FBI: ILLKTON. DE WELDOENSTEB NEDERLAND. vorderingen met ongeveer 1 millioen marie overtrof fen. De werkloosheid is Berlijn verminderde in de der de week van Januari met 4.4%. Niettemin is het aan tal werklooze bakkers en landarbeiders, ten gevolge van de maatregelen voor de broodvoorziening en de ingevallen vorst, toegenomen. Er is een poging gedaan om de Orag van den Ca nadian-Pacific spoorweg tusschen Vancebore in Maine en St. Croix in Nieuw-Brunswijk in de lucht te doen springen. Een Duitsch officier werd als verdacht hier van gearresteerd. Het gemeentebestuur van Antwerpen heeft be paald dat in dit jaar geen Vastenavond gevierd mag worden. Het blad Antwerpsche Tijdingen is op bevel der Kommandantur voor drie weken geschorst. REGEERING EN KAMER. Onder het opschrift „Democratische achterdocht" schrijft V. L. Nieuwe Courant o. m. Staatkundige critiek ligt aan banden sinds Augustus Ieder die gewoon is in het openbaar te spreken of te schrijven, bemerkt dit en bijna ieder begrijpt dat het moet. De een schikt er zich gemakkelijker in dan de ander al naar gelang van temperament, van staat kundige richting, van vertrouwen in de tegenwoordige regeeringspersonen, van besef van den toestand des lands. Ook voor de politieke partijen geld dit. Naar mate gouvemementeele gezindheid haar onder normale om standigheden vreemd dan wel eigen is, naar die mate valt de beperking van critiek, die zij alle begrijpen zich in dessen buitengewonen tijd te moeten opleggen, haar zwaarder of lichter. Te zwaar bleek al betrekkelijk spoedig in het nieuwe zittingsjaar deze eisch van nationale eenheid voor de sociaal-democratische partij te zijn. Haar pers-orgaan mocht zich blijven matigen, in de Kamer zag het minis terie zich meer dan eens van haar steun verstoken. Van de „burgerlijke" partijen was het de vrijzinnig- democratische, die allengs ongeduriger ging knabbelen op 't gebid. Daartoe droeg bij dat de regeering van den aanvang af den teugel nogal strak aantrok. Zij kon dat doen omdat op haar rijkunst algemeen zoo stevig vertrouwd werd. En daar dit vertrouwen bleek te bestaan, was het ook goed te keuren dat zij erop steunde. Het is tijd van regeeren, zeide de premier en aan dat beginsel hield zich het kabinet. In het land vond deze houding ruime instemming. Een sterk bewijs daarvan bracht te geschiedenis van de Leeningwet. Hoe weinig eenstemmig ook over de döor de regeering gekozen oplossing van het financieele noodvraagstuk gedacht werd, de agitatie tegen het ont werp op touw gezet, viel niet in goede aarde en het te genstemmen van een niet onbelangrijk deel van de lin kerzijde der Tweede Kamer evenmin. Dat deze afkeuring ook in de pers tot uiting kwam, ergert de vrijzinnig-democraten. Men zou zeggenhun houding bij de eindstemming over de Leeningwet afwijkend van degenen die hun bezwaren deelden, maar de concessies van de regeering gaarne aangrepen om zich te gedragen naar wat nationale plicht in deze da gen gebood zit hun eenigzins dwars. Zij worden er liever niet aan herinnerd; althans nu nog niet. Zoo verklaren wij de achterdocht, die u tegenkomt uit een artikel van niemand minder dan dr. Bos in het weekblad De Vrijzinnig-Democraat van Zaterdag. (Maandag door ons overgenomen Red.). Hij doet het daarin voorkomen, alsof de liberale pers, voorzoover zij de toenemende zucht der Kamer tot cri tiek critiseerde, daarmede bedoelingen verried, die over den buitengewonen tijd, waarin het land zich thans be vindt henreiken. Democraten worden ongerust, zoo schrijft hij. Al 'twijfelen zij nog niet aan de bereidwilligheid van hun vrij-liberale bondgenooten om aan de definitieve uit breiding van het kiesrecht mee te werken, zij beginnen bij hen een toeleg te speuren om de macht der volks kamer, die straks door algemeen kiesrecht zal worden samengesteld, stilaan