FEUILLETON. DE WELDOENSTER VARIA. BELGrIE. ENGELAND. FRANKRIJK. TARIA. NEDERLAND. hij 'n minderwaardig»* tortmtoele misdadiger, van na ture biezonder hardvochtig zijn; we kunnen zelfs die pressie tot gestrengheid goed genoeg verklaren uit drijfveren van gekrenkt rechts-gevoel, dat zo menig on zer bevangen houdt. Toch waarschuwen we 't publiek om 't geval met Oenl. de Wet met omzichtigheid te ma nipuleren; en we hebben op prijs gesteld dat, met 'n enkele uitzondering, onze engelse kollega's op zo deli- kate wijze de in-hechtenis-neming van de rebellie-hoofd man hebben behandeld. Genl. de Wet was 'n nationale held; en dat hij thans, tengevolge van ziekelik fanatis me, te Johannisburg in 't fort zit opgesloten, is voor duizenden in den lande 'n pijnlike en beschamende ge beurtenis. Laat dan ook niemand aanstoot nemen aan de tederheid, waarmee z'n oude wapenbroeders en z'n vroegere bewonderaars de gevangen Oenl. de Wet wen sen omringd te zien. De zware arm der justitie drukt alreeds zwaar genoeg op 't grijze hoofd van de Vrij- stater. Waarom hem de nauw zichtbare nuances van respekt te misgunnen, waarmee 't droeve lot van Chris- tiaan de Wet wellicht 'n beetje kan worden verzacht! DE BEGROOTING VOOR 1915. De ,,XXe Siècle" meldt: Wijl de kamers binnen den wettelijken termijn niet kunnen bijeenkomen om de be grooting te stemmen, is een koninklijk besluit uitge vaardigd, waarbij de ministers gemachtigd worden de uitgaven en inkomsten vast te stellen op de basis van het afgeloopen jaar Het tekort zal door een leentng worden aangevuld DE APPROVIANDEERING VAN BRUGGE. Te Brugge zijn volgens „de Tijd" vier personen ge rechtigd heen en weer naar Nederland te gaan. 't Zijn een drietal raadsleden met een schepen, die aangewe zen zijn te zorgen voor de approviandeering der ge meente. Eerst weigerden ze, daar de. Duitschers alleen verlof wilden verleenen op voorwaarde, dat de Duit schers een gedeelte van die levensmiddelen konden te- rugkoopen. De burgemeester raadde hen echter aan, verstandig te zijn, daar anders ook de bevolking vèr- hongeren moet, en deze wellicht zou overgaan tot het plunderen van particuliere huizen. Uit medelijden met de bevolking alleen legt meü zich nu neer onder die onrechtmatige bepaling. HET DUITSCHE BEWIND IN MIDDELBURG. Men schrijft uit Aardenburg aan het Centrum Was het tot dusver in het Belgische dorp Middel burg rustig gebleven, gisteren (1 Jan.) zijn de burge meester en secretaris dier gemeente door de Duitschers gevangen genomen en naar Heijst overgebracht. Vol gens een later bericht zou de gemeente-secretaris en ook de burgemeester weer zijn vrijgelaten. De reden dier gevangenneming schijnt te zijn, dat de door de Duitsche overheid gegeven orders niet waren uitge voerd. Last was gegeven, dat alle slooten en grachten binnen 14 dagen droog gelegd hadden moeten wor den. Aan dit bevel kon natuurlijk onmogelijk voldaan, worden. Tegen 2 Jan. moeten de boeren in Middelburg 100 stuks vee voor het Duitsche leger leveren. Bij niet voldoening aan de requisitie zou de gemeen te verantwoordelijk worden gesteld. DE ONAFHANKELIJKE ARBEIDERSPARTIJ Op de jaarvergadering der Schotsche afdeeimg van de Onafhankelijke Arbeiderspartij, Zaterdag te Glas gow gehouden, waar het parlementslid Keir Hardie zou spreken over den oorlog, zijn ook vier politie mannen verschenen, onder wie twee stenografen, die verklaarden dat zij Keir Hardie's rede kwamen aan- iiooren. Hun is medegedeeld, dat zij er niets te maken hadden, daar ze niet waren uitgenoodigd, en dat rij niet zouden worden toegelaten, daar het gebouw par ticulier eigendom was. Hiermee heeft de politie genoe gen genomen en is vertrokken. Aan de pers, die wel genoodigd was, is toen ook niet vergund om een ver slag van Keir Hardie's rede te geven. De Daily News weet intusschen mee te deelen, dat er verschillende be