DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van let westeliik oortogsterrnin. Van tiet onstel oorlogster» Van liet zuid# oorlogsterrein. o O o No. 23 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 DON»ERI)AG 28 JANUARI In de koloniën. DUITSCHLAND. Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon» en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handeisdruliberij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Telefoonnummer Rijssela Oivenchy Bétbune I La Bassée Quinchy ALKMAAR, 28 Januari. Het bovenstaande schetsje duidt de streek aan, waarin de laatste dagen bijzonder hevig is gevochten, de omgeving van La Bassée. Onlangs heette het, dat de Engelschen daar belangrijke vorderingen hadden ge maakt, maar ook de desbetreffende Engelsche dagblad- berichten bleken onjuist. Of dit al dan niet in verband met 's Keizer's verjaardag heeft gestaan zij in het mid den gelaten, maar zeker is, dat de Duitschers hier krachtige aanvallen hebben gedaan, dat zij hier op taaien tegenstand zijn gestuit en dat beide partijen tal van dooden op het slagveld moesten laten liggen en nog meer gewonden moesten wegvoeren. La Bassée wordt doorsneden door een kanaal, dat van Béthune naar Rijssel loopt. Op den noordelijken oever van dit kanaal (bij Givenchy) is de Duitsche aan val geheel mislukt en daar hebben zij zware verliezen geleden het Fransche communiqué gewaagt van de vele lijken, welke op den weg van La Bassée naar Bé thune werden gevonden en welke geschat worden op minstens twee bataljons, dus 2400 man. Maar op den zuidelijken oever van het kanaal (bij Quinchy) slaag den de Duitschers er in Engelsche loopgraven en een paar krachtige steunpunten te veroveren. Zij schijnen er in geslaagd te zijn zich hier door ingraving vol doende te dekken, want hoewel de Engelschen getracht hebben, de stellingen te heroveren, is dit, volgens het Duitsche communiqué niet gelukt. De omstandigheid, dat de Fransche en Engelsche communiqué's, welke zich wèl bezig houden met hetgeen aan den noorde lijken oever is geschied, geheel zwijgen ten aanzien van de krijgsverrichtingen aan den zuidelijken oever, dus wel Givenchy noemen, maar Quinchy niet, maakt de Duitsche voorstelling waarschijnlijker. |Crouy Craonne I Soissons I Perthes Er wordt verder hard gevochten op de heuvels bij Craonne, welke zich aansluiten bij de onlangs door de Duitschers genomen heuvels ten noorden van Sois sons. Het Duitsche communiqué constateert, dat de ge vechten een volledig succes hebben opgeleverd, dat de Franschen uit hun stelling op de hoogte verjaagd en op de zuidelijke heuvels zijn gedrongen en hadden zich bij Soissons de „Markers", bij La Bassée de Beieren zich onderscheiden, hier worden de Saksers genoemd, die stormenderhand verschillende steunpunten tot een breedte van 1400 meter hebben genomen. De Franschen zijn spaarzaam met hun mededeelin- gen op dit punt. „In de buurt van CCraonne, zoo lezen wij, hebben wij ons gehandhaafd in de loopgraven, die wij hadden genomen gedurende de tegenaanvallen op 25 Januari." Op grond der voorafgaande commu niqué's zouden we zeggen, dat er in plaats van „geno- men", „hernomen" moet staan en dat het zich hier handhaven het elders verliezen van terrein niet uitsluit is duidelijk. Iets meer naar het Oosten, bij Perthes, werden volgens het Fransche communiqué vier hevige Duitsche aanvallen afgeslagen, in het Argonnenwoud, nog weer wat verder Oostelijker, werd een aanval af geslagen, met de bajonet, die weer in eere hersteld is en bij Saint Mihiel, ten zuiden van Verdun, namen de Duitschers een Fransch steunpunt, waartegenover de Franschen enkel kunnen stellen de vernieling van Duit sche voetbruggen over de Maas. De laatste communiqué's doen nog weer eens duide lijk zien dat bijna overal de Duitschers aanvallend op treden Men moet dan ook wel hoe langer hoe meer den indruk knjgen, dat het dooi generaal Jofire op 17 December aangekondigde offensief, hetwelk de Duit schers van het Fransche grondgebied zou verdrijven, alom tot staan is gekomen, dat de Duitschers Mans be proeven vooruit te komen en dat hun poging aanvanke lijk eenig plaatselijk succes oplevert maar dat is natuurlijk heel iets anders, dan den tegenstander uit zijn hechte