DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. O o r 1 o Van 1st westelijk oorlogsterreln. Van let ooglijk oorlogstarroin. Lux© Automobielen Adres JAC. MET, Alkmaar. No hm*b®f Honderd öïi zewTitiende jaargang. flbonnementsprfis per 3 maanden f 0.80, fr.p. post f 1.—. Advertentieprijs 10 ct. p. regei, groote letters naar plaatsruimte. Brieven Ir. N. V. Boek- en Handelsdrnkknril yA HERMs. COSTER ZOON, foordam C 9. Telefoonnr. 8. ZATERDAG mJANUARI Ter Zioe. VARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 23 Januari. Vanmorgen meldde men ons, dat gisteravond half elf eenige vliegtuigen, waaronder minstens één Zeppe lin, over Cromer (aan de Noordzee-kust in het graaf schap Norfolk, ten noord-westen van Yarmouth) wa ren gevlogen en hun weg in zuidelijke richting hadden vervolgd. Een later bericht sprak van twee of meer luchtschepen en deelde verder mede, dat er geen bom men werden geworpen maar wel zoeklichten waren waargenomen en dat de luchtschepen omstreeks mid denmuit te Kmgs Lynn waren gerapporteerd. Nog 'a- ter meldde men ons evenwel, dat ue betreffende me- ctedeehng vermoedelijk onjuist zou zijn en dat de op winding wel zou moeten worden toegeschreven aau de verschijning van een Engelsch watervliegtuig. Men heeft aan de Engeische kust behalve een ge bruikelijke kustwacht, bestaande uit matrozen, ook een luchtwachi ingesteld, bestaande uit luchtschepen en vliegtuigen en nu is het heel wel mogelijk, dat een der luchtbewakers voor een vijand is aangezien en dat zijn verschijning in het gerucht den vorm heeft aange nomen van de aanwezigheid van een vijandelijk lucht- eskader en daardoor opwinding heeft veroorzaakt. Te Deal (aan de straat van Dover) ontstond volgens de Chronicle opwinding, doordat men een half uur lang motoren-geluid in de lucht hoorde en een ge heimzinnig, onzichtbaar luchtschip vermoedde wie herinnert zich niet de berichten over dergelijke „waarnemingen" in vredestijd? in elk geval bewijst deze opwinding wel, dat de schrik er ia zit, wat trouwens ook geen wonder is men denke maar eens in dit verband aan de angst, wel ke, blijkens een telegram in dit nummer te Stavoren werd opgewekt door een zwaren knal, tengevolge van het laten ontploffen van een mijn door de marine op Texel. Verschillende Engeische bladen trachten van de angst en ontsteltenis profijt te trekken door een „free insurance against Zeppelins", door een gratis verze kering tegen Zeppelins. „Dij een volgenden luchtaanval zoo lezen we in de Chronicle kan schade aau ieven en eigendom mo gelijk evenveel voortvloeien uit de schoten en granaten van onze eigen afweerkanonnen als uit de bommen van den vijand. Dit is het gevaar, tegen hetweik de mi litaire autoriteiten het publiek reeds gewaarschuwd hebben. Hieraan mag worden toegevoegd, dat The Daily Chronicle lezers verzekert tegen alle kansen, on verschillig op welke wijze de schade wordt toege bracht." Het blad verklaart, dat het voor zes maanden j 120.000 voor dit doel heeft uitgetrokken. In elk num mer komt een coupon voor, welke Britten slechts heb ben te teekenen ca op te zenden, om gedurende 24 uur ('s Zaterdags voor twee etmalen) verzekerd te zijn en eventueel aanspraak te hebben op uitkcering van j 1200 a 3000. In hetzelfde blad vestigt de oefaam- de immers even beroemde als beruchte Conan Doyie nog op een andere verzekering de aandacht. Hij betoogt, dat er meer gedaan moet worden om den matrozen in geval van nood het leven te verzekeren. Veel reddingsmiddelen aan boord van een oorlogs schip werden vroeger overbodig geacht, omdat het schip eventueel tocü in stukken zou worden geschoten door kanonnen op schepen, die zich op het water be vonden. Maar het is tot dusverre gebleken, dat het grootste gevaar voor Engeische schepen schuilt onder het water, dat ze door mijnen of onderzeeërs tot zin ken worden gebracht. Wanneer redeneert nu Conan Doyle de Hawke, de Pathfinder, de Cressy, de Hogue, de Aboukir, maar booten hadden gehad, zou den er n»et zooveel menschenlevens zijn te betreuren. Maar