Van hat zuidelijk oorlogsterrein, Van het westelijk oorlogsterrefn. Van het oostelijk oorlogsterreln. Ter zee. DUITSCHLAND. NEDERLAND. Telegrammen van lieden. TER ZEE. Taria. Nederland. ten noorden van Soechawda staan voor de beslissing. De strijd ten N.-W. van Kolno duurt nog voort. Ten Zuiden van Myszynitsj dreven wij den vijand uit eenige plaatsjes. In Polen benoorden den Weichsel hadden aan beide zijden van de Wkra en oostelijk van Rashionz kleine gevechten plaats. In Polen ten Zuiden van den Weichsel is niets bij zonders voorgevallen. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren: Aan het front in Russisch Polen heerschte gisteren levendige krijgsbedrijvigheid, daar de Russen ter ver berging van bewegingen achter de gevachtslinie hun artillerie en infanterie versterkten. Hierdoor ontwik kelden zich op verschillende punten gevechten, die tot verdrijving van voorgeschoven Russische afdeelingen leidden. In West-Galicië gingen gedeelten van ons gevechts- front tot den aanval over en namen eenige voorgescho ven stellingen van de vijandelijke linie. De „Tiroler Kaiserjager namen een door den vijand sedert weken versterkte en met hindernissen omgeven plaats en maakten daarbij 300 man krijgsgevangen. De gevechten in de Karpathen werden met groote hardnekkigheid voortgezet. Ten noorden van Nadworna en Kolomea sloegen onze troepen aanvallen der Russen af onder groote verliezen voor den vijand. De gevechten nemen in he vigheid toe. BELGRADO GEBOMBARDEERD. Uit Weenen wordt officieel gemeld E>e Serviërs hebben in den laatsten tijd herhaaldelijk open steden aan onze grenzen beschoten. Zoo werden op 10 dezer ongeveer 100 schoten uit zwaar geschut op Semlin afgevuurd. Daardoor werden een groot aan tal gebouwen, o. a. het hoofdpostkantoor, beschadigd en burgers gewond. Ook werden twee kinderen ge dood. Op 17 Februari werd Mitrowitz beschoten. De commandant van de strijdmacht in den Balkan beval daarop Belgrado gedurende korten tijd met zwaar geschut te bombardeeren en liet hij door een parlementair weten, dat in het vervolg iedere beschie ting van een open stad met eenzelfde bombardement zou worden beantwoord. EEN FRANSCH STOOMSCHIP GETORPEDEERD. Uit Parijs wordt gemeld, dat een Duitsche onder zeeër Donderdagochtend te 3 uur het Fransche stoom schip „Dinorah" op 16 mijlen afstands van Dieppe torpedeerde. In het schip werd een gat geslagen, het kon zich echter drijvende houden en bereikte gistermiddag met behulp van visschersmakkers de haven van Dieppe, waar de lading gelost werd. EiEN NOORSCH STOOMSCHIP IN DE LUCHT GEVLOGEN? Er zijn tegenstrijdige berichten over het Noorsche stoomschip Belridge te Londen binnengekomen. De een zegt aat het bij Dover op een mijn is geloopen, de ander dat het door een Duitsche duikboot is getorpe deerd. NOG EEN LUCHTSCHIP VEROAAN. Het Berlijnsche Wolff-bureau meldt, dat in den zwa- ren storm, waarin op 17 Februari het luchtschip ..L III" verging bij Fanö, aan de westkust van Jutland, ook het luchtschip „L IV" vergaan is. Het strandde, ten gevolge van een defect aan de motoren, bij Blaa- vandshoek in Denemarken, en dreef later naar zee. Van de bemanning werden elf man gered, onder wie de commandant; vier man worden vermist. De gered den zijn voorloopig te Vaarde ondergebracht. DE UITWISSELING VAN GEWONDEN. Officieel wordt uit Berlijn gemeld: De uitwisseling der zwaargewonde Duitschers en Engelschen had op 15 en 16 Februari plaats. De Ne- derlandsche regeering had op tegemoetkomende wijze haar Roode Kruis-personeel en ambulance-treinen ter beschikking gesteld. Met voldoening kan worden vast