Van liet westelijk oorlogsterreln. FEUILLETON. DE WELDOENSTER Telegrammen van heden. Varia. N öderlaud. de Ruiter, voorzitter der federatie van schipperavereeni- gingen in Friesland, heeft zich van de werking der eenvoudige vinding kunnen overtuigen. Ilij sdirijfi in het Nieuwsblad van Friesland, dat bet apparaat beslist rechtlijnig vlak tegen den wind inzeilde. Hoe harder het waaide hoe sneller de beweging was en b6vendien met kracht, zoodat bij storm de werking niet anders dan snel en krachtig kan zijn. Wanneer de richtingen van wind en schip niet meer vlak tegen el kaar in zijn, kan het even goed, zoodat men nu met al le winden kan zeilen. Heeft men vlak in den wind, dan is dit er niet minder om, want door de bewegingen rechtlijnig tegen elkaar in wordt de tegendruk, die nu meehelpt, grooter. Het zeil van het apparaat kan be slist te allen tijde zoo vol mogelijk staan. Het tot dusver onmogelijke in de zeilkunst is door de ze toepassing totaal opgeheven. Nog niet is te zeggen, welke gevolgen deze vinding nog kan hebben, aange zien men de windkracht altijd voor niemendal heeft. Voor de zeevaart, de visscherij en in 't bijzonder voor de sport, kan deze uitvinding zeer zeker ook van hooge waaide zijn. Bij tegenwind zouden b.v. stoomsche pen enz. er ook nog gebruik van kunnen maken. Het apparaat kan aan de door den heer Vlieger, secre taris van „Schuttevaer", gestelde eischen als strijken, passeeren van bruggen, bochten enz. voldoen. Na het verleenen van het octrooi, ligt het in de be doeling van den heer Elzinga om eenige demonstra- ties te houden. VERZET IN SURINAME. Blijkens een van den gouverneur van Suriname ontvangen telegram is een tegen stroopers op een goudplacer aan de Lawa uitgezonden politiemacht op gewapenden tegenstand gestuit. Van de stroopers werden er dertien gedood en vijf gevangen genomen. De politie kreeg noch dooden noch gewonden. DE 24-UURRIY VOOR MOTORWIELRIJDERS. De uitslag van den rit is als volgt: J. J. J. Fonck, lid van bet Vrijwillig Militaire Mo torrijderskorps, F. J. Visscher, burgerlid van de N. M. V., P. H. L. Lamberts Hurrelbrinck en F.Janssen, beiden militaire leden van de N. M. V. en W. van Kol, burgerlid van de N. W. V. Deze vijf heeren hebben het geheele parcours af gelegd zonder strafpunten. UIT BERGEN AAN ZEE. Men meldt ons: Zondagavond werd het Kustwacht-détachement „Bergen aan Zee" vergast op een gezelligen avond door eenige dames en heeren uit Bergen, die de mede werking hadden gevraagd van de Tooneelvereeniging „Vondel" te Alkmaar, welke bereidwillig werd verkre gen. De vereeniging heeft zich verdienstelijk van haar taak gekwetenspoedig wist zij de lachspieren van alle aanwezigen in beweging te brengen Mevrouw Leo Bakker, de pianiste, zorgde zeer verdienstelijk voor het muzikale gedeelte, terwijl de heer Witte, van Alkmaar, de soldaten onthaalde op bier. De uitvoering werd ge geven in de tooneelzaal van hotel „Nassau-Bergen". UIT HEILOO. De afdeeling Noord-Holland van de Nederland- schen bond van gemeenteambtenaren heeft de Kroon verzocht het besluit van B. en W. dezer gemeente van 31 Dec., waarbij met ingang van 1 Jan. den ambtenaar ter secretarie, den heer Blankestijn, ongevraagd eervol ontlsag werd verleend te vernietigen wegens strijd met het algmeen belang. KORTE BERICHTEN. Gisterochtend heeft H. M. de Koningin mr. J. T. Linthorst Homan, voorzitter van de sub-commissie uit het Koninklijk Nationaal Steuncomité voor de voeding van mensch en dier, in gehoor ontvangen. Prins Hendrik ondergaat thans onder behande ling van dr. Friedl&nder, uit den Taunus naar Het Loo