Van liet westelijk oorlogsterrein. Van het oostelijk oorlogsterreln. Van het zuidelijk oorlogstooneel, NEDERLAND. Telegrammen van heden. Ter zee. Yaria. aanwezige volwassenen een stuk latei onderteekenen, waarin zij zich verplichten van hun bakkers niet anders dan oorlogsbrood te eischen en ook geen ander brooc te eten. Naar de M9b, verneemt is te Rome overleden kor dinaal Scipio TecchL Het Turksche hoofdkwartier meldt: Een deel on zer vloot heeft Jalta aan de Zwarte Zee met succes be schoten en op ander punt een Russisch schip in den grond geboord. De chef van het Oostenrijksche corps militaire artsen dr. Philipp Reck, is tijdens een inspectie van de kampen voor Russische krijgsgevangenen in Oostenrijk Hongarijë door vlektyphus aangetast en overleden. DE HEROPENING DER AMSTERDAMSCHE BEURS. Na ruim zes maanden gesloten te zijn geweest werd de Amsterdamsche fondsenbeurs gisteren her opend. Voorloopig zal de handel nog aan verschil lende beperkingen gebonden blijven, o. m. door voorschriften der Beurswet. De vereeniging „De Nederlandsche Dagbladpers' gaf gisteren het volgende Beursoverzicht s Waar op den eersten dag van de heropening der beurs de Nieuw-Yorksehe slotnoteeringen ontbraken was het niet te verwonderen, dat er in onze Ame rikaansche afdeeling slechts zeer weinig handel was en dat in verscheidene shares in het geheel geen zaken werden afgesloten. Men vroeg zien af of het uitblijven der telegram men wellicht verband hield met regeeringsmaatre gelen, aangezien niet bekend is geworden, dat de kabels gestoord zijn. Deze onzekerheid droeg ertoe bij, de omzetten nog meer te beperken. De vrees, dat gisteren reeds dadelijk min of meer omvang rijke executoriale verkoopen zonden worden gehou den, is natuurlijk niet bewaarheid. Immers zullen deze verkoopen te voren worden aangekondigd en zulke aankondigingen zijn nog niet geschied. Voor industrieele soorten was de stemming gunstig. Zoo o.m. voor Studebakers in verband met de bekend gemaakte bedrijfsresultaten. Steels openden op circa 41 pet., doch liepen naderhand iets achteruit. De overige soorten waren verlaten. Spoorwegfondsen eveneens stil en met slechts weinig handel in een enkel fonds als Missouri's Voor obligatiën was de stemming, bij stillen han del, vrij gunstig. Eenige belangstelling trokken Max wellwaarden. Lappen openden op eirca 40 pet doch liepen vervolgens enkele procenten achteruit om op ongeveer den laagsten koers te sluiten. Het was te voorzien, dat er ook op de markt voor petroleumwaarden gisterén nog niet veel zon omgaan. Inderdaad was de handel dan ook uiterst beperkt en er kwamen slechts hier en daar enkele zaken tot stand. De vroeger zoo levendige hoek had in overeenstemming met het geheele aspect van de beurs een verlaten aanzien. Aandeelen Koninklijke Petroleum deden ongeveer 456a 458 pCt. terwijl Geconsolideerde tegen 125% gelaten worden. Het verschil met de biedenden prijs (120 pet.) was echter van dien aard, dat men hier niet tot zaken kwam. In Dordtsche ging iets om tegen koersen van 1471/4 a 14Si/2. Astra Romana's werden aangeboden tegen 120 pet. Enims en Sumpals zonder handel. Ook iiT Russische petroleumwaarden ging niets om. De rubbermarkt was zoo goed als geheel verlaten. Betrouwbare prijzen kunnen hier dan ook nauwelijks van opgegeven worden. Amsterdam Rubbers deden 91 a 04 pet. Enkele affaires kwamen a 93 pet. tot stand. In tabakswaarden is er uiterst weinig omgegaan Aandeelen Deli-Maatschappij trokken in den aanvang eenige belangstelling en werden op ongeveer 423 pet. verhandeld doch later kwam de handel zoo goed als