sluiten en moties inzake den oorlog zijn aangenomen. Aan de afgevaardigden der Onafhankelijke Arbeiders partij (I. L. P.) is opgedragen om goed te letten op de houding welke de parlementsleden van de Arbei derspartij aannemen ten opzichte van den oorlog. Een motie is aangenomen waarin afkeuring wordt uitge sproken over het feit dat de Arbeiderspartij geen sa menkomst heeft belegd bij het uitbreken van den oor log. Ool^ heeft de vergadering haar leedwezen geuit over het optreden van de parlementaire arbeiderspar tij op propaganda-vergaderingen voor de werving te gelijk met leden van andere politieke partijen. Ten slotte is aan de leden der I. L. P. verzocht de Regee ring niet te steunen in haar beweging tot bevorde ring van de dienstneming voor het leger. DE VORMING VAN EEN TWEEDE LEGER. De Parijsche correspondent van de Neiie Zürcher Zeitung schrijft over Frankrijk's werk achter het front. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 231 o Het vreemde gevoel voor het eerst in haar leven thuis te zijn beving Anna. Dit arme landschap, hoe liefelijk en aandoenlijk was het. Als rij het vergeleek bij een Engelsch landschap, met zijn dichtjbezaai.de dorpen en tuinen en velden, die er uitzagen als parken, scheen deze streek zeer armoedig en zeer kaal, maar bovenmate aantrekkelijk. Evenals de meubels van haar huis, trof de streek haar als een zinnebeeld van eenvoud en kracht. Het volk, dat hier woonde, moest zuinig en matig zijn en hard werken, indien het in le ven wilde blijven, door zwaren arbeid het leven ont worstelen aan den grond, door de langd*: 'ige winters gesterkt tot lijdzaamheid en zelfverloochening, hun on deugden en zwakheden moesten bevriezen of zij wilden of niet. Ten minste dat dacht Anna toen zij stond te staren over de open plek naar de akkers en de lucht. „Zou men hier niet goed kunnen zijn? Zou men hier niet heel, heel goed kunnen zijn?" mompelde zij voortdurend. Toen bedacht rij, dat ze zichzelf van haar komst af aan dergelijke vragen had voorgelegd en met het snelle besluit moedig te onderzoeken, wat er in haar omging en er eerlijk over na te denken, ging zij zitten op een boomstam, knoopte haar mantel hoog dicht, want de wind blies haar in 't gericht, en maakte plannen. Susie kwam niet beneden ontbijten, maar bleef n haar slaapkamer op de sofa liggen. Zij dronk een glas melk met een geklopt ei en hoorde Hilton's oordeelvel lingen aan over het Duitsche volk, met venijn uitge sproken, terwijl zij pakte. Maar Hilton, ofsdioon haar verachting voor Duitsche manieren onuitiprekclijk groot was, was geheel verzoend met een meesteres, die zoo spoedig had toegegeven aan haar verlang ti, naar de Hillstreet terug te keeren, en het venijn was van ab- jtracten aard. Susie zat dus haar melk met kleine AHe mannen tusschen 25 en 47 jaar die nog geen dienst deden, hebben thans de keuring te ondergaan. Men kan rekenen dat tegen einde Februari 250.000 man nieuwe troepen In 't vuur kunnen worden ge bracht. De lichting 1916 wordt in den loop van Januari opgeroepen, en dan zullen in Frankrijk alleen nog maar verlofgangers en afgekeurden thuiszitten. Er is nu nog sprake van den dienstplichtigen leef tijd van 47 op 56 jaar te brengen. Zoo hoopt men dan te kunnen vormen wat men in Frankrijk „het tweede leger" noemt. Deze moet den grooten aanval mogelijk maken. Om dit tweede leger stevig in het Iegerverband in te lijven is een hervorming op groote schaal on dernomen. De territoriale reserve en de laatst afge richte klasse rekruten worden naar een deel van het front gezonden, waar zij, gedekt door artillerie, voor de verdediging van loopgraven en veldstellingen hebben te zorgen. Zij die daardoor vrij komen, moeten behulpzaam zijn bfj de africhting van „het tweede leger". UITWISSELING VAN INVALIEDE KRIJGSGE VANGENEN. Genève is als centrale voor de uitwisseling van