Van het westelijk oorlogsterreln. Vaa het oostelijk oorlogsterreln. Vm kt zuidelijk «Éfstakl FRANKRIJK. AMERIKA. RUSLAND. OOSTENRIJK. TURKIJE. DENEMARKEN. NEDERLAND. Telegrammen van keden. Yaria. De heeren, die zoowei op het departement van Mn- nenlandsche zaken als het ministerie van buitenland- sche zaken ontvangen, wensc'nen ook kennis te nemen van de wijze, waarop de door Duitsche troepen bezet te gedeelten var Russisch-Polen van levensmiddelen worden voorzien. Te dien einde zullen zij met een afdeelingsdirecteur van het rijksministerie van binnenlandsche zaken en een door den opperbevelhebber daarvoor aangewezen officier in de eerstvolgende dagen een rondreis doen door Russisch-Polen waar de plaatsen Bendsin met het kolen- en ijzerdistrict van Losnowitsj, Tsjenstochof, Lowitsj, Koetro en Kolo zullen worden bezocht. Het zou der rijksregeering aangenaam zijn, indien de liefdadigheid in Amerika, die zoo gunstig heeft ge werkt voor het door den oorlog noodlijdend geworden België, ook het een en ander zou willen doen voor de burgerbevolking in Russisch-Polen, die op verschillen de plaatsen aan nog erger ellende ten prooi is. EEN AFSTRAFFING VAN DEN „MARTIN." Het Wolffbureau meldt uit Bazel Onder den titel „De Martin aan den schandpaal" schrijft de Bazeler „National Zeitung": Acht dagen geleden wezen we op een smaadartikel van den „Ma- tin", waarin twee Zwitsersche geneesheeren de beide keizers van Duitschland en Oostenrijk op grond van lichamelijke gebreken aan de algemeene verachting Erijsgaven. Wij uiten toen reeds twijfel aan de echt- eid van deze Zwitsers. Intusschen hebben nu onder zoekingen Van de „Neue Helvetische Gesellschaft" te Montreux, Lausanne, Geneve getoond dat dr. Fromlet uit Montreux, die als schrijver van het hoofdartikel in den „Martin" teekende, met bestaat, dat dr. Neippt, waarop Fromlet zich beroept en de Vereeniging van Welsch-Zwitsersche geneesheeren, die in den „Matin" als het gebied van werkzaamheid van dr. Neippt wordt genoemd, echter in bestaan en eindelijk dat het tijd schrift, waarin de verklaring van Neippt zou zijn ver schenen ook niet bestaat. Het blijkt dus dat de heele geschiedenis van begin tot eind is gelogen. Denemarken krijgt het nu rechtstreeks. Ook heeft Denemarken een groote hoeveelheid'levensmiddelen, vooral graan, die het anders uit havens van Oost en Zwarte Zee ontvangt, ait Amerika moeten laten komen. DE DUITSCH-AMERIKANEN. Volgens de Kölnische Volkszeitung heeft de béken de paedagoog dr. Hexamer, voorzitter van het Ameri- kaansche onderwijzersgenootschap, een oproep gericht tot de Duitsch-Amerikanen om o ^morgen m alie ste den protestvergaderingen te hcimen tegen de Engelsch gezinde houding der Amei ikaansche regeering'. Reeds in de tweede ooriogsweek is ui Detroit een telegram gezonden vap den staatssecreiai is Bryan, waarin de zen zijn partijdige houding weru verweten in de kwes tie van het station voor draadlooze telegrafie. In het telegram werd er op gewezen dat door het eenzijdige optreden de vele Duitsche democraten werden ge kwetst en van de partij vervreemd. De laatste verkie zing heeft die vrees bewaarheid. De democraten verlo ren vele zetels. Een nationale verkiezing zou, met het oog op de thans onder de Duitsch-Amerikanen heer- schende verbittering, gevaarlijk voor de tegenwoordige regeering kunnen zijn. HET ENGELSCHE ANTWOORD. De heer Wilson heeft zich over het voorloopige ant woord van Engeland tot dusverre in het geheel niet uitgelaten en zal dat ook niet doen, vóór het definitie ve antwoord is ontvangen. Die afwachtende1 