tot stilstand. In de andere soorten vond geen han del van beteekenis plaats. Mijneu ronder zaken. Cultuurwaarden hadden even eens een zeer kalm voorkomen. In aandeelen Handels- - vereeniging Amsterdam vonden eenige omzetten plaats tegen 235 236 pet. Groote belangstelling trokken claims Deli--spoor- weg, waarvan de prijs zich tusschen f 7.50 en f 11.50 bewoog en zich tegen het einde op ongeveer f9,50 stelde. De handel op de staatsfondsenmarkt bepaalde zich bijna uitsluitend tot de officieel genoteerde nieuwe Nederlandsche staatsleening. De noteering van de kleine coupures bleef Vis Vs pet. boven die van f 1000. Vraag en aanbod wogen ongeveer tegen elkander op, zoodat er slechts weinig schommelingen in de no teering waren. Wat den niet-officieelen handel betreft, hierbij kon moeilijk van een bepaalde tendenz gesproken worden. Integralen noteerden circa 58 pet., zijnde circa 7 pet. beneden den onderpandskoers. In de Beursfondsen belette het groote verschil tusschen biedende en la tende koersen veelal het tot stand komen van zaken. Bij de baitenlandsche soorten was er eenige handel in Russen. De prijzen waren algemeen lager dan de onderpandskoersen. Consols noteerden cirea 68 obligatiën Hope Co 68 per. Ook in Brazilianen kwamen enkele zaken tot stand. De fundingleening deed circa 92 pet., 5 pet. obliga tiën 1903 83 pet. Overigens ging er niets om. Scheepvaartwaarden bijna zonder handel. Geld op prolongatie werd 4«/s pet. genoteerd en tot dien prijs afgedaan. De conditiën waren zooals die vóór de beurssluiting van kracht waren n.l. 10 pet. surplus op de werkelijke beursprijjzeia. Waar geen beursprijzen bekend waren werd de waar- deberekening aan onderling overleg overgelaten. DE KOLENVOORRAAD. Men meldt ons uit den Haag Hoewel er reden is aan te nemen, dat een kolennood in Nederland zal kunnen worden vermeden, heeft toch de uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité gevorm de Nijverheidscommissie gemeend, haar aandacht aan deze zaak te moeten wijden. Er werd een commissie gevormd onder voorzitter schap van den heer Prof. Is. P. de Vooys, voorzitter van de Uitvoerende Commissie van het Koninklijk Na tionaal Steuncomité, in welke commissie zitting hebben zoowel de vertegenwoordigers van de groote verbrui kers als van de producenten en de voornaamste impor teurs van steenkolen. Uit de besprekingen in de vergaderingen dezer Com missie, is gebleken, dat alle grond bestaat te mogen veronderstellen, dat bij een goede distributie van steen kolen hier te lande weinig gevaar is dat hieraan ge brek zal ontstaan. Evenwel zal voor het contractjaar April 1915—April 1916 niet kunnen gerekend worden, dat een ieder juist van die soorten, die hij in andere ja ren placht te gebruiken, de door hem verlangde hoe veelheid zal kunnen ontvangenmen zal dus voor een gedeelte genoegen moeten nemen me) andere soorten. Ten einde nu tot een rationeele verdeeling der be schikbare hoeveelheden en soorten te geraken, heeft zich een kolenbureau gevormd, waarin onder presidi um van den voorzitter van de subcommissie voor de Nijverheid zitting hebben de hceren D. G. van Beunin- gen. Mr. Dr W. F 1 Frowein, Victor R. Fos, W. Schweitzer F. H. Fentener van Vlissingen en W. van der Vorm. Dit bureau zal onverwijld zijn taak ter hand nemen. De Staatsmijnen, de Laura en Vereeniging, de Wil lem Sophia, de Dominiale Mijnen, de Steenkolen- Handelsvereniging, de Scheepvaart- en Steenkolen- Maatschappij, de firma's W. Hoven Zn. te Rotter dam, H, C. A. Henny te Amsterdam, W. H. Berghuijs te Rotterdam, Hengstenberg Co te Ruhrort en de