DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. o O o r 1 o Van let westelijk ourlogsterrein. Van hat oostelijk oorlogsterrein. 1915 DONDERDAG 11 FEBRUARI JVo. 34 Honderd en zeventiende jaargang. AbonsnentspiOs per 3 maanden 1180, fr. p. post II.—. Adterteotieprijs 10 ct. p. tegel, groote letters naai plaatsruimte. Brieten fr. N. Y. Boek- en Handelsdrukkerij O. HEROIs. COSTERSZOON. Yoordam C9. lelefoonnr. 3. Ter zee. DUITSCHLAND. RUSLAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 11 Februari. Er is dezer dagen in on3 land de opmerking ge maakt, dat wij, Nederlanders, in gewone omstandig heden, zoo verbazend veel economisch voordeel van onze bijzonder gunstige aardrijkskundige ligging heb ben, dat wij in den algemeenen oorlog, die rond om ous gunstig hoekje van. Europa het felst woedt, ons maar het een en ander moeten getroosten, dat we tèch niet verhinderen kunnen. Vandaag hebben wij ons het een en ander te ge troosten. In de eerste plaats, dat er bommen zijn ge worpen, of laat ons liever zeggen „zijn laten vallen", vermoedelijk van Franschen oorsprong, te Vlissingen gelukkig zijn er geen personen getroffen en bleven ook de petroleumterreinen nog gespaard. En ten twee de ia er ter hoogte van het Maasvuurschip, dus dicht bij, maai- waarschijnlijk buiten het zee-gebied, waar over wij te zeggen hebben, een Engelsch stoomschip door een Duitschen onderzeeër beschoten een tor pedo werd afgeschoten, doch troi niet, terwijl een ma chinegeweer gaatjes in den schoorsteen boorde. De Engelsche kapitein gaf geen gehoor aan het Duitsche bevel om te stoppen, maar heesch de Nederlandsche vlag, („omdat er zooveel Chineezen aan boord wa ren!) en ging er van door, achtervolgd door den on derzeeër, die het schip enkel licht kon beschadigen, zoodat dit met zijn naar het heet kostbare lading IJmuiden kon binnenloopen. Het zal in Engeland ongetwijfeld voldoening schenken, dat het stoomschip den onderzeeër te gauw af was. Intusschen is het uit dit voorbeeld nog niet duidelijk, wat gewonnen werd met de Nederlandsche vlag te hijschen het schip was toch al in den kijker geloopen en de vlag bleek geen beletsel voor de achtervolging. Hierop zij de aandacht gevestigd. Hoe meer toch het in nood gebrui ken van een neutrale vlag op een mislukking uitloopt, hoe verheugender dit voor de neutrale scheepvaart is. Maar aan den anderen kant, wanneer tot vervolging mocht zijn overgegaan, zonder dat de commandant van den Duitschen onderzeeër zeker wist, dat het hier werkelijk een vijandelijk schip betrof, dan zal dit niet nalaten indruk te maken op onze scheepvaartkringen. Teekenend is reeds, hetgeen met de „Dacia" is ge schiedt. Zooals men weet is dit een Duitsch handels schip van de Hamburg-Amerika-lijn, gekocht door een Amerikaan van Duitsche afkomst. Het is een „proef"- schip, waardoor moet worden uitgemaakt of „vlagver- wisseling" geldig is het klinkt wel grappig na het geen hierboven is geschreven, maar het is nu eenmaal zoo. De „Dacia" is onder Amerikaansche vlag daar toe door de Amerikaansche regeering gerechtigd, uit gevaren. Maar er moet een staking uitgebroken zijn onder de bemanning, omdat gevreesd wordt, dat het schip bij haar poging om den Atlantischen Oceaan over te steken, door Britsche oorlogsschepen zal wor den opgevangen. Elf manschappen moeten geweigerd hebben uit te varen en de kapitein zou deze mannen niet kunnen vervangen, zoodat de „Dacia" thans in Norfolk (Virginië) ligt. Doch keeren wij terug tot de Noordzee, waar „vlagverwisseling" nu eenmaal wel geldigheid schijnt te hebben. Ten einde het gevaar te ontloopen, dat ze voor schepen van een oorlogvoerende mogendheid worden aangezien, worden verscheiden schepen onzer buitenvaart gedeeltelijk in de nationale kleuren ge schilderd, zoodat het er op zee kleurig maar niet fleurig! zal gaan uitzien. Evenwel wanneer een handelsschip er niet tegen opziet een masker voor te doen, dat hem niet hoort, dan zal het er ook wel geen bezwaar in zien om de domino van een ander te ne men, om zich onkenbaar te maken! De hoop is uitgesproken, dat een Engelsch schip er eerder toe zal komen een Amerikaansche dan een Nederlandsche vlag te hijschen. Deze hoop, gisteren geuit, is echter heden reeds door den kapitein der „Laertes" ijdel gemaakt! Op het Westelijk oorlogsterrein is het koekoek één zang. In de Boekowina trekken de Oostenrijkers, on danks de koude en de sneeuwstormen, voorwaarts, het geen, wanneer dit voortgezet kan worden, van veel be- teekenis is. Zij zijn hier immers bezig 6m zich tus- schen de Russen en de Roemeniërs in te dringen en het is opmerkelijk, dat zij daarbij niet bang blijken te zijn voor een flank-aanval uit Roemenië, dat, wil het aan den oorlog meedoen, nu een schoone kans heeft. Geen wonder, dat een bericht uit Boedapest met nadruk zegt: „De bevrijding van de Boekowina maakt diepen indruk op de Roemeensche grensbevolking". En" wel spreekt het bericht van het verslagen-zijn der Russen, maai het zal nog moeten blijken, of men hier inder daad te doen heeft met het. begin van de herovering van de heele Boekowina. De opmarsch der Oosten- rijksche, Hongaarsche en Duitsche troepen geschiedt van het Zuiden uit, de Russen trekken zich terug op Czemowitz in liet Noord-Oosten van het gebied, dus in de richting van de Russische grens. De Ztfidgrens heet geheel van Russen te zijn gezuiverd, terwijl de Russische overheid bereids Czemowitz zou hebben verlaten du is alles echter uit Oostenrijksche bron, ile Russen doen er het zwijgen toe, wat op zichzelf evenwel reeds verdacht is. Stippen wij tenslotte nog even het Engelsche gerucht aan, dat Maritz door de Duitschers zou zijn terechtge steld wegens hoogverraad. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldt: Op enkele punten van het front zijn vrij hevige artil lerie-gevechten geleverd, vooral aan de Aisne en in Chpipage. Slecht één, vrij onbeteekend, gevecht van infante rie wordt uit Lotharingen gemeld, ten noord-oosten van Manonviller, waar een onzer afdeelingen v ande- lijke posten heeft teruggeworpen. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren, gelijk we reeds in een deel onzer vorige oplaag kon den mededeelen: Kleine voordeden, die onze troepen in de Argon- nen, aan de westelijke helling van ae Vogezen, bij Ban de Sapt en in het Hirzbacher Woud behaalden, daar gelaten, valt niets te melden. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd gisteren te Weenen bekend gemaakt: De algemeene toestand in Polen en West-Galicië is onveranderd. De gevechten in de Kar path en duren voort. Het Duitsche communiqué van gistermiddag luidde: Aan de Oost-Pruisische grens ontwikkelden zich hier en daar afzonderlijke gevechten, alsmede grootere krijgsverrichtingen van eenigen omvang. Het verloop was normaal. In Polen, aan den rechter- en linker Weichseloever, is geen verandering ingetreden. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). DE WILHELMINA. Naar Reuter uit Londen meldt, is het Amerikaan sche stoomschip „Wilhelmina" Dinsdagavond na een stormachtige reis vrijwillig de haven van Falmouth binnengeloopen. Een onderzoek zal worden ingesteld naar den aard van de lading van het schip. Er moet echter nog geen beslag zijn gelegd op de lading. Het schip zal vermoedelijk enkele dagen in Fal mouth moeten blijven, om eenige herstellingen te on dergaan, daar het te veel beschadigd is om de reis te kunnen voortzetten. DE SOCIAAL-DEMOCRATEN. De socialistische partij in Berlijn keurde in een mo tie de houding goed van de Rijksdagfractie op 4 Au gustus en 2 December. De vergadering erkende, dat de verdediging van het vaderland een plicht is der soci aal-democratische arbeiders, die belang hebben bij het behoud van het economisch- en cultuurleven en van het staatsbestand van Duitschland. De vergadering dankte degenen, die tegen den vij and strijden en hen, die medewerken in het land om den oorlog te kunnen voortzetten; zij verwacht een eervollen vrede, die de zegeningen van den vreedza- men arbeid verzekert. DE RIJKSRAAD. De Rijksraad heeft bij de behandeling der begroo ting de volgende moties aangenomen: De Rijksraad acht de volgende maatregelen dringend noodig: De hulpbronnen des lands moeten worden ontwik keld en bevrijd worden van den druk der buitenland- sche industrie. De nationale landbouw worde beschermd en tevens grondslagen vastgelegd voor de Russische internatio nale handelspolitiek. Het geheele belastingstelsel worde herzien, teneinde te komen tot evenredige en rechtvaardige belastingen. Het werkzaam stellen van de krijgsgevangenen in ondernemingen van algemeen nut. KORTE BERICHTEN. De prijs van het brood te Nieuw-York is gestegen van 12^ ct. per brood tot 15 ct. De gezagvoerder van een Fransch stoomschip verklaarde dat hij een onderzeeër heeft zien ontploffen op ömijl ten noord-westen van Duinkerken. De Dacia heeft Dinsdag de haven van Norfolk in Virginia niet kunnen verlaten, omdat negen leden der bemanning dienst weigerden uit angst voor aan- ïouding door de Engelsche vloot. De Engelsöhe wolspinnerijen hebben besloten, het dan tot vestiging van een aniline- kleurstoffenmjver- heid in Engeland te ondersteunen. Het Kristallen Paleis te Londen zal voor het pu bliek gesloten zijn, daar de admiraliteit het geheel in gebruik heeft genomen ten behoeve van de marine- divisie. Het Vlaamsche Nieuws scbat het aantal werk- looze diamantbewerkers te Antwerpen op 6700. Bark, de Russische minister van financiën, is gis teren van Londen naar Petrograd vertrokken. De Fransche regeering heeft aan de vertegen woordigers der neutrale mogendheden een protest over handigd tegen het in den grond boren van het koop vaardijschip „Amiral Ganteaume" door een Duitschen onderzeeër in het Kanaal. Het Engelsche Lagerhuis heeft de legerbegroo- ting, waarbij maatregelen worden genomen voor een leger van 3 millioen man aangenomen. DE DUITSCHE VERKLARING. De N. Rott. Courant schrijft: Naar aanleiding van de bekende Duitsche verkla ring worden hier ter stede de volgende maatregelen genomen De Holland-Amerikalijn Iaat op al hare passagiers en vrachtschepen ter weerszijden van het schip, den naam er van in zéér groote letters schilderen. Boven op het dek worden groote borden aangebracht, waar op de naam van het schip en de naam van de haven waar het schip thuis hoort, staan vermeld. Deze borden worden des avonds en 's nachts verlicht. De stoomschepen Rotterdam en Potsdam zullen Zaterdag, van deze onderscheidingsteekenen voor zien, van hier vertrekken. De stoomvaartmaatschappij