DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN o O o xr 1 o Van bat wastaliil oorfeterreln. Van hat oostelijk oorlogstenein, No. 45 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 Itauoift^Bg w f^SCe fr. pt fl.118t regel, groote letters m ^laatsruimta Brieven Ir. S, Beek- en Handelsdrukkerij Y.h. HERMs. COSTER fi ZOON, Cl leMWo l WOENSDAG 24 FEBRUARI Ter zee. DUITSCHLAND. ENGELAND. YARIA. NEDERLAND. MILITIE en LANDWEER. ALKMAAR, 24 Februari. De ungelsche post is geheel in de war, zoodat we de Engelsche bladen niet meer geregeld ontvangen - de Fransche om dezelfde reden evenmin, maar dat is minder, daar deze toch met ongeveer een week vertra ging komen en dus ni^t meer als „nieuws"-bronnen kunnen worden beschouwd en hedenmorgen bijv. eerst in het bezit kwamen van de Daily Chronicle van Zaterdag. De Duitsche bladen verschijnen wel op tijd, maar die zijn bijna geheel gevuld met bijzonderheden van en beschouwingen over „Hindenburg's glanzender Sieg", zoodat daar ook al geen nieuws uit te putten valt. De telegrammen brengen ook al weinig bijzon ders alleen ten opzichte van den handelsoorlog ge ven ze nieuws. Een Reuter-telegram uit Londen spreekt van de „vol slagen mislukking van Duitschland's plan" en gewaagt in verband met de ons bekende scheepsrampen van „de hopelooze taak, welke de Duitsche regeering zich zelf opgelegd heeft in de proclamatie van 18 Februari". Is het tijdstip tot oordeelen echter nu reeds gekomen? Bij het stellen van deze vraag herinneren wij ons het merkwaardige verhaal „Danger" van Conan Doyle in de Strand-Magazine van Juli 1914, dus vóórdat de oor log uitbrak. Wanneer kapitein Sirius onze lezers herinne ren zich wellicht nog uit een vorig artikel, dat deze met een kleine macht onderzeeërs er in slaagde Enge- land's invoerhandel te verlammen na verscheidene Engelsche vrachtbooten in den grond te hebben ge boord wel eens wil weten wat de Engelsche bladen daarover schrijven, merkt hij, dat er wel allerlei oor logsnieuwtjes werden vermeld, maar „over mij en mijn schepen stond er nauwelijks een woord bij wij kwa men eerst op de tweede bladzijde!" Slechts een klein berichtje stond over deze nieuwe wijze van oorlogvoe ren en daarin werd gezegd, dat deze zeerooverij wel spoedig geëindigd zou zijn. Maar de kapitein keek onder de marktberichten en daaruit bleek, dat de prij zen van tarwe, mms, gerst, veevoeder en rietsuiker ge ducht omhoog geloopen waren. En uit de marktbe richten kan de kapitein afleiden wat de andere onder zeeërs hebben uitgericht een aardige bijzonderheid van den fantastisch en schrijver, op wiens „actueele" novelle we zoo aanstonds nog even terugkomen. Wij wezen er op, dat in het Londensche telegram alleen de „ons bekende" rampen worden genoemd. De vraag is gerechtigd of er niet meerdere zijn voorgeko men. Toen onlangs minister Churchill mededeelde, dat er 63 koopvaardijschepen verloren waren gegaan, vond de Daily Telegraph het noodig op te merken, dat de minister zich vergiste, daar het getal 155 was. Het ligt overigens voor de hand, dat de verliezen zoo veel als maar mogelijk is worden verzwegen. Daarbij komt, dat de onderzeeërs, die schepen in den grond boren, lang niet altijd gelegenheid zullen hebben waar te ne men of een aanval gelukte lijfsbehoud zal dikwijls tot spoedig verdwijnen nopen, in den regel zal op grooten afstand een torpedo worden afgeschoten en zal de onderzeeër als de drommel maken, dat hij er vandoor komt en bovendien wel wat anders te doen hebben, dan successen te seinen. Eerst langzamerhand zal kunnen blijken, wat de onderzeeërs kunnen uitrich ten en in vele gevallen zal alleen uit het nimmer te rugkomen van een handelsschip zijn vernieling kunnen worden afgeleid. Maar de telegrammen van héden zijn er niet naar, om voetstoots de bewering van het Reuter-telegram te aanvaarden. Bij Beachyhead (dus in het kanaal, ten oosten van Brighton, waaj de Britsch-Hollandsche vloot onder lord Torrington in 1690 door de Fransche vloot onder Tourville werd verslagen) is een Engelsch stoomschip op een mijn geloopen of door een onderzeeër getrof