Van het westelijk oorlogsterrelo. Van het oostelijk oorlogsterrein. FEUILLETON. DE WELDOENSTEU Telegrammen yan heden. TER ZEE. Varia. Nederland. cent per stuk, terwijl nog een enkele aanvoerder zijn eitjes voor 3 cent particulier overdeed. POGING TOT ONTDUIKING VAN EEN VERBOD VAN UITVOER. Gisteren is, meldt de N. Rott Crt., beslaggelegd op het Rijnschip „Hanna", schipper J. M., eigenaar de heer C. W. Dit schip is de vorige week onder toezicht van de douanen geladen met 2000 ton phosfaat uit de superphosfaatfabriek „Holland" te Pemis, welke la ding voor Duitschland bestemd was. Gisteren zou dit Rijnschip opgesleept worden. Voor het zoover was, kreeg de schipper aan boord bezoek van douanen en politie. Een onderzoek, naar aanleiding van een ontvangen mededeeling in een der ruimen ingesteld, deed onge veer 1500 kilogram koper voor den dag komen. Dit ko per, dat onder de phosfaat was geborgen, moet met een sleepboot aan boord van de „Hanna" gebracht zijn, vermoedelijk in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Óp het koper is beslag gelegd, en de andere ruimen van het Rijnschip zullen nu ook onderzocht worden. Verschillende personen werden door de rivierpolitie in verhoor genomen. De N. R. Crt. meldt nader: In verband met de beslaglegging op het Rijnschip Hanna zijn thans, behalve de sichipper H. M. en de eigenaar de heer C. J. W., wonende op het Stations plein alhier, ook aangehouden de sigarenhandelaar J. C. M. van R. uit de van der Takstraat, diens buurman de winkelier in hoeden en petten S. S. en de scheepsbe vrachter en agent van buitenlandsche huizen F. H. W. uit de Prins Hendriklaan alhier. De drie laatste per sonen hadden het koper, dat aan boord van de Hanna onder de phosfaat op de buikdelling van het schip ge vonden is, in commissie voor een tot nog toe onbekende eigenaar. De inbeslaggenomen verraad koper is thans reeds gestegen tot 500 kilogram; hieronder bevinden zich ook ruim 3000 gepunte kogels. Het koper is met een sleepboot aan boord van het Rijnschip Hanna gebracht toen dit aan de Vondelingenplaat lag, en door den schipper H. M. en diens knecht, alsmede het personeel van de sleepboot aan boord verwerkt. Heden wordt de Hanna naar hier gesleept en in de Waalhaven geheel gelost. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. SURSéANCE VAN BETALING. De Haarlemsche rechtbank, gisteren uitspraak doen de omtrent de surséance-aanvraag der kassiersfirma M. Lamme te Beverwijk, verleende de aangevraagde surséance. Tot bewindvoerder werd benoemd: mr. Moens, te Beverwijk, en als deskundige de heer G. Smits, accoun tant te Haarlem. DISPENSATIE. Z. D, H. de Paus heeft voor het Bisdom van Den Bosch, tijdens dezen oorlog, algeheele dispensatie ver leend in de Kerkelijke Onthoudingswet Goeden Vrijdag alleen uitgezonderd voor de gemobiliseer de militairen; de vreemde vluchtelingen; de huisgezin nen en communiteiten, waar bovengenoemden verblij ven. POLDERVERKIEZING SCHERMEER. Bij de heden gehouden herstemming vbor een hoofd ingeland van den polder Schermeer, tusschen de hee- ren H. Klaver en S. Laan, werden door 104 kiezers 306 stemmen uitgebracht, waarvan 4 stemmen blanco. Beide heeren verwierven 151 stemmen, waardoor de heer Laan, als oudste in jaren, was gekozen. UIT HENSBROEK. De heer J. Stammes, directeur van onze gymnastiek- vereeniging thans onder de wapenen is benoemd tot leeraar in de gymnastiek aan de Rijks Hoogere Bur gerschool te Helder. Dit kranige jongmensch was tot aan den mobilisatietijd werkzaam als schildersknecht. Hij slaagde in December j.l. voor de akte gymnastiek Middelbaar Onderwijs. UIT BERGEN. Heden is van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij