FEUILLETOH. DE WELDOENSTER NEDERLAND. vai voor het vuderlaud. Hunne gedachtenis zullen wij in eere houden. Reeds hebben Antwerpen en zijn voorgebrochteu begonnen hunne schuld te kwijten. Maai' we moeten er voor zorgen dat de Natie büjve waken over de weduwen en weezen zoo diep beproefd, voortaan kinderen des Vaderlands. Terwijl wij onze dooden en onze plichten, tegen over hen gedenken, spreken wij aan de Bevolking van Antwerpen en der Gemeenten der Omheining onzen Hank uit voor de kalmte, de waardigheid en het on wrikbaar vertrouwen in de toekomst door haar onder de meest tragische en de diepst grievende omstandig heden betoond. Een land waar men zoo strijdt, zoo Bterft en zoo lijdt kan niet vergaan. De Voorzitter der Intercommunale Commissie LOU IS FRANCK. Voor dit stukje heeft de heer Franck, naar men de N. R. Crt. meldt, 2 dagen gevangen gezeten. KAASZUURSEL. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald: 1. dat door tusschennkomst van de Rijkszuivelcon- sulenten aan het Riikslandbouwproefstation te Hoorn kaaszuursel verkrijgbaar is: 2. dat de prijs van 200 C. C. kaaszuursel op 0.15 wordt vastgesteld; 3. dat de verpakking van het kaaszuursel (bestaande uit kistje met fleschje) op aanvrage en tegen den prijs van 0.45 door het Rijkslandbouwproefstation Hoorn wordt vestrekt; 4. dat deze verpakkingen, mits aan het Rijksland bouwproefstation Hoorn fanco en in goeden staat te ruggezonden, voor herhaald gebruik kunnen dienen 5. dat de kosten van verzending komen ten laste van den afnemer. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De minister van binnenlandsche zaken heeft ami de commisaris der Koningin nadat zijn aandacht daarop is gevestigd met het oog op gevaar, dat de aanwezigheid in ons land van vrouwelijke vluchte lingen van losse zeden voor onze openbare gezondheid en zedelijkheid oplevert, bericht, dat het hem gewenscht voorkomt, dat alle publieke vrouwen onder dé vluchte lingen, benevens alk vrouwen, die zich buiten echt met mannen afgeven, onverwijld, desnoods tegen haar wil, worden overgebracht naar het vluchtood te Nun- speet. ARBEIDERSTREK NAAR DUÏTSCHLAND. Uit Zevenaar meldt men aan de „N. Amh. Crt.": Dat er op het oogenblik bepaald gebrek aan werk krachten in Duitschland is, bewijzen de talrijke arbei ders, die door de arbeidsbeurzen in ons land daarheen gezonden worden. De laatste dagen passeerden er hier honderden, die zich aan het Duitsche vice-consulaat alhier aanmelden om hun passen te laten viseeren. Daar is het dan ook wederom een geweldige drukte. Den geheelen dag loopt het af en aan om passen. DUITSCHE DESERTEURS. Dinsdagnamiddag heeft de rijksveldwacht te Wijchen twee Duitsche soldaten aangehouden, die aldaar in burgerkleeren waren aangetroffen. Overeenkomstig de bestaande voorschriften werden zij naar Nijmegen overgebracht en voor den garaizoens-commandant ge leid, die hen, als zijnde deserteurs, onmiddellijk op vrije voeten heeft gesteld. Volgens het verhaal, dat beiden deden, hadden zij deelgenomen aan de loopgravengevechten aan den Yser, maar de dagelijksche gevaren en moeilijkheden waren hun zoo zwaar gevallen, dat zij besloten te de- serteeren. Zij hadden burgerkleeren weten te bemach tigen en zijn na vele wederwaardigheden door België in ons land gekomen. Ondanks de doorstane vermoeie nissen zagen zij er frisch uit, zij zaten goed in de klee- ren en hadden ook eenig geld bij zich. VOLDOENDE BEWIJS? Een gehuwd Hollandsch paar, dat dezer dagen naar Duitschland ging, had, zoo meldt,, Het Volk", aan de grens in Cranenburg een komisch reis-incident. De pas van de vrouw was ter secretarie harer woonplaats onnauwkeurig opgesteld, zoodat alleen haar meisjes naam er op