Van het westelijk oorlogsterrein. Van liet oostelijk oorlogsterrein. Van het zuidelijk eorloptoonsel, FEUILLETON. DE WELDOENSTER Telegrammen van heden. Varia. Nederland. biljartmatch worden gehouden. Van beide vereeniging- on zullen een zestal spelers worden afgevaardigd Woensdag as. zal het eerste treffen te Rustenburg plaats vinden. UIT OUDE NIEDORP In de Maandagavond gehouden vergadering van het ondersteuningsfonds alhier werd de rekening over het afgeloopen jaar goed gekeurd met het voordeelig saldo groot 600 ontvangen was 212,07; Uit gegeven 152,01. Het bezit van het fonds bedroeg hiervan op 1 Jan. j.l. 682,3214. Tot bestuursleden waren gekozen in de plaats van de heer M. Kooijman, (Voorzitter) en C. Bakker, beiden niet herkiesbaar, cle heer R. Vis en J. Bood, de eerste Voorzitter. Besloten werd de leden die in werkelijken dienst zijn niet vrij te stellen van het betalen van con tributie. In het afgeloopen jaar werden er aan 8 le den 134 ziektedagen uitbetaald. UIT HEER HUQO WAARD. Zondagmorgen, terwijl de kerkgangers reeds in de herv. kerk binnen kwamen, kwam een deel van het plafond der gaanderij met groot geraas naar be neden storten. Gelukkig geschiedde dit boven zit plaatsen, welke nog niet waren bezet. Een bank en eenige stoelen werden beschadigd. UIT HEILOO. De gisteren in het café „de Onderneming" door het gemeentebestuur gehouden verpachting van het grasgewas der zoogenaamde buurtsohapsgronden en laantjes heeft opgebracht f 324 tegen f 884,25 in het vorige jaar. UIT BERGEN. Gistermorgen vergaderde de Raad. Afwezig we gens ziekte de heeren Veenhuijsen en Leijen. De voorzitter opende deze eerste zitting in het jaar met den wensch, dat zoowel in figuurlijken als in let terlijken zin de zonneschijn weder spoedig over Eu ropa en Bergen moge schijnen. De voorzitter deelde daarna mede, dat van Gedeputeerde Staten geen enkel bericht inzake het aangaan van de tijdelijke geldlee- ning was ingekomen. Blijkbaar is men daar liever voor e$n definitieve leening. B. en W. stelden voor om te besluiten tot het aangaan van een vaste geldieening van den heer Stuurman, groot 23400 en een van een inwoner die dit aanbood van 10.000 h 5 pet. plus x/« pet. provisie. Waar de heer Stuurman liever geen af lossing wenscht, daar stelden B. en W. voor om de lee ning van den inwoner het eerst af te lossen en de af lossing voor het geheel te bepalen op 1000 per jaar. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten on der intrekking van het besluit tot het aangaan van de leening groot 64.000 met handhaving van het besluit inzake het aangaan van de tijdelijke leening. Nog werd besloten bij Gedeputeerde Staten aan te dringen op een spoedige goedkeuring. Besloten werd om aan mej. Hoorn wegens gezond heidsredenen als onderwijzeres een verlof van twee maanden te verleenen. De heer Baltus stelde voor om als tijdelijk onderwij zeres te vragen mej. Klomp, alhier, meermalen in Alk maar als zoodanig werkzaam. De andere leden achtten dit mede wenschelijk. De voorzitter zegde hieromtrent overleg met den schoolopziener toe. Nog deed de voorzitter mededeeling, dat het in het voornemen van mej. Koopman ligt, om wegens huwe lijk met Mei ontslag aan te vragen. Op verzoek van eenige Ingelanden van den Oudbur- gerpolder werd besloten te bepalen, dat voortaan al daar aan beharde wegen geen vee meer los op de bermen mag loopen. Bepaald werd, dat dit grasgewas tweemaal per jaar gehooid mag worden. Inzake Gezinsverpleging stelden B. en W. voor een subsidie te verleenen van 75 per jaar onder voor waarde, dat één van de verpleegsters de gemeente Bergen als standplaats werd aangewezen. De heeren Baltus en Maschmeijer achtten deze be paling ongewenscht en stelden voor zonder voor waarden een subsidie van 50 te geven. