Van het oostelijk oorlogsterren Van liet westelijk oorlogsterrein. NEDERLAND. FEUILLETON. DE WELDOEN STEE Telegrammen rail heden. Nederland. en het geschikt maken van woeste gronden voor het in dijken bij Halle a/d Saaie, waarbij 30.000 krijgsgevan gen Russen aan het werk zijn gezet worden nu onder deelneming van den Staat, vennootschappen op gericht. Ken brochure van den Duitschen regeeringsraad dr. Martin „der Weltkrieg und sein Ende" is in Duitschland in beslag genomen. DE DUITSCHÉ VERKLARING. In verband met de besprekingen, welke in de laatste dagen hebben plaats gehad tusschen leden onzer re geering en de vertegenwoordigers der grocte stoom vaartmaatschappijen, wordt gemeld, dat de houding der re^eering tegenover de vraag, welke de gedragslijn der scheepvaart in de komende dagen zal moeten zijn, deze is, dat de regeering de scheepvaart geheel vrij heeft gelaten in de beslissing, of deze, met het oog op. de Duitsche verklaring en de daarmede verband hou dende waarschuwingen van Duitsche zijde, hare schepen in de als gevaarlijk gekenschetst gedeelten der Noordzee wil laten varen. De regeering heeft er zich daarbij zelfs van onthou den. ook maar eenigen wenk te geven met betrekking tot de door de scheepvaart te volgen gedragslijn. Tegenover de komende gebeurtenissen wordt een vol maakt afwachtende houding aangenomen. ONTMOETING MET EEN DUITSCH LUCHTSCHIP. liet Nederlandsche stoomschip Helena, van de Kon. Nederl. Stoomvaartmaatschappij te Amsterdam, gis terochtend met steen van Kjöge te Amsterdam aangekomen, heeft Dinsdagmorgen omstreeks kwart voor twaalven, toen het zich 40 mijl ten Noorden van Ameland bevond, het Duitsche luchtschip L 5 ont moet, dat uit het Oosten kwam. Toen het luchtchip al lager en lager gekomen was, liet de gezagvoerder van de Helena met de Nederlandsche vlag salüeeren. Met opgewektheid werd deze groet door de opvaren den van het luchtschip, die heel duidelijk te onderschei den waren, beantwoordzij zwaaiden met de petten. Het luchtschip maakte daarna een zwenking rond het stoomschip en keerde daarna naar het Oosten te rug. STEUN AAN MILICIENS. Uit een door de Nationale Vereeniging tot Steun aan Miliciens ingesteld onderzoek is gebleken, dat na 'even- tueele demobiliatie der krijgsmacht niet minder dan 20,000 miliciens en landweerplichtigen de hulp der vereeniging zullen behoeven. Zal zij alsdan eenige kans van slagen hebben om aan het beroep op hare hulp te voldoen, dan acht de vereeniging de medewer king der burgerlijke autoriteiten een dringend vereisch- te. Aangezien de 21 afdeelingen, welke de vereeniging thans telt, voor den arbeid, welke haar eventueel acht, niet voldoende zullen zijn, heeft zij het land ver deeld in 38 districten met afdeelingsbesturen in de voornaamste plaatsen en hulpcommissies in de kleinere Voorts zal de vereeniging provinciale comité's oprich ten, die zich met de provinciale en gemeentelijke auto riteiten in verbinding zullen stellen en zullen trachten gelden te verzamelen en werkgevers voor de goede zaak te winnen. De minister van binnenlandsche zaken heeft onder mededeeling onder meer van het vorenstaande de bur gemeesters door tusschenkomst van de commissaris sen edr Koningin doen opwekken, zoo noodig de ver- eischte medewerking aap genoemde vereeniging te ver kenen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. STATEN-GENERAAL. De Eerste Kamer nam na verschillende discussies de Landbouwbegrooting