DAGBL AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN o O o ar I o Van liGt oostelijt ooilopterreln, Van bat zuidelijk oorlogsterrein. No. 49 Honderd en zeventiende jaargang. 1911) MAANDAG 1 MAAKT Openbar© Yergadering Te:r zee. Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en dagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f0,80; franco door het geheele Rijk f 1. Afzonderlijke nummers 3 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f 0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. NEDERLAND. Marmora Dardanus Orkanieh Sed-el-BahF i Kalessi ALKMAAR, 1 Maart. Het kan vreemd gaan in de wereldgeschiedenis. Zes tig jaar geleden vochten de Franschen en Engelschen bloedig, om te verkrijgen, dat de Dardanellen voor de Russische.vloot gesloten werden en dat er forten aan de oevers werden gebouwd en thans schieten Fransche en Engelsche oorlogsschepen de forten stuk om de Dardanellen voor Rusland te openen! Een aanzienlijk eskader heeft met de actie in de zee straat een aanvang gemaakt. Het bestaat voor het meerendeel uit oude, deels verouderde slagschepen, b.v. de Fransche Suffren van 1899 en Challemagne van 1896, de Engelsche Agamemnon van 1906, Triumf van 1903, Comwallis van 1901, Vengeance van 1898. Maar de artillerie dezer schepen is gebleken voldoende te zijn voor de taak, welke haar was opgedragen. Een allernieuwste dreadnought, de Queen Elisabeth, die eerst in October j.l. gereed kwam, kon reeds op zeer grooten afstand het allerzwaarste scheepsgeschut (38 c.M.) doen optreden en de geduchte lydiet-bommen in de verdedigingswerken werpen. Maar ook op de for ten had men vèr-dragend geschut, immers een der oorlogsschepen werd door een granaat, welke op een afstand van goed 10 Kilometer was afgeschoten, ge troffen. Het fort Orkhanieh werd het eerst beschoten, welk fort met Kum Kaleh, Helles en Sidl-Bahr vrijwel een geheel van verdediging vormt. De eerste iorten werden tot zwijgen gebracht en toen werden landings troepen aan wal gezet zoodat de oude regel, dat kustversterkingen door een achterdeur, d. w. z. van de landzijde, worden genomen, opnieuw bevestigd is. De Turken, thans ook van de binnenzijde van de zeestraat beschoten, trokken zich terug uit de forten aan den ingang en voorzichtig gingen de Franschen en Engel schen hierna, onder dekking van een divisie slagsche pen en torpedojagers, „mijnen vegen". Men is thans over een afstand van 6,5 K.M. hiermede gevorderd. De zeestraat is evenwel 60 K.M. lang en op sommige plaatsen erg nauw, zoodat er nog heel wat moet gebeuren, voordat van een forceering der Dardanellen mag worden gesproken. Een uitvoerig Engelsch communiqué zegt dan ook terecht: „De krijgsverrichtingen worden voortgezet." Het heet wel eens „un canon sur terre vaut un vaisseau de mer, ook wel „trois sur mer", d. w. z. een kanan te land weegt tegen een zeeschip, of tegen drie kanonnen ter zee op. Toch zou men zoo zeggen, dat die leuze thans afge daan heeft. Immers de waarde van een kanon hangt niet slechts af van zijn kaliber, zijn grootte, zijn draag kracht, maar, wanneer het in een versterking is ge plaatst ook van de beteekenis dezer bescherming. En op grond van hetgeen de landoorlog heeft geleerd, is het niet waarschijnlijk, dat tegenover de groote scheepskanonnen versterkingen veel bescherming kun nen bieden. De schepen met hun zwaar geschut hébben de verdedigingsmogelijkheid van forten aanzienlijk verminderd. En daar het niet aan te nemen is, dat de Dardanellen-forten in offensief en defensief opzicht ge heel kunnen voldoen aan de nieuwste eischen, zal de weerstand, dien ze kunnen bieden, wel weinig grooter zijn dan de reeds vernielde forten. Evenwel in de engte komt het vlakke baan geschut der schepen in het nadeel en daar kunnen huowitsers nog heel wat schade aanbrengen, zocdat de verdere opmarsch van het Fransch-Engelsch eskader nog heel wat moeite zal kosten. Of deze opmarsch gepaard zal gaan met een actie van een Russisch landingsleger is nog niet nader gebleken. In het Oosten zijn de bordjes alweer verhangen. Evenals Napoleon is Hindenburg opnieuw tegen de Narew-linie vastgeloopea. Het Duitsche offensief is tot staan gekomen en de Russen, die er ia geslaagd zijn hier aanzienlijke strijdkrachten te verzame'en, zijn weer offensief opgetreden. Beteekent dit misschien een herhaling van het voorafgaande? 