DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. D o O o r I o Van M wests® oorlagsterrein. Van bat ooste® ooriogsterreln. Van lot zuil® oorlogster» NOc 1915 Aboneigntspiils per 3 maanden f 0.80, fr.p. post 11.—. Adiertentleprlis 10 ct. p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Bóeren Ir. N. V. Beek- en HandeMrakkimj »Ju HüWs. COSTER A MN, Toordam E 0. Telefoneer. MAANDAG JAHUAB! DUITSCHLAND. ENGELAND. BELGIE. PORTUGAL. YARIA. r ALKMAAR, 25 Januari. Zondagmorgen heeft in de Noordzee een gevecht plaats gehad, welks verloop den Engelschen in vele opzichten redenen tot voldoening kan geven. In de eerste plaats om den afloopde „Blüeher", een der grootste kruisers van de Duitsche vloot, is in den strijd gebleven en waar deze vloot in haar pantserkrui sers toch al zwaar getroffen is, treft dit verlies des te erger. Waar nog altijd het woord van den Amerikaan- schen generaal Farragut geldt: „The more you will nurt your enemy, the lesshe will hurt you", hoe meer men schade toebrengt aan de vijandelijke scheepsmacht, des te minder schade men zelf zal krijgen, ligt het voci de hand, dat elke vermindering der offensieve kracht van de Duitsche vloot in Engeland blijdschap verwekt. Daarbij komt, dat dit treffen kan worden beschouwd als het eerste tusschen de modernste slagschepen in volle zee, de eerste groote ontmoeting van Duitsche en Engelsche zeemachten in de Noordzee. Maar er is meer. Een voor de Duitsche marine althans sterk en snel kruiser-eskader heeft getracht een uitval te doen, waarschijnlijk de zeekust ergens ecu paar uur willen beschieten, om dan weer vlug te ver dwijnen. Een dergelijke „raid" (Scarborough, Hartle pool en Whitby, 16 December) is wel eens gelukt, maar ditmaal heeft een Engelsch patrouille-eskader de vijandelijke schepen spoedig in 't zicht gekregen. De overrompeling mislukte de kust bleek goed be waakt. Evenzeer als het vertrouwen der Engelschen op de bewaking opnieuw een schok zou hebben gekregen, wanneer de Duitschers er in geslaagd waren de kust te bereiken, evenzeer zal het vertrouwen thans versterkt worden. En dit is vooral van belang, omdat het Engelsche volk de laatste dagen onder den indruk heeft verkeerd zoowel van de onveiligheid uit de lucht als van die on der de zee. Juist na den Zeppelin-aanval op Norfolk en na de torpilleering van de Engelsche koopvaardij- boot „Durward", zal het mislukken van dezen nieu wen Duitschen raid o p de zee, groote bevrediging schenken. Het moreel der Engelsche bevolking zal door dit oorlogsfeit in niet geringe mate stijgen. En het moreel der Engelsche marine in niet mindere mate. Immers het is een moedgevende omstandigheid, dat evenals in den slag in de bocht bij Melgoland (28 Augustus), waar kleine beschermde Duitsche kruisers de „Köln", de „Mainz" en de „Ariadne" in den grond geboord werden, den vijand een belangrijke schade werd toegebracht, zonder dat de eigen schepen of haar bemanning gevoelige verliezen hebben geleden, want de Duitsche mededeeling over het zinken van een Engelschen slagkruiser zal wel onjuist zijn. hl Duitschland zal het verloop van dit zeegevecht smartelijk worden gevoeld. Maar men zal troostgron den zoeken en deze kunnen vinden in de omstandig heid, dat de offensieve geest nog vaardig is over de Duitsche marine, in de groote overmacht van het En gelsche eskader, zoowel wat offensief als defensief ver mogen betreft, in de toegebrachte schade, welke, met he* oog op de overnacht, inderdaad veel groote- had kunnen zijn en tea aiottf in het kit, <fat ve*r!o":n ge gaan hé* adste, kleirs*^ lar™'?r.:t. nn slecfcistbe- wapende der in de actie be*roVl"m schepen en rM de bemanning van 887 man 123 zijn gered. De bijzonderheden, welke wij tot dusverre over den loop van het gevecht ontvingen, zijn nog schaarsch. De plaats, waar het werd geleverd, is nog niet aange duid. Vermoedelijk ligt zij ten westen van het eiland Borkum. De strijd heeft betrekkelijk lang geduurd, immers omstreeks half tien werd het gevecht begonnen, terwijl de „Blücher" eerst tegen éénen zonk. Vermoedelijk is deze kruiser het