DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN» Van het westelijk oorlogsterrein. Van list oostelijk oorlogsterrein, rlo No. 47 Honderd en zeventiende jaargang. 1915 HMuwmMi pe t mim fc, p, piII.—. WiaMMk1*4 poste letters mfhtfanMi Mm fr. S. I. Bee*- en MMntMi il BERIIIs. COSIER4ZOON. fmtm SI, Tè!?»», 1 VRIJDAG 20 FEBRUARI Ter zee. ENGELAND. DUITSCHLAND. NEDEKLAND. Maxlmiim-Boterprijzen. ALKMAAR, 26 Februari. In het Westen is het woord vooral aan de artillerie, hetgeen beteekent, dat er geen infanterie-aanvallen wer den gedaan, dat er wordt gerust of wel nieuwe voor bereiding wordt getroffen. In het Oosten levert de be wegingsoorlog steeds hevige gevechten op, waarbij in het noorden de Russische infanterie het voordeel heeft, dat de zware vesting-artillerie uit een forten-linie aan den strijd kan deelnemen. Toch gaat het den Russen daar in het noorden niet voor den wind. Het Duitsche communiqué verzekert, dat de als vesting aangelegde stad Prasnys genomen is en het Russische communiqué meldt, dat de Duitschers daar hun voornaamste actie geconcentreerd hebben, dat „in een aantal streken" de aanvallen der Duitschers werden afgeslagen en dat de Duitschers „toen deze de rivier Orzits overtrokken" zware verliezen kregen. Weet men nu, dat evengenoem- de stad aan dit riviertje ligt, dan is het wel zeer waar schijnlijk, dat zij inderdaad door de Duitschers geno men is. Het doel der Duitschers schijnt hier te zijn, door de Russische linie heen te breken, hetgeen een te- terugtrekken van deze linie tengevolge moet hebben en een ernstige bedreiging van Warschau kan worden. Met hardnekkigheid hebben de Russen de plaats tot dusverre verdedigd en reeds hieruit en uit het ne men van meer dan 10.000 gevangenen blijkt, dat de Duitschers een succes mogen boeken. Fortuinlijker dan ten noorden zijn de Russen ge weest ten zuiden van den Weichsel in de buurt van Bolimof, dat vrijwel precies een goede 50 K.M. ten westen van Warschau ligt. Verschillende Duitsche' loopgraven want hier woedt de positie-oorlog, dien we zoo goed kennen van het Westelijk oorlogs- tooneel werden veroverd en al weegt dit succes niet op tegen de hierboven besproken nederlaag, het blijft in elk geval een succes. Uit Russische bron komt het bericht, dat de Ameri- kaansche regeering er bij de Japansche regeering op zou hebben aangedrongen, dat een scheidsgerecht in gesteld zal worden inzake het Japansch-Chineesch conflict, dat zich overigens wel moeielijk voor arbi trage zal leenen! I Zijn de Dardanellen werkelijk ernstig bedreigd? Men weet, dat deze verbinding tusschen Zwarte Zee en Middellandsche, de straat, die Rusland eventueel zou brengen in het groote verkeer ter zee, voor de aanvul ling van voorraad en munitie voor Rusland van veel gewicht is. Dezer dagen werd er een actie gemeld, maar die werd onderbroken het bereikte resultaat werd geheel verschillend voorgesteld: van Engelsche zijde werd beweerd, dat de sterke forten, die deze eng te verdedigen, tot zwijgen waren gebracht, van Russi sche daarentegen, dat die forten de bombardeereude schepen flink onder vuur genomen hadden en drie er van ernstig hadden beschadigd. Vandaag is het niet anders. Uit de Engelsche berich ten blijkt, dat het bombardement gisteren is hei-vat door een heel eskader en dat alle forten aan den in gang van de zee-engte tot zwijgen werden gebracht. Maar de Turksche berichten melden, dat tien pantser schepen aan de beschieting hebben deelgenomen en toen met schade teruggetrokken