gesteld, dat zoowel de teruggekeerde Duitschers als de vertrokken Engelschen eenparig hebben verklaard, dat hun behandeling in Engeland resp. Duitschland in elk opzicht geen reden tot bezwaren gaf. Het in de zitting van het Lagerhuis van 15 Februari door minister Churchill tot de Duitsche regeering ge richte verwijt, dat deze hare toestemming voor de uit wisseling te laat had gegeven, is niet juist. Duitsch land verklaarde zich reeds maanden geleden in prin cipe bereid tot uitwisseling. De termijn voor uitwisse ling, 15 en 16 Februari, is toen tevens vastgesteld en aan de Engelsche regeering overgebracht toen de voor stellen van den heer Churchill waren ontvangen. De uitwisseling van zwaargewonde Franschen kan helaas nog niet plaats vinden, daar Frankrijk nog steeds geen toestemming heeft gegeven. van belanghebbenden wordt tegemoet gekomen. Ook van andere betrouwbare zijde ontving de Sla gerscourant bericht, dat zeer spoedig een Koninklijk Besluit te verwachten is, waarbij de uitvoer zeer be- •perkt wordt. GEÏNTERNEERDEN. In de in staat van beleg verkeerende gemeenten Gaas terland, Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, Lem- sterland, Slooten en Stavoren heeft de bevelhebber van het intemeerings-depöt in Gaasterland een verordering afgekondigd, waarbij, bij overtreding, wordt bedreigd met hechtenis van ten hoogste één maand of geldboete van ten hoogste 300, hij of zij, die eenige hulp of bij stand verleent aan geïnterneerden, strekkende om een ontvluchting te bevorderen. Verboden is voorts: geïnterneerden te vervoefen of te doen vervoeren; htm rijwielen, voer- of vaartuigen en schaatsen in bruikleen af te staan of te verkoopenklee ding- of uitrustingstukken en wapenen af te staan; sterkedrank te verkoopen of te schenkengeintemeerden te fotografeeren of portretten van geintemeerden aan derden, wie ook, af te staan, zonder schriftelijke toe stemming van genoemden commandant. ZEEOORLOGSONGEVALLENWET. De N. Rott. Crt. weet mede te deelen, dat reeds he den bij de Tweede Kamer zal inkomen een wetsontwerp waarbij aan de zeevarenden, zoowel ter koopvaardij als ter visscherij een uitkeering wordt verzekerd voor het geval zij invalide mochten worden tengevolge van een scheepsramp, aan den oorlogstoestand te wijten, en een uitkeering voor hun weduwen en weezen, wanner zij hierbij mochten overlijden. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Zooals we in een deel van ons vorig nummer nog konden mededeelen, werd besloten, dat de Minister van Landbouw üe Konmgin machtiging zal vragen het wetsontwerp betreffende de wijziging van üe Paardenfokkerswet in te trekken (dit ontwerp is van den heer Treub) en daarna een nieuw ontwerp indie nen, bevattende de bepaling, dat goedgekeurd wordt het in Augustus niet gehouden zijn der hengstenkeu- ringen. Verworpen werd met 41 tegen 13 stemmen een eveneens van Minister Treub afkomstig wetsontwerp tot goedkeuring van onderhandschen verkoop van do meingrond onder 's-Gravenhage en Wassenaar aan de gemeente 's-Gravenhage. Daarna kwam aan de orde de suppletoire landbouw- begrooting, o. a. voor 5,000,000 tot aankoop van re- geeringsgraan en 600,000 voor subsidie aan het Kon Nat. Steuncomité. De heer S c h a p e r (S. D. A. P.) wees op de ellende waaronder de arbeiders gebukt gaan, niet alleen onder steunden maar ook zij die met hooge prijzen van levens middelen enz. hebben te kampen. De roggeboeren kla gen zonder reden, daar de prijs aanzienlijk hooger is, Pok heelt spr. den indruk dat de regeeringsmaatrege- len eerder zwakker dan krachtiger worden. Zal de Mi nister niets doen tegen de