Van het westelijk oorlogsterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. Telegrammen yan heden. TER ZEE. In de Koloniën. Yaria. Nederland. Hadden de geïnterneerden in het kamp van Zeist van den beginne af aan, gevolg gegeven aan den hun opgedragen arbeid, dan zou wellicht niet de lusteloos heid zijn ingetreden en de lediggang zijn ontstaan, waaruit zoo licht ongeregeldheden voortspruiten en welke inderaad in dat kamp tot de bekende betreurens waardige gebeurtenissen hebben geleid. Het komt den minister ongewenscht voor, nopens deze gebeurtenis sen alsnog een openbaar onderzoek te doen instellen; hij acht zulks ook onnoodig, omdat het gehouden on derzoek zoo onbevangen mogelijk heeft plaats gehad en met nauwgezetheid is uitgevoerd. Den minister is geen tractaat bekend volgens het welk geïnterneerden tot werk kunnen worden gedwon gen. Nu de maand Februari ten einde spoedt, zonder dat het crediet nog werd toegestaan en zonder dat het te voorzien is, wanneer tot demobilisatie zal kunnen worden overgegaan, is het den ministers van oorlog en van financiën wenschelijk voorgekomen, het aange vraagde bedrag te verhoogen en bij Nota van Wijzi gingen op vijftig millioen te brengen. ZIEKTEWET. De mogelijkheid wordt overwogen, om bij een her ziening van de Ziektewet voorschriften vast te stellen, volgens welke aan personen, van nader te bepalen gel delijke draagkracht, een vergoeding zal kunnen wor den gegeven voor de schade, welke zij geleden hebben tengevolge van maatregelen, genomen om verspreiding van besmettelijke ziekten tegen te gaan. Teneinde een oordeel te kunnen vellen over de con sequenties van dergelijke bepalingen, is het noodig een overzicht te krijgen over de verdeeling van de voorge komen gevallen van besmettelijke ziekten over de on derscheidene klassen der bevolking. De geneeskundige inspecteurs van de Volksgezondheid hebben daarom besloten omtrent een deel der gemeenten in ieder ambtsgebied zulk een overzicht samen te stellen. In verband daarmede hebben zij zoo meldt de N. Rott. Crt. aan de burgemeesters der uitgekozen gemeen ten verzocht hun medewerking te verleenen door in den bij het verzoek gevoegden staat de gevraagde ge gevens aangaande de gevallen van besmettelijke ziek ten in hun gemeenten, in 1914 voorgekomen, te doen invullen. In den staat worden omtrent het besmet perceel ge gevens gevraagd aangaande den naam en den duur der ziekte, het beroep, het bedrijf of nering in zulk een perceel uitgeoefend, het jaarlijksch of wekelijksch in komen van het gezin en of het gezin on- of minvermo gend is. SLECHTE SAMENWERKINQ. In de gemeenteraad van Haarlemmermeer bestaat reeds geruimen tijd een gespannen verhouding tus- schen den burgemeester mr. A. Slob en de beide wet houders Biesheuvel en Evelein. In de gisteren gehou den vergadering was een brief ingekomen van den wethouder Biesheuvel, naar aanleiding van een in een vorige vergadering genomen besluit tot verbouwing van het raadhuis. In dezen brief werden als grieven naar voren gebracht: dat het voorstel in behandeling is genomen, terwijl er een voorstel was om deze zaak nog aan te houden; dat het geen voorstel was van B. en W., doch van den burgemeester alleen, daar de wet houders er niet voor warendat voor de uitgetrokken som voor de verbouwing een veel grootere ruimte ver kregen had kunnen wordendat er voor de wethouders geen gelegenheid is geweest om de zaak behoorlijk te besprekendat er van de zijde van den burgemeester haast en spoed is gemaakt, om