DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ra Van bet westelijk oorlogsterrein, Van bet oostelijk oorlogsterrein. Van bet zuidelijk ooriogsterrein. o O o ie 1 o No. 29 Honderd en zeventiende jaargang 1915 DONDERDAG FEBRUARI Oeze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1, Afzonderlijke nummers 3 Cents Prijs der gewone advertentiën Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V, Boek» en Handelsdrukkerij v/ho HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ter zee. In do lioloniën. ENGELAND. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. MILITIE en LANDWEER. NEDERLAND. Telefoonnummer J. ALKMAAR, 4 Februari. Er is zoo goed als geen oorlogsnieuws. Het laat ste Fransche communiqué, melding makende van drie Duitsche aanvallen, die werden afgeslagen, lijkt op een voorafgaand communiqué als één druppel water op den ander. En een Duitsch communiqué ontvingen we nog niet op het oogenblik, waarop dit wordt ge schreven. Uit het Oosten meiden de Russen, dat de strijd hard nekkig wordt voortgezet. Blijkbaar wordt er in Polen bijzonder hard gevochten in het front ten Oosten van Lowitz, op den linkeroever der Weichsel. De Russen zeggen, dat de Duitschers daar in eerste linie ruim 14 regimenten en een groote massa artillerie, waaronder ook zware, ingezet en dag en nacht doorgevuurd heb ben. Om Goumine, een dorp, werd met buitengewone verbittering gestreden. Na een bloedig gevecht van man tegen man sloegen wij, aldus het Russische com muniqué, de woedende aanvallen van den vijand af. Maar hoewel hij ontzettende verliezen leed, wierp hij voortdurend nieuwe afdeelingen in den strijd. De strijd in de Karpathen ontwikkelt zich en neemt meer en meer een hardnekkig karakter aan. Aanzien lijke Duitsche strijdkrachten worden hier gesignaleerd, zoo lezen we verder. Stellig zijn in de Karpathen belangrijke operaties op til. Zoodra zij zich iets duidelijker afteekenen dan op dit oogenblik het geval is, zullen we ze uitvoerig be handelen. Uit Caïro wordt gemeld, dat de Turken een poging gedaan hebben om het Suez-kanaal over te trekken, hetgeen echter door de Britsche troepen verhinderd werd, die materiaal voor bruggen-bouw buitmaakten. Verder deelt een Engelsch bericht mede, dat de Zuid- Afrikaander Kemp, vroeger officier bij de Unie-troepen, zich met 600 opstandelingen heeft overgegeven en dat tie opstandelingen onder Maritz zich ook spoedig zul len overgeven. Aan den Paus wordt wel het voornemen toegeschre ven een voorstel te doen over de uitwisseling van bur gergevangenen, en wel van kinderen, vrouwen en man nen boven de 55 jaren, maar een desbetreffende mede- deeling over de aanneming van dit voorstel door Duitschland, Oostenrijk en Engeland wordt voorbarig genoemd. Het Wolff-bureau deelt de verschijning mede van een Oostenrijksch Roodboek. Natuurlijk is het van die zij de gegeven uittreksel partijdig te achten, zoodat het mogelijk is dat men bij nauwkeurige nalezing van het boek zelf en bij vergelijking met de officieele publi caties der andere regeeringen van de oorlogvoerende mogendheden andere indrukken krijgt. Dit voorop stellende zij vermeld, dat uit het uittreksel niet blijkt, dat Duitschland tevoren kennis gehad heeft van den in houd der Oostenrijksche nota aan Servië en dat toen de Oostenrijksche gezant te St. Petersburg officieel de nota aan den Russischen minister van buitenlandsche zaken, den heer Sazonow, overhandigde, deze hem in de rede viel met de opmerking, dat hij wist, dat het hier slechts een voorwendsel gold om Servië den oor log aan te doen. De gezant antwoordde hierop, dat Oostenrijk-Hon- garije het land slechts tegen vreemde revolutionnaire agitatie wilde beschermen. Na een ministerraad, die vijf uren duurde, ontving