bedreiging der roggeboeren voortaan aardappelen te verbouwen, omdat zij niet ge noeg voor rogge krijgen? Niemand weet hoelang de oorlog nog zal duren. Spr. drong aan op vaststelling van maximum groot handelprijzen en krachtige maatregelen om de prijs- drijving, die ten aanzien van verschillende levensbe hoeften, naar hij uiteenzet, geschied is, tegen te gaan. Zal er, bij de enorme voorraden, vooral aan groente, die Duitschland hier inslaat, genoeg voor ons over blijven? Hetzelfde geldt voor varkensvleesch. Waar blijft het aangekondigde uitvoerverbod? Hij meende dat de leden der sub-commissies voor de voeding van mensch en dier uit het Kon. Nat. Steun comité gemakkelijk tót een uitvoerverbod adviseeren als het hun bedrijf niet geldt, maar moeilijk daartoe te bewegen zijn zullen als dat wel het geval is. Hij drong bij den Minister er op aan, weerstand te bieden aan zekere agrarische én commercieele ivloeden, in en bui ten zijn departement. De heer Smeenge (lib.) verlangde, dat nu de re geering rogge in beslag deed nemen, ze zorge voor voeding. Voor het nemen van dezelfde maatregelen als in 1914 zal dit jaar geen reden zijn. De roggeboeren gingen niet daarom, maar wegens de aanzienlijke ver hoogingen van den koopprijs van aardappelen tot het, omwerken van roggevelden tot aardappelvelden over. Spr. bestreed 's Ministers standpunt om eerst met een uitvoerverbod te komen als varkensvleesch 92 cent per Kilo kost. Dat gaat spr. te ver al zal de Minister daar op niet lang behoeven te wachten. De Minister neme maatregelen om te voorkomen dat tengevolge van de hooge voederprijzen, fokkerij en mesterij zouden stopgezet worden. De Kamer werd verdaagd tot Donderdagmiddag half twee. KORTE BERICHTEN. Officieel wordt bericht, dat generaal Joffre als hulde aan de dapperheid van de Fransche reserve-een heden, het woord „reserve", dat voor het nummer stond heeft afgeschaft, zoodat zij voortaan allen bekend zul len staan onder haar nummer. Heden bestaat Reutels Telegram Company, het bekende Londensche Bureau, dat de dagbladen in de verschillende landen telegrafisch berichten uit het bui tenland levert, vijftig jaar. De 74-jarige bisschop van Doornik (België) mgr. Walgravens, is in het begm dezer week, tengevolge van een hartzwakte, die nog verergerd werd door hetgeen de biscshop persoonlijk moest doormaken, overleden, en gisteren begraven. Naar de Msb. uit België verneemt, worden de be woners gedwongen hun paarden aan de Duitschers te verkoopen, hetgeen groote ontevredenheid wekt. Het verbindingskanaal tusschen den Rijn en den Weser is zonder eenige feestelijkheid in werking ge steld. Aan de verschillende stations in België is een waarschuwing aan de Duitsche soldaten aangeplakt, om zich niet door Vreemdelingen te laten uithooren om trent het leger. Bij Grossensass in Tirol heeft een treinbotsing plaats gehad. Drie soldaten zijn omgekomen, achttien zwaar, twintig licht gewond. Het „Polizeiprasidium" te Berlijn heeft het orga- niseeren van z.g. five o'clock tea's, waarbij cabaret-ar- tisten optreden, in café's, cabarets en restaurants ver boden. UITVOER VAN RUNDEREN EN VARKENS. In verband met de audiëntie van het Hoofdbestuur van den Nederlandschen Slagershond bij den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, deelt de Sla gerscourant, officieel orgaan van genoemden Bond, mede, dat, ofschoon geen algeheel uitvoerverbod van runderen en varkens te verwachten is, binnen zeer kor ten tijd van de zijde der regeering een maatregel zal worden genomen, waarbij aan de rechtmatige grieven VREDESBEWEGING. Het adres aan H. M. de Koningin om door