overgekomen, zijn gewone voorjaarskuur. De Prins zal geruimen tijd op het Loo verblijven. Wijlen mevrouw de weduwe K. G. Oukoop Gen is, weduwe van den vroeger en wethouder van Bre da, heeft aan de gemeente 58,000 gelegateerd: 50,000 voor restauratie van het gemeentehuis, te ver bruiken tun.. tien jaar, en 8000 aan het burgerlijk armbestuur. Naar het „Hbld." verneemt, heeft de Koninklijke Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij haar dienst op Hav e in de Duitsche verklaring in het bijzonder als gei- irlijk aangegeven voorloopig gestaakt. De heer I. S., fotograaf te Velsen, werd, toen bii van den iaalsten trein kwam, Zaterdagavond half twaalf, nabij het station Beverwijk door de in volle vaart zim.ie stoomtram gegrepen. Hij was onmiddellijk dood. Bij de Haarlemsche rechtbank is surséance van be- talii:.; aangevraagd door den heer M. Lamme, sedert 20 jaar kassier te Beverwijk. Met het oog op de tegen a.s. Donderdag aange kondigde maatregelen van de Duitsche admiraliteit in de Noordzee is te Den Haag bericht ontvangen, dat vóór dien datum vele in Engeland, met name te Lon den, tijdelijk gevestigde Belgen naar ons land zullen oversteken Sommigen hunner zouden naar België wil len terugkeeren. De Minister van Financiën maakt bekend, dat op de Staatslening 1914 tot en met 13 Februari j 1. ge stort was een bedrag van 259,416,000. De politie ie IJmuideu doet onderzoek naar ver- rchillende gevallen van opzettelijke vergiftiging van henden, katten, konijnen, die in den laatsten tijd dood werden gevonden in de Breesaap aldaar, Bij het station Nieuw-Amsterdam (Dr.) zullen havenwerken worden uitgevoerd tot een bedrag van 30.000. Een firma te Gouda heeft tusschen andere huiden een groot aantal kalvervellen, waarvan de uitvoer ver boden is, naar Duitschland verzonden. In Zevenaar werd dit ontdekt, verschillende boeken en stukken van de Goudsche firma zijn in beslag genomen. Zaterdag vond men in de gemeente Kerkwerve (Zeel.) 73 schapen afgemaakt, voor het meerendeel waren ze uit het water gedreven. Men veronder stelt, dat een hond hieraan schuldig staat. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Se klasse. 6e lijst, f 15Q00 9813. f 1000 659 10727 10889 12291 12657 19084. f 400: 4006 9421 14362 17724. f 200: 13981 16279 17077 18599 19874. f 100: 4717 5434 6679 10157 10414 1121011828 13048, 13139 14218 15689 18137 18348 20574. HET FRANSCHE COMMUNIQUÉ. PARIJS, 16 Febr. Communiqué van gister avond elf uur. Er is niets bijzonders voorge vallen dan eenige goedgeslaagde acties van onze artillerie. Te Poelkapelle noordoostelijk| van Yperen hebben wij een vijandelijke batterij tot zwijgen gebracht. De Duitsche loopgraven te Beaurans, zuidelijk van Atrecht, werden ver nield. In de buurt van Soissons en Perthes wer den vijandelijke versterkingen en troepen krach tig beschoten DE DUITSCHE BLOKKADE. WASHINCTON, 16 Febr. In de nota van den Duitschen gezant Bernstorff wordt gezegd, dat Duitschland inlichtingen ontving waaruit gebleken Is dat Engelsche koopvaardijschepen gewapend zijn geworden en dat zij bevel hebben ontvangen in groepen te varen om te trachten Dnitsche onderzeeërs te doen zinken. De Dnit- schers zullen hem derhalve als oorlogsschepen aanvallen. In de nota wordt verder medegedeeld, eat Engeland het plan heeft neutrale vlaggen te ge bruiken, zoodat de neutrale scheepvaart in gevaar komten de booten genoodzaakt zullen zijn Schotland om te varent HET HQOQVERRAADSPROCES TEQEN DE WET. BLOEMFONTEIN, 16 Febr. (Hdlb.) Het proces tegen Generaal de Wet, beschuldigd van hoog verroad is begonnen. Verhooren zijn nog niet afgenomen en het proees is verdaagd tot morgei/. EEN NIEUWE CONFERENTIE. