DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van liet westelijk oorlogsterrein. Van bat otói oorlogsterrsïn. O o r 1 o VRIJDAG 12 FEBRUARI No. 35 Honderd en zeventiende jaargang 1915 AbouPüiestspriis per 3 maanden (0.80, fr. p. post f1.Advertentieprijs 10 ct p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brieven fr. N. V. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERMs. COSTER ZOON, Yoordam C9. Telefoonnr. ENGELAND. DUITSCHLAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 12 Februari. Nu ook de gemeente Bergen in verband met de aanwezigheid van een intemeerings-dépöt in staat van beleg is verklaard, willen we heden allereerst het een en ander mededeelen over de beteekenis hiervan. Het voornaamste gevolg van het verklaren van een gemeente in staat van beleg is, dat de burgerlijke over heden aan de militaire ondergeschikt worden en dat de grondwettelijke bevoegdheden van het burgerlijk gezag ten opzichte van de openbare orde en de politie geheel of ten deele op het militaire gezag overgaan. De burgerlijke besturen en de daarbij in dienst zijn de ambtenaren zijn verplicht te gehoorzamen aan de bevelen van het militair gezag, gegeven overeen komstig de door de Kroon vastgestelde instructiën, welke zoo mogelijk openbaar gemaakt worden. De toegang tot het verkeer binnen en het verlaten van het in staat van beleg verklaarde grondgebied kan door het militair gezag geregeld worden overeenkom stig de eischen der algemeene veiligheid. Dit is ook be voegd aan personen, die voor de rust of veiligheid ge vaarlijk zijn, het verblijf te ontzeggen en hen te verwij deren, of, indien de mogelijkheid daartoe niet bestaat, hen in bewaring te stellen. Aan niet-militairen, die voor de verdediging nuttig werkzaam kunnen zijn, kan het militair gezag verbie den het in staat van beleg verklaarde grondgebied te verlaten en hen daarin verhinderen, het wegvoeren van paarden, vee, wagens, vaartuigen, levensmiddelen en andere voorwerpen bevelen, bewerkstelligen of belet ten. Als het belang der defensie het noodig maakt, is het ook bevoegd niet-militairen op te roepen om deel uit te maken van de militaire macht en als zoodanig hulp en medewerking te verleenen, hetzij tot bewaring der rust of tot deelneming aan de werkdadige verdedi ging, hetzij tot het verrichten van die militaire werk zaamheden, welke door hen kunnen geschieden. In dat geval zijn zij aan de militaire rechtsmacht onderwor pen. Het militair gezag is voorts bevoegd beperkende be palingen vast te stellen omtrent het drukken, uitgeven, verspreiden, aanplakken of in den handel brengen van geschriften of teekeningen, of dit geheel te verbieden. Openbare vergaderingen van bijzondere personen, godsdienstoefeningen (met uitzondering van openba re), openbare bijeenkomsten of optochten mogen zon der schriftelijke vergunning van het militair gezag niet worden gehouden. Dit geldt mede ten aanzien van bij eenkomsten om zich in den wapenhandel te oefenen. Op vordering van het militair gezag gaat elke ver gadering, bijeenkomst of optocht terstond uiteen. Het militair gezag verkrijgt de beschikking over de inrichtingen der posterij, telegraphie en telephonie en i3 bevoegd, de wettelijke bepalingen omtrent den post-, telegraaf- of telephoondienst te wijzigen. Het is mede gerechtigd tot het in beslag nemen en openen van elk stuk, aan de post of andere instellingen van vervoer of aan de telegraaf toevertrouwd! en tot het kennis nemen van den inhoud. Ook is het militair gezag nog bevoegd de wettelijke bepalingen op het dragen van wapenen, zoowel als die op de uitoefening der jacht, zoodanig te wijzigen, als in het belang der openbare veiligheid noodig wordt geacht en te bevelen, dat de inwoners de in hun bezit zijnde wapenen en ammunitie op daartoe aan te wijzen plaatsen inleveren. Wordt een en ander niet te ruggegeven in den toestand, waarin het bij de inleve ring verkeerde, dan wordt schadeloosstelling ver leend. Is het noodzakelijk, dan is het militair gezag ook bevoegd, met afwijking van de daaromtrent bestaande wettelijke bepalingen, voorschriften te geven omtrent het begraven van lijken. Wij hebben