Rotterdamsche Lloyd laat op al hare passagiers- en vrachtschepen met groote witte letters den naam van het schip en den naam van de haven, waar het schip thuis behoort, schilde ren. Waar de letters, die de namen van het schip en van de haven vermelden, ophouden, begint een band in de nationale kleuren, die rond het geheele schip loopt Elke kleur heeft de breedte van een plaat, 's Avonds en 's nachts wordt de naam van het schip verlicht. Aldus beschilderd vertrekken de volgende week de stoomschepen Malang, Merauke en Insulinde. Het stoomschip Terschelling, van de Stoomvaart maatschappij Triton te Rotterdam, vertrekt morgen uit Amsterdam met dezelfde onderscheidingsteekenen De directies van andere maatschappijen alhier, wel ker schepen onder Nederlandsche vlag varen, over wegen, eveneens onderscheidingen op haar schepen te doen aanbrengen. Te Amsterdam gevestigde reederijen zullen soort gelijke maatregelen nemen. NEDERL. ANTI-OORLOG RAAD. In de week van 30 Januari tot 6 dezer hebben 41 vereenigingen zich bij den Nederl. Anti-oorlog Raad aangesloten, waarvan het grootste gedeelte plaatse lijke vereenigingen zijn. In het bijzonder worden genoemd eenige afdeelingen van het Groene en van het Witte Kruis. Dat ook in de kringen van den landbouw en de veeteelt belangstelling voor het streven van den Raad wordt gevoeld, kan blijken uit de toetreding o.a. van de afdeeling Eerbeek van de Gelderseh- Overijsselsche Mij. van Landbouw, de afdeeling Uit- huizermeeden van de Groninger Mij. van Landbouw en Nijverheid, de Absdaelsche Hengstenvereeniging te St. Janssteen, de Vereeniging tot Veredeling van Rundvee te Hoogkarspel en de vereeniging Het Lim burgsche Varkensstamboek te Sittard. Het aantal aangesloten vereenigingen bedraagt thans 446. BRITSCHE GEÏNTERNEERDEN. Reuter seint'uit Londen: In het Lagerhuis heeft de heer Macmaster gevraagd, in welke omstandigheden de Britsche soldaten en zeelieden, die in Nederland geïnterneerd zijn, leven en of het waar was, dat elf officieren geïnterneerd zijn in een vesting, waar zij met elkaar in een vertrek sla pen, en dat zij hun sabels hebben moeten afgeven en de gewone comfort missen. De onderstaatssecretaris Primrose antwoordde, dat de omstandigheden in het kamp te Groningen, waar de meeste Engelschen geïnterneerd zijn, vrij voldoende schijnen. 38 Britsche officieren zijn geïnterneerd in een vesting bij Bodegraven, waar de gemakken beperkt schijnen en aanleiding hebben gegeven tot klachten. De Nederlandsche regeering heeft de verzekering ge geven dat zij alles zal doen, wat in haar macht ligt, om deze te verbeteren. VOEDERMIDDELEN, DIE HAVER ALS PAARDjENVOEDER KUNNEN VERVANGEN. Met het oog op de hooge haverprijzen heeft de di rectie van den Landbouw van het Departement van Landbouw, Nijverheid en Handel eene brochure het licht doen zien (op aanvrage gratis verkrijgbaar aan de Directie van den Landbouw, Toum ooi veld 6, te 's-Gravenhage), waarin door de heeren L. Broekema, directeur der Rijks Hoogere Land-, Tuin- en Bosch- bouwschool te Wageningen, en H. M. Kroon, leeraar aan 's Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, enkele wen ken worden gegeven omtrent voedermiddelen, die ha ver als voeder voor paarden kunnen vervangen. Aan het slot der brochure worden fabrikanten, han delaren en anderen, die voorraden van de besproken voedermiddelen bezitten, uitgenoodigd, daarvan kennis te geven aan-de Directie van den Landbouw, onder me- dedeeling va'n de hoeveelheden, die zij beschikbaar