aan, evenals daarna de be grooting van Suriname. Bij de behandeling der be- grooting van Koloniën werd met 22 tegen 15 stemmen (rechts '-n links) een motie-Colijn aangenomen, waarin de Kmiier als haar wensch uitspreekt dat de regeling n: a'c subsidieering van het bijzonder onder wijs in lndiioorbands niet zal worden ingevoerd. De Tweede Kamer nam aan het wetsontwerp betref fende het verdrag tot aanvulling van het Ongevallen verzekeringsbedrag met Duitschland, de ontwerpen be treffende de herziene Berner Conventie, ter bescher ming van het auteursrecht, recht van overgang bij over lijden van onroerend goed en tijdelijke afwijking der Onteigeningswet. Bij de behandeling eener wijziging van art. 276 van het Burgerlijk Wetboek en daarmee verband houdende artikelen van hetzelfde wetboek en dat van Burgerl. Rechtv., vroeg de heer Mendels herziening der geheele materie van het echtscheidingsproces, zoowel materieel als formeel. Hij had gewenscht, dat bij dit wetsontwerp ook was voorkomen dat men het geheele door de schrijfster van röizabeth and her German Garden". 52) o „U is niet tegen dien man opgewassen", zei Axel met een vertoornde stemen daar een vertoornde stem gewoonlijk een luide stem is, had deze de uitwerking dat er tegelijkertijd drie deuren geopend werden: de deur naar de dienstbodenvertrekken, waardoor Marie kwam kijken en weder verdween naar de keuken, waar zij zich in voorspellenden geest uitliet over een huwe lijk; de eetkamerdeur waarachter Dellwig al meer en meer ongeduldig was geworden omdat hij zoo lang moest wachten, en de deur van het salon waarvoor de barones aan de binnenzijde reeds eenige oogenblikken had staan wachten, daar zij naar boven wou gaan om een schaar te halen. Zij aarzelde echter, daar zij Anna niet wou storen in haar gesprek met den inspecteur, wiens stem zij meende te hooren. De barones deed de deur onmiddellijk weer dicht. „Ahade bewonderaarzei ze bij zich zelfen keerde dadelijk naar haar plaats terug. „De freule praat met een junge Herr", kondigde zij aan met wijder geopen de oogen dan nooit. „Een junge Herr?" herhaalde mevrouw Treumann. „Ik dacht, dat de inspecteur een oude man was? „Dan is het zeker Axel Lohm", zei de prinses zonder de oogen van haar werk op te slaan. „Hij komt hier dikwijls." „Hij komt haar zeker het hof maken", merkte de ba rones op met een zuur glimlachje „Dat heb ik niet opgemerkt", sprak de prinses op koelen toon. „Ik dacht dat het er den schijn van had", zei de ba rones nu wat zachter. „Is dat dezelfde Lohm die eenige jaren geleden met een van de meisjes Kiederfels geëngageerd is ge weest?" vroeg mevrouw von Treumann. „Ja, en zij is gestorven." .Maar is hij niet spoedig daarna getrouwd? Tk had gehoord dat hij getrouwd is." D->( wiq He tweede broeder. Dit is de oudste, hij woahi ons en hij is ongetrouwd." Mevrouw von Treumann zweeg een oogenblik. Toen zei ze minzaam: „Nu, beken maar, prinses, dat hij echtscheidingsproces illusoir maakt, hetgeen naar Mi nister Ort verklaart, buiten het kader van het ontwerp ligt; inzake algemeen herziening heeft de minisiter iets te doen. De heer Schim van der Loeff verdedigde eer, amen dement om echtscheiding en scheiding van tafel ea bet niet driemaal in een dagblad maar eenmaal in de Staatscourant te doen publiceeren. De heer Mendels wilde de instelling van een een traal echtscheidingsstamboek. EEN 100-JARIGE OVERLEDENE. Te Apeldoorn is in den ouderdom