Van liet westelijk oorlogsterrein. Van bet oostelijk oorlogsterreln. FEUILLETON. DE WELDOENSTER Telegrammen van lieden. ONTHEFFINO VAN PERSONEELE BELASTING IN VERBAND MET DE MOBILISATIE Ingediend is een wetsontwerp houdende bijzondere regeliug nopens ontheffing van personeele belasting in verband met de in 1914 plaats gehad hebbende mobili' satie van land- en zeemacht In zijn Memorie van Toelichting zegt de minister van financiën o.a. het volgende: Zooals bekend is, zijn in den aanvang van Augus tus 1914 ten behoeve van het leger, op grond der wet van 14 September 1866, een aantal paarden en motor rijtuigen gevorderd. De houders van die paarden en motorrijtuigen konden, voor zoover zij deswege in de personeele belasting waren aangeslagen, op grond van art. 63 3, der wet van 16 April 1896 wegens af schaffing dier ontheffing van belasting en wel over de maanden, die tijdens het indienen der aangifte tot ont heffing nog niet ingetreden waren. Het is gebleken, dat verschillende der bedoelde be lastingschuldigen het aanvragen van ontheffing geheel nalieten of wel dat eerst deden na 31 Augustus, zoo dat aan hen geene of slechts eene geringere ontheffing dan over vier maanden kon worden verleend. De zeer bijzondere omstandigheden waaronder de aanschaffing plaats vond, maken dat verklaarbaar, vooral wat die automobielen betreft, daar niet vaststond voor hoe lang de belastingschuldigen het gebruik daarvan zou den moeten missen. Toch kan men hen niet met toepas sing van art. 67 der wet op de personeele belasting te gemoet komen, aangezien het hier niet gold het laten verloopen van een formeele termijn (zooals bijv. die voor art. 63 1, der wet) maar het bedrag aan onthef fing materieel aan een termijn is vastgeknoopt. De minister is daarom te rade geworden het onder- werpelijke voorstel van wet te doen, tengevolge waar van aan alle de bedoelde belastingschuldigen (voor zoover overigens aan de vereischten van art. 63 3 der wet is voldaan) eene ontheffing over vier maanden zal kunnen worden verleend. Het schijnt op overeenkomstige gronden billijk, eene dergelijke tegemoetkomende regeling te treffen ten aan zien van hen, wier dienstboden bij de mobilisatie zijn opgeroepen. KOPERAFVAL VOOR DUITSCHLAND. Door de rivierpolitie te Rotterdam is, naar de N. R, Crt. meldt, de te Krimpen liggende Rijnaak „Elize" naar de Parkhaven te Rotterdam gesleept. Op de wijze als bij de „Hanna" bleek daarin verstopt een hoeveel heid van 40.000 k 50.000 K G. koper, bestemd voor Duitschland. In den voorraad koper vond men stuk ken van stoomketels, koperveilsel, schaafsel, rollen draad, theecomforen, oude theeketels, kookpannen, slakken, en tal van afblaaspijpen, die zoo vaak van de schepen gestolen worden, een enkele met den kam er nog op. Bij onderzoek bleek dit koperafval afkomstig van de zolders van het pand van den heer H. W. König, aan de Boomstraat, die gisteravond aangehouden is. Bij justitieele huiszoeking in zijn woning, is nog een zeer groote hoeveelheid koperafval in vaten en zakken in beslag genomen. MAXIMUMPRIJZEN EN DE KLEINHANDEL. Naar aanleiding van een klacht van verschillende winkeliers over de maximum-prijzen, die thans voor den kleinhandel nog lager zijn dan die, waarvoor de groothandel de waren wil of kan leveren, hebben B. en W. van Deventer zich tot den Minister van Land bouw gewend, met het verzoek, dienaangaande maat regelen te nemen. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave, d.d. 17 Februari, zijn geval len van mond- en klauwzeer geconstateerd in Gelderland 2 gevallen in Didam en in elk der ge meenten Herwijnen, Eibergen, Heerde en Bergh 1 ge val; in Noord-brabant in elk der gemeenten Zcagehuchten en Den Dingen 1 geval; in Limburg 2 gevallen te Beegden en in elk der ge meenten Valkenburg. Montfoort en Weert 1 geval In Utrecht 1 geval te Woudenberg; In Overijsel 2 gevallen te Ambt-Hardenberg; In Zuidhollancl in elk der gemeenten Zoetermeer, Al phen, Veur, Zegwaard, Wateringen en Stompwijk 1 ge val. Zooals blijkt uit het aantal gemeenten waar de ver schillende gevallen voorkwamen, is het tot nu toe ge lukt om de ziekte haar sporadisoh karakter te doen behouden. Met eenigen grond mag worden verwacht, dat zij in de belde gemeenten, waar in den laatsten tijd eenige uitbreiding was ontstaan, nl. Kampen en Princenhage, tot staan is gebracht. Het laatste geval te Kampen kwam voor 2 Februari, te Princenhage 14 Februari. Ook in Zuidholland kon de toestand der ziekte niet ongunstig genoemd worden. Behalve van het geval te Wateringen, kan van alle in de laatste dagen geconsta teerde gevallen met vrij groote zekerheid worden na gegaan, dat zij verband houden met het voorkomen der ziekte op in de de onmiddelijke nabijheid gelegen hoe- door de schrijfster van „Elizabeth and lier Oerman Garden". 55) o De prinses bleef totdat zij zag, dat iedereen had wat zij wenschte en ging toen de kamer uit, rammelend met haar sleutels. En terwijl Anna vroolijk en on grammaticaal Duitsch zat te babbelen en het raam ge sloten werd en zij verwarmend voedsel zat te gebrui ken, begon mevrouw von Treumann vriendelijk te worden en te praten. Zij haalde een brief uit haar zak en een portret. „Dat is mijn zoon", zei ze. „Ik heb het mee naar be neden gebracht om u te laten zien. Ik heb vanmorgen al een langen brief van hem gekregen. Hij verwaar loost zijn moeder nooit. Een goede zoon is waarlijk een bron van groote vreugde." „Dat wil ik wel gelooven", zei Anna. De barones keek langzaam om en vestigde de oogen op het portret. „Ahadacht zij, „daar heb je de zoon weer. Gisteravond de zoon, vanmorgen de zoon, altijd de zoon. De brave Treumann laat er geen gras over groeien." „Hij ziet er knap uit, niet waar, mijn Karlchen?" „Ja", zei Anna, dat uniform staat goed." „GoedHij ziet er heerlijk in uit. Vooral als hij te paard zit. Het was bepaald mijn wensch, dat hij bij de huzaren kwam, alleen om de prachtige uniform. En het staat hem zoo goed, hij heeft er zoo'n goed figuur voor, zoo slank gebouwd, zoo gracieus. Hij struikelt nooit over iemands voeten. Mijnheer Lohm heeft mijn armen voet gisteravond bijna verpletterd. Ik schreeuw de het bijna uit. Ik heb nooit bewondering kunnen heb ben voor die lange mannen, die men wei bij de el kan uitmeten en die er uitzien of ze steeds grooter zouden worden als er geen plafonds waren." „Ja, hij is nog al lang", stemde Anna glimlachend toe. I opg i, Lie ven van waaruit smetstofverspreiding, vóór de bestrij dingsmaatregelen konden worden toegepast, gemakke lijk heeft kunnen plaats vinden. Voor de meeste overige in Zuid-Holland vóórgeko men gevallen is dit trouwens vrijwel vastgesteld. Zoo is bijvoorbeeld met vrij groote zekerheid aangetoond, dat de gevallen in Zoeterwoude en een gedeelte van Voor schoten en Stompwijk door besmette veevoederzakken en personenverkeer met elkaar in verband staan. Het ware daarom aan te bevelen, dat voorloopig door de handelaren in veevoeder geen zakken of kisten op de hoeven worden achtergelaten en dat vooral ook de vee houders elkaar in dezen tijd zoo weinig