fen, terwijl een ander groot stoomschip in nood heet te zitten. Een andere pakketboot, die van Boulogne naar Folkestone voer, werd aangevallen, maar de tor pedo schoot dertig meter voor de boot uit, zoodat deze niet getroffen werd. Dan wordt niet-officieel nog gemeld, dat er bij' Beachyhead ook een Engelsch transportschip tot zin ken is gebracht, doch dit bericht dient natuurlijk eerst bevestigd te worden. Dit alles betreft het Kanaal. Maar een bevel van de Britsche admiraliteit, waar bij de scheepvaart in een aangegeven gebied van het noordelijke kanaal der Iersche Zee verboden wordt, welk bevel onmiddellijk in werking is getreden, bewijst dat het daar, nadat er de „Cambank" getorpilleerd is, nog lang niet pluis is. Kapitein Sirius verontrustte zich niet bijster over patrouilleerende torpedo-jagers en kruisende eskaders alleen was hij bevreesd toen zijn onderzeeër tenge volge van een storing verscheidene uren aan de opper vlakte moest varen om reservedeelen in te zetten en zag hij vooral gevaar in een watervliegtuig. Maar Co nan Doyle liet een anderen onderzeeër in het Kanaal in den grond schieten door twee snelvuurkanonnen. De Fransche minister van marine kon heden mededee- len, dat een Fran ach oorlogsschip gisteren een Duit- schen onderzeeër ter hoogte van Boulogne ontdekt en in den grond geboord heeft. De onderzeeër liet een hoeveelheid olie achter op de plaats, waar hij ver dween zulk een olievlek zal den Franschen en ook den Engelschen groote' voldoening geven en dat ze er nog menigeen wens chug laat zich denken 1 Zooals we hierboven reeds schreven, is er verder weinig nieuws. Het laatste Fransche communiqué zegt, dat de dag van gisteren betrekkelijk rustig is verloopen, dat er in de Champagne bij Beauséjour (ten Oosten van Reims) opnieuw loopgraven gewonnen zijn en dat een Duit sche aanval in den Elzas om een half dorp werd te gengehouden. Het laatste Duitsche communiqué meldt het behalen van andere kleine voordeelen. Zeven Duitsche vliegmachines brachten een bezoek aan Engeland, maar bijzonderheden worden niet ge meld. Ook op het Oostelijk oorlogsterrein worden slechts gevechten met plaatselijke beteekenis geleverd. In Duitsch Zuid-West Afrika werd Garoub door de Unie-troepen bezet, ruim honderd kilometer ten oosten van Luderitzbocht, hetgeen vooral van belang moet zijn wegens het zich daar bevindend goede drinkwater. Te Singapore (Britsch -Indië) is een vrij ernstige op stand uitgebroken, waarbij 6 Engelsche officieren en 16 onderofficieren gedood zijn. Het heet er nu rustig. Japan gaat nu ook de landweer mobiliseeren. Opmerkelijk ten slotte is een officieus tele gram uit Berlijn, waarin wordt gezegd, dat in toon aangevende kringen voorgesteld wordt de datum van het vieren van den lOOsten geboortedag van Bismarck van den lsten April op den 21sten Juni te verschui ven. Voor de reden van die verschuiving wordt o. a. aangevoerd, dat de groote zorgen die het Duitsche volk thans heeft, toch niet zonder invloed op de viering blijven zou. Op den 21sten Juni, den dag van het aanbreken van den zomer, zullen die zorgen naar te hopen is, zooveel zijn verdwenen dat wij met een vroolijk hart den naam van den grooten Duitscher kunnen huldigen, aldus hei officieuze belicht, waaruii de Duitsche opvatting blijkt, dat de oorlog wel eens vrij spoedig zou kunnen zijn geëindigd, een opvatting, die elders ook reeds is vernomen, maar dan natuurlijk verbonden met de gedachte aan een anderen uitslag. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag drie uur luidt: Ten westen van Lombaertzijde bereidde de vijana twee infanterie-aanvallen voor. De troepen konden echter niet voorwaarts komen, daar zij door ons onder vuur werden genomen. De in het communiqué van gisteravond vermeide beschieting van Reims was zeer hevig en duurde den eersten keer zes uur en den tweeden keer vijf uur. Vijf tienhonderd granaten werden over alle wijken van de stad geworpen. Men had het vooral gemunt op het overblijfsel van de kathedraal, dat dan ook ernstig ge leden heeft. Het binnenste gewelf, dat tot dusver weer stand had geboden, is