houding zal de geheele regeering aannemen. Intusschen heeft de president verklaard, dat de re geering ingenomen is met den ronden en vriendschap- pelijken toon van het antwoord; ofschoon verdere ge- dachtenwisseling zal volgen, is zij overtuigd dat het geschil zal worden beslecht in voor beide partijen be vredigenden zin. DE KANAAL TUNNEL. De Fransche bladen bevatten pen ingezonden stuk van den afgevaardigde Gouthier de Clagny, die Frankrijk en Engeland aanmaant het veelbesproken plan van een tunnel onder het Kanaal zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken. Hij wijst op het voordeel dat de bondgenooten thans van een zoo gemakkelijk communicatie-middel zouden hebben en geeft in over weging nog tijdens dezen oorlog zoowel te Dover als te Calais met net werk te beginnen. De tunnel aldus betoogt de schr. verder zou tevens een symbool zijn van de vriendschap, die voor taan Engeland en Frankrijk vereenigt en het verkeer en den handel tusschen beide landen ten zeerste be vorderen. DUITSCHE VLIEGER BOVEN WARSCHAU. Volgens berichten uit Krakau, zoo meldt het corr.- bureau Norden, heeft Maandag een Duitsch vliegtuig boven Warschau gezweefd en heeft daar bommen ne- dergeworpen; de eene viel in een zeer bevolkte straat, het Moskawiski-prespect, de andere ontplofte in het pakhuis eener linoleumfabriek, waarin dientengevolge brand ontstond. DE OOSTENRIJKSCHE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN AFGETREDEN. Het „Fremdenbatt" bevat de volgende mededeeling: „De minister van het Koninkl. en Keizerl. Huis, de minister van buitenlandsche zaken graaf Berchtold, die Z. M. reeds geruimen tijd geleden had vezocht hem van zijn ambt te ontheffen heeft dit verzoek opnieuw bij den Keizer ingediend." De Keizer heeft de gewichtige persoonlijke redenen, die den minister van buitenlandsche zaken hebben ge noopt zijn ontslag te vragen, erkend en zijn verzoek in gewilligd. Tot opvolger van graaf Berchtold als minister van buitenlandsche zaken zal de Hongaarsche minister baron Stephan von Burian benoemd worden. DE TURKEN OP WEG NAAR EGYPTE. Volgens de laatste berichten uit Egypte, naar Reuter uit Londen meldt, blijken de Duitsche en Turksche of ficieren, die de troepen commandeeren in Zuid-Syrië, nog steeds besloten het plan om Egypte aan te vallen, ten uitvoer te brengen. De concentratie van de Turk sche troepen schijnt vrijwel aigeloopen. De voorraden, die zijn bijeengebracht, zullen waarschijnlijk wel vol doende zijn voor de expeditie. Het is waar, dat de Turksche aanvoerders zenuwach tig schijnen en meer geoefende soldaten aanvragen, welke de Turksche regeering, bedreigd in Europa en verslagen in den Kaukasus, nauwelijks in staat is te zenden. Maar vermoedelijk zal de noodzakelijkheid om een beslissenden slag toe te brengen, ten einde het verlo ren prestige te herwinnen, en de onmogelijkheid om een avontuur dat op zoo kostbare wijze en op zoo uit gebreide schaal is voorbereid, langer uit te stellen, wel het overzicht behouden op de omzichtigheid, want, naar men zegt, zijn er reeds versterkingen op weg naar het zuiden. Misschjen zal de opmarsch uit gesteld worden, tot zij zijn aangekomen, de Engelsche autoriteiten zijn echter van meening, dat de aanval, zoo hij althans gedaan wordt, niet lang op zich za' laten wachten. Het aantal manschappen, dat de' Duiischers vermoe delijk naar Egypte zullen zenden, zal niet aanzienlijk zijn en deze zullen, wanneer het hun gelukt nabij ge noeg te komen, ongetwijfeld een krachtige poging doen om door te breken. De Turken zullen vermoedelijk wel