staartschip geweest, waarop het En gelsche vuur geconcentreerd kon worden. Hij kon op den duur niet meer in het verband blijven en liep uit de linie. Twee andere Duitsche kruisers konden het Duitsche mijnenveld bereiken, waar zij voor een ver dere vervolging gevrijwaard waren. Uit het onmiddellijk keert maken, toen hij het Engel sche eskader in het zicht kreeg, blijkt, dat de Duitsche admiraal dadelijk de sterkte van de vijandelijke zee macht heeft bevroed en daarom getracht heeft het ge vecht te vermijden. Wanneer we even de hoofdmachten omtrent de lichte kruisers en de torpedo-flottieljes worden niets medegedeeld nagaan, dan blijkt, dat vermoedelijk in volgorde het Duitsche eskader bestond uit: Derfflinger (28000 ton, 1914 in de vaart gekomen, snelheid 27 knoopen), Seydlitz (24640, 1913, 26 knoo- pen), Moltke (24640, 1911, 26 knoopen), Blücher (15800, 1909, 25,8 knoopen). En het Engelsche: Lion (26350 ton, 1912 in de vaart gekomen, 28,3 knoopen), Tiger (28,800, 1914, 28,3 knoopen), Princess Royal (26350, 1912, 28 knoopen), New Zealand (19,100, 1912, 26 knoopen, Indomitable (17250, 1908, 26 knoopen). De superioriteit van de Engelsche schepen blijkt hieruit reeds. Maar duidelijker nog komt zij aan het licht, wanneer wij de bewapening nog even nagaan. Wij zullen dat maar niet in bijzonderheden doen, doch mededeelen, dat de Engelschen beschikten over 40 zware kanonnen (12 en 13,5 inch.) en 80 stukken mid delbaar geschut (4 inch.), en de Duitschers over 30 zware kanonnen (12, 11 en 8 inch.), en 12 stukken mid delbaar geschut (5,9 inch. en 6 inch.) en 16 stuks licht geschut (3,5 inch.). Zoowel dus wat het aantal als wat kaliber betreft stond het Duitsche eskader aanzienlijk bij het Engel sche ten achter. Pleit het in hooge mate voor de Er: gelsche marine, d».t zij op het gewenschte oogenblik zulk een groote kracht had geconcentreerd, gpgeven de Engelsche macht en de Engelsche snelheid moeten er wel zeer bijzondere omstandigheden zich hebben doen gelden, die op den omvang der Engelsche overwin ning een nadeeligen invloed hebben uitgeoefend. Eerst uit nadere bijzonderheden kan dit worden vastgesteld. Voor den Engelschen vice-admiraal David Beatty, die ook het gevecht bij Helgoland aan boord van het vlaggeschip Lion (waar ook de New Zealand tegen woordig was) leidde, moet het wel bijzonder aange naam zijn, ook nu weer een overwinning te hebben be vochten. Deze commandant van het eerste slagkruiser-eskader is een der jongste vlag-officieren. blij is 43 jaar en trad in 1884 bij de marine in dienst. Er is verder weinig gebeurd. De officieele commu- niqué's geven geen groot nieuws. De Times meldt, dat de Russische vloot in de Zwarte Zee een stoomschip met zestien vliegmachines, de ge- heele Turksche luchtvloot, in den grond geboord heeft. Het is de Times, die het zegt, dus Wolff meldt met voldoening, dat men thans op de Duitsche spoorwegen kan verkeeren van Lodz in Po len tot Rijssel in Noord-Frankrijk. In Zuid-Afrika vechten de Engelschen en Engelsch- gezinden nog altijd tegen Maritz en Kemp. Verder heel wat geruchten, in verband met Roe- menië's houding, over een ultimatum van Duitschland aan Roemenië (het bericht komt uit Petrograd en is ontleend aan de Temps, zoodat het niet op erg stevigen bodem staat), in verband met het bezoek van den Franschen minister van oorlog, Millerand, bij Koning George van Engeland en van den aartshertog Karl Franz Joseph aan het Duitsche hoofdkwartier. Uit Dusseldorf seint men ons,.dat een Zeppelin-hal „door onbekende oorzaak" in brand geraakt zou zijn, waarbij 300 oorlog-auto's en een groote hoeveelheid benzine verloren gegaan zouden zijn. Het Handelsblad meldt, dat de brand zou zijn ver oorzaakt door Engelsche aviateurs, die bommen wier pen, dat er 400 auto's werden vernietigd en dat de Duitsche regeering geslag heetf gelegd op een auto mobielfabriek bij Aken. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag luidt: In de buurt van bdeuwpoort en Lombaertzijde wer den de pasities, pas door ons veroverd, dooi den vij and hevig beschoten en wel met het doel er een aanval op te doen, dien hij echter niet kon volvoeren, daar onze artillerie de infanterie-massa's verdreef, die toe bereidselen maakten om met de bajonet op het geweer een aanval te doen. Rondom Yperen hebben meer en minder hevige ge vechten plaats gehad. In de Aisne-vallei hebben onze troepen verscheidene Duitsche kanonnen tot zwijgen gebracht of vernield en de versterkingen bij Soupir en Heurtebise verwoest. Bij Berry-au-Bac heeft onze infanterie een loopgraat op hoogte 108 genomen. In Argonne en in de streek van St. Hubert en Fon- taine-Medane duurt het infanterie-gevecht voort om een afdeeling van de voorgeschoven loopgraven, die in de jongste 48 uren herhaaldelijk verloren en herno men werden. In de streek van Hartmannsweiledkopf in den Elzas hebben wij ondanks de buitengewoon groote moeil- lijkheden van het terrein, vorderingen aan onze rech terzijde gemaakt. Bij Steinbach geraakte de vijand door een aanval uit Uffholz, dien hij had voorbereid door een hevige be schieting, voor een oogenblik in het bezit van een on zer loopgraven. Wij hernamen ze echter door een krachtigen tegenaanval. Het Diuitsche Groote Hoofdkwartier deelde mede, dat de Zaterdag in het algemeen zonder bijzondere ge beurtenissen afliep. In het Argonnenwoud werden twee Fransche aan vallen zonder moeite afgeslagen. In de Vogezen maakten wij bij Hartmannsweiler en ten noord-oosten van Steinbach vorderingen en namen 50 Fransche jagers gevangen. ENGELSCHE VLIEGERS BOVEN ZEEBRUGGE. De Engelsche admiraliteit deelt mede, dat Zaterdag twee Engelsche vliegers Zeebrugge bezocht hebben. Zij hebben zeven-en-twintig bommen op twee duikboo- ten en op de kanonnen aan de haven laten vallen. Men gelooft, dat er een duikboot zwaar beschadigd is en dat er tal van kanonniers zijn omgekomen. Een der vliegers was op de verkenningsvlucht, die hij vóór den aanslag deed, op een oogenblik door zeven Duitsche vliegtuigen omringd. Hij slaagde er echter in te ont snappen Op zijn tocht naar Zeebrugge werd hij licht aan de dij gekwetst, maar hij zette zijn tocht voort en vervulde zijn zending. EEN LUCHTAANVAL OP DUINKERKEN. Volgens Fransche en Engelsche berichten deed een groep Duitsche vliegtuigen Zaterdag een aanval op Duinkerken en aangrenzende gemeenten. Ze wierpen ongeveer 80 bommen, waardoor 8 personen werden ge dood en een 15. tal gewond. Fransche en Engelsche vliegers vervolgden de Duitsche, van welke er één werd neergeschoten bij Braydunes. Het Engelsche bericht meldt den dood van nog twee Duitsche vliegers. De Londensche admiraliteit bevestigt den aansleg der Duitschers op Duinkerken eu zegt, dat er geen bijzondere schade is aangericht. Er is een bom naast het Amerikaansche consulaat terecht gekomen, waar van alle ruiten braken en het meubilair stuk geslagen werd. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: In Oost-Pruisen en Noord-Polen heet geen verande ring plaats gegrepen. Onze aanval in de Suchastreeek bij Borzymow had succes. Een tegenaanval van de vij anden werd onder .groote verliezen voor de Russen afgeslagen. Det Russische aanvallen in de streek ten Noordwes ten van Opozno leden schipbreuk Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Aan het Galicisch-Poolsche front is de toestand de zelfde gebleven. In eenige sectoren hebben artillerie-gevechten ea schermutselingen plaats gehad. Gedwongen door ons geschutvuur, ontruimde de vijand ten zuiden van Tamow wederom eenige loop graven. Ook in de Karpathen is de toestand in het alge meen onveranderd. De Russen werden verdreven uit een groot aantal voorgeschoven stellingen ten zuiden van de pashoog ten. In de Boekowina heerscht na de jongste gevechten, die voor ons gunstig afliepen, rust. IN DEN KAUKASUS. Het communiqué van den staf van het Russische le ger in den Kaukasus luidt: In de streek aan de overzijde van den Tsjoroch zet ten onze troepen een hardnekkig gevecht tegen de Turken voort, die sterk verdedigde stellingen bezet houden. Op het verdere gedeelte van het front zijn geen botsingen van beteekenis voorgekomen. "0LBO"3C SübOOh EEN ZEESLAG IN DE