DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Honderd en zeventiende jaargang. 1915 WOENSDAG 6 JANUARI FEUILLETON. DE WELDOENSTER flo. 4 Leze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon en Feestdagen uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; fraaco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents Telefoonnummer 3 Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandetedrukkfirfJ v/h HERMs COSTER ZOON, Voordam C 9. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. HOOGHEEMRADEN. Bij Kuu. besluit zijn benoemd: tut iiuuiuingeiauü van Westfriesland, vanwege het ambacht van Westlnesiand, genaamd de Schager- en Niedorperkoggen, de heer P. Buis Jz. te Schagen; tot hoofdingeland-plaatsvervanger van Westfries land, vanwege het ambacht van Westfriesland, ge naamd de Schager- en Niedorperkoggen, de heeren J. Stammes te Nieuwe Niedorp enK. Jonker te Alkmaar; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van den Hondsbossche en Duinen tot Petten vanwege den kavel Waterland, de heer K. Olij Dz. te Alkmaar, en vanwege Duinkavel de heer J. van Ree- nen te Bergen tot heemraad van den polder Assendelft, de heer D. Jongejans Pz. te Assendelft; tot hoogheemraad van het hoogheemraadschap van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West friesland, de heer K. Kaaskooper te Oosthuizen. UIT OUDE NIEDORP. Gisteren had de timmerman P W. alhier het onge luk bij het repareeren van een molen in de Moerbeek daar af te vallen, waardoor hij zijn arm en twee ribben brak. UIT HOORN. De Voordracht voor leeraar in het boekhouden, handelsrekenen, handelskennis en handelsrecht, aan den handelsavondcursus alhier bestaat uit de heeren G. Beemsterboer (Zaandam), K. Keeman (N.-Schar- woude) en H. F. Besterman (Alkmaar). DE POSTDIEFSTAL. De inspecteur van politie Mijjer uit Amsterdam, heeft gisteren 111 verband met den postdiefstal, met be hulp van de Tilburgsche politie, te Oisterwijk gearres teerd den milicien A. d. J afkomstig uit Amsterdam De gearresteerde, die aldaar in garnizoen lag, wordt verdacht aan den diefstal medeplichtig te zijn. De man heeft enkele maanden in Amsterdam in garnizoen gele gen en is kort geleden naar het Zuiden gegaan. Met de Kerstdagen is hij met verlof in de hoofdstad ge weest. EEN VREEMD GEVAL Een schip, dat even over de grenzen op Belgisch grondgebied lag. ter hoogte van Petit-lanaije, was, meldt de N. L. K., door een onbekende oorzaak losge raakt en dreef op Hollandsch gebied. Door den veld wachter van St. Pieter en eenige marechaussées werd een onderzoek ingesteld en nu bleek het schip onbe woond. De eigenaar, zekere Devoi, was afwezig. In de kajuit echter vonden zij het lijk van den bijna 15-jarigen Jean Theodoor Devoi, geboren te Luik en het laatst ge woond hebbende te Elsloo. Het lijk vertoonde geen ui terlijke sporen van geweld. EEN NÏEUWE „VEREENIGINO VOOR WERKVERSCHAFFING". De Haarlemsche berichtgever van de Tel. schrijft: De Haagsche rechtbank heeft de feitelijk te Haar- ]em gevestigde „Vereeniging voor Werkverschaffing", in den volksmond genoemd de „6 cents-loterij van Schoenmaker", de Kon. bewilliging ontnomen, wegens j overtreding der statuten. door de schrijfster van - „Elizabeth and her German Garden". 24) o „Zoo? Nu, hoe'gauwer wij uit zulk een land weg zijn, hoe beter. Jij bent besloten hier te blijven, on danks alles? Ik moet je zeggen, dat ik het volstrekt niet prettig vind mijn kind hier achter te laten, maar je noodzaakt er mij toe, want je weet heel goed dat ik je hier niet alleen kan laten blijven." Anna keek naar Hi don, die met de uterste zorg een japon opvouwde. „O, Hilton weet, hoe ik er over denk", zei Susie schouderophalend. „Maar zij weet niet wat i k er van denk", zei Anna. „Ik moet je spreken voordat je weggaat; laat haar dus alsjeblieft, later verder pakken. Ga nu ontbijten, Hil ton." „Zei u ontbijten, freule?" vroeg Hilton met een on schuldig gezicht. „Ontbijten?" herhaalde Susie. „Arm kind! Ik wou wel eens weten hoe en waar zij een ontbijt