X f, BELGIE. OOSTENRIJK. NEDERLAND. FEUILLETOS. DE WELDOENSTER TARIA. sche missie, waarbij <tc Kamer-Voorzitter op trad als tafelpresident, werd de boop uitgesproken, dat Frankrijk Roemenië spoedig zouden samenwerken in het belang van de edele zaak voor de handhaving van de rechten der volkeren. MEDEDEELINGEN VAN DEN „OOGGETUIGE." Uit een telegram van den Engelschen „ooggetuige" blijkt, dat de aard van dien strijd in Vlaanderen, waar het water mede een krachtdadig wapen is, geheel an ders is geworden. Op 4 Jan., zoo verhaalt de „ooggetuige", hoorden onze mannen het geluid van pompen in de loopgraven van den vijand, tegenover ons centrum. Zij veronder' stelden, dat de Duitsehers voor het droogmaken der loopgraven pompen gebruikten, die in beweging wen den gebracht door electriciteit uit Rijssel. Op somml ge plaatsen hebben de Duitsehers getracht water te pompen uit hunne loopgraven in de huizen, echter zon der succes. Het probleem hoe het water kwijt te raken houdt aan beide zijden de aandacht gespannen. Het modderige water is zeer moeilijk op te pompen, heeft men echter de pompen erop ingericht, dan is nog voort durend pompen en uithoozen noodig. Aviateurs berichten, dat geheele districten in Zuid' België overstroomd zijn, doordat de Schelde en de Leie buiten hare oevers zijn getreden. De animositeit tusschen Noord- en Zuid-Duitschers moge door de pers zijn overdreven, dat zij echter be staat blijkt uit de mededeelingen van Saksische en Bei' ersche gevangenen. Er heerschen nog steeds typheuse koortsen in het vijandelijke leger. De Duitsehers hebben zeer zware verliezen geleden de gemiddelde sterkte der compagniën is gedaald tol bijna 50 pGt. De ondervindingen, in dezen oorlog opgedaan, heb ben groote wijzigingen gebracht in de tot dusveye gel dende theorie, maar niets is vermoedelijk zoo onder schat als het effect der sterk ontplofbare projectielen, afgeschoten door kanonnen en houwitsers. De Duit sehers komen nu eerst tot het besef van hun vernielen de uitwerking. Het succes van de Japanners te Port Arthur ga: reeds een denkbeeld van de uitwerking van de zware houwitsers op permanente versterking, de uitwerking echter op sterk verschanste veldtroepen was een volsla gen verrassing. Deze tak van den oorlogsdienst is van grooter gewicht geworden dan ooit te voren en zeker grooter dan sedert den tijd van Napoleon. In de laat ste honderd jaren werd geschut tegen veldtroepen meer gebruikt om een moreel effect teweeg te brengen dan om materieele resultaten te bereiken. Deze oorlog ech ter heeft bewezen, dat de artillerie een voorname factor is tot ondrmijning van het weerstandvermogen van den vijand. Het is thans moeilijk geworden de loopgraven te verbergen voor het oog van den aviateur. Is eens de positie aan de artilleristen bekend en het juiste mik punt gevonden, dan zijn de loopgraven in hare geheele lengte spoedig stuk geschoten en de versperringen uit den weg geruimd. Uit de mededeelingen der gevangenen blijkt, dat ook het moreel effect zeer groot is en dat de artillerie der geallieerden geleidelijk de overhand krijgt op die der Duitsehers. DE GALICISCHE ADEL. De Keizer heeft vanochtend een afgevaardigde van den Galicischen adel ontvangen, die nem kwam huldi gen. Landmaarschalk Niezabitowski hield een toe spraak, waarin hij betoogde, dat de Oostenrijksch-Hon- ;aarsche monarchie vecht voor haar recht, haar veilig- eid voor de rechten en den vrede in haar toebehooren de landen en een vreedzame en veilige toekomst voor Europa en zijn kuituur. De Keizer dankte, zeide met smartelijken te zijn ver vuld wegens de zware beproevingen, welke Galicië