NOORDZEE. De Engelsche Admiraliteit bericht: „Gisterochtend vroeg bemerkte een Britsch patrouilleerend eskader van slagkruisers eu lichte kruisers onder bevel van vice-admiraal Beathy, en een flottilje torpedojagers ou der bevel van commodore Tyhwhitt, vier Duitsche slagkruisers, verscheiden liciite kruisers en eeu aantal torpedojagers, die koers zetten naar het westen en blijkbaar op weg waren naar de Engelsche kust De vijand keerde onmiddellijk met grooten spoed om, hij weru echter achtervolgd en te 9 uur 30 raakten de slagkruisers'Lion, Tiger, Princess Royal, New Zea land, Indomitable eenerzijds siaags met de Derflinger, Seydlitz, Moitke, Blücher anderzijds. Er begon een terugtochtsgevecht en kort voor één uur sloeg de Blü cher, die un de Unie was geraakt, om en zonk. Twee andere slagkruisers werden ernstig bescha digd, zij konden echter huu vlucht voortzetten en be reikten het gebied, waar wegens het gevaar voor Duitsche onderzeeërs en mijnen, van een verdere ver volging moest worden afgezien. Geen enkel Engelsch schip is teloor gegaan en onze verliezen aan personeel zijn, volgens de berichten, ge ring. Op de Lion, die aan het hoofd van de linie voer, werden elf mng aewond en sneuvelde niemand. Van de bemanning van de Blücher, die 885 koppen telde, werden er 123 gered. Uit Berlijn wordt nog officieel gemeld: Bij een uitval van de pantserkruisers Seydliiz, Derff linger, Moltke en Blücher met vier kleine kruisers en twee torpedoboot-flottiljes in de Noordzee, kwam het gisteren tot een gevecht met een Engelsche zeemacht van vijf slagkruisers, een aantal kleine kruisers en 26 torpedojagers. De vijand brak na drie uren op 70 zeemijlen W. N.- W. van Helgoland het gevecht af en trok zich terug. Volgens tot dusverre ontvangen berichten zijn aan Engelsche zijde een slagkruiser en van onze schepen de pantserkruiser Blücher gezonken. Alle andere schepen zijn teruggekeerd naar de ha vens. HET IN BESLAG NEMEN VAN AMERIKAANSCHE SCHEPEN. Het Amerikaansche stoomschip Wilhelmina maakt— volgens een telegram uit Nieuw-York zich gereed tot vertrek naar Hamburg met een lading levensmiddelen, die door een Amerikaansche firma is geconsigneerd aan een Amerikaansch onderdaan in Duitschland. Minister Bryah heeft geweigerd te verklaren wat zijn departement zal doen in geval de lading wordt aange houden. In den Amerikaanschen Senaat heeft de afgevaar digde Lodge zich verzet tegen de aanneming van de wet nopens den aankoop van schepen van oorlogvoeren de staten die naar zijn meening de Vereenigde Staten binnen afzienbaren tijd in oorlog zou brengen niet al leen met Engeland, doch ook met Frankrijk, Rusland en Jlapan. De aankoop van hier aangehouden schepen zou de eigenaars van zware onkosten ontheffen en nun een som van 30 tot 40 millioen dollar doen toekomen, hetgeen een groote hulp aan een der oorlogvoerenden zou beteekenen en een niet onzijdige handeling zou uit maken die gemakkelijk kon worden uitgelegd als een vijandige daad, zegt een Reuter-telegram. EEN INTERVIEUW MET VON FALKENHAYN. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de chef van den ge- neralen staf, generaal von Falkenhayn, aan een verte genwoordiger van het Amerikaansche pers-agent- scnap „Associated Press" over den oorlog o. m. het volgende verklaarde: „Wat Duitschland betreft kan de oorlog nog een onbeperkten tijd duren. Ik zie niets, dat ons zou kun nen dwingen den strijd op te geven. Indien wij te gronde gaan, zal het met eere geschieden, strijdend tot de laatste loopgraaf en den laatsten man." De generaal zei, dat de Duitsche krijgsverrichtingen ia Vlaanderen niet zijn een poging om naar Calais door te breken, doch het gevolg zijn van de mislukte poging der Engelsche en Fransche troepen om den Duitschen rechtervleugel te omsingelen. De Engelsche troepen noemde generaal von Falken hayn goede vechters, waarvoor hij respect had, doch een leger zonder officieren was nauwelijks een leger te noemen. Hij verwachtte ook een landing van Brit- sche troepen in België, doch de Duitschers waren daarop reeds geheel voorbereid. De Engelsche blokkade