diensvolgens 't prestige van de aangeklaagde te verzekeren. Dit insident valt ons te binnen, nu we in sommige bladen aanmerkingen lezen op de kleine oplettendheden, waarmee de officie ren, die Genl. de Wet na z'n gevangenneming bege leidden, de rebelle-hoofdman hadden omringd. We ge loven niet dat de personen, die thans in de pers aan dringen op de behandeling van Qenl. de Wet als ware O O O M O o O SB o oLODSD M O O i-i o o O O O O O o o O O o o o °0oo0 O O O O O

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1