deze zaak door te drij ven. Hierover ontstonden langdurige discussiën. De voorzitter achtte zich door den brief zoo gegriefd dat hij wenschte dat de wethouder Biesheuvel dezen zou intrekken. Deze verklaarde evenwel in den raad, dat hij zijn grieven ten volle bleef handhaven. Het raadslid Knaap diende een motie in, waarbij de houding van den wethouder Biesheuvel betreurd werd Deze motie werd aangenomen met 10 stemmen voor, 4 tegen en 2 buiten stemming. De wethouders Biesheuvel en Evelein namen daarop beiden hun ontslag en verlieten de vergadering. (N. Rott. Crt.) VOLKSHUISVESTING. Bij Kon. Besluit van 15 dezer is aan de gemeente Wormerveer verleend een voorschot uit 's Rijks kas, tot een bedrag van ten hoogste 191,000, ten einde ge noemde gemeente in staat te stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Vereeniging „Goed Wonen", ten behoeve van den bouw van een 84-tal ar beiderswoningen op gronden, in het uitbreidingsplan gelegen. EEN MISVERSTAND. Men meldt aan de N. R. Crt., dat de aanvrage van het faillissement van de Delftsche Studenten-Sociëteit „Phoenix" heeft berust op een misverstand tusschen een leverancier van de sociëteit en haar bestuur, en bij de rechtbank niet in behandeling is geweest. UIT OUDORP. In den nacht van Woensdag op Donderdag zijn er uit de weide van den heer W.' Bos te Huigendljk 13 schapen verdwenen. Ofschoon in alle richtingen is ge zocht, gelukte het niet de dieren op te sporen, zoodat aan diefstal wordt gedacht. UIT BERGEN. Te Utrecht slaagden voor het examen nuttige handwerken de dames G. Scholten, M. E. J. Smits en M. A. Stevens, alhier. UIT GRAFT. Den 25sten Februari werden door het Polderbestuur van de Graftermeer alhier publiek verhuurd voor den tijd van één jaar, het grasgewas van de wegen en het gras- en rietgewas aan den dijk. De opbrengst voor 1915 bedroeg 212, tegen 197 in 1914. UIT EGMOND-BINNEN. Gistermiddag ten 2 ure vergaderde de Raad. Van de benoemde onderwijzeres was, onder dankbe tuiging voor hare benoeming, bericht ingekomen dat zij hare betrekking met ingang van 1 Maart kan aan vaarden. De voorzitter wees er op, dat dit een maand later was, dan den datum voor benoeming, doch dat het ge lukt was om een goede tijdelijke aan te stellen. In de jaarverslagen van de commissies tot wering van schoolverzuim te Egmond-Binnen en te Egmond aan den Hoef, werd op veelvuldig schoolverzuim gewezen. In dat van Egmond-Binnen werd mede de wenschelijk- heid van snelrecht bij een eventueele wetswijziging der Leerplichtwet betoogd. Besloten werd om aan den heer C. de Waard, als huurder van het weiland „de Lijnkolken", 12 restitu tie toe te staan, wegens beloopen schade door het on der water zetten van dit land. Op verzoek van den heer .Noord verklaarde de voor zitter zich bereid om te informeeren of deze vergoe ding op het Rijk verhaald kon worden Tot het doen van een wijziging in de verordening op het rijden van auto's en motorrijwielen werd mede besloten. Het kohier voor het schoolgeld volgens het nieuwe systeem werd op een bedrag van 233.46" vastgesteld. De voorzitter merkte op, dat dit bedrag niet beant woordde aan de verwachtingen, aangezien het was ge bleken, dat de meergegoeden dit jaar juist het minst aantal kinderen op school hadden. B. en W. behielden zich dan ook voor, om met voorstellen tot verhooging van het schoolgeld voor de meergegoeden te komen. De aansluiting bij de K. E. M. kwam hierop in be handeling. De voorzitter wees er op, dat de gehouden vergade ring een gunstig