ïao bet westelijk oorlogsterrein. Van het oostelijk oorlogsterreln. TARIA. Telegrammen van lieden. derlandea" en „Rindjani" zijn aangehouden en prijsge- ■aiaakt om te worden verbeurd verklaard. DE UITVOER VAN VARKENSVLEESCH. Men meldt ons uit den Haag: De uitvoer van var- kensvleesch voor een klein deel ook in den vorm van levende varkens is in 1914 aanzienlijk geweest. Her leidt men de uitgevoerde levende varkens, zoo goed als zulks gaat, ook tot vleesch, zoo komt men tot het resul taat, dat de totale uitvoer van varkensvleesch en spek heeft bedragenin 1912 50.599.000 K.G., in 1913 49.724.000 K.G., in 1914, 80.920.000 K.G. Er valt dan, vergeleken met 1913, inl914een stij ging te constateeren van ruim 31 millioen K.G. Men doet echter verkeerd, deze stijging geheel op rekening van den oorlogstoestand te stellen. In 't laatst van 1913 en in 't begin van 1914 toch is buitengewoon sterk gefokt, zoodat ook reeds in de eerste maanden van 1914, vergeleken met 1913, eene sterke vermeerde ring van den uitvoer, viel waar te nemen, zooals blijkt uit de onderstaande cijfers, aangaande het aantal var kens, bij de gezamenlijke keuringsdiensten van voor uitvoer bestemd vleesch ter keuring aangeboden le halfjaar 1913, 264.058 stuks. Ie halfjaar 1914, 589.885 stuks. 2e halfjaar 1913, 412.217 stuks. 2e halfjaar 1914, 684.080 stuks. Intusschen is wel aan te nemen dat door den enor- men uitvoer de varkensstapel hier te lande sterk is af genomen. Wie hieruit de conclusie mocht trekken dat een uit voerverbod wensehelijk is, stelt zich de zaak echter te eenvoudig voor. Wat toch is het geval? Van de ruim 31 millioen K.G. varkensvleesch, die in 1914 meer werd uitgevoerd dan in 1913, ging 23^ millioen K.Ö. naar Engeland en 7 millioen K.G. naar Duitschland. De groote uitvoer naar Engeland verdient daarom zoo zeer de aandacht wijl de voor genoemd land bestemde varkens niet gemeste dieren zijn van 50 a 60 K.G. Ter wijl nu de vette varkens, zooals men die hier te lande eischt, 40 50 duurder zijn dan een jaar geleden, kosten de varkens voor de Engelsche markt nog den ge wonen prijs, zooals onderstaande cijfers, aangevende den prijs per K.G. levend gewicht dooi zien 26 Jan. 1913 vette varkens te Rotterdam 0,55, 0,57. Exportvarkens te Leeuwarden 0,52 0,53 26 Jan. 1914: Vette varkens te Rotterdam 0,48 ƒ.50. Exportvarkens te Leeuwarden 0,47 0,48. 26 Jan. 1915: Vette varkens te Rotterdam 0,70 0,74. Exportvarkens te Leeuwarden 0,48 0,50. Wat blijkt nu uit bovenstaande cijfers? In de eerste plaats, dat niettegenstaande de hooge prijzen der zwa re varkens, het mesten, met het oog op de schaarschte en duurte van het mestvoer, nog niet voordeelig geacht wordt, zoodat de varkenshouders hunne varkens liever ongemest tegen lage prijzen verkoopen, dan gemest te gen hooge. En in de tweede plaats: dat de Nederlandsche con sument tot nog toe goedkoop varkensvleesch had kun nen eten, zoo hij afstand had willen doen van zijne gewoonte om vleesch van zware varkens te eischen en genoegen had willen nemen met hetgeen gebruikt wordt door den Engelschman, die toch waarlijk kies keurig genoeg is op het vleesch, dat hij eet. GEVAAR VOOR DE NEUTRALE SCHEEPVAART. Het Handelsblad schrijft naar aanleiding van de gisteren vermelde publicatie van von Behnke in den Duitschen Reiehshnzeiger o.m. De waarschuwing kan zoo gelezen worden, dat hier bedoeld wordt handelsschepen, van welke natie ook en wat hun bestemming en hun lading ook moge zijn, zonder voldoend onderzoek te vernieti gen, zoo zij een route volgen nabij een der Engel sche of Fransche