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. Hedenochtend had in het departement van Marine een samenspreking plaats tusseiien den Minister van Marine en dien van Buitenlandsche Zaken, den chef van den Ma rinestaf1 en de héeren Th. de Meester der stoom vaartmaatschappij „Zeeland" en A. G. Kroller, hoofd der Muller en Co.'s stoomvaartmaatschap pij. UI 1VOERVERBODEN. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. Naar men ver neemt is binnenkort te verwachten het verbod van uitvoer van alle rund- en varkensvleesch, van vlas en van onderdeden van motorrijwielen. DUURDER BROOD. AMSTERDAM, 16 Febr. Naar het,,Volk" ver neemt is de regeering voornemens dezer dagen de prijzen, waartegen zij tarwe levert aan de inland- sche meelfabrieken, zoodanig te verhoogen, dat het meel daardoor met ongeveer 2 per 100 K.G. in prijs zal stijgen. Met het meel stijgt natuurlijk ook het brood in prijs. Weldra zal dan ook het brood 2 rents per K.G. duurder worden. DE CONFERENTIE MET DE BROODPRIJZEN. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. Met ingang van Donderdag 18 Febr. a.s. wordt in verband met de zeer belangrijke stijging der graanprijzen, de prijs van tarwebloem (inlandsch), uitsluitend één soort bepaald op 20,80 per 100 K.G., die van onge- build tarwemeel op 17 per 100 K.G. Deze prij- door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 50) o „O, ik ben niet de persoon die, als zij eenmaal de hand aan den ploeg heeft geslagen „Maar waar is de ploeg, lieve Frau von Treumann? U ziet, er is welbeschouwd geen ploeg." „Lieve prinses, u houdt u altijd zoo precies aan de letter." „O, dat verweet u mij vroeger ook in den ouden tijd, toen u verzen maakte en ze mij voorlas en ik zoo onbe leefd was te vragen of er eenige beteekenis achter zat. Wij dachten toen niet dat wij elkaar hier ontmoeten zouden, nietwaar?" „Neen, stellig niet; ik kan u niet zeggen hoezeer ik uw moed bewonder." „Mijn moed? Wat geeft u mij een mooie hoedanig heden „Freule Estcourt heeft mij verteld hoe bewonderens waardig u u hier van uw pl chten kwijt. Het is prach tig in mijn oogen. U is een voorbeeld voor ons allen en u maakt mij beschaamd over mijn eigen nutteloos heid." „O, u onderschat u zelf. Mensohen die alles verla ten om anderen te kunnen gaan helpen, kunnen niet spreken van nutteloos zijn. Ja, ik doe het huishouden voor haar en ik hoop tevens een oogje op haar te kun nen houden." „Op haar? Is dat een gedeelte van uw taai? Heeft zij bedongen dat u persoonlijk toezicht zoudt houden toen zij u bij zich in betrekking nam? Wat zijn de tijden veranderd. Toen mijn Karl nog leefde en wij op Sommershof woonden, zou ik zeker niet toegestaan hebben dat mijn huishoudster een oogje hield op mij zoowel als op mijn huishouding." „Het geval was ook heel anders, mevrouw Von Treu mann. Dit is een buitengewoon knap jong meisje met geld. Zij zal zéker al de bescherming noodig hebben die ik haar geven kan en het is een satisfactie voor mij te weten, dat ik hier ben en in staat ben over haar te waken." „Maar zij kan op goeden dag van opinie veranderen en u vragen heen fe gaan." „Dat kan natuurlijk gebeuren, ik hoop dat het niet gebeurt voordat zij in veilige haven is aangeland." „Maar vindt u naar zoo mooi?" vroeg de barones verbaasd. „In veilige haven? Welke gevaren vreest u voor haar?" vroeg mevrouw Von Treumann met een vroolij- ken blik. „Lieve prinses, u heeft uw plichten altijd te ernstig opgenomen. Wat zou u een schat voor mij ge weest zijn in vele opzichten. Het is bewonderenswaar