linie te wrikken en hem overal tot terug trekken te nopen, hetgeen voor een vooruitgang on misbaar is! Terwijl Britsche „ooggetuigen" het in de Engelsche bladen deden voorkomen, alsof het treffen op de Noordzee Zondag meer leek op een wedstrijd in het snelst varen dan op een ernstig zeegevecht en den toe stand van de Duitsche kruisers „Seydlitz" en „Derfflin- ger" als hopeloos voorstelden, en men van Duitschen kant strak en stijf volhield, dat er ook een Engelsche slagkruiser in den grond geboord is, geven het offici- eele Engelsche rapport eenig meerder licht. Allereerst willen we echter nog even de aandacht er op vestigen, dat het Duitsche eskader was gesigna leerd door Engelsche vliegmachines en dat toen tor pedojagers de sterkte en samenstelling spoedig gingen vaststellen. Er werd jacht gemaakt met een snelheid van 2829 knoopen. Op 18000 yards begonnen de Engelsche granaten te treffen, op 17000 beantwoord den de Duitschers het vuur. „De „Lion" en de „Tiger", die aan het hoofd stoom den van het eskader, zoo zegt admiraal Beatty, waren gedurende eenigen tijd alleen in actie, zoodat zij bloot gesteld waren aan het concentrische vuur van den vij and; vooral de „Lion" leed daardoor meer dan de an dere schepen. „De overige kruisers kwamen geleidelijk in gevecht; eeu aanval van de Duitsche torpedojagers werd afge slagen. Een raak schot beschadigde tegen 11 uur een der reservoirs van de „Lion", zoodat een der machines defect raakte. Tegelijkertijd werden vijandelijke onder- zeesche booten gezien, aan stuurboordzijde, er werd van koers veranderd om deze te ontloopen. De „Blü- cher" was in hachelijken toestand, en de „Indomita ble" kreeg last er een einde aan te maken." Terwijl de rest van het Engelsche eskader de Duit sche achterhoede aanviel, stoomde de „Lion" met een escorte noordwest, en bracht admiraal Beatty zijn vlag over naar de „Princess Royal", door de beschadiging van de machines van de „Lion" werd men beroofd van de kans op een grooter overwinning en de. aanwe zigheid van Duitsche onderzeeërs noodzaakte de En gelschen het gevecht af te breken. Het resultaat van het gevecht was, dat de „Blücher" zonk, dat twee andere slagkruisers door het Engelscfie vuur ernstig werden beschadigd. Duitsche krijgsgevan genen beweren, dat ook de „Kolberg", (een lichte kleine kruiser van het type Mainz), gezonken is. Daar de „Lion" door het defect aan .de machines moeilijk kon stoomen, sleepte de „Indomitable" haar naar de haven; de schade aan de „Tiger" was niet ernstig en zal in korten tijd weer hersteld kunnen zijn. Dfe rest van het eskader beliep geen schade en de En gelsche verliezen zijn gering. Aldus de officieele -Engelsche lezing. De Duitsche bladen van heden bevatten een uitvoe rige beschrijving, waaruit blijkt, dat het Duitsche es kader stond onder bevel van schout-bij-nacht Hippen, dat het koers zette naar het zuid-oosten om dichter bij de kust ondersteuning te vinden of om het voordeel van zon en wind te krijgen. De Engelschen concen treerden hun vuur op de „Blücher", die weldra achter bleef en begon te hellen. Van de aanvallende Engel sche torpedobooten werden er twee door de „Blücher" in den grond geboord, terwijl een derde waarschijnlijk door een Duitschen onderzeeër getorpilleerd werd. Om 12.37 werd de „Blücher" door torpedotreffers geraakt en ontplofte. „Het leidende schip, zoo gaat de beschrijving voort, de „Lion", helde, het tweede schip, de „Tiger", brand de hevig en bleef achter. De siaglinie was verbroken. Alle schepen waren in rookwolken gehuld. Te midden daarvan dook voor een achtergebleven Duitsche torpe doboot een Engelsch slagschip op. De torpedoboot lanceerde een torpedo en trof het schip, dat spoedig zonk. Dit feit is door de waarnemingen uit een Duitsch luchtschip en van den Duitschen pantserkruiser „Molt- ke" bevestigd. Verder namen geen lichte Duitsche schepen aan het gevecht deel. De Duitsche verliezen zijn deze: De „Blücher" is ge zonken; een pantserkruiser en een kleine kruiser kre gen eik een treffer en hadden eenige dooden. De torpe- dobooteu zijn onbeschadigd teruggekeerd. Wij hebben Maandag opgemerkt, dat er zich wel bijzondere omstandigheden hadden moeten doen gel den, die op den omvang der Engelsche