Hare be middeling tot een wapenstilstand of den vrede te gera ken, is gisteren door een afgevaardigde van het Inter nationaal Vrede8Comité te Amsterdam naar Den Haag gebracht en aan den particulieren secretaris van H. M. ter hand gesteld, teneinde het aan de Koningin aan te bieden. Het adres wordt ondersteund door honderd duizenden handteekeningen (waaronder zeer vele af komstig van onderdanen uit de oorlogvoerende landen) Deze handteekeningen zijn vervat in drie zeer dikke registers, terwijl nog twee registers in bewerking zijn en later zullen worden toegezonden, daar vele lijsten met handteekeningen zóó vuil en gevlekt waren, dat men ze moest achterhouden. Het Internationaal Vre- descomité was van oordeel, dat thans, nu de oorlog in e enstadium van wanhoop, verbittering en uitputtin, is getreden, het oogenblik gunstig is om bemiddelen op te treden. EEN GIFT VAN DE KONINGIN. In de laatste dagen van Maart is men voornemens, te Amsterdam een bazaar te houden, waarvan de op brengt aan het Algemeen Steuncomité aldaar ten goede zal komen. H. M. de Koningin heeft, naar „De Tuinbouw" meldt, aan het comité voor dezen bazar doen weten, dat het in Haar voornemen ligt, voor een bedrag van 1000 aan Aalsmeersche rozen ter beschikking van het comité te stellen, ten einde deze bloemen los of in tuil tjes gebonden, aan bezoeksters en bezoekers van den bazar te verkoopen. EEN EINJaHRIGER VOOR DEN KRIJGSRAAD. Voor den Haagschen krijgsraad zal 26 Februari a.s., krachtens de wet op de geïnterneerde buitenlandsche militairen van 31 December j.i., de eerste zaak tegen een geïnterneerden buitenlandschen militair worden behandeld, n.l. de zaak tegen den Duitschen Einjahri- ger A. S., van het 90e infanterie-regiment te Rostock, thans geïnterneerd te Bergen (N.-H.), beklaagd van diefstal. Als getuigen zullen 2 Duitsche onderofficie ren worden gehoord; mr. B. van Rossum, advocaat en procureur in den Haag, heeft de verdediging op zich genomen. Als tolk zal fungeeren de heer H. Ch. Ypey, beëedigd translateur in den Haag. BOND VAN MACHINISTEN. In de vergadering van den Bond van Machinisten, waarbij 90 pet. der vakgenooten is aangesloten, is de wenscheïïjkheid, dat de koopvaardijschepen door oor logsschepen zouden worden geconvoyeerd, ampel be sproken. Ten slotte werden de practische bezwaren hiertegen echter overwegend geacht. Algemeen waren j de leden voorts van oordeel, dat de verhooging der I gage voor den tegenwoordige critieken tijd in geen j redelijke verhouding staat tot de groote winsten, die üe reederijen make. Er werd een motie aangenomen, waarin de hoop wordt uitgesproke, dat de machinis te zooveel mogelijk zulle medewerke om de vaart J zoolang mogelijk vol te houde, verder, dat bij het tot j stand komen van de „Zee-oorlogs-ongevallenwet" deze van terugwerkende kraet zal worden verklaard ten be- i hoeve van de nagelate betrekkingen van he, die reeds te gevolge van den oorlogstoestand omkwamen, en uai icgeering en maatschappijen zooveel mogelijk maatregelen zullen nemen ter beveiliging van ue Ne- derlandsche zeevaart. WISPELTURIGE BRUID. Een jong paartje, dat eenige weken geleden te Joure I in den echt zou worden verbonden, maar waarvan toen ter elfder ure de bruid weg bleef, zou Donderdag te Lemmer hun huwelijk laten voltrekken. in den morgen kwam daar evenwel bericht, dat het bruidje voorloopig maar van trouwen ai zag en weder in betrekking was gegaan. De bruidegom is dus voor de tweede maal teleurge steld. UIT PURMEREND. Bij de gisteren gehouden stemming vQor de verkie-1 zing van een lid van den gemeenteraad (vacature H. C. Oud) werden, meldt