dat heerlijke badplaatsje, moerassig, en de echtgenoote des ourgemeesters, eene dame van Duitsche alkomst, die zich echter, naar mij bekend, geheel iioliandsche voelt, goed voor de luij, alleen omdat ze Duitsche isl En dan dat eenige honderden kilometers terugtrekken van de grenswacht. Wat zal de grenswacht natte voe ten gekregen hebben aan de Zuider- of Noordzee. En toch wordt dergelijk geklets ernstig opgenomen hier! OPENING WATERLEIDING EGMOND AAN ZEE. Het was gisteren voor Egmond aan Zee een dag van buitengewone beteekenis. Na het overwinnen van vele moeielijkheden heeft de gemeente thans haar eigen waterleiding. De totstand koming hiervan zal zeer zeker naast de eigen, zich thans reeds in een gezonde ontwikkeling bevindende gasfabriek, veel tot den groei en bloei van deze oude Noordzeeplaats bijdragen. Wat een eigen waterleiding voor een gemeente be- teekent, ondervinden de inwoners thans niet in de minste plaats door de zeer lage tarieven, welke buiten gewoon veel verschillen van die, welke elders bestaan. De opening van de waterleiding had gistermiddag ten twee ure op plechtige wijze, doch wegens de tijds omstandigheden met achterwegelating van feestelijk heden, plaats. In tegenwoordigheid van de leden van den Raad, den gemeente-secretaris, den adviseur voor de gemeen te, den heer Lafeber, en den gasdirecteur, sprak de bur gemeester, de heer C. J. Eijina, in de machinekamer een woord ter opening van de waterleiding. Spr. heette de aanwezigen welkom op dezen voor de gemeente zoo belangrijken dag. De omstandigheden brachten niet mede een feestelijke opening te houden, aldus de burgemeester, men zou dan verplicht zijn ge weest verschillende autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid uit te noodigen, wat de tijdsomstan digheden niet veroorloofden. In het bijzonder heette spr. ook welkom de Alkmaar- sche Courant. Het deed hem genoegen dat ook zij de opening belangrijk genoeg vond om deze huiselijk me de te maken. Spr. bracht in herinnering, dat de dis cussies over de waterleiding, wat trouwens ook met de andere discussies het geval was, altijd in de goede stemming zijn gevoerd. Steeds wordt dit door spr. als voorzitter zeer op prijs gesteld. Het is voor Egmond thans een gewichtige dag en voor mij in het bijzonder een blijde dag, aldus de burgemeester. Het is den hee- ren bekend, dat ik, toen ik in de gemeente kwam en feestelijk werd ingehaald, er reeds dadelijk op wees, dat een waterleiding een noodzakelijk iets was, in wel- kemeening ik toen ik hier eenigen tijd was zeer werd versterkt met 't oog op het vreemdelingenverkeer, de eischen voor de volksgezondheid en niet het minst voor het brandgevaar. Wij weten allen, hoe het met de brandweer gesteld was en hopen straks te toonen, dat we thans ook op dit gebied beter klaar zijn dan ooit te voren. Spreker gevoelde zich dankbaar tegenover de leden van den Raad, die hun stem voor de totstandko ming gaven. Hierna gaf spreker een overzicht van de kosten. De bouw van den toren, de de ontijzeringsinrichting, de filters en de ruwwaterkelders waren begroot op 16800 en aangenomen door de firma Last en Zoon te Alkmaar voor 17194. De woning met machineka mer, begroot op 5500, had gekost 6099 De leiding, gelegd door Gebrs. Wilson, begroot op 18787, kost 17638. De putten, begroot op 1050, kosten 993. De machines, begroot op 700Ö, kostten 5323. De geheele begrooting hiervan bedraagt 49139, de aan- .nemingssom 46844, benevens 1214 voor tariefwerk. Voor het maken van de aansluitingen komt bij dit be drag