ALKMAAR Van lint westelijk oorlogsteirein. Van het oostelijk oorlogsterrein, «3 O o ar 1 o JNo. 38 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 ftboMütiP''!* m 3 »iten 10.80, fr. p. post fl. DINSDAG 10 et p. regel, groote letters naar plaatsruimte. Brleyen fr. N. Y. Boek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERIWs. COSTER <S ZOON, Yoordam C9. Tetefoonur. 3. 16 FEBRUARI Ter ENGELAND. TARIA. NEDERLAND. ALKMAAR, 16 Februari. De Nederlandsche regeering heeft zelfstandig dus niet in samenwerking met andere neutrale rijken een nota gezonden naar Duitschland en een naar Groot-Brittanje, in verband met de Noordzee-scheep vaart, welke van Donderdag af aan bijzonder bedreigd mig heeten. Blijkens een officieuze mededeeiiug heeft de naar Berlijn gezonden nota drieërlei strekking. Krachtig wordt opgekomen tegen de Duitsche bewering, dat de Nederlandsche uitvoer- en doorvoerverbodsbepalin- gen onder den druk van Engeland zouden zijn uitge vaardigd. Geprotesteerd wordt tegen de Duitsche ver klaring, waardoor met ingang van 18 Februari een groot deel der open zee tot oorlogsgebied wordt ge maakt en daarbij wordt er de nadruk op gevestigd, dat de Nederlandsche regeering tegen een soortgelijke Britsche verklaring van 3 November, waardoor de Noordzee gedeeltelijk werd afgesloten, protest heeft ingediend. En ten derde zegt de regeering, dat neutrale schepen er aanspraak op kunnen maken, dat ook in het zeeoorlogsgebied, voldoende onderzoek naar de natio naliteit van handelsschepen zal worden ingesteld, al vorena maatregelen tegen die schepen te nemen. In de nota, voor Londen bestemd, heeft de Neder landsche regeering hare bedenkingen kenbaar gemaakt tegen het standpunt, door de Britsche regeering inge nomen ten opzichte van het misbruik van de neutrale vlag door de Britsche koopvaardijschepen. Dit zegt de officieuze mededeeling, waarin enkel de hoofdstrekking der nota's is aangegeven onze regee- ling laat het voor belangstellenden, die gaarne van den woordelijken inhoud kennis willen nemen, blijk baar over, de Duitsche en Engelsche bladen te raad plegen! In elk geval is ook nu weer gebleken, dat de Neder landsche regeering de oorlogvoerende partijen over één kam scheert, zoodat haar geen*enkel redelijk ver wijt ten opzichte van de haar door onze neutraliteit voorgeschreven plichten kan treffen en haar houding door het woord „correct" volkomen juist is weergege ven. Vermoedelijk na het verzenden van beide nota's ont ving de regeering een toelichtende nota van de Duit sche regeering, betreffende de te verwachten actie der Duitsche onderzeeërs en het gevaar, dat daarvan voor de Nederlandsche scheepvaart is te duchten. Wat deze nota inhoudt is nog niet bekend geworden. Wel is openbaarheid gegeven aan een schrijven van den Duitschen consul te Rotterdam, welke aan de Kamer van Koophandel aldaar is gezonden en welke aan stel ligheid niets te wenschen overlaat. Nadrukkelijk wordt hierin nog eens verklaard, dat er rekening mee gehou den dient, „dat onzijdige schepen in het gebied van den zeeoorlog tegen Engeland door de Duitsche on derzeeërs als zoodanig meestal niet herkend zullen worden en daarom zonder meer vernield zullen wor den." Gisteren had er te 's-Gravenhage een samenkomst plaats tusschen de Ministers van Buitenlandsche Za ken en van Marine met vertegenwoordigers van groote Nederlandsche stoomvaartlijnen, waarin het voorne men bleek, om na 18 Februari met de vaart langs den gewonen weg voort te gaan en niet den door de Duit sche regeering aanbevolen