de Telegraaf, uitgebracht 817 gel-1 dige stemmen, waarvan op de heeren C. deGoede Hz. (lib.) 375 stemmen, G. K. Koerman (kath.) 244 stem men, G. Edel (S. A. P.) 198 stemmen, zoodat her stemming moet plaats hebben tusschen de heeren C. de Goede Hz. en G. W. Koerman. KORTE BERICHTEN. De hoofdcommissaris van politie te 's-Graven-1 hage waarschuwt handelaren in en verzamelaars van vreemde postzegels, dat gebleken is, dat er in den Haag en waarschijnlijk ook te Rotterdam, Amsterdam en elders in ons land, valsche Belgische postzegels in omloop zijn gebracht. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft bepaald, dat onder het uitvoerverbod van aardappelen ook begrepen zijn gedroogde aardappelen, zoodat dus ook hiervan de uitvoer is verboden. Van Zondag af zal de goederen- en postdienst I der maatschappij Zeeland dagelijks worden uitgevoerd, behalve des Zaterdags. Gistemamiddag wist het 3-jarige zoontje van den sluiswachter van O., te Tiiel, zich in de slaapkamer zijner ouders meester te maken van een geladen revol ver, waarmede het zich spelenderwijze door het hoofd schoot De toestand van den kleine is hopeloos. Te Haarlem is tegen een strooper, die op den I openbaren weg een konijn levend vilde, proces-verbaal opgemaakt wegens dierenmishandeling. Op de Rotterdamsche beurs zijn, meldt de N. R. Crt., de molestpremies voor schepen van en naar En geland in de laatste dagen aanmerkelijk opgeloopen. Voor neutrale schepen ten minste met 50 pet. en voor Engelsche schepen 100 en meer pet. De markt voor Engelsche schepen is zeer beperkt. Voor de rechtbank te Heerenveen is 14 dagen ge-1 vangenisstraf geëischt tegen een Belgische soldaat uit het intemeeringskamp te Gaasterland, die bij een ruzie ontstaan bij het kaartspelen, een collega mishandeld had. Uit de ter griffie van de Haarlemsche rechtbank I ter inzage gelegde gegevens omtrent de suséance-aan- vraag van de firma M. Lamme te Beverwijk, blijkt, dat de activa bedragen 419,604 en de passiva ƒ397,076, zoodat er een voordeelig saldo is van 22,528. 9TADNIEUWS. SPIJSUITDEELING. De Centrale Commissie voor Spijsuitdeeling, daar-1 toe in staat gesteld, kan haar werk nog een week voortzetten. ONTHEFFING VERLEEND. Door den Raad der gemeente Velsen is aan den heer Schaaf, alhier, ontheffing verleend van den aangeno men bouw van de school voor lager onderwijs te Vel- seroord, op grond, dat hij zich, naar hij bericht had, in de berekening vergist had voor een bedrag van 7000. VOETBAL. Morgen zal de tweede ontmoeting in dit seizoen tus schen Alcmaria en^folland plaats hebben en thans op het terrein van eerstgenoemde. Eigenaardig is het, dat Holland zich tegenover Alcmaria steeds de meerdere toonde op het terrein aan de Zandersloot, terwijl Alc maria op het veld van Holland altijd een flinke over winning behaalde.Een spannende strijd zal het dus nu worden. Holland, met hetzelfde elftal van j.l. Zon dag, zal ongetwijfeld, heel wat beter partij geven, dan de vorige maal. Bovendien wil zij revanche nemen voor de toen geleden nederlaag. Maar of dit gelukken zal? Alcmaria wil kampioen worden van deze afdee- ling en zal trachten geen puntje meer te verliezen, 't Belooft dus een interressante strijd. EVANGELISCHE UNIE. Op verzoek van het Bestuur van jje Vereeniging van Vrijzinnige Hervormden, vestigen wij de aan dacht van belangstellenden op gods dienstige bijeenkomst a.s. Zondagavond te 7 uur in de Groote Kerk, waarbij Ds. H?W. Ph. C. van den Bergh van Eijsinga, uit Zutphen als spreker hoopt op te tre den. WIJZIOING PREDIKBEURTEN. Ds. de Pree hoopt morgenochtend in de Kapelkerk op te