een uitgaaf van 3500, voor den toegangsweg 1240, voor den bliksemafleider 105, voor den wa- terstandswijzer 43, voor de afrastering 400, voor meters 1100, voor den Woltmannmeter 217, voor architect en toezicht 3000, voor grondwerk 400, vergoeding landgebruik 25, voor een boormachine 146, voor gereedschappen 283, voor loonen 200, voor proefboringen 1000. Totaal een bedrag van 15551. Alsdan is er voor de waterleiding een bedrag van 63609, waarvan 800 terug ontvangen zal wor den voor het leggen van particuliere leidingen. De ge heele waterleiding kost alzoo 62809. Van de leening, groot 65000, is ontvangen 62926. Spreker bracht hierop een bijzonder woord van dank aan den adviseur, den heer Lafeber, aangezien deze niet vervallen is in de zoo gebruikelijke fout om een begrooting een weinig te flatteeren. Spr. zette uiteen hoe het kwam, dat enkele cijfers verschilde met de be grooting en wees er daarbij in het bijzonder op, dat de raming berekend was op 250 aansluitingen, terwijl men er thans reeds over de 400 had. Met genoegen con stateerde spreker, dat de begrooting van den heer L. kloppend genoemd kon worden. Spreker wees er op, dat Egmond trotsch kon zijn dit zelve tot stand te hebben gebracht en bracht na mens de gemeente een bijzonder woord van dank aan jonkheer Six voor het geheel gratis afstaan van den be- noodigden grond en voor hetgeen deze gedaan heeft voor de gemeente. Met den wensch, dat ze moge bijdragen tot den groei en den bloei van Egmoud aan Zee, verklaarde spreker de waterleiding voor geopend. De heer Lafeber bracht hierop een woord van dank voor het tot hem gesprokene. Spr. dankte voor de sa menwerking, de ondervonden sympathie en de aange name wijze waarop ook de Raad de zaak steeds met hem besprak Hij hield zich overtuigd, dat de water leiding voorzag in een dringende behoefte. Van harte wenschte spr., dat de burgemeester, die zich zooveel voor de waterleiding getroostte, aan het hoofd van de gemeente zou blijven. Nog bracht spr. in herinnering aan den lieer Blaauboer een belangrijken steun te heb ben gehad. Spr. was van meening, dat de waterlei ding ook voor de gemeente zou worden een goede fl- nancleele onderneming en eindigde met den wensch, dat men steeds met genoegen op de totstandkoming van de waterleiding mocht terugzien. Hierna werden de werken onder leiding van den heer Lafeber in oogenschouw genomen. Wij stippen aan, dat de putten in de duinen op een 20 M. diepte zijn aangebracht en dat de machines, elk van 10 P.K., 25 kub. Meter per uur kunnen oppompen, terwijl de drie putten ieder 10 kub. Meter per uur kunnen ople veren. De ontijzeringsinrichting (een kunstmatige regen) is zeer bezienswaardig. De 32 M. boven A.P. gelegen geheel uit beton gebouwde sierlijke toren, biedt, mid den in de duinen gelegen, de gelegenheid tot het doen van Interessante waarnemingen. Het mistige weer echter belette hiervan gister te genieten. Ook de filters zijn. wat thans haast vanzelf spreekt, van beton. Het oogenblik waarop de burgemeester op verzoek van den heer Lafeber den toevoer van het water naar de gemeente opende, werd door den aanwezige foto graaf, de heer Jonker, vereeuwigd. Bij deze gelegenheid stelde de heer Lafeber, onder instemming van de raadsleden, doch onder protest van den burgemeester, voor, om den toegangsweg naar de waterleiding de burgemeester Eijma-straat te noemen. Toen vervolgens nabij het station de brandspuit ge probeerd werd, ontbrak het'niet aan de noodige be langstelling, vooral van de zijde van de jeugd. Het bleek duidelijk, dat