van 100 jaar en drie maanden overleden mevr. de Wed. A. A. Nierhoff —Pasman. De overledene was geboortig uit Alkmaar den 13en Nov. 1814 aanschouwde ze het levenslicht in het perceel Langestraat 63. EEN GEDWONGEN LEENlNG IN INDlë? Ter beurze van Amsterdam liepen geruchten volgens welke het plan zou bestaan in Indië een 5 pCt. gedwon gen leening van 50,000,000 uit te schrijven tegen 97 pCt BRANDSTICHTING? Maandagavond 8 uur, is afgebrand een hooiberg, staande op de boerderij van den heer C. Bos te Abbenes gemeente Haarlemmermeer. De heer C. Bos ontving 5 Januari een anoniemen brief, waarin hem werd mede gedeeld dat hij onder een aangewezen brug 100 had te deponeeren en dat anders zijn boerderij zou afbran den. VAN TEXEL. Gisteren werd de nieuwe zeevaartschool, onder groo- te belangstelling, geopend. De burgemeester der ge meente. ae heer Gaarlandt, voerde eerst het woord, om lof te brengen aan bouwmeesters en allen, die mede gewerkt hadden aan de totstandkoming van het naar de eischen des tijds ingerichte gebouw. Verder werd het woord gevoerd door de heeren W J. Roeloffs, voorzitter van de commissie van toezicht voor het M. O., Dros, namens de commissie van voor bereiding, P. Tjehbes, oud-directeur der zeevaartschool alhier, thans te Amsterdam, en P. Bossen, tegenwoor dig directeur der Texelsche zeevaartschool. UIT BERGEN. Zooals we nog in een deel van ons vorig nornmer konden vermelden, ligt het in de bedoeling de functie van hoofd van het intemeeringsdepot te Bergen, welke openkomt door het eervol ontslag als zoodanig aange vraagd door den gep. luit.-kolonel De Lusanet de la Sablonnière, niet meer doen vervullen door een hoofd officier. Wegens de mindere beteekenis van het plaatsje zal zoo wordt uit den Haag gemeld een der thans in het depot dienstdoende subalterne officieren als hoofd worden aangewezen. UIT OÜDKARSPEL. Dinsdagmiddag vergauerde de raad. Afwezig de heer Over. Van oen neer C. Over was bericht ingekomen, uat hij ais raadslid bedankt. De Voorzitter zei, dat binnen zes maanden in deze vacature moet worden voorzien, zoodat de verkiezing tegelijk met de periodieke verkiezing kan plaats heb ben. De Voorzitter dankte den heer Over voor netgeen hij in 't belang van de gemeente gedaan heeft en zei, dat dit vertrek hem leed doet. Van de raden van Noord-Scharwoude, Zuid-Schar- woude en Broek up Langendtjk was bericht ingeko men, dat afwijzenu is besuüilct op de voorstellen van den raad aezer gemeente, oetreflende openbaarheid van de vergaderingen der gascommissie en het inkrim pen van het ledental der commissie. De heer van der Toom sprak zijn verwondering uit over de wijze waarop dit adres is behandeld. Te Broek op Langendijk is men het er volkomen mee eens, dat meer openbaarheid gewenscht is. Daar wordt opge merkt, dat in tien maanden niets aan den raad is mee gedeeld en toch wijst men hetadres van Oudkarspel van de hand, om daarna een nieuw voorstel in te die nen, waarin wordt gewezen op de wenschelijkheid, dat van iedere gascommissie-vergadering verslag aan den raad wordt gedaan. Het laat spr. vrijwel koud, of op deze wijze oi op de wijze als door Oudkaispei voorgesteld openbaarheid wordt gegeven. In Zuid-Scharwoude zei de voorzitter, dat hét in strijd met de wet zou zijn, wanneer de pers toegang kreeg. Spreker s ooraeel is, aat de voorzitter daar ab soluut faalt. In deze beide gemeenten noemde spr. de wijze van oehandeling van dit adres een paskwil. In Noord- Scharwoude was men correct. De Voorzitter zei ook, dat hem geen artikel als door den burgemeester van Z.