weg om Schotland te ne men. Morgen zal er vermoedelijk een groote - bijeen komst van bestuurders van reederijen hier te lande worden gehouden. Bereids werd besloten om bij het bespeuren van een onderzeeër terstond te stoppen, teneinde reeds daar door te kennen te geven, dat een onderzoek naar de nationaliteit niet gevreesd wordt Vele Nederlandsche sóhepen zullen op den romp met de nationale vlag en met den doopnaam worden beschilderd, flink hoog boven water, zoodat deze kenmerken den commandan ten van onderzeeërs door den periscoop onmiddellijk in het oog vallen. Van belang is het verder, dat de „Lusitania", het Britsche schip, dat op order van de Britsche admirali teit de Amerikaansche vlag heesch, weer onder Brit sche vlag zee gekozen heeft. Voor de rest is thans afwachten de boodschap. De mogelijkheid bestaat, dat na Donderdag een Neder- landsch schip slachtoffer van den handelsoorlog w^ordt. Te eer, nu vele Britsche schepen zich tegenover de Duitsche onderzeeërs zullen verweren met wapen geweld en andere zich allicht de kenmerken van neu tralen zullen toeëigenen. Niet slechts onderzeeërs, maar ook mijnen en luchtschepen leveren gevaar op. de Duitsche regeering heeft laten weten, dat zij van plan is, mijnen te zaaien rondom de Britsche eilanden, terwijl de Engelsche regeering meer dan 100 torpedo booten en -jagers ter bestrijding van üe Duitsche on derzeeërs beschikbaar stellen zal en een eskader krui sers den bewakingsdienst in de buurt van de Holland- sche kust zal opdragen. Er dreigt dus gevaar en het zou struisvogelpolitiek zijn, daarvoor de oogen te sluiten. Maar toch over schatte men het gevaar niet; zoolang men in scheep- vaartkringen rustig is, zoolang kan men zeker ook daarbuiten rustig zijn! En men bedenke verder, dat er van Duitsche zijde wel ernstig en herhaaldelijk ge waarschuwd wordt, maar dat de Duitsche regeering zelve heeft verzekerd, dat haar zeestrijdkrachten in op dracht hadden „daden van geweld tegen onzijdig^ schepen voorzoover deze als zoodanig herkenbaar zijn, na te laten", hetgeen zooveel wil zeggen: liever tien vijandelijke handelsschepen op zee, als één neutrale in den grond. Mag men Reuter gelooven, dan heeft de Duitsche re geering zich door middel van haar gezant te Washing ton bereid verklaard op haar voornemen inzake actie tegen Britsche koopvaardijschepen terug te komen, in dien Engeland de pogingen om voedingsmiddelen in beslag te nemen, welke bestemd zijn voor de Duitsche burgerij, te staken. De Amerikaansche regeering zou dit voorstel naar Londen hebben doorgezonden. In het Engelsche Lagerhuis heeft minister Churchill représailles aangekondigd. De regeeringen der entente zullen een verklaring afleggen, die tot strekking heeft om Duitschland voor 't eerst met volle kracht den druk van de zeemacht te doen gevoelen. Blijkbaar wil men allen Duitschen invoer en ook allen Duitschen uitvoer beletten hetgeen haast niets anders kan be- teekenen, dan de afkondiging van de meest effectieve blokkade, geldende voor het geheele Duitsche kustge bied, zoodat er geen schip meer in of uit een Duitsche haven kan. En als het dan maar bij de Duitsche havens blijft en de onzijdigen niet nog meer en nog erger in het gedrang komen bij het pogen der oorlogvoerende mogendheden om elkaar ook op economisch gebied he vig te treffen. Wij meenden, dat een uitvoerige uiteenzetting van de kwestie, waarbij zulke groote belangen op het spel staan en waarbij ook ons land zoozeer betrokken is, onzen lezers niet onwelkom zou zijn de fatale ter mijn van 18 