invaliede krijgsgevangenen aangewezen. Dank zij het optreden van het internationale agentschap voor gevangenen, van keizer Wilhelm en van den Paus worden de eerste transporten nog in den loop van deze maand verwacht. KORT RECHT. De journalist Joseph Kotek te Prosznits uit Galicië is door een krijgsraad te velde wegens verstoring der openbare orde door het houden van een tegen den staat gerichte redevoering voor den „Konsum- verein" te Smrzitz, standrechtelijk tot den dood door den strop veroordeeld. Dit oordeel is bij wijze van genade in doodstraf door den kogel veranderd en twee uren na het uitspreken van het vonnis aan Kotek voltrokken. H. M. DE KONINGIN. H. M. de Koningin bezocht gisteren incognito Maastricht. Ten huize van den Commissaris der Ko ningin werden door H. M. in audiëntie ontvangen de besturen van het Roode Kruis, het Comité voor Belgi sche Vluchtelingen en het Plaatselijk Steuncomité uit Maastricht. Verder de plaatselijke steuncomité's uit Weert, Valkenburg, Houthem, Kerkrade, Sittard, Heer len en Roermond, het bestuur van het Roode Kniis uit Heerlen en het Comité voor Belgische Vluchtelingen uit Eysden, Venlo en Weert. Nog hield H. M. in den loop van den dag een revue over de troepen op den Meersenerweg. LEENINGWET 1914. De Nederlandsdie Bank deelt mede op welke wijze storting zonder beleening bij de Bank kan plaats heb ben. (Met inschrijvingen op de leening belast de bank zich niet). Rekeninghouders bij de Nederlandsche Baak, die als plaats van storting hébben gekozen het kantoor van een der 21 betaalmeesters, of van den ontvanger der directe belastingen te Deventer, Meppel, Nijmegen, Tilburg, Enschedé en Leiden, en die de storting willen doen geschieden door de Bank zonder tegelijk eene be leening op de obligatiën aan te gaan, kunnen, uiterlijk den laatsten werkdag voor den verschijndag der stor ting, aan de Bank opdracht geven ten laste van hunne rekening het door hen verschuldigde bedrag te goed te schrijven in het credit van het betaalmeesters- of ont vangerskantoor, hetwelk zij voor de storting gekozen hebben, bij het agentschap van de Nederlandsche Bank, alwaar dat kantoor zijne rekening heeft. De rekening-houder zal het hem op zijne Inschrij ving afgegeven biljet van toewijzing, of wel een volgbriefje van rijn bankier (kassier, enz.) op het toe wijzingsbiljet van diens gecombineerde inschrijving aan De Nederlandsche Bank moeten ter hand stellen. Het betrokken kantoor van De Nederlandsche Bank zal dan tegen hare verklaring van crediteering van den betaalmeester of ontvanger de 5% obligatiën in ontvangst nemen, welke den inschrijver tegen die stor ting toekomen. Laat de rekening-houder die obligatiën in bewaring bij De Nederlandsche Bank, dan dient hij zich hier omtrent nader met het betrokken bank-kantoor te ver staan; wenscht de rekening-houder die obligatiën bij het kantoor van De Nederlandsche Bank in ontvangst te nemen, dan dient hij hiervan bij het verzoek om stor ting dadel-k melding te maken .en deze stukken uiter lijk den derden werkdag na de storting bij dat kantoor in ontvangst te nemen. Deze handelingen van storting en ontvangst en af gifte van obligatiën zullen voor rekeninghouders door de bank worden verricht zonder eenige berekening van provisie, mits de betaling in giro geschiedt zonder op neming of uitbetaling in contanten. Het zal, aldus de mededeeling der Bank, wel nauwe lijks vermelding behoeven, dat de rekening van den rekening-houder bij de bank deze betaling voor zijne rekening zal moeten gedoogen, hetzij uit zijn tegoed in teugjes te drinken in een vrij kalme gemoedsstemming, toen er aan de deur werd geklopt en Anna vroeg of rij binnen mocht komen. „O, ja, kom binnen. Heb je de treinen nagekeken „Ja. Er is maar één geschikte trein, dan moet je dadelijk na de lunch vertrekken. Zou je niet liever blij ven Susie? Je zult zoo vermoeid rijn, als je naar huis gaat zonder uit te rusten." „Kunnen wij niet vóór de lunch gaan?" „Ja, natuurlijk, als je liever te Straals^id wiit lunchen." „Veel liever.