Van het westelijk oorlogsterrein. Van het zuidelijk oorlogstooneel FEUILLETON. DE WELDOENSTER Telegrammen yan heden. Yarla. namen deel verschillende hoofdambtenaren van de de- f ervin. par tementen van financiën en van landbouw, nijverheid en handel, aismede de besturen van de Rijks-Postspaar bank, de Rijksverzekeringsbank, de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, den NederL Aan- nemersbond, de Vereeniging Het Eigendomsrecht en van den Bond van Vereenigingen van Fabrikanten van en Handelaren in Materialen voor het Bouwbedrijf. Naar aanleiding van deze vergadering heeft het Ko ninklijk Nationaal Steuncomité besloten, een brief van den Bond aan alle gemeentebesturen in Nederland, waarin op de bevordering van den openbaren en parti culieren bouw wordt aangedrongen, krachtig te steu nen, door dien brief met een aanbeveling en opwek king zijnerzijds, aan de gemeentebesturen toe te zen den. UIT VEENHUIZEN. De uitvoering der Rederijkerskamer was Zondag j.l. slecht bezocht, heigeen met het oog op de spiegel gladde wegen wel te verwachten was. Toch lieten de leden der Kamer zich niet ontmoedigen en het drama „Eerloos" en het nastukje „Mijn queue is weg", wer den met ambitie opgevoerd. Vervulde het eerste allen met diepen ernst, het tweede bracht de aanwezigen in een opgewekte balstemming. UIT HOORN. De land- en tuinbouwvereeniging „West-Friesland" hield gisteren te Hoorn haar jaarvergadering, onder leiding van denn heer W. Balk Wz. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental met 32 was toegenomen en gestegen was tot 180. De totale omzet aan de markt bedroeg 154,374,36 of ongeveer 56,000 meer dan verleden jaar. ,Aan marktgeld is ontvangen 3466,76 of 500 meer dan in 1913. De prijzen waren hoog. Opmerkelijk is de toename van aanvoer van peren, n.l. 13507 zak, d. i. 9400 zak meer dan in 1913. Aangevoerd werden o. a.: 67484 zak groote en 3196 zak kleine aardappelen, 1164 pond aardbeien, 2687 pond roode bessen, 10188 kooien, 3677330 stuks sla- en 912350 8nijboonen. De rekening werd goedgekeurd tot een bedrag van 5444,19 in ontvangsten, 4745,27 in uitgaven en 698,92 in saldo. De heeren J. Jonker, W. Balk (beiden te Hoorn) en K. Water Cz. (Wester-Blokker) werden tot bestuursle den herkozen. Gekozen werd de heer K. Smal te Aven- hom. De heer Zeeman, uit Zuid-Scharwoude, lid van het Hoofdbestuur van den Ned. Tuinbouwraad, beval aan, dat de vereeniging zich daarbij zou aansluiten. Hier toe werd besloten. UIT EGMOND AAN ZEE. De raad vergaderde gisteravond; afwezig de hee ren Zwaan en Snoeks. Ingekomen was o. m. een schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende het verzoek de verordening inzake ontslag bij huwelijk in te trekken, om te voorkomen dat ze bij Kon. Besluit wordt vernietigd. B. en W. stelden voor hieraan te voldoen, doch er nadrukkelijk op te wijzen, dat de raad het niet eens is met Ged. Staten met wat betreft de kwestie der gehuw de onderwijzeressen. Aldus werd besloten. Ged. Staten deelden verder mede, dat niet was goedgekeurd het besluit van den raad om met ingang van 1 Jan. mevr. WisseJansen op grond van haar huwelijk ongevraagd eervol ontslag uit haar betrekking van onderwijzeres te verleenen. B. en W. stelden voor van deze afwijzende beschik king in hooger beroep te gaan bij de Kroon. De raad vereenigde zich met dit voorstel. Tot leden van het stembureau bij te houden verkie zingen, voorz. de burgemeester, werden gekozen de hee ren de Graaf en Gul, tot leden der gascommissie, Voorzitter de Burgemeester, de heeren de Groot en Zwaan en tot lid van het Burgerlijk Armbestuur de heer J. v. d. Pol. De rondvraag leverde niets op; de raad ging daarop