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. Be sloten werd om indien aan de voorwaarden niet voL daan kan worden, een andere beslissing te nemen. De voorzitter deelde hierop mede, dat 16 sollicitan ten zich voor vroedvrouw hadden aangemeld. Spreker stelde voor alvorens te benoemen, de instructies te wij zigen en deze wijzigingen aan haar, die in aanmerking komen, voor te leggen. Hoewel bleek, dat in de oproe- pings-advertentie het salaris aubussievelijk op 300 stond aangegeven, terwijl dit 375 was, meende men, omdat de sollicitatiën op dezen oproep waren ingekomen, dit salaris aanvankelijk op 300 te moeten houden. De proeftijd werd in plaats van op twee, op één jaar gesteld. Bepaald werd, dat jaarlijks een aantal van vijf ver lossingen grtis kunnen worden opgelegd. Voor elk geval daarboven zal 5 worden betaald. Van arbei- 3oor de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 37) o Hij kon zelf niet meer dan eens per dag komen en de brieven kwamen met iedere post; daarom zond hij '8 middags Herr Klutz, den jongen hulpprediker met poëtischen aanleg, die Anna bij haar aankomst be zongen had in een gedicht, dat wat frischheid en on gedwongenheid betreft kon wedijveren, naar zijn ei gen oordeel, met de beste sonnetten die ooit geschre ven waren. Welk een vreugde was het voor een jon geling met een rijke verbeelding, voor een dichter die meende dat hij op Goethe leek wat zijn gelaatstrekken betreft, en die het lang niet onwaarschijnlijk vond, dat ook zijn brein dezelfde gelijkenis zou gaan vertoonen, dagelijks te dwalen door het schitterend, fluisterend woud, zwaaiende met zijn stok en liedjes dichtende, harer, die hij bezong, niet onwaardig. Hij wendde het gelaat naar het toover-Schloss met de betooverde prinses, terwijl zijn zakken vol waren van brieven voor haar! Hij droeg de jas van den geestelijke, maar zijn bruine vilten hoed en de bloem in zijn knoopsgat waren typisch voor den wereldschen zin in hem. „Een dichter", zoo verzekerde hij zich zelf menigmaal, „is een wereldburger en behoeft zich niet te beperken tot een afgerond stelsel of geloofsbelijdenis". Maar hij deelde deze meening niet mede aan den goeden man die hem voorbereidde tot het examen, waardoor hij een zelfstandig predikant zou worden en hij nam zijn talrijke zegeningen aan en hoorde met veel uiterlijk de corum de gebeden aan om hulp en bemiddeling, waar van hij het vqorwerp was. De eerste keer, toen hij de brieven bracht, ontving Anna hem met haar gewone vriendelijkheid; maar er was iets in zijn manieren dat haar mishaagde; of het zelfvertrouwen was of verwaandheid of de wijze waar op hij haar aanzag, zij kon het niet zeggen en zij ver beuzelde ook niet veel tijd om er over te denkenmaar toen hij den volgenden dag kwam, werd hij niet bij dersgezinnen zal 5 voor een verlossing berekend mogen worden, terwijl voor de overige gevallen nog gerekend worden m evenredigheid met de draagkracht van he gezin. Ingevolge het ingekomen verzoek werd besloten om den heer P. Grootes als metselaar op den rooster voor net gemeentewerk te plaatsen. Ter bewaring van den tonneninhoud zal op de vuil- piaats een betonnen put worden geplaatst. Hierna deed de voorzitter eenige mededeeling over de wegverbreeding naar de nieuwe begraafplaats en het spitten der bermen voor de aanplanting van hout gewas. Dit spitten bleek 30 ct. per roe te kosten, wat nog al hoog gevonden