15e tactiek van von Hindenburg kan er op gericht zijn geweest, om de Russische retraite-linie aan te tasten en dit kwam ons, zooals onze lezers weten, het waarschijnlijkst voor maar het is ook mogelijk, ebt zij enkel was gebaseerd op de offensieve defensie, op de verdedi ging, die af en toe den vijand krachtige stooten toe brengt, doch overigens zich bepaalt tot een streek, welke verschillende voordeelen (hier de spoorwegen) biedt. Misschien zijn er Duitsche troepen naar het Westen gezonden, in de hoop, dat die daar iets zullen kunnen uitrichten, terwijl men in het Oosten de Rus sen „bezig houdt". Hoe het zij de Russen hebben thans de overmacht en zij keer en op hun schreden te rug. De Duitschers hebben Prasnytz moeten ontrui men. In hun communiqué heet dit „dat zij ten noor den en ten westen van de stad voor overmachtige vij andelijke troepenafdeelingen zijn uitgeweken". Het laat zich denken, dat de Russen met groote ingenomenheid melding maken van hun succes. Zij merken op, dat de Duitschers spraken van een schitterende overwinning en zeggen dat de troepen aan de Duitschers een wel verdiende les hebben gegeven voor hun onjuist com muniqué betreffende het gebeurde bij Prasnytz. Met dit al is de strijd om de stad hevig geweest. Eerst zijn de Duitschers er uit geworpen, maar in den nacht van den 27sten kwamen ze met belangrijke versterkingen terug en drongen opnieuw in de stad binnen, doch werden er in den avond van den 27sten weer uit ver wijderd, terwijl ze veel gevangénen (58 officieren en 5400 soldaten) moesten achterlaten. Meer noordelijker, aan den Njemen-oever, maakt men zich reeds los van de vestingen, hetgeen wil zeggen, dat de Duitschers teruggedrongen worden. Het Rus sische communiqué zegt, dat de wederzijdsche aanval len gesteund werden door een hevig artillerievuur en dat ijoogten en dorpen telkens van de eene in de an dere hand overgaan. Uit Oost-Galicië melden de Russen eveneens een Succes, maar de omvang daarvan blijkt nog niet. In elk geval de Russen zijn thans blijkbaar weer aan beide vleugels de baas. Zouden we nu in Polen weer front- aanvallen krijgen, nu de omsingelingspogingen wel resultaat, maar geen eind-uitslag hebben opgeleverd? In het Westen blijft de stand vrijwel onveranderd. Beide partijen melden voordeelen, winnen loopgraven. Volgens een Fransch communiqué hebben de Duit schers <jen loopgraaf kunnen nemen door er een bran dende vloeistof (benzine?) in te spuiten!! Van den „handelsoorlog" is er geen nieuws. Er schijnt de laatste dagen geen enkel schip in den grond geboord te zijn. Bij geruchte wordt vernomen, dat Duitschlands voorstel, waarbij werd toegezegd koop vaardijschepen ongedeerd te laten, zoo levensmiddelen uit Amerika mochten worden ontvangen, via Amerika aan Engeland gedaan, door dit laatste rijk zou zijn afgewezen. De „Dacia", het koopvaardijschip, dat indertijd door Breitung, een Amerikaan van Duitsche afkomst, is aan gekocht van de Hamburg-Amerika-lijn en met een la ding katoen voor Duitschland zee koos, is door de Fransche marine aangehouden. Hieruit blijkt, dat de verbondenen den aankoop door een Amerikaansch on derdaan niet als geoorloofd erkennen. Het schip wordt opgebracht naar een haven der bondgenooten en een z.g.n. prijzenhof zal uitspraak doen. Dit alles was te voorzien. Maar algemeen werd gedacht, dat van Engeland de aanhouding zou uitgaan, maar nu heeft Frankrijk de kat den bel aangebonden, zoodat de be langwekkende onderhandelingen, die de regeering der Vereenigde Staten ongetwijfeld zal aanbinden, niet worden gevoerd met het Engelsche, maar met het Fransche gouvernement vermoedelijk is de politiek niet vreemd aan deze wijziging in het program! Inmiddels zou heden door de verbonden mogendhe den aan de neutrale staten bekend gemaakt worden, welke weerwraakmiddelen zij nemen tegen de Duitsche methode. De bekendmaking is er nog niet, maar de Temps gaf te verstaan, dat de neutralen gemakkelijk de moeielijk- heden daarvan kunnen mijden door een strenger con trole op de ladingen uit te oefenen. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche middag-communiqué meldde gisteren: De Belgische artillerie vernielde twee versterkingen bij Dixmuiden; de infanterie bezette een hoeve aan den rechteroever van de Yser. Uit een vliegmachine werden bommen geworpen op het baveustation van Ostende. De Duitschers hebben Reims weder gebombardeerd. In Champagne veroverden wij een werk ten noorden van Perthes en een ander ten noorden van Beau Sé- jour. Wij maakten daarbij 200 krijgsgevangenen. Ten noordwesten van Perthes hebben zich sedert dien dag meer dan 1000 Duitschers overgegeven. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd giste ren gemeld In Champagne zette de vijand ook gisteren zijn aan vallen voort, zij werden echter volkomen afgeslagen. Ten zuiden van Malancourt (ten noorden van Verdun) bestormden wij verschillende achter elkander liggende vijandelijke stellingen. Zwakke Fransche tegenaanval len mislukten. Wij namen 6 officieren en 250 man ge vangen, en veroverden vier mitrailleurs en een mijnen- werper. Aan den westrand der Vogezen wierpen wij na he vige gevechten de Franschen uit hun stellingen bij Blamont-Vionville. Onze aanval bereikte de linies VerdinalBremeneiloostelijk Badonviller, oostelijk Celles. De vijand werd over een breedte van 20 K. M. over een afstand van 6 K.M. teruggedrongen. Pogin gen van den vijand om het veroverde terrein te herwin nen, mislukten onder zware verliezen. Eveneens zijn vijandelijke aanvallen in de zuidelijke Vogezen afgeslagen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJ FRONT. Uit het Duitsche groote hoofdkwartier werd gisteren gemeld: Ten noordoosten van Grodno waren gisteren nieuwe Russische strijdkrachten opgetreden. Onze tegenaanval wierp de Russen in hun voorstellingen der vesting terug. Achttienhonderd gevangenen ble ven in onze handen. Ten noordwesten van Ostrolenka aan dé Omvalef werd een vijandelijke aanval afgeslagen. Voor overmachtige vijandelijke strijdkrachten die van het zuiden en oosten op Prasnytsj oprukten, weken onze troepen terug in de streek ten noorden en westen van deze stad. Van het gebied ten zuiden van de Weichsel is geen nieuws te melden. Uit Weenen werd gisteren officieel gemeldIn Po len en West-Galicië is niets bijzonders gebeurd, er heb ben alleen artillerie-gevechten plaats gehad. Aan het Karpathenfront wordlt in de streek van Wyskow en ten zuiden van de Dnjester gestreden. E)e toestand is ih de laatste dagen niet veranderd. Het communiqué van den Russischen generalen staf meldde: In den loop van 26 Februari schijnen de Duitschers op het grootste gedeelte van het front tot het defensief te zijn overgegaan. Aan den linkeroever van de Njemen op de wegen van Symno naar Sorey hebben ten gevolge van het voortrukken van onze voorposten gevechten plaats ge had. Ten noorden van Grodno bleef de strijd beperkt tot een hevig vuur van den vijand. Een Duitsch bataljon met sapeurs was opgerukt naar het dal van de Bobr; onze artillerie wachtte het oogenblik af, dat de colonne onzen oever passeerde en vernietigde haar toen. Slechts vijf officieren en eenige tientallen soldaten, die gevangen werden genomen, ontkwamen aan de slachting. De artillerie van Ossowetsj heeft met succes de zwa re batterijen beschoten. Ons offensief bij Prasnytsj wordt krachtig voortge zet. Wij hebben deze stad, waarvan de Duitschers zich eerst meester hadden gemaakt, heroverd. De terugtocht der Duitschers breidt zich uit over een steeds grooter wordend front en neemt hier en d!aar het karakter van een wanordelijke vlucht aan. Het aantal krijgsgevangenen, voor zoover dit reeds is vastgesteld, bedraagt 40 officieren en 3600 man. En nog steeds komen vluchtelingen in grooten getale aan. Onze cavalerie neemt deel aan dé achtervolging dér terugtrekkende Duitschers. Aan den linkeroever van de Weichsel, aan de Doe- najets en de Karpathen is de toestand onveranderd gebleven. In Oost-Galicië in de buurt van Roznatow hébben wi] hevige aanvallen der Oostenrijkers afgeslagen, in de jongste dagen 19 officieren en 1593 man gevangen genomen en vijf mitrailleuses buit gemaakt. VERMOMDE SOLDATEN. Officieel wordt uit Weenen gemeld, dat in den laat- sten tijd Russische soldaten als vrouwen verkleed van goed uitzicht biedende punten uit op de Oostenrijk- sche troepen vuurden. Deze tot dusver nog niet toege paste wijze van