bij Burgemeester en Wethouders bericht inge komen, dat tot electrische verlichting van station en emplacement te Bergen-Blnnen zal worden overge gaan. De aanleg zal omstreeks 1 Mei a.s. gereed ko men. Voor het examen nuttige handwerken zijn te Utrecht geslaagd de dames W. van Bennekom en H. G. Cammiuada, beiden alhier. KORTE BERICHTEN. -— Een' Fransch officier, uit een krijgsgevangenen kamp in Duitschland gevlucht, is Zaterdag door de gendarmerie te Nordhorn, dicht bij de Nederlandsche grens, gevat. Zijn oppasser wist het Nederlandsche grondgebied tebereiken. Gisternacht is een 19-jarige chauffeur, door den nlist misleid, met zijn auto in de Koningshaven te Rot terdam gereden en verdronken. In verband met het heerschen van mond- en klauwzeer onder het rundvee ook in den omtrek der gemeente Zaandam is door de Vereeniging tot opbeuring der weekmarkt te Zaandam, besloten, dit jaar de Paaschtentoonstelllng niet te doen doorgaan. door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". 54» o „Zoo, is u daar", zei de prinses hartelijk. „Dat is gezellig. Nu kunnen wij prettig samen ontbijten voor dat de anderen kómen. Is u uit geweest? U ruikt naar frissche lucht." „Alleen een oogenblik op de stoep." „Kom hier naast mij zitten U heeft goed geslapen, dat zie ik. Nu ziet u zelf, hoeveel beter het is regel recht van boven te komen ontbijten en niet eerst het bosch rond te loopen u is het eerst binnen en krijgt het lekkerste kopje koffie." „Maar het is niet goed, dat ik het beste krijg als ik gasten heb", zej Anna lachend, terwijl zij het kopje aannam. „Ja wel, het is juist heel geschikt. Daarenboven, u zei, dat het allen zusters 'van u waren." „Dat zijn ze ook. Is de barones niet hier geweest?" „Neen, ze ligt nog te bed." „Neen, ik heb haar zooeven gezien. Ik dacht, dat u bij haar was." „O lieve zoo vroeg in den morgen!" protesteer de de prinses. „Laat eens zien, wanneer heb ik haar voor 't laatst gezien? Nog geen negen uur geleden. Zij volgde mij naar mijn slaapkamer en praatte druk. Ik kon toch vanmorgen niet dadelijk weer met haar be ginnen, zelfs niet om u plezier te doen." En zij keek Anna met veel genegenheid aan. „U was moe gister avond, is 't niet?" ging zij voort. „Axel Lohm is zoo lang gebleven, ik denk, dat hij u spreken wou. Maar u is regelrecht naar bed gegaan, niet waar?" „Ik heb hem gerproken, voordat hij bij u binnen kwam. Hij hoefr' t mij niet meer te spreken Hij brand de van nieuwsg /righeid naar onze nieuwe vriendin nen." Binnenkort is te verwachten een verbod van uit voer van voederbieten, mangelwortelen, knolrapen, koolrapen en paardepeen, ook in gedroogden toestand of op andere wjjze geconserveerd, alsmede een verbod van uitvoer van aardappelmeel. Terwijl de moeder zich even verwijderd had, viel aan den Maresingel te Leiden Dinsdagnamiddag de 7-jarige Alphons Goossens voorover in een met water gevulde waschkuip, waaruit hij even later levenloos werd opgehaald. In de Spoorhaven te Meppel is de vorige week de dienstbode van mevr. de wed. Bos dood aangetrof fen. Naar gemeld wordt, zal een gerechtelijk onderzoek in dezen plaats hebben, daar men niet aan een ongeluk kan gelooven. Een 5-tal sociaal-democratische gemeenteraadsle den van Amsterdam sfellen den raad voor, B. en W. uit te noodigen, aan het verzoek van de afd. Amster dam van den Bond van Nederl. Onderwijzers, om ook gehuwde onderwijzeressen op de lijst van bij voor keur benoembaren te plaatsen, te voldoen. STADNIEUWS. EERVOL ONTSLAG VERLEEND. Bij Kon. Besluit van 22 dezer is aan den heer mr. K. 1 Maart, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van Kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Alk- A. Cohen Stuart, op zijn verzoek, met ingang van maar, onder dankbetuiging voor de als zoodanig be wezen diensten. DE OPVLAMMING. De Opvlamming, tooneelspel in drie bedrijven van Henry Kistemaeckers, dat Vrijdagavond in de Harmo nie door Kon. Vereen. „Het Ned. Tooneel" zal worden opgevoerd, heeft een zeer goede pers. Het Alg. Handelsblad schreef gisteren na de voor stelling te Amsterdam We kregen een met de hier beschikbare middelen goede voorstelling. De Monique van mevrouw Hopper was hl wat men wenschen konbeheerscht, ironisch, waardig en dan, wanneer zij haar minnaar verlaat om haar than aan te hangen, een ware Lady Macbeth van minnende medeplichtigheid. Aan. den stevigen militair Ko van Dijk waren deze gaven welbesteed Zijn rol schrijft hem voor een goed deel van het eerste bedrijf loerende naar zijn medemin naar door te brengen, en dat is een onwelgevallig werk, maar zoodra het tot verklaringen komt, tegenover den concurrent (ook Lobo had houding in zijn rol), tegen over de schuldige vrouw, toont hij pit en kracht, juist de militair dien we ons hebben voorgesteld. Maar puiker dan puik kwam de heer Van Dalsum voor den dag in zijn marqué-rol van Julius Glogau den spion. 7,ijn masker merkte even het onbetrouwbare van aat obscure heerschap, verder hield hij met bewonde renswaardig gemak den kwant binnen de perken van den goeden smaak, tegelijk zoo sterk in zijn spel, dat men aan een ouden tooneelrot eer dan een betrekkelijk jong acteur zou gedacht heben. Ook C. van Kerckhoven Jr. kan zich dezen avond goed schrijven. Zoodra hij verscheen, de grafelijke wijnreiziger met z'n gave zich verdienstelijk en om zijn scherpe scherts gevreesd te maken, was er leven op het tooneel, en weereens deed voor in het laatste be drijf de speler ons aan den fijnen Retzbach denken, wat een niet geringe lof beduiden mag. Het Nieuws van den Dag: Het succes van gisteravond is onbetwistbaar en dus Kortmevrouw Rika Hopper zoowel als Ko van Dijk waren voortreffelijk; in het tweede bedrijf, hebben zij tot ademlooze aandacht bewogen, geboeid en mee gesleept. Mevrouw Hopper vooral gaf in deze creatie net hoogste van het hooge, dat zij op dramatisch ge bied vermag. Van Dalsum heeft van den spion gemaakt wat er van te maken was. Schwab gaf een goeden Monseig neur jussy. Een aardig intermezzo was het, vermake lijk geacteerde, tooneeltje tusschen Van Kerckhoven Jlr. en Fie Carelsen, een aaneenschakeling van petits-riens waar men veel pret in had. Hulde aan den heer Schwab voor zijn regie. ARRQNDISSEMENTS RECHTBANK. TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 23 Februari. De beide eerste zaken, welke dienden, waren de be langrijkste en de behandeling hiervan hebben we tot onze spijt niet kunnen bijwonen. Eerst kwam de gedetineerde M. v.-d. S., arbeider te Helder, die van 29 op 30 Jan. een paard wegnam uit den stal van den vrachtrijder J. C. Vos. Hij verkocht 't op de Alkmaarsche markt voor 90 en werd op weg naar Amsterdam te Purmerend aangehouden. Eiscli tegen bekl., diè voor den 19en keer terecht staat, 8 maanden gev. Mr. Leesberg trad als verdediger op. Daarna stond terecht de gedetineerde dienstbode H- W., zonder vaste woonplaats, die omstreeks 1 Jan. te Julianadorp een portemonnaie wegnam, inhoudende 19,60, behoorende aan den arbeider C. Landman. Deze had haar de betrekking opgezegd en bij haar vertrek had ze de portemonnaie weggenomen. Eisch: drie maanden gev. Mr. A. P. FL de Lange hield een utvoerig pleidooi ten gunste van bekl. „Werkelijk? Hij toonde toch niet veel belangstel ling in de dames. I lij sprak biina voortdurend met mij. Hij dacht een