Van het westelijk oorlogsterreln. NEDERLAND. Telegrammen van lieden. Het moatvtrhrnlk van de Duitsdu? feierbitwwerij- en zal met ingang van heden on 50 pet van het gewo ne gebruik worden bepaald. Na 1 Maart verniindert dit gebruik tot 40 pet. Aan de Oostkust van Schotland doet de /uiring nu 40 h 50 het vat, d. i. viermaal den gewonen prijs. Levende visch is met 100 tot 150 pCt. afgesla gen. De „Lusltanla" is Zaterdag onder de En ge 1 s c h e vlag uit Liverpool vertrokken. De Tsaar van Rusland bezocht gisteren Jekaterinoslaf, ontving een groot aantal deputaties, die hem belangrijke sommen voor oorlogsdoeleinden ter hand stelden. Vijf inwoners van Bournemouth (Engel zijn onlangs tot flinke boeten veroordeeld om dat zij in hunne woningen 's avonds lichten had den laten branden, die van den zeekant zicht baar waren. De Pruisische minister van financiën heeft 28 tnillloen gulden beschikbaar gesteld voor steun der bewoners van de geteisterde streken in Oost-Pruisen. In verschillende steden van Groot-Brittannië zijn isteren vergaderingen gehouden van vak- onden, socialisten, coöperatieve en vrouwenver- eenigingen om te protesteeren tegen de duurte van de voedingsmiddelen en steenkool, en tegen het feit, dat de regeering niet ingrijpt. De kapitein van het Engelsche stoomschip Laërtes is wegens het heldhaftig gedrag der bemanning benoemd tot luitenant bij de marine reserve en is hem het „distinguished service cross" toegekend. Ieder der officieren kreeg een gouden horloge en elke matroos f 36. De vereeniging van Berlijnsche bierbrou werijen maakt bekend, dat van 17 Februari af de b i e r p r ij s 2 pfennig (ruim 1 cent) per liter fles- sehenbier zal worden verhoogd. In Berlijn overweegt men een verhooging der stedelijke belastingen tot 140 o/0. Het telegrafisch antwoord van Engeland aan de Amerikaanscne regeering op de Ameri- kaansche nota bestond uit 7000 woorden in cijferschrift, waarvoor 24 ambtenaren te Washington gedurende 2 uur noodig waren om die te ontcijferen. Een voorstel om gedurende den oorlog den verkoop van sterken drank in Zweden te verbieden, is in de Tweede Kamer van den Rijksdag aangenomen, maar in de Eerste Kamer met 10 stem men meerderheid verworpen. Bij het Oost-Friesehe reserve-regiment aan het Duitsche front bij Reims, is voor den bouw van den nieuwen kruiser Enden in twee dagentijds f 1500 bijeengebracht. GEÏNTERNEERDEN. De geestelijke verzorging van de in ons land geïn terneerde soldaten is al sedert verscheidene weken toe vertrouwd aan het Algemeen Comité tot ontwikkeling en ontspanning van de geïnterneerden in Nederland, gevestigd te Zwolle. Verscheidene cursussen, ook practische, zijn in de meeste kampementen door het comité voor de geïnter neerden georganiseerd» Lang niet allen hebben evenwel lust en begaafdheid om det -sussen te volgen. Knutselen is voor velen hoofdbezigh'. u. Maar nog blijven verscheidenen over. wien ze fs hiervoor de lust ontbreekt, opgesloten als ze zijn, en gevangenen als ze zich voelen. Naar bleek, doen velen van de geïnterneerde^ Belgen liefst Iconend werk, zij produceer en liefst iets, bij voorkeu.: een betaalden arbeid. Maar dit is hun moeilijk te verschaffen. Vooral bui ten de kampementen veroorzaakt men allicht concur rentie met Nederlandsche werklui. Maar is er geen werk te vinden, dat allen moet en zal begeesteren? allen met animo aan den arbeid doen gaan? Het comité is nu te rade gegaan en wil hen doen me dewerken aan den heropbouw van htm vaderland. België ligt grootendeels in puin; de woningen van de geïnterneerden, evengoed als van hun familie en vrienden, zijn verwoest Wat