stond, niet dat zij gehuwd was. De stati- onswacht maakte bezwaar om een ongehuwde vrouw, die met een man reisde, door te laten en na de opmer king, dat het een gehuwd paar betrof, werd opnieuw bezwaar gemaakt, wijl dan de pas niet deugde. Het tweetal werd daarop voor den dienstdoenden officier door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 25) o „Je verlaat al je vrienden en familie-betrekkingen en blijft in dit vergeten oord, waar je niet eens léven kunt als een lady?" „Oom Joachim zei dat het mijn eenige kans was om een beter leven te leiden." „Onuitsprekelijke ouwe gek", zei Susie met bittere verachting. „Dat geld zal du9 weggegooid worden aan de Duitschers? Alsof er in Engeland geen armen genoeg waren, als het nu eenmaal je lust is om als weldoenster te poseeren 1" „Och, ik verlang nergens voor te poseeren ik wil alleen ongelukkige menschen helpen", riep Anna uit, en zij legde haar wang liefkozend op Susie's onwillige hand. „Wees nu niet boos op mij, vergeef mij als ik dwaas ben en heb geduld met mij totdat ik begrepen heb, dat ik een gansje ben en terug kom kruipen naar jou en Peter. Maar ik moet het doen ik moet het probeeren, ik w i 1 doen wat ik denk dat het beste is" „En wie zijn die ongelukkigen, als ik je vragen mag, die gelukkig gemaakt moeten worden?" „O, waar ik het meest medelijden mee heb en die door niemand anders geholpen worden dat zijn de beschaafde armen, als ik die maar bereiken kan." „Ik heb nooit gehoord van beschaafde armen", zei Susie. Anna lachte weder. „Ik heb het vanmorgen alles in het bosch overdacht", zei ze, „en het kwam plotse ling duidelijk bij mij op dat dit groote, ruime huis niet bestemd kan zijn om niet gebruikt te worden en dat in plaats van de armen te gaan opzoeken en hun geld te geven zooals men gewoonlijk doet, het veel beter zou wezen om vrouwen uit de betere klasse der maat schappij, die geen geld hebben, en afhankelijk en on gelukkig zijn, bij mij te laten wonen en het mijne met mij deelen en hen alles te geven wat ik heb previes hetzelfde, zonder eenig onderscheid. Er is hier plaats voor twaalf personen op z'n minst, en zou het niet geleid, die nu om bewijzen vroeg, dat ze gehuwd wa ren. Zoo vroeg hij om de trouwringen te mogen zien, met name het inschrift aaa den binnenkant, maai' tr moest hem geantwoord worden, dat zulk een inschrift in Holland niet gebruikelijk was. Ja, dat was een moei lijk geval, er moest toch een bewijs geleverd worden. Daar kreeg de officier een inval: „Wat zoudt u er van zeggen, als u elkaar eens een zoen gaf?" Nu, daar hadden de beiden volstrekt geen bezwaar tegen en zij zoenden elkaar hartelijk, misschien wat te hartelijk voor een echtpaar, vond de officier, maar hij was toch overtuigd, en onze landgenooten mochten passeeren. APELDOORN „DROOG GELEGD". Terstond bij het legermobilisatie, nadat een groot aantal militairen hier ter plaatse waren ingekwartierd, vaardigde de burgemeester van Apeldoorn een verbod uit, waarbij de verkoop van sterken drank aan caféhou ders werd verboden, met bepaling dat dit verbod van kracht was, zoowel voor burgers als voor militairen. Dit verbod werd later nog verscherpt door ook aan slijters den verkoop van sterken drank te verbieden, waarvan hun alleen ontheffing werd verleend voor den Woensdag van 's morgens 8 tot 's avonds 5 uur om hun klanten aan huis te bedienen. Aan alle deze voorschriften werd streng de hand ge houden. Bij gebleken overtreding werd de zaak zonder pardon voor veertien dagen gesloten, terwijl er een schildwacht voor op post werd gezet. Een tiental her bergiers, die het er wel eens op hadden gewaagd, toch sterken drank te verkoopen, zijn op bovengemelde wijze gestraft. In de