goed vechten, maar de Arabieren en Syriërs, die een groot gedeelte van het leger vormen, gevoelen niet veel voor de expeditie en zouden liever de Turken uit Syrië werpen dan hen in Egypte brengen. Het bericht van de nederlaag der Turken, dat zich door Syrië verspreidt, zal niet nalaten een ongunsti- gen indruk te maken op de rekruten, die te Hebron bij een zijn gekomen, maar de Duitschers durven zich niet laten afschrikken door een tegenslag der Turken, daar hun doel niet is voor dezen overwinningen te behalen, maar de attentie van Engeland af te leiden van de ver zwakkingen der Duitsche verdedigingslijn in België. Dat zal hun echter niet lukken. In Egypte hebben de Duitschers in de Jong-Turken een werktuig gevonden voor hunne plannen, maar zij moeten spoedig toeslaan en binnen enkele weken zullen zij dus een Syrisch le ger doen opmarcheeren. De heer Scavenius, de Deensche minister van buitenlandsche zakenheeft aan een verslaggever een verklaring gegeven van de toeneming in den uitvoer van Amerika naar Denemarken. Bij het uit breken van den oorlog werd de komst van ettetijke ladingen vertraagd Toen de schepen er eindelijk mee kwamenverhoogden zij onevenredig den in voer Bovendien hebben verscheiden kooplieden een grooten voorraad ingeslagen om op alles voorbereid te zijn. In gewonen tijd krijgt Deuemarken veel uit Amerika over Duitschland. Dat heeft opgehouden en OORLOGSBEO ROOTING 1915. De Minister van Oorlog aan de Tweede Kamer eene Nota toegezonden, ter beantwoording van de opmer kingen, welke meer in het bijzonder ten opzichte van de mobilisatie in het Voorloopig Verslag nopens de Oor- logsbegrooting werden opgenomen. Z.Ex. schrijft hierin o.m., dat over het geheel geno men mag worden gezegd dat de geest in het leger goed is, al komen uit den aard der zaak in eene zoo uitge breide organisatie wel gévallen voor van minder juiste houding of optreden. Wanneer dergelijke gevallen zich voordoen, wordt niet nagelaten daartegen met kracht op te treden. De leden die meenen dat zulks door de officieren niet krachtig genoeg geschiedt of dat niet met den noo- digen tact wordt gehandeld, zouden zegt de Minis ter goed doen m dit opzicht bepaalde feiten en per sonen te noemen, opdat een onderzode kan worden in gesteld. De troepen worden in hun vrijen tijd op doelmatige wijze beziggehouden, ook door hulp van de commissie die zich de verzorging van dat belang aantrekt. Zij geeft zeer talrijke cursussen van allerlei aard die een groot aantal deelnemers tellen op tal van plaatsen. Tegen minder gepaste ontspanning wordt gewaakt. Aan de betrokken commandanten, die verantwoorde lijk zijn voor de handhaving van orde en tucht bij de onder hun bevel staande troepen, moet vrijheid worden Telaten in de keuze van daartoe strékkende maatrege- le len voor zoover deze op zich zelf veroorloofd zijn te arhten, wat met het verbod om bepaalde dagbladen of andere gedrukten in de kazernes, enz te verspreiden, ongetwijfeld het geval is. »p dien grond is de Minister niet bereid tot inmen ging, ook dan niet wanneer hij voor zichzelf een maat regel niet doelmatig acht. Vat nu het dagblad „Het Volk" betreft, is echter overgegaan tof een opzettelijk onderzoek of eene be moei,ijking van de verspreiding daarvan heeft plaats gehad. Nogmaals is"hierop dan ten der compagnieën enz. gevestigd. De uitgave van genoemde courant wordt in zooverre uit de Staatskas gesteund, dat per oplage (bedragen de 50,000 ex.) eene som van 500 wordt gewaar borgd, zoodat, indien alle abonnementen worden geno men, de kosten voor den staat nihil