overwinning een nadeeligen invloed hadden uitgeoefend. Het blijkt nu, dat deze bijzondere omstandigheden zijn geweest de schade aan het Engelsche vlaggeschip en de lastigheid van Duitsche onderzeeërs. De offici eele beschrijving klopt overigens volkomen met de voorstelling, welke wij Maandag hebben gegeven, zoo wel wat betreft de opstelling der schepen als de oor zaken, waardoor de „Blücher" tot zinken gebracht werd. Duidelijk is echter, dat de „Lion" beel wat meer ontramponeerd is als de Engelschen eerst hebben op gegeven wanneer een admiraal zijn vlaggeschip verlaat, kan men er staat op maken, dat de positie van dit schip droevig is. Maar hoe zit het nu met het geheimzinnige Engel sche schip dat volgens de Duitsche lezing in den grond geboord is? Er is in den Duitschen gedachtengang maar één verklaring mogelijk, n.l. deze, dat de Engelsche slag kruiser, buiten het verband van het eskader staande, te hulp is gekomen en getorpilleerd is. Maar zoolang er niets stelligere daaromtrent komt, houden we ons aan de Engelsche lezing. Opvallend is in de Duitsche voorstelling nog de poging om het succes der Engelschen toe te schrijven aan de torpedo's en niet aan het Engelsche geschut, welks superioriteit overigens wel niet aan twijfel on derhevig kan zijn. Het belangrijkste bericht van heden is, dat de mili tairen maatregelen nemen om de scheepvaart op liet Suez-kanaal te staken. De Kanaalmaatschappij heeft zich reeds niet aansprakelijk willen stellen voor scha de aan schepen, toegebracht bij de doorvaart in liet Kanaal in verband met den oorlogstoestand. Dinsdag zijn de Engelschen en Turken met elkaar in gevecht ge raakt, is er geschoten met Engelsche machinegeweren en Turksch berggeschut, heeft een Engelsche vliegma chine bommen geworpen. Natuurlijk wonnen de En gelschen zij zijn meester van de telegraafkabels! Dat de sluiting van het Suez-kanaal voor Europa, en voor ons land in het bijzonder, groot ongerief en groote schade zal veroorzaken, ligt voor de hand. De Times houdt zich met ons land bezig en consta teert, dat niettegenstaande de groote bewondering voor de Wet er geen sympathie in Holland is voor den op stand in Zuid-Afrika en dat de Hollandsche soldaten vroolijk het Tipperary-lied zingen Er is verder nog veel geschrijf over de „Dacia" maar terwijl er een zee van inkt over uitgestort worth, heeft het veelbeschreven schip nog altijd geen zee ge kozen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middagcommuniqué van gisteren meldt In de sectoren Nieuwpoort en Yperen hadden artilleriegevechten plaats. Een Duitsch vliegtuig is naar beneden geschoten in de Belgische stellingen. Verklaringen van krijgsgevangenen wijzen uit, dat onze loopgraven ten oosten van Yperen den 25en door een brigade werden aangevallen. De vijand verloor daarbij de sterkte van anderhalf bataljon. Bij La Bassée, Givenchy en Quinchy leden de Duitschers gisteren zware verliezen. Alleen op den weg van La Bassée naar Béthune vond men de lijken van zes officieren en 400 man. Het totaal verlies der Duitschers bedraagt dus ongetwijfeld minstens het effectief van twee bataljons Tusschen Lens en Soissons werden artiïleriege- vechten geleverd. In de omgeving van Graonne hebben wij ons ge handhaafd in de loopgraven, welke wij heroverd hadden in tegenaanvallen op 25 Januari. Nabij Perthes werden vier hevige aanvallen af' geslagen. In de Argonnen nabij St. Hubert werd een Duit sche aanval met de bajonet afgeslagen. Bij St. Mihiel hebben wij nieuwe Duitsche voet bruggen over de Maas vernield. In Lotharingen en Vogezen verliep de dag kalm. In een deel van onze vorige oplaag vermeldden we reeds het Duitsche legerbericht, dat luidt Bij Nieuwpoort en Yperen hadden slechts artillerie gevechten plaats. Bij Quinchy, ten Z.W van La Bassée, poogde de vijand gisteravond de hem op 25 Januari ontnomen positie te hernemenmaar die poging was tever geefs. De vijandelijke aanval mislukte onder ons vuur. De gisteren reeds gemelde gevechten om de hoogten bij Craonne, werden met succes voortgezet. De Franschen werden uit hunne posities ten westen van La Craite-ferme en ten oosten van Heurtebise geslagen en tot de zuidelijke helling van het hoog- plateau teruggedreven Verschillende steunpunten op een breedte van 1400 M. werden door de Saksers in storm genomen. 