Egmond aan Zee, aan het groote water gelegen, tot dusverre voor het blusschen van branden toch steeds zonder water geweest, door de waterleiding een niet genoeg te waardeeren verbe tering heeft gekregen. De flinke stralen bereikten een afstand van een 20 M. en een hoogte van een 7 M. Hierop voldeden de heeren aan de door den burge meester gedane uitnoodiging, om ten zijnen huize op de waterleiding een dronk te gebruiken. Geruimen tijd Dieei men hier in gezelligheid üijeen. Ongetwijfeld was de 22ste Februari voor Egmond aan Zee een belangrijke dag. De meest ontbrekende fac tor voor den bloei van de gemeente was gereed geko men. Moge deze gemeente, die de laatste jaren op het gebied van gemeente-exploitatie van zooveel onderne mingsgeest getuigt, de indirecte voordeden van de tot stand gebrachte maatregelen spoedig ondervinden. HET CONGRES DER S. D. A. P. De sociaal-demoaratisohe arbeiderspartij zal Zon dag 4, Maandag 5 en Dinsdag 6 April a.s. te Arnhem haar 21e congres houden. Aan de orde komen o.a. besprekingen over de be strijding van het militarisme, over internationale so lidariteit en over het zitting nemen van sociaal-demo craten in, den Anti-Oorlogs Raad. UIT BERGEN. Bij Kon. besluit van 22 dezer is bij Kon. besluit van 30 Januari tijdelijk tot reserve-kolonel der infanterie benoemde gepensionneerde luitenant-kolonel der infan terie van het leger in Nederlandsch-Indië W. H. de Lussanet de la Sablonière, op zijne aanvrage, eervol ontheven uit zijne dienstbetrekking bij een intemee- rings-dépöt. UIT OUDE NIEDORP. Bij de Ned. Herv. Kerk alhier en te Veenhuizen is beroepen Ds. Sinninghe Damsté te Dirkshom. KORTE BERICHTEN. De burgemeester van Sittard heeft bij de justitie aanklacht ingediend tegen de Nieuwe Sittardsche nourant. op grond, dat de heer Gijzels zidi belee- digd acht in zijn eer, door het verwijt van onvol ledige, onjuiste en partijdige voorlichting aan de leden van den gemeenteraad in zake de gunning der gemeente-advertenties. De te Hoek van Holland inkomende Leithboot heeft gerapporteerd, dat N.N.W. van den Waterweg een sleepboot met zeelichter ligt, waarvan de sleep boot een tros in de schroef heeft. Hulp is vertrokken. Bij koninklijk besluit van 22 dezer is de uit voer verboden van raapolie en rijwielbanden, daar onder begrepen rijwielbanden, bevestigd aan rijwielen. De minister van Financiën maakt bekend, dat op de Staatsleening 1914, tot en met 20 Februari j.l. gestort was een bedrag van f 260,478,260,42. Maandagavond is aan een dronken zwerver onder den toren te Leerdam onderdak verleend. Een landweerman, die op schildwacht stond, hoorde te ongeveer 9 uur gerucht en zag licht in den toren. Bij onderzoek bleek, dat het stroo in brand was ge raakt en de zwerver door de rook gestikt. Ontvingen tot nu toe de ijzergieterijen in Gen- deringen geregeld de gecontracteerde hoeveelheden gietijzer en gietcokes uit Duitschland, thans is be richt ontvangen, dat men geen gietijzer, no. 1 meer kan afleveren, wegens een uitvoerverbod der Duit sche regeering. Deze soort zal nu voortaan uit En geland verkregen moeten worden. De gloeilichtballonnetjes, welke de bekende fabrieken van Philips te Eindhoven voor den oorlog steeds uit het buitenland betrokken, zullen thans door een der glasfabrieken te Leerdam worden ver vaardigd. Een aantal buitenlandsche werklieden zullen zich daarvoor in Leerdam vestigen. Om hen te kun nen huisvesten worden die groote barakken gebouwd en met spoed zullen 60 arbeiderswoningen verrijzen. STADNIEUWS. ARRONDISSEMENTSRECHTBANK