worden opgelegd en hoopte dat ae opoffering moge worden vergoed door een eervollen, standvastigen vrede. DE OORLOGSLEENING Zondagavond werd uit de allerbeste bron bericht, dat het aantal inschrijvingen op de oorlogsleening was gestegen tot 225 millioen. UITGEBREID VERLOF VOOR DE LANDWEER. De Telegraaf meldt: Naar wij uit betrouwbare bron vernemen beves tiging gewerd ons bovendien van twee zijden heeft onze regeering, in overleg met den opperbevelhebber, besloten, voor de landweerplichtigen, onder de wape nen sinds 1 Aug. J.I., een meer uitgebreid verlof in te stellen, met dien verstande, dat door dezen maatregel een groot aantal landweermannen gedurende een be- door de aekrijlster van „Elizabeth and her German Garden". 27) o „Een Christelijke dame van edele gevoelens," dic teerde de predikant, en het was of hij de woorden van het plafond af las, „biedt een tehuis aan te haren huize ,.Is dat de advertentie?" vroeg Anna. „biedt een tehuis aan te haren huize „Dat begin bevalt mij niet," zei Anna aarzelend, „die edele gevoelens wou ik er liever buiten laten." „Zooals de freule verkiest. Bescheidenheid kan nooit iets anders dan een sieraad wezen. „Een Christelijke dame „Maar waarom Christelijke dame? Waarom niet gewoon dame? Zijn er dan ook heidensche dames, dat u zoo aandringt op Christelijk?" „Erger veel erger dan heidensch," aniwoordde de predikant, terwijl hij rechtop ging zitten en zijn oog appels, op haar vestigde; en zijn stem daalde tot een sissend gefluister, een vreemd contrast met zijn honig- zoeten toon van zooeven. De heidenen wonen in ver ben landen waar zij zich stil houden, totdat onze zij zendelingen hen vergaderen tot de schaapskooi, de kerk maar hier, hier in ons midden, hier overal, en zij halen ons het geld uit den zak, het brood uit dien mond, hier zijn de Joden." Het is onmogelijk den toon van angst en haat te be schrijven waarop dit woord werd uitgesproken. Anna staarde hem aan, geheel verward. „De Joden?" her haalde zij. Een van haar grootste vrienden in Enge land was een Jood, een voortreffelijk man, zij moest glimlachen als zij maar aan hem dacht, zoo geestig en aardig en vriendelijk was hij. En over Joden in het algemeen kon zij zich niet herinneren ooit iets ge hoord te hebben. langrijk deel van de week hun zaken zullen kunnen waarnemen. KAASUITVQER. Vanwege het Secretariaat van da Vereeniging van Zuivelfabrikanten in Nederland wordt het volgende medegedeeld In een bericht, hetwelk dezer dagen naar aanle ding eener buitengewone algemeene vergadering van de Vereeniging van Zuivelfabrikanten in Nederland in de pers de rondte deed, werd gewezen op het feitdat coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland welke zijn aangesloten bij een exportvereeniging ten opzichte van andere fabrieken in eene bevoor rechte positie verkeeren wat betreft den uitvoer van kaas. Naar aanleiding hiervan wordt thans nader opge merkt, dat deze vereeniging geen schuld treft van de daarin gelegen onbillijkheid aangezien de leden van de export-vereeniging door het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van kaas waren vrijgesteld van de verplichting zich als exporteur op te geven. Anders staat het ten opzichte van sommige grossiers van welke bij bet R. C. B. orders inkwamen ten be hoeve van de binnenlandsche consumptie en waarvan het niet altijd zeker was, dat de ontvangen kaas niet werd uitgevoerd. Er zijn gevallen geweest, waarbij een sterk vermoeden van fraude gewettigd was. SCHADE AAN HET ONDERWIJS. Aan een R. H. B. S. in Friesland is door de raobili satie de ieeraar in het Engelsch sedert de groote va cantie