dig. Maar is in uw taak werkelijk opgenomen het wa ken over freule Estcourfs hart Want ik veronderstel dat u denkt aan haar hart?" „Ik denk aan avonturiers," zei de prinses. „Een jon ge man zonder geld zou zich natuurlijk dolgraag in t bezit stellen van deze jonge dame en van Kleinwalde En zij die schulden hebben in plaats van geld zouden misschen nog liever willen." En op haar beurt keek de prinses peizend maar vast mevrouw Von Troumann aan. „Neen," zei ze en nam haar werk weer op, „aan haar hart denk ik niet, maar aan de moeilijkhe den waarin zij misschien kan komen. Ik denk niet dat haar hart gemakkelijk getroffen zou kunnen worden." Op dat oogenblik kwam Anna even binnen om een papier dat zij noodig had te halen en zij hoorde deze laatste woorden. „Wat?" zei ze glimlachende, terwijl zij de lade van haar schrijftafel open deed en rammel de onder den inhoud. „Spreekt u over harten U ziet dat het waar is, vrouwen kunnen geen half uur bij el kaar zijn of zij bespreken dergelijke onderwerpen. .Als u met u drieën mannen was, zóu u praten over var kens." Toen herinnerde zij zich plotseling wat oom Joachim gezegd had en zij voegde er met overtuiging bij„En over varkens praten is beter." En niet voordat zij de kamerdeur acht zich gesloten had, viel het haar op of liever bedacht zij zich, hoe on natuurlijk vriendelijk de prinses en mevrouw Von Treu mann gekeken hadden toen zij binnenkwam. rm, rijn berekend netto contant voor bakkers enz, en fabrieken, molens of magazijneen. Aan tus- schenpersonen moet op verzoek 25 cent korting worden toegestaan. De maximum-broodprijzen zijn vastgesteld op 24 cents per K.G.. voor ge build tarwe-waterbrocd en op 20 cents per K.G. voor bruin-brood VERGADERING VAN REEDERS. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. Morgen wordt alhier de vergadering van reeders gehouden, uit geschreven door de Nederlandsche Reedersver- eeniging. O. m zullen besprekingen plaats heb ben in verband staande met de tegenwoordige omstandigheden. ZEEOORLOGSONGEVALLENWET. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. Eerstdaags wordt verwacht de indiening bij de Staten-Generaal van een zeeoorlogsongevallenwet. UITWISSELING VAN GEWONDEN. OLDENZAAL, 16 Febr. Nadat gisteravond aan het station te Oldenzaal uit Duitschland be richt was ontvangen dat de extra-trein met zwaar gewonde Engelsche krijgsgevangenen om 9 uur uit Osnabrück was vertrokken, maar dien nacht in Bentheim zou blijven en den volgenden morgen te ongeveer half acht te Oldenzaal zou arriveeren, kwam te ongeveer 10 uur 's avonds een tweede te legram, meldende, dat de trein nog dienzelfden avond te 11.40 uur Oldenzaal zou bereiken. Spoedig was alles in gereedheid gebracht om de gewonden te ontvangen. Te 12 uur 's nachts reed ae trein langzaam het station Oldenzaal binnen. Er waren in het geheel 100 gewonden, waaronder vier officieren, begeleid door vier dames en zestien heeren van de vrijwillige Duitsche ziekenverple ging ondr leiding van den Oberstabarts Grum- pholz. Nadat de laatste verklaard had zich met zijn personeel geheel onder leiding van den Neder- landschen officier van gezondheid Dr. S. Sturkop te willen stellen, werd hun toegestaan den trein tot Vlissingen te vergezellen, vanwaar zij dan de gewonde Duitsche krijgsgevangenen, die daar he den zullen aankomen, naar Duitschland kunnen begeleiden. Ter ontvangst aan het station Oldenzaal waren aanwezig de burgemeester, de heer Vos de Waal, Voorzitter van het Roode Kruis-Comité met de be stuursleden, voorts de verantwoordelijke comman dant van het transport, kolonel