865 ongewonde Franschen werden gevangen ge nomen, 8 machinegeweren buit gemaakt. Ten zuidoosten van St. Mihiel namen onze troepen een Fransch steunpuntde tegenaanvallen der Fran schen bleven zonder resultaat. In de Vogezen ligt hooge sneeuw, die alle ope raties belemmert. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel wordt gelijk we gisteren reeds in een deel van het nummer meldden uit het Duitsche hoofdkwartier geseind De Russische aanval ten N.O. van Gumbinnen kon niet worden doorgezet. De vijandelijke verliezen zijn op sommige plaatsen zeer zwaar. In Polen is de toestand onveranderd. Het Oostenrijksche legerbericht zegt: In het Boven-Ungdal is gisteren de vijand uitzijn stellingen geworpen op de grenshoogten aan beide zijden van den Uszoker-pas. Een der belangrijkste Karpathenpassen, om welks bezit in den loop van den veldtocht reeds herhaaldelijk verbitterd gestreden is en die sinds 1 Januari door de Russen bezet en buitengewoon sterk bevestigd, in verschillende achter elkaar gelegen stellingen taai verdedigd werd, kwam hierdoor na een strijd van drie dagen weder in ons bezit. Ten noordwesten van den Uszoker-pas evenals in het Latorcka- en Nagy Ag dal duurt de strijd voort. In West-Galicië en Polen hebben ten gevolge van sneeuwjachten slechts zwakke artilleriegevechten plaats. IN DEN KAUKASUS. Het Turksche groote hoofdkwartier meldt: Inden Kaukasus rukten onze troepen, opnieuw tot het offen sief overgaand, op in de richting Olty en wierpen den vijand terug, veel krijgsmateriaal veroverend. De Russen legden op hun terugtocht het Russische dorp Narman in de asch, om te voorkomen, dat de zich daar bevindende voorraad krijgsmateriaal in onze handen zou vallen. AAN HET SUEZ-KANAAL. Uit Kaïro wordt gemeld: Tijdens een schermutseling te Kantara, openden de Turken artillerie-vuur op een Engelsche patrouille, die met mitrailleuse- en geweervuur antwoordde. Een officier en vier man werden licht gewond. De Turken toonden geen neiging te naderen. Kleine Turksche contingenten werden op 3 andere punten, ten Oosten van het Kanaal, waargenomen. Het kwam niet tot een treffen. Bij Birmurhadad wierp een hydroplaan bommen op een Turksche colonne en bracht haar verliezen toe. DE OPSTAND IN ZUID-AFRIKA. Reuter s bijzondere correspondent te Uppington, seint nadere bijzonderheden over een nederlaag, welke de opstandelingen daar verleden Zondag leden. Een afdeeling rebellen slaagde er in te voet de stad binnen te komen, onder beschutting der duister nis. Er volgde een hevig geweervuur, waardoor 0 rebellen gedood en verscheidene gewond werden. De overigen gaven zich over. Meer dan een dozijn gedoode kanonniers werd naast een „pow-potn" ge vonden. Op den rechter vleugel der rebellen had een treffen plaats, waarbij de rebellen zware verliezen leden. Alle regeeringstroepen vochten schitterend en het schieten der Kaapsche artillerie was voortreffelijk. Er werden 125 niet gewonde gevangenen gemaakt. De rebellen droegen allen Duitsche uniformen en gebruikten de gepunte Mauserkogels. De zaken in Uppington gaan haar gewonen gang. DE VERJAARDAG VAN DEN KEIZER. Overeenkomstig den wensch van den Keizer Is diens verjaardag zonder feestelijkheden voorbijge gaan. Geheel Berlijn was gisteren met vlaggen ver sierd. In de kerken hadden plechtige godsdienstoefenin gen plaats; de godsdienstoefening in den Dom werd bijgewoond door de leden van het hof, het diplo matieke corps, de leden van rijks- en staatsregeering en de gemeentelijke autoriteiten. De keizerin, die evenals de kroonprins en prinses August Wilhelm de plechtigheid bijwoonde, werd met geestdrift begroet. In het stadhuis en in andere openbare gebouwen had een plechtige bijeenkomst plaats. Ook in de overige steden van het rijk werd de verjaardag van den keizer herdacht in overeenstem ming met de tijdsomstandigheden. DE VERBRANDE AUTO'S. Het Berlijnsche Wolff-bureau geeft de volgende tegenspraak omtrent het verbranden van 400 mili taire auto's: In buitenlandsche bladen Is dezer dagen weer eens het bericht verspreid van een vliegeraanval op de fabriek van Krupp te Essen. AARSC SOERA

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1