zullen zijn. In den eersten tijd na de mobilisatie was het niet mogelijk den dienst op Zondag geheel achterwege te laten. Ook thans nog is dit het geval in de grensstre ken. Voor het overige worden, voor zooveel den Minister bekend is, des Zondags de gewone oefeningen niet ge houden. Het behoort aan de betrekken militaire autoriteiten ter beoorheeling overgelaten te worden, of de belangen van den dienst ondr de tegenwoordige buitengwone omstandigheden het toelaten de bureelen des Zondags geheel of gedeeltelijk ie sluiten. Gymnastiekoefeningen op Zondag te bevelen is bij enkele korpsen voorgekomen doch reeds sedert lang is deze order ingetrokken. Dat militairen, die naar de kerk wensdien te gaan, daarin worden bemoeilijkt, is niet aan te nemen. BUITENLAND. AARDBEVING IN ITALK. Een hevige aardk ring is hedenochtend om vijf mi nuten voor achten te Rome en ook in andere dee len van Italië gevoeld. Ze heeft 20 tot 30 seconden ge duurd. De bevolking was zeer onder den indruk. Vele menschen liepen de straat op. De aardbeving heeft een aantal gebouwen in verschillende deelen van de stad, vooral aan den klokketoren van de kerk St. An drea delle Fratte. De zuil van Marcus Aurelius is eenigszins verwrikt; het standbeeld dat er op staat helt een weinig. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. KARDIAAL VAN ROSSUM. „De Tijd" verneemt uit Rome, dat kardinaal Van Rossum sedert enkele dagen lijdende was aan influ enza. Daarbij kreeg de kardinaal een lichten aanval van koorts, welke tot 40 graden steeg. Langzaam zakte deze koorts echter weg en thans is de lichaamstempe ratuur weer normaal. Nog j.l. Zaterdag heeft hij als voorzitter de vergade ring der bijbelcommissie geleid. HET SCHRIJVEN VAN DEN HEER VLIEGEN. "Pe. begraaf" meldt, dat de heer Vliegen, die Dr. Weill in den loop der jaren herhaaldelijk op buiten landsche congressen heeft ontmoet en dientengevolge bevriend met hem werd, zich gedrongen gevoelde, waar de Duitsche pers de houding van Dr. Weill tel kens scheef voorstelde, dezen van zijn sympathie te doen blijken. De heer Vliegen schreef zijnen Elzas- ser partijgenoot een briefkaart van den volgenden in houd: ,.Ik breng u hulde voor uwe in mijn oogen sym pathieke daad en spreek de hoop uit, dat ge ook in de toekomst afgevaardigde voor Metz zult blijven". Doordien dit particulier schrijven in de gisteren verschenen „Humanité" werd afgedrukt, is het in rui mer kring bekend geworden dan de schrijver bedoelde. DE VELSER KWESTIE. Op grond van de resultaten van het onderzoek aar zelt de Raad van Beroep in de zaak van de gewezen Velser gemeente-architect niet, als zijne meening uit te spreken dat de beschuldigingen jegens fraudeleus be heer in geen enkel opzicht bewezen zijn en dus geen grond voor ontslag hadden mogen opleveren. Tot zijn leedwezen moet opgemerkt worden dat de boekhouding is gevoerd op verregaand slordige wijze en dat de meest eenvoudige regelen van geldelijk be heer zijn verzuimd, waarmede B. en W. bekend waren. Hierna heeft de Raad zich afgevraagd of gegeven het feit dat de architect als opzichter le klasse van den Waterstaat naar Indië gaat, het van voldoend en prac- tisch belang was de resteerende punten van beschuldi ging te onderzoeken. Er voor pleit dat de zaak als rechtzaak aanhangig is gemaakt en hij (de Raad) dus de zaak geheel zoude te onderzoeken hebben. Er tegen pleit dat elk practisch nut van verder onderzoek ont breekt. Ten overvloede is door den heer Hartmans persoon lijk gezegd, dat hem, nu de beschuldiging van fraude voor hem bevredigend was opgelost, een