men heeft bezwaar tegen booten, omdat deze bij een actie te veel ruimte innemen, vernield worden en brandbaar zijn. Waar bij de koopvaardij bootruimte disponibel moet zijn voor ieder passagier, daar mag dit echter ook geëischt worden voor oorlogsschepen, welke zooveel grooter kans om te zinken hebben, en waarvan de bemanning zoo veel waarde voor het land heeft. De heer Conan Doyle stelt voor, dat elk oor logsschip minstens twee groote motorboo'vu heeft, welke gestopt worden, waar ze het minst in den weg slaan. Wanneer het schip getorpilleerd wordt, behoe ven de mannen niet langer hulpeloos den dood tege moet te zien. En als het in een gevecht gewikkeld wordt, kunnen de booten met twee of drie man ergens gaan liggen en dadelijk te hulp komen, wanneer dit noodig is. Heel gelukkig lijkt ons dit voorstel niet. De redactie van de Daily Chronicle meent dan ook, dat dit een punt is, waarop de aandacht van uitvinders en ande ren steeds gevestigd moet blijven. In de Duitsche Lok. Anz. vonden we een andere raadgeving, maar op heel ander gebied, welke we ech ter hier ook wel even kunnen vermelden. Het blad spoort zijn lezers aan, 's Keizers verjaar dag 27 januari te vieren door een vaderland- schen plicht te vervullen, welke hierin bestaat, dat dien dag zooveel mogelijk goudgeld naar de Rijksbank wordt gebracht. Men kan^gerust zeggen, dat de goud voorraad der Rijksbank eiken twijel aan de onvoor- waardelijkste zekerheid van den Duitschen gouden standaard onmogelijk maakt, maar elk goudstuk meer, dat zijn weg naar de Rijksbank vindt, verlicht deze haar arbeid, vermindert de moeieüjkheden, waar onder zij haar economische plichten vervult en werkt daardoor mee aan de versterking van de nationale economie. Wie dus nog goudgeld in zijn bezit heeft of dit nog bij bekenden weetkau tot versterking van Duitschland's economisch pantser bijdragen, zegt het blad, dat eindigt met de leuze: „Op 's Keizers ge boortedag ai het goudgeld naar de Rijksbank! De communique's melden slechts kleine feiten, waar uit blijkt, dat de Duitscbetg alom offensief optreden en overal aan- en uitvallen do°n, zonder echter ••geus belangrijke resultaten te bereiken. Het blijft bij loep- graven nemen, heroveren, behouden. In de buurt van Yperen hebben de Duitschers weer meer activiteit be toond dan de laatste dagen, in'de Argonnen wordt met groote hevigheid aan beide zijden gestreden en Let zelfde kan worden gezegd voor de Vogezen, waar Hartmannsweilerkopf een groote rol in de operaties vervult. Deze „kepf" is een berg van 956 meter hoog' te, ten oosten waarvan het dorp Hartmannsweiler li^t. De Duitschers schijnen deze hoogte te hebben ver overd, maar in de buurt daarvan wordt nog steeds verwoed gevochten. Over het bekende gevecht bij Soissons geeft de Mor ning Post nog eenige belangwekkende bijzonderheden. Cuffies I Vregny Crouy Soissons Toen de Franschen uit de linie Cuffres-Crouy waun verdreven, wisten ze stand te houden in loopgraven in weiden. De Duitschers groeven een tunnel naar de rivier en lieten deze daarna springen, met het gevolg, dat het rivierwater de weiden en loopgraven in stroomde. Tegelijkertijd wierpen zij zich in massa up de terugtre-kkende Franschen, waarop een verbittud bajondgevecht aau den rivier-oever volgde, waaroij de Franschen 12,000 dooden, gewonden en gevange nen verloren. Doch terwijl de Duitschers al hun aan dacht wijdden aan hun slachtoffers daar in de bomt van de rivier, ontwikkelden andere Fransche troepen zich snel en vielen de Duitschers rechts en links in de flank, terwijl de Fransche artillerie eufileervuur aftJaf op de Duitsche massa's. Vele Duitsche troepenonder- deelen werden zoodoende afgesneden. Gedurende de door deze actie ontstane verwarring wisten de Frua- schea over de rivier te komen. Zes duizend Duitschers werden gedood, gewond of gevangen genomen. De Turken meiden, dat de Russen, nu zij den Turk- schen linkervleugel niet konden omsingelen, tengevolge van een tegenaanval terugtrokken, achtervolgd door de Turken. Het bericht