zijn. Wij zullen wel spoedig vernemen wie gelijk heeft. In elk geval zijn de operaties hier belangrijk. Volgens een bericht van de Neue Freie Presse zou den er ook Engelsche onderzeebooten die in de West-Europeesche wateren blijkbaar weinig te doen vinden, althans men hoort er weinig van voor de Dardanellen zijn aangekomen en wordt er een landing van troepen verwacht. Van den handelsoorlog valt niet veel te zeggen. Sinds het lijstje van gisteren is er één schip getorpil- leerd, n.l. de stoomboot „Western Coast", komende uit Liverpool, bij Beachy-head alweer. De Britsche admiraliteit deelde mede, dat sinds 18 dezer zeven onderzeeërs in den grond geboord zijn, terwijl in de week eindigende 24 Februari, 700 sche pen, behoorende tot alle nationaliteiten, Britsche ha vens binnenliepen en 673 onderweg waren hoeveel hiervan Engelschen waren wordt niet vermeld. Natuur lijk laat men van Britsche zijde niet na te betoogen, dat de schade, die de Duitsche onderzeeërs Groot- Brittanje kaxï aandoen, beperkt zal blijven. Een be langrijk feit is inderdaad, dat tot dusverre de mail diensten nog vrij geregeld plaats vinden. Van de „Dacia", de gewezen stoomer der Hamburg- Amerika-lijn, door een Amerikaansche burger- aan gekocht, met een lading katoen varend onder Ameri kaansche vlag, oorspronkelijk bestemd voor Bremen, later echter voor Rotterdam, wordt gemeld, dat zij in de buurt van Engeland is verschenen, eerst door het Kanaal wilde varen, maar later besloot met het oog op de drijvende mijnen om het noorden van Schotland te gaan. Algemeen werd gedacht, dat Engeland dit schip zou nemen. Is het aan de Britsche oorlogsschepen ont snapt of wel durft de admiraliteit met het oog op de stemming in Amerika de inbeslagneming niet aan? Ook dit zullen wij spoedig hooren, Haar het schip, in het vaarwater, waar het zich thans bevindt, gemakke lijk te nemen is. De Parijsche „Journal" meldt, dat de verbondenen als tegenmaatregelen alle Duitsche eigendommen in beslag zullen nemen, onverschillig onder welke vlag ze ook varen en dat iedere voor Duitschland bestemde lading tot goeden prijs zal worden verklaard, mits een behoorlijk onderzoek is geschied. Wij merken hierbij enkel op, dat hiermede algeheel gebroken wordt met den ouden rechtsregel, dat de neutrale vlag, de vijande lijke lading dekt. Geen dag gaat'er tegenwoordig voorbij of men hoort van vredesklanken. Nu weer meldt de Times, dat de Spaansche minister president Spanje als bijzonder aangewezen achtte als bemiddelaar tusschen de oorlogvoerenden, maar dat hij vreesde dat de partijdigheid door de Spaansche pers getoond nadeelig zou zijn voor de pogingen, die zouden kunnen worden gedaan, indien de gelegenheid zich zou aanbieden. De minister beval daarom de pers aan een gelijke onzijdigheid te toonen als de regeering. Een goede raad voorwaar, die ook in andere neutralen Een goede raad voorwaar-, die ook in andere neutrale landen niet geheel overbodig mag heeten! DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche communiqué van gistennidag meldt: Onze artillerie heeft bij Lombaertzijde een blokhuis en een vijandelijken observatiepost vernield. In Champagne hebben wij de aanwinsten van giste ren behouden en alle tegenaanvallen afgeslagen. Onze vliegers hebben 60 bommen geworpen op sta tions, treinen en vijandelijke troepen. Tusschen Argonne en de Maas hebben wij opnieuw vorderingen gemaakt. De vijand heeft de door ons genomen loopgraven niet kunnen heroveren. Officieel werd gisteren uit