DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. o O o x- 1 o> £5*. Van liet westelijk oorlogsterrein, Van liet oosteliik oorlogsterrein, Honderd en zeventiende jaargang. Hoofd dier School, - 1915 MAANDAG 15 FEBRUARI Ter zee. No. 37 Oft nummer bestaat uit 2 bladen. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en "ce^tdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. ENGELAND. FRANKRIJK. MILITIE en LANDWEER. DUITSCHLAm TARIA. ALKMAAR, 15 Februari. Geschrijf en gewrijf over de houding der neutralen in verband met het optreden of voorgenomen optreden van Duitschland en Engeland ter zee vult de bladen. Amerika heeft een nota gezonden naar beide oorlog voerende mogendhenen, waarvan Reuter's uittreksel inderdaad partijdig is gebleken, Italië zal naar verluidt zich eveneens met een dergelijke nota als Ameriita tot Duitschland wenden, maar dit klinkt wei nig waarschijnlijk, omdat Duitschland en Italië toch nog altijd bondgenooten zijn en de tusschen dezen ge bruikelijke weg een andere is. Onze regeering moet overwegen, of zij niet gezamenlijk met de drie Noord- sche een stap zal doen. Inmidaela is over 4 dagen de fatale datum genaderd, waarop de handelskrijg in zijn nieuwen vorm een aan vang kan nemen. Het zal dan spoedig blijken of ook de oorlog op het papier zal worden voortgezet en wat daaruit kan voortkomen. Tot zoolang heeft het weinig zin, uitvoerig stil te staan bij hetgeen de bladen in de verschillende landen daarover schrijven. Maar nu we den volledigen tekst der Amerikaansche nota's aan de Duitsche en Britsche regeeringen bezitten, moeten we er even de aandacht op vestigen, dat de eerste, schoon beslist, zeer hoffelijk is en herhaaldelijk de woorden „very respect fully" be vat en de tweede zich over den raad der Engelsche re- geering aan de koopvaardij om maar neutrale vlaggen te hijschen, zeer duidelijk uitlaat. De Fransche vliegers hebben van Duinkerken uit een raid naar Ostende en Zeebrugge ondernomen. Volgens een officieele mededeeling weiden met succes bommen uitgeworpen, maar onderzeeërs hebben ook zij blijk baar niet getroffen. Het laatste Fransche communiqué geeft in één trek den stilstand van operaties over meer dan 100 K.M. aan, waar het zegt, dat tusschen de zee en de Maas geen infanterie-gevechten geleverd zijn. Maar het Duitsche communiqué spreekt van een terreinwinst van 900 M. ten zuiden van Yperen (bij St. Eloi) en het her winnen van dezer dagen verloren gegaan gebied bij Souain. Ten Noorden van Pont Mousson hebben de Duitschers den Franschen een plaats, Norroy, en een hoogte, afgenomen. De Franschen trachten het verlies terug te winnen en dit ligt voor de hand elke terreinwinst voor de Duitschers hier beteekent een stapje nader tot de zoo heet begeerde vesting Verdun. In de Lauch-vallei (Elzas) zijn voorpostengevechten begonnen, die blijkbaar een Duitsch offensief inleiden en volgens de Duitsche mededeeling alreeds geleid hebben tot het behalen van voordeelen (Sengem in het Lauch-dal genomen en de Rensbach vrijwillig door de Franschen ontruimd). De Duitsche leger-aanvoering is er thana op uit Duitschland en Oostenrijk van vijanden te zuiveren, omdat, wat de komende maanden ook mogen brengeri, het bij het sluiten van den vrede, altijd voordeelig is, wanneer men geen indringer op zijn grondgebied heeft of wel het bezette gebied zoo gering mogelijk is. In Oost-Pruisen is dit streven goed gelukt. De Rus sische communiqué-schrijver verklaart, dat de Russi sche troepen tengevolge van den druk van sterke Duit sche strijdmachten naar de bevestigde Njemen-linie moeten terugtrekken. Uit het Duitsche communiqué blijkt, dat de Duitsche troepen snel vooruit rukken, zoodat dus de vervolging scherp kan zijn. Over de