te verzwakken. Geen geschikter en lustiger middel tot voorbereiding eener versterking van de regeering tegenover die Kamer, dan de publieke opinie alvast in dien zin te bewerken, nu de internati onale toestand des lands vóór alles een krachtige re geering vraagt. Zou een parlementaire leider als dr. Bos, wien libe ralen van verschillende schakeeringen gaarne een rui men persoonlijken invloed in de Vrijzinnige Concen tratie zien toekomen, niet beter gedaan hebben zich van dergelijke voorstellingen in de pers zijner partij te onthouden? Hij heeft bij de stemming van verleden week, over het onder de wapens houden der lichtingen, met de geheele vrijzinnige linkerzijde der Kamer ge toond te begrijpen waar, na het aangrijpende beroep van Minister Cort van der Linden op het vertrouwen der Kamer, de plaats va nhem en zijn vrienden behoor de te zijn. Is dit het oogenblik dat aan het land een wanklank op die „schoone en indruk makende rede" (zooals hij het noemt) te doen hooren, door het ver trouwen in de bedoeling van politieke medestanders die stemden, indien al niet juist zoo spraken als hij, aan te tasten?. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 42) o „O, gij jeugdige wijsgeerriep Axel uit. „Zoo jong en van het vrouwelijk geslacht, en toch reeds doorge drongen tot in de diepste diepte van alle menschelijke zwakheid!" „Malligheid!" zei Letty beleedigend. „Wat! wordt u nu ook al boos? Laat ik dan weer opstijgen en wegrijden." „Dat is het beste wat u doen kunt", zei Letty, altijd openhartig, maar dubbel wanneer zij honger had. „Komt u ons spoedig eens opzoeken?" vroeg An na, terwijl zij met haar eene vrije hand haar rokken opnam om den modderigen weg over te stappen. „En u is boos op mij Zij keek lachend op. „Nu niet meer", zei ze, „dat is weer uit. Denkt u dat ik op dezen heerlijken April morgen lang boos zal blijven?" „Ik ruik de koffie", merkte Letty snuivend op. „Dan zal ik morgen komen, als ik mag en kennis maken met Frau von Treumann en Barones Elmreich. „En Fraulein KuhrSuber", zei Anna met nadruk. Zij meende dezelfde neiging in hem te bespreuren, die zoo duidelijk merkbaar was in de prinses een neiging om de tegenwoordigheid' van iemand, genaamd Kuh rauber, geheel te negeeren. „En Fraulein Kuhrauber", herhaalde Axel ernstig. „Ze hebben de toast alweer verbrand", zei Letty, „ik hoor ze er het verbrande afschappen." „Dan wensch ik u het beste toe", zei Axel, zijn hoed afnemende, „van harte goed succes, ik hoop. dat de dames zirh weldra even gelukkig zullen voelen, als u het is Dat is aardig", zei Anna goedkeurend„veel aar diger dan de andere dingen die u gezegd heeft" En zij Het wil oaa voorkomen, dat het vertrouwen, waarop dr. Bos bij de Vrijzinnige Concentratie terecht aan spraak maakt, door „waarschuwingen" als hij in zijn partijblad uitte, niet wordt versterkt. Door achterdocht tegen politieke medestanders te wekken in een tijd van „godsvrede", wekt hij licht achterdocht bij ben voor dien tijd daarna. Te meer is daarop kans, omdat de verdenking die hij uitsprak, op zoo bedroevend zwakke gronden berust Het recht van toezicht en critiek der Kamer op regee- ringsdaden te beperken, ligt zoo geheel buitel de lijn van alle liberale politiek, dat wie deze verdenking op een partij meent te mogen laden, haar beginseleer zelf aanbrandt WERKVERSCHAFFING. De heer Hugenboltz, lid van de Tweede Kamer voor het district Weststellingwerf, had na overleg met den minister van financiën, zich gewend tot den Bond voor Werkverschaffing, ten einde maatregelen te nemen om de werkloosheid in dat district te bestrijden, meer be paaldelijk onder de stoelenmakers te Noordwolde, wier industrie voornamelijk haar afzetgebied had in België en Noord-Frankrijk, en de gevolgen van den oorlog dan ook in bijzondere mate ondervindt