Zondags tot 1 oor gsopesd mist Firma H. S. CLOECK, Kleedermakers. prezen Goede kwaliteiten. Alkmaar, Telef. 212. Alkmaar,Tel©f. 212. Qn t.Tfan g-Rtbericlit der nl©nw BELGIE. PORTUGAL. FEUILLETOI. DE WELDOE!STER voor Greleg-enlaeid-Oostuums. Telegrammen yan lieden. u LAAT, Koek Boterstraat, Eigen werkplaatsen a/h. magazijn. LAAT, hoek Boterstraat, Eigen werkplaatsen a/h. magazijn. Daarbij zou een reparatiewerkplaats van automo bielen door bommen zijn getroffen en zouden 400 auto's door brand vernield zijn. Bij navraag ter be- voegder plaatse vernemen wij hieromtrent, dat er in de fabrieken van Krupp in 't geheel geen repa ratiewerkplaats van auto's bestaat. Ook de zoogenaamde vliegeraanval is een ver zinsel. Wat het verbranden van auto's betreft, daar is wel iets van aan. Echter zijn het er niet zooveel als in het bedoelde bericht wordt vermeld, maar voor zoover wij konden nagaan slechts twee. Die stonden bovendien niet te Essen, maar voor een circus te Dusseldorf, dat veertien dagen geleden wegens het gloeiend stoken van een kachelpijp in brand geraakte. DE BELASTING OP DE UITGEWEKENEN. Reeds eerder werd aangekondigd, dat de uitge wekenen, die vóór 1 Maart a. s. niet zijn terugge keerd, een extra belasting aan de Duitsche overheid zullen moeten opbrengen, welke het tiendubbele zal bedragen van den aanslag en de opcenten voor den staat. Art. 2. De extra-belasting zal niet worden gehe ven van hen wier aanslag, met inbegrip van de op centen, in gemeenten met minder dan 10.000 inwo ners, de f 17.50 niet te boven gaat. In gemeenten van 10,000 tot 25,000 inwoners, wanneer de aanslag de f 22.50 niet te boven gaat. In gemeenten van 25,000 tot 50,000 inwoners, wanneer de aanslag de f 25.niet te boven gaat. In gemeenten van 50,000 tot 75,000, inwoners, wanneer de aanslag de f 40.niet te boven gaat. In gemeenten met meer dan 75,000 inwoners, wanneer de aanslag de f 50.niet te boven gaat. De chef van de burgerlijke administratie bij den gouverneur-generaal, is gemachtigd op gronden van billijkheid vrijstelling van de belasting te verleenen. EEN REVOLUTIE Volgens Duitsche bladen zou in Portugal een revolutie zijn uitgebroken, waarbij de revolution- nairen de overwinning behaalden. De revolutie zou geleid worden door generaal Castro, die alle macht aan zich heeft getrokken. Omtrent den opstand der officieren te Lissabon verneemt de „Daily Chronicle" o. m. nog: Een aantal officieren van hoogen rang uit het garnizoen van Lissabon had van den minister van oorlog de invrijheidstelling van een gevangen ge nomen officier geëischt, doch de minister weigerde het verzoek. Den volgenden morgen wilden de officieren van een viertal regimenten van de regeering de invrij heidstelling van den officier vragen, doch het paleis van den president was door infanterie-, cavalerie- en artillerietroepen bewaakt. Eenige kazernes waren door troepen ingesloten en 64 officieren waren ge vankelijk op een oorlogsschip gebracht. De regeering beweert, dat de beweging monar chistisch is, maar een feit is het, dat de meerder heid der in hechtenis genomen officieren bekende Republikeinen zijn. Eenigen van hen hebben zelfs aan de revolutie deelgenomen, welke de republiek grondvestte. Om hunne sympathie met de gevangen kameraden te betuigen meldden alle officieren van het genie korps op drie na, verder bijna alle officieren van door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 38) o Over haar dieet zal ik zeker volkomen tevreden zijn, want ik weet, dat je niets te eten hebt. Ik ben gister avond bij de Emistons geweest. Ze schenen bepaald medelijden met me te hebben, dat ik van zoo nabij ge parenteerd was aan iemand die zoo krankzinnig doet maar ik zeg tegen de menschen, dat ik gelukkig niet verantwoordelijk ben voor de familie van mijn man Je toegenegen, Susie Estcourt." „Ik heb nooit iemand zoo overstuur gezien als Hilton na dat uitstapje naar Duitschland. Zij schreide als iemand haar maar aankeek. Arm schepsel; 