hierboven de voornaamste bevoegdhe den van het militaire gezag in een in staat van beleg verklaarde gemeente vermeld. De meeste maatregelen kunnen genomen worden, maar behoeven het geens zins. Wanneer men ons heden uit den Haag meldt, dat het in staat van beleg verklaren van eenige deelen des lands, ten doel heeft, beter in die streken de orde te kunnen handhaven, dan beteekent dit geenszins, dat er in Bergen wanorde heerscht, dat er onlusten plaats hebben wij weten wel beter. Voor Bergen heeft de afkondiging van den staat van beleg geen an dere beteekenis, dan dat, in verband met het feit, dat er een intemeerings-dépöt is gevestigd, dat de geïn terneerden zich wel eens niet aan de voorgeschreven orde kunnen houden, dat zij bijv. pogen te ontvluchten, het noodig is, dat het militaire gezag bevoegdheden bezit, opdat het eventueel onmiddellijk kan ingrijpen. Wij wijzen er bijv. op, dat de onschendbaarheid der woning in de grondwet gewaarborgd 's. Maar thans k a n te Bergen iedere militair, mits voorzien van een schriftelijke last van den militairen gezaghebber, de woning der ingezetenen tegen hun wil binnentreden, hetgeen zal kunnen geschieden, indien er een sterk vermoeden is dat een ontvluchte geïnterneerde zich daarin bevindt, of dat er aanwijzingen worden gevon den Om de zelfde reden kunnen brieven worden on derschept en geopend door het militair gezag. Koffie huizen kunnen gesloten worden. Maar van die be voegdheden wordt onder de tegenwoordige omstan digheden natuurlijk geen gebruik gemaakt. Alleen weten de burgers van Bergen ten naasten bij waar zij aan toe zijn indien de omstandigheden het eens anders mochten maken. In de gemeenten, waar reeds eenigen tijd geleden de staat van beleg werd afgekondigd, on dervindt men daarvan tot dusverre dan ook zoo goed als geen hinder en komt de afkondiging voornamelijk hierop neer, dat voor het houden van alle openbare vergaderingen, bijeenkomsten en optochten vergunning noodig is van het militair gezag. Tenslotte willen we er nog even de aandacht op vestigen, dat te Groningen tegen iemand, die behulp zaam is geweest bij de ontvluchting van twee geïnter neerde Engelsche officieren, wegens het opzettelijk in gevaar brengen van de onzijdigheid van Nederland, geëischt is 8 maanden gevangenisstraf, Het belangrijkste oorlogsnieuws komt uit het Oos ten. Viel het dezer dagen reeds op, dat uit het uiterste Noorden, uit Oost-Pruisen, plotseling weer een nieuw Duitsch offensief werd gemeld, terwijl men in maanden niets gehoord had van belangrijke krijgsverrichtingen in die streek, verklaard werd ons dit hedenmorgen door een bericht uit Leuven, dat melding maakt van aanzienlijke troepenverplaatsingen van Vlaanderen naar het Oosten. En het Russische communiqué deelt heden mede, dat de Duitschers vier nieuwe legercorp sen hebben gevormd, gedeeltelijk uit-troepen, aan het Westelijk front onttrokken, gedeeltelijk uit nieuwe lichtingen en reserves, welke nieuwe corpsen in Oost- Pruisen tot het offensief zijn overgegaan. De Russen zijn onder dezen nieuwen druk bezweken. Eerst wordt gemeld, dat zij terugtrokken van de 'Masurische meren naar de grens, daarna „op het eigen grondgebied on der bescherming van de vestingen". Dit laatste kan niets anders beteekenen, dan dat de Russen hier een kilometer of vijftig teruggaan. Men heeft hier te doen met een „achterwaartsche concentratie" de staf wil verder achteruit een meer geconcentreerde opstelling innemen. Maar het klinkt met dat al weinig opwek kend voor de Russische lezers, die erop voorbereid worden, dat zij nu wel geruimen tijd een bitter beetje van de gebeurtenissen in dit gebied zullen vernemen. Te onaangenamer zal dit him treffen, nu veelzeggend wordt aangekondigd, dat men vermoedelijk aan den vooravond staat van een groote en langdurige opera tie, welke voorgoed een einde moet maken aan den strijd in Oost-Pruisen het klinkt weinig opwek kend! Intusschen is het nog niet duidelijk, wat de Duit schers met dit offensief op groote schaal beoogen. Voor afleiding ontneemt men aan een ander oorlogs- tooneel toch geen troepen. Het eenige, dat ons op het oogenblik waarschijnlijk