gebeurtenissen ter zee in het half jaar van oorlog schrijft de marine-deskundige van het „Tage- blatt" opmerkelijk objectief. Hij zegt, dat de Duitsche vloot nog een taak wacht, welke reusachtig, bijna on vervulbaar is. Te spreken van „lafheid der Engel- schen' late men aan onmondigen over, aldus de kapi tein ter zee Persius. De tactiek der Britsche vloot, om zich zelf, zoo veel mogelijk te sparen, zich bijna onaf gebroken in de havens te verbergen, is volkomen ge- lechtvaardigd, zij het dan ook volgens de algemeen geldende meening moeielijk te begrijpen. De meer dan dubbel zoo sterke macht viel toch van ouds de zwak ste aan, terwijl de laatste verdedigend optrad. Thans zijn de rollen een weinig verwisseld. En de Duit schers? Zouden die met hun in aantal geringere strijd krachten dadelijk in de eerste maanden aansturen op den bcslissenden slag Dat zooiets misdadige dwaas heid ware geweest, daarvan wordt zich nu langza merhand ook de „quasi-strateeg in „burger" bewust. De leiding der Duitsche vloot heeft een middenweg ge volgd, heeft op den al te grooten lust tot aanvallen der admiraals commandanten een. klein dompertje we ten ti. plaatsen, zonder echter ook den offensieven geest in de geboorte te verstikken. Welke winst zou het ge bracht hebben, wanneer de Duitsche volle-zee-vloot dadelijk op de Britsche overmacht losgetrokken was? Volgens menschelijke berekening bedreigde haar alge- heele verplettering, terwijl de Britsche vloot wel sterk verzwakt maar niet vernietigd zou worden. Dan had. Engeland getriumfeerd, de Duitsche havens en kusten waren aan een bombardement prijs gegeven, de Duit sche marinewerven waren vernield en de „Union Jack" had de zeeën 'beheerscht, wat thans, zonder beperking, geen Engelschman durft beweren. Wie met ongeduld wacht, zai zijn begeerte, om van „den grooten zeeslag" te hooren, nog verder moeten beteugelen. Nog verder totdat de middelen van de guerilla, voornamelijk de onderzeeërs, de baan vrij ge maakt hebben, d. w. z. groote gevechtseenheden van Engeland vernietigden, om de Duitsche minderheid in aantal wat geringer te maken en aldus kansen aan de slagschepen in den beslissenden slag te geven. Wat volbracht, aldus gaat de schrijver voort, de En gelsche marine? Het zou zelfbedrog zijn, indien men niet zou willen toegeven, dat de Britsche vloot hare plichten in hoofdzaak vervuld heeft. Zij beschermde in het algemeen de eigen handelsscheepvaart en die der verbondenen, verdreef de Duitsche van de zeeën Zij gaf den troepen- en anderen transporten een veilig geleide. Maar zonder zelfverheffing, zegt de schrijver, een lust om aan te vallen, zooals de Duitsche vloot heeft getoond, viel bij de Engelsche zeer zelden waar te nemen. En de leiding der eskaders en schepen en de geschooldheid der bemanningen rechtvaardigden tot dusverre niet den roep, waarin de Britsche vloot zich sinds eeuwen algemeen verheugt. De schrijver haalt de verschillende gevechten aan, om dit toe te lichten en gaat dan voort: Uit het boven staande mogen, wel te verstaan, geen generaliseerende conclusies getrokken worden, vooral niet voor de toe komst. Alleen wat geschied is, wordt beoordeeld. Maar het zai ook den leek duidelijk geworden zijn, dat de macht der Engelsche vloot te breken, niet als uit gesloten moet worden beschouwd. De gevechten tus schen de grootere schepen zijn geschikt, al werd som tijds door de droefenis over de verliezen de vreugde getemperd, om het vertrouwen op de gevechtsvaarde der slagschepen en hun bemanningen te versterken. Wij verwachten, zoo eindigt de schrijver, dat de of fensieve geest, dien onze marine tot dusverre bewees, ook boven alle haar toekomstige daden als leidende ster zal staan, dat het in het bijzonder