oogenblik dat hij de barones ken de, hij keek haar ten minste aan en scheen heel ver baasd. Zij had hem klaarblijkelijk nooit gezien. Ik praat heel graag met dien jongen man", ging de prin ses voort, terwijl Anna haar geroosterd brood at. „Ik ook", zei Anna. „Ik heb veel menschen in mijn leven ontmoet en het heeft mij dikwijls verbaasd hoe weinig aardige men schen er zijn hoe weinig menschen die men graag ontmoet en dikwijls spreekt. Axel is stellig een van die weinigen." „Ja, dat is zoo", stemde Anna toe. „De goedhartigheid staat op iedere lijn van zijn ge zicht geschreven." „O, hij heeft een allervriendelijkst gezicht. En hij is zoo sterk. Ik voel dat als er hier iets gebeurde, iets vreeselijks, hij het dadelijk weer in orde zou maken Hij zou ons maken als wij braken, en opbouwen als wij afbrandden, en beschermen, dit huis vol eenzame vrouwen, als iemand trachtte met ons weg te loopen." En Anna knikte geruststellend tot de prinses en nam nog een sneedje geroosterd brood. „Zulk een gevoel boezemt hij mij in", zei ze. „Ik voel mij zoo prettig zeker, niet alleen van zijn bereidvaardigheid om te helpen, maar ook van zijn macht om het te doen." Door het praten over Axel vergat zij geheel en al dat ze de barones zooeven gezien had. Hij was ook zoo vriendelijk, zoo goed, zoo sterk. Zij had zulk een be wondering voor vastberadenheid, onafhankelijkheid; voor een karakter, dat zijn geluk vindt in naar het goe: de te streven. „Als ik een dochter had", zei de prinses, terwijl zij Anna's kopje inschonk, „dan wou ik dat ze met Axel Lohm trouwde." „Als i k een dochter had, zou die met hem trou wen, dus de uwe niet. Ik zou haar niet eens vragen of zij veel van hem hield. Ik zou zoo zeker wezen dat het voor haar geluk was, dat ik tegen haar zeggen zou: „Kindlief, ik heb d» keus gedaan van een schoonzoon De zwervende arbeider M. C. zorgde voor een „note gaie". 5 Dec bédelde hij in beschonken toestand te Egmond-Binnen, waar de gemeente-veldwachter J. Kramer proces-verbaal tegen hem opmaakte. Hij zei echter, dat hij koopman was. Zijn postpapier had hij in zijn vestjeszak en zijn naalden in den.... onderbroek- zak. Heb je in je onderbroek zakken, informeerde de President. Moet je als je een juffrouw naalden te koop wilt aanbieden, eerst je broek uittrekken? Is die plaats om het roesten der naalden tegen te gaan werd nog gevraagd. Martinus had al heel weinig succes met zijn verde diging. Er werd 3 dagen hecht, en 3 jaar opzending naar de Rijkswerkinrichting tegen hem geëischt. Hij wilde daar niet graag naar toe, meende wel grondwerk te kunnen vinden. Daarna een verzetzaak, die van IJ. S., brugwach ter in dienst van het Hol lands~h Spoor te Enkhuizen, door de rechtbank eenige weken geleden veroordeeld tot 15 boete wegens verduistering van brandstof, toebehoorende aan de maatschappij. Bekl. is nu in ver zet gekomen van het vonnis, hij heeft van de maat schappij een „strafbriefje gekregen van ontslag", zoo als hij zich uitdrukte, wegens verduistering van bran i- stof, doch geen officieelen ontslagbrief. Men herinnert zich wellicht, dat bekl. ten laste was gelegd, dat hij brandstof mee naar huis nam, welke bestemd was voor de verwarming van zijn brugwach tershuisje. Bleef er brandstof over, dan was deze ei gendom van de Maatschappij. De vier getuigen, welke bij de eerste behandeling buiten bekl.'s aanwezigheid waren gehoord, waren ook nu weer opgeroepen. Bekl. betoogde, dat hetgeen hij in een kruiwagen, verborgen onder uien, meegeno men had, opgezocht was uit de sintels van de stort plaats van den veerdienst. Misschien was hetgeen hij daar opgeraapt had, toen de agent hem had geverb ili- seerd, er