Van het westelijk oerlogsterreln. Van het oostelijk ooilogsterrein. ENGELAND. DUITSCHLAND. AMERIKA. VARIA. Telegrammen van heden. Yaria. Nederland. slotte liet hij den deken en de pastoors wederom vrij. De brief van kardinaal Mercier wordt gedrukt en zal huis aan hyis bij de Katholieke families van het aarts bisdom worden rondgebracht. In Antwerpen hebben wij bij verschillende personen informaties ingenomen omtrent de geruchten, welke over een gevangenneming van kardinaal Mercier de rondte doen. Van Antwerpsche priesters vernam ik, dat het ver haal van de gevangenneming van kardinaal Mercier louter verzinsel is. De persoon, die het bericht naar Antwerpen over bracht, dat de kardinaal verhinderd was om het plech tig Lof in Antwerpen te celebreeren, deelde mede dat voor het paleis van kardinaal Mercier wel twee Duit sche schildwachten geplaatst zijn. Van gevangeneming van den kardinaal was heden middag bij de Antwerpsche geestelijkheid nog niets bekend. Van den afgezant van kardinaal Mercier te Bergen op Zoom vernam de Maasbode, dat er nog niets offici eels omtrent het optreden der Duitschers tegenover den kardinaal bekend is. Op de grens loopen geruchten, dat enkel een wacht voor het paleis van den kardinaal geplaatst is. AANVAL OP DE DUITSCHE GRENSWACHTEN. Op de grens loopen, naar uit Eindhoven aan de „Maasbode" wordt geseind, geruchten dat Belgische vluchtelingen vanuit Nederland de Duitsche grens wachten wilden aanvallen en trachten zullen om bruggen op te blazen in het door de Duitschers be zette gebied. Dezer dagen is reeds een aanval beproefd op de Duitsche grenswacht nabij Witreit. DE ECONOMISCHE TOESTAND. De werkloosheid is tegenwoordig in Engeland zeer gering en zelfs is er in sommige bedrijven gebrek aan arbeidskrachten, zoo meldt Reuter uit Londen. Dit is een gevolg voornamelijk van drie oorzaken: de recru- tèering, waaraan in alle klassen der maatschappij met zooveel geestdrift wordt voldaan, de verhoogde activi teit in vele takken van bedrijf ten gevolge van den oor log en eindelijk door den buitengewoon gunstigen gang van zaken in de reederij. Niet alleen te Londen, ook te Liverpool is het bij zonder druk in de haven. Op een dag onlangs waren er niet minder dan dertig schepen niet in staat te los sen. Er is zoo groot gebrek aan werkkrachten, dat ve le dokwerkers zes pond sterling in de week maken. Maar er zijn helaas ook velen, die nu zij in een paar uur een voor hun behoeften voldoend weekloon kunnen verdienen, eenvoudig weigeren de overige dagen te werken. Te Birmingham was het noodig den tramdienst te beperken, daar 1200 trambeambten zich voor den mi litairen dienst aanmeldden, en er slechts 600 man kon den worden verkregen om de opengevallen plaatsen in te nemen. EEN VERKLARING VAN LORD KITCHENER. Het Hoogerhuis kwam gisteren in een korte zitting bijeen. Lord Kitchener legde een verklaring af betref fende den tegenwoordigen militairen toestand en wees op den belangrijken voortgang, dien de Franschen ten Oosten van Reims en in het Zuidelijk deel van den Elzas gemaakt hadden. De Duitsche operaties in Polen, zoo zeide hij, heb ben een gevoelig échec geleden en het is duidelijk, dat de Duitschers nu de ontzaglijke moeilijkheid van het opereeren in Rusland tijdens den winter ondervinden. Vervolgens beschreef lord Kitchener de succesvolle opperaties der Russen in het Mlawa-gebied en Galicië en legde nadruk op het gewicht der Servische overwin ning en van het Russische succes in den Kaukasus, het welk een vèrstrekkenden invloed zou hebben op alle Turksche operaties, die onder leiding van Duitschland in