afwezig. Het rijk is niet bereid een tijdelijke leerkracht aan te stellen. Een ingezetene heeft eenigen tijd gratis les gegeven, doch is daarmee opgehouden. Een juffrouw uit een plaats in den omtrek verklaarde zich bereid, mits haar het reisgeld worde vergoed. De ouders der leerlingen geven nu, zoo schrijft het „Nieuws", maandelijks 25 cent k f l, om daarin te voorzien. Volgens bericht van den Russischen gezant in den Haag is uit wrakhout, dat op de Russische kust is geworpen, ontwijfelbaar gebleken, dat de Duitsche kruiser, welke ongeveer een maand geleden in de Oostzee tot zinken werd gebracht, de gepantserde kruiser Friedrieh-Karl is. Naar verluidt, worden er niet-officieele onder handelingen gevoerd tusschen Italië en hetVatikaan tot herstel van de diplomatieke betrekkingen. Het bericht dat Franz Léhar, de operette-com ponist, door de Russen zou zijn gevangen genomen, wordt uit Weenen tegengesproken. Sedert het uit breken van den oorlog bevindt hij zich te Weenen. Totnogtoe mochten openbare volksvergaderin gen in Saksen ongehinderd plaats hebben. Thans is echter aan het sociaal-democratische Rijksdaglic Stücklen, die te Grünhalnichen over den wereldoor log en de taak van de arbeidersklasse wilde spreken, door de militaire overheid het optreden verboden, zonder opgave van redenen. Van 23 tot 30 November, het zevendaagsehe tijdvak, waarin de verzending van „ostpakketten naar het veldleger werd toegestaan, zijn bij de postkantoren in Duitschland 6,950,114 particuliere postpakketten voor het veldleger aangenomen geworden. Bij Maastricht, in de buuit van Smeermaes, is, meldt de N. Rott. Crt., in een nacht in de afgeloopen week een soldaat van de grenswacht doodgeschoten door een smokkelende vrouw. De soldaat had haar toegeroepen, dat ze halt moest houden, of dat hij an ders zou schieten, Geïnterneerde Engelsche officieren, die hun eere woord hadden teruggegeven, zijn uit Groningen ont vlucht. Twee zijn reeds in Engeland aangekomen. Za terdagavond trachtten een viertal per auto naar Har lingen te ontkomen, wat evenwel mislukte. BUITENLAND. BERGONGELUK BIJ DAVOS. Ee ntroep van 22 leerlingen van 't „Anstalt Schiers" had gisteren, naar uit Davos gemeld wordt, in gezel schap van twee onderwijzers ee nski-tocht in de rich ting van Parsenhütte ondernomen. Boven Davos raak te de eerste afdeeling onder een lawine en werd bedol ven. De tweede afdeeling begon in samenwerking met de reddingsbrigade de bedolvenen op te graven. Dit is gelukt met allen op één na, die waarschijnlijk om -het leven is gekomen. Een der opgegravenen was dood, een tweede stierf bij het vervoer; de anderen zijn ge red. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. BELASTINGPLICHTIG GEWORDEN BUITENLANDERS. Een zestal personen, allen thans zonder beroep en verblijf houdende in hotel „de Witte Brug" te 's-Gra- venhage, hebben in een adres aan den gemeenteraad „Maar niet alleen het geld uit onze zak en het brood uit onzen mond," ging de predikant voort en hij leunde voorover en deed zijn licht grijze oogen zoo wijd moge lijk open en hij sprak zoo zacht, dat Anna er kippevel van kreeg, „maar ook het bloed het bloed uit onze aderen." „Het bloed uit onze aderen?" herhaalde zij met zwak ke stem. Het klonk vreeselijk. Het deed haar pijn aan de ooren. Het had niets met de advertentie te maken. De vreemde gloed in zijn oogen dee dhaar denken aan fanatisme, aan wreedheid en aan de middeleeuwen. Hij was een zachtmoedig man, zooals zij later merkte, maar krankzinnigheid greep hem aan wanneer het woord Jood maar genoemd werd. „Bloed," ging hij sissend voort, „uit de aderen der Christenen