werd. De voorzitter merkte op, dat geld in werk laten verdienen oneindig beter is dan het doen van uitkeeringen. DeD stukken waren on gelijk, waardoor de prijs wel 30 ct. per roe moest zijn, wat na overleg der staten dan ook bleek. Besloten werd om ook met het werk voor de begraafplaats een aanvang te maken en dit stuksgewijze aan te besteden. De voorzitter deelde hierop mede, dat de onderwijs toestand in de gemeente binnenkort de volle aandacht van den Raad zal vragen. Voor de zes klassen zijn maar vijf leerkrachten. Telde de school 25 leerlingen meer, dan had de gemeente het recht op het volle maximum van het rijk voor een vijfde leerkracht. B. en D. stellen zich voor binnenkort voorstellen te doen voor het aanstellen van twee nieuwe leerkrachten. Per leerkracht vergoed het Rijk alsdan 260, zoodat beide de gemeente een 800 zullen kosten. Dit bedrag kan verminderd worden door een herziening van het schoolgeld, dat thans slechts 2,40 is, doch best in evenredigheid gebracht kan worden met de klasse van den H. O. der aangeslagenen. Algemeen oordeelde de Raad dit wenschelijk. De heer Maschmeijer wees er nog op, dat de toename aan de bijzondere school ook zeer sterk was. Daar wordt al school gehouden in het sousterrein, wat spreker geen toestand oordeelde. Na rondvraag volgde sluiting. UIT VEENHUIZEN. Voorbij de Veenhuizerbrug is op zij van eten weg, behoorende aan de Kogge, een diep gat. De heer P. Groot alhier had het ongeluk, dat zijn wagea hierin viel, toen hij voor een stoomfiets uithaalde. Hij zelf viel van den wagen, terwijl de veren enz. van het rij tuig knapten. Een belangrijk schadepostje dus. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Maandagmiddag werd in café „Marktzicht" van den heer Kuiper, de 12e jaarvergadering gehouden van de Landbouwvereeniging „De Groentecultuur". Aanwe zig 81 leden. De vergadering werd geleid door den voorzitter, den heer S. Wagenaar. De penningmeester, de heer J. Bouwens, bracht ver slag uit óver zijn beheer. Er bleek uitgegeven een be drag van 1381,49, ontvangen 1504,65', saldo 122,94, met nog een tegoed van de wortelzaad-com missie van 100. Bij de verkiezing van een bestuurslid (aftredend S. Wagenaar, niet herkiesbaar), werd gekozen de heer C. Slot Kz. Dezelfde heer C. Slot Kz. werd tevens herbe noemd tot lid van de commissie van beheer over de Broeker veiling. Door den heer J Glas werd in dichtmaat verslag uitgebracht van de wortelzaad-commissie, waarvoor een hartelijk applaus zijn deel was. Voor twee aftredende leden der wortelzaad-commis sie werden gekozen de heeren H. Pasterkamp en Jb. Dirkmaat Az. Door den heer Bouwens werd rapport uitgebracht tot onderzoek van plantenziekte. Verschillende zieke groenten, als kool, planten en zetuien (uienzaad) wer den opgezonden naar Wageningen. De heer Bouwens zette in 't kort uiteen de antwoor den welke van prof. Ritsema Bos werden ontvangen, terwijl besloten werd om de uitvoerige brieven hier over in een of twee couranten te publiceeren. Door den heer P. Slot Az. werd in bespreking ge bracht of het ook gewenscht zou wezen om hier een zekere hoeveelheid graan te verbouwen. Na inleiding en besprekingen over dit punt werd de wenschelijkheid ingezien om door verschillende bou wers een zekere hoeveelheid zaad te verbouwen. Of schoon het voor wintertarwe wat laat was, werd op gemerkt, dat bij gunstig weer in de eerste helft van Februari nog wel gezaaid kon worden. Hierna circuleerden direct lijsten om na te gaan hoeveel snees verschillende bouwers wilden verbou wen. Uit de terug ontvangen lijsten bleken ongeveer 500 snees