Zuid-Ned. Kolenmaatschappij te Breda hebben hare medewerking toegezegd. Ter verlichting van deze veelomvattende en moeilijke taak worden niet alleen alle afnemers van hen die hunne medewerking hebben toegezegd, doch ook zij die met het verkrijgen van steenkoien voer Let komen de contractjaar moeilijkheden ondervonden, verzocht, ten spoedigste de opgaven van de hoeveelheden en soorten steenkoien, cokes en briketten, die zij in het komende contractjaar behoeven, bij voorkeur door be middeling van hunne tegenwoordige leveranciers schriftelijk in te dienen bij het secretariaat van het Ko lenbureau, Rijnkade 1, Utrecht. De offertes zullen hierna door bemiddeling van het Kolenbureau aan de afnemers worden toegezonden. Zij, die nadere toelichting wenschen, gelieven zich eenvoudigheidshalve te wenden tot het bovengenoemd secretariaat, terwijl er steeds gelegenheid zal worden gegeven aan hen, die door de inlichtingen op het se cretariaat ontvangen, niet bevredigd mochten zijn, zich te vervoegen bij de Kolencommissie, die daartoe iede- ren Donderdagochtend, van 10—12 uur, zal zitting doen houden op de Nieuwe Uitleg 12 te 's-Gravenhage BINNENLAND. ©emengd Nieuws. PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND. De commissaris der Koningin in Noord-Holland is gemachtigd tot het bijeenroepen der Provinciale Staten in buitengewone zitting op Woensdag 24 Februari, voor de benoeming van een griffier in de plaats van mr. P. Dozy. MOORD. Gisternacht is, verneemt de Msb. uit Weert, een Duitsch landweerman nabij de Nederlandsche grens de hals afgesneden, naar men vermoedt door een Ne- derlandsch soldaat in burger, die over de grens op Belgisch gebied was. De plaatselijke commandant en de marechaussee stelden gisteren een onderzoek aan de grens in. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Dinsdagmiddag twee uur vergaderde de raad. De voorzitter opende de vergadering met welkom aan de raadsleden, de leden van de Armvoogdij en van de Commissie van Beheer der Broeker markt, de hoop [men Maandagavond bijeen, hoofdzakelijk om de wen- uitsprekende, dat de welvaart, thans weer ingetreden, schelijheid te bespreken, den prijs van het scheren te De voorzitter bracht daarop in bespreking: verleg ging van zijpaden, wat zeer noodig blijkt, alsmede ver- legging van het Raadhuisplein en het pad naar de kerk, waarmee men met het kerkbestuur in overleg treedt. Op liet kerkhof blijkt veel last van water te zijn, waarin vrij moeielijk verbetering schijnt te kunnen worden gebracht. B. en W. stellen voor ophooging met zand en leggen van buizen. Daar men in den grond weinig kan beginnen, omdat bijkans alle graven bezet zijn, aldus merkte de heer de Does op, zullen we er spoedig toe moeten komen een nieuw kerkhof aan te leggen; dit zcu beter zijn, dan hier veel onkosten te maken en we zouden meteen de hygiëne ten goede ko men. Hiervoor wordt echter nog weinig gevoeld. Een en ander wordt in handen van B. en W. gesteld ter af doening. Betreffende de verbreeding van de brug deelde de voorzitter mede, dat dit in de vergadering van het Geestmerambacht is aangehouden en dit niet vóór Mei weer vergadert. Wat de aankoop van brug en pad van den heer v. d. Molen betreft, stellen B. en W. voor net te doen, wat Heer Hugowaard doet: Heer Hugowaard wil er thans 45 pet. aan doen. Wat het onderhoud betreft, wil deze gemeente den weg, die kadastraal onder de gemeente Broek hoort, voor die gemeente laten en de brug, die kadastraal onder Heer Hugowaard hoort, voor 45 pet. voor haar rekening nemen. Besloten werd niet meer te doen dan Heer Hugo waard doet. Bij de rondvraag stelde de heer C. Slot voor B. en W. te verzoeken bij den Raad een voorstel in te dienen, waarbij de H. O. zoodanig wordt verhoogd, dat de 50 opcenten kunnen vervallen. De heer Slot wees op de verschillende onbillijkhe den, die in het tegenwoordige belastingstelsel voor komen. De Raad was van oordeel, dat er wel iets goeds in zou liggen opgesloten, doch dat het practisch niet uit voerbaar zal zijn, een andere wijze van heffing toe te passen. Het voorstel werd met 6 tegen 1 stem verwor pen. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT HEER-HUGOWAARD, Bij het gehouden prijsbiljarten bij den heer J. Meere- boer te Verlaat zijn de prijzen genomen door de faee- ren: A. Hittema le prijs; R. Vis 2e prijs; W. Schoen 3e prijs en J. Meereboer Jlr. 4e prijs. De prijzen be stonden in contanten. UIT NOORD-SCHARWOUDE. De gezamenlijke barbiers aan den Langendijk kwa- bestendigd moge worden. Met genoegen zullen we kunnen constateeren, aldus de voorzitter, dat de Arm voogdij nog niet voor buitengewone uitgaven is ge plaatst. Uit de rekening van de Armvoogdij bleek, dat met inbegrip van het batig saldo 1913, groot 720,36, de inkomsten hebben bedragen 2235,16, de uitgaven 1365,91", zoodat er een saldo is van 869,24" verhoogen van 5 op 7 cent. Allen waren hier vóór met uitzondering van slechts één barbier waarom men het dan maar het beste achtte, de verhooging tot later op te schorten. Ook over de Zondagssluiting is men.1 niet homogeenalthans de collega hierboven bedoeld sluit den geheelen dag niet en een andere confrater houdt slechts een paar uur des Zondags zijn winkel geopend. Naar wij vernemen zal de poging tot prijs- Als Armvoogd is aftredende de heer T. Kostelijk, die verhooging nog eens herhaald worden, en ook de alge- zich niet herkiesbaar stelt. B. en W. bevalen aan de heeren Jb. Huiberts en C. J. Spaansde heer Huiberts werd met 4 van de 7 stem men gekozen. Hierna bracht de heer Wagenaar als penningmeester van de commissie van beheer der Broeker markt ver slag uit over zijn beheer. Het saldo is 8181,67", Op de vraag van den heer de Does of er geen be grooting is voor 1915, antwoordde de heer Wagenaar, dat het niet mogelijk is een begrooting te maken, daar de ontvangsten te wisselvallig zijn. Besloten werd aan de commissie voor te stellen de aarlijksche gratificatie h 25 voor den heer J. Scha- gen te laten vervallen en dit bij zijn salaris te voegen, Van het saldo zal een bedrag van 5000 op de lee- ningssom worden afbetaald, waardoor deze schuld nog blijft 1500. Ingekomen was o. m. bericht, dat gedurende de maand Januari 1396 telegrammen zijn behandeld. In behandeling kwam daarop een adres van de Schippersvereeniging „De Eendracht", waarin gewe zen werd op den slechten toestand bij de Sluis, o. a. zeer ongelijke voetpaden, slechte afvoer van het water en niet verlichting van de hoofden van de kolk, waar door niet voorkomen kan worden, dat bij duisternis de hoofden worden aangevaren. B. en W. hadden deze zaak onderzocht en gaven in overweging te trachten daarin te voorzien Na eenige opmerkingen werd besloten een en ander in handen van B. en W. te stellen, om zoo spoedig doenlijk verbetering aan te brengen. In behandeling kwam thans het adres van den ge meenteraad van Oudkarspel, om aan de gascommissie voor te stellen op de vergaderingen de pers toegang te verleenen en de commissie met 4 personen in te krim pen. De voorzitter zei, dat B. en W. deze zaak hebben be handeld en niet de minste behoefte gevoelen verande ring aan te brengen. Het is slechts een commissie, die de zaken