het nabije Oosten worden uitgevoerd. De groote aanvankelijke overwinning, die den Duit schers tengevolge van hun numerieke overmacht en de geweldige oorlogstoebereidselen van hun leger be haalden, zijn zeker aan het verminderen, terwijl de ge allieerden dagelijks hun voorraden manschappen en materiaal aanvullen, wat hen in staat zal stellen, den oorlog tot een gunstig einde te voeren, (toejuichingen). DE KONING VAN BEIEREN. De Duitsche bladen wijd hooggestemden artikel aan den 70-jarigen koning van Beiren, waarin er aan wordt herinnerd, dat de Vorst gedurende zijn regent schap en later nadat hem de koninklijke waardigheid werd opgedragen, steeds meer de liefde en de trouw van zijn volk heeft verworven, en dat hij, toen Enge land zich in oorlog wierp, de woorden sprak: „een vijand meer, een reden te meer om banden te sluiten." AMERIKAANSCHE LEVENSMIDDELEN VOOR BELGIë. De Amerikaansche gezant te Berlijn heet, volgens Reuter, de verzekering ontvangen, dat Duitschland de stoomschepen, die uit de Vereenigde Staten levensmid delen naar Nederland vervoerden, om de Belgen te helpen, zelfs indien dit Engelsche of Fransche schepen waren, ongemoeid zal laten. EEN KLEINE HERINNERING. 't Was een allerliefst kind, achttien maanden oud, toen zijn grootouders hem voor 't eerst zagen. Zijn grootmoeder schreef in haar dagboek: „We hebben onzen kleinzoon gezien. En engel van een kind! Hij kwam binnen aan de hand van zijn „bonne hij had een wit jurkje aan met zwarte knoopen en hij was toch zóó wijs! Is een mooi, mollig kind met een blank, zacht velletje, mooie ronde schoudertjes en goed ge bouwd en met een lief gezichtje. Hij heeft héél blonde krulletjes; we waren toch zoo blij, dat we hem eindelijk eens zagen. De lieve baby waarvan Koningin Victoria aldus gewaagt in haar dagboek op 27 Juli 1860 is de te genwoordige Keizer Wilhelm II. Wat zou Koningin Victoria als ze nog leefde - nu wel van haar kleinzoon gezegd hebben, vraagt het N. v. d. Dag. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer is tegen Donderdag 14 dezer, des voormiddags te half twaalf, bijeengeroepen in open bare vergadering. Aan de orde komt o. m. het wetsontwerp tot over brenging bij het Hoogheemraadschap van de Honds- bossche en Duinen tot Petten van het beheer over een gedeelte der Rijksduinen in den zeereep onder de ge meente Schoorl enz. en de wetsontwerpen tot het lan ger in dienst houden van ingelijfden bij de militie en van dienstplichtigen bij de landweer. BEMOEILIJKING VAN DEN NEDER- LANDSCHEN HANDEL DOOR DE DUITSCHERS. Een bijzondere correspondent van de „Maasbode seint uit Rozendaal aan dat blad: De Duitsche Kommandantur te Antwerpen heelt thans maatregelen getroffen, die den Nederlandschen handel met deze stad kunnen bemoeilijken. Ik was hedenmorgen op de Kommandantur, waar ik tot mijn greote verbazing vernam dat de commandant Vrt'i uc Nederlanders, die naar hun land wilden terug- keereu, en da&ivoqr een Passierscbein kwamen vragen, eischie', dat zij een stuk zullen onclerteekenen, waarin zij beloven niet meer naar België te zullen terugkeer en. Bij mijn krachiige weigering en een beroep op mijn Nederlanderschap, v/erd mij den vrijen uittocht zon der onderteekening van de verklaring toegestaan. Een oesterkoopman uit Ierseke echter, die tegelijk met mij op de Kommandantur was, kon eerst een Pas- sierschein krijgen, nadat hij bovengenoemde verklaring had onderteekend. BEPALING VAN DE WAARDE VAN ZAKEN VOOR DE SUCCESSIERECHTEN. Ingediend is een wetsontwerp betreffende nadere be paling van de waarde van zaken, waarover de rechten van successie of van