klinkt natuurlijk alleronwaar schijnlijkst. Maar de indruk, dien de berichten uit St. Petersburg gaven, alsof de Rassen met de Turken in den Kaukasus zoo goed als klaar waren, is toch ook geheel onjuist, getuige de laatste mededeeling van den Russischen geueralen staf, waarin wordt gewaagd van den hardnekkigen tegenstand der Turken en zelfs mel ding wordt gemaakt van het buitmaken vant<_n Turksch kanon, f De Britsche regeering heeft te kennen gegeven, dat de Dacia zal worden aangehouden, als het schip Gal veston verlaat. Blijkt de lading te behooren aan Anie- rikaansche burgers, dan zal de Britsche regeering deze aankoopen of haar naar Rotterdam zenden. Het heet dat het schip niettemin de reis zal doen, om de zaak door het Prijzenhof te doen uitmaken. Ook op deze plaats zij er even de aandacht op ge vestigd, dat blijkens een regeeringsnota de positie van ons land nog evenzeer als in Augustus de onmiddel lijke beschikking over onze geheele krijgsmacht eischt. Wij moeten dus „altyd waeksaem" blijven en de landweer kan helaas nog niet „huis toe". DE STRIJD IN BELGIë EN FRANKRIJK. Het Fransche avond-communiqué meldt: Nieuwpoort is weder vrij hevig beschoten. Onze infanterie is eenigszms vooruitgekomen ten oosten van den grooten weg naar Lombaertzijde. Tusschen Yperen ea de Üise heeft onze artillerie succes gehad met de beschieting van verdedigingswer ken, batterijen en bijeengetrokken infanterie. Te Soissons is de toestand onveranderd. Bij Berry-au-Bac hernamen wij een loopgraaf, die wij vroeger ten gevolge van een hevige beschieting hadden moeten ontruimen. ïn de streek van Perthes deed de vijand in den nacht van 20 op 21 Tan., zonder succes, een aanval op het noordwesten van Beau Séjour. Ten zuiden van St. Mihiel in het bosch van Apré- mont moesten wij ten gevolge van een zeer hevige be schieting 150 M. loopgraven opgeven, die wij gisteren hadden genomen. In het Le Prêtre-bosch ten noordwesten van Pont-k- Moussoc heroverde de vijand een deel der loopgraven, die wij dén 20sten genomen hadden.. Wij handhaven ons m het overige gedeelte van de stelling. In de Vogezen: De vijand wierp zes projectielen groot kaiiber op St. Dié zonder belangrijke schade aan te richten. Tusschen de passen Bonhomme en Schlucht heeft een artillerie-gevecht plaats gehad. De vijandelijke ka nonnen werden echter tot zwijgen gebracht Voor Anna-Marie dreef onze artillerie vijandelijke troepen uiteen. Dit het Duitsche groote hoofdkwartier werd gisten n gemeld: Aanhoudende regens beletten gevechten op groote schaal tusschen de kust en het La Bassée-xanaal. Bij Atrecht hadden artillerie-gevechten plaats. Lcn ten zuid-westen van Berry-au-Bac eergisteren veroverde loopgraaf, werd, daar zij door den ingestor- ten muur eener fabriek gedeeltelijk met pain werd ge vuld, verlaten en verwoest. Een Fransche aanval ten noorden van Verdun werd gemakkelijk afgeslagen. Na de gevechten van eergisteren ten zuiden van St. Mihiel handhaafden zich kleine Fransche afdeelingen nog op korten afstand van onze stellingen. Door een tegenaanval werd het terrein voor ons front tot de oude stelling der Franschen gezuiverd. Het gevecht bij Croix des Carmes, ten noord-westen van Pont a Mousson duurt nog voort. Een krachtige Fransche aanval op het door ons heroverde deel van onze stelling werd onder zware vijandelijke verliezen teruggeslagen. In de Vogezen wierpen onze troepen ten noord» a van Senaheim (Ceniay) den vijand van de hoogten bij Hartmannwerkenwij maakten twee officieren en 125 man gevangen. (Reeds in een deel onzer vorige op laag vermeld). EEN ZEPPELIN BOVEN BOULOGNE. De correspondent van de Daily Telegraph te Bou logne heeft uit verschillende zeer vertrouwbare bron nen vernomen, dat Dinsdag even na middernacht een Zeppelin boven Boulogne is waargenomen, meldt de N. Rott. Ct. Het luchtschip liep met groote snelheid en vloog zeer laag, zoodat het geluid van de motoren zeer duidelijk hoorbaar was voor de weinigen die op straat waren. Er zijn boven Boulogne geen bommen