DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Van hot westelijk oorlogsterrein. Ill hut oostelijk oorlogster», o O o ar No. 4$ Honderd en zeventiende jaargang. 1915 DONDERDAG 25 FEBRUARI Mi p tmtè® f&HI, I, Pc II. V «t pc r?H groots letters mr g'agtsruimte. Brieven fr. N. Bqé en Handelsdrukkerij ?.h. HERRls. COSTER <S Z0QNr r P Tetefpw, 3. Ter zee. ENGELAND. NEDERLAND. ALKMAAR, 25 Februari. Het oorlogsnieuws is gauw verteld. De communi- qué's uit het Westen zien er uit als eiken dag. In het Oosten waar bij Augustowa een deel der geslagen Russische troepen zich weer bij het gros heeft kunnen voegen werden wel hevige gevechten geleverd, doch de toestand teekent zich nog niet duidelijk af; blijkbaar heerscht er ook hier voorloopig weer evenwicht, d. w. z. dat geen der partijen in staat is belangrijke voordee- len te behalen. De Russische regeering tracht de over winning van von Hindenburg in een afzonderlijk com muniqué tot geringere afmetingen terug te brengen. Zij meldt verder het aantal Oostenrijksche gevangenen, in de Karpathen gemaakt, n.l. 691 officieren en 47,640 man, waaruit blijkt, dat beide partijen in dit opzicht elkaar niets te benijden hebben. Oeneraal Pau schijnt thans in Roemenië te toeven. Of hij er een zending heeft en of hij succes zal hebben, zal later blijken, maar groot schijnt de kans voorloo pig niet, dat dit rijk zijn onzijdigheid zal laten varen. En Italië, de andere onzijdige staat, die de evenaar kan doen overslaan, wordt thans bezocht door een brood- oproer. Een Reuter-bericht meldt hieromtrent, dat te Rome een aantal fabrieken gesloten zijn, omdat 8000 werklieden in staking zijn gegaan wegens de stijging van den broodprijs. De stakers hebben het tramver keer stopgezet en rukken op naar het stadhuis. De troepen zijn in de kazernes geconsigneerd. De handelsoorlog-vraagt nog het meest de aandacht. De balans van heden opmakende, dient vermeld, dat volgens berichten uit Londen getorpilleerd en gezon ken zijn de „Deptfort", een Engelsch stoomschip, bij Scarborough (in het midden der Oostkust, dus in de Noordzee), het Engelsche stoomschip „Oakly", in het kanaal bij Dover, de stoomschepen „Rio Parana" (be stemd voor Elba) en „Harpalion" (voor Engeland be stemd) bij Beachy Head, dus ook weer in het Kanaal, voorts dat het Noorsche stoomschip „Regin" bij Du ins in de lucht is gevlogen, waaromtrent het Duitsche Wolff-bureau te kennen geeft, dat het op een Engelsclic mijn is gestooten, en dat de Amerikaansche katoenboot „Carib" met 4600 balen katoen aan boord, bij de Duit sche kust op een mijn gestooten en gezonken is. Ook meldt de Britsche admiraliteit het vermoedelijk verlies van den Engelschen kruiser, een gewapend koopvaar dijschip, „Clan Mc Naughton", waaromtrent de ver onderstelling wordt uitgesproken, dat het in een storm vergaan is. Het Tageblatt bericht, dat volgens het Stockholm- sche Aftonbladet verschillende personen den onder gang van een Engelsch militair transport op de Noord zee hebben waargenomen, maar daaraan hechte men vooralsnog geen geloof. Trouwens het is zonder dat al weer welletjes en men mag zich werkelijk wel afvragen, waar dat heen moet en wat de gevolgen nog zullen worden. Gelukkig werden de bemanningen der schepen groo- tendeels gered. Dat het in het Kanaal intusschen verre van veilig is, bewijst bovenstaande verliezen-lijstje. Reuter meldt echter uit Parijs, dat het passagiersver- keer tusschen Engeland en Frankrijk vice versa met de grootste regelmatigheid voortgezet wordt. Mailbooten en treinen vertrekken en komen aan precies op tijd. Van de weifeling, die eerst bij de