zal krijgen." »Wel, ga dan heen en ontbijt niet", zei Anna onge duldig. Zij had iets aan Susie te vertellen, dat spoedig verteld moest worden en was niet in een stemming om Hilton's kuren te verdragen. „Hoe gastvrij," merkte Susie op toen de deur geslo ten was, „waarlijk je bent een allerliefste gastvrouw." Anna lachte. „Ik had geen plan onaangenaam te zijn," zei ze, „maar indien wij hier eten kunnen zonder een tragisch gezicht te trekken, dan kan zij het ook wel zou ik denken, te meer daar het maar voor één dag is." „Mijn eenige troost, nu ik Letty hier moet laten, is at zij hier op dieet gesteld wordt of ze wil of niet. Ik denk dat je haar heel mager terug brengt." dat zij hier op dieet gesteld woi 'enk dat je haar heel mager teius Anna stond op met een heftige beweging en liep De Haarlemsche rechtbank beval nu den directeur, den heer Tr. J. Shoemaker, rekening en verantwoor ding der bezittingen te doen. Uit het rapport van den curator bleek, dat 130.000 onder de leden te verdee- len was. De heer Shoemaker heeft nu de vorderingen der le den opgekocht en door de firma A. en M. Schoemaker is een nieuwe „Vereeniging voor Werkverschaffing" opgericht. Daar de leden in dit geval niet ter terecht zitting zijn opgekomen, heeft de Haarlemsche recht bank gisteren een tweede oproeping gelast. GRONDSTOFFEN VOOR BROOD. Het Station voor Maalderij en Bakkerij te Wage- ningen heeft ook bakproeven verricht, waarbij maïs een deel van de grondstof was. Voorloopig werden naar medegedeeld wordt, die proeven alleen verricht met maïsmeel (maisbloem), be reid van zuivere, gezonde, witte maia. Voor de berei ding van wittebrood (gebuild brood) leent zich maïs- bloem alleen, als een klein percentage wordt toege voegd. Brood, gebakken van een mengsel van tarwe bloem en maïsbloem, is zwaar en dicht, zelfs bij eene toevoeging van 25% maïsbloem. Het rijzen van het deeg verloopt zeer abnormaal en het blijkt een onmo gelijkheid een luchtig, licht verteerbaar brood te krij gen. Het spreekt vanzelf, dat in tijden van nood dit Bezwaar minder telt. Voor de bereiding van bruin brood (ongebuild brood) is maïsbloem in hooge mate geschikt. De vol gende mengsels van grondstoffen zijn o.a. gebruikt: twee deelen ongebuild tarwemeel, een deel tarwebloem en een deel maïsbloem. In beiae gevallen werd zeer smakelijk brood verkregen. Dit brood blijft zeer lang versch, zeker even lang als dat geheel van tarwe bereid, terwijl de smaak niet in het minst daarvoor onder doet. Nog wordt nage gaan of zich niet een grooter percentage maïsbloem met succes laat bezigen. Ook zullen proeven worden genomen met gemalen maïs, waarbij dus de „zemel" ook gebruikt wordt. Over deze proeven kunnen nog geen mededeelingen worden gedaan. Opgemerkt zij, dat de prijs van maïs in de laatste maanden aanmerkelijk gestegen is. Mocht deze prijs weer dalen tot een normale, aan is het ten zeerste aan bevelenswaardig maïs voor de broodbereiding te ge bruiken. Reeds thans wordt door groote onderne mingen in den lande van de resultaten van deze bak proeven gebruik gemaakt in verband met het feit, dat in sommige streken roggebrood niet meer kan worden bereid uit gebrek aan rogge,'of in ieder geval veel te duur zou worden. EEN VERORDENING OP DEN PETROLEUMHANDEL. De commandant van het veldleger, uitoefenende het militair gezag in Noord-Brabant, Limburg en Gelder land ten Zuiden van de Waal, heeft voor het terrein bedoeld bij art. 177 der wet van 26 Aug. 1822, St. bl. 38, in de eerste twee genoemde pro\ meenten Nijmegen, Groesbeek en Ubbi dening op den handel in petrolei Zij bepaalt, dat hij, die op bedoeld terrein (binnen- ongeveer 5 K.M. van het vreemde grondgebied) petro leum verkoopt of aan derden aflevert, verplicht is, bin nen 3 etmalen na de afkondiging van de verordening, en hij, die later met verkoop of aflevering van petro leum aanvangt, gehouden is ten minste een dag tevo ren ten kantore van den ontvanger van 's rijksbelas tingeo 1J!