resultaat had opgeleverd. Bij de ra ming had men gerekend op 200 aansluitingen, terwijl het bedrijf reeds met 160 aansluitingen kon rendeeren. Thans teekenden reeds 230 inwoners voor aansluiting. Het rapport voor die 230 aansluitingen kwam echter tot een nooger kostenbedrag dan voor de 200 aanslui tingen. Voor het geld moest ook iets meer gerekend worden. Thans staat men op een geraamde ontvangst van 6300 en een uitgaaf van 5250, zoodat men als dan reeds het eerste jaar met het bedrijf 1050 winst maakt. Het afgeronde bedrag voor de totaalkosten is thans 26000, Dit was vorheen 25000. Als rentestand voor de leening is 5 pet. aangenomen met een koers van uiterst 98 pet., 31/s pet. is aangeno men voor afschrijvingen. Gebleken is, dat ook voor de dagafname veel lief hebberij bestaai. De heer Ruigewaard wil zijn kalkovens, de heer Berkhout zijn molen aansluiten. De eerste zal zich voor een afname van 250, de laatste voor een afname van 450 per jaar verbinden en wel gedurende 5 jaar. Hierdoor zijn dan twee transformatorzuilen noodig, wat een meerdere kosten van 1800 medebrengt, ter wijl de kabel naar de kalkovens een 2000 zal kosten. De leening zal hierdoor 30.000 moeten worden. De dagafname verhoogt de rentabiliteit van het bedrijf echter zeer. De winst kan dan veilig op 1200 per jaar genomen worden, waarbij dan bovendien op een aflossing van 1000 per jaar gerekend wordt. Spreker toonde den Raad hierop het geprojecteerde net. Men miste hierop een gewenschten zijtak en was van oor deel, dat dit later niet in tariefwerk moest worden ge maakt. Op voorstel van den heer J. Apeldoorn werd beslo ten een commissie te benoemen, die in overleg met de K. E. M. zal nagaan waar het net gewenscht wordt. Tot leden dezer commissie werden de voorzitter en de heeren de Wit en J. Apeldoorn gekozen. Nog drong de heer J. Apeldoorn er op aan om te bepalen, dat de huis-installaties door een ingezetene werd uitgevoerd. De voorzitter achtte deze bepaling niet gewenscht, doch verklaarde zich bereid om dezen ingezetene met aandrang bij de K. E. M. aan te bevelen. De heer Noord wees den heer J. Apeldoorn er op, dat men niet altijd op het goedkoopste moest letten. Een garantie van 20 jaar in plaats van 5 jaren zegde hem wel iets. De voorzitter stelde hierop voor om tot aansluiting bij de K. E. M. te besluiten, het maken van het net en de huisaansluitingen volgens plan No. 2 op te dragen aan de K. E. M. en hiervoor een leening aan te gaan van 30.000 k 5 pet. tegen een koers van uiterst 98 pet. met de eerste twee jaar een aflossing van .500 per jaar, daarna 26 jaar met een aflossing van 1000 per jaar en de laatste twee jaren een aflossing van 1500 per jaar, met het recht om zoo mogelijk meer af te lossen. Hiertoe werd met algemeene stemmen besloten, on der bepaling, dat de commissie het met de K. E. M. inzake het gewenschte zijtakje eens wordt. De voorzitter stelde hierop voor, om met het oog op het late uur, te besluiten het contract inzake de stroom- levering in een volgende vergadering vast te stellen. Bij de rondvraag informeerde de heer J. Apeldoorn naar het schoeiïsgswerk en de beplanting over het laantje bij Houtkooper. De voorzitter deelde mede, dat de betalingen voor het schoeiïngswerk niet gedaan zullen worden alvo rens alles in orde is. De singel over het laantje bij den heer Houtkooper bleek in eigendom bij jhr. Six te be- hooren. Nog werd uitvoerig over de wenschelijkheid van de algeheele opruiming van de zware boomen te Egmond- Binnen gesproken. Besloten werd het volgend jaar de kwestie nog eens onder de oogen te zien. Hierna sluiting. UIT OUDKARSPEL. Gisteravond vergaderde de afd. Oqdkarspel-Noord- Scharwoude van den Bond voor Staatspensionneering, ten locale van den heer A. Swager. 