gepasseerde Kerstweek werden alle deze ver bodsbepalingen ingetrokken. Er mocht weer worden getapt en verzocht, uitgezonderd op de Zon- en Feest dagen. Velen, zoowel burgers als militairen, die van deze vrijheid een ongepast gebruik maakten en onder den invloed van den drank baldadigheden uithaalden en soms slaags raakten, zijn oorzaak, dat thans, op ver zoek der militaire overheid, het verbod op den verkoop van drank weder in werking is gestelder wordt thans in Apeldoorn geen sterke drank getapt. (Msb.). GEBAKKEN VISCH VOOR DE SOLDATEN. Sedert korten tijd is in de gemeente-vischhal aan de De Ruyterkade te Amsterdam een inrichting gevestigd voor het bakken van visch (voornamelijk spiering), ten dienste van het leger. Zij gaat uit van het centraal-bu- reau voor den atzef van visscherij-producten. De bak kerij verstuurt eiken dag ongeveer 500 K.G. gebakken spiering, wat gelijk staat met 1250 K.G. rauwe. De visch komt uit Harderwijk, Vollenhoven, Lemmer en andere Zuiderzee-plaatsjes en wordt aangevoerd in kotters, die aan den steiger van de vischhal aan het IJ meren. Ze wordt daar dan eerst schoongemaakt door een 19-tal vischvrouwen, die, als er voldoende aanvoer is, 8 uur per dag arbeiden en 17 ct. per uur verdienen. Vijf vischbakkers zijn met het bakken belast tegen een loon van 2 per dag van 8 uur. Er is zooveel te doen (het leger is een hongerige gast en de aanvoer is meestal ruim), dat de mannen meestal overwerken, na tuurlijk tegen vergoeding. Na het bakken wordt de visch afgekoeld op tafels en vervolgens verpakt in kistjes van 25 K.O. De verpakking geschiedt keurig en praktisch in perkamentpapier. Aan de visschers wordt betaald 10 ct. per K.O., wat een mooie prijs is, daar de prijs aan den vischafslag varieert tusschen 7 k 8 cent. Aan het leger wordt de gebakken visch gele verd voor 8 ct. per ons; in den winkel kost ze 10 ct. per ons. De prijs, welke aan het leger berekend wordt, is dus vrij hoog, maar de winst dient in de eerste plaats om te kunnen toeleggen op de dure visch, die goedkoop verkocht wordt; in de tweede plaats is het streven natuurlijk hierop gericht, om de visschers te gen een loonenden prijs aan het werk te houden. KON. NAT. STEUNCOMITé. Blijkens de 20e lijst van het Kon. Nat. Steuncomité is van 26 December j.l. tot 2 Januari aangifte ingeko men 40956.30% vormende met de bedragen der vo- rige lijsten een totaal van 1.376.726.61. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. GRIFFIER PROVINCIALE STATEN. Naar het Handelsblad verneemt, zal voor de benoe ming van een nieuwen griffier van de Staten van Noord-Holland een buitengewone zitting van de Pro vinciale Staten worden gehouden. DOOR EEN AUTOMOBIEL GEDOOD. ONGELUK. Woensdagnamiddag op den Pettelaarschen weg, on der St. Micbiels Gestel, de doofstomme, J. P., oud-leer ling van het instituut door een automobiel overreden. schoon zijn twaalf personen, die alle hoop en moed hebben verloren, voor de rest van hun leven gelukkig te maken?" „O, het meisje ik gekl" riep Susie uit, opspringende van de sofa, niet langer in staat zich in te houden. Zij begon de kamer op en neer te loopen, niet wetende wat zij zou zeggen en wat zij zou doen, zonder eenige sympathie voor ingevingen van weldadigen aard, te alien tijde vervuld van diepe verachting voor idealen, overtuigd dat geen enkel argument zou baten bij een Estcourt, wiens besluit was genomen, verontwaardigd dat het goede geid, zoo moeilijk te verkrijgen, en zoo kostbaar wanneer men het eenmaal bezit, op zulk een manier zou worden weggeworpen. Zij was verbijsterd door de moeilijkheid van den toestand, want hoe kon een jong meisje van Anna's leeftijd alleen wonen, en een huis besturen vol