in comité. UIT HEERHUGOWAARD. De heei J. A. Koch, stationchef alhier is met in gang van 1 Maart a.s. overgeplaatst naar Bloemen- daal; benoemd is tegen dien datum de heer L. v. Leeuwensteyn, commies le klasse, station dienst te Am sterdam, Oostenburgergracht. UIT WIERINGERWAARD. Vergadering der Rundveefokvereeniging „Wierin- gerwaard" op Maandagmiddag bij Mej. Boon. Voor zitter dt Heer P. Schenk Dz.Secretaris de heer A. Kuic. Na opening en voorlezing notulen wordt mede gedeeld dat de heer D. Kater zich als lid heeft opgege ven. Het entreegeld blijft vastgesteld op 7.50. Van 't Ned. Rundveestamboek is bericht ontvangen dat voox-taan geen dekbewijzen meer behoeven te wor den opgezonden van niet ingeschreven koeien. Meerdere ingekomen stukken worden voor kennisge ving aangenomen, waaronder ook een verzoek van den Anti-Oorlogsraaa zich als lid op te geven. Uit het zeer uitgebreid jaarverslag blijkt dat de ver eeniging telt 24 leden veehouders, 4 leden niet veehou ders en "1 donatrice. Wieringerwaard had op de centrale keuring wel suc ces; de stier Frans 57 verkreeg boven zijn verhoogde premie nog een premie van 500,voor de beste over ig. Ook wordt nog als bijzonderheid medegedeeld leediging, een week gev: Frans Adolf van den heer Groneman is verkocht D. M., veehouder, A\ dat voor 3500.—. De rekening van den penningmeester nagezien door de heeren A. K. Kaan en J. Breed sluit met een nadeelig saldo van 167.96. De ontvangsten bedragen 815.76; de uitgaven 983.72. Er zal echter nog 150,subsidie worden gezonden. De vele uitgaven zijn ook vooral toe te schrijven aan de reiskosten van het vee naar Heilo, tijdens het bezoek der Boeren. Hierna verslag Contro leur-Stamboekhouder. In 1915 zijn 237 volledige, melkstaten gemaakt. Van 57 proefgemolken vaarzen was de gemiddelde opbrengst 3997 K.G. melk bij 3.21 vet; 32 derdkal- vers 4358 K.G. melk bij 3.24 vet en van 85 oudere koeien 5116 K.G. melk bij 3.26% vet. De oudere koeien hadden dus 't hoogste gehalte. De aftredende bestuursleden de heeren F. A. F. Gro neman, Jb. Kaan Kz. en R. Kaan Dz. worden met bij na algemeene stemmen herkozen. Als afgevaardigde naar de algemeene vergadering en in 1915 wordt gekozen de heer K. A. Kaan. Voor de keuringscommissiën zullen dezelfde iheeren van vo rige jaren wederom worden verzocht. Voor den heer Hooij (vertrokken) zal de heer Jn. Blaauboer Kz. te Barsingerhom worden gevraagd: Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief der verga dering Provincialen Bond wordt medegedeeld dat door bet bestuur is aanbevolen als lid van dat bestuur de heer H. W. Kuhn in de plaats van den heer Jongejans die niet herkiesbaar is. Punt 10 van den beschrijvingsbrief geeft ook aanlei ding tot eenige discussie. Wordt goedgevonden aan den afgevaardigde op te dragen, dat deze zal voorstel len dat de vetvrije droge stof wordt bepaald op de ma. nier zooals in het rapport is aangegeven. Ook wordt besloten dat zal worden getracht punt 11 van den be schrijvingsbrief niet in behandeling te nemen. In verband met de rondvraag der Bondsvergade ringen zal door afgevaardigde in overweging worden gegeven, dat bij opening wordt medegedeeld, „hij die iets voor de rondvraag heeft moet dit schriftelijk bij 't Oudendijk, wederspannigheid, J. V. en C. V., arbeiders, j, straf. om, en J. O., wagenmaker, 25 boete sub 10 d.h. jachtwetovertreding, 10 boete sub 5 d. h. en 16 boete sub, 8 d. h. en verbeurd verklaring in beslag genomen lantaarn. E. D., veldarbeider, Grootebroek, huisvredebreuk, vrijgesproken. H. v. W., koopman, zwervend, mishandeling, 10 boete sub. 10 d. h. J. B., daglooner, Uitgeest, diefstal, 3 maand gev. str N. S., schipper te