iw< Van het westelijk oorlopterreln. Van het oostelijk oorlogsterreln. ONDERWIJZERES, Telegrammen yan heden. Vooral de bepaling in het onderwerp, dat de verze kering om als voldoende te worden beschouwd niet minder mag bedragen dan hetgeen krachtens de Onge vallenwet 1901 aan de onder die wet vallende werk lieden en him nagelaten betrekkingen is verzekerd, maakt het sluiten van oorlogszeeocgeval lencon tracten voor de particuliere maatschappijen veel te bezwarend. Het risico dat dan op een schip geloopen zou kunnen worden, loopt in de millioenen en 't gevarenrisico is natuurlijk betrekkelijk groot. Over deze en nog andere punten van het ontwerp moet in de conferentie van Zaterdag met den Minister van gedachten gewisseld zijn. MINISTER POULLET. De Belgische minister van onderwijs, wetenschappen en kunsten, de heer Poullet, die hier te lande vertoeft, ten einde een bezoek te brengen aan verschillende in richtingen ten behoeve van de Belgische vluchtelingen hier te lande gesticht, en zich met zijn landgenooten in verbinding te stellen, bezocht dezer dagen het kamp te Gouda, waar thans ongeveer 1800 Belgen verblijf hou den en er bovendien nog binnenkort eenige honderden worden verwacht. In een persgesprek deelde de minister mede, dat 't hem zeer aangenaam is te kunnen verklaren, dat dit bezoek bij hem den meest gunstigen indruk naliet. Ook hij had vroeger wel eens van eenige klachten vernomen klagers zijn er altijd, merkte de minister op doch zijn bezoek leidde hem tot een algeheel zeer waardeerend oordeel over het werk, dat hier is ver richt. De kinderen vooral zagen er zeer gezond en zelfs gelukkig uit. Deze Belgen, die in het begin van October te Gouda kwamen (onder hen zijn vele inwo ners van Antwerpen en Leuven), zijn er ondergebracht in de serres van een tuinbouwonderneming. Ook wer den er nog tijdelijke hulpgebouwen bijgeplaatst. Alle vertrekken worden centraal verwarmd en ook dé voe ding laat niets te wenschen over. Van dag tot dag wordt in dit vluchtelingenkamp de toestand beter en van een aantal dier vluchtelingen kan zelfs worden gezegd, dat ze het op het oogenblik beter hebben, dan in hun eigen huis. Het groote vraagstuk, dat zich thans voordoet, is al leen, hoe de volwassenen bezig te houden. In de eerste plaats is gedacht aan de stichting van een seshool voor meer uitgebreid lager onderwijs, waar o. a. Fransch, Engelsch en teekenen zou worden onderwezen. GENERAAL DOSSIN. De Belgische generaal Dossin. die hier te lande ver toeft ten einde in ons land de kampen te bezoeken, waar Belgische geïnterneerden verblijf houden, ver toefde tot dusver reeds in de inrichtingen te Olden- broek, Harderwijk, Amersfoort, Zeist en Gaasterland. Bij zijn bezoek aan het kamp te Amersfoort-Zeist was hij vergezeld van den Nederlandschen generaal On- nen hoofd van de afdeeling Interneering. Ook generaal Dossin kreeg naar hij in een pers- gesprek verklaarde op al deze reizen niet dan zeer gunstige indrukken, prees in warme bewoordingen de door dé Nederlandsche regeering genomen maatrege len en getuigde van de groote erkentelijkheid, die Bel gië ons land verschuldigd zou zijn voor dezen geïm- proviseerdeu arbeid. Generaal Dossin. evenals minister Poullet, komt tot de conclusie, dat, al is de stoffelijke verzorging uitste kend, het thans de voornaamste vraag is, hoe den lie den werk te kunnen verschaffen. Velen vragen er zelfs om en willen niets liever dan werken. Een comité, betasande uit baron Fallon, de Belgi sche gezant te den Haag, die als voorzitter is opgetre den, en de heeren Buiis, Franqui en Jacquemain, alle Belgen, tracht voor de geïnterneerden dit vraagstuk tot oplossing te brengen. Men tracht voor hen onder wijs- en vakcursussen te organiseeren. Ook nog andere comité's hebben zich gevormd, om in het belang der geïnterneerden werkzaam te zijn. Met erkentelijkheid getuigde de generaal van het feit, dat de Nederlandsche autoriteiten allen mogelij ken steun verleenen. Ook werkt zeer goed de maatre gel, dat de Belgen onder contröle staan van hun eigen officieren, die in overleg met de Nederlandsche autori teiten handelen en dus als bemiddelaars optreden. Generaal Dossin blijft nog eenige weken hier te lande vertoeven. De heer Hovy was medebestuurder van onderschei-1 dene vereenigingen, ten doel hebbende de bevordering van het christelijk onderwijs, de zending en de filan tropie. Hij was medeoprichter van het Nederlandsche werk liedenverbond Patrimonium in 1876 en later ook van de patroonsvereeniging Boaz, een van de stichters in 1879 van de Vereeniging voor hooger onderwijs op gereformeerden grondslag, die de Vrije Universiteit in het leven riep in 1880. VACATURE AMSTERDAMSCHE RAAD. De benoeming van den directeur van het gemeente lijk bouw- en woningtoezicht, den heer J. W. C. Teile gen, tot burgemeester van Amsterdam, heeft een bij zonder gevolg gehad. Naar de N. R. Crt. verneemt, heeft mf. E. J. Everwijn Lange in verband