beheert en als er iets ingrijpends is, komt het toch in de verschillende raden. Wat vermindering van het aantal leden betreft, is toch 3 personen uit elke ge meente volstrekt geen overtollige weelde. Ook is het besluit in Oudkarspel slechts genomen met 4 tegen 3 stemmen en op het voorstel is in dé andere raden af wijzend beschikt. De heer R Slot was er van overtuigd, dat de publi citeit wel wat te wegschen overlaat. De heer C. Slot was tegen geheele openbaarmaking. Toch vond spre ker aanleiding tot het doen van een ander voorstel. Spr. zou er voor zijn aan de gascommissie te verzoe ken van iedere vergadering aan de plaatselijke bladen een uittreksel uit de notulen te zenden. Dat het publiek voldoende op de hoogte gehouden wordt, is niet sprekers meening Het laatst, dat we kennis hebben genomen van een besluit van de gas commissie, is geweest in Maart 1914 en na dien tijd is er toch zeer zeker wel iets bijzonders voorgevallen. Als er in 9 maanden tijd slechts eenmaal iets belang rijks is, krijgt tuf" 'den indruk: ze vergaderen daar wel, doch ze doen niets en dan kan er ook nog wel een vier tal leden gemist worden. De heer R Slot was van oordeel, dat er vooral dit jaar wel een en ander was, waarnaar het publiek nieuwsgierig was. In stemming gebracht, wordt het voorstel van Oud karspel met 6 tegen 1 stem verworpen. Vóór het eer ste gedeelte van het verzoek was alleen de heer R. SIMvoor het tweede alleen de heer Ven. Hierna bracht de heer C. Slot zijn voorstel ter tafel. De heer de Does wilde niet van buiten af vernemen, wat er in de gasfabriek omgaat en stelde daarom voor aan de gascommissie te verzoeken, van iedere vergade ring een kort verslag aan den raad te zenden. De voorzitter, hiervoor veel meer gevoelende, gaf den heer C. Slot in overweging zich bij het voorstel de Does neer te leggen, waartoe deze overging. Dit voorstel werd daarop aangenomen. Als lid van dé gascommissie was aan de beurt van aftreding de heer de Does en als plaatsvervanger de heer Glas. Beiden werden herkozen. De voorzitter deelde mede, in de gascommissie als voorzitter te zijn herkozen, terwijl de heer Brinkman als vice-voorzitter opnieuw is benoemd. heele Zondagssluiting een ernstig punt van overwe ging worden. UIT SCHOORL. Maandagavond had in 't café „de Roode Leeuw" eene bijeenkomst plaats, uitgeschreven door eenige I heeren, met het doel, te komen tot het stichten eener vereeniging voor gemeentewoning-werk. De bijeen komst werd geleid door den Edel Achitb. Heer Burge meester, die in zijn openingswoord herinnerde aan wat oen iaatsten tijd in 't oude Raadhuis is tot zijn recht gekomen. Hoe naast het steuncomité, daar wer- ken verschillende cursussen voor huisvlijt enz., zakm die feitelijk tot den kring van het gemeentewoning- werk reeds behooren. De heer Boeke maakte de aanwezigen door lantaarn- platen duidelijk, hoe op andere plaatsen die verschil lende instellingen er uitzien en hoe zij werkzaam zijn. I We zagen, dat naast groote woningen in de steden ook ten plattelande in deze veel kan bereikt worden. Bij de gedaciitenwisseling werd vooral de meening op den voorgrond gesteld, dat het zeer wenschelijk is, dat eene vereeniging in onze plaats absoluut op een neu traal standpunt zal staan. Niets bleek gemakkelijker te I vallen dan dit, aangezien er zooveel is in 't leven te roepen, waarvan eene opvoedende en leerzame kracht kan uitgaan, zonder dat men zich op godsdienstig of politiek gebied begeeft. Met instemming werd het doel begroet, terwijl staande de vergadering reeds velen zich als lid opgaven. Gisteren werd het