overgang bij overlijden verschul digd zijn. Tot toelichting van dit wetsontwerp merkt de minis ter van financiën het volgende op: De rechten van successie en van overgang bij over lijden worden ais regel geheven over de waarde der zaken ten dage van bet overlijden. Door de buitenge wone omstandigheden, waarin ook ons land tengevol ge van den Europeeschen oorlog verkeert, is het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk, de tegenwoordige waar de der goederen te bepalen. Dit geldt niet alleen voor de verschillende soorten van effecten, maar ook voor andere goederen; men denke aan onroerend goed, vooral dit in het buitenland gelegen, en aan vorderin gen. De successiewet legt de verplichting op om bin nen een bepaalden tijd aangifte te doen o. a. van den aard en de waarde van al wat wordt geërfd of verkre gen. Niet voldoening aan de verplichting tot het tijdig inleveren eener memorie heeft tengevolge, dat boete wordt verbeurd. Het verleenen van uitstel voor het inleveren der me morie heft demoeilijkheid om de waarde der nagelaten zaken vast te stellen niet op, tenzij tevens wordt be paald, dat het recht zal worden berekend voor de waarde der zaken op een tijdstip, waarop weer een normale toestand is ingetreden. Voor dit laatste zegt de minister, pleit ook ae billijkheid; immers er wordt dan belasting betaald over het bedrag, waarvoor men de zaken kan te gelde maken. Tegen het verleenen van uitstel totdat die waarde kan worden vastgesteld bestaan echter verschillende bezwaren. Het is zegt de minister met geene mo gelijkheid te bepalen, wanneer de toestanden op eco nomisch gebied weder eenigszins normaal zullen zijn geworden. De schatkist zou bij een onbepaald uitstel misschien voor geruimen tijd de belasting moeten mis sen. In vele gevallen zou van de belastingplichtigen het stellen van zekerheid moeten worden gevorderd voor de voldoening van hetgeen later zou blijken ver schuldigd te zijn. Moest zulk een zekerheidstelling worden verlangd, dan zou men opnieuw voor de moeilijkheid staan het bedrag daarvan vast te stellen en werd zij verlangd, dan zou de belastingplichtige er niet beter aan toe zijn dan wanneer hij behou dens eventueele terugvordering van het te veel be taalde verplicht wordt het recht te voldoen. Het komt den minister daarom beter voor voorloopig aangifte te vorderen van de waarde, die de zaken had den vóór het uitbreken van den oorlog en aan de aan gevers de bevoegdheid te geven de schatting later te herzien. In vele gevallen zal dan voorloopig te veel belasting worden bethald; door de bepaling dat het te veel betaalde met rente zal worden teruggeheven. Artikel 1 van het wetsontwerp bepaalt, dat indien de waarde van zaken, waarover recht van successie of recht van overgang verschuldigd is, volgens de voor schriften der successiewet moet worden bepaald naar een tijdstip, dat valt tusschen 20 Juli 1914 en een na der bij de wet vast te stellen dag, daarvoor in de plaats wordt gesteld de waarde op 20 Juli 1914; deze waar debepaling geschiedt naar den toestand, waarin de zaken zich bevonden op het tijdstip, dat volgens de Successiewet voor de vaststelling der waarde zou gelden. Voor zaken, welke op dien dag nog niet bestonden, blijven de voorschriften der Successiewet van kracht. Ter toelichting merkt de minister op, dat de datum van Maandag 20 Juli 1914 de voorkeur verdient bo ven 27 Juli 1914, omdat op laatstgemelden dag de oorlogsberichten reeds van invloed waren op den koers der effecten. MISHANDELING DOOR EENVELDWACHTER. Voor de Amhemsche rechtbank heeft terecht gestaan Th. P., chef-veldwachter