Februari nadert met rassche schreden en al is het verre van zeker, dat er dan dadelijk groote ge beurtenissen plaats vinden, uitgesloten is de mogelijk heid toch niet, dat er, eer we een week verder zijn, be langrijke dingen op zee zijn geschied. Trouwens deze kwestie beheerscht thans al het nieuws. Van de krijgsverrichtingen valt niets bij zonders te zeggen. En er is eigenlijk verder niets an ders aan te stippen, dan dat het proces tegen generaal de Wet wegens hoogverraad te Bloemfontein een aan vang genomen heeft, zoodat over het lot van dezen buitengewonen man, waarnaar met. spanning, en in ons laad met angstige spanning, wordt uitgezien, wel dra zal worden beslist. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag luidt: In België: Wij hebben 250 M. loopgraven genomen op dén weg tusschen Béthune en La Bassée. In de Argonne worden gevechten geleverd van loop graaf tot loopgraaf. Een aanval der Duitschers tus schen het dorp Malancourt en de bosschen werd on middellijk afgeslagen. In Lotharingen had de vijand, nadat hij onze troe pen achteruit had gedrongen, de hoogte Mon Becon en 't gehucht Norry bezet. Hij werd echter door 'n te genaanval teruggeslagen naar de hellingen ten noor den van Bécon, daar hij zich handhaafde in gedeelten van de loopgraven. BOMMEN OP DUITSCHE STELLINGEN. De Fransche minister van marine deelde mede dat Fransche watervliegtuigen, die te Duinkerken gestati- onneerd zijn, met goed gevolg bommen hebben gewor pen op militaire gebouwen en troepenafdeelingen te Zeebrugge en het spoorwegstation te Ostende. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht van Gisteren zegt: „In Russisch-Polen en West-Galicië gebeurde niets. De gevechten in de Karpathen zijn nog steeds in vollen gang. Nadwoma in Zuidoost-Galicië is gisteren genomen en de vijand teruggeslagen in de richting Stanislau. De Russische Groote Generale Staf bericht: „Aan het front NjemenWeichsel zijn op 13 dezer gevechten begonnen ongeveer in dezelfde streek als den vorigen dag. Aan den linkeroever van den Weichsel had een ge wone kanonnade plaats. In de Karpathen sloegen wij hardnekkige aanvallen der Oostenrijkers bij Swidnik af en wonnen wij eenig terrein aan den linkeroever van de Boven-San. Wij namen meer dan 1000 man gevangen en maakten vijf mitrailleuses en een kanon buit. De Duitschers, die op de «hoogte bij Myto Kozioerka tusschen de Beslcid en de Wysjkof-passen aanvielen, werden met groote verliezen aan hunne zijde terugge dreven. Onze troepen openden vanaf Doekla en Wysj- kof een tegenaanval en wierpen den vijand uit een deel der hoogten, die hij versterkt had. Een aanzienlijke Oostenrijksche troep rukt langs de wegen, die naai' Nadwoma en de Boekowina leiden. nota verklaard, dat'Duitschland bereid is de intrek king te overwegen van het dezer dagen medegedeelde besluit om Engelsche koopvaardijschepen aan te vallen wanneer Groot-Britannië de pogingen opgeeft om te voorkomen, dat voedingsmiddelen de Duitsche burger bevolking bereiken. DE WILHELMINA. De kapitein van de Wilhelmina heeft geweigerd met zijn schip naar een haven in 't kanaal van Bristol te varen om daar de in beslag genomen lading te doen lossen. Hij heeft aan de haven-autorifeiten te Falmouth meegedeeld, dat zij maar een ander schip moeten af huren, als zij de lading naar een andere h vervoeren. Zijn schip, dat niet in beslag is genomen, Bij de indiening van de begrooting van marine het Lagerhuis zeide minister Churchill o. m.: „t" DUITSCHLAND's MAATREGELEN. Graaf Bemstorff, de Duitsche ambassadeur