TE ALKMAAR. Uitspraken van heden. B. V., varensgezel, gedetineerd, rijwielverduiste ring, 4 maanden gevangenisstraf. O. Z. en H. Z., landbouwers, J. Z., schipper, Caa- trlcum, wederspannigheid, no. 1 f 30 boete subs. 15 dagen hecht., no. 2 en 3 f 15 boete subs. 10 dagen hecht. A. J. D., los werkman, Hoorn, verduistering, 2 maanden gevangenisstraf. J. S., koopman, Amsterdam, diefstal en wederspan nigheid, 14 dagen gevangenisstraf. J. W. B., tuinman, Omval-Oudorp, beleediging, f 5 boete subs. 5 dagen hecht. S. V., landbouwersknecht, Oudorp, vernieling, f 20 boete subs. 10 dagen hecht. C. S., landman, Binnen wijzend, beleediging, f 26 boete subs. 10 dagen hecht. Pleter K. en Petrusi K-, Hoogkarspel, mishande ling, belden f 10 boete subs. 10 dagen hecht. A. S., arbeider, zwervend, bedelarij, 3 dagen hech tenis en 2 jaar opzending Rijkswerkinrichting. Men verzoekt ons te melden, dat morgen- (Woens dag-) avond te 8 uur in de Geref. Kerk alhier een biduur zal gehouden worden in verband met den nood der tijden. DRANKBESTRIJDING. Zondagavond hield de afdecliug Alkmaar van de Nederl. Vereeniging tot Afschafiiug van Alcoholhou dende Dranken ccn propagauda-avoud in de „Harmo nie", welke uitstekend is geslaagd. De zaal was voor driekwart gevuld. Door den heer G. Westmijzc, proponent te Leiden, werd het onderwerp „Van tweeërlei Slagveld" behan deld. Hij hield een algemecnc beschouwing over di verse landen en plaatsen van Europa. Spr. wees o. a. op Kiel met zijn groote labrieken, waar voorheen den arbeiders bij hun eten bier werd verstrekt; het aantal ongelukken, dat gebeurde, wat groot. Thans wordt hun melk gegeten, met het prachtige resultaat, dat het aantal ongelukken flink is verminderd, de arbeidspres tatie is verhoogd. Door het alcoholisme is het Nor- mandische volk in verschillende opzichten achteruit gegaan. Bij een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de sterfte onder de kinderen van onthouders niet zoo groot is als onder die van gebruikers en eerstgenoem- clen veel meer kunnen presteeren dan die der gebrui kers. Dat in een groote stad als Berlijn een 40 000 per sonen de gevangenissen vullen, kornt grootendeels voor rekening van het alcoholisme. Een krachtig in grijpen in dit vreeselijk gebeuren kan alleen plaats vinden door het energieke optreden der drankbestrij ders. Spr. wees op Noord-Amerlka met een 14-tal sta ten, waar plaatselijk verbod Is ingevoerd en waar de overige staten onder diverse bepalingen daarvan leven. Het economische leven heeft daar een booger peil ge kregen, het politiewezen minder arbeid en de geeste lijke en lichamelijke ontwikkeling neemt een reusach- tigen voortgang. De uitstekend geslaagde petitionnements-actie voor Plaatselijke Keuze met haar 607.000 handteekeningen, aldus spreker, heeft in ons land een fllnken indruk ge maakt. Dat een plaatselijk verbod uitmuntend kan werken, hiervoor noemde spreker Apeldoorn, waar de militaire commandant voor een poos den verkoop van alcoholica verbood en politie en justitie hoegenaamd niets te doen hadden, maar thans nu de gelegenheid tot verkoop weer opengesteld is, is hun arbeid weer vermeerderd. Hierna vestigde spr. de aandacht op het drankgebruik in Drente, waar een bedrag van 2.4 millioen wordt uitgegeven aan den drank, terwijl het onderwijs ongeveer een cijfer aangeeft van 800.000. Ook Noord-Holland neemt in deze een „flinke" plaats in, terwijl de opbrengst van kaas- en zuivelbereiding 17 millioen bedraagt, is de uitgave aan alcoholica ruim 14V2 millioen of ongeveer 