vermomming der Russische soldaten, dip vrouwenkleeren gebruiken om den vijand om den :uin te leiden is zeker niet zeer hoemrijk, zegt het be richt. Elke Russische soldaat die in zulk een onwaar dige vermomming in Oostenrijksche handen valt, zal worden doodgeschoten. t© ALKMAAR. ten STABHUIZE, op Woensdag 3 Maart 1915 des avond» half negen. A. PRINS Az.s Voorzitter. Mr. J. VERDAM, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR bïgngen ter algemeene kennis, dat bij be sluit ■'Zti II Februari 11. is ingetrokken hun be sluit, dd. 27 Juli 1911 no. 3, waarbij o.a. de Wed. S. JUT Sz. is toegelaten tot het houden van eene particuliere BANK VAN ILEENING, in het per ceel Sint Annastraat no. 9. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Alkmaar, 27 Februari 1915. DE DARDANELLEN GEFORCEERD. De Engelsche admiraliteit bericht, dat de schepen „Queen Elisabeth",, „Agamemnon", „Irresistible" en „Gaulois" de Hellesbatterijen aan de Dardanellen buiten werking schoten. De „Vengeance" en de „Comwallis" voltooiden daarna de vernieling dier forten. Vervolgens gingen de „Suffrew" en de „Charlema- que" tot den aanval op de forten Orkhanieh en Kum Kalossi over, welke met behulp van de „Vengeance", „Triumph" en „Albino" tot zwijgen werden gebracht. Ten slotte werden ook het fort Dardanus en nieuwe batterijen, die aan de Aziatische kust waren opgesteld, tot zwijgen gebracht, waarna de Engelsche landings troepen enkele forten geheel vernielden. IN DEN KAUKASUS. De generale staf van het Russische Kaukasusleger deelt mede: In het gebied aan gene zijde van de Tsjo- rok rukken onze troepen met goed gevolg voort, de Turken uit hun stellingen verdrijvend. In de gevechten ten zuiden van Alsojkerte, vermees terden onze troepen twee Turksche kanonnen. AAN HET SUEZ-KANAAL. Door Engelsche vliegers, die over Sinaï gevlogen zijn, is geconstateerd, dat een kleine Turksche strijd macht nog te El Neki is en de rest van generaal Dje- mals leger te Elanja en Ber Sheba, meldt Reuter offi cieel uit Kaïro. DE „DACIA" IN BESLAG GENOMEN. Een Fransche kruiser heeft de „Dacia" in het Ka naal aangehouden en opgebracht naar Brest, meldt een Reuter-bericht uit Parijs. KORTE BERICHTEN. Een oficieel Duitsch bericht zegt, dat wegens het ge vaar, veroorzaakt door onderzeeërs. Engelschen, die vergunning hebben om uit Duitschland te vertrekken, niet meer uitsluitend over Bentheim behoeven te reizen. Zij kunnen ook via Schaffhausen door Zwitserland gaan. Te Toulon is een Fransche kruiser aangekomen met een aantal Turksche krijgsgevangenen aan boord. Twee vliegers (van welke nationaliteit wordt niet gemeld) zijn door een Engelschen trawler in de Noord zee aan boord genomen en naar Lowestoft gébracht. Zij waren in zee gevallen na hun vertrek van Sstende en twee dagen in het water gebleven zonder ontdekt te worden. Een Duitsch luchtescadrille wierp eenige bommen op de Belgische kusi achter Nieuwpoort, waardoor een vrouw en een oud man werden gedood. Een Fransch luchtschip wierp drie bommen op de kazernes te Mets bij het exeroitieterrein, meldt een of ficieel Fransch bericht OORLOGSZEEONGEVALLENWET. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel confereerde Zaterdag aan zijn departement met een aantal assuradeuren. Naar de Nieuwe Courant ver neemt, betrof deze conferentie de oorlogszeeongeval- lenwet, waarvan het ontwerp enkele dagen geleden bij de Tweede Kamer is ingediend. Bij het ontwerpen van die wet is van de onderstel ling uitgegaan, dat er voldoende gelegenheid zal be staan om tegen redelijke premiën de noodige verzeke ringen bij particuliere maatschappijen te sluiten. Bleek dit niet het geval te zijn, dan zx>u de Staat als verzekeraar moeten optreden. Blijkbaar zijn echter de assurantiemaatschappijen vóór de vaststelling van het ontwerp niet geraad pleegd. In die kringen meent men dat op den voet van het ingediende ontwerp de particuliere maatschap. zeker geen verzekeringen zullen sluiten, omdat het sieo veel te groot, maar vooral, omdat de te 'verzekeren bedragen veel te hoog zullen zijn. Er is geen denken aan dat herverzekeringen tot zoo groote bedragen on der de tegenwoordige omstandigheden in het buiten land te sluiten zouden zijn.

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1