mogelijk be zoeken. In de volgende gemeenten werden kringen betreffen de verbod van uit-, in- en vervoer van vee alsnog opge heven: Kampen, Doornspijk, Zevenaar, W hout, Heeze, Ginneken, Dongen en Soest. VOEDINGSWAARDE VAN MELK TEGENOVER ENKELE ANDERE VOEDINGS MIDDELEN. „De Melkveehouder", officieel orgaan van den Bond van Nederlandsche Melkveehouders, bevat het volgen de artikel Een vriendenhand deed ons toekomen een kaartje uit liet jaar 1907, bevattende een „Vergelijkend over zicht van de voedingswaarde van onze dagelijksche Eiwithoudende Voedingsmiddelen benevens Boter" We willen de gegevens, die het bevat, omrekenen op de prijzen, zooals die tegenwoordig worden betaald, om te laten uitkomen, dat er geen enkelen grond be staat voor de tegenkanting, die een verhooging van den melkprijs steeds en overal ondervindt. Het aantal voedingseenheden, dat men voor één cent bekwam, bedroeg: van Vleesch f 1,— per kilo lO'/a Eieren „0.90 17 stuks ll1/] Boter 1.45 17*/] Magere kaa9 „0.70 31 Volle melk 9 c. per liter ,35 Tapte melk Karnemelk 53 64 Hieruit laat zich gemakkelijk berekenen hoeveel voedingseenheden 1 Kilo of 1 Liter van genoemde voe dingsmiddelen bevat. We krijgen dan de volgende ge tallen Vleesch 100 X l^Vi 1050 eenheden - Eieren 00 X 11 Va 1035 Boter 145 X 171/. 2537i/a Magere kaas 70 X 31 2170 Volle melk 9 X 35 315 Tapte melk 4 X 53 212 Karnemelk 4 X 64 256 Berekenen we nu hieruit hoeveel voedingseenheden men onder de tegenwoordig geldende prijzen van elk der genoemde voedingsmiddelen voor 1 cent krijgt, dan komen we tot het volgende resultaat: Vleesch f 1.30 do K,g. 1050: 130— 8 eenheden Eieren 1.05 1035: 105 10 Boter 1.80 2537: 180= 14 w Magere kaaa 1.— 2170: 100 21 Volle Melk 11 cl. den L. 315: 11 29 Tapt® melk 6 212 6 tsa 35 Karnamelk 6 256: 6 43 Om het overzicht gemakkelijker te maken, zullen we hieronder den prijs berekenen voor een gelijk aantal voedingseenheden, bijv. 100. We krijgen dan 't vol gende resultaat: 100 eenheden In Vleesch kosten Eieren Boter Magere kaas Volle melk Tapie melk Karnemelk 121/j cent. ll*/3 We komen dus tot de conclusie, dat melk bij den te- genwoordigen prijs van 11 cent den L. tot de aller goedkoopste voedingsmiddelen behoort, nu nog ruim 4 maal zoo goedkoop als vleesch. Zelfs bij een prijs van 13 cent per Liter zou men voor 100 voedingseen heden minder dan 4 cent behoeven te betalen en zou melk dus nog ruim 3 maal zoo goedkoop zijn als vleesch. DE TIJDSOMSTANDIGHEDEN Mr. van der Chijs, te Delft, heeft het faillissement aangevraagd van de studenten-sociëteit „Phoenix". Het passief bedraagt ruim 20.000. DREIOBRIEVEN. In den aanvang van Januari ontving C. B. te Abbe- nes een dreigbrief, waarin werd gezegd, dat hij op een bepaalde plaats onder een brug 100 moest deponee- ren, anders zou zijn hoeve in de asch worden gelegd. Onmiddellijk werd de politie in kennis gesteld met het geval, doch zonder resultaat. En men begon te twij felen. Plotseling brandde verleden week echter een groote hooiberg af. „Haar hart is vrij", dacht mevrouw von Treumann. „Zeg eens, lieve freule Estcourtzei ze en ze legde haar hand op die van Anna. „O, noem mij geen freule Estcourt." „Maar hoe dan „O, u moet me Anna noemen; wij zullen immers zusters van elkaar wezen, wilt u mij ook Anna noe men", zei ze tot de barones. „U is heel vriendelijk", antwoordde deze. „Welnu, zusje", zei mevrouw von Treumann glim lachend, „mijn kleine zusje „Klein zusje!" dacht uie barones, „uitstekend" Treu mann." u weet dat een oude vrouw van mijn leeftijd niet