beweldadigde menschen? Zou den die beweldadigden zelf voldoende beschermd zijn? Zouden haar vrienden in Londen dat vinden? Zouden zij het niet afkeuren, dat zij, Susie, tot dit al les haar toestemming had gegeven? Alsof zij het verhinderen konOf zou men verwachten dat zij hier op deze plaats bij Anna zou blijven, totdat zij trouw de? Als iemand zou willen trouwen met zulk een krankzinnig meisje! „Krankzinnig! krankzinnig, krank zinnig!" riep Susie handenwringende uit. „Ik was wel bang dat je er niet mee op zou hebben", zei de schuldige op den grond gezeten, en zij zag haar met een bedroefd gezicht aan. „Er mee op hebben! O, krankzinnig, krankzinnig!" en zij zette haar wandeling voort, steeds handenwrin gende. „Nu, je wilt dus blijven", zei ze en ze bleef plotse ling tegenover Anna staan, „ik ken je voldoende en zal mij geen moeite geven om met je te redeneeren. Het geld van dien dwazen ouden man heeft je hoofd op hol gebracht ik wist niet dat je zulk een zwak hoofd hadt. Maar denk eens goed na als ik weg ben je zult er tijd en rust genoeg voor hebben en vraag je zelf eerlijk af of hetgeen je van plan bent te doen de goede manier is om mij alles wat ik voor je gedaan heb, te vergelden en al de uitgaven, die ik mij voor je getroost heb, goed te maken. Je weet wat ik voor je wenschte en je geeft er geen zier om. Dankbaar kind Er is geen sprankje dankbaarheid in je heele lichaam. Er bestaat geen zelfzuchtiger wezen, en ik kan niet ge- looven dat ondankbaarheid en zelfzucht de eigen schappen zijn, die een heilige vormen. Heb het hart Hjj werd naar het Intituut vervoerd, waar hm aan- toiids geneeskindige en geestelijk hulp werd verleend Na verloop van eenige uren, is hij echter overleden. ONZE BRANDWEER. Men schrijft ons uit de hoofdstad: In de Wueusoag gehouden vergadering van onzen gemeenteraad is besloten, aan den heer J. Meier eervol ontslag te verleenen als commandant van de brand weer. Hoewel nog niet oud, heeft de heer Meier ge meend, het bijltje erbij te moeten neerleggen, en het zal den commandant ongetwijfeld goed gedaan hebben, dat de burgemeester zich gedrongen gevoelde, „een woord van lof uit te spreken jegens dezen zoo verdien stelijken ambtenaar, wiens reputatie zoowel in binnen- als buitenland erkend is". Inderdaad, commandant Meier ia de groote organi sator van onze brandweer geweest. Hij heeft die brandweer beroemd gemaakt Niet alleen mist zij in ons land haar gelijken, maar ook heeft men in het bui tenland betrekkelijk weinig organisaties, die met de Amsterdamsche brandweer in één adem mogen wor den genoemd. Door de heele stad heeft de brandweer haar voelheooms, en bij brand of bij geruchten van brand rijden uit de meest nabijgelegen remises spuit en ladderwagen. Binnen de vijf minuten nadat er alarm gemaakt is, is voldoend materieel op de plaats des on- heils en bijna steeds gelukt het, den brand in zijn be gin te smoren. Het is jammer, dat de groote organisator van dit al les weggaat. Officieel heet het wegens gezondheidsre denen, maar er wordt gefluisterd, dat de heer Meier bang was, dat de z.g. democratische elementen in den Raad aan de organisatie het militair karakter zouden ontnemen, en dat de heer Meier, om botsingen te voo- komen, zijn ontslag aanvroeg. Met name het erkennen van de vak-organisatie was den heer Meier een gruwel, naar het schijnt, en hij weigerde dit ook steeds, on danks allen aandrang van uit den Raad. EEN OESCHENK VAN DE ENGELSCHE REGEERING. Kapitein Voorham, gezagvoerder van he Neder- landsche stoomschip „Flora" van de Kon. Ned. Stoom bootmaatschappij, dat een aantal Engelsche zeelieden van de drie onder onze kust in den grond geboorde Engelsche oorlogsschepen heeft gered en