ook de politieke toestand van België in de toekomst zal wezen, economisch in den ruirusten zin moet er machtig veel hersteld. Laten de geïnterneerden alvast allerlei zaken (bal ken, planken, steenen, kasten, vlechtmatten enzgaan gerefdr-aVrn voor later gebruik,-dan werken zij voor zich zelf en hun familieleden, hun kennissen en vrien den. En mochten er onder zijn, die, om welke reden dan ook, niet naar het Belgenland wenschen terug te gaan, hun arbeid is niet verloren. Zij kunnen het verkoopen en overdoen aan die wel er heen gaan. Waf de kosten aangaat, het comité meent, dat ons land zich ni t onbetuigd zal laten. Maar de rijke Bel gen, die in het buitenland en hier vertoeven, moeten hier voorgaan; het is hun belang, en dat van hun ei gendommen. En het onzijdige land als Amerika, dat zooveel al deed voor Belgische vluchtelingen en de achtergeble venen in het land zelf, zal, meent het Zwolsche comité, voor deze ideale werkverschaffing duizenden zenden. Van verschillende zijden is al hulp geboden, die van velen zal noodig zijn. De secretaris, jhr. mr. J. J. E. van den Brandeler, zal gaarne aanbiedingen van steun in allerlei vorm, in ontvangst nemen. LANDSVERDEDIGING EN AANBESTEDING. Het Vrij-Liberaal orgaan „De Fakkel" schrijft: „Wij vernemen van betrouwbare zijde het volgende: In de tweede helft van 1912 werd door de Holl. IJze ren Spoorwegmaatschappij aanbesteed het maken van bruggen ten behoeve van het dbor haar aan te leggen tweede spoor op de lijn GorinchemGeldermalsen. Deze lijn loopt dwars door de inundatie-lijn Arkel Leerdam, in de onmiddellijke nabijheid van de forten, die den toegang tot de in geval van oorlog te inundee- ren terreinen moeten verdedigen. Voor den bouw werd onder meer ingeschreven door de firma Klönne te Dormund, tegen een zoo lagen prijs, dat naar ieders overtuiging daarop een groot be drag verloren moest worden. Ofschoon dus voor de hand lag, dat bijzondere omstandigheden haar zoo be- geerig moesten doen zijn het werk te krijgen, werd het haar, als verreweg de laagste inschrijfster, toegewezen. Half 1913 werd de arbeid aangevangen, en kort vóór den oorlog was hij voltooid Een jaar lang hebben Duitsche ingenieurs, werkmeesters en arbeiders, ver moedelijk al1 en reserve-officieren en -sergeants, bene vens toekomstige Duitsche soldaten, de gelegenheid gehad dat deel onzer defensie nauwkeurig te bestudee- ren, waartoe zij anders niet licht in staat zouden ge weest zijn. Wij maken van liet gebeurde geen verwijt aan de H. ij S. M. De schuld ervan ligt in de lichtzinnige on verschilligheid, steeds door een overgroot deel van ons volk getoond waar het onze landsverdediging en de mogelijkheid van oorlog betrof. Zal men in de toe komst voorzichtiger zijn? Zal een minister van oorlog deze dingen onmogelijk maken EEN VERBODEN VERGADERING. Dezer dagen zou in De Lemmer een propaganda- avond van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht worden gehouden, waar mej. Nine Minnema uit Am sterdam zou spreken. Op het laatste oogenbiik werd de vergadering door de militaire autoriteit uit Sneek verboden. Met het oog op de talrijke aanwezigen werd beslo ten, dat mej. Minnema een letterkundigen avond zou geven, wat door de plaatselijke overheid werd toege staan, onder voorbehoud, dat het woord „vrouwen kiesrecht" in geen enkele voordracht gehoord mocht worden. UITWISSELING VAN ZWAARGEWONDE KRIJGSGEVANGENEN. Gistemamiddag te 2 uur passeerde te Oldenzaal een extra-trein van Amsterdam naar Bentheim, bestaande uit 17 voertuigen, om zwaargewonde Engelsche krijgs gevangenen ter uitwisseling af te halen. Heden worden naar