een zuster zou kunnen hebben zoo oud als u „Jawel, best; niet een heele zuster misschien, maar een halve." „Nu goed dan. Ik vind het een heel lief idéé van u. Ik wou vragen die brief van Karlchen is zoo aan doenlijk, werkelijk zulke lieve gedachten zulke hooge idealen En zij sloeg de drie blaadjes om en begon haar neus te snulten. „Hij heeft een langen brief geschreven", zei Anna vriendelijk; het geluid van het harde neussnuiten be gon haar te hinderen. Was er reden om te schreien? „Is u verkouden, lieve mevrouw von Treumann?" vroeg de barones vol zorg. „Ach nein doch neln", fluisterde mevrouw von Treumann, de blaadjes omslaande. En zij snoot haar neus nog harder dan ooit. „De neus- gaat er af", dacht Letty, die ongemerkt de kamer was binnengekomen en aan het eind van de tafel haar boterham zat te eten. „Arme vrouw!" dacht Anna. „Zij is dol op dien Karlchen." Er werd een poosje gezwegen. In dien tijd werd de neus voortdurend gesnoten. 7ijn brief is heerlijk, maar droevig zeer droe vig", zei mevrouw von Treumann, terwijl zij droevig het hoofd schudde. „Arme jongen lieve, arme jon gen hij mist zijn moeder, dat spreekt Ik wist wel, dat hij mij missen zou, maar ik dacht toch niet, dat het zoo erg zou zijn. O, lieve freule Estcourt o, neen, Een nauwkeurig onderzoek bracht niets aan 't licht. Thans heeft, meldt de Nieuwe Crt., bovengenoemde B. wederom een dreigbrief ontvangen, waarin de ano nieme schrijver hem aanzegt opnieuw wraak te zullen nemen, als geen 100 wordt gedeponeerd op een aan gegeven plaats onder een lantaarnpaal. UIT HOORN. Het Hoofdbestuur van de Centrale Vrijzinnige Kies- vereeniging voor de Provinciale Staten in het Kiesdis trict Hoorn stelt een voorstel aan de orde, waarin de wenschelijkheid wordt uitgedrukt, door de Centrale Kiesvereeniging in de districten Hoorn en Enkhuizen, in overleg met de concentratie, voor deze districten een gesalarieerd propagandist aan te stellen, wiens voor naamste werk zal zijn, de vrijzinnige beginselen te genover sprekers der tegenpartijen te verdedigen. De Liberale Kiesvereeniging „Vooruitgang" be sloot in haar gisteravond gehouden vergadering, bij de a.s. raadsverkiezing (vacature Prins, S. D. A. P.) tegenover den candidaat der S. D. geen tegencandidaat te stellen. Ook de rechtsche partijen namen dat besluit. UIT OUDKARSPEL. Gistermiddag omstreeks drie uur had hier een vree- selijk ongeluk plaats. De heer B. Piet, die hier een stoommaalderij heeft, zou juist de machine stop zetten, toen zijn jas door een der wielen werd gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat P. enkele malen mee werd rondgeslingerd en hem het lichaam van elkaar werd gerukt. Het was zoo verschrikkelijk, dat de lichaams- deelen door de ruiten naar buiten werden geslingerd en op een naburig erf werden teruggevonden. De ongelukkige, die pas 28 jaar was, laat eene we duwe met drie kinderen achter. UIT EGMOND-BINNEN. In de heden gehouden raadsvergadering werd be sloten tot aansluiting bij de K. E. M. Mede werd be sloten tot het aangaan van een geldleening, groot 20.000. Het maken van het electrisch net en huis aansluitingen werd opgedragen aan de K E. M. KORTE BERICHTEN. Woensdagochtend zijn te Roosendaal onder lei ding van een der bestuursleden van het Leidsche R. K. Huisvestingscomité een 80-tal Belgische kinderen aan gekomen. Ze zagen er zeer schamel uit. Aan de te Leeuwarden vertoevende Belgische vluchtelingen, die van rijkswege worden ondersteund is kennis gegeven vóór 4 Maart de stad moeten verlaten. Zij kunnen in een