jongetje Oor. Stet door een auto aangereden. Hij werd aan zijn hoofd bezeerd, terwijl een been gekneusd werd. UIT HOORN. In de gisteren gehouden raadsvergadering werd be sloten tot het aangaan van een geldleening tot een be- drag van ten hoogste 50,000, tot tijdelijke versterking j der gemeentekas. Besloten werd verschillende gebouwen van bliksem-1 afleiders te voorzien. Stelden B. en W. voor deze be- scherming aan te brengen aan een 10-tal gebouwen, aangenomen werd een voorstel om slechts hoofdtoren, museum, raadhuis en Groote Kerk te voorzien. De heer v. d. Burg hield een interpellatie over het politie-verbod inzake het oversteken van den spoorweg aan den Koepoortsweg, bij gesloten stand der afsluit- j boomen. UIT PETTEN. Bij kon. besluit van 30 October 1914 is, gelet op I art. 53 der wet tot regeling van het lager onderwijs, boven en behalve de bijdrage, bedoeld bij art. 48 der aangehaalde wet, een subsidie verleend aan de gemeen-1 te Petten van 1600. .UIT PURMEREND. Voor de verkiezing van een lid van den gemeente raad (vacature-H. C. Oud) zijn officieel candidaat ge steld de heeren G. W. Koerman (R. K.), C. de Goede (Lib.), O Edel (S. D. A. P.) POLDERVERKIEZINGEN. Bij de heden gehouden verkiezing van hoofdingelan-j den van den polder Schermeer werden door 73 kiezers I uitgebracht 228 stemmen. De periodiek aftredende le den, de heeren J. Blom Jzn. en P. Spaan Ezn., werden herkozen met resp. 202 en 205 stemmen, terwijl in de periodieke vacature van wijlen den heer D Glijnis ge- j kozen werd de heer C. Kramer Glijnis met 193 stem men. Bij de stemming voor de vacature, ontstaan door het I overlijden van den heer K. Laan werden eveneens 228 stemmen uitgebracht, de heer S. Laan verkreeg 98 st„ de heer H. Klaver 108 st„ de heer Jb. Slooten Jbzn. 17 stemmen, zoodat er een herstemming moet plaats heb-1 ben tusschen de heeren S. Laan en H. Klaver. KORTE BERICHTEN. Gistermiddag werd in het Centraalstation te Ut recht de 62-jarige hoofdconducteur der Staatsspoor, J., die de rails wilde oveYsteken, door een machine ge grepen en het rechterbeen afgereden, terwijl hij voorts eenige ernstige hoofdwonden opliep. De vijftig-jarige echtgenoote van den tuinier J. Kruize, te Veendam, geraakte gistermiddag te Krops- wolde onder een passeerenden trein naar Groningen. Zij was op de thuisreis ongesteld geworden en had zich buiten de waggon begeven. De ongelukkige was direct dood. Bij een auto-ongeluk te 's-Gravenhage werd giste ren een wielrijder gedood, terwijl een chauffeur ernstig werd gewond. - Ds. A. S. Talma, oud minister zal vanwege de vereeniging voor Hooger Landbouwonderwijs to Gro ningen een cursus geven over „Staatszorg voor den Landbouw. Gisteren werden te IJmuiden de verschillende aangebrachte scheepsplaten, machinedeelen, stellingen enz. van de indertijd op de pier stukgeslagen stoom schip Eastwell publiek verkocht voor 44.453. De vischomzet te IJmuiden bedroeg in Januari met zijn totaal van 893.000, de grootste in die maand sedert de opening van de markt. STAATSLOTERIJ. Nr. 1549 f 10.000; ns. 1115, 7443, 11084, 11493, 17480 en 18180 elk f 1000; ns. 9147,15136 en 17557 elk f 400; ns. 309, 6690, 10440 en 18565 elk f200; ns. 35, 396, 3402, 4396, 4434, 5258, 7250, 7864, 11881, 11958, 12314, 13070 en 18803 elk f 100. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK PARIJS, 10 Febr. Het communiqué van gister avond meldt: De vijand deed Zaterdagnacht mij nen ontploffen te La Boiselle tegenover huizen welke door onze troepen waren bezet. Onze stel lingen werden aangevallen door 2% compagnie, zij slaagden er echter niet in om over de gaten te komen, die door de ontploffingen waren ontstaan. Zondagmiddag heeft een onzer compagnieën bij een tegenaanval den vijand uit de kuilen ver dreven, welke daarop terstond door ons in staat van verdediging werd gebracht. De Duitschers lieten 200 dooden achter. Zondagavond hebben wij het bosch bij Mesnilles Hurlus veroverd waar de vijand de sterke stellingen had ingeno men. Den geheelen Zondagnacht duurden de in- fanteriegevechten bij Bagatelle in Argonne voort. De vijand slaagde er in eenige vorderingen te maken doch bij het aanbreken van den dag bezet ten de Duitschers nog slechts eenige geïsoleerde punten van ons vooruitgeschoven front, waarom de strijd overdag werd voortgezet. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 10 Febr. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: Afgezien van kleinere successen in de omge ving van de Argonnen, aan de Westelijke glooiin gen der Vogeezen, bij Ban de Sapt en ten Westen van Hirschbach valt niets te vermelden. Afzonderlijke gevechten van de Oost-Pruisische grens, ontwikkelden zich hier en daar, alsmede grootere krijgsverrichtingen van eenigen omvang. Het verloop was normaal. In Polen, aan den rechter- en linkeroever van den Weichsel, is geen verandering ingetreden. HET RUSSISCHE COMMUNIQUé. PETROGRAD, 10 Febr. (Officieel). Het ge vecht bij Serpez aan de rechteroever van de Weichsel neemt een meer verbitterd karakter aan. Aan den linker Weichseloever duurt de beschieting voort. De poging der Duitschers om door ons frontt tusschen Borlmoi-Nolachidlowke, heen te brekenwelke op 31 Januari begon werd 6 Februari gestuit. Wij zetten onzen opmarsch voort aan de be- neden-Bzoere. Zondag hebben- wij bij Eemion een sterk steunpunt veroverdwaarbij 360 man, het overschot der bezetting, in onze handen viel. Een Duitschs tegenaanval werd afgeslagen. In de Zarpathen zetten wij ons offensief voort. Wij veroverden verscheidene sterke stellingen aan het front, Mesolaborcz-Loetowiska. In den loop van den dag maakten wij 3560 man krijgs gevangen en veroverden II mitrailleuses. DE TSAAR VAN HET FRONT TERUG. PETROGRAD, 10 Febr. De Tsaar is te Kieff aangekomen. AAN HET SUEZ—KANAAL. LONDEN, 10 Febr. Uit Kaïro wordt gemeldt, dat de Turken in vollen aftocht zijn. IN DEN KAUKASUS. PETROGRAD, 10 Febr. De Generale staf in den Kaukasus meldt: Op 8 Februari waren geen belangrijke gevechten te vermelden. EEN STOOMSCHIP GETORPILLEERD? LONDEN, 10 Febr. De admiraliteit deelt het volgende mede: Bij Rije zijn op 6 Februari twee reddingbooten gevonden gemerkt: „Oriole" Men vreest dat het s. s. „Oriole" van de „General Ste am Navigation" welk schip den 29sten Januari van Londen is vertrokken en den 30sten te Havre werd verwacht, in den grond is geboord door den Duitschen onderzeeër die ook de Tokomaru en.de Icaria heeft getorpedeerd. De bemanning van het vermiste schip bestond uit 21 man. IN DE ZWARTE ZEE. PETROGRAD, 10 Febr. (Officieel). In de Zwar te Zee bombardeerde de „Breslau" Jalta. Onze kruisers bombardeerden een Turksche batterij bij Trebizonde en brachten een geladen stoomschip tot zinken. Een ander stoomschip, geladen met levensmidr delen en een tweemaster werden in den grond ge boord bij Seros(ieros). OPSTAND IN TRIPOLIS? ROME, 10 Febr. (Part.) Het „Giomale d' Ita lia" bericht dat de toestand in Tripolis zeer be denkelijk is. Hf t gebied dat in opstand is omsluit de in bezit zijnde streken van Italië» STRENGE MAATREGELEN VOOR DE KRIJGSGEVANGENEN. TOKIO, 10 Febr. De Jiapansche Regeering

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2