de Tel. meldt, te Bentheim die gewonden ver wacht om via Oldenzaai, Apeldoorn, Arrftrsfoort, Utrecht, E>en Bosch naar Vlissingen te worden ver voerd. Ook zal er dergelijk vervoer plaats hebben via Visé, Maastricht. In totaal worden uitgewisseld drie Engelsche officieren en 104 minderen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DE 24-UUR—RIT. De 24uurrit van het Vrijwillig Motor-Wielrij- denskorps is een succes geweest. Onder zeer groote belangstelling vertrok men Zaterdagmiddag vier uur uit den Haag. Het overzetten bij den Moerdijk gaf aanleiding tot veel vertraging en daarom werd het gis teren ook later dan het program voorschreef. In Nij megen gekomen begon de nacht aan te breken. In Apel doorn werd ondanks het nachtelijk uur veel belangstel ling getoond, 's Nachts werd tot Zwolle gereden, waar een uur werd gerust. Trots de modderige wegen werd toen weer met moed de tocht vervolgd. In plaats van om 9 uur, vertrok de boot StavorenEnkhuizen pas om 10.50. Er was daardoor genoeg tijd voor het tra ject ZwolleStavoren, dat zeer zwaar was, de weg was erg slecht. Aan boord er werden 31 motorfietsen geteld pakte menigeen een slaapje. Van Enkhuizen ging het via Hoorn, naar Alkmaar, waar verscheidene belangstellenden de bemodderde wielrijders omstreeks kwart voor drie zagen passeeren. Om kwart na drie kwam Blekemolen voorbij. Deze wereldkampioen reed op een gewone fiets. Met goede gangmaking heeft hij hard gespurt en de motorrijders weten te evenaren. Den heelen rit heeft hij op hetzelfde rijwiel volbracht; de reserve-fiets is niet gébruikt. Om kwart na zes was hij in den Haag. 24 motorrijders met de 502 K.M. op den rug kwa men aan. Het zijn D. Barteling, B. W. ten Dam, J. Fonk, Okke Hansen; C. J. de Held, E. Hendricks; Jl. O. Huurnink; F. Janssen; P. Jelsma; P. J. C. van Kosteren; M. Klijnsma; W. van Kol; P. H. L. Lam berts HurrelbrinkD. Matak FonteinJ. H. Meerstadt A. J. Mollingar; J. H. v. d. Meulen; F. M. N. de Prez; A. J. M. Roos; K. Rol Czn.; W. C. Smit; H. A. VeringaF. J. Visscher; A. O. ter Weeme; V. R. Wiechers de Vries eri C F. V. van Zanten die allen in aanmerking komen voor de herinnerings-medai 1 le. De volledige uitslag, wat betreft het winnen van den eersten prijs enz., kan door de uitgebreidere bere keningen daaraan verbonden eerst heden bekend wor den. De tocht stond onder leiding van den commandant van het Vrijwillig Militair Motorrijderskorps, le lui. Robert R. toe Laer, die den tocht organiseerde. Na aankomst te den Haag werd in Gentral gedi neerd. Een klein incident heeft plaats gehad. Op den weg van Haarlem naar Leiden reed een der volgauto's een meisje aan. Het meisje werd naar Het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht, waar de doctoren den toestand niet bedenkelijk achttien. VASTENBRIEF VAN DEN BISSCHOP VAN HAARLEM. In zijn Vastenbrief wijst Mgr. Augustinus Josephus Gallier, Bisschop van Haarlem, er op, dat de wreede oorlog vooreerst den plicht van dankbaarheid oplegt, waar wij in zoo ruime mate de zegeningen des vredes oleven genieten. Eu die plicht van dankbaarueiü dringt te meer, aldus wordt gezegd, omdat wij niet ücüt met een gerust geweten een üevredigend ant woord kunnen geven op de vraag, of wij dan zooveei oeter dan andere volkeren de voorschriften en instel lingen van Christelijke wijsheid nebben onderhouden, welker verwaarloozing onze H. Vader de Paus in zijn eerste encycliek heeft aangewezen als de voornaamste jorzaak van deze wereldberoering. in het kort wordt deze encycliek dan nog eens sa aieugevat. „Wie zal dan met de hand op het hart dur- /en zeggen, dat wij zooveel