voor de uitvoering van hun ritueele moor den. Heeft de freule nooit van ritueele moorden ge hoord?" „Neen," zij Anna en zij ging steeds meer achteruit naarmate hij voorover leunde naar haar toe, „nooit in mijn leven. Vertel er mij nu niets van, want het het idinkt interressant. Ik zou er een anderen keer graag wat van hooren. „Een Christelijke dame biedt haar ïuis aan," ging zij haastig voort, dat ten minste schreef zij op en keek hem daarna vragend aan. „Ach ja," zei hij met zijn natuurlijke stem en hij leunde weer achterover in zijn stoel en bracht zijn oogen tot den normalen vorm terug, „ik vergeet de ad vertentie weer. „Een Christelijke dame biedt haar huis aan aan anderen van haar stand en sexe die onbemid deld zijn „En geen vrienden hebben en geen hoop," voegde Anna er schrijvende bij. „Gut, gut, sehr gut." „Zij heeft plaats in haar huis op het land," ging An na voort, schrijvende onder het spreken voor twaalf zulke dames en het zal haar genoegen doen al haar fortuin en geluk dat zij bezit met haar allen te deelen." „Gut, gut, sehr gut." „Is het Duitsch correct?" „Volkomen correct. Ik zou er willen bijvoegen: „Nauwkeurige inlichtingen zullen ingewonnen worden door Herr Pastor Manske van Lohm, aan wien alle dier gemeerde - te kennen gevende, dat zij in verhand met de tijdsomstandigheden (oorlog) vooralsnog noodgedwongen aldaar moeten verblijven en dat het iiuu bekend is, dat een buiten lander, langer clan 3 maanden in liet Rijk verblijf houdende belastingplich tig wordt geacht verzocht hen niet in de gemeente inkomsten-belasting (waarvoor zij een beschrijvings biljet ontvingen) te willen aanslaan. Zij voeren aan, dat het langer dan 3 maanden ver blijf houden in deze gemeente onder de gegeven om standigheden „onafhankelijk van hun wil", geheel iets anders is dan wanneer men in tijd van vrede voor va- cantie als buitenlander zich in het Rijk ophoudt o:: verblijft; dat ook de gemaakte en tot het uiterst be perkte gedwongen verteringen van thans, in tegenstel ling met wanneer die worden gemaakt onder de om standigheden zooeven aangegeven, h. i. niet als verte ringsuitgaven kunnen worden aangemerkt, welke be- lastingplichtigheid in zich bevatten; en dat zij ver- meenen, dat bij de heffing der rijksbelastingen voor de personen, die in dezelfde omstandigheden verkeeren als adressanten, die belastingen, welke gelijken tred houden met de gemeente-inkomstenbelasting, thans ook niet worden geheven. VADERMOORD. In het benedenhuis van perceel Conradstraat 104 te Amsterdam heeft zich Zaterdagavond een drama afge speeld. Daar woont de familie De Vries en een van de zoons een 28-jarige jonge man, pas getrouwd kreeg dien avona om 9 uur twist met zijn omstree 60-jarigen vader. Vader en zoon waren beide bootwerkers en het huishouden behoorde niet tot de rustigste. Zoo ook hadden blijkbaar de beide mannen thans wat te veel drank gebruikt. De twist liep zoo hoog, dat de zoon zijn mes trok en de vader een steek in het lichaam toe bracht die spoedig den dood tengevolge had. Een ge weldige consternatie in huis en buurt volgde en de zoon bracht uit zelfverwijt zich zelf verwondingen aan de rechterhand toe, die later in een apotheek werden verbonden. De zoon werd per auto naar het politie bureau overgebracht. EEN VREEMDE WAARSCHUWING. Uit Napels wordt aan het Hbld. gemeld, dat de consul-generaal van de Vereenigde Staten te Genua een aantal Amerikanen, die voornemens waren met de „Rotterdam" van de HollandAmerika-lijn, die op 6 Januari van Genua, en den 8sten van Napels naar Nieuw-York vertrok, tegen de reis met deze boot heeft gewaarschuwd. Het blad