17 Leden woonden de vergadering bij. Van de fed. Schagen was een schrijven ingekomen, waarin wordt meegedeeld, dat ze voor 1915 het bedan ken als lid niet kan aannemen, aangezien dit voor 30 September 1914 had moeten geschieden. Door het be stuur is daarop geantwoord, dat de afd. zich heeft af gescheiden, naar aanleiding van een federatiebesluit na 30 September genomen, zoodat de afd. de opzegging niet voor genoemden datum kan doen. De vergadering was van oordeel, dat de afd. alle recht heeft haar ge nomen besluit te handhaven en besloot dan ook, niet op het genomen besluit terug te komen. Circulaires en prospectus van den Anti-Oorlogsraad werden voor kennisgeving aangenomen. Verwondering werd er over uitgesproken dat de Bond als zoodanig onder de aangeslotenen voorkomt, wijl van een besluit dienaangaande aan de afd. niets bekend is. Onderzocht zal worden in hoeverre dit op waarheid berust en wanneer blijkt, dat de Bond is aangesloten, zal protest worden aangeteekend tegen het eigenmachtig optreden van het Hoofdbestuur. Verder vroeg de vergadering zich af, hoe de Anti- Oorlogsraad aan de afdeelingen een verzoek om aan sluiting kan doen, terwijl men den geheelen Bond reeds heeft. Met bijna algemeene stemmen werd als bestuurslid herkozen de heer G. de Leeuw, terwijl in de plaats van den heer H. Stins, die niet herkiesbaar was, werd ge kozen de heer P. Gelder. Bij enkele candidaatstelling werd als bode benoemd de heer P. Huigen. Het salaris van den bode blijft be paald op 10. Besloten werd te Noord-Scharwoude eens krachtig de propaganda ter hand te nemen. Een zevental per sonen stelden zich beschikbaar, daar verschillende per sonen te bezoeken, met het doel ze lid van de afd. te maken. Nadat nog besloten was de ledenvergaderingen niet alleen te Oudkarspel, doch ook te Noord-Scharwoude te houden, volgde sluiting der vergadering. Door het bestuur werd de heer G. de Leeuw met al gemeene stemmen als voorzitter herkozen. KORTE BERICHTEN. De naar Hamburg opgebrachte Nederlandsche stoomtreiler Hasenkamp, is na ondergane herstelling weder van daar*vertrokken. Reuter bericht officieel uit Londen, dat na 8 Maart niemand meer uit Tilbury of Folkestone zonder een officieel permit naar Nederland zal mogen ver trekken. Bij Kon. Besluit is verboden de uitvoer van voe derbieten, mangelwortelen, knolrapen, koolrapen en paardepeen, ook in gedroogden toestand of op andere wijze geconserveerd. De ontheffing van het verbod tot uitvoer van ver duurzaamd vleesch zal worden verlengd tot 8 MaarJ, Na den goed geslaagden 24uur rit der motor rijders bestaat in wielrijderskringen het plan ook een etmaalrit te organiseeren. Tegen den, inmiddels geschorsten, politieagent P. B. te Groningen en diens echtgenoote, die gisteren voor de rechtbank aldaar hebben terecht gestaan ter zake van afpersing, subsidiair bedreiging, is geëischt resp. 2 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. Gemeld wordt, dat de 500 Chineezen, die te Nieuwe Schans ons land wilden binnenkomen het zijn hoofdzakelijk schepelingen in de gelegenheid zullen worden gesteld via Oostenrijk naar China te rug te keeren. Het plan bestaat, aan de Belgische vluchtelingen van het vluchtelingendorp te Uden werk te doen ver schaffen door de