~ der hein pei he: a de ge- ergen een veror- levering plaats vindt en waarin voorraden worden op geslagen en bewaard. Verkoop, aflevering, uitslag uit Bedoelde panden en vervoer van petroleum kan vol gens deze verordening alleen geschieden in daarvoor gebruikelijke emballage en uitsluitend op werkdagen van des voormiddags 9 tot 12 uur des middags, tenzij met bijzondere schriftelijke vergunning vanwege het militair gezag. Het venten met petroleum, anders dan op genoemde tijdstippen en zonder schriftelijke ver gunning vanwege het militair gezag is verBoaen. Ver koop van petroleum op den openBaren weg, op markten of op terreinen wordt met venten gelijk gesteld. Dengene omtrent wien vermoeden bestaat, dat hij -troleum verkoopt of aflevert, met bestemming voor et buitenland, zal vanwege het militair gezag uit slag van petroleum uit zijne panden worden verboden. Het is aan particulieren verboden grooter hoeveel heden petroleum in te slaan of voorhanden te hebben dan rederlijkerwijze geacht kunnen worden tot gebruik voor hen zeiven noodig te zijn. Eveneens is het aan kooplieden en winkeliers verboden grooter hoeveelhe den petroleum in te slaan, of voorhanden te hebben, dan voor de uitoefening van hun bedrijven worden vereischt. SPIONNAGE. Naar de Telegraaf meldt, is de justitie een ernstig geval van spionnage op het spoor, dat tot de arresta tie van een geëmployeerde bij den dienst der telegrafie heeft geleid. In hoofdzaak komt het gepleegde ernstige vergrijp hierop neer, dat telegrammen van een der oorlogvoe rende mogendheden werden ingezien en uit verschil lende plaatsen des lands, door bij het uitgebreide com plot betrokkenen, naar een andere oorlogvoerende mo gendheid werden overgebracht. KORTE BERICHTEN. Aan den beeldhouwer Jac. Sprenkels, te Rotter dam is opgedragen het vervaardigen van een marmeren buste van H. K. H. Prinses Juliana. Gedeputeerde Staten van Friesland hebben goed keuring onthouden aan het besluit van den gemeente raad van Sdioterland waarbij het salaris van den ge meentesecretaris met 200 werd verhoogd, omdat deze zich had teruggetrokken als sollicitant voor een benoe ming tot gemeentesecretaris van Sneek. Te Woubrugge is een 12-jarige jongen met zijn hoofd tusschen een buffer en een balans van een op haalbrug bekneld geraakt. De hersenen werden inge drukt, dé knaap was onmiddellijk dood. Louis de Vries heeft, schrijft de N. R. Crt., te Ba tavia „De Familie Lehmann" vertoond. De overheid verbood de vertooning, tenzij.in burgerkleeren Dus zonder de Duitsche uniformen. Niettegenstaande dat werd het een volkomen succes, vooral voor Louis de Vries, wien men een ovatie bracht. Bij Gendringen is de bewaking der grens zeer verscherpt, nadat men een brutalen smokkelhandel op Anholt had ontdekt. Een hoeveelheid boonen, erwten en gerst is vlak bij de grens in beslag genomen, terwijl een soldaat met verlof op heeterdaad werd betrapt. STADNIEUWS. naar het raam. „En wat je ook van plan bent te doen, vergeet niet dat de retour-biljetten geldig zijn tot den 24en April. Maar het zal je wel lang voor dien tijd vervelen." „En wat je ook van plan bent te doen, vergeet niet dat de retour-biljetten geldig zijn tot den 24en April. Maar het zal je wel lang voor dien tijd vervelen." Anna keerde zich om en leunde met haar rug tegen het raam. Het sterke ochtendlicht viel op haar, haar gezicht was in de schaduw, toch had Susie een gevoel of zij schuldbewust keek. Susie, ik heb er over nagedacht," zei ze met eenige inspanning. „Werkelijk? hoe aardig." „Ja, dat is zoo, want ik heb begrepen wat ik doen moet om mij gelukkig te gevoelen. Maar ik ben bang dat jij het niet aardig zult vinden en dat je mij een uit brander zult geven. Doe dat nu niet." „Hoe gastvrij", merkte Susie op toen de deur geslo ten was, „waarlijk je bent een allerliefste gastvrouw." Anna lachte. „Ik had geen plan onaangenaam te zijn", zei ze, „maar indien wij hier eten kunnen zon der een tragisch gezicht te trekken, dan kan zij het ook wel, zou ik denken, te meer daar het maar voor één dag is." „Mijn eenige troost nu ik Letty hier moet