verneemt, dat reeds de tus- schenkomst van de Nederlandsche regeering is inge roepen, opdat de Amerikaansche consul-generaal te Genua worde terecht gewezen. LASTIGE SOUFFLEUR. Gisteravond, aldus een bericht in de Delibladen van 2 December, is de voorstelling van „De laatste eer" totaal in de war geschopt. Louis de Vries engageerde voor souffleur tijdelijk zekeren Bataviaschen heer V., doch wenschte dezen niet op de reis mede te nemen. Daarover was V. zoo verbolgen, dat hij, ondanks het vei'bod, even voor de pauze toch achter de coulissen was gezien. Na de pauze bleken de cahiers van den souffleur verdwenen en nergens vindbaar, zoodat het stuk moest gespeeld worden zonder souffleur. Het liep spoedig dooreeen, geheele passages vervielen en het scherm zakte te vroeg, vóór den zelfmoord. De Vries legde aan het publiek het geval uit en werd hartelijk toegejuicht. Het laatste bedrijf liep be ter, ondanks den tegenslag. Het publiek was toegeefe- lijk en applaudisseerde enthousiast. Later bij het wegsleepen der kisten voor het vertrek naar Bandoeng, werden de cahiers daartusschen ver stopt gevonden. De zaak is in handen gegeven van de politie. NED. OYMNASTIEKVERBOND. In het American-Hotel te Amsterdam vergaderde gis teren het gewest „Noord-Holland" van het Neder- landsch Gyinnastiekverbond. Blijkens het financieel verslag bedroegen de ont vangsten in het afgeloopen jaar 3704, een batig sal do latende van 152. De begrooting voor 1915 werd in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op een bedrag van 2872. Het Ge west telt nu 81 vereenigingen met totaal 6000 werken de leden, mannen, vrouwen, jongens en meisjes. Twee nieuwe vereenigingen traden toe, terwijl zich er drie afscheidden. Het aantal mannen-leden verminderde, terwijl de andere categorieën haar aantallen zagen ver meerderen. De uitvoering te Hoofddorp gaf aanleiding tot eenige discussie aangaande het gehalte. Verder werd medegedeeld, dat het Gewest in samenwerking met het Hoofdbestuur zich beijverd heeft tot het verstrekken van turntoestellen aan onze militairen. Het Bestuur werd herkozen. WERKVERSCHAFFING. De werken, welke het te Delfzijl bestaande steunco- irieven moeten worden geadresseerd. De sollicitan ten moeten wezen dames van goede familie, die in wel stand zijn achteruitgegaan door den wil van God." Anna schreef dit op tot het woord „achteruitgegaan" daarna zette zij een punt. „Het bevalt mij niet geheel en al," zei Manske pein zend, „de taal is niet edel genoeg. Edele plannen moeten in edele woorden worden vermeld." „Niet in een advertentie." „Waarom niet? Wij moeten onze goede gedachten niet voor onze medemenschen verbergen, maar liever onze harten openen, onze gevoelens uitstorten, vrij moedig alle deugd en vroomheid die in ons is aanwen den tot stichting en verheuging van anderen." „Niet in een advertentie. Ik behoef het publiek niet :e verblijden." „Waarom het publiek niet verblijden lieve freule. Bestaat bet publiek niet uit eenbeden van gelijke ge voelens als wij Eenheden op den weg naar den hemel, eenheden neergebogen door dezelfde zorgen, verblijd door dezelfde hoop, omlaag getrokken door dezelfde verzoeking als de genadige freule en ik?" Onmiddellijk stortte hij een vloek van welsprekend- ïeid uit over eenheden, want in Duitschland worden xreeken altijd voor de vuist weg uitgesproken, en door voortdurende oefening verkrijgt de geestelijkheid een fatale welbespraaktheid, die ook in de week bij de min ste aanleiding uitbarst en bij geen mogelijkheid gestuit can worden. „O woorden! woorden! woorden 1" bacht Anna die zat te wachten totdat hij klaar was. Toen zijn vrouw