Nederl. Heide-Maatschappij. Voor- loopig zullen ongeveer 300 mannen beginnen met het ontginnen van dichtbij gelegen heidegronden. Tegen een 21-jarigen smidsknecht uit Schiedam, die in dronken toestand H. M. de Koningin met eenige scheldwoorden had aangeduid, werd voor de recht bank te Rotterdam zes weken gevangenisstraf geëischt. Te Winterswijk zijn gistermorgen weer twee Fransche onderofficieren aangekomen, waarvan één ridder van het Legioen van Eer, die Woensdagavond uit het gevangenenkamp te Friedrichsfeld ontsnapt waren. STAATSLOTERIJ. Trekking van heden. Laatste lijst. Premie van 3000, No. 1099. No. 11762 400. No 16686 100. 8TADNIEUWS. Mr. A. DORBECK. Naar wij vernemen, zal de heer mr. A. Dorbeck bin nenkort gevolg geven aan zijn reeds gedurende een jaar gekoesterd voornemen, om ais lid van den Raaü uezer gemeente te bedanken. Drukke werkzaamheden en andere motieven hetrben mr. Dorbeck tot dit besluit geleid. Hedenmorgen deelde de heer Dorbeck ons mede, dat mj met het bestuur der R. K. Kiesvereeniging „Vrij heid en Recht" zou overleggen, wanneer hij zai be danken ais raadslid, nu binnenkort of met de periodie ke verkiezing in Juni a.s., waardoor een tusschentijd- sche verkiezing zou worden vermeden. De heer Dorbeck, die zitting heeft voor het 2e dis trict, werd tot raadslid gekozen in 1905 in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer de Sonna- ville en moest in 1917 periodiek aftreden. Met den heer Dorbeck verliest de Raad zijn eenigen rechtsgeleerde en tevens zijn militantste figuur, immer strijdlustig, dikwijls strijdvaardig, een temperamentvol spreker, wiens geprikkeld en prikkelend zeggen tot openlijke en andere incidenten leidde, die echter voor een zaak kon staan als weinig andere raadsleden, die zijn kracht meestal zocht en vond in critiek en daar door ongetwijfeld meer dan één goed werk heeft ver richt. Vooral echter de burgers, die het gemeentebe leid afmeten naar de laagte dér begrootingscijfers, zul len in den heer Dorbeck hun man verliezen. Teekenend hebben wij dan ook altijd gevonden, dat de heer Dor beck in 1911, fulmineerende tegen de verbouwing van het stadhuis, daarbij zeide, dat, wanneer de raadsleden een dergelijke uitgave voteerden, zij stuk voor stuk door de gemeentenaren ter verantwoording moesten worden geroepen, die hen terecht zouden verwijten: „waar gaat gij heen, gij speelt eenvoudig met het geld". Bij de herkiezing van 1911 bleek evenwel, hoe zeer de heer Dorbeck zijn mandaat vervulde naar de wenschen der kiezers, die hem hebben afgevaardigd. Zijn tusschentijdsch aftreden zal vooral na de vorige raadszitting met bevreemding in de gemeente worden vernomen, niet het minst zeker door de partij, die voor haar beginselen in hem een uitnemend verdediger had. JUBILEUMS-VOORSTELLING VAN „OP HOOP VAN ZEGEN". Ter herdenking van de 500ste opvoering van „Op Hoop van Zegen" van den heer Herman Heijermans, zal op Woensdag 3 Maart in de Harmonie een feest- voorstelling worden gegeven, waarbij de schrijver persoonlijk zal tegenwoordig zijn. PENSIOEN VERLEEND. Bij Kon. Besluit i3 aan mej. E. M. Geubel, weduwe van den sergeant-majoor-titulair bij de Cadettenschool alhier, wijlen den heer P. Gehrels, een pensioen ver leend van 180 's jaars. PREDIKBEURTEN. 