minder schuldig staan De Bisschop herinnert er aan, dat jaar-op jaar in de Vastenbrieven er op moest worden gewezen, dat ook onder ons het' Christelijk leven verflauwde en bij velen reeds geheel verloren is gegaan. Er moest gewaar schuwd worden tegen den onciiristeiijken, wereldschen geest, den oncm istelijken zucht naar genietingen, on- oetamelijke kleea.j, het verliezen door de ouders van voor een Katholiek kind altijd gebrekkige scholen bo ven de Katholieke, tegen de verderfelijke lectuur en net gemengde huwelijk. Het is een dure verplichting om met dien onchriste- iijkeu, on-Katholicken geest voorgoed te breken. Wel valt, vooral in den laatsten tijd, een heerlijke opleving van den Katholieken geest waar te nemen de H.H. Communiën nemen jaarlijks met honderddui zenden toe, h'H getal Katholieke vereenigingen stijgt zij het ook te langzaam wij weten niet, of en hoe lang nog onder ons het goed zal opwegen tegen het kwaad, noch of de barmhartigheid Gods ook voor ons het bittere lijden niet noodig zal achten om tot Hem terug te voeren de velen, die Hem en Zijne geboden al te iter vergaten; wij weten niet, of ook onder ons niet dergelijke rampen te wachten staan, zoo wij niet spoe dig tot een algemeene opleving van den goeden christelijken geest worden gebracht door de aanschou wing van het lijden, dat anderen getroffen heeft Het zou ons echter leed doen, als dit de vrucht was alleen van vrees voor Gods straffen, die vrees moge de aanleiding zijn om eens een ernstig onderzoek in te stellen over ons eigen leven, zij mag niet zijn de voor name reden voor den terugkeer tot God. Moge ook al de vrees ons gestemd hebben tot nadenken, de liefde moet ons bewegen tot handelen, de liefde tot God, Die alleen ons opperste goed en in Zich zeiven alle liefde waardig is. Eerst dan worden wij ware christenen wanneer wij God als onzen Vader beminnen en onze liefde bewijzen door naar Zijn woord te luisteren en het te onderhouden. Mgr. wekt op in den aanstaanden Vastentijd waar- dim vruchten van boete voort te brengen, Een bijzonder hartelijk gebed wordt ten siotte ge vraagd voor L. H. oen Paus en voer H. ivt. de Ko ningin. SPEENHOFF's JUBILEUM. De heer J. H. Speenhof! heeft Zaterdagavond in den Grooten Schouwburg te Rotterdam zijn 12y$ jarig tooneeljubileum gevierd. De zaai was stampvol, oan. waren aanwezig burgemeester en mevrouw Zimmerman Er was een mooi programma samengesteld, verschil lende aridaten verleenden hun medewerking voor den avond. Onder het aanbieden van bloemstukken er kwa men vele en geschenken werd de heer Speenhoff ge huldigd door mevr. van Eysden—Vink, den heer Schmitz, een eersten luitenant en nog een militair, die dank brachten voor het bezoek aan de forten en het Kamerlid Spiekman, die den socialist Speenhoff hul digde. Er kwamen een honderd telegrammen met gelukwen- schen voor den jubilaris. UIT KOEDIJK. Zondag was het de laatste dag van de Liefdadig- heidsbazar, die ondanks het ongunstige weer, een druk bezoek heeft gehad. Des avonds tegen 9 uur werd door de presidente medegedeeld wie den naam geraden had den van de pop. Er waren er twee, n.l. juffrouw Man en de jongejuffrouw M. Slotemaker; de naam was Geesje. Bij loting viel de pop ten deel aan de jonge juffrouw M. Slotemaker. Vervolgens werd dank ge bracht aan alien die medegewerkt hadden tot het wel slagen van deze bazar. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Van 813 Februari werd aan de veiling aange voerd 70000 roode kool, 42900 gele kool, 13700 witte kool, 145 zak roode kool, 1028 baal uien, 169 baal wortelen, 150 koolrapen en 2 wagons kool. UIT WINKEL. Aangenomen het beroep naar de Ned. Herv. Qem. te Winkel door Ds. Kars te Steenbergen. p UIT KOEDIJK. Den Heer K. Mol behaalde op de groote pluimvee tentoonstelling te Utrecht, met 3 inzendingen konij nen 1 eerste prijs, 1 tweede prijs, 1 derde prijs, en een eereprijs, uitgeloofd door de Ned. Konijnenfok kers Bond, voor en fraaiste Havanna and Tan. UIT WEST-GRAFTDFJK. Zaterdagavond vergaderde alhier de afdeeling West- Graftdijk van den Bond voor Staatspensionneermg. De heeren H. Kool en J Nap werden als leden van het be stuur herkozen. De rekening van den penningmeester sloot met een batig saldo. Er werd besloten lid te worden van den „Anti-Oorlogsraad", tegen een jaar- lijksche contributie van 2,50. KORTE BERICHTEN. Bij Kon. besluit is verboden de uitvoer van Ka lium- en magnesiumzouten, breimachinenaalden en toluol. Mr. van R., letterkundige te Rotterdam, heeft hooger beroep aangeteekend van het vonnis der Haag- sche rechtbank, voor zoover hij daarbij (wegens be- leediging van den Duitschen keizer) is veroordeeld tot een boete van 100. Blijkens een advertentie, voorkomende in een plaatselijk blad, zou heden ten huize van J. Boers, te Genne-Zwollerkerspel, wegens het niet verleenen van vrijstelling van de landweer, de geheele boerderij, met koeien en kalveren, hooi, stroo, stal- en landbouwge reedschappen, huisraad, door een deurwaarder worden verkocht. Een fabrieksarbeider, vroeger te Oldenzaal woon achtig, die thans te Gronau werkzaam was, is wegens beleediging van den Duitschen keizer gearresteerd en gevankelijk naar Ahaus overgebracht. Zijn vrouw is over de Nederlandsche grens gezet. De Rotterdamsche Lloyd heeft een telegram ont vangen, dat de vaart door het Suez-kanaal weer nor maal is. Mr. P. J. Troelstra heeft het intemeeringskamp in Gaasterland bezocht. Van de torens in de verschilende gemeenten op Walcheren is de vlag uitgestoken, als waarschuwing aan vliegers van de oorlogvoerenden. Een gevangene in de Leeuwarder gevangenis heeft oen bewaarder, Brinkhof genaamd, met een schoenma kersmes in den schouder gewond. Zijn toestand is vrij ernstig. Dordrecht heeft vorige week zijn 50.000ste inwo ner geboekt. Vorig jaar was besloten, dat het pasge boren kind, dat de 50.000 vol zou maken, een spaar bankboekje met 250 zou krijgen. Zaterdagmiddag is met een toespraak van den wnd. burgemeester het paarbankboekje aan den vader van de kleine Helena Buitenhek ter hand gesteld. De Engelsche geïnterneerden te Groningen heb ben den afgetreden intemeerings-commandant luite nant-kolonel P. J. van Trooijen, bij zijn vertrek een rroot portret van alle geïnterneerden aangeboden, alsmede een kunstvoorwerp. Een Engelsche onderoffi cier hield daarbij een toep; aak. STADMIEUWS.. benoemd] De lieer A. Over, ambtenaar ter gemeente-secretarie alhier, is met ingang van 1 Maart a.s. benoemd tot commies ter secretarie te Wageningen. OVERGEBRACHT. Door de politie is een persoon naar het Huis van Be waring overgebracht, verdacht van het plegen van niet te noemen handelingen. DRANKBESTRIJDING. De Noord-Hollandsche Propaganda-Commissie van de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende Dranken hield gisteren haar jaarvergadering in de „Unie", alhier. Vertegenwoordigd waren 40 afdeelin gen door 72 afgevaardigden. De voorzitter, de heer IJ. G. van der Veen, van Am sterdam, wees er in zijn openingswoord op, dat de ver eeniging tot dusverre den druk de rtijden op bevredi gende wijze doorstond. Het aantal leden in Noord-Holland steeg zelfs nog van 3548 tot 3617, terwijl het aantal afdëelingen, dat thans 58 bedraagt, met 5 vooruit ging. Eén afdeeling