DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. o O o r 1 o Van lat westei oorlopterrein. ïan let oosteli oorlogsterrein. fan liet zéé Honderd on zeventiende jaargang. 1915 ZATERDAG 30 JANUARI Ter zee. Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80; franco door het geheele Rijk fl„— Afzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en HandelsdEtfltaaj v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DÜ1TSCHLAND. BELG! IE. NEDERLAND. VARIA. No ^5 m,m,nor b<9•<na, 3 bladen. Telefoonnummef 3. ALKMAAR, 30 Januari. Men heeft ons gevraagd eens duidelijk uiteen te zet ten het verschil der begrippen, aangeduid door de woorden „strategie" en „tactiek". Gaarne willen we trachten beide begrippen duidelijk te maken, maar wij moeten daarbij vooropstellen, dat dit niet gemakkelijk is, Jaar er geen juiste omschrijvingen bestaan en stra tegie en tactiek in de practijk dikwijls ongemerkt in eik tar overgaan. Het ruimere begrip is strategie, het engere tactiek. De tactiek leert hoe men troepen moet opstellen, bewegen en in het gevecht brengen. Zij geeft aan hoe met de verschillende ten dienste staande wa pens het gunstigste resultaat kan worden verkregen en hoe ze op het terrein van den strijd moeten worden geleid en aangevoerd. De lagere (elementaire) tactiek is uitsluitend de leer van het gebruik der afzonderlijke wapens in het gevecht, de hoogere het gebruik der ver- eenigde wapens in hun onderling verband. Lagere tactiek oefent reeds een sergeant uit, wanneer hij op eén bepaald punt aan het front een loopgraaf laat maken, hoogere tactiek daarentegen de troepen commandant, die een infanterie-aanval, door artillerie of cavalerie gesteund, laat uitvoeren. De tactiek geeft dus de wijze aan, waarop in den slag den vijand op de snelste wijze het grootste nadeel kan worden toegebracht. De strategie houdt zich bezig met hetgeen tot de voorbereiding van een oorlog hoort, ten einde dezen te winnen. Zij leert niet, hoe men den vijand op een bepaalde plaats kan verslaan, maar hoe men den oor log tot een gunstigen afloop kan brengen. De strateeg ontwerpt het plan en bereidt het voor, de tacticus voert het uit. De bekende oorlogs-theoreticus Jornint heeft het onderscheid tusschen strategie en tactiek aldus uitge drukt: „Strategie is alles, wat betrekking heeft op het geheele oorlogstooneel, tactiek alles, wat er op gericht is, om op een bepaald punt te overwinnen." Clausewitz heeft eens gezegd, dat de strategie de leer is van de leiding der strijdkrachten tot aan het be gin van het gevecht en van de aaneenschakeling der gevechten tot de eind-afrekening. De strategie kan eveneens in twee gedeelten worden onderscheiden, in de eerste plaats de vredes-strategie, die verschillende waarschijnlijke oorlogsgevallen, wel ke grootendeels door de politiek worden aangegeven, voorbereidt. En ten tweede de oorlogs-strategie, waar mede de politiek niet te maken mag hebben. De strategie kan verder offensief en defensief zijn, aanvallend of verdedigend. Wanneer een klein land met een groot land in oorlog komt, dan zal de taak van het kleine zijn om zich te verdedigen, die van het groote om aanvallend op te treden. Maar al wordt een oorlog strategisch defensief gevoerd, dan is het zeer wel mogelijk, dat dit op een gegeven oogenblik tac tisch offensief geschiedt, wanneer n.l. de zwakke partij kans ziet de sterkere door aanvallend optreden schade toe te brengen. Het kan dan gebeuren, dat de zwakkere een tactische overwinning behaalt, die echter tegelij kertijd een strategische nederlaag beteekent. Is zij n.l. op een bepaald punt de sterkere, zoodat