G. H. Bloemen. Verschillende dames waren ijverig in de weer om den gewonden allerlei ververschingen aan te bie den, waarvan door de gewonden met veel ambitie gebruik werd gemaakt. Het was een vreeselijk gezicht deze zwaar ge wonden, all enjonge mannen, gade te slaan. Maar ofschoon zij allen voor hun leven verminkt waren en een of meer ledematen of één of zelfs beide oogen misten, heerschte er toch een opgewekte stemming, immers men keerde naar het vaderland terug. De gewonden roemden zeer de behandeling in de Duitsche hospitalen, maar waren slecht te spre ken over de toestanden in de kampementen. Toen allen van ververschingen waren voorzien, werden aanstalten gemaakt te vertrekken. Ter begeleiding naar Vlissingen namen in den trein plaats 20 Ne derlandsche aspirant-officieren van gezondheid, onder leiding van Dr. Sturkop en een detachement landweermannen onder bevel van luitenant Swart uit Hengoio. Ook de heer v. d. Eist, inspecteur der spoorwegmaatschappij, begeleidde den trein die te kwart voor één langzaam in de richting van Hengelo wegstoomde. EINDHOVEN, 16 Febr. Hedenmorgen pas seerden langs Eindhoven ongeveer 30 wagens met voor den krijgsdienst ongeschikte krijgsgevange nen in de richting Vlissingen. CONTRABANDE. NIEUW-YORK, 16 Febr. (Hbld.). Na onderzoek door middel van Röntgen-stralen van ladingen katoen, aan boord van uitgaande schepen, welk onderzoek werd ingesteld om te verhinderen dat contrabande wordt verzonden, is gebleken, dat in balen katoenafval, geconsigneerd aan boord van de „Cretic", gummi-linnen was verborgen. -De ge heele lading, bestaande uit 178 balen, wesd gewei- gerd'MISBRUIK VAN TELEGRAMMEN. AMSTERDAM, 16 Febr. Voor de 4e Kamer der rechtbank is heden met gesloten deuren behan deld de zaak tegen M. J. Peeters, oud 46 jaar, be klaagd dat hij in September j.l. te Amsterdam, terwijl hij daar beëedigd kantoorknecht bij de rijks telegraphie was, van iemand zich noemende „Stem", doch eigenlijk was genaamd Dimitri de Peterson koopman te Rotterdam, In Bracks Doelen Hotel de belofte heeft aangenomen dat men hem wekelijks ƒ15 zou verschaffen, alsmede van dezen 15, althans eenig geldelijk bedrag heeft aange nomen, wetende dat die belofte en die gift werden gedaan teneinde hem te bewegen om, in strijd met zijn plicht in zijn voormelde bedienning van den inhoud der telegrammen van aan genoemden tele graafdienst toevertrouwde berichten mededeeiing te doen aan een ander dan aan dengene aan wien HOOFDSTUK II. Axel Lohm was in de hall, zijn jas werd hem juist door den knecht afgenomen. „U hier?" riep Anna en zij stak hem beide handen toe. Zij was meer dan gewoon blij hem te zien. „Manske had een stapel brieven voor u en kon ze u van avond niet bezorgen, omdat hij predikantenverga dering had bij zich aan huis. Ik ben bij hem geweest en zag al die brieven en dacht dat u ze misschien graag hebben wou." „O, graag hebben niet, ten minste er is geen haast bij. Maar die brieven zijn maar een verontschuldiging Zeg, is 't niet zoo" „Een verontschuldiging?" herhaalde hij blozend. ,U wou de dames, die pas gekomen zijn, graag zien." „O neen, in 't minst niet." „O 1 OMaar daar u één minuut te vroeg gekomen is en mij bij toeval tegenkwam buiten de kamer, valt uw plan in duigen. Zijn dat de brieven? Wat een stapel 1" Haar gezicht betrok. „U wou immers nog naar negen dames uitzien. U heeft graag een ruime keus. Het grootste gedeelte van uw taak ligt nog voor u." „Dat weet ik wel. Waarom vertelt u mij dat?" „Omdat u niet zoo heel blij schijnt te wezen ze te ont vangen." „O jawel; maar ik ben moe van avond en het denk beeld van nog negen