reizigers te bemer ken viel, valt niets meer te bemerken, hetgeen blijkt uit het feit, dat er Maandag, toen de dienst hervat was, slechts 22 passagiers waren, Woensdag echter 48 en heden 98. Volgens Engelsche berichten uit Rome is het ant woord van de Duitsche regeering op het Italiaansche protest in hoffelijker woorden gesteld dan de antwoor den aan de andere mogendheden, terwijl de verzeke ring wordt gegeven, dat Duitschland de Italiaansche vlag zal eerbiedigen, wegens de vriendschappelijke be trekkingen tusschen beide landen. De Duitsche bladen bespreken de nieuwe Ameri kaansche nota, waarvan de inhoud nog niet bekend is, maar waarin voorstellen heeten te zijn gedaan, die een vergelijk beoogen in geval van moeielijkheden. Ten slotte laten we hier heden nog iets volgen over de onderzeeërs. In de Lok. Anz. schrijft de heer v. Gottberg thans nog een en ander over onderzeeërs, naar aanleiding van een tocht der „U 47". Hij deelt o. m. mede, dat de bemanningen dezer booten na hun vermoeiende rei zen, op de werf in een oude korvet een aangenaam ka zerneleven leiden. Aanvankelijk beschouwde menige commandant de onderzeeërs als donkere mijnen, waar in het een last was op de voorgeschreven wijze adem te halen en waarin men een onaangenaam oorsuizen kreeg. Maar spoedig heeft men er heel iets anders in gezien en het commando over een U.-boot op hoogen prijs gesteld. Zelfs een kapitein ter zee, die weldra ad miraal zou worden, dacht er over het commando over zulk een boot te vragen. Het leven aan boord is echter hard. Electriciteit dient voor den strijd, daarom wordt er uiterst zuinig mee omgegaan. Weken zijn dc booten uit geweest, terwijl het fel koud was, maar de electri- sche kachels werden bijna nooit gebruikt. In koude, vochtige stalen vertrekken waakt en slaapt de beman ning, om electrische kracht voor den vijand te sparen. De ledematen zijn stijf en de tanden klapperen, vaak eten de rillende mannen koude spijzen. Met lichaam en mond sparen ze aldus de kracht, zegt de schrijver, die ons veiligheid en succes geeft, die misschien weer de groote zeewegen opent en dan onze magen vult daaraan moesten de dwaze mannen en vrouwen eens denken, die de bakkerswinkels om taartjes bestormen Gedurende een tocht van twee en een halven dag en twee nachten ontmoette de U 47 enkel een stoomboot, zij dook gauw onder, maar toen het bleek, dat dit een Hollandsche boot was, die geen toestellen voor draad- Jooze telegrafie aan boord had en dus de aanwezig heid van de gevaarlijke sigaar niet dadelijk ruchtbaar kon maken, kwam de onderzeeër weer boven, daar hij dan sneller kan varen en bovendien geen electrische kracht verbruikt, 's Avonds daalde de boot op den bo dem der zee. Het slapen is ook al voordeelig een slaper heeft minder kostbare zuurstof noodig dan een waker De schrijver vestigt er verder de aandacht op, dat het jongste wapen vecht zonder te zien. De comman dant van een der U-booten liet eens een flink matroos, die tot de reserve overging, gaan en vroeg, of hij een wensch voor den laatsten dagelijkschen tocht had. „Ja wel, commandant, ik zou alvorens heen te gaan, graag éénmaal de oppervlakte van het water gezien willen hebben door de periscoop". Deze vraag heeft er toe geleid, dat de commandanten zooveel doenlijk de man schappen aan de kijkbuis roepen en als het mogelijk is, ook het zinken van een getroffen vaartuig laten zien. Het blinde wapen mag het nieuwste worden ge noemd. De bemanningen der U-booten zien noch den dood, dien zij brengen, nóch het verderf, dat hen be dreigt. Maar de leider op de kleine, door golven over spoelde brug moet met de zenuwen de oogen van den jager hebben. Hij ziet voor dertig en waagt, wint of verspeelt voor hen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistermiddag meldde: Niets bijzonders behoudens eenige welgeslaagde be wegingen van onze troepen tegen Auberim aan de Suippes en hernieuwd terrein winnen ten noorden van Perthes. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeld: Aan het Poolsch-Galicische front is het, afgezien van enkele levendige artillerie-gevechten en schermut selingen, grootendeels rustig. De toestand in de Karpathen is over het algemeen dezelfde gebleven. hi de gevechten van gisteren aan den bovenloop van de San hebben wij een hoogte stormenderhand geno men en 5 officieren en 198 man krijgsgevangen ge maakt. Ten noorden van den pas van Volonec deed de vij and, gebruik makend van de zware sneeuwjacht, een hardnekkigen aanval op door onze troepen bezette stellingen." De aanval werd 'met zware verliezen aan de zijde van den vijand afgeslagen. Driehonderd Russen werden gevangen genomen. De gevechten ten zuiden van de Dnjestér nemen nog steeds in omvang en uitgebreidheid toe. STOOMSCHIP GETORPEDEERD. Dinsdagmiddag is het Engelsche stoomschip „Oakby" getorpedeerd in het zuidoosten van de Rye baai, aan de zuidkust van Engeland. De hoofdmachi- nist verklaarde de periscoop van een onderzeeër te hebben gezien. Veertien man van de equipage werden door de „Gra tia" te Ramsgate aan wal gebracht, de rest der beman ning landde te Dover. De „Oakby" is, toen ze naar Dover zou worden ge sleept, bij Folkestone gezonken. EEN ENGELSCHE HULPKRUISER VERMIST. De Engelsche admiraliteit berichtte gisteren, dat het gewapend koopvaardijschip „Clan Macnaughton" se dert den 3en Februari wordt vermist. Men denkt, dat het in een storm is vergaan er zijn wrakstukken van het schip gevonden. OP EEN MIJN GELOOPEN. Volgens een Reuter-bericht uit Washington is het Amerikaansche stoomschip „Carib", met 4600 balen katoen aan boord, in de Noordzee bij de Duitsche kust op een mijn geloopen en gezonken. DE „REGIN". Het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken heeft, zoo meldt een Wolff-bericht uit Christiania, aan het Noorsche gezantschap te Londen gelast een ge rechtelijk onderzoek te doen houden omtrent het ver gaan van het Noorsche stoomschip „Regin". De bemanning is aan boord van een Engelsch oor logsschip te Dover geland en naar Londen doorgezon den. DE STEENKOOL. Het comité dat door de regeering is aangewezen om een onderzoek in te stellen naar de prijzen en de oor zaken van de prijsstijging van steenkool, is sinds verle den week aan het werk. Volgens de Daily Mail zal het de regeering voorstellen voor Londen een maxi mum-prijs voor steenkool- te bepalen. De minister van binnenlandsche zaken heeft een commissie benoemd om een onderzoek in te stellen naar den toestand in de steenkoolnijverheid, ten einde een organisatie van het werk en een samenwerking tusschen patroons en werklieden tot stand te brengen, welke het mogelijk zullen maken zooveel mogelijk ko- lendelvers, die voor den militairen dienst geschikt zijn, vrij te maken zonder dat de steenkoolvoortbrenging tij dens den oorlog er onder ïijdt. KORTE BERICHTEN. De pogingen der Duitschers om de ij z e r- n ij v e r h e i d in België weder op te heffen, heb ben tot resultaat gehad, dat overal aan de hoogovens het werk hervat wordt, meldt een Wolff bericht. De rechtbank te Keulen heeft twee personen, die inbraak hadden gepleegd in een lokaal, waarin een door een vereeniging bijeengebrachte voorraad geschenken voor de troepen was opge slagen, en daaruit dekens hadden