't is geen wonder. De dokter zegt, 't is niets dan zenuwen." Men was juist aan den maaltijd toen deze brief kwam. De eetkamer was klaar, het was de eerste maal tijd, die men er gebruikte sedert de verandering. Nie mand die de kamer gezien had dien donkeren dag van Anna's komst, zou haar herkend hebben, zoo vroolijk zag het vertrek er uit met zijn gewitte muren. Er wa ren nu geen donkere hoekjes waar porceleinen schaap herders te vergeefs glimlachten; het westerlicht verhel derde het geheele vertrek en voor iemand, die pas uit Susie's huis in de Hillstreet kwam, was het een opfris- sching in zulk een eenvoudige en zindelijke kamer te zitten. Er waren ook in het voedsel hervormingen aan gebracht, het brood was niet langer bedorven door kar- weizaadjes. Een groote vaas blauwe hepatica's, frisch uit het bosch, stond op tafel; de hepatica's waren precies van dezelfde kleur als de oogen van Anna. Toen Letty haar moeder's schrift herkende, rilde zij. Het was het bevelschrift, dat haar uit liet Eden verban nen zou en haar terugwerpen .n de buitenste duisternis van de volksconcerten en de letterkundige lezingen. Zij was juist bezig een lepel vol pudding naar haar reeds het le artillerie-regiment en alle officieren van de vesting Lissabon en der kustbatterijen, met inbegrip van den bevelvoerenden generaal en den overste, vrijwillig als gevangenen aan. KORTE BERICHTFN. Luitenant-kolonel van Heydebreek, comman dant van ,de troepen in Duitsch Zuid-West- Afrika, is tengevolge van een verwonding gestorven, verneemt de Tel. uit Berlijn. De „Frankf. Zeitung" deelt mede, dat een hon derdtal D u i t s c h e r s die bij het begin van den oorlog uit Belgie naar Duitschland vluchtten, teruggekeerd zijn, om hun zaken te regelen. Deze lieden genoten vrij vervoer per spoorweg naar Belgie. Op een vliegveld te Johannisthal zijn Dinsdag twee vliegmachines, de een bemand door iemand, die eerst eenige dagen te voren het examen van |piloot had gedaanmet elkaar in botsing gekomen. De beide machines werden in de lucht vernield. De inzittenden werden onder de overblijf selen verpletterd. De Harvard-universiteit te Cambridge (Massa- chusets) stelde honderdduizend dollar beschikbaar voor professoren van de universiteit te Leuven, die in September a.s. naar de Harvard- universiteit zullen overgaan. De koning van Beieren zou zich heden voor twee weken naar het oorlogsterrein begeven. Hij zal kroonprins Ruprecht en de Beiersche troepen bezoeken, en op den terugweg de werken van Krupp in Essen bezichtigen. Een Duitsch g e e s t e 1 ij k e uit Gressweiler, bij Mutzig, werd naar de „Strassburger Post" be richt, tot een gevangenisstraf van twee maanden veroordeeld wegens anti-Duitsche uitlatingen. De Duitsche Keizer wil den verwanten van de in den strijd gevallen soldaten van het Pruisische leger ter erkenning van de door hen bewezen plichts getrouwheid tot den dood een gedenkplaat verleenen. Tot generaal-kwarti ermeester van het Duitsche leger in plaats van den tot minister van Oorlog benoemden generaal Wild von Hohen- born, werd luitenant-generaal Freiherr von Freytag- Longhoven benoemd. De totale productie der Belgische kolen- m ij n e n, welke voor den oorlog 80,000 ton maan delijks bedroeg, bereikte nu 32,000 ton, waarvan het bekken van Luik 9000 ton leverde, Charleroy 14,000 ton en Bergen 9000 ton, zegt een Duitsch bericht. Het arbeiderspersoneel in de mijnen bestaat thans uit 100,000 man tegen 144,000 man voor den oorlog. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. SCHUTTE V AER. In de gisteren te Deventer gehouden algemeene vergadering van de Schippersvereeniging „Schut- tevaer" werd aangenomen het voorstel van de al- deeling Texel, beoogende te protesteeren, dat er voor de trambrug te Schoorldam een ducdall wordt ge plaats in plaats van een remmingwerk. KONINKLIJK NATIONAAL STEUNCl MITE 1914 Blijkens de drieëntwintigste lijst van ingekomen bijdragen van 17—23 Januari, was het totaal dezer lijst f 17.038.61. Het totaal der vorige lijsten bedraagt f 1.626,330 91, zoodat totaal is ontvangen aan bij dragen 11,543,369.52. geopende mond te brengen, toen het welbekende schrift haar in de oogen viel. Zij aarzelde, haar hand beefde en eindelijk legde zij haar lepel neeer en schoof haar bord weg. Wie kan in een groote crisis des levens voortgaan met pudding-eten? Hoe groot was dus haar verlichting en vreugde, toen zij haar tante zag opstaan, naar haar toekomen, terwijl zij voorbereid was het ergste te hooren, haar armen om haar hals slaan en zich te voelen kussen. „Nu mag je toch bij mij blijven!" riep Anna verrukt uit. „Lieve kleine Let ty, ik zou je zoo vreeselijk gemist hebben. Ben je niet blij Je moeder zegt, dat je een heel langen tijd blij ven mag." „O, hoe zalig!" riep Letty; en daar zij een practisch persoontje was, hervatte zij dadelijk den maaltijd en at haar pudding op. Ook miss Leech keek buitengewoon verheugd. Het kon immers niet anders of ze moest blij zijn bij het vooruitzicht bij iemand te blijven, die altijd zoo vrien delijk en attent was als Anna. Haar gevoelens werden door Anna nooit gekwetst; Lady Estcourt scheen een bijzondere handigheid te hebben haar te kwetsen, tel kens als ze tot haar sprak. Zij wist wel, dat zij niet zoo gevoelig moest wezen, zij begreep dat het meer haar schuld was dan die van iemand anders, wanneer zij zich gekwetst voelde, en toch was het zoo en dat deed pijn, bij iemand wonen, die zoo gelijkmatig van humeur was als Anna, dat was zoo kalm en zoo pret tig. Mr. Jessup zou veel van Anna gehouden hebben Zij wou, dat hij haar gekend had. Een grooter compli ment kon miss Leech iemand niet maken. En toen Anna het gezicht van miss Leech zag stra ltn bij de gedachte, dat zij ook blijven mocht, begreep zij voor geen schoonzuster ter wereld, die vreugde te mogen bederven, door haar over een maand weg te zenden. Zij besloot niets te zeggen, maar haar een voudig te houden, evengoed als Letty. Haar tweedui zend pond 's jaars was in haar oogen oneindig rek baar. Daar zij nooit geld gehad had, had zij geen flauw begrip wat zij er van doen konen zij aarzelde niet tot een beslissing te komen, die haar waarschijn- Bovendien is uit Batavia een zending van 13 kisten, uit Soerabaja 4 en uit 8abang 2 kisten gedragen kleedingstukken ontvangen. VEREENIGING VOOR VROUWENKIESRECHT, In aansluiting van het gisteren reeds medegedeelde, zij vérmeid dat de algemeene vergadering besloot met 40 tegen 13 stemmen (7 blanco) het werk van het petitionnement thans te staken. De voorzitster deelde mede, dat het Hoofdbestuur een audiëntie zal aanvragen bij den Minister en verder den toestand zal overwegen. Met 539235 stemmen en 16 blanco werd be sloten dat de vereeniging zich niet zal aansluiten bij den Ned. Anti-Oorlogsraad en den Europeeschen Statenbond, EEN GESCHENK GEWEIGERD. Toen de N.V. W. J. Stokvis Koninklijke fabriek van metaalwerken op 1 Januari j.l haar 50 jarig jubileum vierde, schonken de directeuren aan liet personeel een bedrag van 10.000, met de bedoeling dat hiervan een fonds zou worden gevormd, waarvan de rente zal ge bezigd worden, om diegenen, die bij de gemeente-spaar bank een spaarbankboekje lieboen, 5 pet. rente te ver zekeren. Uit dit fonds zou dan dus 2 pCt. worden ge geven boven de 3 pCt. die de spaarbank betaalt In een thans gehouden vergadering van het perso neel is, meldt de telegraaf, besloten aan directie mede te deelen, dal het personeel gaarne de nuttige strekking van een spaarfonds erkent, doch van oordeel is dat de overgroole meerderheid van genoemd personeel niet bij machte is te spraren, en dat zij derhalve tot liun groot leedwezen het fonds als spaarfonds niet kan aan vaarden. UIT WIERINGEN. H. M. de Koningin heeft aan den Burgemeester f25.gezonden als bijdrage voor den aankoop van een visschschuit voor den Heer Volkert Bakker al hier, wiens schip in deu storm van 29 Dec. j. 1. is vergaan en waarbij zijn beide zoons het leven