kamp worden opgenomen of moeten naar België terugkeeren. Het verlof voor de geïnterneerde Belgische offi cieren te Amersfoort om in burgerkleeding te zijn, is ingetrokken. Van heden af zullen zij steeds in uniform moeten zijn. Naar de Tel. meldt, heeft de onlangs ingediende Sinaasappelen-wet ten doel in Nederland een eigen markt van zuidvruchten te maken. In- en doorvoer van bloemen uit vijandelijke lan den is in en door Duitschland verboden. Zendingen uit Nederland moeten daarom vergezeld zijn van oor spronkelijke attesten, waaruit blijkt, dat de bloemen hier zijn geteeld. Naar gemeld wordt, zal betreffende den uitvoer van vleeschwaren een gunstige bepaling te wachten zijn ten aanzien van worst, gerookte hammen en rook- vleesch, en vleeschwaren in bussen en potten. Een firma te Rotterdam kreeg, meldt de N. Rott. Crt., dezer dagen van een Duitsche firma eeft- brief kaart over zaken. Op de voorzijde van de kaart waren met een rubber-stempel de woorden afgedrukt: „Gott strafe England!" De Rotterdamsche firma heeft nu in haar antwoord verzocht, voortaan alleen „zuiver zake lijke" mededeelingen te doen. Gistermiddag passeerde te Zevenaar per trein een zending gemunt goud ter waarde van 15 millioen Kro nen aan heit adres der Nederl. Bank en bestemd voor de Rotterdamsche Bank. - Bij het naamgeven van nieuwe wegen te Amers foort, werd tevens de Kalkweg omgedoopt in „Laan 1914". Het verharden van genoemden weg heeft ge diend als werkverschaffing door het Steuncomité. Gisteren werd in het abattoir te Zevenaar onder rijkskeuring een aantal runderen, kalveren en varkens geslacht, bestemd voor Duitschland, door exportsla gers uit plaatsen waar geen keuringsdienst bestaat. Door het 1 Iaarlemsche kantongerecht werd giste ren tegen den 26-jarigen Willem Swaab, van Amster dam, wegens het onbevoegd uitoefenen van de tand heelkunde op 19 en 20 Januari j.l. te Haarlem, ge- eischt twee geldboeten van 300 of tweemaal 20 da gen hechtenis. STADNIEUWS. DAT HIELP WEINIG 1 De politie hield gisteren iemand aan, die zonder ver gunning ventte. Hij gaf een naam op, die bij navraag valsch bleek te zijn. Toen een andere naam, doch weer niet de ware, zooals in antwoord op een telegrafisch verzoek om inlichting werd medegedeeld. Anna", dit met een flauw lachje „ik kan u niet be schrijven hoe erg het was, hoe vreeselijk erg hem te moeten verlaten, hij die vijf jaar lang ik ben nu vijf jaar weduwe alles voor mij geweest is." „Het moet wel vreeselijk geweest zijn", fluisterde Anna met medegevoel. De barones zat kaarsrecht en onbewegelijk op haar stoel en keek mevrouw von Treumann onafgebroken aan. - „Wanneer zal Ik u weerzien, liefste moeder", waren zijn laatste woorden. En ik kon hem geen hoop geen antwoord geven." De zakdoek ging naar haar oogen. „Waar wauwelt ze toch over?" dacht Letty. „Ik zie hem nog staan op het perron, al flauwer en flauwer, naarmate de trein mij meevoerde naar het on bekende leven. Een eenige zoon de eenige zoon van een weduwe is alles, alles voor zijn moeder." „Dat zal wel zoo wezen", zei Anna. Weder een pauze. Toen veegde mevrouw von Treu mann haar oogen af en nam den brief weder op. „Nu schrijft hij, dat, hoewel ik pas twee dagen van Rislar vandaan ben, dat is de plaats waar hij in garnizoen is, het reeds jaren lijkt. Arme jongen I Hij is bepaald wanhopig luister even arme jongen. Zij glimlachte en las hardop: „Ik moet u van tijd zien, liebste, beste Mama. Ik had geen idéé dat de scheiding zoo vreeselijk zou wezen, andera had ik u nooit laten gaan. Vraag