gestolen voor een waarde van ongeveer f 500, veroordeeld tot tien jaar tuchthuisstraf. In O o s t e n r ij k zal einde Februari de g r a a n- voorraad worden geschat en ai naar de bevin ding zullen besluiten worden uitgevaardigd omtrent het, broodverbruik. Deze zullen niet hetzelfde zijn vqar alle deelen van het land, maar de maatregelen zullen in leder district worden genomen overeen komstig de daar voorhanden voorraden, In de Deensche volksvertegenwoordiging zijn wetsontwerpen ingediend tot dekking van de door den huidigen toestand veroorzaakte hoogere uitgaven. Sedert den vliegtocht mar Ostende Worden 3 Britsche vliegers vermist, meldt Reuter uit Londen. De bemanning van de Zweedsdie loodsboot „Iris" heeft medegedeelddat zij Zondagavond twee miji buiten Mundal in Noorwegen een onderzeeër heeft geziendie noodseinen gaf. Plotseling verdween de onderzeeer onder waterzij was blijk baar gezonken. Reuter seint uit Kopenhagen, dat de Deensche overheid te Esbjerg besloten heeft het aluminium van de verongelukte Zeppelin L 3,nadat de motoren weggenomen znllen zijnin den smelt' kroes te doen. De Times verneemt uit Pekingdat Japan in een nieuwe conferentie deChineesche tegen voorstellen verworpen hebben en zij op aan neming van hun oorspronkelijke voorstellen blijven staan. Uit Londen wordt gemeldt dat de muiterij onder de Indische soldaten te Singapore een regimentsop stand is, die niet in verband staat met de bewoners. Gistermiddag had een botsing plaats op de lijn Saarbriicben-Trier tusschen den Duitschen avond-snel trein en een ledige machine. De stokers en machinisten van beide locomotieven, benevens vijf passagiers wer den gewond. De oorzaak van het ongeval is onbekend, meldt men aan de Tel. De bevelhebber van het 7de Pruisische legercorps maakt bekend, dat paketten inhoudende brood, choco lade, tabak en gebak voor militaire gevangenen, die door in Duitschland wonende personen aan dezen wor den afgezonden, niet meer mogen worden overhandigd, De paketten, die uit het buitenland verzonden zijn, worden wel aan de gevangenen uitgereikt. Volgens een Reuter-tetegram uit Bloemfontein is het proces tegen de generaal de Wei, in afwachting van twee getuigen, uitgesteld. Volgens de Duitsche postcourantenlijst hebben 664 couranten sedert het begin van den oorlog opge houden te verschijnen. LEGERVERSTERKING. De Haagsche Nieuwe Courant schrijft: In de atmosfeer van spanning waarin we leven, heeft het bericht van gisteren, dat het bij de Regeering een punt van overweging uitmaakt wetsontwerpen in te dienen om zoo noodig, de miliciens van de lichting 1916 vervroegd onder de wapens te roepen en de moge lijkheid te openen over eenige reeds ontslagen lichtin gen van den landstorm te beschikken, begrijpelijkerwijs ongerustheid gewekt. Wij kunnen verzekeren dat daartoe in den inhoud van het bericht geen reden is gelegen. Volgens de Militiewet zou de lichting 1916 eerst in Januari van dat jaar kunnen worden opgeroepen. Naar mate men bevordert met de opleiding en vorming van nieuw kader, neemt echter de gelegenheid toe om meerdere manschappen te oefenen en aldus de sterkte van het actieve leger te vergrooten. Hoe eerder van deze gelegenheid gebruik gemaakt wordt, des te beter; aldus zal de weerkracht van het land versterkt worden terwijl het oorlogsgevaar nog aanwezig is. De Re- geering zal, door daartoe de noodige stappen te doen, in overeenstemming handelen met den aandrang die zich van verschillende zijden in ons land openbaart om zich nigt te bepalen tot het oefenen en volmaken van de op dit oogenblik onder de wapens zijnde legermacht, maar om deze