treden en Ds. Verwaal 's-avonds. NIEUWE ZAAK. De heer R. Zomerdijk opent hedenavond zijn ver plaatsten gereedschaps- en ijzerwinkel „De Magneet" in het perceel Houttil No. 60. De groote voorraad artikelen waarborgt ieder, daar te zullen vinden wat hij op dit gebied zoekt. HET FRANSCHE COMMUNIQUé. PARIJS, 20 Febr. Het communiqué van gister avond 11 uur luidt: In België werd een aanval op een van onze loopgraven ten Oosten van Yperen afgeslagen. De vijand had vijf compagnieën in de eerste linie ge bracht. Een aanval, die bij Roclincourt, ten Noorden van Atrecht, beproefd werd sloegen wij af. Reims werd gebombardeerd. In Champagne, in de streek van Souain, Perthes en Beauséjour deed de vijand in den nacht van den 18en op den 19en vijf tegenaanvallen, om de loopgraven terug te winnen, die hij de voorafgaande dagen verloren had. Alle aanvallen werden afgeslagen. Het ge- gevecht duurde overdag voort. Wij maakten nieuwe vorderingen. In de Argonne werden eenige pogingen der Duitschers om ons in den nacht van aen 18en op den 19en te verrassen, verijdeld. Wij vernielden een blokhuis en bezetten de omgeving. Drie tegenaanvallen der Duitschers op de hoog ten van de Maas bij Eparges, op de loopgraven, die wij den 17en Februari hadden genomen, wer den door onze artillerie gestuit. In de Vogezen werd de vijand na vasten voet te hebben gekregen op heuvel 607, die door een regi ment aangevallen was, dezen morgen door tegen- - aanvallen door anderhalve compagnie tusschen Lusse en Wissenbach, in de streek van Bonhomme verdreven. Wij behielden de hoogte ondanks he vige aanvallen. Een vijandelijke aanval op Sattel ten Noorden van de boerderij Sudelle werd afge slagen. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 20 Febr. (Officieel). In Champagne, ten Noorden van Perthes en Les-Misnel vielen de Franschen met talrijke strijdkrachten aan. Al de pogingen van den tegenstander om door onze li nie heen te breken, mislukten. Op verschillende plaatsen gelukte het hen in onze voorste loopgra ven binnen te dringen. Daar wordt nog gevoch ten. Overigens werd de tegenstander onder zware verliezen teruggeworpen. Ook ten Noorden van Verdun werd een Fran sche aanval afgeslagen. Bij Combres deden de Franschen de hevige artillerievoorbereiding op nieuw aanvangen. Het gevecht duurt voort. In de Vogezen namen wij de vijandelijke hoofdposities op de heuvels ten Oosten van Sulzern over een breedte van 2 K. M., zoowel als de Reichsackerkot ten Westen van Munster in storm. Om den heuvel ten Noorden van Muhlbach wordt nog gevochten. Metzeral en Sonderbach werden na een zwaar ge vecht door ons bezet. In de streek ten Noord-Westen van Grodnow en Noordelijk van Soecha is geen bijzondere ver andering ingetreden. Ten Zuid-Oosten van Kolno is de vijand in de voorposities van Lomza terug geworpen. Ten Zuiden van Myzzyniec en ten Noord-Oosten van Brasenysz en ten Oosten van Razion hadden gevechten van plaatselijken aard plaats. Ten Zuiden van den Weichsel niets nieuws. HET RUSSISCHE COMMUNIQUé. PETROGRAD, 20 Febr. (Officieel). Onze troe pen hebben zich tusschen de Njemen en den Weichsel in de streek van Augustof geleidelijk uit het gebied van den strijd teruggetrokken. Thans ontwikkelen de gevechten zich bij Ossowice en aan de wegen naar Lomza. Aan den linkeroever van den Weichsel is de toe stand onveranderd. Op den linkeroever van de Doenajec is een Oostenrijksche aanval bij Otzinow mislukt. In de Karpathen hebben wij een reeks aanvallen afgeslagen bij Jaszionki en zuid-oostelijk van Stropko en hebben wij met de bajonet een hoogte ten noorden van Walianikhow genomen. Op 