Noord-Scharwoude, vernieling, 7 boete sub. 7 dagen hechtenis. P. B., arbeider, Andijk wederspannigheid, 7 gevang. straf. dagen bestuur indienen." Hét bestuur kan dan b. v. in "de pauze hierover eenige bespreking houden. In den regel wordt een rondvraag zoo spoedig afgehamerd en veel leden zijn somtijds reeds vertrokken. Ook zal worden aangedrongen op het aanstellen van een veeteeltconsulent. Bij de rondvraag wordt door den Voorzitter voor gesteld het bijhouden der kalverenboekjes door de le den verplichtend te stellen. Goedgevonden. De Secre taris verzoekt nog om in de controleboeken de verkoch te of gestorven dieren te vermelden, hetgeen ook zal geschieden. KORTE BERICHTEN. De vervolging van de te Rotterdam aangekomen Whitby Abbey door een onderzeeër wordt tegengespro ken. De heer F. O. C. J. Fundter de Beauchene, com missaris van politie te Amsterdam, herdacht gisteren zijn 25-jarig jubileum als commissaris. 8 Februari 1880 werd hij tot commissaris van politie te Alkmaar benoemd. In de Haarlemsche infanteriekazeme is voor de tweede maal in korten tijd inbraak gepleegd. Eenig geld en een aantal sigaren zijn ontvreemd. Te Oude Pekela is bericht ontvangen, dat de heer August Meyer, directeur der gasfabriek, aldaar, die aan ae zijde der Duitschers aan den oorlog deel nam gesneuveld is. Naar de N. R. Crt." verneemt, is te Rotterdam overleden de jonge Belgische dichter Emile Polak, vóór den oorlog muziekrecencent aan het dagblad „Le Soir" en verschillende periodieken. Bedankt voor het beroep naar de Ev. Luth. ge meente te Weesp door Ds. P. Neideck, pred. bij de Herst. Ev. Luth. Gem. te Enkhuizen. Het legerbestuur heeft voor alle militairen van land- en zeemacht verboden om de soldaten-almanak 1915, uitgave van de Anti-Militairistische Vereeni ging in Nederland, in bezit te hebben of aan andere militairen af te geven of te verspreiden. Aan een winkelierster te Koewacht is bevolen ten spoedigste het in staat van beleg verkeerend gebied te verlaten, daar zij zich heeft schuldig gemaakt aan han delingen, strijdig met het belang van den staat. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ. Ns. 5123, 6446, 10669 en 18009 1000; Ns. 2636, 15756 en 16733 400; Ns. 5115, 6461 en 14855 200; Ns. 5847, 6497, 13173, 16470, 18307, 19264 en 20890 100. zonder beroep, Anna-Paulowna, kin dei-raak, diefstal door inklimming, 1 jaar tuchtschool. H. Z., zonder beroep, Enkhuizen, kinderzaak, oplich ting, aan de ouders teruggegeven zonder toepassing van eenige straf. ONGELUK, Gisteravond reed luitenant van D. alhier op de stoomfiets tegen een boom aan de Geestersingel en bekwam daarbij een hoofdwonde. Hij werd bij iemand binnengebraoht, waarna hij, na te zijn verbonden, per brancard naar de Cadetenschool werd vervoerd. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 9 Februari. De gedetineerde zwervende varensgezel B. V. ant woordde op de vraag of hij zonder vaste woonplaats is, dat hij overal woont. Ook vroeger heelt hij al eens „gewoond" in het Huis van Bewaring, thans staat hij terecht wegens rijwielverduistering. Begin September huurde hij voor een paar uur, om naar Alkmaar te gaan, een rijwiel van A. Jong, rijwielverhuurster te Groot-Schermer. Hij is naar Amsterdam gegaan, waar hij het kwijtgeraakt is hoe, hij weet het niet. Maar wel kreeg hij in Amsterdam geld in zijn zak, dat hem in staat stelde naar den Haag te sporen. 