moest worden opgeheven, n.l. Heerhugowaard. Waakzaamheid bleef echter gebodenvooral de pro paganda onder militairen en werkloozen moest wor den aangevat. Als vertegenwoordiger van het Hoofdbestuur woon de de heer P. van der Meulen, van Leeuwarden, de ver gadering bij. Het jaarverslag werd onveranderd goedgekeurd, ter wijl de bestuursleiding tot geringe critiek aanleiding gaf. De rekening en verantwoording werd goedgekeurd tot een bedrag van 1977,285 aan uitgaven en 1883,90" aan ontvangsten. De begrooting werd vastgesteld tot een bedrag van 1214. Tot leden der commissie werden herkozen mej. T. P. de Jong, te Nieuwendam, en de heeren IJ. G. van der Veen, te Amsterdam, en A. J. Koolhaas, te Enkhui zen. In de plaats van de aftredende leden Jongejans en Vader (die zich niet verkiesbaar stelden) koos de vergadering de heeren M. A. Reinalda tê Haarlem en J. W. Poethuma te Weesp. Uitvoerig werd de toetreding van het Hoofdbestuur tct den Anii-Oorlogsraad besproken. Een motie van afkeuring over deze toetreding werd met groote meer derheid van stemmen verworpen. Na de pauze hield de heer W. van der Sluis een in- leiding over „Noord Holland en de*Jeuever Hij berekende, dat alleen aan sterken drank in Noord-Holland werd opgedronken 4 emmers per ge zin, en werd uitgegeven een bedrag van 14y2 millioen gulder. per jaar, welk bedrag hij vergeleek met de uit gaven aan Openbaar Lager Onderwijs (4y2 milliccn), aan poiitie (2 millioen) en met de belangrijke boter- en kaasnroductie-cijfers in deze provincie (per jaar voor 17 millioen gulden). Ondanks de zeer belangrijke vermindering van het drankgebruik gedurende de laatste jaren, vooral te danken aan den strijd der Geheelonthouders, zoo concludeerde de spreker was er nog alle reden om met kracht den drankstrijd te blijven voeren. Een brochure, waarin deze cijfers worden besproken en toegelicht, zal binnenkort verschijnen. De Provinciale meeting wordt dezen zomer gehou den te Beverwijk of te Heiloo, terwijl ook in 't Gooi een meeting zal worden georganiseerd. Een meetingkrant, het vorige jaar in een oplage van 45000 exemplaren uitgegeven, zal ook dit jaar verschij nen. Aan de Provinciale Staten, die ook voor 1915 500 subsidie gaven, zal opnieuw worden geadresseerd voor deze bijdrage. Een algemeene actie, te voeren door de afdeelingen en in die gemeenten, waar geen afdeelingen zijn. dooi de N.-H. P. C., zal worden begonnen voor verlaging van 't maximum-aantal vergunningen. Nadat als plaats der algemeene jaarvergadering Uit geest was aangewezen, sloot de voorzitter de zich door eensgezinde en opgewekte besprekingen kenmer kende vergadering. VEREENIGING VOOR GEZINSVERPLEGING. In de maand Januari bezochten de zusters 53 pa tiënten, waarvan 11 klasse patiënten 27 van het Alg. Afd. Ziekenfonds Alkmaar, een van Ziekenzorg, ter wijl 14 Kosteloos verpleegd werden. Zij brachten 725 bezoeken, waarvan 88 aan de klas se patiënten 475 aan leden van het Alg. Afd. Zieken fonds, 9 aan een lid van Ziekenzorg en 153 kosteloos. Eenmaal vervoerde de Zuster een patiënt naar elders Zesmaal werd hulp verleend bij aflegging. Eenmaal werd een dokter bijgestaan bij een patiënt aan huis. VOETBAL. Wat het weer betreft, dat is de laatste weken eiken Zondag hetzelfde. De wedstrijd van Holland tegen den Helder werd gisteren ten minste weer onder vóort- durenden regen gespeeld. Van mooi spel was dan ook geen sprake. Toch is het spelen van Holland voor de rust ons meegevallen. De verdediging werkte goed en in de. voorhoede zat soms heel wat gang, misschien doordat één der vroegere spelers de middenvoorpiaats weer bezette. In de