wel expres neergelegd om hem een loer te draaien, want men had een kijkje op hem, 4V2 jaar is al zijn verhouding tot den stationschef slecht, aan het heele station Enkhuizen is het een rommelzoo, drukte hij zich uit. Hetgeen bekl. meegenomen had, was an- thraciet en cokes doorelkaar en de agent van politie Vleeming had geconstateerd, dat bekl.'s kruiwagen stond bij het brugwachtershuisje en dat hij eenige kee- ren gegaan was van het brugwachtershuisje naar den kruiwagen en niet van af de stortplaats der sintels. Het O. M. eischte bevestiging van het vonnis. De verdediger van bekl., mr. Rozenveld, uit Utrecht, die op verzoek van de kameraden van denzelfden (soci- alistischen) vakbond voor bekl. optrad, zette uiteen, dat z i. het bewijs voor de ten laste gelegde verduiste ring niet is bewezen en deed uitkomen, dat bekl., die geen lid is van de den chef welgevallige vakvereeni- ging en zijn mond niet houdt als het dingen betreft die buiten den dienst omgaan, allicht een geest van animositeit heeft doen ontstaan, die hem in dit ge val geen goed heeft gedaan, al wilde pl. den chef te dezen aanzien niets aanwrijven. Den Oudorper los werkman J. S. B., was ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 26 op 27 Dec. een ruit heeft vernield in de woning van den landarbei der C. Zuurbier. B. zei maar even te hebben getikt, hij had gezegd: We willen Z. er eens uitkloppen. Toen was de ruit editer gebroken. Dat kwam niet overeen met Z.'s verklaring, de ruit was wel in honderd scher ven en de stukken lagen in het huis. De getuige Simon Venneker wilde de lezing van B. ook ingang doen vinden. De Pres. wees er op, dat men, ware bij onge luk de ruit vernield, niet zoo in de instructie zich zou schuldig hebben gemaakt aan leugen en bedrog. Er zat in get., die de lantaarn van de Friesche brug even tevoren in 't water had geworpen en in zijn kornuiten dien nacht een groote vernielzucht. Ze zijn bij Zuur- bier's woning zoo opgetreden, dat zijn vrouw er ze nuwziek van is, en den dokter moet hebben. Flet O. M. eischte 3 maanden gevangenisstraf. Pres."Heb je nog iets tot je verdediging aan te voeren Bekl.: „Och meneer, 't was een klein, oud ruitje, hè." De landarbeider A.B. te Egmond-Binnen heeft zich 9 Jan. met geweld verzet tegen den rijksveldwach ter N. Emmer te Egmond aan den Hoef. Eisch: een maand gevangenisstraf. De arbeider J. T. te Enkhuizen was 24 Januari erg dronken, zoodat de agent van politie P. Straat man het voor T.'s eigen veiligheid gewenscht achtte hem in verzekerde bewaring te stellen. Onder al zijn wartaal heeft T. toen ook eenige voor den agent van politie beleedigende woorden gebezigd. De Pres. vroeg get. Straatman, of hij zich door een paar minder aangename woorden van iemand, die in den toestand van dezen bekl. verkeert, nu wel beleedigd achtte. Men moet niet te gauw op zijn teentjes getrapt zijn. 't Bleek nog, dat er maar één man in de omgeving was, die de scheldwoorden kon hooren. Tegen T. werd 10 boete subs. 5 dagen hechtenis geëischt. Ten slotte werd nog een maand gevangenisstraf geëischt tegen den Hoornschen schilder C. V.. die zich te Schellinkhout had schuldig gemaakt aan diefstal van een aker met ketting, behoorende bij den regenbak der Ned. Herv. Gemeente. Zet je hoed op en ga mee naar de kerk om met hem te trouwen. En dan was d a a r een eind aan." De prinses begreep dat het een nuttelooze taak was Axel's zaak te bepleiten. Zij zag zeer goed hoe hij over Anna dacht; en vplgens de aandoenlijke gewoon te van een weduwe was zij overtuigd, dat het huwelijk de gelukkigste toestand was van een vrouw, gelukkiger dan eenige andere aard van bezigheden. Maar wan