hebben, alsmede tegen welken prijs en onder welke voorwaarden zij deze wenschen te verkoopen. De paardenhouders kunnen de inlichtingen, die op deze wijze ontvangen zullen worden, op aanvrage bij de Directie van den Landbouw bekomen. ERWTEN EN BOONENZAAD VOOR GROENTENTELERS. Daar de teelt van zaden, waaronder ook erwten en i wonen, voor tuinbouwdoeleinden hier te lande grooten- deels op de verzending naar het buitenland is aange wezen. is aan erkende Nederlandsche zaadhandelaren toegestaan evenals in andere jaren eene zekere hoeveel- ïeid zaden dezer peulvruchten uit te voeren. Hierin zal wellicht nog worden voortgegaan. Intusschen wordt aan de binnenlandsche verbruikers, dat zijn in de eerste plaats de groententelers, in overweging gege ven zoo spoedig mogelijk de door hen benoodigde hoe veelheid zaadgoed van erwten en boonen in te slaan. Mochten daarbij moeilijkheden worden ondervonden in den dien zin, dat de gewone leverancier niet in staat is de gevraagde zaden te leveren of daarvoor abnormaal hooge prijzen vraagt, zoo wordt men verzocht daarvan zoo spoedig mogelijk, uiterlijk 23 Febr. 1915 opgave te doen aan den Directeur—Generaal van den Landbouw Toumooiveld 6, 's-Gravenhage. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer werd allereerst de staatsbegrooting behandeld en na eenige discussie aangenomen. Bij de behandeling van de begrooting van Buiten- landsche zaken verzocht de heer Reekers (R.K.) den minister met nadruk nog eens in ernstige overweging te nemen het herstel van het gezantschap bij den Paus. Ook de heer van Waterschoot van der Gracht (R.-K.) bepleitte de instelling van een Nederlandsche missie bij het Vaticaan in het belang van het geheel neutrale Nederland. Evenals deze beide heeren, huldigde ook de heer Laan (U.L.) de regeering voor haar beleid in de tegen woordige moeilijke omstandigheden. Hij betreurde, dat er zooveel wordt geoordeeld over wat de oorlog voerenden doen. Hij spoorde aan tot rustigheid en voorzichtigheid. De heer van der Berg (A.-R.) sloot zich aan bij de pleidooien voor een missie bij den Paus. Hij bestreed verschillende meeningen der pacifisten, betoogde, dat de Europeesche oorlog niet door regeeringen is begon nen, die veel meer gedrevenen dan drijvers waren. Van den grooten volksinvloed is geen voordeel yoor hes handhaven van den vrede te verwachten. De heer Polak (s.-d.) bestreed het betoog van den heer van der Berg. De oorzaak van den oorlog moet gezocht worden in expansiezucht, in imperialisme. Minister Loudon dankte voor de ontvangen betui gingen van waardeering, waarvoor de minister te meer erkentelijk is, wijl zij gericht zijn tpt de geheele re- geering. Ten aanzien van het herstel der missie bij den Paus staat de minister niet vijandig. Veranderen de omstandigheden dan zou spreken hl beginsel niet tegen het herstel der missie zijn. Wat de Nederlandsche pers betreft, deze geeft over het algemeen van groote gematigdheid blijk, hetgeen door de regeering' zeer wordt gewaardeerd. De begrooting werd daarna goedgekeurd. Evenzoo de Justitiebegrooting, nadat eenige leden wenschen te kennen hadden gegeven. PROV. BOND VAN RUNDVEE- FOKVEREENIGINGEN. Onder leiding van den heer J. B. Wilken (Nieuwe Niedorp) hield de Provinciale Bond van Rundveefok- vereenigingen in Noord-Holland gisteren een alge meene vergadering te Hoorn. Uit het jaarverslag bleek, dat bij den Bond 29 ver eenigingen zijn aangesloten met totaal 560 leden vee houders, benevens nog 80 leden. Gedurende de