de welbekende radheid van tong van zijn bezielde jenblikken hoorde, gloeide zij van trots. „Mijn olf overtreft zich zelf," dacht zij, „de freule zal zich verbazen." En de freule verbaasde zich. Zij zat neder en ver baasde zich, met haar elbogen op ae armen van haar stoel, haar vingertoppen tegen elkaar en de oogen ge vestigd op de vingertoppen. Zij keek hem niet aan, en dat het haar voor hem speet, daar ze wist hoe verschil lend de uitwerking op haar was van hetgeen hij zich voorstelde. „Het is zoo vriendelijk van u dat u mij helpen wilt," derapen van een diep te Farnsura en van de kerkgracht te Uitwierde, beginnen hunne voltooiing te naderen, zoodat, waar men zooveel mogelijk door werkverscbsf fing en dus zoo weinig mogelijk door rechtstreeksere ondersteuning in de behoeften wil voorzien, naar nieuw werk wordt uitgekeken. Tot heden is door het steuncomité, dat zijne gelden uit de gemeentekas ontvangt, en door de gemeente rechtstreeks reeds een bedrag van ongeveer 14,000 voor een en ander besteed. De gemeente heeft sedert eenige dagen een begin gemaakt met het doen makpn eener gedeeltelijke nieuwe rioleering, terwijl, zoo meldt de Telegraaf, in de Zaterdag gehouden raadsver gadering werd besloten a.s. Maandag nog een gedeelte der slooten en goten te Delfzijl te doen dempen en rio- leeren. Kosten dezer rioleeringswerken pl. 14.000. Waar het vroeger toegekende bedrag van 20.000 alzoo niet voldoende blijkt te zijn, stond de Raad an dermaal een gelijk bedrag toe. UIT BROEK OP LANGENDIJK. In de week van 49 Januari werd aan de veiling aangevoerd 12000 bloemkool, 249100 roode kooi, 158200 gelekool, 50600 wittekool, 204 zak roodekool, 1554 baal uien, 40 baal wortelen en 5700 bieten. DRIJVENDE MIJN. Gisternacht is bezuiden Egmond bij paal 39 een drijvende mijn aangespoeld, die heden zou worden gedemonteerd, zoo, bericht „de Maasbode". KORTE BERICHTEN. Thans zal ook, naar gemeld wordt, aan erkende handelaren en kweekers van tuinboonen voor den zaai, onder bepaalde voorwaarden, gelegenheid worden ge geven, vergunning tot den uitvoer eener beperkte hoe veelheid dezer boonen te verkrijgen. Sedert Woensdag wordt te Maastricht vermist de 14-jarige Marie P. Er wordt vermoed, dat het meisje is geschaakt door een Belgischen vluchteling. STADNIËÜWS. DE STAATSLEENING. Naar wij vernemen is bij den Rijks betaalmeester alhier voor een bedrag van bijna 3 millioen gulden ingeschreven op de Staatsleening. PROPAGANDA-AVOND. In de groote zaal der Harmonie, welke geheel ge vuld was, werd gisteravond een door het bestuur van den A. B. B. en de S. D. A. P. belegde propaganda- vergadering ten gunste van de moderne vakbeweging en de sociaal-democratie gehouden. Het nuttige zou dezen avond met het aangename worden verbonden, zoo merkte de voorzitter, de heer K. van 't Veer, in zijn openingswoord op, immers de zangvereeniging „de Stem des Volks" en het kinderkoor „De Kleine Stem" zouden zich doen hooren, terwijl de heer A. B. Kleerekoper, lid der Tweede Kamer, zou spreken over het onderwerp „Onze kleine plicht". De zangvereeniging „De Stem des Volks" trad het eerst voor het voetlicht en zong „De Internationale", van Henr. Roland Holst, en „De boodschap op de Hei". De beide liederen werden heel goed gezongen en met een hartelijk applaus beloond. Toen kwam de afd. A. van „De Kleine Stem". Twee heel aardige lie deren, „Naar 't Duinland" en „Ons Land", vonden een zeer goede vertolking en veel waardeering in de zaal. Maar het applaus was nog luider, ja het nam den vorm van een ovatie aan, toen de kleine meisjes van de afd. B. haar eenvoudige liedjes „Waschdag" en „Klein