te Ede, ter zake dat hij op 1 November j.l. zekeren Barten, wederrechtelijk 's nachts in het arrestanten-lokaal heeft opgesloten en hem in dat lokaal heeft mishandeld. Bekl. verklaarde, dat hij in den avond omstreeks 10 uur B. en eenige andere jongens passeerde, toen B. op den grond spuwde, hem beklaagde aankijkende. Hij heeft dat opgevat als een beleediging en toen B. niet wilde voldoen aan zijn last om naar huis te gaan, heeft hij hem meegenomen en door den rijksveldwachter Modderkolk en den gemeente-veldwachter Christiaans in het arrestantenlokaal laten brengen. Hij ontkent hem daar geslagen te hebben. Get. B. verklaarde, dat hij den chef niets had gezegd of gedaan, toen deze hem gelastte naar huis te gaan. Toen hij even later met zijn kameraden naar huis ging, werd hij door den beklaagde vastgegrepen, waarbij hij hem de kleeren stuk trok. Toen hij door een der veld wachters in het arrestantenlokaal was gebracht, kwam iemand binnen, dien hij in de duisternis niet kon her kennen. Deze sloeg hem eenige malen met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor hem bloed uit neus en mond liep. Beide andere veldwachters verklaarden B. van den chef te hebben overgenomen. De gemeente-veldwachter legde B. op de brits in het arrestantenlokaal; toen kwam de chef binnen en sloeg B. eenige malen op het hoofd. Deze zeide toen: „sla mij niet, ik bloed al". De rijksveldwachter M. verklaarde, dat de chef het arrestantenlokaal binnen ging. Hij hoorde toen slaan en getuige B. roepen: „sla mij niet". Toen bekl. buiten kwam, stak hij iets in den zak. Volgens beide veld wachters, was B. niet dronken en heeft hij zich niet verzet Het O. M. eischte wegens wederrechtelijke vrijheids- berooving en mishandeling, beide feiten gepleegd door een ambtenaar, 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. H. P. de Wilde, pleitte wegens het eerste feit oplegging van een clemente straf en voor het tweede vrijspraak. VEREENIG ING VAN ZUIVELFABRIKANTEN. De Vereeniging van zuivelfabriekanten in Neder land hield gisteren te Sneek een buitengewone alge- meene vergadering. Aanwezig 14 leden, vertegenwoordigende 33 fabrie ken. Het voornaamste punt der agenda was een be spreking van de financieele gevolgen van den beperkten kaasuitvoer. Aanleiding tot deze beperking van het feit dat de schade welke door deze beperking van den uitvoer wordt veroorzaakt, zeer ongelijk over de ver schillende kaasproducenten wordt verdeeld. Bijname voor de provincie Friesland geldt dit. Verschillende coöperatieve fabrieken, welke zich niet als exporteur hebben opgegeven, zijn niettegenstaande dit in staat door middel van de in die provincie bestaande export- vereenigingen en hun productie naar het buitenland te verzenden, terwijl bij de aan de bestaande regeling voorafgaande inventarisatie der voorraden geen reke ning is gehouden met de in die fabrieken aanwezige kaas. Zoo zijn deze fabrieken in de voordeelige con ditie, hun geneele productie uitgevoerd te krijgen: voor de binnenlanasehe markt behoeven zij niets te reserveeren. De commissie voor Friesland van het Rijks Centraal Bureau door den uitvoer van kaas ziet het onrechtvaar dige van dezen toestand in, en zint op middelen om er een einde aan te maken. Naar het oordeel dezer Commissie is de beste oplos sing deze, dat op de bestaande regeling voor Friesland een uitzonderingsmaatregel wordt toegepast en wel in dien zin, da(|de financieele schade wordt omgeslagen over al de kaasproducenten in die provincie en wel in verhouding tot de hoeveelheden der door hen geprodu ceerde kaas. De verg. sprak met algem. stemmen de wenschelijk- heid eener zoodanige regeling uit en de aanwezige le den verbonden zich, ingeval zij tot stand komt, de daaruit voortvloeiende verplichtingen op zich te willen nemen. UIT DE RIJP. Naar wij vernemen is door het „Groot Noordhol- landsch Begrafenisfonds" op de Staatsleening inge schreven voor 125.000.