28 Februari. Oroote Kerk, 10 uur, Ds. Verwaal. Kapel, 10 uur, Ds. de Pree. Avond 6 uur, Ds. Kloosterman. Woensdagavond, 8 uur, Ds. Verwaal. Evangel. Luth. Kerk, 1030 uur, Ds. Makkink. Doopsgez. Kerk, 1030 uur, Ds. Westra. Rem. Geref. Kerk, 1030 uur, Ds. de Regit. Geref. Kerk, 10 uur en avond 5 uur Ds. Meijer. Hersteld Apostolische Gemeente, Toussaintstraat, vergadering 's morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Uit de omgeving. AKERSLOOT. Herv. Gem. 9.30 voorm., Ds. Vinke. BERGEN. Herv. Gem., 10 uur, Ds. v. d. Kieboom. EGMOND a. d. HOEF. Herv. Gem., 10 uur, Ds. Ie Gras. HEILOO. Herv. Gem., 10 uur, Ds. Eilerts de Haan. HEILOO. Evangelisatielokaal, voorm. 10 uur, Ds. T. Kloosterman, van Alkmaar. KOEDIJK. Herv. Gem., 9.30 uur, Ds. Vethake. (On derwerp: Nijd). LIMMEN. Herv. Gem., 9.30 uur, Ds. C. J. A. Bosch. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, 26 Febr. (Officieel). Het groote hoofdkwartier meld: Van beide oorlogstooneelen is niets bijzonder te melden. HET FRANSCHE COMMUNIQUé. PARIJS, 25 Febr. Het communiqué van gister avond meldt: Onze artilerie heeft Lombardzijde een Duitsche batterij tot zwijgen gebracht en zwaar beschadigd. De dag is betrekkelijk rustig geweest vanaf te Lye tot Champagne. Bij Souain en Beauséjour duurt de strijd voort met voor ons gunstig gevolg. Ten noorden van Mesniel heb ben wij een grondwerk veroverd en een oprukken de vijandelijke colonne deels vernietigd en deels uiteen gedreven. Een batterij werd tot zwijgen gebracht een blokhuis van Four-de -Paris vernield en munitiewagens tot ontploffing gebracht. In Argonne hebben wij een vijandelijke aanval bij Maria-Thérèse tot staan gebracht. HET RUSSISCHE COMMUNIQUé. PETROGRAD, 26 Febr. (Officieel). Onze voorposten hebben in de Njemen groote vordering en gemaakt van Kofno tot Plyta en niet verder van de rivier verwijderd. In de omgeving van Swoertojansk is Soja door de Duitschers bezet op den linkeroever van de Njemen. Een kleine afd. vijandelijke infanterie is de rivier overgestoken. In deze streek düurt de strijd voort. Aan den linker Njemen oever ten noorden van Grodno, en aan de boven Bobr in de omgeving Stabine duurt de strijd voort. Onze vestingartillerie bij Ossowitsji heeft het goed gevolg het Duitsche kanonvuur beantwoord. Aan den rechter oever van de Naren hebben over het geheele front gevechten plaats. De vij and concentreert zijn troepen in de richting van Novo Grodsk en Prasnytz. Op verscheidene dee- len van het front werden Duitsche aanvallen af geslagen onder groote verliezen van den vijand. Bij het vertrekken van de Orzitsrivier deden on ze troepen hevige tegenaanvallen. PETROGRAD, 26 Febr. (Officieel). De Duit schers verdedigen met groote hardnekkigheid een boerderij bij Krosnoséltz waarvan wij ons na ver bitterenden strijd hebben meester gemaakt. 150 Duitschers, het overschot der verdedigers, maak ten wij krijgsgevangen. Aan den linker Weichsel- oever zijn de Duitschers den 24en Februari tot den aanval overgegaan in de streek van Mogelly. On ze infanterie wierp den vijand terug en de Duit schers op de hielen volgend, drongen zij hun stel lingen binnen. Na een gevecht van man tegen man maakten wij ons. meester van de eerste en tweede doopgravenlinie des vijands. Zeven offi cieren, een dokter en 400 soldaten namen wij ge vangen en maakten een aantal mitrailleurs buit. Drie vijandelijke bataljons die te hulp kwamen joegen wij door onze artillerie uiteen. De gevech ten in de Karpathen duren voort. In Oost-Galicie aan dé rivier de Tschetohva had een verbitterde actie plaats. Bij de nachie- lijken aanval wierpen wij de Oostenrijkers uit het dorp Loukha. Aan de rivieren en Zolotria, Bes- tritsa en Voroma zijn dé Oostenrijkers uit de i' i- pen Volchinetz