* Heb je het Iersche karretje besteld?" „Ja, om half twee." „Bestel het dan om half één. Hilton kan met mij mee rijden." „Dat had ik ook gedacht." „Heeft die ongelukkige man er weer traan op ge smeerd?" „Dat denk ik niet, na hetgeen ik gisteren gezegd heb." „Ik zou niet denken, dat wat je gisteren gezegd hebt hem erg bang heeft gemaakt. Je keek hem zoo vrien delijk aan of hij je beste vriend was." „Is 't waar?" Anna zag er zonderling uit, dacht Susie, en beant woordde haar opmerkingen op een zenuwachtige afge trokken manier. Zij was blijkbaar uit geweest, want haar japon was beraodderd, zij had een kleur en haar haar zat niet zoo netjes als gewoonlijk. Zij bleef be sluiteloos staan en keek telkens naar Hilton, die voor een koffer geknield lag. „Is dat alles wat je voor je ontbijt gebruikt?" vroeg rij, toen zij het glas melk opmerkte. „Wat Is er dan nog meer voor ontbijt te krijgen?" snauwde Susie haar toe; rij had honger en zou liever veel meer gehad-hebben. „Wel, de eieren en boter rijn heel goed," zei Anna en het was duidelijk, dat zij aan andere dingen dacht. „Wat zou zij toch in haar hoofd gehaald hebben dacht Susie, terwijl zij haar schoonzuster wantrouwend aanzag. Anna's nieuwe invallen vielen in de verste verte nooit in Susie's smaak. Ze zei op scherpen toon „Ik kan eieren en boter alleen niet eten. Ik zou in 't feheel niets gekregen hebben als ik Hilton niet gehad ad, die naar de keuken gegaan is en dit zelf voor mij rekening-courant, hetzij door beschikking over zijn crediet op onderpand, voor zooverre hij hiertoe oogen- blikkelijk nog zal kunnen overgaan. In de herinnering wordt gebracht, dat betaling met cheèques, getrokken door een rekeninghouder bij de Nederlandsche Bank, niet door betaalmeesters, ont vangers en postkantoren kan worden aangenomen, zoo dat betaling per giro. als boven aangegeven, ook om die reden aanbevelenswaard is. Niet-rekeninghouders bij de Bank kunnen van deze tusschenkomst bij één der Bankkantoren geen gebruik maken. Stortingen op de Staatsleening door anderen dan rekeninghouders bij de Bank kunnen bij de Nederland sche Bank alleen aan het hoofdkantoor te Amsterdam geschieden. HET GEBEURDE TE ZEIST. Naar aanleiding van de vragen van mr. P. J. Troel stra inzake het geoeurde in den kamp van Zeist in den morgen van 3 December j.l. heeft de minister van oor log een uitvoerige mededeeling gedaan, waarin de ge dragingen van de Belgische geïnterneerden vóór dien datum worden nagegaan. Waf het optreden van de zijde der Nederlandsche militairen betreft, merkt de minister tenslotte op, dat het ingrijpen van het bewa- kingsdetachement geschied is op last van den kapitein, commandant van het intemeeringskamp no. 1die den officier van piket gemachtigd heeft zoo noodig van de vuurwapenen gebruik te maken. Het bevel tot vuren is gegeven door den luitenant van piket, doch niet, dan na herhaalde sommaties en nadat getracht was de geïnterneerden met overreding te bewegen uiteen te gaan. Toen daaraan geen gevolg werd gegeven, de houding der menigte steeds dreigen der werd, deze meer en meer opdrong en zich niet ont zag op het piket met steenen te gooien, bleef geen an der middel dan schieten over. De minister, hoewel ten zeerste betreurende, dat moest worden overgegaan tot dit middel, waardoor on vermijdelijk slachtoffers moesten vallen, heeft nochtans de overtuiging, dat het krachtig optreden niet alleen noodig, maar zelfs niet te ontgaan was, en dat de kapi tein en de luitenant, zooeven bedoeld, geheel 'hebben gehandeld, zooals hun plicht gebood. Alleen aan dit tijdig en krachtdadig ingrijpen, hoe treurig ook in zijn gevolgen, is het te danken, dat erger werd