(DA ton). KORTE BERICHTEN. Burgemeester Roëll heeft gistermiddag voor het laatst de raadsvergadering te Amsterdam geleid. Zeer waardeerende afscheidswoorden werden gesproken door het oudste raadslid, den heer Serrurier, en den oudsieu weihouder, dr. Josephus Jitta. Zeven heeren, Dinsdag gekozen tot leden van de Leidsche Kamer van Koophandel, hebben allen voor die benoeming bedankt. De heer P. de Wert, uit Hilvarenbeek, die op Kerstmis per rijwiel naar Antwerpen ging en trots waarschuwingen van verwanten, brieven had meege nomen, is door de Duitsche wacht gearresteerd. Men heeft tot nu toe niets meer omtrent hem gehoord. STADNIEUWS. HUURBONS. Het Steuncomité verzoekt ons even de aandacht te willen vestigen op den datum voor het inwisselen der huurbons. Alleen huurbons ten behoeve van Militieplichtigen uitgegeven zijn Zaterdag inwisselbaar, die van werk- loozen zullen over eenige weken verrekend worden. Het Comité zou gaarne zien, dat a 11 e belangheb benden Zaterdag hun bons inwisselden en deze thuis reeds onderteekenden. NIEUW LEVEN EN ORPHEUS. De Zangvereeniging „Nieuw Leven" met mannen koor „Orpheus" geeft op Woensdag 13 Januari a.s. haar eerste uitvoering in dit seizoen in de Groote Zaal van de Harmonie. Als solisten zullen aan dit concert medewerken mejuffrouw J. Boelmans ter Spill, sopraan alhier en de heer Léon Rudelsheim, solo-violist te Am sterdam. DE MIDDAGHOOGTE. Voor „De Middaghoogte" treed morgenavond acht uur in ae Unie als spreker op de heer dr. Fred, van Eeden, met het onderwerpDe oorlog in de ontwik keling der memschheid. PROPAGANDA-AVOND. Tegen Zondagavond half acht is in de groote zaal der Harmonie door het bestuur van den A. B. B. en S. D. A. P. een propaganda-avond ten gunste van de moderne vakbeweging en sociaal-democratie belegd. De heer A. B. Kleerekoper, lid der Tweede Kamer, treedt als spreker op, terwijl een zanguitvoering wordt gegeven door „De Stem des Volks" en „De Kleine Stem". KALENDERS. Ook van de N./V. G. J. Krol Co.'s Kunstmesthandel afd. Noord-Holland voorheen firma Joh. F. Morra, ontvingen we een Thomas-kalender 1915. Ieder zal ze ker het leuke boekje, dat op zoo aardige wijze van het nut der kunstmeststoffen overtuigt, gaarne van haar ontvangen. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Gisteren zijn eenige Belgische vluchtelingen van hier op transport gesteld naar Veenhuizen (Dr.) TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgaaf van 4 Januari 1915. Mannen: Bakkersknecht 2, Banketbakkersknecht I, Behanger 1, Betonwerker 0, Bierbottelaarsknecht 1, Blikslager 1, Bode 2, Boekbinder 1, Boekdrukker 2, Boekhouder 1, Boerenarbeider 6, Borstelmaker 1, Bouwk.-teekenaar 3, Cacaobewerkers 2, Cartonbe- werker I, Electricien 0, Glazenwasscher 1, Graan- drager 1, Grondwerker 18, Horlogemaker 1, Hout bewerker 1, Houtzager 1, Instrumentmaker 1, Kaas- pakhuiaknecht 1Kantoorbedienden 2, Kelner 2, Kermis reiziger 4, Kleermaker 14, Kruier 1, Kruideniers bediende 1, Letterzetter 0, LompensorDerder 0, Loop knecht 6, Magazijnbediende 0, Mandenmaker 1, Met selaar 20, Meubelmaker 3, Opperman 19, Pakhuis knecht 4, Photograaf 1, Reiziger 2, Rijwielhersteller 1, Schilder 31, Schippersknecht 10, Schoenmaker 4, Sigarenmaker 5, Slagersknecht 2, Smid 8, Steenwerker 