thans gescheurd. Ongeveer 20 huizen zijn in brand geschoten en 20 burgers gedood. Ten Oosten van Argonne tusschen Malancourt en de Maas heeft onze artillerie een vijandelijke batterij tot zwijgen gebracht en een munitie-wagen in de lucht laten vliegen. Het rapport van den Engelschen opperbevelhebber, generaal French, meldde gisteren: De vijand gaat voort groote activiteit te toonen in de buurt van pe ren. Tal van aanvallen en tegenaanvallen hadden plaats. Te zes uur 's morgens van 21 Februari deed de vijand een reeks goed aangelegde mijnen ontploffen, tengevolge waarvan een onzer loopgraven vernield werd. Een nieuwe linie werd nu op korten afstand achterwaarts in gereedheid gebracht en onmiddellijk bezet. Elke verdere poging van den vijand om voor uit te komen mislukte. Bij Givenchy nam onze infanterie na een krachtda dige beschieting door de artillerie, een vijandelijke loopgraaf, welke werd vernield. Een aanval door den vijand langs het kanaal van La Bassée beproefd, werd afgeslagen door ons artillerie vuur. Ten zuiden van de Leie nam het kanon- en geweer vuur in kracht toe. Onze troepen toonden belangrijke superioriteit. Aan het overige front kwamen alleen artillerie-ge vechten voor. Nevel belemmerde het opstijgen van onze vliegers. Het Duitsche communiqué van gistermiddag, dat we nog in een deel onzer vorige éditie konden opne men, luidde: De vesting Calais werd in den nacht van 21 op 22 dezer rijkelijk met luchtbommen bewerkt. De Fran schen hebben gisteren in Champagne bij Perthes en ten noorden'daarvan, hoewel ook met verminderde sterkte, aanvallen gedaan. Zij mislukten alle door ons vuur. Bij AillyAprémont werden de Franschen na aan vankelijke kleine successen uit hun posities terugge worpen. In de Vogezen werd de Sattelkopf ten noor den van Mühlbach in storm genomen. Verder is niets belangrijks voorgevallen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Duitsche communiqué, reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld, luidde gisteren: Een door de Russen met snel^ geconcentreerde strijd krachten van Grodno in noordwestelijke richting ge- probeerden aanval mislukte ouder aanzienlijke verlie zen. Het totaal der stukken geschut, buitgemaakt bij de vervolging van den Masoerenwinterslag, bedraagt 300 Fanonnen, waaronder 18 zware. Ten noordwesten van Ossowitsj, ten noorden van Lomsha en bij Prasnitz duren de gevechten voort. Aan den Weichsel, ten oosten van Plock, dringen wij den vijand in de richting van Wyszogrod. In Polen, ten zuiden van den Weichsel, werden de aanvallen van Russische divisies tegen onze posities aan de Rawka afgeslagen. Het Oostenrijksche communiqué van gisteren meldde: t In Russisch Polen is niets van belang gebeurd. Het ongunstige weder belemmert in West-Galicië het optreden der artillerie en andere operaties. Aan het front in de Karpathen mislukten de aanval len der Russen op de gewone wijze. De vijand leed zeer zware verliezen. Zeven officieren en 550 man wer den krijgsgevangen gemaakt. De gevechten ten zuiden van de Dnjestr duren voort. De beproefde Kroatische troepen wisten door een wel geslaagden aanval den vijand uit verschillende plaat sen te verdrijven, sterk bezette hoogte-stellingen te ne men en naar voren terrein te winnen. DE OORLOGSZÓNE. Uit Berlijn wordt door het Wolff-bureau gemeld, dat met het oog op den gerezen twijfel over den omvang van de in de officieele mededeeling van 4 dezer als oorlogszone aangegeven wateren om Groot-Brittannië naar het noorden, de Orkney-eilanden (dus ook de ha ven Kirkwall) en de Shetlandseilanden binnen de oor logszone liggen, maar dat de doorvaarten op beide zij den van de Faroër zonder gevaar zijn. TRANSPORTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT? Volgens een niet-officieel bericht uit Berlijn zou Maandagmiddag te 4 uur 45 min. het Engelsche troe pen-transportschip „192" bij Bevezier door een Duit- schen onderzeeër tot zinken gebracht zijn. DE PRUISISCHE BEGROOTING. Bij de in het Pruisische Huis van Afgevaardigden gehouden besprekingen over de begrooting, drukte mi nister Löbel zijn diepe