voorkomt, is, dat, waar de Duitschers aan den Weichsel slechts zoo weinig resul taat hebben kunnen bereiken, zij thans een flankaanval in grooten stijl zijn begonnen. In de Karpathen wordt nog steeds door gevochten. Een denkbeeld van de hevigheid van den strijd geeft de Russische mededeeling, dat de Duitschers er na twee-en-twintig afgeslagen aanvallen er in slaagden met aanzienlijke strijdkrachten bij een geduchtigen stormaanval een hoogte bij Kozwefka te bezetten, doch weer in een verbitterd baponetgevecht teruggeworpen werden.. Men vocht hoog in het gebergte en om van de bezwaren daaraan verbonden een idee te krijgen, kan de medededeeling dienen, dat die bergen daar ge middeld van 2500 tot 3300 Eng. voeten hoog zijn. De meeste aanvallen hadden met de bajonet plaats. Langs de bergglooiingen lagen de lijken als bezaaid. Van ambulance-werk kon geen sprake zijn, daar honderden gewonden buiten de begaanbare wegen of paden, tegen en tusschen rotsblokken op de steile hellingen lagen. Voeg daarbij koude en voedselgebrek en ge kunt u voorstellen hoe het den strijders in het Karpathen-ge- bied te moede moet zijn. De Vereenigde Staten hebben nota's gezonden naar Groot-Brittanje en Duitschland, beide in vriendschap- pelijken toon gesteld en niet het karakter van een pro test dragend. De regeeringen der drie Noordsche staten zullen op nieuw samenkomen, ditmaal niet te Malmo, maar te Stockholm. De lading der „Wilhelmina", graan uit Amerika, be stemd voor Duitschland, is in de haven Falmouth door de Britsche autoriteiten in beslag genomen. Een Prijsgerecht zal te beslissen hebben of dit terecht of ten onrechte geschied is. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Asquith onder luide toejuichingen aangekondigd, dat weldra nog strengere maatregelen tegen den Duitschen handel zullen worden genomen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldt: In Champagne: Een aanval der Duitschers op de onlangs door ons genomen bosschen ten noorden van Mesnil-les-Hurlus werd afgeslagen. In Argonne: Het gevedit rondom het Marie The- rèse-werk was zeer hevig. Volgens de jongste berich ten was de Duitsche strijdmacht ongeveer een brigade, Wij behielden al onze versterkingen. De vijand leed belangrijke verliezen, ook de onze waren ernstig, In de Vogezen: dikke mist en zware sneeuwval. Het infanterie gevecht te La Fontenelle in de streek van Ban-de-Sapt, waarvan gisteren sprake was, had plaats gedurende een buitengewoon donkeren nacht. De Duitsche troepen bestonden uit minstens twee batal jons. Wij moesten eenig terrein afstaan, herwonnen dit gisteren echter bijna geheel door een reeks tegen aanvallen. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren Een aanval in de Argonne leverde ons terreinwinst op. De vijand verloor zes officieren, 307 man, twee mitrail leurs en zes kleine stukken geschut. Ook in het midden van de zuidelijke Vogezen be haalden wij eenige kleine plaatselijke voordeden. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd gisteren te Weenen bekend gemaakt: In Russisch-Polen en West-Galicië is, behoudens eenige artillerie-gevechten, niets bijzonders voorgeval len. Aan het Karpathen-front zijn in den sector ten wes ten van den Uszok-pas aanvallen der Russen met ster ke verliezen aan de zijde van den vijand afgeslagen. In het Woud-gebergte en in de Boekowina zijn wij wederom vooruit gegaan. Eenige honderden gevangenen en machine-geweren zijn binnengebracht. Het Duitsche legerbericht meldde gisteren: De strijd aan de Oost-Pruisische grens werd ook gisteren met bevredigenden uitslag voor ons voortgezet, niet tegenstaande de vele sneeuw de bewegingen van onze troepen belemmerden. Het resultaat van de ontmoeting met den vijand kan nog niet overzien worden. Op het Poolsche oorlogtooneel op den rechteroever van de Weichsel leverde een aanval ten noorden van Sierpe, waardoor de vijand werd teruggeworpen, eeni ge honderden gevangenen in onzen handen. Op den linker Weichseloever is niets bijzonders voor gevallen. UIT HET LAGERHUIS. Minister-president Asquith deelde gisteren in het Lagerhuis mede, dat de regeering strenger maatregelen overweegt tegen den