aan freule Estcourtw „Ahadacht de barones. of zij mij wil permitteeren mijn moeder nu en dan te komen zien. Er is zeker wel een logement In het dorp Zoo niet, dan kan Ik In Straalsond logee- ren, ik wil haar In geen geval lastig vallen. Maar ik moet mijn liefste moedertje zien, de vrouw waar ik over gewaakt heb en opgepast sedert den dood van mijn vader." Arme lieve, dwaze jongen hij is wan hopig En zij lachte en bedekte plotseling haar gezicht met haar zakdoek. „Uitstekend Treumann", dacht de barones, zonder de oogen heer te slaan. Anna wist niet wat te dcfen. Op zoons had zij niet gerekend. In de brieven, herinnerde zij zich, was de Handelen overeenkomstig het „alle „goede" dingen bestaan uit drieën", scheen de man niet erg gewenscht te vinden, nu zijn beide leugenachtige opgaven zoo spoedig door de waarheid waren achternaald. Hij deelde mede de 24-jarige J. H. van E. te zijn. Den Nov. j.l., zoo bleek uit het Politieblad, was hij door de Haagsche rechtbank bij verstek veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf wegens mishandeling. Hij .krijgt direct de gelegenheid om af te rékenen met Justitia TIÉN GEVALLEN VAN SCABIëS. Gisteravond zijn uit Egmond aan Zee alhier aan gekomen een tiental Belgische vluchtelingen, een man, een vrouw en acht kinderen, lijdende aan scabiës (schurft). Ze zijn ondergebracht in de barak op het Afgesneden Kanaalvak. OPVLAMMING. Men verzoekt ons nog even mede te deelen dat de voorstelling van Opvlamming morgenavond in de Har- moine acht uur zal aanvangen. TIJDELIJKE ARBEIDSBEURS. Opgaaf van 22 Februari 1915. MannenBakkersknecht 1, Banketbakkersknecht 2, Behanger 0, Betonwerker 0, Bierb'ottelaarsknecht 1, Blikslager 0, Bode 0, Boekbinder 0, Boekdrukker 0, Boekhouder 0, Boerenarbeider 2, Borstelmaker 0, BouwMeekenaar 1, Cacaobewerkers 0, Cartonbe- werker 0, Electricien 1, Glazenwasscher 0, Graan- drager 0, Grondwerker 3, Goudsmidsknecht 0, Horlogemaker 0, Houtbewerker 0, Houtzager 0, I instrumentmaker 0, Kaaspakhuisknecht 1, Kantoorbe dienden 0, Kellner 1, Kermisreiziger 1, Kleermaker 3, Kruier 1, Kruideniersbediende 1, Letterzetter 2, Lompensorteerder 0, Loopknecht 2, Magazijnbediende 0, Mandenmaker 0, Metselaar 1, Meubelmaker 0, Machinist 0, Opperman 4, Pakhuisknecht 2, Photograaf 0, Reiziger 1, Rijwielhersteller 1, Schilder 6, Schippersknecht 2, Schoenmaker 2, Sigarenmaker 0, Slagersknecht 2, Smid 1, Steenwerkèr 0, Stoelenmatter 1, Stoffeerder 0, Stoker 0, Straat maker 1, Steenhouwer .0, Stucadoor' 3, Suikerwerker 0, Tabakstripper 0, Telefoon werker 0, Timmerman 4, Tuinder 2, Venter 6, Visscher 0, Voeger 1, Voerman 1, Wagenmaker 0, Werkman (los) 24, Winkelbediende 0, Wijnkoopersknecht 0, IJzerwerker 8, Zadelmaker 1Zandvormer 0, Ziekenverpleger 1. Vrouwen: Baker 1, Huishoudster 2, Kamerver huurster 2, Kantoorbediende 0, Kookster 1, Kousen stopster 9, Loopmeisje 1, Magazijnbediende 1, Naai ster (huis) 1, Naaister (verstel) 11 Strijkster 2,Wasch- vrouw 6, Werkvrouw 4, Dagmeisje 1. Mannen ingeschreven 98, geplaatst 2. Vrouwen ingeschreven 42, geplaatst 0. HET FRANSCHE COMMUNIQUé. PARIJS, 25 Febr. Communiqué van gister avond elf uur. Tusschen de Aisne en de Leye heb ben hevige artilleriegevechten plaats gehad die allen in ons voordeel afliepen. In de Champag ne ten noorden van Mesnil maakten wij opnieuw vorderingen en hebben verschillende tegenaanval len afgeslagen. Onze artillerie bracht verschillende Duitsche batterijen aan de hoogten van de Maas tot zwijgen. In Cater ingekomen berichten wordt er nog op gewezen op het succes welke wij bij les Eparges behaalden en op de groote verliezen welke de vijand geleden heeft. Wij telden reeds zes honderd gesneuvelde Duit- schers. Door gevangenen werd ons medegedeeld dat twee regimenten die uit hunne stellingen wer den verdreven meer dan 300 man verloren had den. In het Bois Brute en in het Bosch van Ap- prémont hebben wij vorderingen gemaakt. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. PETROORAD, 25 Febr. (Officieel). De ge nerale staf meldt: Ten noorden van Grodno bij Lastrzemba Stabin hebben op den 23sten gevech ten plaats gehad. De vijandelijke patrouilles trachtten langs den rechteroever van de Njemen te trekken. Op het geheele front van de Bobr en de Streek van Edvano tot aan den Weichsel heb ben de Duitschers herhaaldelijk aanvallen ge daan. Een hardnekkig gevecht wordt geleverd in de streek van Prasnyss. Bij het dorp Bogoeslof ten westen van Opotsj hebben wij vijandelijke aanval len afgeslagen. In de Karpathen oostelijk van Loepkof wordt hevig gevochten. Onze troepen behaalde verscheidene successen in de buurt van Moenkatsj. Bij Zavadka hebben wij op den 22sten drie rijen loopgraven genomen aan de hoogte 901. De Duitschers die de hoogte u3ffireAa8B3fi.nl uapraAV jo uapiaAnaus uap8ipapj3A zoon even genoemd als een officier, die van zijn trac- tement moest leven en geen cent kon overhouden om zijn moeder te steunen. Er was geen woord gespro ken van buitengewone genegenheid tusschen het twee tal. En nu scheen het of moeder en zoon alles voor elkaar waren. Indien dat zoo was, dan was de schei ding natuurlijk heel erg. Moederliefde was een gevoel, dat Anna met diepen eerbied vervulde. Voor die onge kende diepte en hoogten stond zij vol ontzag en stil zwijgen. Hoe kon zij, een ongehuwde vrouw, al was het slechts flauw, dat heilige gevoel begrijpen? Het was een geheimzinnige en schoone ontroering, die zij slechts uit de verte kon eerbiedigen. Het is duidelijk, dat zij zich niet plaatsen moest tusschen moeder en kinden toch, toch had zij gewenscht meer tijd gehad te hebben om daarover na te denken. Zij zag mevrouw von Treumann bijna wanhopig aan en drukte even haar hand. De druk werd niet be antwoord, het gezicht bleef in den zakdoek begraven. Het zou ongerijmd wezen den zoon geheel van de moeder te willen afsnijden. Het kwam er immers zoo veel niet op aan of hij nu en dan kwam om zijn moeder op te zoeken. Toen drukte zij de hand wat flinker en zei met eenigen tegenzin, dien zij trachtte te verbergen „Maar dan inoet hij overkomen als hij kan. Het is wel een lange reis; zei u niet, dat hij een nacht in Berlijn moest logeeren?" „O, lieve freule Estcourt, lieve Anna!" riep mevrouw von Treumann, en zij rukte haar zakdoek van haar ge zicht en greep Anna's hand in haar beide handen, „wat een pak van mijn hart wat een zwaar, zwaar pak! Den geheelen nacht heb ik liggen denken hoe ik het zou uithouden! Ik mag hem dus schrijven en hem alles vertellen, wat u gezegd heeft? Een lange reis? U is bang, dat het hem vermoeien zal? O, dat zal Karlchen niets, niets ter wereld kunnen schelen, als hij zijn moeder maar zien mag. Hoe kan ik u dank baar genoeg zijn! U zult zeggen, dat mijn dankbaar heid overdreven is voor zulk een kleinigheid, maar ach, een moeder alleen kan dat begrijpen Kortom, Karlchens verschijning op Kleinwalde was nu slechts een kwestie van dagen. „Unversch5mi" was de opmerking, die de barones bij zich zelve maakte. Wordt vervolgd. 5 3*/] 3 ii 2*/]

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2