27 Aug. huurde hij een rijwiel bij den rijwielhande laar W. Edam te Kwadijk, om naar de trouwpartij van een zuster te gaan. Hij was in militaire kleeding, even te voren was V. te Haarlem, waar hij met de mobilisa tie was terecht gekomen, afgekeurd voor den dienst wegens een zenuwlijden in zijn hoofd. Dit tweede rij wiel verkocht bekl. te Alkmaar voor 5 bij den koop man C. Visser. Door den rechercheur F. A. Blondé werd V., die in staat van dronkenschap verkeerde, te Den Haag aange houden, omdat hij voor eenige feiten in het Politieblad gesignaleerd stond. Aan C. Visser had bekl. gezegd, het rijwiel te willen verkoopen, omdat zijn zuster ging trouwen en hij geen geld had om haar een cadeautje te geven Dr. J. Noorduijn, arts, die bekl. in het Huis van Bewaring had geobserveerd, verklaarde, dat bekl. in de laatste jaren eenigszins door alcohol is vergiftigd. Dit kan wel eens storend werken, maar hij is niet on toerekenbaar te achten voor de feiten, die hij nuchter heeft gepleegd. De President merkte V. op, dat hij, doorgaande met drinken, wel spoedig volslagen krankzinnig zou zijn. Bekl. weet het drinken aan zijn vak, wat den President deed opmerken: Als alle zeelieden er zoo over dach ten, zou het er treurig uitzien met onze vloot. Het O. M. eischte tegen bekl., die reeds zeven maal veroordeeld is, 8 maanden gevang, straf. Z.EA. meen de, dat het wel goed voor het gestel van bekl. zou zijn, dat hij geruimen tijd staat buiten het alcoholgebruik en de verleiding voor den alcohol. De ambtshalve toegevoegde verdediger, mr. K. - Cohen Stuart, vroeg zich af of deze hygiënische reden wel motief mag zijn voor een hooge straf, welke anders lager zou zijn. PI. zei, dat uit het heele uitvoerige rapport van dr. Noorduijn doorstraalt, dat bekl. een ongelukkige is, het resultaat van een slechte opvoeding een beklagenswaardig persoon. PI. betwijfelde of bekl! STADNIIUWS. KIEZERSLIJST. De aandacht van de ingeztenen wordt er op geves tigd, dat de kiezers, wier namen op de thans geldende kiezerslijst voorkomen, zonder hernieuwde aangifte het kiesrecht voor het jaar 1915—1916 behouden. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. K. L., metselaar in dienst der H. IJ. S. M., Hoorn, diefstal, 2 maanden gevangenisstraf. P. A., arbeider, Beemster, wederspannigheid en be- op het punt van de te Amsterdam weggeraakte fiets wel kon worden veroordeeld, Z.EA. beval hem tenslotte in de clementie der rechtbank aan. Toen kregen we drie gelijknamige Castrieummers op het bankje, O. Z. en H. Z., landbouwers en J. Z., schipper. 26—27 Nov. was er „muziek en dans" in he:: café van Comelis Castricum. O. Z. bekende dronken te zijn geweest. Hij heeft rondgezwaaid met een stoel in verband met het feit. dat hij op gespannen voet staat met den caféhouder! Hij werd toen tegengehouden door den rijksveldwach ter P. Koelewijn die hem wilde meenemen, waartegen hij zich verzette. H. Z. die „oud familie" (verre fami lie) is van G. Z. wilde Hendrik meenemen en belem merde de politie. Dito J. Z.. die een oogenblik den veldwachter vast hield het trio bekent buitengewoon openhartig. De politie heeft anders nooit iets met hen. Eerst tegen no. 1 15 sub. 15 d. h. en tegen de bei de anderen 14 dagen gev. str. De Hoomsche los werkman A. J. D. was er niet. Hij was anders wel de man, die de hoofdrol vervulde in het tooneelspel „De Oliejas". We bepalen ons tot de vermelding van de slotacte, het door hem verkoopen van het oliepak, dat zijn baas, de schipper R. Wonn stecker te Hoorn, hem in bruikleen had gegeven. Er 46) door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". „Maar ik voel mij niet eenzaam", zei Anna en ze zag op het kleine vrouwtje neer met een eenigszins lachende uitdrukking, „en ik heb in 't minst niet iemand noodig om met mij samen te wonen." „Waarom wilt u uw huis dan vol vreemde menschen nemen?" „Waarom?" herhaalde Anna en nu kwam er een verbaasde blik in haar oogen. Had er niet een langdu rige