De ge meenten in het district Weststellingwerf zijn niet bij machte, om in den nood, door de werkloosheid ont staan, te voorzien, zoodat hulp van derden dan ook moest worden ingeroepen. Op advies van den Bond voor Werkverschaffing wendde de heer Hugenholtz zich tot de Heide-Maat- schappij en deze verklaarde zich bereid een plan tot heide-ontginning te ontwerpen, en onder haar leiding te doen laten uitvoeren. In een dezer dagen te 's-Gravenhage gehouden be spreking, waaraan ook de burgemeester van Weststel lingwerf heeft deelgenomen, werden de verschillende plannen besproken. Besloten werd voorloopig het plan van de Heide-Maatschappij niet ter hand te ne men, maar aan een plan tot wegenaanleg de voorkeur te geven. Het werk, dat 30.000 zal kosten, en waaraan het Kon. Nationaal Steuncomité f 7500 zal bijdragen, zai tot half Juni aan de werkioozen arbeid verschaffen. Indien de omstandigheden dit noodzakelijk maken, wat zeer waarschijnlijk is, daar bij bet einde van den oorlog van een normalen afzet aan België en Noord- Frankrijk voorloopig geen sprake zal zijn, is men voornemens met het ontginningsplan, waarvoor 11,000 noodig is, een aanvang te maken. DE AANGEHOUDEN STOOMTRAWLERS. Het feit, dat er geen monsterrol aan boord van de aangehouden trawlers was, is, wordt nader gemeld, niet de oorzaak van de aanhouding, 't Is bij de Duit- sche marine en visscherij reeds lang vóór den oorlog algemeen bekend, dat op Nederlandsche trawlers niet gemonsterd wordt, en reeds bij den aanvang van den oorlog zijn er maatregelen getroffen om eventueel daaruit voortkomende moeilijkheden, te ondervangen. Er vaart sedert den oorlog geen trawler van IJmuiden uit, die niet voorzien is van een document, afgegeven door den politie-commandant van IJmuiden, waarin verklaard wordt, dat alle opvarenden Nederlanders zijn, en uit het journal blijkt nog ten overvloede de na tionaliteit van het vaartuig. Deze bescheiden werden den officieren getoond, doch als waardeloos terzijde gelegd. Bovendien werd de trawler aangetroffen niet binnen de zoogenaamde limiet, doch op een afstand van 80 mijl Noordwest van Helgoland. Er zullen te zijner tijd stappen worden gedaan om schadevergoeding voor het langdurige oponthoud. De „Sidney Albert" werd ongeveer 10 dagen, een geheele reis dus, opgehouden, wat vooral in deze dagen een belangrijk verlies beteekent. De bij de aanhouding aan boord zijnde visch werd onder militair toezicht publiek verkocht en de op brengst in handen gesteld van den consul-generaal te Hamburg. Om deze na aftrek van onkosten met de be trokken reederij te verrekenen. HET SUEZ-KANAAL. Blijkens een Reu ter-telegram heeft de Engelsche ad miraliteit de door ons/eeds vermelde mededeeling van de Suez-Kanaalmaatschappij, dat het Suez-Kanaal voor de scheepvaart geopend blijft, bevestigd. Er worden alleen voorzorgsmaatregelen genomen voor de veilig heid van de schepen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MOND- EN KLAUWZEER. Den len Februari werd, zooals we reeds meldden, onder leiding van den minister van Landbouw., Nijver heid en Handel aan diens departement in tegenwoor digheid van den directeur-generaal van den Landbouw, en den inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst weder een vergadering gehouden van vertegenwoordi gers van landbouw- en veeteelt-vereenigingen, alsmede van de districtsveeartsen, ten einde opnieuw te overwe gen of de stand van het mond en klauwzeer en de er varing in de maand Januari opgedaan, wijziging, dan wel doorzetting van de tot nu gevolgde bestrijdings wijze wenschelijk maken. knikte hem allervriendelijkst toe, toen zij den weg overstak om naar huis te gaan en hij wegreed. HOOFDSTUK XIV. Lang voordat het rijtuig, dat de drie uitverkorenen afhaalde, van het station terug kon zijn, stonden Anna en