ver loren. MET GOUD BEKROOND. Men meldt ons De door de bekende firma A. Friederich te Arnhem in den handel gebrachte tandreinigings-middelen en eau-de-cologne werden, naar we vernemen, op de Koloniale Tentoonstelling te Semarang door de jury met goud bekroond. De mede door deze firma geëxploiteerde eau-de- eologne van Johann Maria Fritz Farina te Arnhem, gedepoueerde merken „1648" en „Zum St. Joseph", verwierf eveneens de gouden medaille. KORTE BERICHTEN. De Raad der gemeente Amersfoort stond een crediet toe, voorloopig van 20,000, tot steun voor het bouwbedrijf tegen zakelijke zekerheid (hyjotheek) en 5% rente-vergoeding. Het renteverlies voor de gemeente zal door het Nat. Steuncomité worden aange zuiverd. P. Stegeman het bekende Staphorster boertje die sedert jaren ongehinderd zijn drukke praktijk uitoefende, is gedagvaard voor den kantonrechter we gens het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De stoomtreiler Pieter Jan is van Cuxhaven, waar hij eenigen tijd werd opgehouden, ter visscherij ver trokken. De stoomtreiler Sidney Albert, die eveneens een paar dagen te Cuxhaven werd vastgenouden, is te IJmuiden teruggekeerd. STADN1EUWS. DERDE HULLEBROECK-AVOND. Hoewel we het betreuren, dat we nog niet alle be- lijk ten slotte zou noodzaken het getal personen, die Susie slachtoffers noemde, een weinig in te krimpen. Den volgenden dag kwam de gezelschapsdame. .An na ging haar in de hall tegemoet, toen zij de naderen de wielen hoorde van den wagen met de herdersplaid. Zij was een beetje zenuwachtig toen zij haar van onder de kap te voorschijn zag komen, want zij begreep, hoe zeer het geluk en de vrede van het twaalftal van deze dame zou afhangen. Zij voelde zich ontzettend ze nuwachtig toen de dame, onmiddellijk nadat zij elkaar de hand hadden gegeven, vroeg, of zij haar mocht spreken. „Natürlich", zei Anna. Zij had een onbestemd ge voel van angst, dat Frits, de koetsier, haar onder weg misschien onbeleefd behandeld had, ofschoon zij Frits kende als de vriendelijkste van alle mannen. Zij ging haar voor naar de zitkamer. „Wat zal zij mij voor vreeselijks vertellen?" dacht zij, toen zij haar uitnoodigde op de sofa plaats te nemen, daar Trudi haar gezegd had, dat dit de plaats was waar een vreemde gewoon was te zitten. „Als zij eens niet bleef en ik dadelijk weer naar een ander moest uitkijken? Misschien heeft ze de voering van het rijtuig niet kun nen verdragen." „Britte," zei zij hardop, met een on rustig glimlachje en zij noodigae Frau von Penheim uit de sofa te gaan zitten. De nieuwe gezelschapsdame was een gezette, vrij oude dame, met een verstandig gezicht. Zij had dikke laarzen aan en droeg een regenmantel. Zij ging zit ten en toen zij Anna oplettend had aangezien, glim lachte zij. De meeste menschen, die haar voor het eerst zagen, deden dat. Het was zulk een verandering en zulk een genoegen als men leelijke gezichten en domme gezichten, en ijdele, knappe gezichten een onbepaalden tijd lang aangezien had, zijn oogen te laten rusten op zulk een bekoorlijk persoontje, dat echter duidelijk met geheel andere dingen vervuld was dan haar eigen be koorlijkheden. „Ik beschouw het als mijn plicht," zei de dame in het Duitsch, „voor wij verder gaan, u de waarheid te zeg- gen. langstellenden toegang tot een der drie Hullebroeck- avonden voor onze abonné's hebben kunnen verschaf fen, vermelden we met genoegen, dat ook alle kaarten voor den derden avond reeds genomen zijn. DE HUISHOUDSCHOOL VOOR HET DEPÓT? Het bestuur der Huishoud- en Industrieschool heeft in zijn gistermiddag gehouden vergadering besloten den heer kapt. commandant der 5e inf. brig, te Alk maar te berichten, dat het bereid is de Huishoud- en Industrieschool gratis af te staan voor inlegering van troepen, onder de volgende nadrukkelijke voor waarden lo. dat degene, die het schoolgebouw voor boven genoemd doel in gebruik neemt, aan het bestuur een ander gebouw ter beschikking stelle onder nadere goedkeuring van genoemd bestuur, waarin het onder wijs der Huishoud- en Industrieschool ongestoord zal kunnen worden gegeven 2o. dat het schoolgebouw bij vertrek der troepen in denzelfden behoorlijken staat zal worden teruggegeven als waarin het bestuur het tijdelijk afstaat; 3o. dat alle onkosten der verhuizing van en naar het schoolgebouw terug, alsmede schade aan meubilair of leermiddelen door verhuizing veroorzaakt, door deu tijdelijken gebruiker zullen worden vergoed (Zie het raadsverslag). BOND VAN ZUIVELFABR. IN N.