2, Stoelenmatter 2, Stoffeerder 3, Stoker 5, Straat maker 0, Steenhouwer 0, Stucadoor 12, Suikerwerker 2, Tabakstripper 2, Telefoonwerfcer 1, Timmerman 47, Tuinder 9, Venter 16, Visscber 1, Voeger 4, Voerman 6, Wagenmaker 2, Werkman (los) 114, Winkelbediende 2, Wijnkoopersknecht 1, IJzerwerker 17, Zadelmaker 1, Zandvormer 5. VrouwenHuishoudster 2, Kamerverhuurster 2, Kantoorbediende 1, Kookster 1, Kousenstopster 7, Loopmeisje 1, Magazijnbediende 1, Naaister (huis) 3, Naaister (verstel) 7, Strijkster 1, Waschvrouw 3, Werkvrouw 2. FRANSCH COMMUNIQUé. PARIJS, 6 Jan. (Communiqué). Er heeft een vrij hevige kanonnade plaats gehad in de streek van Zillebeke. Onze positie in Argonne is behouden gebleven. Wij hebben bij Altkirch eenige vorderingen ge maakt. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 7 Jan. (Officieel). Het groote hoofd kwartier meldt: De Engelschen en Franschen zet ten de vernieling der Fransche en Belgische plaat sen achter ons front gelegen door hun beschieting voort. Ten Noorden van Arras hebben op het oogenblik nog verbitterde gevechten plaats om de door ons gisteren bestormde loopgraven. In het Westelijk gedeelte van het Argonnenwoud dron gen onze troepen verder voort. De op den 5 Jan. in het Oostelijk gedeelte van het Argonnenwouc bij Boiscourtel plaats gehad hebbende aanval reikte tot in onze loopgraven. De tegenstander werd echter over de geheele linie onder zware verliezen weer uit onze positie geworpen. Onze verliezen zijn betrekkelijk gering. Ten Westen van Sennheim probeerden de Franschen gisteravond zich weer in het bezit van de hoogte 425 te stel len. Hun aanvallen mislukten in ons vuur. De hoogte bleef in onze handen. In het Oosten geen verandering. Voortzetting van de operaties leed door het meest denkbaar on gunstige weer. DE OVERWINNING DER RUSSEN IN DEN KAUKASUS. PETROGRAD, 6 Jan. (Spec, dienst van het P. T. A. aan het Handelsblad). Naarmate de offici- eele en particuliere telegrammen over de jongste Russische overwinningen inkomen, neemt het ver trouwen in de Russische „stoomwals" weder toe. Bewonderenswaardig wa in het gevecht de prachtige volharding der Russische troepen. In het begin van het gevecht bij Sarykamysj was de verhouding van de Russen tot de Turken: immers één tegen tien. De Turken hadden de gewone Duitsche taktiek aangenomen en deden tegelijkertijd aanvallen op het front en de flanken. Gehypnotiseerd door hun Duitsche leiders stortten zij zich in een zeker ver derf. Zij zwermden bergkloven af, die aan Zwitser- sche bergbeklimmers vrees zouden hebben inge boezemd en vielen, halverwege weggezonken in de sneeuw, gehuld in lompen en halfbevroren, de Russen aan, die een vernielend vuur uit hun snel- vuürkanonnen openden. De Russen trokken later voor den schijn terug, met de niets kwaads vermoedende Turken achter zich aan tot enkele mijlen van Sarykamysj. Hier echter veranderde de zaak en begon de nederlaag der Turken. VLIEGERS BOVEN DUINKERKEN. LONDEN, 7 Jan. (Hbld.). De „Times" ver neemt uit Vlaanderen, dat Woensdagochtend drie Zeppelins zijn gezien boven de kust tusschen Ca lais en Grevelingen. Dit bericht vindt in zoover-, re bevestiging, dat dien dag tevens Duitsche vlie gers herhaalde bezoeken brachten boven Duinker ken, blijkbaar ter verkenning en ter opwachting van de Zeppelins. Vijf malen werden ae vliegers boven Duinkerken gezien, maar telkens werden ze door Fransche en Britscbe vliegers verjaagd. In de buitenwijken van Duinkerken werden twee bom men geworpen, zonder schade aan te richten. Zoo dra ae vijandelijke vliegers in zicht kwamen, wer den volgens een