te IJmuiden binnengebracht, werd naar het Hbld. meldt, Woens dag te 's-Gravenhage ontvangen door den Engelschen gezant, die hem namens de Engelsche regeering met een hartelijke toespraak een zilveren beker met inscrip- toe overhandigde, benevens de zilveren St. George- inedaille. Gisteraamiddag heeft het plaatselijk bestuur van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingsmaatschappij in het kantoor van de Visschershaven te Scheveningen een verrekijker met inscriptie aan den schipper K. Vro lijk en vier bronzen medailles aan de matrozen W. Toet, H. van Duin, A. Jongejan en G. Vrolijk, van de „Scheveningen 24" uitgereikt naar aanleiding van de redding op 5 November 1914 van de equipage van de „Scheveningen 169", logger van de maatschappij „Ster- na", die op een mijn gestooten was en vergaan. VOLKSHUISVESTING. Bij Kon. besluit van 21 December is aan de gemeen te Velen verleend een voorschot uit 's Rijks kas tot een bedrag van ten hoogste 290,000, teneinde genoem de gemeente in taat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Woningbouwvereeniging Velsen aldaar, ten behoeve van den bouw van een 122- tal arbeiderswoningen op van de gemeente in erfpacht te verkrijgen terreinen. UIT SCHERMERHORN. De landerijen van het Burgerlijk Armbestuur hebben in publieke verhuring opgebracht 814 tegen 800 bij de op twee jaar geleden gehouden verhuring. Bij de Necl. Herv. Gemeente zijn gekozen tot ou derling de heer J. Langereis; tot diaken de heer N. F. Helder in plaats van den heer J. Krul, die voor eene herbenoeming had bedankt. UIT HENSBROEK. Donderdagavond vergaderde bij den heer Mantel het ziekenfonds „Help elkander" onder leiding van den Voorzitter L. Groot. Uit het verslag van den Secretaris-penningmeester stippen we het volgende aanontvangsten van 1 Aug. —1 Jan. 100, 40, uitgaven slechts 11,90%, daar feen enkele ziekteuitkeering behoefde plaats te hebben. iet totale bezit der vereeniging is gestegen tot bijna 1000 gld., waarvan ongeveer 940 op de R. P. Sp. is geplaatst. Het aantal leden is thans 59. Besloten werd voor 600 in te schrijven op de Staats leening. niet weer tot mij te spreken van dien onzin van plich ten tegenover je naasten. Een Engelsche vrouw die haar geld gaat verspillen aan liefdadigheid tegenover Duitschers „Het is Dustsch geld", fluisterde Anna. „En hier te gaan wonen, hier te gaan wonen. O, het is krankzinnig, krankzinnig!" En daar Susie dreigde te stikken in haar verontwaardiging, zette hij haar wandeling en ook haar gebaren voort en stampte hard met haar hooge hakken op den houten vloer. Zij had Letty en miss Leech dien eigen morgen graag mee naar huis willen nemen en Anna straffen door haar geheel alleen te laten; maar dat durfde zij niet om Peter Peter was altijd op Anna's hand als er verschil van meening was en hij zou stellig iets vree- selijks doen als hij er van hoorde misschien ook wel hier gaan wonen en nooit bij zijn vrouw terug ko men. O, die halve DuitschersWaarom was zij ge trouwd in een familie met zulk een smet in het bloed? „Je zult iemand bij je moeten nemen hier", zei ze, zich tot Anna wendende, die nog op den grond bij de sofa zat, met een uitdrukking op haar gezicht van veront schuldiging en boete gemengd met een standvastig heid, die Susie maar al te wel kende. „Je kunt hier toch niet alleen blijven? Ik zal miss Leech hier laten tot het eind van de vacantie, ofschoon ik mij volstrekt niet den schijn wil geven je aan te moedigen, maar dan zie je dat ik mijn plicht doe en altijd gedaan heb, of schoon ik er niet over praat. Als ik thuis kom zal ik uitzien naar een oude dame, die er geen bezwaar tegen heeft hier te wonen en die kan toezien dat je je niet maakt tot