12 per persoon. De uitgaven van het onderwijs zijn 4% millioen of 5,58 per persoon. Nadat spr. nog had opgemerkt, dat de krankzinnigengestichten voor 40 pet. gevuld zijn met slachtoffers van den drank, eindigde hij zijn pleidooi met een opwekking tot aansluiting en deel name in den strijd tegen het alcoholisme. Een luid applaus viel den heer Westmijze ten deel. Hierna werd door eenige leden en een drietal per sonen, buiten de vereeniging staande, het bekende drankbestrijders-tooneelstuk „Paljas" opgevoerd. Gezien den korten tijd van voorbereiding, werden de rollen heel goed vervuld, wat mede zijn oorzaak vond in de uitmuntende regie van den heer Sjoers. We noemen slechts Jacob (Paljas), welke op uitmuntende wijze werd weergegeven door de jongejuffrouw Lena Bas. Ook de anderen droegen het hunne er toe bij, dat het stuk tot zijn recht kwam. Een bal besloot den avond. VOETBAL. Alcmaria VictrixHolland 31 Eindelijk eens een Zondag met prachtig voetbalweer. Vandaar dat een groot aantal toeschouwers op het Alcmaria-terrein aanwezig waren om getuige te zijn van de ontmoeting tusschen de beide Alkmaarsche Ver- eenigingen. Precies op tijd liet scheidsrechter Gos- schalk beginnen. Holland verscheen zoo sterk moge lijk. Alcmaria begon met tien man waaronder vier invallers. Een geduchte verzwakking dus. Van den aanvang af, ging het spel tot aan de rust gelijk op. Toen na een kwartier de elfde man (vijfde invaller) in 't veld kwam, kwam Alcmaria iets in de meerderheid. Het spel van Holland werd ruwer en de noodlottige gevolgen daarvan konden niet uitblijven. De scheids rechter, die den geheelen middag uitstekend optrad, zag alle kleine en groote onregelmatigheden, en toen de spil van Holland den linksbinnen van Alcmaria even buiten het strafschopgebied op unfaire wijze tegen den grond werkte, kreeg Alcmaria een vrijen schop te ne men, die de linksbinnen keihard in een doelpunt omzet te. Wel raakte Holland's keeper den bal nog aan, doch het doelpunt voorkomen kon hij niet. Nog drie maal kreeg Alcmaria dien middag een vrijen schop te nemen wegens ruw spel der tegenpartij en wat op 't Alcmaria terrein nog zoo goea als nooit gebeurd is, twee der spelers van Holland kregen van den scheids rechter eene waarschuwing, hetgeen beteekende dat die spelers bij herhaling, van t veld zouden verwijderd worden. De 1—0 voorsprong van A. was niet van langen duur. Nadat eerst een buitenspeldoelpunt van Holland was geannuleerd, maakte zij heel mooi gelijk. Wel werd nu van beide zijden vurig om de leiding ge streden, maar de verdedigingen lieten niets meer pas- seeren en juist toen Holland een hoekschop zou nemen, werd de rust aangekondigd. Stand 1—1. Na de pauze was Alcmaria beslist sterker en was 't spel meestal op Hollands helft. Na 't missen van enkele mooie kansen maakte A. het tweede doelpunt en kort daarop' uit een doelworsteling het derde. Een aardig incident deed, zich toen voor. De grensrechter van Holland ging protesteeren bij den scheidsrechter en toen deze hiervan niets wilde hooren, wierp de eerste zijn vlag neer en verliet ondier hilariteit van net publiek het speelterrein. Nadat een nieuwe ti tularis was opgetreden, ging de wedstrijd verder. Ver schillende kleine ongelukjes deden zich voor; de rechts binnen van Alcmaria maakte dikwerf kennis met moe der aarde. Het spelpeil zakte langzamerhand. Alc maria sloot Holland te veel ineen beslist beletsel voor het maken van doelpunten. Toen de heer Gosschalk het einde aankondigde had Alcmaria welverdiend met 31 gewonnen. Het spel