-HOLLAND. Bovengenoemde Bond houdt Woensdag 3 Febr. om half twee een vergadering in café Central alhier, waartoe alle zuivelfabrieken in de provincie zijn uitge- noodigd. Behandeld zal worden het onderwerp: „Verplichte pasteurisatie van de wei". DE RONDGANG VAN HET STEDELIJK MUZIEKKORPS. Gedurende den rondgung van het Stedelijk Mu ziekkorps voor het Plaatselijk Steuncomité is gis teren in totaaal gecollecteerd een bedrag 1489.13$, benevens eenige vreemde muntstukken Ontvangen werden 15 rijksdaalders, 114 guldens, 3 halve gul dens, 492 kwartjes, 1415 dubbeltjes, 631 stuivers, 165 24 ets. stukken, 2960 centen en 72 halve centen. BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Een 96-tal Belgische vluchtelingen, hier en in de omgeving vertoevend, zullen eerstdaags naar Engeland gaan. Heden werden hun passen in orde gemaakt. VONNIS BEVESTIGD. Men meldt ons uit Amsterdam Het gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak tegen den automobiel-handelaar H. B. vroeger te Dordrecht woonachtig, die door de Recht bank te Alkmaar bij vonnis van 17 Nov. j.l. was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf wegens dood door schuld. Het Hof bevestigde het vonnis. STATUTEN. St.Crt. No. 23 bevat de wijzigingen in de statuten van sigarenfabrikanten in Noord-Holland te Alkmaar, en Sigarenfabrikanten, thans genaamd: Vereeniging gevestigd te Alkmaar. MIDDENSTANDS-CREDIETBANK. Heden is alhier opgericht een Middenstands- Credietbankde acte is reeds gepasseerd bij den notaris. DE SiKljD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. PARIJS, 28 Jan. Communiqué van gister avond it uur: De vijand trachtte onverwachts gisteravond in het bosch 8t. Marü na een heftig geweervuur een overval te doen. Hij bracht mij nen tot outploifiug, weike over oO ivt. lengte de loopgraven vermeiden, maar onze artillerie be lette hem zich daar vast te zetten. De loopgraven werden weer door ons bezet. In den nacht was het verder rustig. Ten westen van Oraonne heeft de vijand den 25en en 2öen zeer groote verliezen ge leden door onze tegenaanvallen, waarmede wij een deel van het verloren terrein heroverd hebben. De vijand liet duizend dooden achter. Vier Duit sche aanvallen bij St, Hubert in Argonne zijn mis lukt. Elders is alles rustig. Dat was verontrustend. De dame had een plechtige manier van spreken. Anna boog het hoofd en was bang. Zij wenschte, dat Axel Lohm in de nabijheid was. „Ik zie dat u jong is," ging de dame voort, „en ver moed dat u onervaren is." „Niet zoo heel jong," fluisterde Anna, die zich op dat oogenblik buitengewoon jong en weinig op haar ge mak voelde en volstrekt niet als de vrouw des huizes, die met een gezelschapsdame spreekt. „Niet zoo heel jong vijf-en-twintig." „Vijf-en-twintig? Daar ziet u niet naar uit. Maar wat is vijf-en-twintig jaar?" Dat wist Anna niet; zij zweeg. „Het zou een zeer verantwoordelijke positie voor mij zijn," ging de dame voort, terwijl zij Anna's gelaat nauwkeurig bekeek en weder glimlachte toen ze cm aanschouwde. „Dat is zorg dragen voor een moeder loos meisje altijd. En de omstandigheden in dit geval zijn zeer eigenaardig." „Ja,", zei Anna, „ze zijn zelfs eigenaardiger dan u denkt Zij was op het punt de naderende komst aan te kondigen van de slachtoffers, toen de dame op meesterachtige wijze de hand ophief alsof zij het stil zwijgen oplegde, en zei 6 Wordt vervolgd. V y iC «•jan

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2