het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld In Champagne zette dé vijand gisteren zijn wanho pige aanvallen voort - zij bleven echter, als de vooraf gaande, ondanks de krachtige pogingen, zonder eenig resultaat. Verder is niets belangrijks voorgevallen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd gisteren door het Duitsche groote hoofdkwartier gemeld: De gevechten bij Memel, Bobr en Naref duren voort. De als vesting aangelegde stad Prasnycz is gisteren door de Oost-Pruisische reservetroepen na een hard- nekkigen strijd genoihen. Meer dan 10.000 gevange nen en 20 kanonnen, een groot aantal mitrailleurs en zeer veel oorlogsmateriaal viel ons in handen. In andere gevechten ten noorden van den Weichsel werden in die laatste dagen 500 Russen gevangen ge nomen. p In Polen, ten zuiden van den Weichsel, bezetten de Russen, na met vijfvoudige overmacht te zijnaange vallen, het voorwerk Mogily, ten zuidoosten van Boli mof. Anders viel niets bizonders voor. Opmerkelijk is het, dat de bij Augustowo gevangen genomen generaal-commandant van de 59e Russische reservedivisie aan een Duitschen officier vroeg, of het waar was, dat de door Duitsche troepen belegerde stad Antwerpen spoedig moest vallen. Toen hem de toestand in het westen werd uiteengezet, wilde hij niet gelooven, dat de Duitsche troepen in het westen op Fransch grondgebied stonden. Het Oostenrijksche legerbericht meldde gisteren In Russisch Polen is de toestand onveranderd. Bij een aanval aan het West-Galicische front nam een afdeeling, die op de Russen ten oosten van Grybof een aantal steunpunten veroverde, 5600 man gevange en bovendien werden zes machine-geweren buitge maakt. In de Karpathen valt weder zeer veel sneeuw, waar door de strijd wordt belemmerd. De algemeene toe stand is niet gewijzigd. Het offensief onzer troepen in de gevechten ten zui den van de Dnjestr wordt met succes voortgezet. In de gevechten van 21 en 22 Februari'werden 10 officieren en 338 man gevangen genomen. In de Boekowina is het rustig. HET VERGAAN VAN DE „REGIN". Naar het Noorsehe ministerie van buitenlandsche zaken meedeelt, rapporteerde de gezagvoerder van het stoomschip „Regin" aan den Noorscben consul te Londen, dat de ontploffing plaats had, toen de equi page bezig was naar mijn«n uit te zien, die zij meende gepasseerd te zijn. De matrozen ontdekten niets van een torpedoboot. De „Regin" stoomde langzaam, toen het ongeluk gebeurde, meldt Wolff uit Christiania. DE „WESTERN COAST" GEZONKEN. De bemanning van het stoomschip „Western Coast" is te Porstsmouth geland en deelde mede, dat het schip gisteren op een mijn geloopen of getorpedeerd is ter hoogte van Bevezier meldt Reuter uit Londen. Niemand heeft het leven verloren. UIT HET LAGERHUIS. In het Lagerhuis stelde een der leden een vraag om trent de rede, onlangs door den Russischen minister van buitenlandsche zaken Sasonof gehouden, waarin deze had verklaard, dat de gebeurtenissen aan de Russisch-Turksche grens de verwezenlijking van de staatkundig-economische problemen, verbonden met de kwestie van een toegang voor Rusland tot open zee zouden bevorderen. In antwoord daarop verklaarde minister Grey onder toejuichingen, dat dit een verze kering was, waarmede Engeland het volkomen eens is. De details van den vorm, waarin die problemen opgelost zullen worden, zullen ongetwijfeld in de vre desvoorwaarden worden vastgesteld. DE PRUISISCHE BEGROOTING VAN HANDEL. Bij de tweede lezing van de begrooting van het mi nisterie