de heer Sazonof den Duitschen gezant en verklaarde dezen, dat de zaak een Europeesche kwestie was. Rus land kon een eventueele bedoeling van Oostenrijk- Hongarije om Servië in te slikken niet kalm dulden. In het Roodboek wordt dan verder het verloop van het conflict geschilderd en worden de pogingen ver meld, om nog te elfder ure het conflict tot den haard van oorsprong te beperken. Op 27 Juli machtigde graaf Berchtold den gezant tegenover den heer Sazo now te verklaren dat zoolang de oorlog tusschen Oos- tenrijk-Hongarije en Servië gelocaliseerd bleef, Oos- tenrijk-Hongarije geen territoriale uitbreidingen zou nastreven. Opgemerkt wordt, dat het optreden van Oostenrijk- Hongarije zich uitsluitend tegen Servië richtte. Den 30en Juii seinde de heer Berchtold, de Oostenrijk-Hon- gaarschen minister van buitenlandsche zaken, aan graaf Szapary, den gezant te St. Petersburg, dat hij be reid was enkele punten in de aan Servië gestelde nota tegenover den heer Sazonow op te helderen en daarbij tevens de kwesties die de Oostenrijksch-Hongaarsche betrekkingen tot Rusland direct betroffen, aan een ver trouwelijke en vriendschappelijke uitspraak te onder werpen. Op 30 Juü deelde Sir Edward Grey, de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, aan den Duitschen gezant te Londen, prins Lichnowsky, mede, dat de heer Sazonow liet weten, dat Rusland, na de oorlog verklaring van Oostenrijk-Hongarije aan Servië niet meer in de gelegenheid was met Oostenrijk direct te onderhandelen. Hij verzocht Engeland de bemidde ling te willen aanvaarden, onder voorwaarde dat de vijandelijkheden zouden worden gestaakt. De heer Berchtold verklaarde zich op 31 Juli be reid, ondanks de Russische mobilisatie, het voorstel van Sir Edward Grey om tusschen Oostenrijk en Ser vië te bemiddelen in overweging te willen nemen, mits de militaire actie tegen Servië voorloopig zou worden voortgezet, en de Russische mobilisatie zou worden gestaakt. Doch op denzelfden dag kwam het bericht, dat de algemeene mobilisatie van het geheele Russi sche leger en de geheele vloot dien morgen was afge kondigd. Dit zijn de hoofdpunten uit het uittreksel van het Oostenrijksche Roodboek. Zooals reeds gezegd, zorg vuldige vergelijking met het Russische Oranjeboek en het Engelsche Witboek zijn noodig, wil men zich rus tig en eerlijk een oordeel over de gewisselde stukken vormen, om daarop een meening te baseeren. In de Engelsche pers heeft men het natuurlijk druk over het optreden der Duitsche onderzeeërs. De vraag wordt gesteld, of de Britsche handelsschepen zich niet zouden kunnen wapenen, gelijk voorheen, in den Ka- pertijd, deze schepen ook kanonnen aan boord had den. Ook wordt besproken of men niet weer naar oude tijden zou teruggaan en de handelsschepen zou kunnen laten convooyeeren door oorlogsschepen. In de 17e eeuw vereenigden, gelijk men weet, een aantal koopvaarders zich tot een vloot en nooit werden vei ie reizen aanvaard zonder een behoorlijk escorte van oor logsschepen die in de nabijheid blijvende, meevoeren. Dezelfde methode, vroeger tegen de zeeroovers ge volgd, wil men nu tegen de onderzeeërs toepassen. Over de merkwaardige waarschuwing van den Duit schen admiralen staf komt nog niet veel los. De opvat ting wordt gehoord, dat het hier slechts een loos alarm geldt, om de aandacht van een andere operatie af te leiden of wel om het Britsche troepentransport te doen uitstellen. Maar toch wordt er de aandacht op gevestigd, dat een Duitsche actie, gelijk zij aangekon digd werd, een geduchte belemmering van de neutrale scheepvaart in het Kanaal beteekent, met name een aanzienlijke vertraging en een ontzaggelijk nadeel in onze overzeesche vaart teweeg brengt. Uit een tijdens het afdrukken ontvangen telegram blijkt, dat van 18 Februari af aan de Duitsche regee ring de Britsche wateren als oorlogsgebied en het Ka naal als mare clausum beschouwd, waarop de neutrale scheepvaart, dus ook de onze, uitgesloten is. Alleen binnen 30 zeemijlen van onze kust blijft de vaart hier veilig. Onze scheepvaart zal dus een aanzienlijken om weg hebben te volgen. WESTELIJK. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldt: Uit de streek ten noorden van de Leie is niets te melden. De Duitschers wierpen bij Mont Aveluy ten noorden van Albert brandbommen op onze stellingen aan de rivier de Aucre, maar we konden deze helsche machi nes tegenhouden eer ze ontploften. In het Aisnedal kwamen we lichtelijk vooruit. Wij maakten gevangenen toen we een tegenaanval bij Per thes afsloegen. In de Argonnen ondernamen de Duitschers gisteren een tweeden aanval bij Bagatelle, te omstreeks zes uur. De aanval werd afgeslagen, evenals de reeds vermelde aanval van één uur. In den Elzas bevestigen we onze positie op het ten zuiden van Ammertzviller gewonnen terrein. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche communiqué van gistermiddag luidt: Van de Oost-Pruisische grens is niets nieuws. In Polen hebben ten Noorden van den Weichsel de cavalerie-gevechten met terugwerping van de Russen een einde genomen. Ten Zuiden van den Weichsel voerde onze aanval ter Oosten van Bolimoff tot het veroveren van het dorp Huryn. Aan de Wola werden in de gevechten sedert 1 Fe bruari ongeveer 4000 gevangenen gemaakt en werden 6 machine-geweren buitgemaakt. Een nachtelijke aanval der Russen tegen ons front aan de Bzoera werd afgeslagen. (Reeds in een deel der vorige oplaag vermeld). Het Oostenrijksche hoofdkwartier meldde gisteren: In de Oostelijke Beskiden zijn nieuwe, zeer heftige aanvallen, die ook 's nachts voortduurden, weder on der zware verliezen voor de Russen afgeslagen. De ge vechten in het midden-Woudgebergte nemen een gun stig verloop. De verbonden troepen, die gisteren de door den vijand hardnekkig verdedigde heuvelstellin gen veroverden, maakten duizend gevangenen en ver overden vele mitrailleurs. In Polen en West-Galicië is de toestand onveran derd. Hier heerschte over het algemeen rust. AAN HET SUEZ-KANAAL. Dinsdag kreeg een Britsche strijdmacht voeling met de Turken in de buurt van Ismalia meldt een Reuter- bericht uit Caïro. Een zandstorm doofde het strijdvuur der Turken. Hun vuur van kanonnen en geweren was slecht; ze trokken terug. De Britsche verliezen zijn zes gewonden. DE „WILHELMINA". De ambassadeur te Londen deelde aan de Ameri- kaansche regeering mede, dat de Britsche besluiten be treffende levensmiddelen en conditioneele contrabande geen betrekking hebben op de stoomboot „Wilhelmi- na", nu van de Vereenigde Staten onderweg met een lading levensmiddelen door het Belgische Relief Co- mittée gekocht. De „Wilhelmina" is vertrokken vóór de afkondiging van Duitschland's decreet om levensmiddelen in beslag te nemen. De lading van de „Wilhelmina" zal in be slag worden genomen en betaald en het schip zal wor den vrijgelaten, maar alle andere ladingen en schepen van dien aard zullen verder zonder schadevergoeding worden verbeurd verklaard. UIT ZUID-AFRIKA. Lord Buxton, de gouverneur-generaal der Z. A. Unie heeft te Bloemfontein een redevoering gehouden, waar in hij een overzicht gaf van de oordeelvellingen der onzijdige staten, zegt het Reuterbericht. „Nederland weet heel goed" zeide hij „dat indien Duitsch land zegeviert en België wordt ingelijfd, het 't eerstvol gende slachtoffer zal zijn." Buxton vervolgde: „Is niet ieder Zuid-Afrikaander van Hollandsche afkomst, die ook maar een vinger opheft om een land te steunen welks eerste daad, indien het zou zegevieren, ware Ne- derland van zijn vrijheid en zijn nationaliteit te beroo- ven, een verrader van zijn ras? Is er ook maar iemand die niet bereid zou zijn alles te doen wat in zijn vermo gen is om zulk een onheil te voorkomen IN HET LAGERHUIS. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag omtrent de Duitsche poging om een hospitaalschip te torpedeeren, deelde de heer Macnamara mede, dat de admiraliteit een telegram ontving, meldend dat een on derzeeër, die den uitkijktoren boven water had, een torpedo afvuurde op de „Asturias", in den namiduag van 1 Februari te vijf uur, maar dat gelukkig de tor pedo het doel miste. De „Asturias" was wit geschil derd met een groenen band en met roode 'kruisen, die 's nachts verlicht werden. Door het departement van oorlog was den oorlogvoerenden mededeeling ge daan, in overeenstemming met de Haagsche Conventie, dat het schip dienst deed als hospitaalschip. Wat betreft de opmerking, dat tot de neutrale lan den hieromtrent vertoogen zouden worden gericht, meende de heer Macnamara, dat het wel zeker is dat de beschaafde wereld geen vertoogen van Engeland noo dig heeft om den afschuw te versterken, over deze schandelijke wandaad. Hierop volgden luide toejui chingen. In het Lagerhuis heeft de heer Henderson Dinsdag de stijging der prijzen van voedingsmiddelen in Enge land ter sprake gebracht. Hij gewaagde van hongers nood-prijzen. Minister Asquith deelde mede, dat deze aangelegenheid wordt onderzocht door een commissie uit het kabinet, waarvan hij zelf voorzitter is. Deze zal met een uitgewerkt voorstel komen, Waarover het La gerhuis reeds eerlang zal kunnen beraadslagen. Een ander lid klaagde over de schrikbarend hooge prijzen van steenkool. Ook daaromtrent zal een voorstel wor den gedaan, beloofde de minister-president. EEN GEHEIM BEVEL DER ENGELSCHE ADMIRALITEIT? Een Wolffbericht meldt: Uit betrouwbare bron wordt het volgende geheime bevel van de Engelsche admiraliteit bekend gemaakt Wegens de actie der Duitsche onderzeebooten in het Engelsche en Iersche Kanaal moeten onmiddellijk alle Engelsche handelsschepen neutrale vlaggen hijschen. Alle kenteekenen, zooals het merk der reederijen, de namen der schepen, enz. dienen verwijderd te worden. De Engelsche vlag mag niet langer worden gevoeid. Dit bevel dient geheim gehouden te worden. DE MOORDENAARS VAN AARTSHERTOG FRANZ FERDINAND. Op de binnenplaats van de vestinggevangenis te Serajewo zijn drie samenzweerders die bij het hoogver- raadsproces ter dood werden veroordeeld, terechtge steld, meldt een Wolff bericht. Er deed zich geen in cident voor. Twee andere medeplichtigen, die even eens ter dood waren veroordeeld, kregen gratie. Voor den een werd de straf in levenslange gevangenisstraf veroordeeld, voor den ander in twintig jaren zware ge vangenisstraf. Princip, de moordenaar van Aartsher- De Burgemeester ran Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de ult- keering der vergoedingen, loopende over het tijdvak van 26 Jannari tot en met 5 Februari, zal plaats hebben ten Stadhulzo op Zaterdag 6 Februari a.s„ voor zooveel de LAJfDWEER betrett, van ÏO—11 uur en voor zooveel de MFLITLE aangaat van 11 12 uur. Alkmaar, 3 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, Q. RIPPING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter algemeene kennisdat in het gemeenteblad van Alkmaar No. 464 is opgenomen het besluit van den Raad dier gemeente van 23 Sep tember 1914, waarbij zijn vastgesteld Verordeningen op het heffen en in vorderen van Wik- en Weegloonen. Welke verordeningen, heden afgekondigd, gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing zijn nedergelegd en aldaar tegen betaling van f 0,071/# in afdruk zijn verkrijgbaar gesteld. Alkmoar, 4 Februari 