-Scharwoude bedoeld, in de wet bekend is. De heer Kal verdijk meende, dat de commissie wel een keerije minder kan vergaderen, b v. om de twee naanden De voorzitter bestreed dit, vond maandelijks de gevaarujke persoon is voor wien u het noodig oor- aeeit freule Estcourt in besaiermmg te nemen. ,0 neen", antwoordde de prinses even minzaam, ,vuor hem heb ik geen vrees." „Wat, Heeft hij ook ai een onxweisbaar hart?" „Ik weet niets van zijn hart. Ik heb geloof ik gespro ten van avonturiers. En niemand zou Axel Loüm een avonturier kunnen noemen. Ik dacht aan mannen die ai nun eigen geld en dat van hun familie hebben opge- naakt met wedden en spelen en nu een vrouw verlan gen om hun schulden te betalen." „Acü so", zei mevrouw von i reumann op volmaakt jeieefden toon. De quaesue van oescnermmg, die treu- e Estcourt kon nooaig hebben tegen avonturiers op ..-en plaats waar g„en man aanwezig scheen ie zijn en mets anders dan ooomen en moeras gevonden werd, moge ongerijmd schijnen, de oeide spreeksters begre pen elkaar uitstekend en het gesprek was niet geschikt naar wederzijdscne genegenheid te vermeerderen. Intusschen had Dellwig, toen hij de deur had open gedaan en Lohm zag staan, de hielen bij elkaar ge- oracht en een b uging gemaakt. Overdreven, zooals gewoonlijk. „Ik vraag duizendmaal vergiffenis", zei aij, „ik dacht, aai de freule opgehouden was en niet .erug kwam, en ik was op het jiunt naar huis te gaan." „ik heb nei papier gevonden en kom juist", zei Anna koel. „.Goeden avona, mijnheer Lohm", voegde zij er m '1 tnge,sch bij, terwijl zij Axel haar hand toestak. „Als u het mij wil toestaan, wilde ik prinses Ludwig nog even begroeten, voordat ik heenga", zei hij, in de uoop haar later nog eens weer te zien. „iiaha! had ik geen gelijk?" zei ze glimlachend, ,,u wilt bepaald de nieuwe huisgenooten eens zien. Hoe kan een man zoo nieuwsgierig zijn? Ik zeg u toch maar goeden avond, want ik zal eeuwen met mijnheer Dellwig moeten praten en ik zal u niet weerzien." Zij gaven elkaar de hand en zij trad de eetkamer binnen. Dellwig ging op zij en liet haar met diepen eerbied oasseeren. Maar zij draaide zich om, want ze wilde iets tegen hem zeggen, toen hij de deur dicht deed en Axel merkte de uitdrukking op van haar gezicht, een ontzettende verveling en een diep wantrouwen van zich zelf. Hij trad de andere kamer binnen met een ge zicht zóó streng en zóó vastberaden als men niet van hem gewend was. Dellwig ging dien avond vreeselijk ontstemd naar huis. „D*ie jonge man", zeide hij tot zijn vrouw, ter wijl hij zijn hoed en jas op een stoel wierp en zich zelf op een sofa, „begint zich al meer en meer met onze za- vergaderen niet alleen gewenscht, maar noodig, me het oog op oe rekening. Er gaar» ^lOuie bedragen en uit en die moeten vooral in dezen duren kolenlij iedere maand worden besproken Heerbij merkte de voorzitter n-.ens op, dat nu reeds U.0 voor de kole: is besteen, terwijl, de prijzen 0,05 en 1,05 geweest zijn. B. en W. hebben tot hulpkeunneester benoemd den heer G. Beijmers te Mirms en Bakhuizen, die bereids de benoeming heeft aangenomen. De heer C Rempt verzocht aangesteld te worden al: makelaar in assurantiën waar de raad niets on tegen had. Op de vraag van den heer van der Toom wat raad hiermee uit te staan heeft, zei de voorzifter, dat