te Was hington heeft volgens 'n Reuterbericht, in een officieele is daarvoor niet beschikbaar, hij heeft order er mee naar Hamburg te varen. Later heeft de kapitein echter een minder stelliger toon aangeslagen en verklaard dat hij opdracht had, zich te gedragen naar het advies van den Amerikaau- schen gezant te Londen. DE VLOOT. in Nadat wij zes maanden oorlog hebben gevoerd met telkens nieuwe gevaren en moeilijkheden in het zich, hebben wij het volste recht voldaan te zijn over den arbeid verricht ten behoeve van de vloot, die, volledig bemand en uitgerust, getoond heeft ten volle aan de eischen te kunnen voldoen. Er waren tijden, dat van de vloot het uiterste ge vergd werd, toen n.l. de Australische, Canadeesche en Indische troepen onderweg waren en zich sterke Duit sche eskaders bevonden in de Stille Zuidzee en aan de andere zijde van de Noordzee. Nu is de vloot van admiraal Jellicoe onbetwist heer- scheres op zee, en zijn de Duitsdie schepen, die de ver keerswegen onveilig zouden maken, niet anders dan twee kleine kruisers en twee gewapende koopvaardij schepen, en deze houden zich nog schuil." In verband met het van de Duitsche onderzeeërs dreigende gevaar zeide de minister: „Er zal thans te gen ons op een wijze oorlog worden gevoerd, zooals nog nooit door een beschaafden staat is geschied. Men moet echter niet denken, dat wij ons niet goed zullen kunnen verdedigen, al wordt de strijd op buitengewone wijze gevoerd. Er zullen ongetwijfeld verliezen wor den geleden, diep ingrijpend nadeel zal echter niet worden toegebracht. Ons antwoord zal wellicht niet geheel en al zonder uitwerking blijven. Aan Duitsch land kan niet worden toegestaan een stelsel van open lijken moord en zeerooverij in te voeren. Er was, zoo zeide de minister verder, aanleiding voor de veronderstelling, dat de economische druk, door de vloot uitgeoefend, in Duitschland gevoeld be gint te worden. En hij vervolgde: „Tot dusverre hebben wij nog geen poging gedaan om den invoer van levensmidde len te doen ophouden, wij hebben neutrale schepen niet belet om direct handel te drijven met Duitsche havens. Engeland heeft goederen voor Duitschland in neu trale schepen ongehinderd laten doorgaan. De tijd is thans gekomen om na te gaan of het genot van die voorredden nog wel gegund kan worden aan een staat, die zich welbewust heeft onttrokken aan alle internati onale verplichtingen. Er zal vanwege de gealliëerde regeeringen een na dere verklaring worden gepubliceerd, volgens welke voor het eerst op den vijand de druk ter zee met volle kracht zal worden uitgeoefend." UIT HET LAGERHUIS. In het Lagerhuis verklaarde de heer Lloyd George dat de kosten der bondgenooten tot aan het einde van a.s. Dec. 24000 millioen gulden zullen zijn. Op de bij eenkomst te Parijs werd besloten dat geen gemeen schappelijke leening zou gesloten worden: elk land zou geld opnemen op zijn eigen markt, doch vereenigde hulp zou verleend worden aan de kleinere staten. DE TOCHT VAN EEN NAALD. Naalden kunnen ook wandelen, althans wanneer men ze op geschikt terrein plaatst. Zulk terrein is. het menschelijk lichaam Ruim veertig jaar geleden, in 1875, kreeg een jongen, thans een man, bij het stoei en een naald in de schouder. De naald brak af en het onderste -deel bleef in het vleesch. Vanaf dat oogenblik begon het zijn wandeling. Onlangs voelde de drager van de naald een stekende pijn in den voet bij den hiel, en jawel.... met een nijptangetje bevrijdde de arts hem van zijn naald. Hier is de slakkengang verbeterd. Niet meer