voor zaadbouw te zijn ingeschreven. Een commissie werd benoemd voor inlichtingen en het be trekken van goed zaaizaad, benoemd werden de hee ren P. Slot Az., C. Slot Kz., Jb. Kostelijk Sr., J. Dirk- maat en C. Kouwen. Door den heer Bouwens werd uiteengezet in hoe verre de te Alkmaar op te richten Tuinbouwschool en Proeftuin dienstig is voor onze plaats. Dat het nut dezer school wera ingezien, bleek hier door, dat de vereeniging als lid dier school toetrad. haar toegelaten en den daarop volgenden dag weer niet en verder niet meer. Dit verbaasde herr Klutz, die van dezelfde meening was als Dellwig en vond,4 dat de hoogststaande vrouw niet op één lijn stond met een heel gewoon, alledaagsch man, en al rekent men alle voorrechten van positie, of rijkdom, dien zij be zitten mocht, mee, zij was toch nog maar een vrouw, een wezen, geschapen om overwonnen te worden, on derworpen aan den man. Daar hij jong was en poë tisch, verschilde hij van Dellwig op tón punt; voor Dellwig was de vrouw een dienares; voor Klutz een bewonderenswaardig stuk speelgoed. Het was duide-; lijk, dat het zulk een wezen niet anders dan aange naam kon zijn in de gelegenheid gesteld te worden met leden van het andere geslacht om te gaan en te spreken. Daarom begreep hij niets van het gedrag van de freule, die de brieven door haar dienstbode liet aannemen. Vaak kwam hij miss Leech en Letty tegen op den heen- of terugweg van Kleinwalde, hij stond dan altijd even stil om met haar te prafen en haar een paar Duitsche zinnetjes te leeren en 'zijn eigen kleinen.i voorraad Engelsch te vermeerderen; van haar kwam hij gemakkelijk alles te weten van hetgeen de jonge dame, die hij met zijn bewondering vereerde, uitvoer- de. Als Lohm naar Kleinwalde reed om geschillen te regelen tusschen Dellwig en de boeren of schuldigen te verhooren, kwam hij dit drietal vaak tegen en dacht dat Klutz het hof maakte aan de gouvernante. Op den dag van Trudi's vertrek ging Lohm even naar Anna om de boodschap van zijn zuster in een eenigszins fraaieren vorm over te brengen. „Nu zult u alles zonder hulp moeten doen", zei hij, „ik hoop dat u mij veroorloven zult u te helpen j als u bezwaren mocht hebben. Als de werklui brutaal zijn bijvoorbeeld, of de nieuwe dienstboden oneerlijk of u op andere wijze last veroorzaken. U weet dat het mijn plicht is als Ambtsvorsteher tusschenbeide te ko men in zulke gevallen." „U is heel vriendelijk", zei Anna dankbaar, de oogen opslaande naar het ernstige, goede gezicht. „Maar niemand is brutaal. Kijk hier heb ik iemand die gezelschapsdame wil worden. Het is het eerste antwoord op die advertentie, dat mij bevalt." Lohm nam den brief en het portret op en bekeek Over 't marktwezen werd lang en breed gesproken het 't oog op 't openen van het spoor te Noord-Schar- woude. besluiten werden in dit opzicnt niet genomen, doch de voorzitter gaf in overweging, üoewel hij nie mand wilde binden, om m het belang der Broeker markt en spoor onze groenten niet naar Noord-Schar- woude te brengen. Door den voorzitter werd voorgesteld het oprichten van een arbeidsbeurs. Als tusschenpersoon voor werkgever- en -nemer werd benoemd de keurmeester Jb. Kostelijk, terwijl het bestuur voor de noodige publiciteit zal zorgen. Varia: Door landweerman Huibers werd gevraagd of het bestuur of een commissie geen stappen kon doen bij den Minister om de gemobiliseerden eenigen tijd naar huis te zenden voor het beplanten hunner akkers. Het bestuur antwoordde, dat in die richting reeds stappen zijn gedaan zonder succes.Door den heer C.j Slot werd voorgesteld, om die landweermannen (eigen- bouwers) onder elkander zoo veel mogelijk te helpen, hetwelk bij goede wil heel goed kan. De Burgemeester ging de genomen besluiten nog eens na en bracht dank aan bestuur en leden voor den gezelligen toon welke op deze vergaderingen altijd heerscht. De heer J. Kostelijk bracht nog hulde aan den af tredenden voorzitter. Tot voorzitter werd gekozen de heer C. Slot Kz. UIT WARMENHUIZEN. In de heden gehouden Raadsvergadering kwam het tekort van 250 H.L. steenkolen en 1600 H.L ecsjces aan de gasfabriek ter sprake. Het bleek, dat er geen sprake kan zijn van fraude door den vorigen directeur gepleegd. Een en ander werd meer het gevolg geacht van het streven om een mooie balans uit te brengen. De Raad betreurde dit, doch nam met algemeene stemmen het besluit, de zaak hiermede als afgedaan te beschouwen. Met één stem tegen werd besloten tot uitbreiding van het net naar Schoorldam en Krabbendam. De totale kosten bedragen 27,000. Het werk werd opgedragen aan Gebrs. Wilson te den Haag. Mede werd besloten tot het doen bouwen van twee arbeiderswoningen nabij de gasfabriek voor de stokers. KORTE BERICHTEN. A. P., de oudste van de twee inzake den moord te Waspik gearresteerde gebroeders, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft bekend, B. met een mes doodgestoken en hem daarna in het water geworpen te hebben. Zijn broeder is niet aan den moord schul dig. De Nederl. Bond van Schoenmakerspatroonsver- eenigingen heeft aan den minister een gemotiveerd adres gezonden, waarin in overweging wordt gegeven, maximum-prijzen voor leder vast te stellen. DE STRIJD IN BELGIE EN NOORD-FRANKRIJK. PARIJS, 26 Jan. Het communiqué van gister avond 11 uur zegt, dat niets valt te vermelden. VOORSCHRIFTEN IN GEVAL VAN EEN LUCHTAANVAL LONDEN, 26 Jan. Alle schoolhoofden in Londen, zoowel vrouwelijke als mannelijke, heb ben een bericht ontvangen van regeeringswege, waarin zij uitgenoodigd worden, betrekking heb bende op de mogelijkheid dat Zeppelins een aan val zullen wagen op de stad, de kinderen 't vol gende voor oogen te houdenDe mogelijkheid van een luchtaanval is niet groot. Indien zij er al is, dan echter maar voor korten tijd, want maatrege len worden genomen. Direct gevaar leveren de bommen op, die uit de lucht geworpen worden en die uit stukken geschut. De kinderen moeten in school geregeld aan den gang gehouden worden. Vooral mogen zij niet voor de ramen zich laten zien. De kinderen moeten over de verschillende verdiepingen der gebouwen verdeeld worden. Zoolang er gevaar voorhanden is voor een lucht aanval krijgen de leerlingen geen vrij. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. PETROGRAD26 Jan. ^Officieel). De Oos tenrijkers betoonen groote activiteit aan de oos telijke passen der Karpathen. Verder niets van be lang. Bij Bortinof hebben de Duitschers een van onze vooruitgeschoven loopgraven veroverd. Wij veroverden een loopgraaf der Duitschers, het. „Zij is een Penheim, zie ik", zei hij. „Dat is een heel goede familie, maar een paar van de takken zijn tot armoede vervallen, evenal6 zoo vele van onze oude geslachten." „Zou u niet denken dat zij heel geschikt was?" „Ja, als zij ten minste is en alles doet wat zij zegt in haar brief. U zou kunnen voorstellen, dat zij eerst eenige weken op proef kwam. Het kon wezen, dat ze niet in uw smaak viel en het kon ook wezen, dat zij geen plezier heeft in een philantropische huishou ding." Anna lachte. „Ik ben dubbel verlangend spoedig iemand bij mij te krijgen", zei ze, „daar mijn schoon zuster Letty en miss Leech terug verlangt." Letty en miss Leech