Letty al in de hall te wachten, nu eens voor het raam, dan op de stoep, dan weer liepen zij naar de verschillende kamers om te kijken of alles wel goed in orde was. De slaapkamers stonden vol hepatica's, die ze dien morgen geplukt hadden, de koffie was met groote zorg klaar gezet door Anna zelf op een klein tafeltje in de zitkamer bij het open raam, waar de zachte voorjaarslucht binnenstroomde en de gordijnen zachtjes in beweging bracht. De prinses had haar lekkerste koekjes voor die gelegenheid gebakken, of schoon het baar speet, dat zulke koekjes aan zulke menschen gepresenteerd zouden worden, zooals het we zen moest ging zij naar haar eigen kamer, waar zij lakens zat te stoppen, wan zij had aan Anna gevraagd ol ze niet tegenwoordig behoefde te zijn bij de komst van de dames. „Het is beter, dat u alleen kennis met haar maakt," zei ze. „De tegenwoordigheid van te veel vreemde menschen bij de eerste ontmoeting, zou hen in deze omstandigheden hinderlijk kunnen wezen." Miss Leech maakte van deze opmerking, in haar te genwoordigheid gemaakt, gebruik en kwam evenmin voor den dag, zoodat, toen het rijtuig de poort inreed, Anna en Letty alleen in dien zonneschijn aan de deur stonden. Anna's hart bonsde zoo, toen de drie dames zich langzaam vrijmaakten en uitstapten, dat zij haast niet spreken kon. Haar gezicht werd beurtelings wit en rood, haar oogen schitterden van iets op tranen geleek. Zij had de drie arme dames willen omhelzen en troos ten en al haar verdriet goed maken. Maar zij stak hen een zeer koude, trillende hand tee en zei met bevende stem: „Guten Tag." „Guten Tag", zei de eerste dame, die uitstapte; naar haar rouwkleeren te oordeelen zeker mevrouw de we duwe Von Treumann. Anna nam de uitgestrekte hand in haar beide han- He Holl. Mij. van Landbouw was vertegenwoordigd door de heeren Krüseman en Kuhn, de N. H., Boeren bond voor den heer N. Dekker, van Spierdijk. Uit het door den inspecteur van den Veeartsenijkun digen Dienst gegeven overzicht bleek, dat na 1 Januari 1915 op 104 hoeven in 45 gemeenten gevallen van mond- en klauwzeer vooitwamen en wel in 33 gemeen ten op 1 hoeve, in 7 gemeenten op 2 hoeven, in 1 ge meente op 3 hoeven, in 1 gemeente op 6 hoeven, in 1 gemeente op 7 hoeven, in 1 gemeente op 8 hoeven en in 1 gemeente 33 hoeven. In twee gemeenten, namelijk daar, waar de ziekte zich respectievelijk tot 6 en 33 ge vallen uitbreidde met name te Ginneken en te Prinoen- hage, moest de oorzaak van de verspreiding der smet stof worden toegeschreven aan onvoldoende pasteurisa- tie der neven-producten döor de plaatselijke zuivelfa briek. In de overige gemeenten waar eenige uitbrei ding plaats had, wat dit te wijten aan smetstofversprei ding vóór het constateeren der ziekte. Op een paar ge- meenten na, van welke het resultaat der bestrijding nog niet met volkomen zekerheid kan wordien gemeld, ge lukte het tot nu toe overal de ziekte te localiseeren, zoo dat op het oogenblik de stand is als volgt Groningen, Friesland, Drente, Noord-Holland, Ut recht en Zeeland zijn vrijOverijsel is vrij met uitzon dering van Kampenin Gelderland en Limburg kwa men langs de Oostelijke grenzen nog enkele gevallen in Zuid-Holland enkele gevallen evenals in Noord-Bra bant, waar evenals in Princenhage door boven vennel- de oorzaak nog eenige uitbreiding bestaat. De algemeene stand der ziekte kan gunstig worden genoemd. Bij de hierop volgende discussie bleek, dat velen zich met de tot nu toe gevolgde bestrijdingswijze konden vereenigen, terwijl anderen meenden, dat ook met in sluiting zonder afmaking van het zieke dier en het ver dachte vee goede resultaten zouden zijn te bereiken. Van de zijde der regeering werd evenwel betoogd, dat onder de tegenwoordige omstandigheden slechts die maatregelen aangewezen zijn, welke ten doel hebben insluiting