voorzoover en zoo spoedig als mogelijk blijkt," ook in aantal te doen toenemen. Hoewel alles in dezen natuurlijk afhangt van den loop der oorlogsgebeurtenissen in Europa, waarom trent van tevoren niets te zeggen valt, zou een gunstig gevolg van vervroegde oefening en vermeerdering van het aantal weerbare mannen tevens kunnen zijn, dat dientengevolge op ruimer schaal verloven aan de reeds langen tijd onder de wapens zijnde oudere lichtingen zouden kunnen verleend worden. Hoofddoel van de vervroegde oproeping zou echter de vermeerdering der actieve iegersterkte zijn. Met de wijziging van de Landstormwet zou eveneens slechts bedoeld worden de beschikking, voor geval van nood, te erlangen over geoefende manschappen die vol gens de bestaande bepaling niet meer onder de wapens te roepen zouden zijn. In geenen deele valt aan het bericht de beteekenis te hechten als zou de kans voor ons land om in den oor log betrokken te worden, in de laatste dagen belangrijk zijn toegenomen of een bijzondere reden bestaan om deze voor het oogenblik dreigender te achten dan zij onder de omstandigheden van de laatste maanden is en nog altijd blijft. Het bericht, schijnbaar alarmeerend, is dus inder daad niet onrustbarend. In verband daarmee veroor loven wij ons de opmerking, dat het overweging zou verdienen bij de openbaarmaking van zulke berichten, blijkbaar van officieuse herkomst, meer rekening te houden met den toestand waarin vele gemoederen in dezen tijd nu eenmaal verkeeren. Een korte verklaring van de bedoeling van dergelijke maatregelen, tegelij met het bericht gegeven, zou voldoende zijn om allerlei DE DIRECTEUR van het P O ST- KANTOOR te ALEHA4B geeft hiermede kennis aan het pubiieic, dat vanaf 28 Februari a.s. op Zon» en feestdagen het kantoor zal zijn opengesteld van 10 m, tot 13.80 a. en vanaf 1 Maart e.k. op werkdagen van ra. tot o a. De Directeur voornoemd VERWE1J. beangstigende en fantastische gevolgtrekkingen onder het publiek te voorkomen. Van de pers wordt tercht verlangd dat ?ij alle alarm vennijde; van regeerings- berichten mag voor het minst worden verwacht, dat zij er, zonder grond, geen aanleiding toe geven. DE ECONOMISCHE TOESTAND. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft een Nota betreffende den economisehea toestand üij de Tweede Kamer ingediend. We lezen hierin o. m., dat de landbouwers over het jaar 1914 allerminst te klagen hebben. Zulks is feite lijk ook het geval met de groentetelers, al zijn dan ook de verdiensten in de maand Augustus buitengewoon slecht geweest Bepaald ongunstig zijn de vooruitzichten voor de bloembollenteelt. Als samenvatting van een beeld der arbeidsmarkt moge het volgende gelden: In de grootste plaatsen Amsterdam en Rotterdam is de werkloosheid het grootst; het feit, dat in deze ste den wekelijks ter ondersteuning aan werkloozen wor den gegeven 61,000 en 36,000, illustreert dit vol doende. Te 's-Gravenhage vormen de kleermakers, meubel makers en bouwvakarbeiders het groote contingent der werkloozen; daar wordt wekelijks 13,000 uitbe taald. In de dan volgende steden zijn het hoofdzakelijk de bouwvakarbeiders, die aanleiding tot werkloosheid ge ven op de kleinere plaatsen is in het algemeen, behou dens eenige uitzonderingen in verband met bepaalde industrieën, de toestand niet ongunstig. Omtrent de werking van het graandistributie-bureau wordt vermeld, dat dit tot 1 Februari 1915 heeft aan gevoerd de volgende hoeveelheden: Tarwe 188,397,870 K.G., rogge 18,033,109 K G., tarwebloem 23,108,290 K.G. Bovendien werden nog van regeeringswege aan gekocht de volgende hoeveelheden veevoeder: Maïs 262,227,779 K.G., lijnkoeken 2.322,076 K.G., gerst 15,871,267 K.G. Waar noodig, is er door uitvoerverboden gezorgd dat belangrijke voedingsartikelen niet te schaarsch werden Ten opzichte dier artikelen heeft de regee ring het dus in haar macht, door het al of niet geven van uitvoerpermissie den voorraad te regelen. Zulks geldt in het bijzonder van aardappelen, boter, kaas en spek. De Minister zal niet nalaten om gelijke maatregelen ook toe te passen op andere voedingsartikelen zoodra hem daartoe de noodzakelijkheid mocht blijken. Ook ten aanzien der nijverheid wordt door den Mi nister getracht, zooveel mogelijk een tekort hier te lan de, hetzij van grond- of hulpstoffen, hetzij van produc ten te voorkomen. Zorgvuldig wordt getracht alles te doen wat moge lijk is om de talrijke gevaren, die door den oorlogstoe stand zoovele nijverheidstakken bedreigen, te weren. Het wegvloeien van voorraden wordt door uitvoer verboden, zoo noodig getemperd door uitvoerconsen- ten, tegengegaan. Geregelde aanvoer wordt zooveel mogelijk bevorderd. Een belangrijke arbeid, voorzoo- veel contrabande-artikelen betreft, wordt hierbij ver vuld door de Overzee-Trustmaatschappij. Bij deze be moeiingen treedt uit den aard der zaak dikwijls een scherpe strijd van belangen aan het licht. Voor de re geering is echter natuurlijk alleen het algemeen belang richtsnoer voor haar streven. Tot heden is het inderdaad gelukt, door nauwlettend de behoefte der nijverheid gade te slaan en door nim mer te aarzelen, wanneer min of meer ingrijpende maatregelen noodig waren, de voornaamste bedrijfs takken, die afhankelijk van het buitenland zijn, voor stilstand te bewaren. De Minister meent, dat de tot he den bereikte resultaten hem kunnen aanmoedigen op dezen weg voort te gaan. MOLESTVERZEKERING. Een wetsontwerp is ingediend houdende machti ging tot het aangaan van verzekeringsovereenkom sten tegen het gevaar van molest in verband met den tegenwoordigen oorlogstoestand. Het wetsontwerp bevat de volgende artikelen Artikel 1. Onze minister van Landbouw, nijver heid en^ handel wordt gemachtigd voor den Staat der Nederlanden als verzekeraar verzekeringsover eenkomsten aan te gaan tegen het gevaar van molest in verband met den| tegenwoordigen oorlogstoestand en wel ten aanzien van cascoverzekering met de eigenaars der schepen, mits Nederlanders of Neder- landsche Vennootschappen, en ten aanzien van goe derenverzekering met Nederlandsche belangheb benden. Artikel 2. Deze wet treedt in werking op den dag harer afkondiging. Artikel 3. Deze wet kan aangehaald worden onder den naam„Oorlogsverzekeringswet 1915." De memorie van toelichting luidt De groote gevaren, die uit het tegenwoordige stadium van den oorlogstoestand voor de scheep vaart voortvloeien, eischen van de Nederlandsche regeering om bijzondere maatregelen te nemen ten aanzien van de zee-scheepvaart, voor zooveel betreft de verzekering van de schepen en van de daarmede te vervoeren goederen. Het behoeft nauwelijks betoog, dat onder de te genwoordige omstandigheden de risico's terzake van oorlogsmolest buitengewoon moeilijk en niet dan tegen zeer hooge premiën bij de particuliere verze keringsmaatschappijen zouden zijn te dekken. Daarom acht de regeering het wenschelijk, deze zaak zelf in handen te kunnen nemen en de gele genheid tot verzekering voor dit bijzonder molest- risico open te kunnen stellen, voor zooveel betreft de cascoverzekering voor Nederlandsche reedero, en voor zooveel betreft de goederenverzekering voor alle Nederlandsche belanghebbenden. OORANT

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1