neer zij het gesprek ook op hem bracht, telkens ont moette zij dezelfde hartelijke overeenstemming en op recht enthousiasme, de woorden werden haar uit den mond genomen en haar eigen loftuitingen verdubbeld ,of verdrievoudigd. Het was een veelbetoonde vriend schap, maar een zeldzaam weinig belovend voorspel tot liefde. „Zou u zoo goed willen zijn wat nieuwe koffie te zetten?" vroeg Anna, „de anderen zullen spoedig be neden komen en' mogen geen koude oudbakken koffie krijgen." De prinses voelde weer, dat er geen sprake was van eenig feeder gevoel voor Axel, zoomin als voor haar zelf. Er was niets in een van hen beiden dat beroep deed op het teedere in Anna, het moederlijke dat aanwezig is in alle goede vrouwen en in de meeste slechten. Ze waren vrienden van haar, oprechte vrien den, waar zij op rekenen kon, dat voelde zij efl het spreekt van zelf, dat zij van hen hield en achting voor hen had; maar het waren flinke, geschikte menschen, die stevig op hun eigen voeten stonden, geschikt om den levensstrijd met succes te aanvaarden zoo ver schillend mogelijk van die hulpeloozen die haar noo- dig hadden, die zij gered had, waar zij alles voor was, die zij als een schild beschermen moest tegen gebrek en zorgen. Op dat oogenblik kwamen twee der hulpbehoeven den binnen, met koude vroege-morgengezichten. Anna zette het visioen, dat zij bij de keukendeur gezien had, uit haar hoofd en ging de dames tegemoet met een vriendelijk glimlachje en een groet. Mevrouw von Treumann deed haar best den groet met warmte te be antwoorden, maar het was wel vroeg om enthousiast te zijn, en op dat uur van den dag was zij gewoonlijk DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 24 Febr. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meldt: In de streek van Perthes grepen de Franschen gisteren met twee infanterie divisies aan. Op verschillende plaatsen kwam het tot verbitterde gevechten van man tegen man, die alle in ons voordeel werden beslist. De vijand werd onder zware verliezen in de posities terug gedrongen. In de Vogezen schrijden onze aanval len tegen Sulzem en Ampfersbach, ten W. van Stossweiler voort. In de gevechten van de laatste dagen maakten wij 500 gevangenen. Een vernieuwde vijandelijke aanval op Grod- nou werd zonder moeite ondernomen. Ten Z. O. van Augustof gelukte het gisteren aan de Russen op 2 plaatsen over de Bober te komen. Bij Szta- bind is de tegenstander teruggeworpen, in de streek van Koasnibor is het gevecht nog in gang. Bij Brasnitz vielen 1200 gevangenen en 2 kanon nen in onze* handen. Ten O. van Skiemiwitze werd een Russische nachtelijke aanval afgeslagen. HET FRANSCHE COMMUNIQUé. PARIJS, 24 Febr. Het communiqué van gis teravond meldt: De dag is vrij rustig verloopen, behalve in Champagne, waar het gevecht voort duurt met voor ons gunstig verloop. In de streek van Beau- Séjour hebben wij opnieuw loopgraven veroverd en de vroegere aanwinsten behouden. De vijand trachtte voort te dringen vanuit het gedeel te van het dorp Stosswehr in den Elzas dat nog in hun bezit is. De aanval werd onmiddellijk door ons vuur tot staan gebracht. HET RUSSISCHE COMMUNIQUé. PETROG RAD, 24 Febr. (Officieel). Thans zijn bijzonderheden bekend geworden over de om singeling van het 20ste Russische legercorps. Tot de verbinding met het 10de legercorps den 13 den Februari werd verbroken bevond het legercorps zich in een streek tusschen Goldap en Soewalki. Het 22ste legercorps streed met groote dapper heid tegen den overmachtigen vijand tot de laat ste munitie was verschoten. De Russen deden drie mijnen springen onder een Duitsche loopgraaf. Ten zujden van Mogella verloren de Duitschers 500 