van sommige Hollandspe lers maakte geen sympathieken indruk. Anderen waren zeer goed, zooals rechtsback en keeper, benevens mid denvoor. Bij Alcmaria hebben alle spelers, en niet het minst de invallers, uitstekend voldaan, 't Was niet ge makkelijk de vereeniging Holland, die veel beter speel de, dan aan den Westerweg, te verslaan. Keeper van A. kalm en vrij zeker; backs heel goed; de middenlinie was de beste linie van het veld. Rechtshalf geheel de oude, de twee invallers werkelijk uitstekend. De voor hoede had een zware taak, doch heeft zich goed ge weerd en niet gerust, voor de overwinning aan de zijde van Alcmaria was. Een bijzonder woord van lof aan den scheidsrechter, die dezen zwaren wedstrijd strikt onpartijdig op juiste wijze leidde. „OPVLAMMINO." Vrijdagavond wordt in de Harmonie door de Kon. Vereen. „Het Nederlandsch Tooneel" opgevoerd „De Opvlamming," tooneelspel In drie bedrijven van Henri Kistemaeckers. Onder andere treden op mevr. Rika Hopper en de heer Ko van Dijk. In de Nieuwe courant schrijft F. L. naar aanleiding van de opvoering in Den Haag op Dondagavond. Hij vergelijkt haar met die van October 1912, toen het stuk met andere bezetting door „Het Ned. Tooneel" voor de eerste maal werd vertoond. F. L(apldöth) schrijft o. a. het volgende: „Mevrouw Hopper vervulde de rol, die mevr. van Dommelen heelt gespeeld, met zeer groot succes. Het was van haar uitmuntend, zoowel in de hevige passle- tooneelen als in de passages, die fijner nuanceering eischen en juist in die tooneelen overtrof zij haar voor gangster. Van Dijk gaf veel soberder en dus beter spel dan bij de eerste voorstelling alhier en het moeilijke tooneel In II maakte daardoor dan ook meer Indruk. Gimberg was vroeger Beaucourt, een rol die nu door Lobo verdienstelijk werd vervuld. In het algemeen had zijn tempo wat vlugger mogen zijn, het spel was nog wat te zwtór, doch we hebben heel diep treffende ac centen van hem gehoord, die in de ziel drongen. Als geheel dus, mogen wij ook zijn spel loven. De rol van spion werd voorheen door Mijin vervuld. Mijin was een pracht van een modern tooneel-verrader en dan ook volkomen wat hij wezen moest als Glogau. Maar, tot onze vreugde, bleek A. van Dalsum niet min der goed. Hij gaf Glogau meer als kalmen verleider, minder sataniek als hij zich ontmaskert, doch treiteri ger gemoedelijk. Werkelijk éen zeer goede figuur heeft Van Dalsum van den spion gemaakt, alleszins aanne melijk in deze omgeving. Toen was Schulze de graaf-champagne-handelaar en mevr. De Vos—Poolman de weduwe op de manne- jacht; nu werden deze rollen gespeeld door Van Kerck- hoven Jr. en Fie Carelsen, die er allebei wat heel aar digs van maakten en ze beter in de omlijsting hielden, zoodat zij minder hinderden. Van Kerckhoven was zelfs voortreffelijkmevr. Carelsen had nog wel een tik je dwazer mogen aoen. Vroeger was Hunsche de malre. Hij speelde die rol te zwaar komiek voor een zoo onbe duidend tooncelfiguurtje. Laurentius gaf gisteravond juist duidelijk genoeg de gewichtigdoenerij van het horlogemakertje hoofd der politie van Mijoux aan, en drong niet te veel naar voren. Schwab was de monseigneur en mevr. Schwab de chatelaine. De heer Schwab heeft eer van zijn regie. Het pu bliek heeft getoond het in menig opzicht voortreffelijke spel te waardeeren. 