1915. Burgemeester en Wethouders voornoemd G. RIPPING, Voorzitter. C. D. DONATH, Secretaris, tog Franz Ferdinand, die wegens jeugdigen leef tij', niet ter dood kon worden veroordeeld, kreeg twintig jaren gevangenisstraf. KORTE BERICHTEN. De oorlogscommissie in een bij Zwickau gelegen gemeente besloot de Amerikaansche geschenken te wei geren, daar men van een staat als de Unie die wel neu traliteit huichelde, maar intusschen aan alle „ons vij andelijke landen" voortdurend wapens en munitie lé vert, geen geschenken wilde aanvaarden. In Canada moeten 20 onderzeeërs voor Engeland worden gebouwd, waarvan er 10voor het najaar van dit jaar zullen worden afgeleverd. Volgens een officieel telegram uit Athene heeft de Grieksche regeering bepaald, dat de grens tusschen Saloniki en Dedeagatseh gesloten moet worden ora den uitvoer van goederen naar Turkije te beletten. Een Engelsch blad heeft f 6000 uitgeloofd voor het eerste onbewapende Engelsche koopvaardijschip dat een Duitschen onderzeeër, door hem te rammen, tot zinken brengt. MARINEBEGROOTINO 1915. In zijn Memorie van Antwoord op het afdeelingsver- slag der Eerste Kamer over bovengenoemde begrooting zegt de min. o.m. Voor de juiste beoordeeling van de rol, die door de onderzeebooten in den tegenwoordigen oorlog is ver vuld, moet over meer gegevens worden beschikt dan thans ten dienste staan. De minister erkent volmon dig, dat dit wapen, voor ons zoowel hier te lande als In Ned.-Indië van groote beteekenis is. Dat meerdere aanbouw van deze vaartuigen zeer gewenscht is, is door hem nooit ontkend; bij de indiening van de ten gevolge van het uitbreken van den oorlog gezigde begrooting voor 1915 was het alleen de vraag, of op dat tqdstip de voor verderen aanbouw benoodigde gel den buiten verband van de vlootwet konden worden aangevraagd. Deze vraag werd, in de verwachting dat deze geweldige oorlog niet lang zou kunnen duren, ontkennend beantwoord. Nu het zich niet laat aanzien, dat die verwachting in vervulling zal gaan en daarmee de behandeling van de vlootwet voor onbepaalden tijd zal moeten worden uitgesteld, dient de vraag van de urgentie van particu lieren aanbouw vooral met het oog op den dienst in Ned.-Indië, opnieuw onder de oogen te worden ge zien. Op dit punt wordt thans met de Indische regeering overleg gepleegd. Zoodra dit tot eene bevredigende uitkomst heeft geleid, zal de minister in overleg met zijn ambtgenoot van koloniën een suppletoire aanvraag tot beschikbaarstelling van gelden voor nieuwen aan bouw indienen. De minister kan niet toegeven, dat de thans woeden de krijg aan het licht zou hebben gebracht, dat groote schepen van twijfelachtige waarde zijn. Ook staat het nog niet vast, in hoeverre het wenschelijk is torpedö- booten door onderzeebooten te vervangen. Ook de minister betreurt het dat net onschadelijk maken van mijnen slachtoffers heeft geëischt. Het is hem echter een voldoening te constateeren, dat de ijver en toewijding, waarmede het personeel zijn plicht vervult, door het bedoelde ongeval en door het op 19 Januari bij het verwisselen onzer mijnversperringen gebeurde ongeluk in geen enkel opzicht is verflauwd. Voor het op de meest doelmatige wijze opruimen der mijnen zijn door den opperbevelhebber van land- en zeemacht de noodige bevelen gegeven. GEDING INZAKE PRIJSGEMAAKTE GOEDEREN. Le Minister van .Buitenlandsche Zaken maakt in de Staatscourant bekend, dat, blijkens mededeeling van den „Registrar" van „the High Court of Justice, Pro bate Divorce and Admiralty Division" door den „Pro curator General" aanhangig zijn gemaakt de gedingen tegen de eigenaars van en belanghebbenden bij de goe deren, welke uit de stoomschepen „Koningin der Ne- ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1