verschepingshavens voor de krijgs operaties. Het is mogelijk dat dit niet de bedoeling is waarlijk, wij hopen het van ganscher harte maar indien dat het geval is, dan behooren wij toch zoo spoedig mogelijk zekerheid te krijgen wat de Duitsche regeering met onze scheepvaart door het Kanaal dat is haast onze geheele scheepvaart op het oog heeft. Zulk een optreden- toch zou een handelwijze zijn, in volkomen strijd niet alleen met alle beginselen van het volkenrecht maar ook met de menschelijk- heid. Want ieder weet, dat de eenige wapens, die de Duitsche marine in het Kanaal tot haar beschik king heeft, zijn de onderzeeboot, de drijvende mijnen en het luchtvaartuig. Zonder behoorlijk onderzoek en nog eens, met behoorlijk onderzoek kan men onmogelijk een schip dat b.v. van Amsterdam naar Cadix vaart voor een transportschip tusschen Enge land en Frankrijk houden zonder behoorlijk on derzoek deze wapens tegen neutrale handelsschepen aan te wenden is een daad die volkomen ontoelaat baar is, Wij hopen, dat onze regeering niet zal nalaten een duidelijk en afdoend antwoord te verlangen op de vraag wat de bedoeling, de beteekenis, de strek king is van de aankondiging in den „Reiehsanzeiger." Wanneer toeh de genoemde lezing de juiste zou zijn, dan ware het wel zeer noodzakelijk, dat alle neutrale landen zich vereenigden om zich tegen zulke oorlogsmaatregelen te verzetten. Wij nemen deze uitlegging van de waarschuwing* nog niet aan doch dan dient toch spoedig be kend gemaakt te worden, voor welke vergissingen de Duitsche regeering vreest, in welke gevallen zij denkt dat een onschuldig handelsschip voor een transportschip gehouden kan worden en na welk soort van onderzoek zij zulk een optreden gewet tigd acht. TE HOOGE KAMERHUUR VAN BELGISCHE VLUCHTELINGEN. Het is bekend, dat meer of minder gegoede Belgi sche vluchtelingen ten huize van particulieren vertoe ven, bij wie zij een of meer vertrekken hebben ge huurd. De aandacht der regeering is er nu op geves tigd geworden, dat er enkele kamerverhuurders zijn, die misbruik maken van den ongunstigen toestand, waarin die vluchtelingen verkeeren en van hen boven matige huurprijzen vorderen. Uit een vanwege den Minister van Justitie ingesteld onderzoek dat nog niet geheel is afgeloopen is gelukkig gebleken, dat het bedoelde misbruik niet veel vuldig is voorgekomen. Het ligt, naar de meening der regeering, op den weg der plaatselijke autoriteiten, maatregelen te treffen, bijv. door het bieden van haar steun en voorlichting, opdat zoodra mogelijk aan de gewraakte ongewenschte toestanden in de weinige ge vallen, waarin zij voorkomen, een einde worde ge maakt. Het optreden dier autoriteiten, die zich immers tot ambtgenooten in andere gemeenten en tot de re geering kunnen wenden, om onderdak te verkrijgen voor hen, die daaraan behoefte hebben, indien in hare gemeente een te hooge vergoeding zoude moeten wor den betaald, zal, naar te verwachten is, tot gunstige resultaten kunnen leiden. Mochten die gunstige resul taten in bepaalde gevallen onverhoopt niet verkregen worden, dan bestaat er volgens den Minister van Bin- nenlandsche Zaken geen bezwaar tegen, dat de burge meester bii openbare kennisgeving verzoekt, bij de daarbij met name te noemen personen geen kamers te huren voordat men zich om inlichtingen tot den bur gemeester heeft gewend. Laatstgenoemde Minister heeft den Commissarissen der Koningin verzocht, de burgemeesters van het vo renstaande in kennis te stellen, met uitnoodiging dien overeenkomstig ie handelen en omtrent aile klachten omtrent overvraging door kamerverhuurders