't Is zeer de moeite waard, Óp- vlamming öm dit spel te gaan zien." Barbarossa schrijft van ochtend in de Telegraaf o.m. Met groote spanning heeft het publiek de worsteling van Rika Hopper voor het geluk van den man, dien zij in haar groote liefde, haat en in zijn ongeluk als een kind beschermt, gevolgd en het heeft er veel van of na „Pro Oomo" en Pygmalion" een derde succes het Neerlandsch wacht. VERTROKKEN PERSONEN. Smit J. reiziger naaim. n.h. Bleekerslaan 9, Oegst- geest. Weijmer C. A. onderwijzeres cost.-naaien n.h. Fnidsen 90, Zeist. Beek van der A. H. bakkersknecht Stationstraat 21, Helder. Esch van der P. z.ber. M. Tuinstraat 1, Bloemendaal. HellingsJ. schilders knecht n.h. Schermerweg 70, Medemblik. Wijkstra J. schipper Fnidsen 65, Amsterdam. Pagano Th. H. arbeider, St. Jacobstr. 3, Dordrecht. Hop F. timmer mansknecht, n.h. Heul 12, Dordrecht. Janzen M. Kinderjuffrouw Kennemerpark 21, Warmenhuizen. Brouwer H. z.ber. n.h. St. Annastraat 29, Dordrecht. Leek T. d.b. r.k. Westdük 17, Obdam. Albers P. J. M. bakkersknecht r.k. Kerkplein 6, Krommenie. Tim mermans M. N. H. kappersbediende r.k. Payglop 10, Hengelo. Kamp J. C. d.b. r.k. Nassaulaan 23, Hel der. Haker J. J. steenhouwersknecht r.k. Bleekers laan 1Helder. Kok A. M. z.ber. r.k. Heiligland 9, Egmond Binnen. Riel van J. A. sigarenm. r.k. 1ste Landdwarsstraat 13, den Bosch. Bloem J. boeren knecht n.h. Oudegracht 11, Wormer. Kalf R. ma chinist n.h. v. d. Woudestraat 41, Amsterdam.. Wed. T. Prins-Eenhuizen A. z.ber. n.h. Achterom 1, Velsen. Kooi van der Th. J. winkelbediende n.h. Kinheimstraat 19, Utrecht. Geveke J. H. electriciën, n.h. Strafge vangenis, Rotterdam. Hoofd van een gezin. WEEKBLADEN. In de Amsterdammer, weekblad voor Nederland, komt een artikel voor van v. H(amel) getiteld: „Van daag ik, morgen gij", waarin hij woorden aanhaalt in 1892 gesproken door den toenmaligen Duitschen Rijkskanselier, waarin de uithongering van het vijan delijk land, het zooveel mogelijk afsnijden van eiken toevoer over zee, besproken wordt als de natuurlijkste zaak van de wereld. Prof dr. R. H. Saltet opent een serie artikelen „Gedachten over den Oorlog." Verder de gewone rubrieken en o.a. een mooie plaat van den heer Braakensiek, naar aanleiding van het uitblijven van de benoeming van een nieuwen burgemeester van de hoofdstad. Pak me mee is bijna geheel aan den oorlog gewijd De foto's zijn heel mooi. In de Prins, behalve prachtige oorlogsfoto's, (o.a. is de Laërtes in beeld gebracht) o. m. een paar kieken, betrekking hebbend op den 24 .uurs-rit voor motorrij ders. „Het Kind", veertiendaagsch voor ouders en opvoeders onder redactie van den heer Dr. J. H. Gun ning Nzn. (uiig. J. Ploegsma, Zwolle). Verschillende inzendsters en een inzender zeggen hun meening om trent het vraagstuk der sexueele opvoering. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week van 15 tot 20 Februari zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 73 kuipbaden, 99 regenbaden le klas en 266 regenbaden 2e klas, tezamen 438 baden. S-N. S. S. Voor het Natuur- en Letterkundig Genootschap S. N. S. S. trad Maandagavond in de kleine bovenzaal der Unie als spreker op de heer J. Klootsema, met het on derwerp Over intellectmeting. Spr. weer er op, dat dit een onderwerp is van nieuwe psychologie. De oude psychologie is het schrikbeeld van alle studie. Sedert de tachtiger jaren is er een heele verandering in de psychologie gekomen en daar door is de studie er van veel interessanter dan vroeger. De vraagstukken van algemeenen aard, welke vroeger werden bestudeerd, hebben niets om het lijf, we moeten een speciale studie kunnen maken, een studie van de verschillen. Er bestaan omtrent het intellect heel wat misvat tingen in de wereld, zoo b.v., dat kinderen, die goed