met onmiddellijke onderdrukking van de smetstofproductie, welk laatste doel slechts kan wor den bereikt door net afmaken van het zieke en het ver dachte vee. Van insluiting zonder afmaking, wordt geen resultaat verwacht, zooals we reeds meldden. Bij de rondvraag over het gevoelen der verschillen de organisaties omtrent het al of niet doorzetten van de tot nu toe gevolgde bestrijdingswijzen, bleek, dat de groote meerderheid zich verklaarde voor de tegenwoor dig toegepaste maatregelen, die met afmaking van ziek en verdacht vee gepaard gaan. Evenwel werd van verschillende zijden opgemerkt, dat eene stemming van de leden der verschillende ver- eenigingen, individueel, vermoedelijk in tegengestelden zin zou zijn uitgevallen, hetgeen echter zou moeten worden toegeschreven aan een minder juist inzicht in de strekking en gevolgen van de verschillende bestrij dingsmaatregelen. Men meende, dat voor de beoordeeling van deze be langrijke kwestie de beslissing bij de leiders der land bouworganisaties moest berusten. Ten slotte deelde de minister mede, dat het voorne men bestaat, voortaan elke week de stand der ziekte te publiceeren. EUROPEESCH-CANADEESCHE HYPOTHEEKBANK. We ontvingen een brochure van de Europeesch-Ca- nadeesche Hypotheekbank (kantoor voor Nederland Toumooiveld, (Hooge Nieuwstraat, den Haag), een uitvoerige brochure, waarin op duidelijke wijze de op zet en organisatie der Bank wordt uiteengezet. PSEUDO-GEESTELIJKEN. Ds. Oldeman uit Enschedé waarschuwde dezer da gen voor twee personen, die zich voordeden als Ar menische geestelijken, die collecteerden voor een stich ting in hun land, doch zeer waarschijnlijk inzameling hielden ten eigen bate. Ondanks deze waarschuwing zijn te Nijkerk de vorige week velen het slachtoffer ge worden. Hun logies en consumptie betaalden de „geestelijken" prompt. Over hun arbeid lieten ze zich niet veel uit en het gesprek met den hotelhouder werd steeds beëindigd met: „God zegene u, amen!" waarbij de handen op de borst geslagen en de oogen naar bo ven gericht werden. Van Nijkerk trokken ze naar Utrecht waar ze, vooral bij katholieken, collecteerden voor kerken en scholen in Armenië. De politie heeft ze daar gearresteerd en in verzekerde bewaring gesteld, schrijft het Hbld. DE VERMOORDE POLITIE-AGENT. Naar het Hbld. verneemt, is de man, die verdacht wordt op het Kattenburgerplein te Amsterdam den po- iitie-agent Titseler te hebben doodgestoken, thans in het Huis van Bewaring door twee getuigen beslist als de dader herkend. Een hunner verklaarde pertinent, dat hij den verdachte den steek had zien toebrengen. UIT HOORN. De kapitein J. W. von Henning, van het 16e reg. inf., is benoemd tot commandant van die tuchtklasse te Hoorn. Zoolang het aantal aan de gestrengere krijgs tucht onderworpen manschappen het getal van 100 niet te boven gaat, zullen 2 beroeps- of verlofsluitenants bij die tuchtklasse worden ingedeeld, daartoe door den inspecteur der infanterie aangewezen. den, drukte die vast en zag de eigenares daarvan aan met de oogen vol hartelijkheid. „Es freut mich so es freut mich so", mompelde zij onsamenhangend. „Ach is u freule Estcourt?" vroeg de dame in het Duitsch. „Ja, ja", zei Anna, nog steeds met haar hand in de hare, „het doet mij zoo veel genoegen, zoo echt veel genoegen u te zien." Frau von Treumann maakte hierop eenige opmer kingen, die Anna veronderstelde woorden van dank baarheid te zijn, maar zij sprak zoo snel en zoo zacht en ze keek intusschen zoo onrustig naar den koetsier en naar de beide anderen en Anna zelf was zoo geagi teerd, dat wat ze zeide, geheel onbegrijpelijk voor An na was. Weder had Anna lust haar armen om den hals van de arme vrouw te slaan en haar met kussen in de rede te vallen en te zeggen, dat dankbaarheid niet van haar geëischt werd, maar alleen