kennisgeving van den burgemees ter, ter waarschuwing der inwoners om dekking te zoeken van den toren, een blauwwitte vlag gehe- schen. Op dit teeken werden de straten al spoe dig ontruimd. DE TOESTAND IN BELGIë. LONDEN, 7 Jan. De Voorzitter van de com missie ter ondersteuning van de noodlijdenden in België is van een reis naar België teruggekeerd. geno men ter voeding van de gevolgen. Men beschikte daarbij over 5000 helpers. De commissie verschaf te brood aan 5.600.000 zielen hetgeen 700.000 p. st. per maand vereischte en verder nog 1.40.000 volslagen behoeftigen, hetgeen op een half milli- oen maandelijks kwam te staan. Deze laatsbe- doelde lieden zijn geheel afhankelijk van de wel dadigheid van Europa. In geheel België leven nu allen, rijken en armen, op een ration van tien ons brood per dag. Hiervoor is per maand ruim honderd millioen pond meel noodig. De aanvoeren zijn nauwelijks voldoende voor de behoefte. De voorzitter sprak warme erkente lijkheid uit voor de vriendelijkheid der Nederland- sche autoriteiten, die het vervoer der voorraden zoozeer vergemakkelijken. SPOORWEGONGELUK TE NIEUW-YORK. NIEUW-YORK, (V.D.) 7 Januari. Gistermor gen had een ontploffing plaats in den onder- grondsche spoorweg, op het kruispunt van de 59ste Straat èn de Baoadway. Het geheele on- dergrondsche treinenverkeer kwam hierdoor tot stilstand. De tunnel geraakte in brand, en de vlanamen deelde zich aan verscheidene treinen mede. Duizenden passagiers vielen door de ver stikkende rook in onmachtanderen deden brand wonden op. Het reddingswerk vindt nog voort gang. Er zijn 200 gewonden, doch menschen- levens gingen niet verloren. EEN OORLOGSCONTRACT VOOR HET H. IJ. S. M. PERSONEEL. 's-GRAVENHAGE, 1 Jan. Het verluidt, dat bij de directie der H. IJ. S. M. plannen bestaan om het personeel een contract voor den tijd van drie jaar te laten teekenen. De directie zou hiertoe wil len overgaan, omdat zij na de beëindiging van den oorlog een groot verloop van spoorwegper soneel naar België vreest en zij evenals in 1896, toen een groot aantal spoorwegmannen naar Zuid-Afrika trok, om in dienst te treden bij de spoorwegen aldaar, de beste werkkrachten zou moeten missen. MINISTERIEEL BEZOEK, 's-GRAVENHAGE, 7 Jan. De Minister van Marine zal a.s. Maandag vergezeld van den chef van de afd. Personeel aan het departement van Marine en den inspecteur van den marine-stoom vaartdienst te Hellevoetsluis een bezoek brengen aan de Marine-machinistenschool. SAMENKOMST VAN SOCIAAL-DEMO CRATEN. 's-GRAVENHAGE, 7 Jan. Wij vernemen van welingelichte zijde, dat Zaterdag of Zondag aan staande te Londen, ter bespreking van den oor logstoestand, een conferentie zal plaats hebben van een twaalftal vooraanstaande leiders der so ciaal-democratische Arbeiderspartijen der oorlog voerende staten België, Engeland en Frankrijk, welke partijen geen vertegenwoordigers zullen zenden naar de internationale conferentie te Ko penhagen van sociaal-democratische afgevaardig den uit onzijdig gebleven landen. DE OORLOGSLEENING. 's GRAVENHAGE, 7 Jan. Door de Onder linge Levensverzekering Maatschappij van Eigen Hulp is voor één millioen gulden ingeschreven in de Staatsleening. Vernomen wordt, dat de Koninklijke Petro- leum-Maatschappij niet voor 25 millioen, doch voor 10 millioen gulden heeft ingesehreven. De inschrijving op de leening is opengesteld bij 411 kantoren te weten: bij den agent van het Ministerie van financiën te Amsterdam, bij 21 kantoren van betaalmeesters, bij 288 kantoren van ontvangers, (in plaatsen waar geen betaal-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2