17 Februari heeft een Russisch bataljon bij het aan breken van den dag een stelling bestormd bij Za- wadok en een geheele bezetting gedood. Alle Duitsche aanvallen in dichte colonnes uitgevoerd, werden afgeslagen. In de omgeving van Wyszkof heeft gedurende de beide laatste dagen een hevig gevecht plaats gehad. Wij namen 2000 man krijgs gevangen en veroverden zes machinegeweren. DE BELRIDGE GETORPEDEERD. LONDEN, 20 Febr. Officieel wordt gemeld dat een Duitsche onderzeeboot de Noorsche tank boot „Belridge" getroffen heeft. Stukken van de torpedo werden uit den romp gehaald. BESCHIETING DARDANELLEN. KONSTANTINOPEL, 20 Febr. (Officieel). Acht pantserschepen beschoten zeven uur lang de bui tenste Dardanellenforten, zonder deze tot zwijgen te brengen. Drie vijandelijke pantserschepen wer den beschadigd, waaronder het Admiraalschip. BESPREKINGEN TUSSCHEN NOORDWEGEN ZWEDEN EN DENEMARKEN. BERLIJN, 20 Febr. Uit Kopenhagen wordt bericht dat heden de vertegenwoordigers der Deensche, Zweedsche en Noorsche regeeringen te Kopenhagen zouden bijeenkomen ter bespreking van kwestie der scheepvaart op de Noordzee. DUITSCHLAND's VERKLARING EN AMERIKA. NIEUW-YORK, 20 Febr. Een telegram uit Washington zegt aat men daar niet voldaan is met het antwoord van Duitschland. Het gouver nement heeft besloten om hare houding te handha ven en een tweede uitvoeriger nota aan Duitsch land te zenden. Volgens de „Nieuw-York Herald" zal het Noord-Amerikaansche staatsdepartement aan staande Woensdag zoowel Engeland als Duitsch land op hunne antwoordnotas repliceeren. DRIJVENDE MIJN. VLIELAND, 20 Febr. Een mijn drijft hier aan de zuidzijde onder den dijk en gaat in westelijke richting. Men heeft getracht met geweerschoten de mijn onschadelijk te maken, evenwel zonder succes. DE UITVOER VAN VARKENSVLEESCH. 's-GRAVENHAGE, 20 Febr. Hedenmiddag leidde Minister Posthuma, in tegenwoordigheid van den directeur-generaal van den landbouw en den inspecteur van het veeartsenijkundig Staats toezicht, een conferentie met de exportslagers in het gebouw van het departement van landbouw. Het bleek, dat allen het eens waren, dat men met de maatregelen, inzake varkensvleesch, zeer voor zichtig moet wezen. Wel vonden sommigen, o. a. het dagelijksch be stuur van den Nederlandschen Bond van export slagers, het wenschelijk, eens regelend in dezen uitvoer op te treden. In aansluiting hiermede vernemen wij, dat he- x den- of Maandagavond een Koninklijk Besluit in de Staatscourant zal verschijnen, omtrent de keuring op den uitvoer van vleesch. De thans al leen bestaande export naar Engeland en Zwitser land zal tot alle landen van Europa worden uit gebreid. Daardoor zal de export afnemen, omdat slechts plaatsvervangers van goedgekurde inrich tingen tevens zeer persoonlijk den toestand kun nen leeren kennen en regelend optreden. VERZEKERINGEN VOOR SCHIP EN LADING. 's-GRAVENHAGE, 20 Febr. Het wetsontwerp is naar de Raad van State gezonden, waarbij de minister van landbouw, in verband met den oor logstoestand, is gemachtigd, verzekerend voor schip en lading op te treden. DE OORLOGSONGEVALLENWET. 's-GRAVENHAGE, 20 Febr. Naar we verne men werd hedenmiddag in de 2e Kamer ingediend het wetsontwerp omtrent bepalingen betreffende de verzekering van schepelingen en huur nagela ten betrekkingen tegen geldelijke gevolgn van on gevallen, hun op zee overkomen tengevolge van- of in verband met de gebeurtenissen welke het onmid delijk gevolg zijn van den huidigen oorlog. Zeer waarschijnlijk zullen hedenavond deze stukken in druk worden rondgedeeld.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2