verder onder zoek vrij onverschillig was. Waar mitsdien een verder onderzoek voor den appel lant geen enkel practisch belang zou hebben, heeft, meldt het Hbld. de Raad van Beroep dan ook besloten het onderzoek niet verder voort te zetten en geen eind advies uit te brengen. VAN TEXEL. Niet minder dan 12 mijnen zijn in de laatste naar dagen op het Texelsche strand aangespoeld. Cistei- morgen is men begonnen ze te doen springen. De knal werd over een groot deel van het eiland gehoord. Ook is door de bemanning van „De Dageraad" een mijn drijvende gezien op Texelstroom. UIT CAMPERDUIN. Tusschen kilometerpalen 27 en 28 is op het strand te Camperduin gisteren een drijvende mijn aange spoeld. De kustwacht nam dit gevaarlijk voorwerp on der bewaking. Marinepersoneel zal de mijn demontee- ren. Tevens spoelde een vlet aan. KORTE BERICHTEN. Het bestuur der Hollandsche Club „Antwerpia" te Scheveningen het bericht van het Weekblad van den A. N. D. B., dat er geen plannen bestaan tof stichting van een diamantslijperij te Scheveningen door Belgen. Te Wehl (Gelderi.) is gisteren een Russische sol daat aangekomen, die uit het gevangenkamp te Fried- richsfeld bij Wezel i8 ontsnapt. Namens de Engelsche admiraliteit heeft de En gelsche vice-consul te IJmuiden bij binnenkomst aldaar van den stoomtreiler Maria van Hattum, welks beman ning den Engelschen vlieger Hewlett gered heeft, aan schipper en bemanning een geldelijke belooning uitge reikt tot een gezamelijk bedrag van 1200.De schip per ontving 240. - De N. Rott. Crt. vroeg gisteravond, toen ze nog geen kennis had kunnen nemen van de laatste alinea van bovenstaand bericht, of men bij iemand, die Ka merlid is en wethouder van de hoofdstad des Rijks, niet wat meer besef van verantwoordelijkheid mocht verwachten, en of zoo iemand zijn niet-neutrale gevoe lens naar believen mag botvieren. Het blad merkt hierbij op, dat in de partij van den heer Vliegen een streven aan het opkomen is om zich tegen de eischen van den Minister van Oorlog te ver zetten, doch naar gelang de heer Vliegen aanhangers wint, is het duidelijk, dat de Minister van Oorlog zijn eischen integendeel zal moeten verzwaren. STADNIËÜWS. VERGADERING VAN VRIJZINNIG HERVORMDEN. Heden vergaderden alhier in de Harmonie de Vrij zinnig Hervormden van Noord-Holland. Deze verga dering was toegankelijk voor alie vrijzinnigen in de Hervormde Kerk, ook voor niet aangeslotenen bij de vereeniging. De voorzitter, Ds. Eilerts de Haan, te Heiloo, open de de druk bezochte vergadering en hield een inleiding over het onderwerp „Het voorloopig door de Synode aangenomen wetsvoorstel tot verscherping van de be lijdenisvragen". Spreker wees op de beteekenis van dit voorstel, op den oorsprong daarvan en behandelde te vens de aan te nemen houding van de Vrijzinnigen bij een eventueele aanneming van deze verscherping. Ten slotte behandelde spreker de vraag, wat er gedaan kon worden om de aanneming van de verscherping te voor komen. Spreker noemde het een eisch van het oogen- blik om den bestaanden toestand te handhaven. In hoofdzaak ging de strijd tegen het confessionaiisme. Het wetsvoorstel komt dus uit het confessioneele Gereformeerde kamp, waar men de uitwerping beoogt der modernen. De Êthischen zijn ten deze verdeeld. In de Synode heette de eenige oorzaak tot indiening van het voorstel, de willekeur bij veel vrijzinnigen, ma?r dit mag toch geen reden zijn om de heele richting te treffen. Indien het voorstel wet wordt, kunnen de vrijzini- gen verschillende houdingen aannemen. Zij kunnen de vragen in gedachteloosheid