correspondentie plaats gehad met de ten laatste uitverkorenen En waren al haar redenen daarin niet voldoende uiteengezet? „Wel, omdat ik u gaarne van al mijn prettige dingen wil laten genieten." „En niet uw eigen vrienden en familiebetrekkin gen?" „Zij hebben alles wat zij verlangen." Nu zwegen beiden. Anna hield op met het streden van de handen der barones. Zij vond het een zonder ling persoontje uiterlijk namelijk. Innerlijk was ze natuurlijk1 heel anders, arm eenzaam schepseltje; maar de uiterlijke korst was wel dik; en zij vroeg zich af hoe lang het wel duren zou om tot de ziel door te dringen, die zeker zacht en beminnelijk zou wezen, daar twijfel de zij niet aan. Zij was ook niet in staat zich zelf te gen te spreken, dat de meeste menschen al die vragen onbeleefd zouden vinden. Maar zulk een loop van gedachten mocht niet aan gemoedigd worden. „Ik houd u hier aan de praat", zei ze met dezelfde opgewektheid van zoo straks, „en uw koffer is nog niet eens uitgepakt. Ik zal Marie een ré primande geven dat ze niet gekomen is toen u belde en haar dadelijk naar u toe zenden." En zij ging haastig de kamer uit, boos op zich zelf omdat zij even teleurge steld was geweest en liet de barones aohter, aan meer twijfel ten prooi dan ooit. Nadat zij Marie, die heel somber keek, de les gelezen had, klopte zij aan bij mevrouw von Treumann. Geen antwoord. Zij klopte nog eens. Weder geen antwoord. Toen deed zij zachtjes de deur open en keek. naar bin nen. Dit waren kostbare oogenblikken, dat voelde zij, die eerste oogenblikken dat zij alleen zou zijn met ieder van haar nieuwe vriendinnen, een heerlijke gelegenheid om het ijs te breken. Het is waar, ze was niet in staat geweest veel van het ijs te breken, waarin de barones gepantserd was, maar zij was vast besloten zich niet te laten afschrikken door de kleine moeilijkheden die zij zeker in 't begin zou ondervinden en zij keek Frau von Treumann's kamer binnen met nieuwe hoop in het hart. Hoe groot was dus haar schrik toen zij d'eze dame met groote stappen opgewonden de kamer zag op en neer loopen, met een gezicht nat van tranen. „O, wat is er gebeurd?" vroeg Anna hijgend, en zij deed snel de deur dicht en kwam haastig de kamer in. belangstelling. Frau vou Treumann had het zachte tikken niet ge hoord, zij schrikte toen zij haar zag en trachtte haar gezicht met haar zakdoek te verbergen. „Vertel mij wat er gebeurd is", smeekte Anna vol „Nichts, nichts", was het haastige antwooru. „Ik heb u niet hooren kloppen." „Vertel mij wat er gebeurd is", smeekte Anna weder en zij omhelsde de arme dame teer. „U heeft al zoo veel in uw brieven verteld er is zeker niets dat u mij niet kunt vertellen. En'als ik u helpen kan Frau von Treumann maakte zich door een haastige beweging los en begon opnieuw de kamer op en neer te loopen. „Neen, neen, u kunt niets doen u kunt er niets aan doen", zeide ze en ze schreide. Anna zag haar ontsteld aan. „Zoover is het dan met mij gekomen zoover is het dan met mij gekomensprak de zenuwachtige da me fluisterend maar met hartstochtelijke hevigheid, ter wijl zij haar ontstelde gastvrouw'steeds weder pas seerde, „o, zoo diep te zijn gezonkenzoo diep te zijn gezonken „Zoo diep?" herhaalde Anna zeer bezorgd. „Op mijn leeftijd ik, een Treumann, ik, een gebo rene Gravin Ilmas Kadenstein van liefdadigheid le ven opgenomen worden in een gesticht van liefda digheid 1" „Een gesticht? Liefdadigheid? O neen, neen!" riep Anna uit. „Het is hier een tehuis, er is geen spoor van liefdadigheid, nergens van de vliering tot den kelder." Zij liep met uitgestrekte handen naar haar toe. „Een tehuis! Ja, dat is het", riep Frau von Treu mann, haar