dit slechts een vorm is, die noodig is om doe r' d Kantonrechter ais zoodanig te worden beëcdi^d Het Steuncomité vroeg een crediet van 300, wa zonder bespreking werd toegestaan. Tot leden van de commissie voor bezwaarschriften op den H. O. werden benoemd de heeren A. Kroon Pz., J. Hansen en F Bouwens. Vastgesteld werd een kohier H. O. 1915. De heer van der Toom merkte bil de rondvra^ dat het met de Zondagsrust lange Hen weg \v verbetert. Hierover wordt in 7w qfVenn-ndpri sproken en besloten er weer eens wat srhfn, te zien. Hierna sluitimr UIT KOEDIJK. De netto opbrengst van de liefdadigheidsbazar is 250, UIT OTERLEEK. Ds. A. J. Werner te Deventer heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente alhier bedankt KORTE BERICHTEN. Het door ons vermelde bericht dat Sarah Bernhardt een operatie heeft ondergaan is onjuist. Wel licht zal ze wel noodig zijn, doch ze is een week uitge steld. Gistermorgen is een Amemuidensche visschers- schuit aan den boulevard te Vlissingen gezonken, door. dat de schuit overvol was. De opvarenden klommen in de mast en werden in een sloep van het Nederlandsche loodswezen gered. Gisternacht heeft een milicien te Leiden, zich met zijn geweer een schot in het hoofd toegebracht. In emstigen toestand werd hij naar het hospitaal ver voerd. De vereeniging van aardappelen-, groenten- en fruithandelaren te Dordrecht heeft den minister van landbouw verzocht, den uitvoer van aardappelen zoo mogelijk onmiddelijk op te hefbfen, voordat er een te kort zal ontstaan. Naar de N. R. Crt. verneemt, zal het Nederland sche stoomschip Iberia Zaterdag a.s. den goederen dienst van de Batavierlijn waarnemen. De Engeische vlieger-officier Murray, die met zijn water-vliegtuig in den mond der Weeter-Schelde daalde, is uit Vlissingen naar Groningen ter intemee- ring overgebracht. Voor de Amsterdamsche rechtbank werd gisteren 4 maanden gevang, str. geëischt tegen twee politie agenten, wegens mishandeling. De St. Crt. bevat de verboden van uitvoer van af val van vlas, motorrijwielen en onderdeelen van motor rijwielen. Naar de Tijd verneemt, is kardinaal van Rossum thans geheel hersteld, zoodat hij zijn dagelijksche werk zaamheden hervat heeft. Den 13 den dezer werd hij m particuliere audiëntie ontvangen door den Paus. Kapitein Wins te Apeldoorn geraakte onder een auto, waardoor hij ernstige hoofdwonden opliep. Een politieverordering is op grond van den staat van beleg te Middelburg uitgevaardigd, waarbij ver boden wordt, distinctieven te dragen om een vreemde nationaliteit aan te duiden. Op overtreding staat een straf van ten hoogste 1 maand hechtenis of ten hoogste 300 boete. De vrouwen te Velseroord, die weigeren melk te koopen voor 10 cent per liter, hebben succes. Van nu if is n.l. melk beschikbaar tegen 9 cent per liter, ter wijl met 1 Maart a.s. een melkinrichting daar wordt gevestigd, die de melk steeds 1 cent beneden den prijs Ier andere melkslijters zal leveren. HET RUSSISCHE COMMUNIQUé. PETROGRAD 18 Febr. (Off.) Aan den rech ter Weicheloever duurt de strijd op dezelfde plaatsen voort en neemt een zeer verbitterd karakter aan. In eenige sectoren is de toestand onveranderd. Aan den linkeroever werd een aan val op het front Khawa Wykorocz afgeslagen. In Galicie werd een vijaudelijken aanval af geslagen met groote verliezen voor den vijand. Daarbij werden 1410 mankrijgsgevangen gemaakt. Meer oostelijk hebben de Duitschers hevige aanvallen gedaan