zij den vijand daar verdrijft, dan is het mogelijk, dat deze overwin ning ten koste van zooveel opofferingen werd verkre gen, dat de geleden verliezen niet meer kunnen wor den aangevuld en de strijdmacht niet meer aan haar strategisch doel kan beantwoorden. „In het algemeen echter zegt v. Moltke zullen er slechts weinige gevallen zijn, waarin de tactische overwinning niet in het strategische plan past. Het wapensucces zal altijd dankbaar aanvaard en gebruikt worden. Eenvoudiger is het verschil tusschen strategie en tactiek aan te geven, wanneer wij ze niet toepassen op den oorlog, maar op een vreedzamen voetbalwedstrijd. De „strategie" van den leeren bal leert, welke perso nen men voor een elftal moet kiezen, hoe ze moeten worden geoefend, welke indeeling der spelers de meest wenschelijke is, ten einde de spelers zoo weer baar mogelijk te maken, vertrouwen te geven in zich zelf en in hun medespelers, vooral ook in hun leider en hun het samenspel te leeren. A-aai mei zooüia slaat men voor den wedstrijd in hi t ve'd G het woord is aan de tactiek, dan moet wor den gezocht naar tactische voordeele^1 welke kunnen worden verkregen door de richting van den wind en den siand van de zon, dan moet de beste tactische op stel ing worden gevolgd, opdat het tactische doel (het maken van goa.s), kan worden bereikt. In den oorlog zijn strategie noch tactiek in hare toe passingen aar bepaalde regels gebonden. Daarom zijn ze ook geen wetenschap, maar kunst, een kunst echter, weike op wetenschappelijke grondslagen rust. Maar het meesterschap in deze kunst stelt hooge eischen 1 Napoleon heeft eens gezegd: „Men maakt zich geen goede voorstelling van de geestkracht, die noodig is om, na al de gevolgenn overdacht te hebben, een van die groote slagen te leveren, waarvan de geschiedenis van een leger en een land, het bezit van een troon af hangen En von Moltke: „De principes van de strategie gaan weinig verder dan de grondstellingen van het gezon de verstand. Het komt er echter op aan met juisten tact de zich elk oogenblik wijzigende situatie te beoor- deelen en daarna het eenvoudigste en natuurlijkste met vastheid en omzichtigheid te doen. Zoo wordt de oorlog een kunst, eene echter, welke vele wetenschap pen dienen." Er is heel weinig nieuws vandaag. Alleen van be lang is de strijd aan de Aisne. Generaal French heeft verklaard, dat de bondgenooten bij Soissons twee bruggehoofden aan de overzijde van de rivier behou den hebben, tot het offensief kunnen overgaan, wan neer zij willen en dat de Duitschers niet in staat zullen zijn verder vooruit te komen. Blijkens het Fransche avond-communiqué is een po ging daartoe gisteren gedaan. Volgens dit bericht heb ben de Duitschers hier tot tweemaal toe getracht de ri vier de Aisne over te trekken, maar werden ze beide keeren teruggeslagen. De militaire deskundige van de Times vermoedt, dat soortgelijke pogingen spoedig op grooten schaal zul len worden herhaald. Hij geeft te kennen, dat de in het vuur beproefde troepen op een of meer belangrijke punten van liet front zullen worden samengetrokken, ten einde daar een laatste, beslissende poging te wa gen, welke poging hij in Februari of in Maart ver wacht. Verder is er in de lucht nog het een en ander ge schied: de vliegers der verbondenen hebben bommen laten vallen op de Duitsche kantonnementen in de om geving van Laon, la Fère en Soissons, de Duitschers tieoben in den nacht bommen laten vallen op Duinker ken. Van Duitsche zijde wordt thans toegegeven, dat de kussen een Duitscn luchtschip naar beneden geschoten heboen, het was echter geen Zeppelin, maar een