slaakten droevige zuchten toen ze dat hoorden; zij hadden hoegenaamd geen lust naar huis te gaan. „Zult u u- niet heel verlaten voelen als ze weg zijn en u heel alleen is onder vreemde menschen?" „Ik zal ze missen, maar ik denk niet dat ik mij ver laten zal voelen", zei Anna glimlachend. „Wat een moed.heeft dat kleine ding", dacht Lohm; „bereid alles te trotseeren om haar idealen na te ja gen. Het maakt iemand beschaamd over zijn eigen getob en moedeloosheid." j Anna sprak met Frau von Penheim af dat zij dade lijk zou komen, voorloopig voor drie maanden, en zoodra dit afgesproken was, schreef zij aan Susie om te vragen welken dag Letty naar huis gezonden moest j worden. Zij had niet met Susie gecorrespondeerd se dert het vertrek van de booze dame. Anna had wel aan Peter geschreven en haar plannen blootgelegd, en haar redenen, en haar hoop en verlangen en ze had een klein haastig briefje tot antwoord gekregen uit Estcourt, waarin hij haar zijn zegen toewenschte voor haar zelf en haar plannen. Susie is regelrecht hier naar toe gekomen", schreef hij, „om dat huwelijk bij de Aldertons, waar zij niet bij gevraagd was en ze is dadelijk naar bed gegaan. Je weet, lief zusje, dat alles wat jou gelukkig maakt, mij plezier doet. Ik wou dat je in de gelegenheid geweest was om liever Engelsche dames gelukkig te maken, want je bent nu zoo ver weg; maar daar ginds heb je je huis voor niets. Laat miss Leech vooral niet vertrekken, voordat je vol maakt tevreden bent met je gezelschapsdame. Gister maaktea machinegeweren bait en vernielden een gepantserde automobiel der Duitschers. PETROGRAD, 26 Jan. (Hbld.): De generale staf van het leger in Kankasië deelt medeOns offensief in het land aan de overzijde van de rivier Tsjoroeh wordt voortgezet, ondanks de hardnekkige verdediging van de Turken. In de richting van Olty hebben afzonderlijke gevech ten plaats, door de neiging van kleine Turksche afdeelingen om zieh te handhaven. Aan de overige gedeelten van het front duurde de gewone ar tillerie-beschieting voort. IN DEN KAUKASUS. KONSTANTINOPEL 26JJan. J(Offlcieel). [Ten gevolge van het |sleehte weder is in den Kaukasus een stilstand ingetreden in de operaties van beide partijen. De vijand, dieu wij op een deel van ©ns front terugwierpen en tot den terugtocht dwongen versterkt thans zijn posities, die hq heeft kunnen behouden. DE „DACLA". GALVESTON, (Texas), 26 Jan. (Hbld.). De „Dacia" wacht op het aan boord brengen van be langrijke papieren uit Nieuw-York, voordat hét schip vertrekt. Men verwacht, dat die papieren, nie, naar men meent, bestaan uit een verslag van het overgaan van den eigendom van een Duitschen aan een Amerikaanschen eigenaar, morgen zul len aankomen. De „Dacia" zal dan onmiddellijk vertrekken. DE ZEESLAG IN DE NOORD-ZEE. BERLIJN, 26 Jan. Blijkens ons gedane mede- deelingen van welingelichte zijde, moet tegenover het bericht van deEngelsche Admiraliteit over het zeegevecht in de Noordzee worden gewezen op de officieele Duitsche berichten, welke zeggen, dat een der Engelsche slagkruisers te gronde ging. Een van onze torpedobooten heeft den kruiser, die reeds zeer van ons geschutvuur had geleden en reeds helde, door twee torpedoschoten in dea grond geboord. De ondergang van den Engel- schen slagkruiser is ook door een in de nabijheid zijnd Duitsch luchtschip geconstateerd. EEN SCHIP VERMIST. LONDEN, 26 Jan. De admiraliteit meldt, dat het bewapende koopvaardijschip, „Viknor" dat sinds eenige dagen vermist werd, thans moet be schouwd worden als te zijn vergaan met al zijn of ficieren en manschappen. Eenige lijken en stukken wrakhout zijn aan de Noord-Iersche kust aange spoeld Het wordt daarom verondersteld dat het schipgedurende den laatsten storm kelderde of uit zijn koers werd gebracht en op een Duitsche mijn gestooten is. I H. H. DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. De Koningin ont ving heden den minister van Koloniën in confe rentie. DE FRISO EN DE GRUNO. 