tusschen Kozlomoka en den i.en te bemoeien." „Die Lohm?" vroeg zij en zij rolde haar werk op m zijn avonddrank te halen. „ik had de freule er bijna toe gekregen haar toestem ming te geven tot den steenoven. Zij was Ueel verstan- ïg en gmg de kamer uit om het ontwerp te Uaien, dat k gemaakt had. Toen ontmoette zij hem hij hangt ier altijd om." „En wat toen?" vroeg Frau Dellwig nieuwsgierig. „Bah 1 dat vrouwen-gouvernement te moeten bid- Lien en smeeken om de minste concessie het staat en eerlijk man tegen." „Wil zij er niet in toestemmen?" „Zij kwam terug, zoo stijfhoofdig als een muilezel, k moet met alles van voren af aan beginnen." Wil zij er niet in toestemmen?" ,Ze zei, dat Lohm het terrein zou onderzoeken en raar raden." „Aber so was!" riep mevrouw E>ellwig rood van kwaadheid. „Haar raden? Heb je niet gezegd, dat ij haar raadgever was?" „Daar kan je zeker van zijn. Ik heb haar duidelijk ge noeg gezegd, zou ik denken, dat Lohm hier niets te eggen heeft en dat haar oom altijd naar mij geluisterd had. Zij zat tegenover mij zonder een woord te zeg gen, zooals zij gewoonlijk doet, zonder mij aan te zien zelfs ik weet nooit zeker, of zij wel luistert." „En toen?" „Ik heb haar eindelijk gevraagd, of zij haar vertrou wen in mij had verloren." „En toen?" „Ze zei, oh nein, met haar geaffecteerde, buitenland- sche uitspraak met een stem, die evengoed beteek' hén kon oh ja." En met groote bitterheid bootste nij Antia's manier van Duitsch spreken na. „Let op mijn woorden, vrouw, ze is zoo week als was met al haar stijfhoofdigheid en wie het laatst spreekt haalt haar altijd over." „Dan moet jij die laatste spreker wezen." „Als die verwaande Lohm er niet bij was, die in dringerige ezel, die onvergelijkelijke rhinoceros Wordt vervolgd. Wyszkow-pas. Alle aanvallen werden afgeslagen onder zware verliezen voor den vijand. In een bajonetgevecht werd bijna een geheel bataljon gedood, terwijl de overigen werden gevangen genomen» In de Boekowina is de toestand onveranderd. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 18 Febr. Commnuiqué van gisteravond 11 uur: Tusschen de zee e nde Oise heeft onze artillerie talrijke troepenafdeelingen uit elkaar ge jaagd en eonvooien ea caissons vernield. Ten noorden van AAtrecht hebben wij rwee rijen loop graven genomen, hevige tegenaanvallen afgesla gen, gevangenen gemaakt en den vijand zware verliezen toegebracht. Vele Duitsche officieren zijn gedood. Op het den 16en gewonnen terrein in de sector Reims, bij Loivre, hebben wij ons gehand haafd en versterkt. In Champagne bleven wij voordeel behalen I en noordwesten van Perthes namen wij loop graven over een afstand van 600 Meter. Alle Duit sche tegenaanvallen ten noorden van Mesnii les Hurius en Beauséjour zijn afgeslagen. in Argonne rukten wij vooruit ui het Bois la Crurie en handhaafden ons in onze stellingen on danks twee hevige tegenaanvallen en een zeer heet bajonetgevecht, dat den vijand duur te staan is gekomen. Een Duitsche aanval op Tour de Pa ris is afgeslagen. Tusschen Argonne en de Maas kwamen wij vooruit op verschillende punten. In den Elzas namen wij de hoogten die de hoeve Sudeif beheerschen. Onze vliegers wierpen bommen op Freiburg in Breisgau. HET ONDERZEEëRGEVAAR. 