Duitschen handel met het oog op de verregaande schending van de oorlogsgebruiken door den vijand. Hij hoopte spoedig mede te deelen, welke deze maatregelen zullen zijn. De afgevaardigde Jowett vroeg of de Britsche regee ring met het oog op de ontzaglijke verliezen aan men- schenlevens publiek zou willen mededeelen op welken grondslag Groot-Brittannië en de geallieerden bereid zijn de vredesvoorwaarden te bespreken. Minister Grey antwoordde daarop, dat de jongste uitlatingen van Duitschland geen aanleiding geven om te veronderstellen, dat het doel, dat de heer Jowett be oogt, bevorderd zou worden d'oor aanneming van zijn voorstel. De eerste-minister verklaarde, dat ongeveer 60 pro cent van de Engelsche gewonden hersteld zijn en we der geschikt voor den dienst. Verder deelde hij in den loop eener discussie over de prijzen der goederen mede, dat hij niet van plan was een maximum-prijs vast te stellen, hetgeen Duitschland reeds heeft gedaan met noodlottige gevol gen, of de voorraden tarwe op te koopen. Hij voorspelde een daling der prijzen en vermeerde ring van den tarwe-voorraad in de naaste toekomst en eveneens een verlaging van den suikerprijs. De afgevaardigde Beresford' vroeg of de gevangen genomen Duitschers, die uit de lucht of uit de zee een aanval hebben gedaan, in het vervolg als zeeroovers behandeld en opgehangen zullen worden, als bewezen is, dat zij zich schuldig hebben gemaakt aan moord op vrouwen en kinderen. De heer Asquith kon daarop geen bepaald antwoord geven. Ieder dergelijk geval moet op zich zelf beoor deeld worden. UITWISSELING VAN KRIJGSGEVANGENEN. Uit Berlijn wordt officieel gemeld: Van 12 Februari af zullen de krijgsgevangen Franschen, die tegen zwaargewonden worden uitgewisseld, in Gonstanz wor den vereenigd, voor de latere opzending. De datum, waarop deze uitwisseling zal plaats heb ben, is helaas nog niet vastgesteld, daar de Fransche regeering nog steeds geen bepaald antwoord gaf. De voor uitwisseling in aanmerking komende Engel- schen zullen tegen 14 Februari te Lingen (bij de Ne- derlandsche grens) resp. te Luik vereenigd worden. Als datum voor de uitwisseling door bemiddeling van Nederland is aan de Engelsche regeering 15 of 16 Februari voorgesteld. KORTE BERICHTEN. De ,J)acia" is gisteren uit Norfolk vertrokken. De autoriteiten te Falmouth hebben beslag ge legd op de lading van de Wilhelmina Naar de N. R. Crt. meldt, wist de kapitein van het schip niets van de inbeslagneming der voornaamste voedingsmiddelen in Duitschland door de regeering. Twee Duitsche „Taube" -vliegtoestellen vlogen gisteren over Belfort en werden hevig beschoten. Het eene wierp twee bommen, waardoor materieele schade werd aangericht. Beide werden op (de vlucht ge jaagd. De Duitsch-Pool pater Ledokowsky is gekozen tot generaal der Jezuïeten. Volgens Svenska Dagbladet zal de confe rentie der regeeringen van de drie Noordsche Staten over den nieuwen toestand ter zee zeer binnenkort in Stockholm|wordenrgehouden. Het personen- en goederenverkeer op de B'e I- gische spoorwegen is zoodanig ontwikkeld, dat op alle hoofdlijnen dagelijks verscheidene per sonen- en goederentreinen loopen. Het Duitsche ijzeren kruis tweede klasse aan het zwarte lint is tot nü top aan 38 verpleeg sters verleend, die zich op het oorlogstooneel bij de verpleging van zieken en gewonden hebben onder scheiden door daden van moed. Voor v e r d i e p i n g van de Duitsche haven Emden, is dit jaar nog een som van f 180.000 toegestaan, voor reserves der zeesluis c.a. aldaar, f 360.000 en voor verbetering van het vaarwater bh Borkum f 245.000, meldt de N. R. Ct. - De Duitsche Keizer heeft een bezoek ge bracht aan het Oostelijk front en te Lowicz een toespraak tot de troepen gehouden. -De Pruisische inkomstenbelasting over 1914 heeft 265 millioen gulden opgebracht, d. i. 22 millioen meer dan het jaar te voren, de aanvullings belasting 42 millioen, d. i. 4 millioen meer dan het vorig jaar. Het definitieve antwoord van Engeland op de Amerikaansche nota van 28 December inzake de contrabande is gisteren verzonden. De Fransche minister Justitie heeft een wets ontwerp ingediend om het mogelijk te