voorkomen! Ware anders gehandeld, dan zou ongetwijfeld de geest van verzet zich krachtiger hebben ontwikkeld en tot ernstiger ongeregeldheden aanleiding gegeven hebben. EEN UIT DUITSCHLAND GEVLUCHTE GEÏNTERNEERDE. Zondagnamiddag is te Melick aan de Nederland sche grenspost een Belgisch sergeant aangehouden. Hij was uit Dusseldorp, waar hij krijgsgevangen werd fehouden, ontvlucht. In Duitschland had hij zich van urgerkleeding weten te voorzien. Volgens zijn zeg gen was de behandeling van de Belgische krijgsge vangenen daar vrij goed Overeenkomstig de bepa lingen betreffende gevluchte militairen werd hij onmid dellijk vrijgelaten. Zijn bedoeling is over Engeland het Belgische leger weer te bereiken. Door de leveranciers van vleesdi en vet aan de menages der militairen te Haarlem, is verzocht de prijzen, die daarvoor rijn vastgesteld, te verhoogen. De militaire autoriteit heeft hierop afwijzend beschikt Een drietal heeren hebben in de gemeente Wes- terbork (Drenthe) 832 hectaren heide en hoogveen gekocht, welke gronden in ontginning zullen worden gebracht. Deputaten, door de jongst gehouden Generale Synode der Geref. Kerk benoemd, ter behartiging van de geestelijke belangen onzer militairen, hebben een adres gericht tot H. M. de Koningin, waarin rij vra gen een zoodanige regeling te treffen, dat met verlof gaande militairen niet op Zondag behoeven te reizen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EEN BELANGRIJK RAPPORT. Men schrijft ons uit Amsterdam: De heer Pennink, de directeur van onze Stadswater- leiding, heeft op verzoek van B. en W. een rapport ge schreven over den toestand van ons duinwater, zooals het nu is, en zooals het in de toekomst kan worden. Het is uitgebreid genoeg, en de experts op dit gebied zullen er ongetwijfeld in smullen. Maar wij, die nauwelijks het verschil kennen tusschen Victoriawater en Drachenquellen, interresseeren ons voor al die be schouwingen slechts matig, maar stellen belang in de conclusies van den directeur. En die conclusies kun nen worden saamgevat in het volgende: het ziet er treurig uit met ons duinwater! Over een paar jaar is het misschien zoo hard als een knikker, en is het chloorgehalte misschien zoo hoog, datenfin, laten wij den zin niet eindigen. Amsterdammers, die dit le zen, zouden eens mogen schrikken. Men herinnert zich, dat het vertrouwen, hetwelk de heer Pennink in onzen Gemeenteraad geniet, niet bijs ter groot is. De Raad had met den water-directeur altijd kwesties, en toen in zeker jaar het water-verbruik in onze goede stad plots eens verbazend steeg, met heeft klaargemaakt." „Die uitstekende Hilfoo," zei Anna, zonder er bij te denken. „Ben je nog niet klaar met pakken, Hilton?" „Neen, freule." Anna ging op de punt van de canapé zitten en be gon de strooken van Susie's morgenjapon om haar vingers te winden. „Ik heb den heelen nacht geen oog dichtgedaan", zei Susie met een echt martelaarsgezicht, „en Hjlton ook niet." „O, neen? Waarom niet? Ik heb den slaap van den rechtvaardige geslapen beter geloof ik dan eeni ge rechtvaardige waar ik ooit van gehoord heb." „Wat. is die man niet op je kamer geweest?" „Welke man? O ja, daar heeft miss Leech mij van vertéld. Hij heeft de kachels aangemaakt, niet waar? Ik heb geen enkel geluid gehoord." „Dan heb je geslapen als een os. Iedereen, die maar eenigszins fijngevoelig is, zou doodelijk verschrikt zijn. Ik ten minste wel efl Hilton ook. Ik zou voor geen geld van de wereld nog een nacht in dit huis doorbrengen." Het scheen dat Susie werkelijk reden tot klagen had. Zij was zenuwachtig geweest den avond te voren nadat Hilton weggegaan was. Zij kon niet slapen en maakte zich ongerust bij de gedachte hoe weerloos zij waren zes vrouwen alleen in dit woeste oord. Zij wenschte toen van harte dat Dellwig in huis woonde. De rat ten die boven over de vliering liepen, vermeerderden