Par- seval. in den Kaukasus winnen de 'l urken en de Russen weer even hard. Aan het Suez-kanaal wordt geschermutseld. Volgens de jtngelsche berichten trekken de Turken hun voor posten térug. Handelsschepen mogen op bepaalde uren aan beide ingangen in convooien binnenkomen, mits de bruggen der schepen met zandzakken of stalen platen bescheima blijven en bemanningen en passagiers zooveel mogelijk beneden blijven. Het woord „convooien" herinnert aan de geschiedenis, welke zoo vele voorbeelden kent van schepen die gezamenlijk uittrokken, begeleid door eenige oorlogsbodems, ten einde de zeeën te bevai en zou het misschien nog eens zoover komen, dat de handelsschepen der neutralen aldus zee kiezen DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldt. De dag van gisteren werd gekenmerkt door plaat selijke gevechten, die alle gunstig voor ons verliepen. Bij Nieuwpoort kreeg onze infanterie vasten voet in het duinterrein. Een Duitsche vliegmachine werd door ons geschut neergeschoten. Elders hadden artillerie-gevechten plaats. De Duitschers poogden infanterie-aanvallen te doen, doch werden teruggeslagen. Wij bevestigden onze stellingen in het den 27sten veroverde terrein. i Officieel werd gisteren door het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld: Bij een nachtelijken tocht van een vlieg-eskader wer den bommen geworpen op de Engelsche etappe-inrich tingen bij de vesting Duinkerken. De vijandelijke aanval in de duinen ten N.-W. van Nieuwpoort werd afgeslagen. De vijan,d die op een plaats in onze stelling was binnengedrongen, werd door een nachtelijken bajonet-aanval verdreven. Ten zuiden van het kanaal van La Bassée poogden de Engelschen de hun ontnomen stellingen terug te nemen; hun anval werd echter afgeslagen. Op het oveiige deel van het front is niets bijzonders voorgevallen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd gisteren door het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld, zooals we gisteren reeds in een deel der éditie konden mededeelen De Russische aanval op Kussen, ten N.-O. van Gum- binnen, werd afgeslagen, onder zware verliezen voor den vijand. In Noord-Polen heeft geen wijziging van den toe stand plaats gehad. Te Noordoosten van Bolimof en ten oosten van Lo- witsj wierpen onze troepen den vijand uit zijn voorste linie en drongen zij tot in zijn hoofdlinie door. De ver overde loopgraven werden, ondanks de heftige nach telijke tegenaanvallen, op een klein gedeelte na, be houden en ingericht^ Uit Weenen wordt officieel gemeld: Zware sneeuwval heeft in West-Galicië en Polen plaats, zoodat er slechts van verkenningen en ontmoe tingen tusschen patrouilles sprake is. Waar het uit zicht dit een oogenblik mogelijk maakt, treedt de artil lerie in actie. In de Karpathen ten westen van den Uszokerpas is een Russische aanval met zware verliezen voor den vij and afgeslagen. Bij Vesjerasallas en Volofco is het gevecht geëin digd; de vijand is op de pashoogten teruggeworpen. In den laatsten tijd zijn 400 krijgsgevangenen achter het front aangekomen. In de Boekowina heerscht rust. IN DEN KAUKASUS. Het Turksche groote hoofdkwartier deelt mede: Op het Kaukasische front geschiedde niets van be- teekenis. Onze troepen, die in de richting Olty het of fensief namen, maakten 300 Russen krijgsgevangen en veroverden een groote hoeveelheid geweren en krijgs- materiaal. Een sinds een week in Aserbeidsjan aan den gang zijnde slag in de omgeving van Choi tegen de vijande lijke hoofdmacht, heeft een voor ons gunstig verloop. Choi is het laatste toevluchtsoord voor de Russen in Aserbeidsjan. Den 27sten veroverden onze