lactatie-periode 19141915 zullen van de aangesloten vereenigingen volledige melksta- ten worden opgemaakt van 3874 stuks vee, benevens van 1124, die ook nog in de controle waren opgeno men, doch waarvan de melkstaten werden afgebroken. Op 31 December 1914 waren totaal 2105 dieren in geschreven in de fokregisters. Voor monstememen en melkonderzoek werd betaald 9644,83, dit is per volledige staat 2.67. In totaal werd in 27 vereenigingen voor 3613 volle dige melkstaten uitgegeven 12537,11. Met inbegrip der subsidies bedroegen de keuringskosten 2430,20, zoodat de totaal-uitgaaf voor de 3613 melklijsten be draagt 14967,31. Ondanks de ongunstige tijdsomstandigheden was 1914 een goed jaar. De rekening wijst aan een saldo van 181,21. Uit het verslag van de commissie voor den coöpera tieven aankoop blijkt, dat thans 34 benoodigdheden in voorraad zijn. Het aantal uitgevoerde bestellingen be draagt 164 tot een bedrag van 640,15%. De winst bedroeg 39,16, waardoor het reservefonds steeg tot 546,47%. In de vacature W. T. Jongejans (Assendelft) werd tot bestuurslid gekozen de heer T. J. Jongejans (As sendelft). Uitvoerige besprekingen werden gevoerd over het rapport van het onderzoek betreffende de vraag of het bepalen van het soortelijk gewicht der melk bij de rundvee-fokvereenigingen kan worden gemist. Het bestuur vroeg daarin machtiging om de Pro vinciale Commissie te verzoeken, de verplichting tot het onderzoek van de vetvrije droge stof op te heffen en voortaan het berekend vet te doen bepalen door het gevonden vethalte te vermenigvuldigen met den fac tor, die volgens het onderzoek bij ieder gehalte past. Het bestuursvoorstel werd ten slotte verworpen met 13 tegen 12 stemmen. Aan de orde kwam het voorstel-Winkel om de zwar te vlekjes bij de beoordeeling van het rundvee slechts te beschouwen als een schoonheidsgebrek en de dieren evengoed in te schrijven. Na uitgebreide discussies werd besloten het onder zoek van de Prov. Commissie af te wachten. Hierna werd de vergadering gesloten. FRIESCH VEE NAAR ENGELAND. In het debat in het Engelsche Hoogerhuis over den jongsten invoer van vee uit Friesland, verklaarde de Minister van Landbouw, de heer Lucas, dat dit fokvee spoedig kan worden verwacht, een kwestie die van het hoogste belang was. Het Britsche Holsteinvee had geleden onder het ver- x>d van invoer en door de nadeelen van het gemis van versch fokvee. De regeering stond dien invoer onder zeer strenge voorwaarden toe. De Minister wees op het voordeel te doen te hebben met Nederland, waar het regeeringstoezicht buitenge woon doeltreffend en streng was. Engeland was daardoor in beter conditie, dan wan neer het had te doen met andere landen, waar de waak zaamheid niet zoo volkomen was. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert 1 Februari is 1 geval van mond- en klauw zeer waargenomen te Kampen op 2 Februari; het voorlaatste geval werd geconstateerd op 25 Januari. Met uitzondering van Zuid-Holland is de toestand in alle provincies gunstig. UIT HEER-HUGOWAARD. In het lokaal van den heer Pijper werd de voorjaars vergadering gehouden der afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering. Van den Voorzitter den hr. J. Met was een schrijven ingekomen van verhindering, doch tevens meldend, dat hij zich, wegens drukke be zigheden genoopt gevoelde te bedanken als Voorzitter, wat ten zeerste werd betreurd. De leiding der vergade ring werd nu opgedragen aan den heer M. Krap. ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1