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. De volgende maand zal de pantserboot Friso na herstellingen 1 te hebben ondergaan, weder in dienst worden ge steld, terwijl mede in Februari de pantserboot gruno in dienst zal worden gesteld. MIJNEN IN DE ZUIDERZEE. 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. Vernomen wordt, dat het onderzoek dat door onze marine vaartui gen ingesteld wordt naar in de Zuiderzee gesigna leerde mijnen, tot dusverre geen enkel resultaat op- Gruno in dienst zal worden gesteld. TWEEDE KAMER. 's-GRAVENHAGE, 26 Jan. Mr. Troelstra verklaarde in de Tweede Kamer, dat de Sociaal- Democraten tegen de ontwerpen tot het langer in dienst houden van Militie en Landweer zullen stemmen, indien de regeering blijft weigeren mede- deelingen in comité-generaal te doen. Niet om een conflict met de regeering uit te lokken maar om een principieele uitspraak te verkrijgen stelde hij een motie voor, waarin de Kamer die weigering ving ik de grooiste vischenz. In één woord, zij had Peter zooals gewoonlijk op haar zijde. Den dag voordat Frau von Penheim zou komen, kwam Susie's antwoord op Anna's brief. Het luidde als volgt „Lieve Anna. Je brief heeft mij verbaasd, ofschoon ik wel had kunnen weten wat men van je kan verwach ten. Toch was ik verbaasd, dat je zelfs niet hebt aan geboden het eenige wat je in je macht hadt te doen tot vergelding voor alles wat ik voor je gedaan heb. Daar ik overtuigd ben eenig recht te hebben op vergelding, aarzel ik niet je te zeggen, dat je Letty naar mijn idee een paar jaar misschien langer bij je hadt moeten hou den. Al hield je haar tot ze achttien was en kleedde en voedde (niet al te veel voeden), dan zou het maar vier jaar wezen; en wat zijn vier jaar, dat vraag ik je, vergeleken bij de vijftien jaar, dat ik jou tot mijn last heb gehad? Ik heb dezer dagen met Herr Schumpf over haar gesproken de rekening was zoo bespotte lijk hoog, dat ik er hem wat heb laten aftrekken en hij zei, laat haar toch vooral in Duitschland blijven. Iedereen spreekt tegenwoordig Duitsch en Letty zal het gemakkelijker leeren op die vreeselijke plaats van jou. Ik was zoo ziek toen ik terug kwam, dat ik dade lijk naar Estcourt gegaan ben. ik moest dagen lang te bed blijven, de dokter kwam iederen dag en somtijds twee maal. Hij zei dat het hem niet verwonderde, toen ik hem alles verteld had wat ik had gedaan. Peter had medelijden met mij. Zend miss Leech terug. Geef haar uit mijn naam haar congé een maAnd nadat je dezen brief ontvangt en tracht een Duitsche te krijgen, die komen wil naar dat landgoed van jou ik kan dien ongelukkigen naam niet onthouden zonder in mijn adresboek te kijken en laat Letty iederen dag les ge ven. De rest van den tijd kan zij Duitsch praten met je twaalf slachtoffers. Ik geloof dat de lessen in Duitschland niet meer dan 6 stuivers per uur kosten, dat zal je dus niet ruïneeren. Laat haar vooral veel lichaamsoefeningen doen en paardrijden. Zij is uit haar oude rijcostuum gegroeid, maar in Duitschland zijn de naaisters zoo goedkoop, dat een nieuw costuum je haast niets zal kosten en elk paard waarop ze flink schudt, zal haar goed doen. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2