van handel wezen alle sprekers met nadruk op het feit, dat het Duitsche economische leven de beproe vingen van den oorlog zoo verrassend goed had door staan. De afgevaardigde Oeser verklaarde, 'lat de Duit sche productie niet alleen voorziet in alle oorlogsbe hoeften van Duitschland, maar ook Oostenrijk nog helpt, waartoe, zei spr., geen der vijanden in staat was, De conservatieve afgevaardigde Hassell zeide: „Het buitenland heeft reden om jaioersch te zijn op ons kun nen, onze arbeidskracht, onze wetenschap en onze energie." De nationaal-liberaal Beumer verklaarde: „Onze economische mobilisatie was even goed als de schitte rende opmarsch onzer troepen. Duitschland had geen moratorium noodig; dat Engeland wel een moratori um behoefde en het bankdisconto er 10 proc. bedraagt, toont hoe dit land zich op financieel gebied heeft ge blameerd." Minister Sydow bracht hulde aan de industrie, die zich zoo uitstekend aan de gewijzigde economische omstandigheden heeft aangepast. De begrooting van handel werd goedgekeurd. KORTE BERICHTEN. Naar het Hbid. uit Londen verneemt bestaat er in Servië groote behoefte aan verpleegsters, doktoren en hospitaalbenoodigdheden. Het bombardement in de Dardanellen is hervat. Geen der forten aan den ingang van de straat zijn meer in staat tot veredere verdediging, meldt een Reu- terbericht uit Londen. De rijksgoudweek in het Zwarte Woud heeft al leen in het Wurtembergsche ambt Freudenstadt 276.000 aan goud opgeleverd. Te Weenen, Praag, Brünn, Krems, Klosternen- t-iirg en in andere Oostenrijksche steden is Dinsdag de boycot van varkensvleesch en reuzel begonnen. Tien dagen lang zullen de huismoeders, bij wijze van pro test tegen de hooge prijzen, niets van het varken koo- pen. Blijkens een mededeeling, in het Engelsche Lager huis gedaan, onderhandelt de Engelsche regeering met de Duitsche over de uitwisseling van gevangen offi cieren van gezondheid. Men is het reeds eens gewor den over de uitwisseling van gevangen burgerlijke dokters. Minister Asquith heeft in het Engelsche Lager huis meegedeeld, dat bij de beschieting van Hartlepool Scarborough en Whitby van de burgerij 127 zijn ge dood en, naar schatting, 567 gewond. De Parijsche bladen melden, dat te Havre een regiment Britsche Kiesrechtvrouwen ontscheept is, die ais telefonisten, seinwachters, telegrafisten en chauf feurs dienst zullen doen. Een Hamburgsche firma had langen tijd, vooral in Holland op groote schaal cacaoschillen opgekocht, en tot poeder vermalen, met een weinig goede cacao vermengd en door annonces speciaal voor liefdegaven voor het Duitsche leger aanbevolen en ook als cacao- blokken in den handel gebracht. MIJNEN. Gisteren heeft Hr. Ms. „Zeehond" geen enkele drij vende mijn aangetroffen in de Noordzee tusschen de lichtschepen Schouwenbank en Noordhinder. Verder wordt bericht, dat op de Nederlandsche kust bij Zeeuwsch Vlaanderen sinds Woensdag drie Duit sche mijnen zijn aangespoeld, Woensdag twee en gis teren één. KOPERAFVAL VOOR DUITSCHLAND. De heeren F. H. W., J. C. M. van R„ M. S. en C. J. W. en H. M., de schipper van de „Hanna", zijn voor- loopig op vrije voeten gesteld. De partij koper in de „Hanna" is bij de firma Van Embden te Schiedam gekocht voor rekening van den heer Brand te Dordrecht; het koper in de „Elize" ge vonden, is van verschillende personen gekocht, voor rekening van den heer Paardekooper te Amsterdam. Naar de N. Rott. Crt. verneemt, hebben zij, voor wiens rekening het koper gekocht werd, bij de regee