laten, is, dat zij hier op dieet gesteld wordt of ze wil of niet. Ik denk dat je haar heel mager terug brengt." Anna stond op met een heftige beweging en liep naar het raam. „En wat je ook van plan bent te doen, vergeet niet dat de retour-biljetten geldig zijn tot den 24sten April. Maar het zal je wel lang voor dien tijd vervelen Anna keerde zich om en leunde met haar rug tegen het raam. Het sterke ochtendlicht viel op haar haar, haar gezicht was in de schaduw, toch had Susie een gevoel of zij schuldbewust keek. „Susie, ik heb er over nagedacht", zei ze met eenige inspanning. „Werkelijk? hoe aardig." „Ja, dat is zoo, want ik heb begrepen wat ik doen moet om mij gelukkig te gevoelen. Maar ik ben bang ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 5 Januari. De eerste zaak van de rol in het nieuwe jaar was ecu appeizaakje van N. B. te Wervershoof, duor den Kantuu reenter te Mcdemblik veroordeeld wegens een jachtovertreding. Het O, M. eischte bevestiging van het kantonrecbterlijk vonnis, terwijl mr, A. i. M. Lees- ueig vujspiaak pieitte voor zijn cliënt. De Haarlemsche barbier C. A., vroeger woon achtig te Hoorn, stond daarna terecht. Hij was aldaar ïnüerujd agent eener „werkverschaffing", waarvan de spaarkasondernemer Boedaert directeur is. A. had 86 leden opgescharreld, die 6 ets. 's weeks contribueerden. Er bleek op een kwaden dag een tekort van 208 in zijn kas te zijn. De contribuanten hebben niets gekre gen, behalve een aanschrijving om nog eens 0.45 te dokken, waaraan sommigen hebben voldaan. De barbier, die zich terzake verduistering te verant woorden had, beweerde het geheele bedrag, dat tekort in kas werd bevonden, te hebben teruggegeven, de di recteur zei van slechts een deel. Deze gaf toe, naar ons werd medegedeeld we waren verhinderd de zitting bij te wonen dat het woord werkverschaffing in casu een wassen neus is, de 45 cts.-aanschrijving was de wereld ingegaan „in verband met de tijdsomstan digheden", n.l. doordat alles duurder is geworden. De Hoornsche leden krijgen nog wel iets. Tegen bekl. werd een maand gevangenisstraf ge- eischt. De Heldersclie dame C. W. V., echtgenoote van A. H., heeft zich 7 October naar W. de Wijn, huis vrouw van J. Langerak, verklaarde, tot haar gewend met de woorden: „Afzetster, betaal je schuld en trek je Engelsche broek uit". Zoo was het echter niet, volgens bekl., ze zou gezegd hebben: „Pofster, betaal ie schuld maar"; van het overzeesche kleedingstuk had ze gan- schelijk niet gerept. Ze kon twee getuigen bijbrengen om deze verklaring te staven. Nu was haar dit niet mo gelijk geweest, daar ze pas Maandag kennis had kun nen nemen van de dagvaarding ze was op reis ge weest. De volgende week zal de zaak opnieuw worden be handeld, tot het hooren van die twee getuigen. De beurtschipper Jac. M. te Zijpe was gedag vaard terzake het zonder vergunning vervoeren van steenkolen uit de stelling van Amsterdam op 19 Octo ber j.l. Aangezien bleek, dat M. de kolen niet zelf had vervoerd er was abusievelijk proces-verbaal te gen hem opgemaakt doch dit geschied was door zijn zoon en knecht, werd vrijspraak tegen hem ge- eischt i i De landlooper W. J. V. kwam 2 December op het erf van den bloemkweeker A. Schermer te Limmen. Toen de dienstbode hem had gesommeerd het erf te verlaten, Yemielde hij een ruit, weswege een maand gevangenisstraf tegen hem werd geëischt. Tegen den visscher J. L. te Broek op Langendijk, die 20 Juli zonder vergunning in ëen sloot te Oudorp had gevischt, werd bestiging geëischt van het Kanton- rechterlijk vonnis, waartegen hij appèl had aangetee- kend. De 18-jarige Grootebroeker J. M. had zich te verantwoorden wegens het gooien van een biervat door een ruit van den kastelein Jonker in zijn woon plaats. M. was in gezelschap geweest van een trio, dat onlangs terecht stond wegens mishandeling van Jonker voornoemd en vernieling in zijn café, n.l. de heeren R., O. en R. De eisch tegen J. M. luidde 4 maanden gevangenisstraf. De caféhouder J H. te Egmond aan Zee meende in den avond