en Podluje ten Oosten van Stanis- law in wanorde op de vlucht gedreven. De wegen bij deze dorpen zijn met lijken bedekt. Bij het dorp Podpetchary ook ten oosten van Stanislaw zijn de Oostenrijkers na een heftig bajonetgeveeht door een tegenaanval onderzijds teruggeworpen. DE ACTIE AAN DE DARDENELLEN. WEENEN, 26 Febr. Part). De „Neue Freie Presse" meldt, dat uit Tenedos wordt vernomen, dat voor de Dardenellen twee nieuwe Fransche kruisers, Engelsche onderzeebooten, 15 groote ko lenschepen en een hospitaalschip zijn aangeko men. Vijf transportschepen met landingstroepen wor den verwacht. ZWEEDSCHE STOOMBOOT OP EEN MIJN GELOOPEN. IJMUIDEN, 26 Febr. De Zweedsche stoom boot „Swarton" van Rotterdam naar Zweden be stemd is gisteren op een mijn geloopen ter hoogte van Terschelling. In het voorschip kreeg de boot een gat. De bemanning verliet in twee booten het schip doch keerde aan boord terug toen zij zagen dat er geen gevaar tot zinken bestond. De boot is in IJmuiden binnengekomen begeleid door de stoomtrawler „onderneming". De kapi tein wacht verdere orders af. De twee booten waarin het volk zich trachtte te redden zijn verlo ren gegaan. 's-GRAVENHAGE, 26 Febr. Zooeven is be richt ontvangen, dat het Zweedsche stoomschip „Varton", van Stockholm, op weg van Rotterdam naar Oxselsund, geladen met ballast, 25 Februari 3 uure 45 min. op 5.54 gr. 3 min. N.B. en 5 gr. 2 min. O. E. (benoorden Terschelling) op een mijn geloopen of getorpedeerd is. Er is een groot gat in het schip op de waterlijn, het ruim is vol wate;, 2 booten zijn verlorenr geen persoonlijke schade. Het schip werd aanvankelijk twee uur gesleept door den stoomtrawler „Onderneming". Het stoomde daarna met eigen kracht naar IJmuiden. DE ENGELSCHE SCHEEPVAART. LONDEN, 26 Febr. De Admiraliteit deelt me de dat van den 4en tot den lOden Februari 754 schepen in de haven van het vereenigde Konink rijk zijn aangekomen en 664 vertrokken. Van den llen tot dén 17 Februari zijn er 752 aangekomen en 686 vertrokken. Van 18 tot 24 Februari; 708 aangekomen en 673 vertrokken. De Duitsche on derzeeërs hebben sinds den 18en Februari 7 Brit- sche vaartuigen in den grond geboord. DE DACIA. Nieuw York, 26 Febr. (Hbld.) De „Dacia" die van Norfolk (Virg.) 11 Februari is vertrokken i3 23 dezer gerapporteerd 400 mijlen West van Landsend, en was toen van plan zijn weg te ver volgen door hef Kanaal. Volgens een later bericht besloot de kapitein zijn koers te wijzigen om het Noorden van Schot land, teneinde de drijvende mijnen te vermijden. DE OPSTAND IN ZUID-AFRIKA. KAAPSTAD, 26 Febr. Het gerucht gaat dat kapitein Maritz gearresteerd is en naar Windhoek gezonden is. HET JAPANSCH-CHINEESCH CONFLICT. PETROGRAD. 26 Febr. (Part.) De „Roes- koje Slowo" bericht dat de Amerikaansche gezant te Tokio er bij de Japansche Regeering op heeft aangedrongen, dat een scheidsgerecht gevormd wordt in zake het Japansch-Chineesjh conflict. EEN ONTMOETING MET ONDERZEEëRS. MIDDELBURG, 26 Febr. De hedenmiddag binnengekomen Mailboot van de Zeeland heeft twee onderzeebooten ontmoet, waarvan een op korten afstand beide booten groetten de Mailboot op vriendelijke wijze. H. M. DE KONINGIN-MOEDER. 's-GRAVENHAGE, 26 Febr. De Koningin- Moeder bracht een langdurig bezoek aan de groo te steuntentoonstelling van kunstwerken in „Pul- chri Studio", ten bate van het Kon. Nat. Steunco mité 1914. DE VERKEERSWEG DOOR HET HAAGSCHE BOSCH. 's-GRAVENHAGE, 26 Febr. Naar verluid heeft bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2