een nauwgezet onderzoek te willen doen instelien. (N. Rott. Crt.) DE TOESTAND IN BELGIë. De heer W. A. van der Veen, voorzitter van het Cen traal Bureel voor Vluchtélingen, die dezer dagen te 's-Gravenhage vertoefde, heeft in een persgesprek eenige nadere inlichtingen verstrekt omtrent den ar beid van het Bureau en den huidigen toestand in België. Hij zeide o. m., dat het getal der vrouwen en kinde ren in België zeer groot is; men kan over het algemeen aannemen, dat 7/8 der bevolking weder in België aan wezig is. Zoo'n oorlog, zei de heer v. d. Veen, is voor de mannen nog niet eens zoo erg als voor vrouwen. Voor haar vooral is de toestand vreeselijkzonder inkomsten, met de zorg voor het gansche huisgezin op haar druk kend, in de onmogelijkheid iets te verdienen, gedwon gen alle opvattingen van eergevoel en familietraditie al te wijzen en de handen uit te steken om hulp te vra gen, dat alles vormt zeker een zwaren druk, gevoej bij de onzekerheid omtrent het lot van man of zoon. We kunnen wel dit stille lijden der vrouwen als den machtigen ondertoon beschouwen, die het geheel draagt. Wat we in do couranten lezen is altijd van ge vechten, van op zich zelf staande feiten, maar deze droevige ondertoon, daarvan hoort men feitelijk zoo goed als niets. Het is te hopen, dat wanneer in de toekomst het oorlogvoeren zich niet wijzigt, en een zoo het geheele volk omvattend karakter krijgt, dan ook voor de non- combattanten een Roode Kruis worde opgericht en het zou een der eerste zaken moeten zijn als er weer een Vredesconferentie-wordt gehouden, dat de grondrege len ten aanzien van de non-combattanten worden om lijnd en een behoorlijk toegerust korps worde gevormd om hulp te verleenen en toevluchten in te richten voor de non-combattanten. De heer v. d. Veen merkte o. m. nog op, dat de hulp verleening in Antwerpen reeds reusachtige afmetingen heeft aangenomen. Ongeveer 100.000 menschen hangen te Antwerpen en omgeving af van de weldadigheid. MOBILISATIE-GRAPJE. Ook onze troepen hebben hun loopgraven en borst weringen en versperringen, schrijft Max Blokzijl, Pisuisse's accompagnateur, die thans landweerser geant is, in het Handelsblad. Een handig teekenaar onder de soldaten bracht ze op het papier en zijn mede-gemobiliseerden bewonderden zijn werk. „Wat staat daar onder 't Nederlandsche wapen, Jan?" „Dat is de Hollandsche spreuk, Jö!" „En 't is Fransch". „Dat weet je toch wel. Wat beteekent 't ook weer „Dat is ,.Je Maintiendrai", in 't Hollandsch: „ik zal handhaven", de spreuk, die „Ze moste die leeuw met z'n spa in de grond teekenen en d'r onder zette„ik zal zandgrave", dat past beter bij ons, wat jij!" Het goederenvervoer uit Duitschland naar Bel gië zal thans, zoo meldt men uit Oldenzaal aan de N. R. Ct., zooveel mogelijk over Oldenzaal door ons land geschieden. Er zal bij dezen doorvoer streng toezicht worden gehouden. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor als gevolg van de buitengewone uitgaven een leening van 12 millioen aan te gaan. De regeering heeft zich bereid verklaard de gemeente een^voorschot tot dat bedrag te geven. VARIA. De heer Albert Carré, directeur-eigenaar van het Ned. Circus Carré, heeft zich verbonden bij den vrijwilligen Landstorm, afdeeling Amsterdam II. De opperbevelhebber van land- een zeemacht heeft aan twee visschers, wonende in de nabijheid van het interneeringskamp Gaasterland, die Belgische geïnterneerden behulpzaam waren om te ontvluchten, het verdere verblijf in de aan Gaasterland grenzende gemeenten ontzegd. Er zijn weer drie Belgische officieren, die