onzen onderzee ërs nu gelukt, zoo groote successen in den handels oorlog te behalen, dat de zeeheerschappij van Groot- Brittanje, verminderd met de vrijheid van het gebruik van zeekanalen, in de eerstvolgende zes maanden door onze slagvloot kan worden geschokt Men begint in Petrograd— St. Petersburg het optreden van Japan in en tegenover China bedenkelijk te vinden. De Engelsche pers houdt zich van den dom me, maar de Russische geeft te verstaan, dat Japan be zig is in China het Engelsche spelletje van „Egypti- seering" na te doen. Het spreekt wel van zelf, dat Rusland en Engeland voorzichtig zullen zijn met Japan. En de Fransche bladen, die zoo gaarne een half millioen Japanners op het Westelijk oorlogstooneel zagen verschijnen, ten einde in één slag de krijgskans te doen keeren, zullen vermoedelijk niet slechts te vergeefs op deze hulp aan dringen Engeland, dat de beurs heeft en dus ook de meeste zeggingsschap bezit, heeft er tot dusverre niet van willen weten maar ook zal er wel niets komen van het voorstel, om de Japanners naast de Russen op het Oostelijk oorlogstooneel te doen vechten, Haar Rusland hierin geen trek zal hebben. Tenslotte zij curiositeitshalve vermeld, dat we heden van het Belgische blad „l'Etoile beige", de nummers kregen van18 en 1 9Augustus 1914. Men zegt wel eens, wat in een goed vat is verzuurd nietl In Lotharingen werd e enaanval gedaan op onze vooigeschoven posten ten noordoosten van Pont-è- iMousson. De afloop is nog niet bekend. In den Elzas ging de vijand tot het offensief over door de vallei van de Lauche. Twee colonnes betrok ken op langs de oevers van het noorden naar het zui den. Toen berichten omtrent dien opmarsch waren ontvangen, werd deze verhinderd door onze patrouilles van skiioopers. Zij zijn thans in contact op onze meest voorgeschoven linie. In de Vogezen woedt een hevige sneeuwstorm. WESTELIJK. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag luidt: In België: Nieuwpoort-Bais, onze loopgraven in de duinen en de stad Yperen werden gebombardeerd. On ze artilerie heeft de vijandelijke batterijen beschoten. Van de Leie tot de AisneEen vijandelijk detache ment, dat poogde op te rukken in de richting van onze loopgraven bij Noulette, werd door het vuur van onze infanterie tot staan gebracht. De s i In Ghamp. igne: i. Ons vuhi' c de resultaten op stad Reims is opnieuw bescho ten. Ons vu hi' op de Duitsche loopgraven scheen goe ie leveren. Het Duitsche groote Hoofdkwartier meldde gisteren Ten N. O. van Pont-a-Mousson werd het liet plaats je Norray en de westelijk van dit plaatsje gelegen hoogte 365 aan de Franschen ontnomen. Twee officieren en 150 man werden laarbij gevan gen genomen. In de Vogezen werden de plaatsjes Hilsen en Obe- zengem bestormd, waarbij 135 gevangenen in onze handen vielen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd gisteren door het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld: Aan de Oost-Pruisische grens en in het gebied ooste lijk daarvan hebben onze operaties het verwachte re sultaat. In Polen, recht van den Weichsel, gingen onze troe pen vooruit in de richting van Racionz. In Polen links van dq Weichsel is de toestand on veranderd. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: De toestand in Russisch-Polen en West-Galicië is niet ver anderd. Een deel van ons gevechtsfront in den Doekla- sector, dat tot dusverre had blootgestaan aan hevige aanvallen der Russen, ging zelf tot den aanval over, verdreef den vijand, en wel de Siberische troepen, van twee beheerscbende hoogten en bestormde een plaats bij Vizkoez. Een aanval der bondgenooten in de Midden-Woud- Karpathen had eveneens succes. Ook hier werd op den vijand een hoogte, om welke lang gestreden werd ver overd. In de gevecht envan gisteren werden weder 970 ;evangenen gemaakt. Zuidoost-Galicië en de Boekowina zijn gevechten met voor ons guntigen afloop geleverd. De ten zuidwesten van Nadwoma tot dekking van de stad gelegerde vijand werd achteruit geslagen. De hoogten ten noorden van Delatyn (ten zuiden van Nad woma) werden veroverd, waarbij een groot aantal krijgsgevangenen werd gemaakt. GEVAARLIJKE WATEREN IN HET NOORDEN. De Deensche admiraliteit heeft bericht gekregen, dat de Duitsche admiraliteit voorloopig heeft verboden het bevaren der wateren aan de westkust vas Sleeswijk Holstein door visschers- en andere vaartuigen van vreemde nationaliteit. Ook om de nabij liggende eilan den mag niet gevaren worden. Men meent hieruit de gevolgtrekking te moeten maken, dat de Duitschers voornemens zijn mijnen te leggen in die wateren. DE VLIEGTUIG-ARMADA. Men schrijft uit Folkestone: Het geheele land is vol van den grooten vliegtocht op 11 Februari waar over ook de Engelsche admiraliteit een bericht heeft ge publiceerd. Niet minder dan 34 aeroplanes vertrokken dien avond uit Dover, naar Zeebrugge en Ostende. Een ervan viel bij het Zuydecoate Kanaal in dé zee, maar werd opgevischt en naar Duinkerken gebracht, doch dat was ook 't eenige ongeluk van deze inderdaad schitterende onderneming, die zonder wederga is in de annalen der vliegers. Het uitvliegen boven Dover maakte een ontzaglijke indruk. Ze gingen een voor een op en volgden elkaar met zeer korte tusschen- poozen. Heel Dover liep uit en ook hier in Folkestone, waar het bericht spoedig bekend was, trachtte iedereen aan de haven nog iets van de vertrekkenden te zien. Het was alsof een vlucht wilde duiven opging en zeewaarts vloog. Aan de Belgische kusten moeten de koene vliegers geweldig met dikke' sneeuwwolken heb ben te kampen gehad, alle uitzicht werd belemmerd. De tocht van die 34 vliegers betrekkelijk dich bij elkaar was toen levensgevaarlijk. Bovendien werden ze daar ontvangen door een aanhoudend en zeer zwaar geweer- en kanonvuur, zoo hevig dat 't dit geluid moet geweest zijn dat gehoord werd in Zeeland. Twee vliegtuigen werden even getroffen maar de inzittenden bleven on gedeerd. De vliegers behoorden allen tot dé marine en ston den onder bevel van commandant Samson, geholpen door de officieren-aviateurs Longmore, Porte, Court ney, Graham White en Rathbome, allen voor geen kleintje vervaard en waarvan eenigen, o. a. Graham White, een wereldreputatie hebben' op 't gebied der vliegkunst. Het resultaat door deze groote vlieg- „vloot" behaald, was natuurlijk beschadiging en in zooverre heeft zij wel succes gehad. EEN HELDHAFTIG JOURNALIST GEDOOD. Een zoon van den welbekenden Franschen schrijver Paul Leroy-Beaulieu, Pierre Leroy Beaulieu, is, naar hans bekend werd, gevallen op het Duitscre front als reserve-kapitein der artillerie. Hij was daar voor het „Journal des Débats", bereikte den leeftijd van nog geen 44 jaar en heeft gedurende zijn leven vooral de De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbendendat de uit» keering der vergoedingen, loopende over bet tijdvak van 8 tot en met 15 Februari Ï915, zal geschieden ten Stadbnize op Dins dag 16 Februari a.s., voor zooveel de LAUD- WEER betreft, van 1011 nnr en voor zoo veel de MI 1.1X1 K aangaat van 1113 uur. Alkmaar, 13 Fehruari 1915. De Burgemeester voornoemd, G. RIPPING. Aan de Meisjesschool te ALKMAAR (vakken aq en t) wordt gevraagd een naast de hoofdakte in het bezit van twee of meer akten voor vreemde talenonder welke de akte Duitsch. Jaarwedde van f 1600—f 3000 (vier 3jaarl. verhoogingen van f 100) benevens bet genot van vrije woning (f 400). Sollicitanten gelieven hare stukken (adres op ze