dan 1.40 M. in den tijd van 40 jaar. KORTE BERICHTEN. De Amerikaansche nota zou heden door de Duit sche regeering worden beantwoord. Een Duitsch watervliegtuig, met twee officieren bemand, is Zaterdag bij Manö in Jutland opgepikt. Het was den vorigen dag van Helgoland opgestegen, doch door een sneeuwstorm beloopen en in zee gevallen De officieren zijn geïnterneerd. Thans is het postverkeer tusschen België en Oos- tenrijk-Hongarije in denzelfden omvang en onder de zelfde voorwaarden toegelaten als tusschen Duitsch land en België. President Poincaré is Zaterdag, na een drie- daagsch bezoek aan het front, te Parijs teruggekeerd. Overal is hij door de bevolking geestdriftig ontvangen. Vrijdag is het Engelsche koopvaardijschip Tor quay in zinkenden toestand te Scarborough binnenge sleept, na in de Noordzee op een mijn te zijn geloopen. Een lid van de bemanning is gedood, twee gekwetst. Volgens de Daily Telegraph zou het voorloopig verhoor van den Zuid-Afrikaanschen generaal De Wet en Oort, uitgever van Het Volk, aan wien hoogverraad ten laste wordt gelegd, heden te Bloemfontein beginnen Te Sofia (Buig.) heeft in een balzaal een ontplof fing plaats gehad van een bom, waardoor enkele per sonen gedood zijn. Men meent met een politieken aan slag te doen te hebben. Een aantal Serviërs zijn ge arresteerd. Het magistraatscollege van Berlijn had indertijd 600.000 centenaars stokvisch voor de bevolking inge slagen, welke nu openbaar wordt verkocht voor 24 ct. het pond. In de Vossische Ztg. beveelt de physioloog prof. Zuntz den Duitschers aan, goed te kauwen, om voedsel uit te sparen. Aan den kapitein luitenant von Mücke, den com mandant van de „Ayesha", bet schip waarmee de be manning van de Émden ontkwam, is het IJzeren Kruis lste kl. en aan de geheele bemanning het IJzeren' Kruis 2e kl. verleend. Met ingang van den 19 dezer wordt het verwer ken van gerst tot mout in OostenrijkHongarije verbo den. NOTA'S VAN DE NEDERLANDSCHE REGEERING. De Nederlandsche regeering heeft een nota gericht tot de Duitsche regeering, naar aanleiding van de openbaar gemaakte Duitsche verklaring van 4 dezer. In hare nota ontkent onze regeering, dat de in algjemeeoen zin tot de neutrale staten gerichte ver wijten, wat Nederland betreft, gegrond zouden zijn (Er werd in de nota op gezinspeeld, dat door uit voerverboden, inderdaad door onze regeering al leen uitgevaardigd met het oog op de belangen van eigen land, Duitschland werd benadeeld). !n zake de verklaring van een uitgebreid gedeelte open zee tot oorlogszone zijn gelijksoortige beden kingen kenbaar gemaakt als vroeger tot de Britsche regeering zijn gericht naar aanleiding van het voor nemen tot gedeeltelijke afsluiting van de Noordzee. Met betrekking tot de gevaren, die de Nederland sche scheepvaart zou kunnen loopen in de oorlogs zone, is volgehouden, dat neutrale sehepen er aan spraak op kunnen maken, dat voldoende onderzoek naar de nationaliteit van handelsschepen worde in gesteld, alvorens maatregelen tegen die schepen wor den genomen. Anderzijds heeft onze regeering bij de Britsche re geering hare bedenkingen kenbaar gemaakt tegen het standpunt, door laatstgenoemde ingenomen ten opzichte van het misbruik van de neutrale vlag door Britsche koopvaardijschepen. DE DUITSCHE VERKLARING. Als resultaat van het onderhond, dat gisteren in het departement van buitenlandsche zaken heeft plaats gehad tusschen de ministers van buitenlandsche zaken en van marine met vertegenwoordigers van groote Nederlandsche stoomvaartlijnen, reederijen en han delslichamen meldt het Hdbl. De schepen blijven varen maar zullen ook zonder aanmaning stoppen zoodra zij een duikboot zien, om het onderzoek te vergemakkelijken. Van convoyeeren van schepen is afgezien. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat hetwen- schelijk isde beschildering van den scheepsromp met de nationale vlag en met den naam van het schip, waarmede de koopvaardijschepen zich willen beveiligen tegen het gevaar, waartegen van de Duit sche admiraliteit wordt gewaarschuwdzoo hoog mogelijk aan te brengen. Wanneer een onderzeeboot onder water vaart, rijst en daalt zij niet met de golven medezoodat door de periscoopdie, om niet gezien te worden, zoo weinig mogelijk boven water uitsteekt, bij eenige zee het onderste gedeelte van het schip meestal niet zichtbaar zal zijn. Het is dus zaakdat de schepen de Nederlandsche vlag en den naam flink hoog bovön water op het scheepsboord doen schilderen. In reederskringen wordt voorbereid het mogen houden van een groote bijeenkomst van bestuurders van reederijen hier te lande. Het bestuur der Nederlandsche Reederijvereeniging had gisteren een conferentie met den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. UITWISSELING VAN KRIJGSGEVANGENEN. Met de mailboot werden heden te Vlissingen ruim 100 gewonde Duitschers verwacht, begeleid door vele dokters en verpleegsters. Zij zullen bij aankomst te Vlissingen door tusschenkomst der afdeeling van het Roode Kruis en van transport-colonnes van het Roode Kruis en de Marine naar den trein worden overge bracht, waarmede de reis naar Duitschland wordt voortgezet. Bij het Roode Kruis te Maastricht is bericht ont vangen, dat te Luik klaar staat, maar nog niet vertrok ken is, een trein van 80 assen. Daarin bevinden zich een dokter, twee assistenten, 35 personen verplegend personeel, twee koks en 118 gewonden, onder wie een officier. Door de zorgen van het Roode Kruis is alles in gereedheid gebracht om ze zoo noodig in de ambu lance te kunnen logeeren. Versnaperingen en bloemen staan klaar. Twee officieren van gezondheid en 20 hospitaalsoldaten zijn gisteren te Maastricht aangeko men om den trein over Nederlandsch grondgebied te begeleiden. Ook een Nederlandsche ambulancetrein staat te Maastricht klaar, doch het is thans zeker, dat de gewonden in den Duitschen trein zullen doorgaan. GEÏNTERNEERDEN. De Belgische generaal Dossin zal dezer dagen een onderhoud hebben met den Minister van Oorlog, gene- raal-majoor Bosboom, en den opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders. Gisternamiddag zijn op Urk weer twee geïnter neerde officieren aangekomen. Er zijn er nu 11. GELDDIEFSTAL OP EEN FORT. Op het fort Marken-binnen is, meldt de Tel., verle den week ten nadeele van het Rijk uit een houten geld kistje, dat in de officierskamer stond, een bedrag van 2300 aan bankbiljetten ontvreemd. De diefstal werd Vrijdagmorgen ontdekt door den officier, die met het financieel beheer belast is. Deze was een paar dagen met verlof geweest en Donderdagavond laat thuis ge komen. Voor zijn vertrek was de kas door den kapitein in orde bevonden. Het onderzoek is in vollen gang. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ZEILEN TEGEN DEN WIND IN. De heer J. Elzinga te Oenkerk (Frl.) de vervaardi ger van het kunstwerk „Salömo's eerste rechtspraak", dat eenigen tijd geleden ook te Alkmaar is vertoond, heeft een uitvinding gedaan, waardoor het mogelijk wordt vlak tegen den wind in te zeilen. De heer J. M. MAARSCHE

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1