ring reeds pogingen aangewend om consenten te ver krijgen, ten einde het in opslagplaatsen liggende ko per, waarop geen beslag gelegd is, bij partijen naar Duitschland te mogen uitvoeren. De rivierpolitie heeft gisteren de motorboot „Geertruida Margaretha" uit Hendrik-Ido-Ambacht, paar Rotterdam gebracht. Aan boord van deze motor boot is ongeveer 60,000 tot 70,000 kilogram koper, dat vermoedelijk bestemd was voor Duitschland. De mo torboot ligt nu onder bewaking in de Parkhaven. Nader meldt de N. Rott. Crt., dat cje lading blijkt te bestaan uit 60.000 K.G. koper. Dit koper is te Zutfen door den heer König voor 57,000 gekocht en betaald voor rekening van den heer Paardekooper te Amster dam. Te Zutfen werd het koper in de „Geertruida Marga retha" geladen, welke boot eerst bestemd was voor Rotterdam of Dordrecht. In afwachting van nadere or ders is de lading naar Hendrik-Ido-Ambacht vervoerd, met bestemming om overgeladen te worden in het Rijnschip „Elize", schipper Roersch, welk schip thans nog onder bewaking in de Parkhaven ligt. Met de lossing van dit schip zal over een paar dagen een begin gemaakt worden. Schipper Kok, van de motor boot, blijkt geheel te goeder trouw te zijn. Teneinde, te voorkomen, dat verkoopers van boter zich niet houden aan den van Regeeringswege vastge stelden maximum-prijs van 1.75 per Kilogram en dat de koopers door onbekendheid te hooge prijzen inwilligen, wordt hierbij ter algemeene kennis gebracht dat wanneer boter tegen een hooger prijs dan den maximum-prijs te koop wordt aangeboden, mijnerzijds maatregelen zullen worden genomen, om aan dien on- geoor loof den verkoop paal en perk te stellen, hetzij a. door de te hoog in prijs aangeboden boter tegen den maximumprijs te onteigenen, hetzij b. de boter tegen den maximum-prijs den kooper toe te wijzen. Het publiek wordt er dientengevolge op nieuw aan herinnerd, om misbruiken ter kennis te brengen van mij of van den commissaris van politie. Een winkelier,, die niet in staat is boter voor den voor binnenlandsche consumptie vastgestelden maxi mum-prijs van1.55 per K.G. (wit beuken fust van 50 K-G.), 1.56 per K.G. (wit beuken fust van 25 K.G.) en J 60 per K.G. (Delftsch of Leidsch eiken fust a 20 K.G.) te bekomen, kan van mij een bewijs ontvangen, dat hem door het Rijks Centraal Bureau voor den uitvoer van boter een door mij aangegeven kwantum moet worden verstrekt, welk kwantum in over eenstemming zal zijn met den normalen omvang van zijn zaken. Wanneer een grossier in beter voor binnenlandsche consumptie niet in staat mocht zijn van zijne gewone leveranciers boter te koopen voor den voor binnenland sche consumptie vastgestelden maximum-prijs, zal hij zich door mijne bemiddeling kunnen wenden tot voor meld Rijks Centraal Bureau, wat hem dan bij zijn po gingen tot aankoop van boter verder behulpzaam zal kunnen zijn. De Burgemeester van Alkmaar, G. RIPPING. Alkmaar, 25 Februari 1915. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. In de gisteren gehouden zitting werd voortgezet de behandeling der suppletoire landbouwbegrooting (eco nomische maatregelen). Ete heer Smeenge (U.-L.) zette zijn Vrijdag afgebro ken rede voort. Hij wees er op, dat in normale tijden hi ons land niet genoeg veevoeder verbouwd wordt. De prijzen zijn nu 1 34 maal zoo duur als anders daarom drong spreker er op aan, dat de regeering den invoer krachtig voortzette, opdat het veevoeder voor niet te hooge prijzen verkrijgbaar zij. Er is nu 254 rnaal zooveel noodig als vroeger. Ook bestreed spre ker den maatregel verbod van spekuitvoer, daar er meer gedroogd spek in het land aanwezig was dan gebruikt kon worden. De heer Teenslra (v.