dooden. Sedert 21 Januari namen de Russen 691 officieren en 47, 640 man gevangen, en ver overden 17 kanonnen en 118 machinegeweren. DE DUITSCHE ONDERZEE—OORLOG. LONDEN, 24 Febr. Gemeld wordt, dat het Engelsche stoomschip Buacksouwe Chine op een mijn is geloopen, of getorpedeerd werd. 18 man hebbe nhet schip verlaten; de kapitein en eenige leden der bemanning zijn aan boord gebleven. Het voorval heeft plaats gehad bij Beachyhead. Nog wordt gemeld, dat een groot stoomschip in nood verkeert; reddingsbooten zijn uitgezonden voor hulp. FEN DUITSCHE ONDERZEEëR IN DEN GROND GEBOORD. PARIJS, 24 Febr. (Officieel.) De minister van marine deelt mede, dat gistermorgen een Fransch oorlogsschip een Duitscnen onderzeeër ter hoogte van Boulogne in den grond heeft geboord. NOORSCH STOOMSCHIP IN DEN ©ROND GEBOORD. LONDEN, 24 Febr. Het Noorsche stoomschip „Regin" is gisteren in het kanaal door een on derzeeër getorpedeerd. De onderzeeër gaf niet de minste waarschuwing en deed geen enkele poging om zich van de nationaliteit van het schip op de hoogte te stellen. De bemanning wist te ontkomen,! doch verloor alles wat zij bezat. De „Regin" was met kolen geladen en op weg van de Tyne naar Bordeaux. (KEEN ORDERZEE-AANVAL. LONDEN, 24 Febr. (Officieel.) Gisterenavond trachtte een Duitsche onderzeëer de packetboot te torpedeeren die van Boulogne naar Folkestone vertrok. jjDe turpedo ^choot dertig meter voor de stoomboot uit. Er waren 92 burgerlijke pas sagiers aan boord, waaronder eenige onderdanen van neutrale landen. DE SCHEEPVAART DOOR HET KANAAL EN DE IERSCHE ZEE. LONDEN, 24 Febr. De Admiraliteit heeft gis teravond een kennisgeving gepubliceerd, waarin de scheepvaart in het gebied van het noordelijke Kanaal der Iersche Zee verboden wordt binnen de 4 volgende punten1Noorderbreedte 55, 22 Y* Westerlengte: 6, 17. 2. Noorderbreedte: 55, 31 Westerlengte 6, 2. 3. Noorderbreedte: 55, 10^ Westerlengte 5, 24Yi. 4. Noorderbreedte: 55,2; Westerlengte 5, 40^. Schepen die het kanaal wenschen door te varen moeten ten Zuidwesten van het eiland Rathlin passeeren tusschen zons opgang en zonsondergang. Geen schip mag tus schen zonsopgang en zonsondergang binnen een afstand van 4 mijlen van het eiland Rathlin zich bevinden. Dit bevel treedt onmiddellijk in wer king. DUITSCHE VLIEGMACHINES BOVEN ENGELAND. COLCHESTER, 24 Febr. Gistermiddag om 5 uur zijn 7 Duitsche vliegmachines nabij de oostkust waargenomen. Om half vijf werd een vijandelijk vliegtuig boven Maplin Sands gezien, in noordwestelijke richting gaande. HET AMERIKAANSCHE ANTWOORD AAN DUITSCHLAND. WASHINGTON, 24 Febr. Niet officieel wordt femeld, dat de tweede Amerikaansehe nota aan luitschland inhoudt een weigering om gevolg te geven aan het Duitsche voorstel, dat Amerikaan sehe oorlogsschepen de koopvaardijschepen zouden convoyeeren in Britsche wateren. Verder ver klaart de nota, dat Amerika zijn houding, zooals deze in de eerste-nota werd uiteengezet, ongewij zigd wenscht te handhaven. GIFT NAT. STEUNCOMITé. AMSTERDAM, 24 Febr. Door tusschenkomst van de Javasche Bank alhier is 50.000 uit Indië overgemaakt ten bate van het Nat. Steuncomité. Het totale bedrag is thans een half millioen gul den. wat uit haar humeur. Daarenboven zij had nog geen koffie gehad en haar gastvrouw blijkbaar wel, en dat maakt een groot onderscheid in iemands gevoelens. De barones zag somber en bleek, zij was koel als gewoon lijk tegen Anna, zei geen woord, dat zij haar reeds ge zien had dien morgen en gaf duidelijk te kennen, dat men zich maar niet met haar moes^'bemoeien. Zoodat het staren in eikaars oogen achterwege bleef. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2