t'roepen ten zuiden van Koi de eerste linie van de vijandelijke bevestigde stel ling, welke uit verschillende linies bestaat. DE „KOLBERG" NIET GEZONKEN. Een Beriijnscü Wolff-bericht meldt omtrent den siag in de Noordzee: Het bericht van den Engelschen admiraal David Beatty over het zeegevecht in de Noordzee beweert, dat volgens mededeeiingen van krijgsgevangenen de Duitsche kruiser „Kolberg" gezonken is. Dit bericht is volgens vertrouwbare mededeeling onjuist; want vol gens het ofïicieele bericht zijn alle schepen, die aan het gevecht deelnamen, in de Duitsche havens terugge keerd met uitzondering van den slagkruiser „Blücher". DE „DACIA". De Engelsche bladen bevatten een Duitsch bericht, per draadlooze telegraaf afgezonden, dat de „Dacia Galveston heeft verlaten. In scheepvaartkringen te Nieuw-York verluidt dat Breitung, Je nieuwe eigenaar van net schip, over ueu aankoop van nog vijf schepen der Hamburg-Amerika- lijn onderhandelt. Vier van de vijf zijn de CConstantia, Georgia, Allemannia en Albingia. „DUITSCHE GRUWELDADEN". De Officieele „Nordd. Allg. Zeitung" publiceert in een extra blad een verzameling; afbeeldingen, welke onder den veelbeteekeenenden titel: „Duitsch barbaris me, graphische documenten voor de geschiedenis" van Russische zijde aan een Argentijnsch blad ter beschik king gesteld, en door dit blad opgenomen zijn. la werkelijkheid betreft het hier photo's van tafe- reelen uit Russische pogroms en Russische gruwelda den, die er slechts toe moeten dienen om steun te ge ven aan de over het Duitsche leger in omloop gebrach te leugens. Het betreft afbeeldingen van vermoorde Joden en niet van gedoode Russische boeren, hetgeen afdoende blijkt niet alleen uit de gelaatstrekken van de dooden, maar ook uit de aanwezigheid bij de lijken van 't Joodsche gebedenboek. Een der photo's, af komstig van de Jodenpogrom te Bjelostak in het jaar 1905, is afgedrukt in het boek „De laatste Russische despoot", bladzijde 340; twee andere photo's zijn af komstig uit de pogroms te Odessa in hetzelfde jaar; deze zijn in duizend exemplaren in Rusland verspreid. Op een der photo's bevindt zich het lijk van een man, Notkin genaamd, die door Kozakken is gedood, nadat men hem de armen had afgehouwen. HONGERSNOOD IN CHARLEROI. Alle burgemeesters in het kolenbekken van Charleroi hebben, naar eerst nu bekend wordt, den 29sten De cember 11. een proclamatie doen aanplakken, waarin o. m. gezegd wordt: Medeburgers! Het Nationale Comité voor de voeding, onder toe zicht van de gezanten van Amerika en Spanje, bericht ons, dat het, niettegenstaande zijn bovenmenschelijke pogingen, voor het einde van de maand Januari geen geregelde toezending van voedsel kan verzekeren. Een nauwkeurig en ernstig onderzoek van den treu- rigen toestand heeft ons bewezen, dat om het einde van Januari te bereiken met den aanwezig zijnden voorraad tarwe en meel, het noodzakelijk is het dage lijksche rantsoen van ieder uwer terug te brengen op f00 gram meel, zijnde 130 gram brood. Volgens aanwijzing van degenen die met de verdee ling belast zijn, zal het meel slechts tweemaal per week aan de bakkers worden verstrekt: 300 gram per persoon van hun cliëntèle 's Maandags, en 400 gram Donderdags. Het is met bloedend hart dat ik me genoodzaakt zie deze waarschuwing te uwer kennis te brengen, daarbij een smartelijk doch dringend beroep doende op uw va derlandsliefde om, zonder verzet, deze vermindering, reeds vroeger tot een onvoldoende hoeveelheid terug gebracht, te aanvaarden. KORTE BERICHTEN. De onderhandeling van Zwitserland met Duitsch- land en Frankrijk over de uitwisseling van voor den krijgsdienst niet meer geschikte krijgsgevangenen na deren, volgens de Zwitsersche bladen, een bevredigende oplossing, vooral omdat de Paus medewerking ver leende. 