smart uit over de verwoesting, in Oost-Pruisen door de Russen aangericht. Hij wekte de bewoners op, zich weer met den steun des Konings op te richten. De begrooting werd vervolgens in het Huis van Af gevaardigden goedgekeurd. Bij de behandeling in het ministerie van buitenland- sche zaken bracht de vrijzinnige afgevaardigde Pach- nicke de behandeling van Duitsche militairen en bur gers in vijandelijke landen ter sprake. Spreker meen de, dat wanneer Duitsche gevangenen in het land van den vijand met geweld aan den arbeid worden gezet, hetzelfde met de vijandelijke gevangenen in Duitsch- land moet geschieden. Daarna werd de begrooting aangenomen. EEN TELEGRAM VAN DEN KEIZER. Op het telegram van gelukwensch van het Huis van Afgevaardigden zond de Keizer telegraphisch het vol gende antwoord: „Mijn hartelijksten dank voor de vriendelijke gelukwenschen van het Huis van Afgevaar digden met de schitterende successen, die in den win- terslag in Masoeren voor het vaderland zijn verkre gen door de bewonderenswaardige dapperheid en vol harding van onze heldhaftige zonen, vereenigd met de geniale veldheerskunst van den aanvoerder. Het in een eensgezind gewapend volk veranderde volk der dichters en denkers mag ook verder vertrouwen op de kracht van zijn vastbesloten wil om te overwinnen over alle vijanden van Duitsche zeden en beschaving. God zal met ons en onze rechtvaardige zaak zijn." De afgevaardigden hoorden de voorlezing van dat telegram van den Keizer staande aan en beantwoord den het met luide toejuichingen. DE FINANCIEELE SAMENWERKING DRR GEALLIEERDEN. In den loop van het debat over de motie tot goed keuring van de jongste verklaring van minister Lloyd George over de financieele overeenkomst tusschen de geallieerden, verklaarde de heer Austen Chamberlain zijn goedkeuring te hechten aan het plan en legde hij tevens den nadruk op de ontzaglijke hulpbronnen der geallieerden. De heer Lloyd George merkte op, dat deze ontzag lijke hulpmiddelen van bijna overwegend belang zul len zijn in dezen oorlog. „Wij hebben meer man schappen en meer geld dan de vijand", zoo verklaarde hij, „en een stoutmoedig en vastberaden gebruik van deze hulpmiddelen is het eenige noodige om te win nen.' DE ENERGIE VAN HET GESCHUT. Bij het afvuren van een modern infanterie-geweer komen 2762 warmte-eenheden vrij, evenveel energie, welke noodig is, om een gewicht van 1 kilogram 1170 M. op te heffen. Ongeveer een derde van die energie wordt gebruikt, om het projectiel zijn snelheid (ruim 800 M. per seconde) te geven. Het projectiel heeft dus nauwelijks hettweeduizendste gedeelte van een seconde noodig, om den loop van het geweer te passeeren. In den loop staat dan een druk van 3500 atmosfeer. Geen klein beetje! Bij het grootste scheepsgeschut is de energie na tuurlijk veel en veel grooter. Met dezelfde energie zou men een gewicht van 1000 kilogram (10 baaltjes sui- De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de nlt- keerlng der vergoedingen, loopende over het tijdvak van 16 tot en met 35 Febrnarl 1915, zal geschieden ten Stadhuize op Zater dag 27 Februari a.s., voor zooveel de LA.VD> WEEK betrett, van 10—11 nnr en voor zoo veel de MILITIE aangaat van 11—13 nnr. Alkmaar, 24 Februari 1915, De J3urgemeester voornoemd, G. RIPPING. ker) ruim 40 K.M. kunnen 'heffen. Het is dezelfde kracht ais die van een granietblok van 7 M. in het ku biek, dat 40 M. zou vallen. KORTE BERICHTEN. Naar uit Berlijn wordt gemeld, heeft de Atne- rikaansche regeering op de bekende nota v an Duitschtand geantwoord en verschillende voor stellen gedaan, die door de bevoegde autoriteit over wogen zullen worden. De Engelsche Admiraliteit geeft kennis van beperking der scheepvaart in de noorde lijke en zuidelijk ingangen der Iersche Zee, Officieel wordt uit Londen gemeld, dat tenge volge van het slechte weder, den hevigen zuidwester storm en het belemmerde uitzicht de Engelsche ope raties in de Dardanellen onderbroken zijn. Bij eenmuiterij van een regiment Indische infan terie te Singapore werden, volgens een officieel En gelsch bericht, zes Engelsche officieren