eerste helft maakte de linksbinnen van Holland een mooi doelpunt na goed opbrengen van rechts. De linksmidden van den Helder miste daar geregeld. Holland kreeg in de eerste helft nog een vrije schop, en een strafschop te nemen. Bij den eersten ontkwam het Heldersche doel op gelukkige wijze aan een doorboring, de tweede werd naast getrapt. Keeper en backs van Holland wisten tot de rust alle pogingen van den Helder, om gelijk te maken te verijdelen. Na de pauze was den Helder beter op dreef en wist zij den stand gelijk te maken. Zonder verandering kwam het einde. Deze uitslag 11 geeft de verhouding goed weer. De keeper van den Heldër leverde in de eerste helft goed werk. Het was te begrijpen, dat slechts een klein g|tal liefhebbers aanwezig was bij den wedstrijd. A.s. Zondag op het Alcmaria terrein de return wed strijd tegen Holland. Laten wij hopen, dat de liefheb bers dan eens een mooien wedstrijd kunnen zien. Alcmaria stelde gisteren teleur, door op het slechte terrein van Hollandia in Hoorn met 2I te verliezen. Wil zij werkelijk een serieuze candidaat blijven voor de eerste plaats, dan mag er niets meer verloren wor den Laat zij dit bedenken. Alcmaria II won van W. F. C. III met 15—2 (een ware korfbaluitslag.) WEEKBLADEN. De Amsterdammer, weekblad voor Nederland, bevat een artikel van v. H(amel) over „Frankrijk en wij" naar aanleiding van de tendensieuze berichten, die in Frankrijk de rondte doen omtrent ons land. Er is een nieuwe rubriek geopend „Uit de parlementaire sfeer", welke door „Kamer-raad" geopend wordt met een schets over Voorzitter mr. H. Goeman Borgesius. J. Steijnen schrijft naar aanleiding van Speenhoff's jubi lee, Wybo Meyer heeft een caricatura van hem getee- kend, waarbij een „serenade" van Labasky. De heer Braakensiek teekende twee aardige platen. De geïllustreerde bladen bevatten natuurlijk ook nu weer vooral oorlogsfoto's en foto's van toestanden, verband houdende met den oorlog. In „de Prins" o. m. verschillende foto's van het Westelijk front. Er komt een mooi potret in voor van zuster Rosa Vecht, de Ne derlandsche verpleegster, die in Veurae wiel Dan o.a. nog een foto uit de eerste periode van den Atjeh-oorlog. In „Pak m emee" komt een mooi artikel voor over onze Nederlandsche onderzeebooten, hetwelk door prachtige foto's wordt geïllustreerd. Verder verschil- lende foto's van het Westelijk en het Zuidelijk front. HET FRANSCHE COMMUNIQUé. PARIJS, 15 Febr. Communiqué van gisteravond 11 uur: Tusschen de zee en de Maas hebben geen infan- terie-gevechten plaats gehad. In België tusschen de Oise en de Aisne en in Champagne hadden ar- tilierie-duels plaats. In Lotharingen in het gebied van Pont-a-Mousson hebben wij een tegenaanval op den vijand gedaan, die Norroy bezet had, en vasten voet had gekregen op den aangrenzenden heuvel. Het gevecht duurt nog voort. Er zijn geen nadere berichten ingekomen omtrent de krijgsver richtingen in de Lauch-vallei, waar de strijd het karakter van een voorposten-gevecht aanneemt. FRANSCHE VLIEGMACHINES IN ACTIE. PARIJS, 15 Febr. Officieel wordt door den Minister van Marine medegedeeld, dat Fransche watervliegmachines, die te Duinkerken gestatio neerd zijn, met succes bommen wierpen op mi litaire gebouwen en troepenafdeelingen te Zee- brugge en te Ostende het spoorwegstation. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 15 Febr. Officieel wordt uit het Groote Hoofdkwartier gemeld Ten Zuiden van Yperen bij St. Eloi ontrukten wij den vijand een 900 M. lang stuk van zijn posi tie. Zijn tegenaanvallen bleven zonder gevolg,

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2