dames er bij maakt mij slaperig." Zij stond onder de lamp en hield het pakket losjes aan het touwtje vast. GJimlachend zag ze hem aan. Haar oogen stonden niet zoo opgewekt als gewoonlijk, dacht hij, gewoonlijk waren het twee vroolijk schitte rende lichtjes en nu was haar glimlach een klein beetje droevig. „Welnu, als u moe is moet u naar bed gaan," zei hij op zulk een gedecideerden toon dat zij er beiden om lachten. „Neen, dat kan niet," zed Anna, „ik ben op dit oogenblik op weg naar Herr Dellwig. Hij is daar in de kamer," zei ze met een hoofdbeweging naar de eet kamer. „Zeg eens," voegde zij er op gedempten toon bij, „heeft u op Lohm een steenoven Wordt vervolgd. rij als geadresseerde of uit anderen hoofde voor melde telegraafdienst of een van de ambtenaren of overige geëmployeerden zou bevoegd zijn dien inhoud ter kennis te brengen. In deze zaak werden 7 getuigen gehoord. Het O. M. eischte twee jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief. Als verdediger trad op mr. J. de Vrieze. EEN GIFT VAN DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. Naar wij verae- nemen schonk H. M. de Koningin wederom een bedrag van 1000 aan de Nederlandsche Gustaaf Adolf Vereeniging. DE HEER OOSTERBAAN. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. De toestand van den heer Oosterbaan is nog vrijwel dezelfde als gisteren. Hoewel het gevaar nog niet geweken is, maakt de patiënt het naar omstandigheden vrij wel. NED. LANDHUIBH0UDKUNDI3 CONGRES. 's-GRAVENHAGE, 16 Febr. Het 67ste Neder- landsch Landhüishoudkundig Congres zal in 1915 gehouden worden te Assen op 28, 29 en 30 Juli. SOCIAAL-DEMOCRATISCHE FRACTIE. AMSTERDAM, 16 Febr. Naar we vernemen, liep de conferentie, welke Zaterdagmiddag door de heeren Oudegeest en Bruen met de Soc.-Dem. Kamerfractie in het gebouw der Tweede Kamer gehouden is over de credieten op de begrooting van Landbouw en over de steunbeweging ten op zichte der arbeiders OVERLEDEN. 's-ORAVENHAGE, 16 Febr. Alhier zijn over leden op 74-jarigen leeftijd de heer B. J. R. Engel- bregt, oud-inspecteur der Post en Tel., en op 51- jarigen leeftijd de heer G. R. Seppenfeldt, oud-ge- zagnebber van Aruba. STADNIEUWS. BIVAKMUTSEN. Mevrouw Heuvelink verzoekt ons mede te deden, dat 't gevraagde aancai bivakmutsen voltallig is, en bedankt vriendelijk voor de groote bereidwilligheid, waarmede ze in korten tijd zijn bijeengebracht. PRIJZEN BE'HAALD. Op de Groote Nationale pluimveetentoonstelling van Omithophilia te Utrecht werden prijzen behaald doorDen heer M. de Boer met 1 inzending Hoenders een eerste prijs en 1 eereprijs. Den heer G. Duif met 3 inzendingen Hoenders 1 eerste prijs 2 eereprijzen, 1 derde prijs en een eervolle vermelding. Hoenderpark Medieno met 3 inzendingen Hoenders 1 derde prijs en 2 zeer eervolle vermeldingen. Den heer F. Berentzen, met 16 inzendingen Hoen ders en Duiven zes eerste, 4 2e prijzen, 3 3e prij zen, 3 zeer eervolle vermeldingen en zes eereprijzen. De heer P. H. Ibink Meienbrink behaalde met 4 in zendingen duiven, een eereprijs, 2 eerste prijzen en 2 tweede prijzen. De heer J. P. Boom met 12 inzendingen Konijnen 1 eerste, 2 tweede, 2 derde prijzen en 4 zeer eervolle ver meldingen. De heer C. Bakker met 4 inzendingen Konijnen 3 derde prijzen en 1 zeer eervolle vermelding. Konijnenfokkerij „Kennemerland" met 4 inzendingen Konijnen 2 eereprijzen, 2 eerste prijzen 1 derde prijs en 1 zeer eervolle vermelding. De heer J. Boots met 1 inzending Konijnen een 3den prijs. NOORDERBANK. Naar wij vernemen, zal aan aandeelhouders van de N. V. Noorijerbank alhier, worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1914 