hun eerewoord hadden teruggenomen, van Amersfoort naar Urk overgebracht. De landweerman J. R., uit Watergraafsmeer, die verleden week te Nigtevecht zijn echtgenoote door een ongelukkig schot uit zijn revolver heeft doodgeschoten, is, naar de N. R. Ct. verneemt, uit het arrest ontslagen. BFMNENLANB. Gemengd Nieuws. VERVALSCHINO VAN RUNDVET. De redactie van het „Maandblad tegen de verval- schingen" had dezer dagen gelegenheid te consta teeren. dat de abnormale toestanden, waarin handel en industrie in de laatste maanden verkeeren, een getrouwe weerspiegeling vinden in velerlei producten, die het publiek aangeboden worden, en die alles be halve den toets van nauwkeurig onderzoek kunnen doorstaan. „Wezen wij in onze vorige nummers op de schan delijke vervalschingen die met sahillenhoudende cacao plaats vonden, en die door de herhaalde waarschu wingen en publicatiën gelukkig aan het verminderen zijn nu hebben knoeiers in één andere industrie weer gelegenheid gezocht, eveneens door vervalsching het publiek te misleiden. Wij onderzochten verschil lende monsters vet, welke als „prima rundvet" aan geboden werden en waraan door een gele aniline- kleurstof (Metaniline-geel) de gewilde nuance van randvet aangebracht was geworden. Behalve dat de aangewende kleurstof uit een ge zondheidsoogpunt niet onbedenkelijk geacht moet worden, wordt de kooper bedrogen daar hij meent randvet met de natuurlijke kleur te ontvangen, het welk duurder dan de anders gekleurde soort verkocht wordt, terwijl hij inderdaad inferieure qualiteit te duur betaalt. Indien dergelijk vet met een weinig verdund zuur (b.v. zoutzuur) bevochtigd wordt, ver andert de gele kleur onmiddellijke in rose, zoodat men zich gemakkelijk van de aanwezigheid dezer knoeierij overtuigen kan. Waar tegen de kleuring van vele voedingsmidde len en dranken (als azijn, cognac, puddingpoeders enz.) met onschadelijke stoffen geen ernstige bezwa ren geopperd kunnen worden, daar het publiek deze verlangt, is dit wd degelijk het geval waar de kleu ring aangebracht wordt zooals in casu om den kooper te bedriegen, door een minderwaardig artikel den schijn van «en duurder te geven, en dient hiertegen in het belang van handel en huishouding publiek gewaarschuwd te worden." NIET OP BEROEP PREEKEN. Het bestuur der Remonstrantsch Geref. Gemeente te Groningen had, naar het „Nws." meldt, ter vervulling van een predikantsplaats, aan de vier predikanten, die op een „tal" zijn geplaatst, het verzoek gericht vóór ue stemming der leaen een predikbeurt te vervullen. De vier predikanten nebben gemeend, aan dit ver zoek niet te moeten voldoen, en wel op gronden, die voor een hunner aldus waren gemotiveerd, terwijl het antwoord dei anderen üaanneae geheer overeenstem de: „Wanneer mijn naam eenmaal op een viertal voor komt, ga ik in üe gemeente, waai' net beroep aanhan gig is, niet preeken. „Onbevangen moet de predikant trachten te wezen, als hij de kansel bestijgt, alleen met de eene groote be geerte om God» te verheerlijken en de gemeente daarin voor te gaan; „en desgelijks onbevangen moet de gemeente pogen te zijn, als zij ter kerke gaat, niet om te keuren, maar om ootmoedig tot zich zelf te keeren, met den wensch, om zich daarbiji door den spreker te laten leiden. „Ik meen, dat zulks aan den predikant en gemeente beiden in den regel te moeilijk zou vallen in een gods dienstoefening, waarin optreedt een voorganger die op het viertal staat." UIT HEERHUGOWAARD. Staatscourant No. 29 bevat de wijzigingen in de statuten van de Tuinbouw- en Handelsvereeniging „Nieuw Leven", gevestigd