dat zij gelukkig zou zijn. Maar zij voelde dat zij zou beginnen te schreien, als ze dat deed en tranen waren zeker ongepast bij zulk een vroolijke gelegenheid, te meer daar niemand anders er in het minst uitzag of hij zou gaan schreien. „U is Frau von Treumann, niet waar", zei ze met haar hand in de hare; toen liep zij stralend van vreug de naar de andere en zei„En dit is barones Elm reich „Neen, neen", zei de derde dame haastig, „i k ben barones Elmreich." Fraulein Kuhrauber, een groote vrouw, die in haar reisjas gehuld het andere kleine vrouwtje in de scha duw stelde, keek verschrikt en maakte diepe buigingen. Anna gaf ze alle drie achtereenvolgens de hand met al de warmte, die gloeide in haar hart. Haar gebrekkig Duitsch liet haar bijna geheel in den steek. Zij uitte slechts onsamenhangende uitroepen: „so reizend so glöcklich so erfreut!" en vulde de pauzes aan met gelukkige, trillende glimlachjes tegen ieder op haar beurt en beschroomde kleine klopjes op de hand, die het dichtst in haar nabijheid was Letty stond intusschen in haar schuilplaats op den drempel van de deur en had nog wel zoo jong willen zijn, dat ze op haar duim kon zuigen. Die duim ging SPOORWEGPERSONEEL. In antwoord op de desbetreffende vragen van den heer Kleerekooper, heeft de minister van Wa terstaat medegedeeld, dat hem van eeaig voornemen van spoorweg-maatschappijen 001 met leden van haar personeel een arbeidsovereenkomst voor meer dere jaren te doen aangaan, niets bekend is en dat blijkens ingewonnen berichten bij de spoorweg-maat schappijen van zoodanig voornemen dan ook geen sprake is. Dergelijke overeenkomsten zouden zegt de mi nister blijkbaar niet in overeenstemming zijn met de regelen betreffende de opzegging van de dienst betrekking, vervat in de reglementen en dienstvoor- waarden. LOOS ALARM. Aan het postkantoor te Zaandam werd, meldt de Tel., gistermorgen onder het publiek groote onrust verwekt door een mededeeling boven het loket voor de telegrammen, dat „alléén regeeringstelegrammen" werden aangenomen. Zooals te verwaehten was, werd het geval drük besproken en allerlei veronderstellingen geuit. Vrij algemeen was men het er over eens, dat er iets zeer ernstigs op til was. Misschien dreigde wel een con flict met een der groote mogendheden, zoodat het nu met onze onzijdigheid wel eens gedaan kon zijn. De ongelukstijding ging als een loopend vuurtje door de stad. Aan het postkantoor zelf, waar het niet stil stond van de telefonische verzoeken om inlichtingen, be- greep men van de zaak niets. Eerst toen de direc teur opmerkzaam was gemaakt op het onrustver- wekkende bordje boven het loket, werd de zaak opgelost. Wat er gebeurd was? Op het bordje in quaestie stonden twee mede- deelingen betreffende den dienstaan achterzijde was de mededeeling betreffende regeeringstelegram men geschreven, die dienst had gedaan in de eerste dagen van de mobilisatie. Toen de werkster 's morgens het kantoor had ge daan en ook het bewuste bordje een beurt had ge kregen, had zij het zonder erg verkeerd omgehangen. Dat was alles. UIT WARMENHUIZEN. De heeren Regter en de Jong gaven alaier in de kolfbaan van den heer C. de Groot Az. goedge- slaagde bioscoop-voorstellingen. Maandagavond had de voorstelling een bijzondere attractie, door het vertonnen van „de Passiespelen." De verschillende Bijbelsehe tafereelen werden met den noodigen ernst gevolgd. In schoone kleuren an levendige tafereelen werd het leven en lijden van Jezus op het doek gebracht Van de hoofdnummers vonden de komische scènes bij het publiek grooten bijval. Beide dagen was de opkomst flink. Maandagavond zelfs ruimte te kort. HEILOO. Den 2en dezer was het een buitengewone dag in dé pastorie alhier. Tal van bezoekers, zoowel buiten ala in de gemeente, kwamen onzen geachten predikant ge- lukwenschen