vast te stellen op 9 pet. CINEMA AMERICAIN. In de bioscoop aan de Doelenstraat zal de volgende week „Judith" gegeven worden, de bekende geschiede nis van de belegering der stad Bethulië in het rijk Judea, door Nebucadnezar's legeroverste Halofemes. Deze film is bewerkt naar het boek „Judith in de Apo- cryphen" en naar het gedicht van Thomas Bailen Al- drich. Ook deze film zal, evenals de andere histori sche films, welke in bovengenoemde bioscoop werden vertoond, wel weer de aandacht trekken. Voorts verzoekt men ons nog te melden, dat reeds nu leksboekjes verkrijgbaar zijn. VEREENIGINu TOT VERBETERING VAN DE SCHAPENFOKKERIJ IN NOORD-HOLLAND. Gistermiddag ten twee ure had in café „Central" de algemeene vergadering der Vereeniging tot Verbete ring van de Schapenfokkerij in Noord-Holland plaats, bestuursleden, de heeren Stapei en D. Govers en sprak openingswoord in het bijzonder welkom de oud- oestuursleden, de heeren Stapel en D. overs en sprak den v/ensch uit, dat er een spoedige vrede mocht ko men, een wensch die, aldus spreker, wel het meest bij ae bespreking over het vreedzaamste dier, op zijn plaats is. Van het Ministerie van Landbouw was de mededee- ing ingekomen, dat de subsidiën voor 1914 op 750 was bepaald, terwijl men, indien men voor 1915 we- aerom subsidie wenschte, rekening en begrooting moest inzenden. De voorzitter wees er in verband met deze mede deeiing op, dat de financiën niet zoo ruim waren, waarom de premiekeuringea niet zoo ruim gehouden waren dan andere jaren. Van de Koninklijke Nederlandsche Landbouwveree- niging was een dankbetuiging ingekomen voor het ve le, wat de vereeniging gedaan had om bij de Afrikaan- ders een goeden indruk van hun studiereis achter te 'aten. Van den Zuid-Afrikaanschen Landbouwbond was een schrijven ingekomen, waarin er op werd gewezen, dat de groote oorlog had verhinderd meer van het schoone Holland en haar gastvrijheid te genieten. De hoop werd in het schrijven geuit, Holland nog dikwijls te kunnen bezoeken, terwijl dank gebracht werd voor de betoonde gastvrijheid en vriendelijkheid. De rekening over 1914, aanwijzende een ontvangst en uitgaaf van 1868,87 met een, batig saldo groot 130,17, werd op voorstel van de financieele commis sie onder dankzegging aan den secretaris-penning meester goedgekeurd. Hierna bracht de secretaris het jaarverslag uit, waaraan wij het volgende ontleenen De gezondheidstoestand der schapen en de financi eele resultaten der schapenfokkerij waren ondanks de tijdelijke prijsverlagingen vrij gunstig. Naast de inge stelde vee arbitrage, welke den eerlijken schapenhandel kan bevorderen, werd melding gemaakt van een te Alk maar opgerichte vereeniging tot verbetering van den wolhandel. Ter vervanging van de heeren H. J. Avis en R. J. Keijser namen op 1 Januari 1914 in het be stuur zitting de heeren Jb. S. Keijser en P. Schenk Dz. De demonstratie van wolvee op 18 Juli te Heiloo had de aandacht van vele Zuid-Afrikaners getrokken. Van de 909 op 1 Jan. 1914 onder controle staande ooien werden er bij het voorjaarsbezoek 720 geïnspec teerd. Deze 720 ooien wierpen 1309 lammeren en brachten er 1126 groot, waarvan er 964 van het af- stammingsmerk werden voorzien. Stonden in het aantal per ooi geborenen de gekruiste Lincolns bovenaan, in het aantal per ooi grootge brachte was er tusschen volbloed Texelsch, gekr. Texelsch, gekr Lincoln, gekr. Wensleydale en de ge- mengden geen noemenswaard verschil waar te nemen De volbloed Lincolns en Wensleydales kwamen ach- tmrrt^^ssss

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2