te Heerhugowaard UIT ZUID- EN NOORD-SCHERMER. Gisteren vergaderde de Raad. Afwezig de heer J. Smit In verband met het door de Electrische Centrale voor deze gemeente uitgebracht rapport, werd de voor zitter gemachtigd om den te Alkmaar wonenden inge nieur van die maatschappij te verzoeken of deze gene gen is misschien in eene daarvoor te houden bijeen komst het publiek alhier aangaande deze zaak volledi ger in te lichten. Wordt besloten tot het doen van eenige af- en over schrijvingen op den dienst 1914 tot een bedrag van 91,09. KORTE BERICHTEN. Gisteren is de 88-jarige juffrouw Schaap in de Haarlemmermeer bij het oppoken van de kachel in brand geraakt, 's Avonds is zij in het Ziekenhuis te Haarlem overleden. Te Velseroord is gisteravond een door 300 vrouwen bezochte vergadering gehouden, waar met algemeene stemmen werd besloten de N.V. Melkin richting Velsen te boycotten, tenzij de melkprijs van 10 op 9 cent wordt gebracht. De rechtbank te Arnhem veroordeelde gisteren K. W. A. bar. van P., student te Arnhem, wegens bedreiging met zware mishandeling door op 21 No vember in het jachtveld op twee rijksveldwachters, die hij voor stroopers hield, te schieten, tot 3 weken gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was 3 maanden. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse, 4e lijst, trekking van heden. Ns. 30, 12114 en 16211 f 400; Ns. 5667, 10638, 11370 en 14012 f 200; Ns. 5102, 5594, 9550, 10088, 10837, 15508, 16458, 16948, 19988 en 20370 f 100. STADNIEUm HET DEPOTBATALJON EN DE ALKMAARSGHE HUISHOUD- EN INDUSTRIE-SCHOOL. Met groote ingenomenheid maken wij melding van het feit, dat de regenten van het Burgerwees huis ook de zalen, thans door bet „Roode Kruis" in gebruik, hebben kunnen afstaan aan het bestuur der Huishoud- en Industrieschool, en dat de overbren ging van deze school naar eerstgenoemde instelling bereids door den Minister vaö Binnenlandsche Zaken is goedgekeurd, mits het onderwijs ongestoord kan worden voortgezet. Waar nu de Huishoud- en Industrie-schooi ter beschikking is, is thans beslist, dat het depotbataljon hier blijft. De dienstplichtigen der lichting 1915, voor wie Alkmaar de standplaats wordt, zullen, zooals men weet, op 16 en 17 dezer worden ingelijfd. ZEVENDE HULLEBROECK-AVOND. Zoo mogelijk was het gisteravond nog voller en nog geestdriftiger, dan de beide vorige avonden. De heer Hullebroeck scheen ons zijn uiterste best te doen, om de aanwezigen aangenaam bezig te houdensommige der liederen werden haa3t schalksch en coquet voorge dragen, zoodat de prachtige voordracht van den be gaafden zanger nog beter tot zijn recht kwam. De componist Hullebroeck heeft bij deze gelegen heid een aardige proef genomen. De Alkmaarders, zoo redeneerde hij, kennen mijn liedjes beter dan elk ander publiek. Walmeer ik weten wil, welke liedjes het meest gewild zijn, dan moet ik hun dat eens ter beslissing geven. En daarom mochten wij hebben er opzettelijk over gezwegen de aanwezigen in de pauze één lied je op een papiertje schrijven, dat ze daarna het liefst gezongen wilden hebben. Nog nooit had de heer Hullebroeck een dergelijke proef genomen. En het resultaat? Wij zullen van de gezongen liedjes het aantal „stemmen", achtereenvolgens Maandag, Dinsdag en Woensdag uitgebracht, hier voor de aardigheid even laten volgen Karlijutje, woorden van Lambrecht Lambreclits: (9 25 -f- 28 62), Hemelhuis, van Réné de Clercq (14 4- 12 17 43), Tineken van Heule van den zelfden (11 7 4- 21 39), Moederke alleen van den zelfden (12 4-5 12 29), De Wiegende mijnwerker van Lambrecht