2594 Belgische burgers, die in Duitschland ge vangen waren genomen, doch tegen wie geen onder zoek door den krijgsraad is gelast, kunnen naar hun woonplaatsen terugkeeren. De Duitsche regeering meldt nu de vernieling van een Parseval-luchtschip, dat uitging om bommen op de Russische havenstad Libau te werpen. Het werd, zooals men weet door de Russen neergeschoten en viel in Zee. De krijgsraad te Diedenhofen in den Elzas heeft twee Elzassers, wegens anti-Duitsche uitlatingen, tot 6 weken en een derde tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. HET SUES—KANAAL. De stoomvaart Maatschappij Nederland heeft be richt ontvangen, dat de vaart door het Suezkanaal on der militaire controle geschiedt en schepen schijnen al leen op bepaalden uren te worden toegelaten. Men gelooft niet, dat ernstig oponthoud te verwach ten is. Te oordeelen naar de ontvangsten op 28 Jan., die de Suezkanaal Mij. bekend maakt schijnt overigens het verkeer normaal te zijn. Zooals we nog in een deel van ons vorig nummer meldden, nam de Eerste Kamer aan de onderwerpen tot tijdelijke afwijking van de Kieswet en tot het langer in dienst houden van dienstplichtigen bij de landweer. Het hoofdcomité van de Nationale Tentoonstel ling van kunstvoorwerpen ten bate van het Koninklijk Nationaal Steuncomité 1914 heeft de eerste opbrengst van den verkoop van loten der aan de tentoonstelling verboden loterij, 20,000 aan laatstgenoemd comité ter hand gesteld. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. UIT BERGEN. De Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelin genverkeer hield gisteravond haar jaarvergadering in het Oranje-Hotel. De voorzitter, de heer H. Siebert Coster, wees er in zijn openingswoord op, dat de oorlog voor Bergen niet op een ongunstiger tijdstip had kunnen begin nen dan geschiedde. Bijna in het begin van het seizoen, nog slechts voor een derde voorbij, terwijl het beste deel voor de deur stond, werd de oorlog verklaard en werd met één slag een einde gemaakt aan de goede ver wachtingen, die zich voor Bergen openden. De tegen slag heeft zwaar op de bewoners dezer gemeente ge drukt en wel is er een deel, dat in het verblijf van troe pen en geïnterneerden vergoeding vond, toch zal het meerendeel van grootere en kleinere pensionhouders en verhuurders van gemeubeleerde vertrekken en wonin gen, na de ervaringen van dezen zomer, het komende seizoen met zorg tegemoet zien. Spr. meende echter, dat er verschillende teekenen zijn iie reden kunnen géven, den toestand wat minder don ker in te zien, verondersteld n.l., dat onze natie niet zelf in den oorlog gewikkeld wordt. Duurt de oorlog voort ook tijdens of over het seizoen, dan zal van rei zen naar het buitenland geen sprake kunnen zijn, waar bij eigen* land moet winnen. En neemt de oorlog vóór het seizoen een einde, dan mag om verschillende rede nen (de nog ongeregelde toestanden in het buitenland, financieele tegenslag, welke tot zuinigheid noopt) worden verwacht, dat landgenooten er de voorkeur aan geven, nog niet naar het buitenland te gaan. En zouden ook vele Duitschers en Oostenrijkers, die an ders naar elders gaan, nu niet de Nederlandsche bad plaatsen kiezen? Spr. achtte de mogelijkheid niet uitgesloten, dat Bergen nog een goed seizoen zal krijgen. Spr wees er daarna met nadruk op, dat de vereeni ging ook thans zeer actief moet zijn. andere gemeenten RSCHE RANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1