leeren op school, ook een goed intellect hebben. Dit is niet altijd waar en het omgekeerde is heele- maal niet waar. Leerverstand is nog niet hetzelfde als levensverstand. Het leerverstand is in ieder geval geen voldoend criterium voor het levensverstand, het leerver stand is iets fragmentarisch. De school heeft het criterium voor het intellect niet. De medici hebben willen overnemen, wat de onderwij zer niet kon doen. De verschillende pogingen tot intel- lectbepalinjj door de medici zijn mislukt. Ze bleven fragmentarisch, kwamen niet tot een bepaling van het wezenlijke intellect. De intellectologen, waarvan de psychologen het grootste deel vormen zijn de mannen, voor wie nier een taak is weggelegd. Het intellect is een resultante van krachten, die al maar doorwerken, het heele leven lang. Het intellect is een algemeen beginsel, niet een afzonderlijk beginsel. Intellect, zoo definieert Stern het, is de algemeene geschiktheid van het individu om zich te kunnen richten op nieuwe levensvoorwaarden, zich aan te passen aan alle eischen, die aan deze nieuwe voorwaarden geboden zijn. Verstand is een aanpassingsfunctie. Daarom onder scheidt intellect zich ook van geheugen. Het verstand wordt In hoofdzaak bepaald door vier onderdedenhet vermogen om het nieuwe tot zich te nemen, het vermogen om het nieuwe te verbinden met het bewustzijn, de opneming, 't bewust worden, de associatie en de schatting, waardeering van het nieuwe. Het kind neemt oppervlakkig en eenzijdig op. Het heeft veel oog voor kleur en vorm, het neemt nog geen samengesteldheden op. Met de bewustwording is Het precies zoo. ze is nog niet gedifferentieerd. Ook de verbinding tusschen opneming en bewustwording is nog lang niet in orde bij het kind en de schatting is nog niet ontwikkeld, het kind is nog niet doelbewust. In al die dingen komt het kind overeen met een imbecil. Toch is er heel wat verschil, het normale kind heeft een goed geheugen, in tegenstelling met den imbecil ont wikkelt het zich voortdurend, vooral de speeldrift is een der voorwaarden voor ontwikkeling. Kan dat intellect nu gemeten worden? In Engeland is men begonnen met het invoeren van experimenten (mental tests). Al die middelen leden in de practijk schipbreuk. Dat viel 't eerst op aan den Franschen ge leerde Binet, die opmerkte, dat men tot dusver als re sultaat kreeg het intellect van groepen, niet van perso nen. Overal waar in Parijs onderwijs gegeven werd, stelde Binet onderzoek in, hij ging de vier functies stelselmatig onderzoeken. Tezamen met Slmon dacht hij een heel groot aantal proeven uit, opklimmend in moeilijkheid. Hij noteerde de resultaten en zocht de proeven (o.a. het opnoemen van platen, beschrijven van platen, het ontdekken van een absurditeit in een zin) uit, die voor een bepaalden leeftijd pasten en niet voor kinderen van een jaar jon ger. De proeven voor een kind van 7 jaar werden niet beantwoord door kinderen van minder dan 6 jaar. Door een reusachtig onderzoek kwam Binet in 1908 tot een betrekkelijk vast schema. In 1911 werd de methode herzien en verbeterd en gepubliceerd. Sinds de onder zoekingen van Binet heeft het stelsel een reusachtige vlucht genomen, men is van overtuigd, dat de methode principieel goed is. Door verschillende anderen in andere landen, ook in ons land (o. a. prof. Wiersma te Groningen) zijn proeven genomen, ze bleken Inder daad principieel juist te zijn. De kinderen, die intuitief intellectueel werden gekenmerkt, bleken ook intellectu-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2