Lambreclits (15 8 5 28), Lapper Krispijn van Réné de Clercq (5 3 8 16), In 't Klavergroen van Gustaaf de Mey (4 0 12 16), Marleentje van Willem Gijssels (0 6 9 15), de Gilde viert van Réné de Clercq (0 +6 4 10), het Kantkussen van den zelfden (7 3 0 10), De Ooievaar van Hendrik Muyldermans 8 0 0 8), de Noordzee van Emmanuel Hul (0 6 0 6), de Daliah van Lambrecht Lambrechts (0 0 +4 4), van 't Maseurken (0 4 0 4).. Hieruit blijkt dus, dat de gedichtjes van Réné de Clercq en Lambrecht Lambrechts, door den heer Hulle broeck op muziek gezet, verreweg het meest in den smaak vallen, waarbij in aanmerking dient te worden genomen, dat alleen degenen, die de liederen kennen, zich konden uitspreken. De heer Hullebroeck zelf was uitermate tevreden over de over het geheel voortreffelijke keuze, speciaal echter wat Maandag betrof, welke keuze naar zijn oor deel veel smaak verried. Het bleek alle drie avonden, dat de liederen er bij de aanwezigen nog goed „in" za ten. Zouden h.h. musici bij bioscoop-voorstellingen, tooneelvoorstellingen e. d. daarmede niet eens wat re kening kunnen houden, wanneer zij in de tusschenpoo- zen het publiek bezig houden? Wij twijfelen niet of de dames en heeren zullen gaar ne willen meezingen, indien de bekende deuntjes wor den gespeeld! Terloops wee3 de heer Hnllebroeck er op, dat het hem in zijn artistieke loopbaan nog nimmer was voor gekomen, dat hij drie avonden achtereen in één plaats en nog wel een betrekkelijk kleine stad optrad, hetgeen hij toeschreef aan de Alkmaarsche Courant. Natuurlijk was het de goede naam van den heer Hullehroeck, die zoo zeer heeft getrokken. Maar toch mogen wij wel even wijzen op het feit, dat eerst ongeveer 1000 kaarten verleden Maandag en daarna nog ongeveer 500 verleden Dinsdag slechts enkele uren na het verschijnen van onze courant wer den genomen door abonné's uit alle maatschappelijke kringen, hetgeen in meer dan één opzicht als een heuchelijk verschijnsel mag worden aangemerkt, dat stellig in het bijzonder tot onze adverteerders zal spre ken. Een inzameling, op verzoek van den heer Hulle broeck aan de deur gehouden ten voordeele van het Plaatselijk Steuncomité voor de Belgische vluchtelin gen, bracht de achtereenvolgende avonden op 36,60, 39,01 en 35,965, totaal 111,57°, welke som heden aan den voorzitter van het Comité is afgedragen. EEN JUBILEUM. Heden herdacht de heer K. Bosman, meesterknecht aan de schelpkalkfabriek van de firma W. F. Stoel en Zoon alhier, den dag dat hij voor 25 jaar bij die firma in dienst trad. Als blijk van waardeering werd hem door den patroon een schrijfbureau aangebodenterwijl het kantoorpersoneel en de meesterknechts van de Steen- kooperij hem een bureaustoel ten gesehenke gaven. AANBESTEDING, Voor de heden ten Stadhulze gehouden aanbeste ding van het bouwen van een houten Directiever- blijf op het terrein voor de nieuw te bouwen gas fabriek werden 15 biljetten ingeleverd, n.l. van Jb. Koster f 3050, P. A. Holtes te Heiloo f 2597, C. M. van Latum f 2524, H. Blomenkamp en A. B. Salm te Edam f 3150, J. C. Blüm te Hilversum f 3425, C. Dubbeld Cz. f 2943, A. Verberne f 2675.75, P. Voorman te Schagen f '3750, A. Tip f 3390, P. Meijer f 3000, C. P. Asjes f 3045, J. u. Schaaf Jr. 3236, S. Fraijman 3250, H. Louw 3073 en P. Oudt f 3079. Gegund aan den laagsten inschrijver C. M. van Latum. Aan het werk zullen uitsluitend Alkmaarsche werk lieden gebezigd worden. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De tegen gisteravond half negen uitgeschreven ver gadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken is niet doorgegaan. Om tien minuten over half negen waren nog slechts de voorzitter, de secretaris en één lid, de heer J. G. Potgieser, aanwezig. Alleen de heer P. J. Boom had bericht van verhindering gezonden. Daar de vergadering onvoltallig was, werd ze uitge steld. VERBETERING. Onder de uitspraken der Arrondissements-Rechtbank stond Dinsdag j.l., dat J. B. te Barsingerhom, veroor deeld was tot 10 boete subs. 5 dagen hechtenis we gens het niet aangeven van het slachten van een dood geboren kalf. Dit was niet juist. De rechtbank besliste, dat een doodgeboren kalf niet accijnsplichtig is en ontsloeg daarom B. op dit punt van rechtsvervolging. Hij werd veroordeeld wegens belemmering van werk zaamheden van belasting-ambtenaren. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgaaf van 1 Februari 1915. Mannen: Bakkersknecht 1, Banketbakkersknechts, Behanger 1, Betonwerker 0, Bierbottelaarsknecht 1, Blikslager 1, Bode 2, Boekbinder 2, Boekdrukker 3, Boekhouder 1, Boerenarbeider 6, Borstelmaker 1, Bouwk.-teekenaar 3, Cacaobewerkers 1, Cartonbe- werker 1, Electricien 1, Glazenwasscher 0, Graari- drager 1, Grondwerker 10, Goudsmidsknecht 1 Horlogemaker 1, Houtbewerker 1, Houtzager 1,. Instrumentmaker 0, Kaaspakhuisknecht 1, Kantoorbe dienden 0, Kellner 3, Kermisreiziger 4, Kleermaker 14, Kruier 2, Kruideniersbediende 1, Letterzetter 1, Lompensorteerder 1, Loopknecht 4, Magazijnbediende 0, Mandenmaker 1, Met-selaar 1, Meubelmaker 2, Machinist 1, Ópperman 2, Pakhuisknecht 5, Photograaf 1, Reiziger 2, Rijwielhersteller 2, Schilder 34, Schippersknecht 5, Schoenmaker 4, Sigarenmaker 0, Slagersknecht 3, Smid 7, Steenwerker 0, Stoelenmatter 2, Stoffeerder 1, Stoker 3, Straat maker 1, Steenhouwer 0, Stucadoor 14, Suikerwerker 0, Tabakstripper 0, Telefoonwerker 1, Timmerman 30, Tuinder 5, Venter 23, Visscher 0, Voeger 3, Voerman 7, Wagenmaker 1, Werkman (los) 83, Winkelbediende 3, Wijnkoopersknecht 1, IJzerwerker 16, Zadelmaker 1, Zandvormer 5, Ziekenverpleger 1. Vrouwen: Baker 1, Huishoudster 2, Kamerver- huurster 2, Kantoorbediende 0, Kookster 1, Kousen stopster 9, Loopmeisje 1, Magazijnbediende 1, Naai ster (huis) 0, Naaister (verstel) 10 Strijkster 2,Wasch- vrouw 5, Werkvrouw 3. Mannen ingeschreven 345, geplaatst 27, terugge trokken 66. Vrouwen ingeschreven 37, geplaatst 1, terugge trokken 1. IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. PARIJS, 4 Febr. Het communiqué van gister avond bevat niet nieuws behalve drie vijandelijke aanvallen in Champagne die zijn afgeslageneen ten westen van Perthes, een ten noorden van Mas- signes en een ten noorden van Mesnil-Ies-Hurlus. Dinsdagnacht is een aanval der Duitschers bij Ba gatelle in de Argonne eveneens afgeslagen. HET RUSSISCHE COMMUNIQUé. PETROGRAD, 4 Febr. (Officieel). In Oost- Pruisen versterken ónze troepen zich bij Gross- Medoenisken op den linker oever van de Augerapp Aan de rechter Weichseloever worden de bot singen met den vijand talrijker. Belangrijke ge vechten hadden plaats op het front Lipno-Béjoen. Onze troepen hebben stormenderhand Skempe ver overd en een poging van den vijand om het dorp Bliona aan te vallen verijdeld. Daarbij leden de Duitschers zware verliezen. Wij namen een batal jonscommandant, drie andere officieren en hon derd man gevangen. Op den linkeroever van de Weichsel werd de strijd op het front Borginoff-Goemine-Vollasjel- lofska-Sjierie-Bolimoff met dezelfde kracht voort gezet De vijand zette in de eerste linie ruim 14 regimenten en een groote massa artillerie, waar-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2