maken dat soldaten aan het front met den handschoen trouwen. De broodverdeeling wordt nu in alle groote steden van Duitschland geregeld. Er worden acht millioen broodkaarten voor Berlijn ge maakt. Elke kaart geeft recht op 2 kilogram brood en is slechts geldig voor de week van uitgifte. STAAT VAN OORLOG EN VAN BELEG. Bij Kon. Besluit d.d. gisteren zijn in staat van beleg verklaard de Provincie Zeeland, voor zoover deze niet reeds in staat van beleg verkeert; in de provincie Noord-Hol land de gemeente Bergen het gebied behoorende tot de Stelling van Den Helder, voor zoover dit niet reeds in staat van beleg verkeert; en in staat van oor log: het gebied behoorende tot de Stelling van 't Hol- landsch Diep en het Volkerak, voor zoover dit niet reeds in staat van oorlog verkeert. VERGOEDING WEGENS MOBILISATIE. Het Kamerlid de heer Bogaardt, heeft aan de re geering de volgende vragen gesteld: lo. Door de in kwartier zijnde af deelingen van het veldleger wordt van de inkwartieringsgelden afgetrok ken voor verlofsdagen van officieren en minderen, of schoon de kwartieren niet ontruimd worden gedurende de verloven en ter beschikking moeten blijven van de verlofgangers. Acht de minister van oorlog het niet billijk, dat hier in spoedig verandering wordt gebracht, althans de bil lijkheid wordt betracht ten aanzien van kleine kwar tiergevers en van hotel- en pensionhouders? 2o. Den dorpen met artillerie- en ca va 1 eriebezetting staan groote onkosten te wachten wegens het stukrijden der wegen en het herscheppen van niet-kunstwegen en pleinen in modderpoelen. Acht de minister van oorlog het niet billijk, en kan hij ten deze niet eenige toezegging doen, om aan de kleine, minder financieel krachtige gemeenten, voor het herstel der wegen en pleinen eenige vergoeding toe te kennen? De minister van oorlog gaf de volgende antwoorden Vraag 1Er bestaat voor de kwartiergevers geener lei verplichting om het vrijgekomen kwartier van een verlofganger beschikbaar te houden. De minister kan niet als eisch van billijkheid erkennen, dat betaald wordt voor hetgeen niet genoten is. Dat echter de belangen van den kwartiergever door hem niet voorbijgezien worden, moge blijken uit de in afschrift hiernevens gevoegde beschikking van 13 Jan. 1915, waarbij een regeling is getroffen welke, gelet op de bestaande voorschriften, zoo gunstig mogelijk mag heeten. (In die beschikking wordt o.a. bepaald, dat geen ver goeding wordt gegeven voor den dag van vertrek en de volgende dagen van afwezigheid, wel voor den dag van terugkomst. Vallen vertrek en terugkomst op den- zelfden dag, dan wordt de vergoeding gegeven). Vraag 2. Een druk gebruik van vele wegen is in de gegeven omstandigheden niet te vermijden. Iets onrechtsmatigs is daarin niet gelegen en waar in den lande door talloos vele natuurlijke en rechtsper sonen tengevolge van de huidige omstandigheden meer of minder schade wordt geleden, welke door den Staat niet wordt vergoed, zou het niet billijk zijn voor de hierbedoelde gemeenten uitzondering te maken. EEN BELGISCH DORP. en tooing7 is bijzonder goed gekozen, het ligt hoog en droog, geheel is omringd door dennebosschen. Karrevrachten goederen zijn reeds naar de magazijnen gevoerd, zoo dat deze gevuld zijn met kleeren, schoenen, beddegoed, zelfs kinderwagens, wiegen en speelgoed. Een 40-tal baraken, eetzalen, keukens, ziekenhuis enz. zijn klaar, het zijn alle gebouwen van 50 M. lengte en 14 M. breedte. Nu is men begonnen met de kerk en pastorie, ook moeten nog scholen gebouwd wor den. Als commandant van het dorp is benoemd de hoofd officier Wilhelm, burgemeester, dokter, onderwijzers, controleurs enz. zijn reeds aangesteld. Een pastoor met vier kapelaans zullen de geestelijke zorg op zich nemen. Het heele dorp zal electrisch verlicht worden. A.s. Maandag zullen de eerste vluchtelingen, een 300-tal het kamp betrekken, dat voor 10,000 personen wordt ingericht. 1 BELGISCHE VLUCHTELINGEN. De burgemeester en twee gemeenteraadsleden van Sluis zijn, meldt de N. Rott. CrCt., in Den Haag ter audiëntie geweest om de intrekking te verzoeken van ALRMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1