-d.) klaagde over gebrek aan voorlichting van de Kamerleden. Hulde bracht spr. aan de regeering voor de totstandbrenging der Levens middelenwet, waardoor de paniek in het land in den aanvang van den oorlog werd bedwongen. Maar op grond dier wet zijn door de regeering maatregelen ge nomen, waaraan niemand bij de totstandkoming van de wet heeft gedacht. Door beter overleg zou menige verkeerde maatregel achterwege gebleven zijn. Zoo lang de grenzen geopend blijven, moet voor zoo groot mogelijk import gezorgd worden. Spreker betreurde het, dat de heer Schaper zich soli dair verklaarde met minister Treub ten aanzien van de door dezen vroeger tegen de Groninger landbou wers geuite grieven. Hij verdedigde de landbouwers tegenover den door den heer Schaper op hen gewoipen blaam. Spr. critiseerde, dat er maximumprijzen zijn gesteld voor rogge en tarwe en niet voor veevoeder. De heer Eerdmans (U.L.) zette uiteen, dat de regee ring vaak handelde in strijd met handelsusanties, waardoor tusschenpersonen uit hun bedrijf worden ge drongen. Waar kleine winkeliers door maximumprij zen schade leden, moeten dan ook voor den groothan del maximumprijzen worden vastgesteld. Heden halftwaalf voortzetting. SUPPLETOIRE OORLOGSBEGROOTING 1915, (buitengewoon crediet). In zijn antwoord op het afdeelingsverslag worden door den Minister van oorlog uitvoerig de klachten over verkeerd besteden van gelden evenals die over voeding, huisvesting, kleeding en ligging. Hoewel voor een belangrijk deel reeds overeenstem ming is verkrqgen, zijn de onderhandelingen met de spoorwegmaatschappijen nog niet afgeloopen. Een overeenkomst, houdende vaststelling van de al gemeene grondslagen voor de bepaling van de schade loosstelling, was nog niet tot stand gekomen. De dienst op Zondagen is reeds tot het onvermijde lijke teruggebracht. Gelegenheid tot het bijwonen van godsdienstoefeningen wordt zooveel mogelijk ge geven aan een ieder, die niet bepaaldelijk door nood zakelijke diensten verhinderd is. Van staken van den dienst op Zondagen of stopzet ten in de ochtenduren kan geen sprake zijn. Niet al leen moeten eenige onmisbare inwendige en garni zoensdiensten ook op Zondag doorgaan, maar het is toch wel duidelijk, dat de bewaking van onze grenzen tegen overschrijding van langs onze geheele Oost- en Zuidgrens gelegerde vreemde militairen, tot handha ving onzer onzijdigheid en verzekering van de veilig heid van den staat geen oogenbiik mag onderbroken worden. Evenmin mag worden nagelaten de dienst tot bestrijding van den smokkelhandel, noch de bewa kingsdienst bij sommige belangrijke punten, in inter- neeringsdepóts en meer andere. Het verzoek van de- putaten der Gereformeerde Kerken voor de geestelijke belangen der militairen kon dan ook niet worden in gewilligd. Hetgeen den minister omtrent de clandestiene vleeschfabricage te Rotterdam bekend is, komt vrijwel overeen met wat in de dagbladen gestaan heeft. Onder het hoofd interneerings-dépöts erkent de re geering, dat de werkverschaffing op dit oogenbiik nog in het geheel onvoldoende is te noemen. De minister hoopt, dat, mede met de hulp van het comité tot ont wikkeling en ontspanning van geïnterneerden en met die van hunne belangstellende landgenooten, de toe stand spoedig meer bevredigend zal zijn. ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1