geworpen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Weenen wordt officieel gemeld: Ten noorden van de Weichsel ontwikkelde zich gis teren een vrij levendig artilleriegevecht. Onze artille rie trad vooral in werking in den zuidelijksten Nida- secior en bij Chasiny, waar het treinverkeer door tref fers ernstig gestoord werd en eveneens aan het zuide lijk gedeelte van de Weichsel. Op andere gedeelten van het front artillerie-gevech ten van meerdere of mindere hevigheid. In de Karpathen is de toestand dezelfde gebleven. Het Duitsche ïegerbericht, dat we gisteren nog in een deel der editie konden opnemen, meldde gisteren: In Oost-Pruisen is de toestand onveranderd. In liet Zoacha-geb'ti vorderen onze aanvallen langzaam. Ten Oosten van de Pilitza geen nieuws. DE DACIA. Het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken heeft aan de eigenaars van de „Dacia" medege deeld, dat Engeland besloten heeft dit schip buit te maken, zoo het de haven verlaat. De eigenaars antwoordden, dat het schip toch zee zal kiezen, om in principe de zaak door het Prijzenhof te kunnen doen uitmaken. DE BEMANNING VAN DE „SAPHIR". De Fransche regeering deelt nu officieel mede, dat de ambassadeur van de Vereenigde Staten te Konstan- tmopel heeft gemeld, dat Turksche schepen tien man van de equipage van den Franschen onderzeeër „Sa- phir", die in de Dardanellen is gezonken, hebben ge red en te Konstantinopel aan wal gebracht. (De Turksche regeering had dit feit reeds eenige da gen geleden gemeld). DE PAUS EN DE OORLOO. Stefani meldt uit Rome aan de N. Rott. Crt. De Paus heeft gisterochtend in de vergadering van kardinalen een toespraak gehouden, waarin hij op nieuw uiting gaf aan zijn diepe smart over den nood- lottigen oorlog. Maand na maand verstrijkt zonder de minste hoop dat er aan dit bloedbad een einde komt. Indien men het einde van deze ramp niet kan verhaasten, dat men er zich dan op toelegge om er de droevige gevolgen van te verzachten. De Paus verklaarde als hoogste vertolker en hand haver der eeuwige wet zonder omwegen, dat het aan niemand is toegestaan het recht te krenken, maar, voegde hij er aan toe, het zou noch passend noch nut tig zijn hei pauselijk gezag te betrekken in de geschil len der oorlogvoerenden. De Heilige Stoel moet zijn volkomen onpartijdigheid handhaven en de Paus moet met dezelfde menschlievendheid alle oorlogvoerenden bejegenen, omdat hij in hen niet de bizondere belan gen die hen scheidenziet, maar het algemeene belang van het geloof, dat hen tot broeders maakt. De Paus verklaarde, dat de gedachte zich nog meer opdringt wanneer men bij den zoon de eerbiedige ge negenheid voor den gemeenschappclijken vader ziet toenemen en in dit verband: sprak hij over zijn bemin de Belgische volk en den brief, door hem aan den kar dinaal te Mechelen gezonden. Hij deed vervolgens TE HUUR, tegen zeer billijk tarief. Telefoon 572. een beroep op de menschlievendheid van hen die grenzen van vijandelijke lauden overschrijden om de bezette gebieden niet noodeloos te verwoesten en druk te hen wier vaderland aan den vijand onderworpen werd op het hart te zorgen dat hun drang om de onaf hankelijkheid te herwinnen hen niet tot het uiterste drijve ea de openbare orde te handhaven in het belang van hun eigen toestand. De Paus wekte ten slotte alle gelnovigen op om deel te nemen aan de bizondere kerkelijke diensten, die op 7 Februari in Europa zullen worden gehouden en op 21 Maart buiten Europa, en deelde mede, dat hij zelf en de kardinalen te Rome zouden deelnemen aan den dienst in de St. Pieterskerk. Na de toespraak heeft de Paus verscheidene bis schoppen benoemd. KORTE BERICHTEN. Het Zweedsche stoomschip „Drott" van Gefle is in de Bothnische Golf op een mijn gestooten en ge zonken. Vijf man van de equipage, waaronder de kapitein, zijn om het leven gekomen, de anderen zijn gered. Twee man werden gekwetst. Prins Joachim, de jongste zoon van den Duit schen Keizer, vertrok heden met een veertiendaagsch verlof naar Baden-Baden ter volledig herstel van de