de risée van de heele wereld. Op den dag dat zij komt, zendt je mij ijmn kind terug." „Het is vriendelijk van je dat je Letty hier wilt laten, lieve Susie „Lieve Susie!" „Maar ik ben niet van plan de risée te worden, zoo als je het noemt", ging Anna voort, terwijl een flauwe glimlach in haar oogen schitterde, „en ik heb geen Engelsche noodig. Waar zou zij hier voor dienen? Ik had er over gedacht aan den dominé te vragen mij liever een Duitsche dame te zenden een ernstige, eenvoudige vrouw, van gevorderden leeftijd, zooals oom Joachim schreef." „O, oom JoachimSusie kon dien naam niet uitstaan. Het was die hatelijke, oude man, die Anna's hoofd met die denkbeelden had vervuld. Haar geld na laten was prachtig, maar zijn invloed te gebruiken om UIT OUDKARSPEL. Het bestuur van het Diaconiehuls der Ned. Herv. Gemeente alhier, dat tot dusverre berustte bij den Ker- keraad in zijn geheel, werd thans, krachtens besluit van eene gecombineerde vergadering van Kerkeraad en Kerkvoogdij, opgedragen aan twee Regenten, die onder toezicht van den Kerkeraad met de leiding der zaken belast zijn. Tot deze functie werden door den Kerkeraad be noemd de Voorzitters der beide colleges, die, 't een door zijn toezicht en' leiding, 't andere door zijn geldelijken steun, het Diaconiehuis dienen er in stand houden. Het zijn de heer A. Kroon Pzn. en de Voorgangers der Ge meente. Regenten worden benoemd voor een tijdsduur van vier jaren, als wanneer een van beiden aftreedt en niet terstond herkiesbaar is. Wie na de eerste vierjarige periode aftreedt, zal alsdan bij loting worden be paald. KORTE BERICHTEN. Voor de Rotterdamsche rechtbank werd gisteren een jaar gevangenisstraf geëischt tegen een 26-jarige schrijfster bij de posterijen en telegrafie aldaar, wegens het zich toeeigenen van bedragen van 10 en 100, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden. De gemeenteraden van Grootebroek en Midwoud besloten een rechtsingang ttn te gaan tegen mr. c. d. Hegge Zijnen en mr. Jan Vijn te Amsterdam, in zake hunne vorderingen wegens het onderzoek naar de mo gelijkheid der oprichting eener West-Friesche Centrale. Te Roosendaal is een Belgische vluchteling aan gekomen, die 104 jaar oud is. Het verbod van uitvoer van paarden is zoodanig herzien, dat dit ook van kracht zal zijn voor den uit voer van jonge paarden. Een zestal Duitsche soldaten, bij het begin van den oorlog in de maand Augustus op Belgisch grond gebied gewond, en sedert te Maastricht verpleegd wordende in de Roode- Kruis inrichtingen hebben een gunstig bericht ontvangen van onze regeering op een door hen ingediend verzoekschrift, om naar Duitsch land te kunnen terugkeeren. STADNIEUWS. OORLOGSBROODWEKEN IN ZICHT! Eenige dagen stonden ze „onder de geboden", een 23-jarige hier in garnizoen zijnde hospitaalsoldaat, uit Utrecht afkomstig, en een twee jaren minder tellend Alkmaarsch meisje, woensdag was als trouwdag be paald, doch het huwelijk is niet doorgegaan. Van middag hing een „burger" slapend tegen één der wanden van de politiewacht, een militaire uitrusting tot een bundeltje bijeengebonden, lag op een bank dicht bij hem. Woensdag was hij op het stadhuis komen vertellen, dat z'n vader ongesteld was en dat het huwelijk daarom niet kon doorgaan. De soldaat-in-politiek, die in eenige winkels op crediet al inkoopen had gedaan, was inmiddels niet waar zijn plicht hem gebood te zijn. De garnizoenscommandant vroeg zijn aanhou ding wegens desertie, welke door de politie is ge schied. De jongeman, die, al was hij niet getrouwd, wel een „bruiloftsglaasje" bleek te hebben gedronken, zal voor den commandant worden geleid. De voor hem noodige permissie om in het huwelijk te treden, alsmede