met zijne 25-jarige ambtsvervulling. Brie ven en kaarten gaven mede blijk van veler waardee ring. De kerkelijke corporatiën mochten dezen dag niet ongemerkt voorbij laten gaan. In allen spoed werd er gewerkt om den beminden leeraar eene kleine veras sing te bereiden. Bij monde van den heer D. G. Ruijter, hoofd dier school, werd den jubilaris eene enveloppe aangeboden. De catechisanten, die zooveel goede lessen van den be kwamen leeraar ontvangen, boden hem een prachtig reuzen-boukuet aan. Vele in prachtband gebonden boekwerken en andere geschenken kwamen de pastorie binnen. Uit dit alles blijkt hoe de heer Ds. Eilerts de Haan de achting van zoovelen geniet. En geen wonder, met raad en daad is hij steeds bezig om buiten en in deze gemeente werkzaam te zijn. Dat het den ijverigen leeraar gegeven worde om nog vele jaren met vrucht werkzaam te eijn op kerkelijk en maatschappelijk ge bied, is zeker de wensch van velen. KORTE BERICHTEN. Na het vertrek van de Belgische militairen uit de nieuwe kazerne te Harderwijk, is, meldt de N. Rott CCt., gebleken, dat aan het gebouw en het meubilair belangrijke schade is toegebracht. Het gebouw verkeer de verder in een staat die een grooten schoonmaak zeer noodig deed zijn. Een groot aantal burger-perso nen is hiermede begonnen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een ontwerp tot herziening van de wet van 28 Maart 1877, gewij zigd bij de wetten van 15 April 1886 en 21 Juni 1901, tot wering van besmetting door uit zee aankomende schepen. B. en W. van Amsterdam stellen den gemeente raad voor, het bij raadsbesluit van 26 Augustus j.l. toegstane crediet in verband met de tijdsomstandighe den te verhoogen met 500,000, tot 1 millioen gulden. Het crediet van een half millioen is thans bijna geheel uitgeput. telkens van zelf naar haar mond en zij trok hem steeds weer naar beneden. Dit was een gelegenheid, dacht ze, dat het zuigen op een duim een verlichting en een ze gen is. Het geeft je overtollige handen wat te doen en je zelf een soort houding. Zij ging beurtelings onrus tig van den eenen voet op den andere staan, en hield den weerspannigen duim stijf vast, want de groote da me die het eerst was uitgestapt, keek haar aan met een blik, die haar bloed deed versüjven. De andere dame, die bijzonder lang en mager was, en ronde, doffe, don kere oogen had, vlak bij elkaar net als een uil, en sterk geteekende zwarte wenkbrauwen, zei niets maar nam haar langzaam op van den top van het haarlint af, dat trilde op haar hoofd, tot de gespen op haar schoe nen toe, die kraakten onder haar voeten. Moest zij haar een hand gaan geven of afwachten dat men bij haar kwam, vroeg Letty zich onzeker af. In ieder geval, het was een rare manier zoo te staan staren. Zij had altijd gehoord dat het ongepast was, iemand zoo aan te staren. Anna had haar geheel vergeten en dacht pas aan haar toen ze in de zitkamer waren en zij begonnen was koffie te schenken. „O, Letty, waar ben jij? Dit is mijn nichtje", zei ze en dus moest Letty eindelijk ook handjes geven. „O houdt zij u gezelschap", zei de barones, „u vindt het hier natuurlijk nog al eenzaam." „O neen, ik voel mij nooit eenzaam", zei Anna ter wijl zij de kopjes vulde en aan Letty gaf om rond te geven. „Wat is de lucht vandaag aangenaam", merkte Frau von Treumann op, terwijl zij haar stoel wat van het raam afschoof, „vohtig maar aangenaam. U houdt van de frissche lucht, zie ik." rO ja", zei Anna; „en de lucht is hier zoo mooi en zoo zuiver, zoo vervuld van de zee." „Is u niet bang kou te vatten als u zoo dicht hij een open raam zit?" „O, het is te luchtig voor u? Letty wil jij het raam even dicht doen. Het schijnt werkelijk kil te worden Het weer is zoo mooi, men zou haast vergeten dat het pas April is." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2