was voor Duitschland vol komen belangeloos. Hoewel met eenige artikelen voor huishoudelijk ge bruik zuinig moest worden omgegaan, is in Duitsch land overal voldoende voedsel. Alleen het voedings probleem in de bezette deelen van België, Frankrijk en Polen leverde nog al moeilijkheden op. Ten slotte deelde de generaal nog mede, dat de re- cruten der lichting 1915 op het normale tijdstip zijn opgeroepen en dat niemand zonder voldoende oplei ding naar het front is gezonden. DE FRANSCHE MINISTER VAN OORLOG. Gisteravond is de heer Millerand, de Fransche oor logsminister, na een bezoek aan Londen, te Parijs te ruggekeerd. Hij had in Londen met lord Kitchener langdurige en hartelijke gesprekken gevoerd; op alle punten heersch- te tusschen hen overeenstemming. Ook heeft de heer Millerand de heeren Asquith, Grey, Lloyd George, Churchill en Haldane ontmoet en werd hij door den Koning ontvangen. HET STANDBEELD VAN FERRER VERWIJDERD. Zaterdagnacht is het standbeeld, dat te Brussel op gericht is ter eere van den Spaansche anarchist Ferrer, op schandelijke wijze bezoedeld. Dit wekte groote opgewondenheid onder de bevol king en leidde tot een samenscholing. Reeds toen eenige jaren geleden het standbeeld werd opgericht, ontstonden, zooals men weet, geschil len onder de partijen. Daar te vreezen is, dat de aanslag opnieuw tot on geregeldheden kan leiden, heeft de gouverneur-gene raal het stedelijk bestuur aangeschreven het gedenk- teeken te verwijderen. MUITERIJ ONDER DE TROEPEN. Uit Vigo wordt gemeld, dat reizigers, die uit Por tugal komen, verzekeren, dat de toestand er uiterst ernstig is. Driehonderd officieren hebben hun degen verkocht als een teeken van solidariteit met hun kame raden, die van muiterij beschuldigd zijn. Zij weigeren ook de kazernes te verlaten, daar zij zich zelf als ge vangen beschouwen. Hun bedoeling is te protesteeren tegen den minister van oorlog, een tot republikein be keerd monarchist. DE BAROMETER ALS SPION. Een inzender in de Times vertelt, dat wanneer de ba rometer dagen achtereen omhoog gaat en een goed eind boven de 30" komt, kan men waarschijnlijk verwach ten dat er in de lucht weinig beweging komt en dat is voor de Duitsche vliegers het gunstig oogenblik om kalm en rustig naar de Britsche kust te komen. Men raadplege dus zijn barometer en leze voor „be stendig" in het vervolg „bommen uit de lucht." KORTE BERICHTEN. De Harwich-boot Colchester is, den lien Decem ber, op weg van den Hoek naar Harwich, een dertig K.M. uit de Hollandsche kust door een Duitsche duik boot aangeroepen. De kapitein sloeg echter het bevel om te stoppen in den wind en stoomde met volle kracht door, in zigzaglijn varende om een torpedo te vermijden De kapitein is nu door het Engelsche departement van handel en door de admiraliteit met zijn bedrag geluk- gewenscht. De gemeenteraad van Bochum (Duitschl.) zal alle braakliggende gronden gratis beschikbaar stellen voor het verbouwen van aardappelen, ten dienste van gezinnen, waarvan de kostwinner in den oorlog is. Het s.s. „Hydro" van de Engelsche Wilson-lijn is vergaan op de kust van Donegal in Ierland. Naar men meent is de bemanning gered. Thans is definitief vastgesteld, dat op de Oosten- rijkschHongaarsche oorlogsleening voor 3306 milli oen kr. is ingeschreven, nl. voor 2136 millioen kr. in Oostenrijk en voor 1170 millioen kr. in Hongarije. Volgens een bericht aan de Tijd zal de Duitsche overheid in België de grensstreek van even beneden Antwerpen tot aan de Noordzee van houtgewas ont doen. Men is in Selzaete reeds met dat werk begonnen. Een Australische kruiser boorde 6 Jan. een schip met voorraden voor de Duitsche kruisers in den grond Officieren en bemanning bevinden zich als krijgsge vangenen aan boord van den kruiser. Het gemeentebestuur van Potsdam heeft 200,000 pond ingemaakt varkensvleesch in blik opgekocht, die voorloopig bewaard worden om te gelegener tijd tegen den kostenden prijs voor de bevolking verkrijgbaar te worden gesteld. De Belgische regeering heeft nu een derde eerie

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1