gel) in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 1 Maart a.s. aandacht getrokken door zijn beschrijvingen over zijn reizen in het Oosten, in Afrika en Amerikt en door zijn werken over Azië. Hij werd van het slagveld op genomen, doodelijk gewond, door een Duitsche am- bulanse. De Duitsche militaire dokter schreef aan rijn weduwe uit Anizy-le-Chauteau„Uw echtgenoot stierf als een held. Toen alle mannen van zijn batterij ge vallen waren, bediende hij zelf het kanon. Daarna ging hij met zijn revolver schieten, totdat hij een vijandelij ke kogel in zijn slaap kreeg. De wond was zoo groot, dat hij onmiddellijk bewusteloos moet geweest zijn. Hij werd, in bijzijn van Duitsche officieren, begraven met alle militaire eer en een katholieke priester zeide de gebeden bij het graf. Laat jnij aan u mijne bewon dering uitdrukken voor den moed van een tegenstan der, die tot zijn laatste zucht zoo heldhaftig voor zijn land vocht. Moge God u en uwe kinderen troosten. Dr. Geissler, hoofddokter van de 3e ambulance van het 3e legercorps." De overleden journalist was ook een neef van wij len den evenzeer goed bekenden economist Anatole Leroy-Beaulieu. DE OORLOGSGRAANMAATSCHAPPIJ. Volgens een verklaring der regeering is de „oor- logsgraanmaatschappij" de grootste graanhandel en meelzaak der wereld. Er moeten daarbij drie tot vier millioen ton graan, ter waarde van ongeveer 4% mil lioen gulden, op korten termijn gekocht worden; er moet onderhandeld worden met vijf millioen landbou wers; er moet geleverd en aanvaard worden volgens kwaliteit; het graan moet opgestapeld, geplombeerd, betaald, gemalen en naar de consumptieplaatsen ge bracht worden. Zooiets ware onmogelijk, zonder erva ren technische krachten en een kolossaal personeel van kooplieden, boekhouders, kassiers, expediteurs, enz. De oorlogsgraanmaatschappij heeft twee tot driedui zend commissionnairs in dienst. De rijksbeleeningskas, die de beleening bezorgt, heeft 1100 pandhouders in dienst genomen, en de maatschappij heeft 500 beamb ten in dienst. GOEDKOOP EN GEMAKKELIJK! Het Engelsche blad Truth vertelt van een Britech gewonde, wien een voet afgeschoten was en de men- schen aan het station, die hem omringden en beklaag den, geruststelden omtrent zijn gemoedtoestand: Troost heb ik niet noodig hoor! Nu heb ik 's-morgens nog maar één schoen te poetsen en ik heb met een kameraad die het andere been mist, afgesproken om samen te ioen, iedere maal als wij een paar schoenen noodig lebben. Ik ben dus beter af dan jullie 1 DE AMERIKAANSCHE GEZANT IN NEDERLAND EN LUXEMBURG. George Baterman, die Daily Chronicle correspon dent te Nieuw York, de Amerikaansche Duitsdie zee vaartkwestie besprekend, schrijft ook o. a. over het ont- Dr. van Dyke, die ook de Amerikaansche belangen van Luxemburg te behartigen heeft en zich beklaagt dat hij niet toestemmen kan dat er brieven, gesloten met het zegel der Vereenigde Staten, opgehouden wor den door eenige mogendheid der wereld op hun weg naar Luxemburg. KORTE* BERICHTEN. - Het Zweedsche militaire laboratorium te Djurs» garden, waar een groote hoeveelheid munitie opgesla gen lag, is in de lucht gevlogen. Zeven personen werden gedood, twee zwaar en twee licht gewond. Het Noorsche stoomschip „Frigga" is den 8en ebr. in de Noordzee op een mijn geloopen en gezon ken. De bemanning werd door een Engelscben trawler gered en naar Grimsby gebracht. Het soc- dem. „Gothaer Vollcsblatt" is wegens een beleedigend artikel voor den Duitsdien keizer voor den verderen duur van den oorlog verboden. yolgens een officieele mededeeling der Duitsche regeering mag geen graan meer gebruüit worden voor de bereidinc van spiritus, moutkoffie enz. LRMAARSCHE COÜRA i

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1