afwerende, „het is een tehuis, een liefda digheidshuis „Neen, volstrekt niet zulk een huis een heel ge woon home, mijn home, uw home, ein Heim", protes teerde Annamaar tevergeefs, want 't Duitsche woord Heim en het Engelsche woord home hebben weinig overeenkomst in beteekenis. „Ein Heim, ein Heim", herhaalde Frau von Treu mann met meer dan gewone bitterheid, „ein Frauen- heim ja, dat is het, en iedereen weet het." „Weet iedereen het?" „Hoe kon ik denken", riep zij handenwringende uit, „hoe kon ik denken toen ik besloot hier naar toe te gaan, dat de heele wereld van uw plannen op de hoog- e gebracht zou worden? Ik dacht dat ze geheim ge houden zouden worden, dat de menschen konden den ken dat wij vriendinnen van u waren „Dat is u ook." logé's „O, meer dan logé's, dit is uw tehuis." „Tehuis! tehuis! Alt d dat woord En zij barstte in een nieuwen stortvloed van tranen uit. Anna wist geen raad. Al wat zij zeide scheen Frau von Treumann's verdriet en woede slechts te doen toe nemen want het scheen zoowel boosheid als ver driet te zijn. Zij begreep hoegenaamd niets van de reden van deze uitbarsting. Waren alle kleinigheden niet behandeld in de corréspondentie? Was de corres pondentie niet tot vervelens toe uitvoerig geweest?" „U hebt aan uw dienstboden verteld „Aan mijn dienstboden?" (Wordt vervolgd.) scheen nog een dubiurn te zijn de visscher B. I ast had het oliepak aan Wonnstecker verkocht voor een la gen prijs, omdat het voor D. zou zijn, anders zou hij het zoo niet hebben verkocht. Wonnstecker ontkende dit bet werd een heel dispuut tusschen de twee. Tegen D., die al dertien gevangenisstraffen achter den rug heeft, werd 4 maand gev. str. geëischt. De Amsterdamsche koopman in postpapier J. S. kwam 6 Jan. aan den Omval bij Alkmaar in den win kel van D. Kruijt. Bij het heengaan liep K's keeshond mee en S. trachtte in de gemeente Oterleek het dier, dat gewoon naast hem liep, te verkoopen. De onbezol digde rijksveldwachter C. Brugman te Oterleek, inmid dels gewaarschuwd, vroeg bekl. van wie die hond was, waarop hij (B.) werd geschopt en geslagen. Eisch we gens diefstal en wederspannigheid een maand gevang, straf tegen den afwezigen S. De tuinman J. W. B., Omval-Oudorp, was er wel. Kern was ten laste gelegd, dat hij Zondag 6 Jan. zijn collega H. Doom had toegevoegd „teenendief". Zoo was 't niet volgens B. „Ik steel geen teenen bij anderen uit den tuin", zou hij zich hebben uitgedrukt en dan had Doom hem, die kerkwaarts ging, nog wel getart door hoonend te vragen„Moet je weer twee kwartjes wegbrengen voor de biecht?" Doorn hing een heel verhaal op over de wijze waarop B. het hem altijd lastig maakt. „Hij zegt wel eens meer wat", repliceerde B. op de vraag, wat daar van waar was. Nadat de !S-jarige tabaksstripper G. Rol. die zei, dat hij niet in dienstbetrekking stond bij Doorn (wel brengt hij eens een krant voor hem weg!) diens verkla ringen had bevestigd op een zoo heldere wijze, dat de Pres.. de veronderstelling opperde, dat hij het lesje van buiten had geleerd, werd tegen B. 25 boete subs. 10 dagen hechtenis geëischt. De landbouwersknecht S. V. te Oudorp -heeft in den nacht van 26 op 27 December uit baldadigheid en vemielingzucht van 'de Friesche brug te Alkmaar aan den kant van den Helder afgetrokken een 'n rood licht gevende lantaarn, behoorende aan den Staat der Ne derlanden, en daar gesteld voor de scheepvaart. De lantaarn werd te water geworpen, bij dregging is ze niet gevonden. Er kon gevaar voor de scheepvaart ont staan door de daad van bekl., die bekende en tegen wien 14 dagen gevang, str. werd geeischt. „Zoowaar als ik hier sta", voegde de C. S. te Binnen wij zend; Westwoud, toe aan