influenza en dysenterie, waaraan bij heeft geleden. Geheel Noordelijk Servië ligt nu diep onder de sneeuw. In de hoogergelegen deelen des lands ligt zij 1 a 1 M. hoog. De Duitsche academische organisaties hebben ervan afgezien, de leden uit vijandelijke landen, die ze in vredestijd het lidmaatschap hadden aangeboden, van de ledenlijst te schrappen. Ten gevolge van de ontploffing van den stoomke tel op den Amerikaanschen kruiser „San Diego "bij La Paz (Mexico) werden vier personen gedood en ne gen gewond. Naar de Londensche Daily Telegraph uit Mon treal verneemt, zou dezer dagen het vierde Canadee- cshe stoomschip, geladen met voorraden voor de Bel gen, uit Halifax vertrekken. Het Belgisdie steunfonds maakt nu aanstalten om vijftig scheepsladingen voedingsmiddelen te zenden. Verscheidene Engeische bladen, de Daily New» o.a., verbinden een verzekering tegen schade voor bom men uit de lucht of van zee aan een abonnement, de D. N. tot een maximum van p. 250 uit de lucht en p. 25 van zee. Een Engeische assurantie-maatschappij geeft een gemengde polis uit voor schade, veroorzaakt door bommen uit de lucht, van oorlogsschepen, vuurwapenen van de landmacht, ontploffing, brand, vernieling bij staking of oproer, inbraak. Daarvoor betaalt men aau jaariijksche premie op de 100 p.: te Londen 20 sh., aan de Oostkust 40sh., aan de Zuidkust 25 sh., aan de Westkust en elders 10 sh. „GEOPEND DOOR DE CENSUUR." Gisteren ontving de Nieuwe Courant voor het eerst een brief, met een Hollandsche censuurstrook dichtge plakt. Het is een witte strook, achter op het couvert beves tigd en, blijkbaar door middel van een drukstempel, voorzien van woordenGeopend de de Censuur. Het ziet er wat minder smakelijk uit dan de visite-kaartjes van den Engelscben censor. De brief was afkomstig uit een der in staat van be leg verklaarde gedeelten des lands. Daar echter blijk baar voistrekt niet in al die gedeelten, of althans lang niet op alle brieven die uit zulke streken verzonden worden, die censuur wordt toegepast, zijn binnenland- sche brieven, van de bedoelde strook voorzien, nog een zeldzaamheid. Het recht van het militair gezag tot brievencensuur in staat van beleg verklaarde streken berust op an. 38 der wet van 23 Mei 1899, waarin het bevoegd wordt verklaard „in beslag nemen en te openen elk stuk, aan de post of andere instellingen van vervoer, dan wel aan de telegraaf toevertrouwd en daarvan inzage te nemen." BEGRAFENIS LUITENANT LUDEN. Op de Algemeene Begraafplaats te Bussum heeft gisteren onder zeer veel belangstelling de teraardebe stelling plaats gehad van den lui. ter zee 2e kl. j. H. Luden, die bij het ongeluk op de Westerschelde Let le ven verloor. Nadat de lijkkist met het stoffelijk overschot in het familiegraf was neergelaten, werden darop neergelegd de Nederlandsche vlag, de steek, de sabel, en de epau letten van den omgekomen officier. Nadat de zeer vele kransen rondom de groeve waren neergelegd, sprak ds. Loeff, uit Breda, een woord van diepen weemoed, herinnerde aan de blijmoedige levensopvatting en het ernstige vroom gemoed van den officier Luden. Verder hebben het woord gevoerd de vertegen woordigers van den minister van marine, id. van den opperbevelhebber van land- en zeemacht, id. van den vice-admiraal Colenbrander, de oudste kameraad van luit. Luden, vroeger zijn leermeester te Breda, een ka pitein ter zee, de voorzitter van „Onze Vloot", en een korporaal der marine. Allen brachten in treffende woorden hulde aan de gavin van verstand en hart van den overledene. De vader van den overledene dankte voor de bewe zen eer. „DONKER» VOORUITZICHT. De Kon. Stearinekaarsen-fabriek te Gouda, waarop pl. m. 600 mannen en vrouwen werk vinden, dreigt stopgezet te zullen worden, wanneer het uitvoerverbod van geraffineerde talk, oliën, oliezaden, oliehoudende noten en reuzel door Engeland wordt gehandhaafd. De kaarsenfabriek gebruikt in hoofdzaak talk en palm-olie als grondstoffen en er is, zoo schrijft de COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1