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. Omtrent de be sprekingen oer regeering met de vertegenwoordi gers der grooLe stoomvaartmaatschappijen verne men we, uat de regeering aan de gezagvoerders der schepen heeft opgedragen om, zooclra ze een onderzeeër op hun weg ontmoeten, te stoppen en zien gereed te houden voor het geven van inlich tingen omtrent schip en iadmg De regeering heeft den directies in overweging gegeven, silhou etten te doen vervaardigen van hunne schepen en die op uitgebreide schaal verkrijgbaar te stellen. Van het denkbeeld om schepen van sommige onzer vaste stoomvaartlijnen te doen convoyeeren door een Nederlandsch oorlogsschip, is afgezien omdat het gevaar voor niet geconvoyeerde schepen dan grooter zou worden. HET LUCHTSCHIP BOVEN ONS LAND. 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. Het luchtschip dat gisteren boven ons land is waargenomen, heeft, naar uit Terschelling gemeld wordt, ook daar twee telefoondraden beschadigd. In ambtelijke marine-kringen heeft men geen denkbeeld van welke nationaliteit en van welk type dit luchtschip was. TWEEDE KAMER. 's-ORAVEWHAGE18 Febr. De Tweede Kamer heeft zonder stemming aangenomen de wijzigingen in het Burgerlijk Wetboek en Wet boek van Burgerlijke Rechtsvordering ten aanzien van echtscheidingsvonnissendie onuitvoerbaar zijn door onbekendheid van de verblijfplaats v/d echtgenoot, eveneens het amendement-Men- dels om in de publicatie van het vonnis niet op te nemen de gronden van de echtscheiding en met 33 tegen 27 stemmen het amendement Schiml van der Loeff om het vonnis alleen in de Staatscourant publiceeren' en niet, driemaal in een dagblad. INDISCHE GELDLEENING. BATAVIA, (V. D.), 18 Febr. Het Indische Gou vernement is voornemens de leening voor Maart van 62% millioen op te nemen tegen een rentevoet van. 5 pet.noteering 97. De Javasche Bank zal 95 pet. van het bedrag voorschieten. HET BEHULPZAAM ZIJN BIJ HET ONTVLUCHTEN VAN GEïNTERNEAdEN. GRONINGEN, 18 Febr. De rechtbanK alhier veroordeelde den 27-jarigen kantoorbediende W. P. K., te Hoogkerk, tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het bij art. 191 strafbaar gestelde behulp zaam zijn bij de ontvoering van bij openbaar ge zag van huisvrijheid beroofden. Bekl. had in den nacht van 8 op 9 Januari twee Engeische officie ren, die in Groningen geïnterneerd waren, per auto van Groningen naar Rotterdam vervoerd. Geëischt was 8 maanden gevangenisstraf. Niet strafbaar werd geacht de ten laste gelegde schen ding der neutraliteit, bedoeld bij art. 100. Beklaagde werd in vrijheid gesteld. PROFESSOR NOYON 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. De bekende pro fessor dr. Noyon uit Leuven heeft eenige be zoeken bij autoriteiten afgelegd, o. a. bij den minister van oorlog en bij den inspecteur van den geneeskundigen dienst bij de landmacht. DE TOPOGRAFISCHE DIENST. 's-GRAVENHGE, 18 Febr. De topografische dienst alhier bestaat heden 100 jaar. Wegens de tijdsomstandigheden zal dit feit niet feestelijk worden herdacht. DE MINISTER VAN LANDBOUW. 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. De minister van Landbouw, Handel en Nijverheid ontving heden middag 4 uur aan het departement de vertegen woordigers van de Nederlandsche Reedersver- eeniging. VERBODEN OPTOCHT. 's-GRAVENHAGE, 18 Febr. Door den ambte naar bij het O. M. bij het Kantongerecht alhier is tegen den secretaris van den Haagschen Bestuur- dersbond, terzake van het op den avond van 14 December j 1. houden van een optocht, waartoe geen vergunning van den burgemeester was ver-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2