stellen en velen zullen dit doen maar dit ia toch minderwaardig. Zij kunnen de vragen letterlijk stellen en er een an dere beteekenis in leggen. Ook dit zal gebeuren, doch inleider was van meening dat daardoor aan de waar heid en waarachtigheid te kort gedaan wordt. Ook is het mogelijk, dat de predikanten weigeren op de voorgeschreven wijze aan te nemen en dus wel be wust het reglement overtreden, met afwachting, wat er van komt. Hoe ook, in ieder geval is de komende toestand een zeer ernstige voor de predikanten en niet minder voor de leden der gemeente. Als middel ter voorkoming van aanneming wordt genoemd beweging maken in de Gemeente opdat men allerwege zich den ernst van de toestand bewust wordt, invloed te oefenen op de beslissing der Synode van het volgend jaar door middel van de classicale vergade ring en door adressen tot de Sijnode. Op de luid toegejuichte rede volgde een levendig de bat, waaraan verschillende sprekers deelnamen en waarbij zeer afwijkende meeningen openbaar werden. De voorzitter constateerde, dat bij alle verscheiden heid de eenheid van protest tegen het voorstel duide lijk is gebleken. Het voorstel om voor algeheele vrijheid te ageeren, achtte hij uit tactisch oogpunt niet gewenscht. Er werd besloten in de gemeenten actie te voeren en een adres op te stellen, waarin wordt gezegd, dat men zich niet bij het voorstel kan nederleggen en van meet af er te gen zal ageeren en dit adres te zenden aan de Synode en de classicale vergaderingen. Ook zal de actie voor de classicale vergadering worden voorbereid. Na een waardeerend woord aan den voorzitter door Ds. Rutgers van der Loeff, werd de vergadering geslo ten met het zingen van het Lutherlied. LEGATEN. De heer Jan Nierop, in leven meubelmaker, Zon dag op 74-jarigen leeftijd alhier overleden, heeft, naar we vernemen, aan de gemeente Alkmaar een kostbaar en kostelijk geschenk vermaakt, n.l. het ge heele ameublement van de kamer naast den meubel winkel fn de Langestraat, hetwelk bestaat uit mooie antieke meubelen, antieke kasten, een antieke klok, oud porselein enz. Aan de Diaeonie der Ned. Herv. Gemeente heeft de overledene gelegateerd Het door hem bewoonde perceel aan de Langestraat en een pakhuis aan den Aehterdam, verder de bekende kostbare antieke bor den, voorstellende de geschiedenis van „De verlot en zoon". ERGERLIJKE BALDADIQHEID. Drie weken geleden bleek van de Friesche brug een rood licht, daar gesteld voor de scheepvaart, te zijn afgerukt. Aan de nasporingen van de politie is het mogen gelukken den dader, S. V., uit Oudorp, te vinden. Hij bekende de lantaarn in het water te hebben gegooid. Er is procesverbaal tegen hem opgemaakt. AFREKENEN Door de politie is aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht, iemand, die nog tegoed had 41 dagen hechtenis of f 110 boete, hem bij ver schillende vonnissen opgelegd. Dezelfde persoon moet te Amsif rdam gehoord worden wegens desertie van een boot, waarop hij gemonsterd was BILJARTWEDSTRIJD. Gisteren werd onder groote belangstelling de bil jartwedstrijd tusschen de clubs Haarlem en Alcmaria gehouden in café Central. De uitslag na de 16e partij was voor Haarlem 2182, voor Alcmaria 1899 caram boles. De volgende 9 partijen worden Woensdag 20 dezer te Haarlem gespeeld. IN HOOGER BEROEP. Men meldt ons uit Amsterdam Voor het Gerechtshof is heden in hooger beroep be handeld de zaak tegen den, vroeger te Dordrecht woonachtigen, automobielhandelaar H. B., door de rechtbank te Alkmaar bij vonnis van 17 November j.l. veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf (geëischt was 4 maanden), wegens dood door schuld (het auto ongeval aan den Kennemerstraatweg,- waarvan de bloembollenhandelaar C. Tuijnman, uit Bergen, bet slachtoffer werd). De advocaat-generaal requireerde bevestiging van het vonnis. FRANSCH LEGERBERICHT. PARIJS, 13 Jan. (Communiqué van heden avond.) Ten noord-oosten van Soissons maakten wij eenige vorderingjmet onzenjaanvallen tusschen Cuffie en Crouy, wij konden echter uit laatst genoemde- plaats niet deboucheeren. Hevig aan gevallen bij Crouy weken onze troepen eenigs zins achteruit bij de grens van |het dorp Moncel, dat zij bezetten. Zij zijn in het bezit van St. Marguérite en Missy aan de Aisne. Er wordt niets anders gemeld. RUSSISCH LEGERBERICHT. PETROGRAD, 14 Jan. (P. T. A.) De Groo te Generale Staf bericht: Langs de geheele uit gestrektheid van ons front zijn in den nacht van 12 Jan. en den daarop volgenden dag door den verkenningsdlenst kanon- en geweerschoten ge wisseld. Onze legerafdeeling, die oprukte in Oost-Prui sen in den streek ten oosten van Rosog heeft vijan delijke cavalerie afgeslagen en na het gevecht ver scheidene dorpen bezet, waaronder een versterkt, dat door de Duitschers eerst ontruimd werd, na dat wij een bajonetaanval hadden gedaan. Ten zuiden van de Mlawa zijn wij vooruitgegaan in de richting van Radzanowo. Aan het front KoglowBiskupeZakrzen Suche zijn de Duitschers na een voorafgaan den artillerie-aanval het offensief begonnen tegen den zuidelijken sector van het front; zij werden echter zondier veel moeite afgeslagen. In de streek van Borgymof, Gaimin, Wolia en Szidlowski ia de vijand herhaaldelijk tot een aan val overgegaan, maar steeds zonder succes. Bij hun oprukken tegen Gaimin trachtten de Duitschers zich te dekken achter hunne schilden. In de streek ten zuiden van de hoeve Magely begon de vijand een reeks achtereenvolgende aan vallen, die allen met gemak werden afgeslagen. EEN TURKSCHE NEDERLAAG. PETROGRAD, 13 jan. De Turksche achter hoede leed te Oliy een verpletterende nederlaag. De Turken leden ook groote verliezen bij Karaver- gan. Ze verloren een enorm aantal gevangenen. DE OOSTENRIJKSCHE MINISTER VAN BUITENLANDSCHE ZAKEN. WEENEN, 14 Jan. (W. B.) De „Wietner Zeitung" maakt het volgende schrijven van den Keizer aan graaf Berchtold openbaar. Met instemming met de redenen, welke u ertoe geleid hebben mij ontheffing te verzoeken uit uw ambt van minister vin mijn Huis en van Buiten landsche Zaken, sta ik u het gevraagde ontslag toe. Ik betuig u hierbij mijn innigen dank voor de uitnemende diensten, welke gij bij fa vervul ling van dit ambt mij, mijn Huis en de monarchie hebt bewezen, zoowel in vrede als ook in dezen grooten oorlog, en tevens voor al hetgeen gij ver richt hebt in uw vroegere diplomatieke loopbaan. Ik zie u met leedwezen uit uw ambt scheiden en verleen u als bewijs van mijn voortdurende toege negenheid de brillanten van het grootkruis van mijn Heilige Stefanusorde. Verder bevat het blad den brief van den keizer aan von Burian, waarbij hij tot minister van het Keizerlijk Huis en van buitenlandsche zaken en tot voorzitter van den gemeenschappelijken minis terraad benoemd wordt. DE AARDBEVING IN ÏTALIë. ROME, 13 Jan. Woensdagmorgen teisterde een zware aardbeving Rome en andere deelen van Italië. De schok duurde ongeveer 30 seconden. Te Avezzand alleen zijn 8000 dooden en 1000 ge wonden, in de provincie Aquila reeds 40 dooden en honderden gewonden gesteld. Avezzand is volkomen verwoest, slechts 800 personen werden

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2