van 26 December reden te hebben om de politie te beleedigen, die volgens hem wel eens dron ken was en een valsche eed aflegde. De rijksveldwach ter Boer maakte proces-verbaal tegen hem op. Het O. M eischte wegens beleediging 25 boete subs. 10 da gen hechtenis. dat jij het niet aardig zult vinden en dat je mij een uit brander zult geven. Doe dat nu niet." „Nu, zeg dan wat het is". Susie lag Anna, die tegen het licht aanstond, aan te kijken, en zij stelde zich ai te weer, daar zij iets onaangenaams dacht te vernemen. z.ij wist zeer goed bij ondervinding dat Anna s nieuwe plan, wat het ook wezen mocht, stellig buitengewoon en dwaas zou wezen. „Ik ben van plan hier te blijven." „Dat weet ik, en ik weet ook dat, wat ik ook zeg, je toen niet van plan verandert. Peter is precies als jij, hoe meer ik hem aantoon dat hij zich dwaas gaat aan stellen, hoe meer hij op zijn stuk blijft staan. Dat noemt hij vastberadenheid. Gewoon soort menschen zooals ik, met minder en gemakkelijker te behandelen hrseuen dan judie tweeën, noemen dat koppigheid." „Ik meen niet alleen gedurende Letty s vacaiitie, maar voor goed." „Voor goed?" Susie zat met open mond en staar de haar aan met dezelfde ontsteltenis, die Dellwig ge toond had, toen hij hoorde, dat zij niet van varkens- vleesch hield. „Wees niet boos op mij", zei Anna en zij naderde de sofa en ging naast Susie op den grond zitten; zij greep haar hand en begon snel en levendig te redeneeren „Ik ben dadelijk van plan geweest, dat geld te beste den met er arme menschen mee te helpen, maar ik wist nog niet goed hoe nu zie ik den weg dien ik gaan moet duidelijk voor mij, en ik moet, ja ik m o e t dien gaan. Herinner je je niet, dat er in den catechis mus sprake is van plichten tegenover God en plichten tegenover den naaste?" „O, als je over godsdienst wilt gaan praten", zei Susie, terwijl zij met grooten afkeer haar hand weg trok. „Neen, neen, .luister", zei Anna, ze vatte haar hand weer en streelde die terwijl zij zoo sprak, tot Susie's groote ergernis, want zij had een hekel gestreeld te worden. „Als je met den catechismus begint", zei ze, „dan was het beter, dat Hilton weer binnenkwam. Het zou naar goed doen." „Neen, neen, ik wou alleen maar zeggen, dat er nog anaere plichten zijn, niet uit den catechismus, grooter dan de plichten tegenover je naasten." „Lieve Anna, het is niet waarschijnlijk, dat je den catechismus verbeteren zou. En verbeeld je dat je üaar aan het ontbijt al over denkt, loe, streel mijn haud ais je blieft met, daar word ik kriebelig van." „Maar ik wou je alles uitleggen luister als je blieit. De plicht, waarover de catechismus zwijgt, is de piieht tegenover je zelf. Je kunt je plichten met ont- ioupen, wee tje Susie En zij fronste de wenkbrau wen om haar gedachtengaug goed te volgen. „Lieve hemel, alsof ik dat ooit geprobeerd had! Als ooit een arme vrouw haar plicht gedaan heeft, dan ben ik het." en ik geioof, dat ,als ik die tweeërlei plichten voiuieng, legeuover mijn naasten en tegenover mijzelf, dat ik dan ook mijn plicht doe tegenover God." Susie gaf zichzelf een ongeduldigen ruk. Zij vond het bepaald on welvoegelij k zoo vroeg in den morgen in koeien bloede over heilige dingen te spreken. „Wat heeft dat gewauwel te maken met je blijven hier vroeg zij knorrig. „Het heeft er alles mee te maken mijn plicht te genover mij zelf is zoo goed en zoo gelukkig mogelijk te zijn, en mijn plicht tegenover mijn naaste „Loop heen met je naaste en met je plichtI" riep Su sie verbitterd uit. is hem te helpen ook goed en gelukkig te we zen." j i j „Hem? Haar, hoop ik. Vergeet de welvoegelijk- heid niet, meisje. Een jong meisje heeft geen plichten hoegenaamd tegenover mannelijke naasten." „Wel, ik bedoel haar", zei Anna en zij keek lachend op. „Denk je dan dat, als je hier blijft wonen, je jezelf gelukkig zult maken?" „Ja dat denk ik. Misschien vergis ik mij en zal ik merken dat ik mij vergis, maar ik zal het probee- ren." (Wordt vervolgd.) ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 5