het met verlof gaan zonder verlof, zullen wel aanleiding geven tot een onderhoud, dat andere dan wittebroodsweken in uitzicht stelt. DE HAARLEMSCHE TRAM. De Haarlemsche tram heeft tegenwoordig nog al eens een ongelukje. Tien dagen geleden viel de laatste tram van hier tusschen Castricum en Noorddorp om ver en gisteravond derailleerden bij het voormalige Tolhek alhier de machine en een wagen van de tram, welke om 9.40 van Alkmaar vertrekt. De conducteur ging terug en inviteerde de passagim voor de laatste tram voor een wandelingetje van den Nieuwlandersin- gel naar het Tolhek, want de laatste tram uit Haarlem kon zijn eindpunt natuurlijk niet bereiken. Den gehee- lep nacht is men aan het werk geweest om de zware locomotief weer in de rails te krijgen; vanmorgen was de dienst weer geregeld. DIEFSTAL VAN EEN HOND. De zwervende koopman J. S. kocht iets in een win kel aan den Omval en nam bij die gelegenheid een hond mee. In de Schermer trachtte hij het dier aan den man te brengen. De veldwachter Brugman bracht den stelenden koopman over naar het politie-bureau al hier. GESLAAGD. Voor het op 14 en 15 Dec. j.l. te Amsterdam door op het gemoed van een zwak, jong meisje te werken, met zijn slappe Duitsche philosofie omtrent een beter leven en zulk een onzin, zooals hij blijkbaar gedaan had op zijn tochten met haar, dat was zoo schandelijk, dat zij geen woorden kon. vinden, sterk genoeg om haar meening uit te drukken. Iedereen zou haar de schuld geven van hetgeen er gebeurd was, iedereen zou haar bespotten en zéggen, dat, zoodra zich maar een gelegenheid had voorgedaan om te ontsnappen, Anna er gebruik van gemaakt had en een leven van eenzaam heid en ontbering ieder ander leven verkoos bo ven al de genoegens van een leven in de beschaafde maatschappij in Susie's gezelschap. Peter zou zeker heel boos op haar zijn en haar verwijten dat zij Anna niet gelukkig genoeg gemaakt had. Niet gelukkig ge noeg! Het meisje had haar op zijn minst driehonderd pond 's jaars gekost met de kostbare opvoeding die zij genoten had en al haar toiletten toen zij uitging; en als driehonderd pond 's jaars, die je voor een meisje uitgeeft, haar niet gelukkig konden maken, dan wou zij wel eens weten wat dan wel. En niemand geen enkele van die akelige menschen in Londen, die zij haatte, al wou ze het niet weten zou een enkel woord van afkeuring over hebben voor Anna. Dat had nooit iemand gedaan. Al haar kuren en grillen de laatste jaren, toen zij zoo lastig was men lachte er om Susie wist heel goed, dat zij toegeschreven wer den aan de manier, waarop zij Anna behandelde. De manier, waarop zij haar behandelde, ja! De gedachte aan die dingen maakte Susie razend. Zij had zich veel voorgesteld van de volgende „season", haar knap schoonzusje bij zich te hebben in de gelukkige stem ming, waarin zij verkeerde na de erfenis, en ze had niets dan voordeel verwacht van Anna's tegenwoordig heid in haar huis een Anna die zelf geld verteerde en waarvoor men niets behoefde uit te geven. En zon der twijfel zou zij overgehaald kunnen worden de kos ten voor de huishouding te deelen. En nu moest zij alleen naar huis en men zou haar berispen en uit lachen. Het vooruitzicht was bijna meer dan zij ver dragen kon. Zij ging naar de deur, deed die open en naar Anna gekeerd, loste zij een laatste schot. „Laat nooit iemand", zei ze met een stem die trilde van de diepste verachting en walging, „laat nooit i emand, die gelukkig wil zijn, een cent uitgeven voor de fami liebetrekkingen van haar man." En toen riep zij Hiltonen zij bleef Hilton roepen, totdat deze kwam en verhinderde Anna zoodoende een woord meer te spreken. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2