landman zijn na- vrouw van G. Kraakman te fioogkarspel niet had toe gevoegd het woord.geen eerewoord voor een vrouw. Maar de landman G. Beerepoot, die bekl. „heel goed" kende en daarmee bedoelde hij niet in gunsti- gen zin zei dat dit wel zoo was. Eisch 25 boete sub. 10 d.h. öp Driekoningen is te Binnenwijzend, )!Vestwqud, de veehouder C. Schipper aldaar mishandeld, door Pieter K. en Petrus K., vader en zoon, uit Hoogkars- pel. Pieter erkent zijn buurman S. die zoo juist te recht stond wegens beleediging van P. K.'s vrouw een duw met den elleboog te hebben gegeven, waar door hij tegen een hek opstoof, doch de schop tegen S.'s onderlijf kon hij niet „toegeven". Getuigen ver klaarden echter anders. Petras was zijn vader te hulp gekomen, had S. een slag met een klomp op den mg gegeven. Ook had hij nog een lat gehaald, die brak toen hij Schipper ermee slaan wilde. S. had een hoofd wond, doch hoe hij daaraan gekomen was, wist hij niet. Eisch tegen vader 25 boete subs. 10 dagen hecht., tegen het zoontje 10 boete subs. 5 dagen hecht. De zwervende arbeider A. S., die in het geheel al 12 jaar in de Rijkswerkinrichting heeft doorgebracht in November werd hij ontslagen met een uitgaans- kas van 70 wil er graag weer naar toe. Den 21en Januari bedelde hij op cien openbaren weg te Uitgeest, hij belde opzettelijk aan bij een veldwachter om een aalmoes te vragen. Tegen S., die beweert geen werk te kunnen krijgen in de vrije maatschappij, werd 3 dagen hechtenis en opzending naar de Rijkswerkinrichting voor één jaar en 3 maanden geëischt. Uitspraak in deze zaken over 14 dagen. Ongecorrigeerd DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 9 Febr. (Officieel). Het groote hoofd kwartier meldt: Van het Westelijk oorlogstooneel is niets bijzonders te berichten. Aan de Oost-Pruisische grens werden wederom eenige kleine plaatselijke successen behaald. An ders is de toestand onveranderd. DE DUITSCHE VERKLARING. ROME (via Londen), 9 Febr. Het optreden der Duitschers tegen de neutrale scheepvaart heeft hier groote verbittering verwekt. De Tribuna noemt de nota een schending van de rechten en de de waardigheid der neutrale staten en stelt het on wettige gedrag der Duitschers tegenover de wet tige houding van Engeland, dat, volgens het blad, zich bereid heeft getoond te luisteren naar de protesten der neutralen en voldoening wil geven. IN MESOPOTANIë. KONSTANTINOPEL, 9 Febr. De bijzondere correspondent van 't Agence Milli te Bagdad en- Amara melden, dat de Turkscfae troepen, door Arabieren versterkt, de gewichtige stelling Haviz ten noorden van Mohammara, waar zich zich de Engelsche voorposten bevonden, bezet hebben. De ze overwinning heeft groote -indruk gemaakt op de stammen uit de omgeving, die zich, evenals de stammen van 't nabij gelegen Perzische gebied, bij de Turksche troepen aansluiten. De troepen en stemmen rukken thans naar naar Bassorah op,. GERUCHTEN. WEENEN, 9 Febr. De „Wiener Allgemeine Zei- tung" verneemt uit Berlijn, dat in politieke krin gen aldaar onweerlegbare berichten over een breuk van het Volkenrecht bekend zijn, welke En geland in den laaisten tijd heeft uitgewerkt. Het betreft het voornemen van Engeland om de neutraliteit van Nederland te schenden en door troepenlandingen aan de Hollandsche kust, de Duitschers in België in den rug aan te vallen. Tot dit doel waren de groote Engelsche troepentrans porten in werkelijkheid bestemd die, zooals was aangegeven, voor versterking van het Engelsch- Fransche front moesten gelden. Het blad blad voegt hieraan toe, dat hieruit dan ook verklaard irarlrlnmn/v A«-»4- Lil Ol C1 2 1 D j I. Rood,

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2