haar angst. De wind schudde de ramen van haar ka mer en huilde mistroostig. Zij verdroeg het zoo lang mogelijk, wat langer was dan de meeste vrouwen het zouden uithouden, toen klopte zij tegen den muur, die haar kamer van clie van Hilton scheidde. Maar Hilton met de dekens over het hoofd en alle kaarsen aan die rij had kunnen verzamelen, zou haar kamer nooit uit gekomen rijn al kon ze haar meesteres van den dood reddenen Susie, wanhopig bij het vooruitzicht van een verschrikkelijken nacht, verzamelde al haar moed en vloog de kamer uit om naar te halen. Arme Susie, daar stond rij huiverend voor de gegrendelde deur van haar kamenier, weinig aangekleed, vol aandacht voor de vlam van haar kaars, die ieder oogenblik dreigde uitgeblazen te worden, alleen op het groote, tochtige portaal, verschrikt van het geluid van haar eigen ge- honderdduizenden kub. meters, meenen we, toen sprak een geacht, vooraanstaand Gemeenteraadslid de mee ning uit, dat de water-directeur de heeren Raadsleden eens wilde „nemen", en dat hij aande mogelijkheid ge loofde, dat de directeur ergens een lek in de buizen had laten maken, om maar een grootere productie te willen bebben. Gelukkig is die meening verkeerd ge weest. De heer Pennink is inderdaad een hoogstaand man, maar hij streeft er niet naar, om in den Raad vertrouwen te winnen. En zoo staat het ook te bezien, of dit rapport in den Raad indruk zal maken. In ieder geval zijn de duinen nog niet met Lekwater bevloeid, zooals de heer Pennink dit wenscht DE VERMISTE VISSCHERSSCHUIT. De visschersschuit Wierjpgen 112 is op de Friesche kust bij Workum in stukken geslagen. De beide opva renden zijn verdronken. De lijken zijn nog niet ge vonden. MEVROUW FIEGE. Voor den Hoogen Raad is gisteren gepleit in de zaak van de gedetineerde Barbara Maria Aupers, huis vrouw van W. Fiege, door het Amsterdamsche Hof veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf (de Alkmaar- sche rechtbank had 4 jaar opgelegd), wegens het op zettelijk gebruik maken van valsche geschriften, te za- men met M. C. v. R., waardoor de veehouder C. D. te Spierdijk bewogen werd tot afgifte van ongeveer 19.000. Mr. J. H. G. Bekker, Amsterdam, ontwikkelde tegen het arrest van het Hof twee cassatiemiddelen. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad zal 18 dezer conclusie nemen. HET N. V. V. EN DE OORLOG. Op 1 December waren, volgens den staat in „De Vakbeweging", bij het Nederl. Vakverbond aangeslo ten 87,366 leden. Daarvan waren op dat tijdstip onder de wapenen 11,703 en werkloos 16,078. Minder dan drie dagen werkten 1640 en drie dagen of langer, doch korter dan gewoonlijk, werkten 6046 leden. Den ge- bruikelijken tijd waren werkzaam 35,580 leden. Aan deze statistiek ontbreken enkele gegevens. EEN OPLEIDINGSSCHOOL. Qistermiddag is te Leiden geopend de Opleidings school voor commies bij den post- en telegraafdienst in Indië. Sprekers waren de minister van koloniën, de burgemeester van Leiden en de directeur-generaal der posterijen en telegrafie. Het aantal leerlingen be draagt veertig. DE POSTDIEFSTAL. Naar de Tel. verneemt, is de politie inzake den post- diefstal, waarbij de trommel van het bijpostkantoor aan den Amstel te Amsterdam door een daartoe niet gerechtigde aan het hoofdpostkantoor werd afgehaald, op een belangrijk spoor. Gisteren zijn een inspecteur en een drietal recher cheurs naar Tilburg vertrokken, ter arrestatie van den vermoedelijken dader. Deze bevindt zich onder de wa penen. Een postbeambte zou den gemobiliseerde heb ben opmerkzaam gemaakt op de mogelijkheid om een flinke som te bemachtigen. De man zou door den postbeambte voorzien zijn van een oud uniformpak der posterijen; brutaalweg moet deze daarop den posttrommel, bestemd voor het postkantoor aan den Ainstel hebben afgehaald. De arrestatie van den bij de troepen te Oisterwijk