Jantje" zeer lief ten gehoore brachten. De heer G. Anderson, de directeur der koren, verdient stellig lof. De zoo goed geleide ambitie der jeugdige zang- sters zal ongetwijfeld de „Stem des Volks" mooi ten goede komen. De heer Kleerekoper, die hierop het woord ver kreeg, meende na de mooie zangnummers een zware taak te hebben, hij had heel wat concurrentie dezen avond. Spr. wilde met het oog op de aanwezigheid der kinderen een bevattelijk betoog houden, zonder te diep op de dingen in te gaan. Spr. wees er op, dat het aantal menschen in vredestijd, dat, toen alles schijn baar vredig ging, zich bewust was van het komende kwaad en den weg om het alsnog te keeren, heel klein was. Daarom is het zoo dom, dat sommigen meenen te moeten zeggen: Die Bocialen hebben het niet kunnen tegenhouden en dat schijnt dus het ware niet te zijn. Het geslacht van vandaag zal in de geschiedenis wor den genoemd als een geslacht van dieven, roovers en moordenaars. Wij moeten zorgen, dat het nageslacht wete, dat een kleine groep althans hiertoe niet be hoort. Spr. wees er op, dat voor ons het oorlogsgevaar niet voorbij is. Het kan best zijn, dat wij als laatste be drijf zullen volgen, zooals België het eerste is ge weest. De door de Koningin gelaste mobilisatie de volksvertegenwoordiging heeft hierbij niets te zeggen heeft den vrede tot oogmerk, stroomingen om zich in den oorlog te mengen zijn er in ons ïaxid niet Om dat het doel der mobilisatie de vrede is, hebben de so ciaal-democraten de mobilisatie-gelden bewilligd. Spr. zette daarna uiteen, dat de vraag of Duitschland of zei ze minzaam maar zonder dat het er iets bi] te pas kwam, toen de pauze waarnaar zij zoo zeer valaagd had, eindelijk was aangebroken. „Er was iets anders waaromtrent ik u wilde raadplegen. Ik moet iemand hebben tot gezelschap een Duitsche dame die niet jong meer is en mij helpen wil in de huishouding." „Ja, ja, ik begrijp u. Maar zouden die twaalf niet voldoende gezelschap zijn en hulp in de huishouding?" „Neen, ik zou niet willen dat ze meenden iets voor mij te moeten doen tot vergelding van hun logies. Ik wou het liefste dat zij precies deden, waar zij zich het gelukkigst door voelden. Zij zullen allen een treurig leven gehad hebben en moeten nu geen tijd meer ver beuzelen met dingen te doen die zij niet heel prettig vinden." „O, een edele edele gedachte," fluisterde de pre dikant, die even onpractisch was als Anna en bekoord was door vaagheid van haar weldadig plan. „De gezelschapsdame die ik zoek moet een heel ander soort mensch zijn, zij moet mij helpen voor salaris." „Zeker dat begrijp ik." „U zou mij misschien ook willen helpen om een ad vertentie op te stellen voor zulk soort dame „Zeker, zeker. Mijn vrouw heeft een zuster Hij zweeg. Anna keek dadelijk op. De mogelijkheid dat zijn vrouw zusters had was niet bij haar opgeko men. „Lieber Schatz," riep hij zijn vrouw toe, „wat doet je zuster Helena tegenwoordig?" Frau Manske stond op en kwam vroolijk naar hem toe; het was een ware verlichting voor haar. Wat zeg je lieve Adolf?" Hij nam haar hand in de zijne, streelde ze, en sloeg eindelijk zijn arm om haar middel en liet dien daar terwijl voortpraatte; alles tot zeer groote vreugde van Letty, voor wie dit de bekoorlijk- eid van iets totaal nieuws had. „Is je zuster Helena tegenwoordig in het ouderlijk huis?: vroeg hij terwijl hij haar innig aanzag, war- ele mer zelfs dan bij andere gelegenheden wanneer er toe schouwers bij waren. Wordt vervolgd. ■r- .1 -A xX fcl I mmgSSBSStS® i!q txrnonr liii forunil Viii Viior JtitiiiY o on tq rr urar.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2