en 16 onderof ficieren gedood, negen onderofficieren met manschap pen gewond en veertien Engelsche burgerlijke personen onder wie één vrouw, gedood. De muiterij is bedwon gen. Volgens Reuter bericht hebben de Fransche avia- tgurs die Freiburg (in Breisgau) hebben gebombar deerd, op hun terugtocht ook bommen op de kazernes te Mulhauseri geworpen. Uit Elverdinghe bij Yperen wordt gemeld, dat toen een priester in de kerk dé mis las, een Duitsche granaat het gebouw trof en door het dak sloeg. De priester werd ernstig aan het hoofd gewond. Naar men uit Parijs aan de N. R. Crt. seint is Sarah Brenhardt gisteren te Bordeaux geopereerd. Haar rechterbeen is bij de dij afgezet. HET VERGAAN VAN DE EVELYN. Van Duitsche zijde wordt gemeld, dat het met een lading katoen op weg naar Bremerhaven bij Borkum op een mijn geloopen en gezonken Amerikaansche stoomschip „Evelyn", ondanks de waarschuwing van Duitsche zijde, zonder loods langs de Oost-Friesche kust voer. Naar het Wolff-bureau van bevoegde zijde Verneemt, heeft de kapitein van de „Evelyn" bij zijn verhoor verklaard, dat hij voornemens was geweest zijn koers meer noordelijk te nemen. Hij was echter onderweg aangehouden door een Engelsch oorlogs schip, waarvan een officier hem had gelast meer zui delijk aan te houden en zoo dicht mogelijk bij de Oost-Friesche kust langs te varen. SCHENDING VAN DE NEUTRALITEIT. Tegen den Duitscher V. S., een te Rotterdam geves- tigd1 koopman, is, meldt de N. R. Crt. proces verbaal opgemaakt wegens schending van de neutraliteit. Deze Duitscher is opgetreden als tusschenpersoon tusschen de Duitsche regeering en een combinatie, die zich ge vormd had om een automatisch geweer, een uitvinding van een onbemiddelden te Rotterdam woonachtigen werkman, aan die regeering be verkoopen. Reeds wa ren de onderhandelingen zoover gevorderd, dat binnen een week het geweer geleverd zou worden als de proe ven voldeden, hetgeen waarschijnlijk was. Met dit ge weer kunnen vijf schoten achter elkander gedaan wor den zonder dat het noodig is, als tot nog toe, dien grendel, te openen en te sluiten. Het geweer was voor- loopig reeds bestemd om voornamelijk in de loopgraven dienst te doen. Men kwam op het spoor van deze combinatie door den verkoop van scherpe patronen te Rotterdam door militairen. Onder meer bleek, dat een milicien-korpo raal van het 15e regiment infanterie twintig scherpe patronen verkocht had. Deze patronen hebben dienst gedaan bij de voorloopige proefnemingen, die in tegen woordigheid van den geverbaliseerden Duitscher V. S. hebben plaats gehad en die in alle opzichten voldeden. STAND DER RENTE-AANVRAGEN. Blijkens het overzicht in de Staatscourant van den stand der rente-aanvragen, ingevolge de artikelen 369 en 370 der Invaliditeitswet, waren op 1 Februari j.L ontvangen 146,931 aanvragen. Hiervan zijn toegekend door de Rijksverzekerings bank 122,528 en in beroep 1062, totaal 123,590. Overleden zijn 11649 rentetrekkers en ingetrokken zijn 7 renten, zoodat op 1 Februari j.l. loopende wa ren 111,935 renten. Van 2743 renten wordt ingevolge art. 127 en art. 133 gekort. HET ZEELIEDEN-CONFLICT. Van werkliedenzijde wordt nog gemeld, dat de direc tie ten opzichte van de bemanning van de „Amstel- stroom", die het conflict veroorzaakt heeft, den ande ren zeelieden heeft meegedeeld, dat zij met eerstge- noemden niets meer te maken had en dat dezen ook niet meer zouden worden aangenomen. Inmiddels heb ben de zeelieden van de uitvarende schepen besloten het loopende contract met 14 dagen op te zeggen, zoo dat dus over 14 dagen rechtens nieuwe eischen kunnen worden gesteld. EIEREN EN DE OORLOG TEGEN HANDELSSCHEPEN. De eierenmarkt te Olst is, meldt de Tel., gisteren niet geslaagd. Wegens het niet varen van vele booten op Engeland hadden de gewone handelaren niet de hoe veelheden van anders noodig en wilden ze de prijzen niet geven, die de aanvoerders er voor vroegen, en het gevolg was, dat bijna alles weer mede naar huis ging. Een paar partijtjes werden nog verkocht voor 5 4 5Yt ALKMAA BBS SST)

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1