vertoevende, moet hedennacht hebben plaats gehad. MISHANDELING VAN EEN MARECHAUSSEE. Zondagavond circa half elf, had te Deventer een ont moeting plaats tusschen de marechaussée en een aan tal zigeuners, welke, met het oog op de paardenmarkt, naar genoemde stad waren getrokken. De wachtmees ter der marechaussée, van Goethem, is daarbij ernstig verwond. Toen hij een 2-tal dronken zigeuners wilde arresteeren, verzette een dezer zich op heftige wijze, zoodat de wachtmeester zich genoodzaakt zag, de sa bel te trekken. Plotseling werden hem, terwijl een der beide mannen het hazenpad koos, een 3-tal messteken toegediend, een in de dij, in de borst en in de zijde. Hoewel v. G. nog trachtte, den aanrander te achterha len, gelukte dit hem niet, en moest hij, onder veel bloedverlies, zijn vervolging opgeven. Direct is hij on der geneeskundige behandeling gesteld. Het gelukte dé te hulp geroepen gemeente-politie, den dader in den nacht te arresteeren. UIT CASTRICUM. Z. D. H.. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan alhier den Weleerwaarden heer A. Kok kelkoren (19 Dec. 1.1. tot priester gewijd). Tot brievengaarder te Bakkum is benoemd de heer K. Peijs, aldaar. KORTE BERICHTEN. De Leidsche politie heeft proces-verbaal opge maakt tegen den gewezen bleeker P. H. ter zake het onbevoegd uitoefenen van de geneeskundige practijk. Dezen concurrent van „prof." de Haas te Leiden wor den verschillende wonderbare genezingen toegeschre ven. Gistermiddag werd te Haarlem officieel geopend het nieuwe gebouw van de H. B. School met 3-jarigen cursus en daaraan verbonden Handelsschool met 2-ja- roep, dat zich onheilspellend vermengde met het kra ken en bonzen van het door den storm schuddende huis I Zij was wel beklagenswaardig. Het duurde eeni ge minuten voordat zij Hilton bewegen kon de deur open te doenzulke minuten had Susie nog nooit be leefd in den loop van haar geregeld, gewoon leven. Zij gingen samen naar Susie's kamer, sloten zich op en Hilton ging op de sofa liggen; na langen tijd vielen zij in een onrustigen slaap. Om half vier schrikte Su sie op in bed; iemand trachtte de deur te openen en klopte. De kaarsen waren opgebrand en rij kon niet zeggen hoe laat het was, maar dacht dat het vroeg in den morgen moest wezen en dat de meid warm water bracht. Zij maakte Hilton wakker en verzocht haar de deur open te doen. Dit deed Hilton, rij gaf een gilletje en vloog terug naar de sofa, en daar bleef zij liggen alsof zij dood was, met haar gezicht in het kus sen begraven. Er stond een man voor de deur zonder schoenen en met'n lantaarn in de hand, hij kwam stil letjes binnen. Susie was nog nooit zoo op het punt geweest van flauwvallen. Zij zat op in haar bed, met Kaar koude handen vast om de knieën gevouwen, de oogen gevestigd op die vreeselijke verschijning, niet in 'staat te spreken of zich te verroeren, verlamd van schrik. Dit was dus het einde van al haar hoop en van al haar verwachtingen naar Pommeren gaan en daar sterven. Nu maakte het mistroostige gevoel van vrees plaats voor een overweldigende gramschap, toen zij zag dat het eenige wat de man kwam doen was de kachel aanmaken. Zooals een kind doodelijk verschrikt is, als het ten slotte merkt dat het niet ver dwaald of overreden is, was zij sprakeloos van woede toen rij begreep dat zij niet vermoord werd. Het was een heel oude man, en net licht van zijn lantaarn wierp een vreemden weerschijn op zijn gezicht en zijn gestal te, toen hij voor de kachel gebukt zat. Hij mompelde iets terwijl hij sprak, en sprak tot het vuur dat hij aan maakte alsof het een mensch was. „Du willst nicht brennen Lump? Was? Na, warte mal!" En toen hij klaar was, sloop hij de kamer weer uit, zonder naar de bewoonsters te kijken, steeds mompelend. „Dat is de gewoonte van het land, denk ik," zei Anna. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2