met die be noeming zün ontslag ingediend als lid van den ge meenteraad. Is het blad goed ingelicht, dan is de reden van deze ontslagneming, dat de heer Everwijn Lange niet kan goedkeuren, dat de regeering een gemeente-ambtenaar, benoemd door den gemeenteraad, als voorzitter heeft aangewezen, zonder dat de raad daartoe uitdrukke lijk het verzoek heeft gedaan en zonder het dagelijksch bestuur der gemeente daarin te kennen. Bovendien schept deze benoeming naar het oordeel van den heer Everwijn Lange een ongewenschte ver houding tusschen den nieuwen burgemeester en zijne vroegere collega's, hoofdambtenaren der gemeente. De heer Everwijn Lange heeft sinds 1911 zitting voor kiesdistrict VI en zou in 1917 moeten aftreden. Er zal dus in dit district een tusschen tij dsche verkie zing moeten plaats hebben. 1200 SOLLICITANTEN! Voor de vacante betrekking van parkwachter aan het gesticht Duin en Bosch te Castricum wegens benoe ming van den tegenwoordigen titularis Bult tot rijks veldwachter te Amsterdam hebben zich ongeveer 1200 sollicitanten aangemeld. Het salaris bedraagt 11 gul den per week en vrij wonen. MELKOORLOG. De huismoeders te Velseroord hebben in den strijd tegen te dure melk volkomen overwonnen. Een dag voordat hun nieuwe melkleveraneier zijn klanten zou gaan bedienen hebbenalle melkslyters ook de N.-V. Melkinrichting „Velsen" den prijs der melk weer op 9 cent gebracht. De vrouwen hébben nu echter beslo ten hun redder niet in de steek te laten. STEUN VOOR BELOIë. Door het Nationaal Comité tot Steun en Onderstand aan de in het land gebleven Belgen, wordt een oproep gedaan om het tot hongersnood gedoemde België den strikt noodigen onderstand te doen geworden. DUITSCH OFFICIER OEINTERNEERD. Uit Eindhoven wordt aan de Nieuwe Courant ge meld, dat onder Valkenswaard een Duitsch pfficier is geïnterneerd; hij werd onder gewapend geleide naar Bergen overgebracht. SCHEEPVAARTBEWEOINO. Zaterdagmiddag vertrok het stoomschip „Batavier 1 II" weer van Rotterdam naar Londen, waarmede de Batavierdienst, die sinds 18 Februari waa gestaakt, wordt hervat, voorloopig alleen voor goederen en niet voor passagiers. 't Is de afgeloopen week lang zoo druk niet in de haven geweest als de vorige, schrijft de „N. R. Grt." Zaterdagmorgen bedroeg net getal binnengeloopen schepen nog maar 54, een groot verschil dus met de voorafgegane week, toen er ongeveer 100 binnengeko men zijn. Uit IJmuiden wordt gemeld, dat in de week van 20 tot 27 Februari, de eerste week na het inwerking treden van de Duitsche blokkade aldaar 10 stoomsche pen meer geschut zijn dan in de week daarvoor, te we ten drie schepen meer binnen gekomen én 7 schepen meer vertrokken. WATERSCHAP STARNMEER EN KAMERHQP. De verpachting van het grasgewas van dijken en wegen van het Waterschap Starnmeer en Kamerhop, j gehouden Zaterdag 27 Februari 1915, bracht op 2547, tegen 2298 voor het jaar 1914. UIT HE1LO. In den nacht van Zaterdag op Zondag is alhier de landelijke herberg, waai' „de Rustende Jager" uithing, geneel afgebrand De brand ontstond door enbekeude oorzaak in de woouüamer, Toen ae bewoners omstreeks half een hei uui ouiütklen, grepen de vlammen reeus zoo snet en zoo fel om zien heen, dat er niet aan ie uenken viei iets te redden in nachtgewaad moesten ze naar bui ten vluchten. De brandklok werd geluid en spoedig waren er talrijke dorpsgenooten aanwezig, maar van blusschen kon geen sprake zijn, daar ae gemeente geen watér en dus ook geen brandspuit bezit. Een geluk was het, dat de westenwind ae geduchte vonkenregen voornamelijk over de weilanden joeg was de wind richting zuid-noord geweest, dan had Heiloo het treu rige schouwspel van een tweede Binnenwijzend kun nen bieden, daar niets dan het vuur had kunnen stui ten! De brand moge dan ook beperkt zijn gebleven tot het ééne perceel, hij heeft nog eens ernstig aan het groote belang voor deze gemeente, aan een waterlei ding verbonden, doen denken. Van het gebouw zelf zijn slechts een paar brokken muur blijven staan. Het behoorde in eigendom toe aan mevr. de wed. E. van der Horst te 'Alkmaar en was verzekerd bij de Utrechtsche Brandassurantie te Utrecht. De inboedel van den bewoner, den heer J. de Rover, was verzekerd bij de assurantie-maatschappij „de Amstel" en de café-inventa'ris bij „Mercurius", bei den te Amsterdam. De dienstbode, wier bezittingen al len verloren gingen, was niet verzekerd. Groote schade leed ook de N.V. Alkmaarsclie telefoon- en goederen besteldienst, wijl in de „Rustende Jager" het onder station Hello was gevestigd. Daar het, mede :.u ver band met den oorlog, niet gemakkelijk zal vallen het kantoor opnieuw in te richten, zal het telefonisch verkeer Alkmaar—Heilo en het net van Heilo zelf ver moedelijk geruimen tijd verstoord zijn. Ondanks het slechte weer kwamen gisteren verschei den wandelaars de ruïne in oogenschouw nemen. Bij velen zal wellicht de wensch zijn opgekomen, dat, wanneer tot herbouw wordt overgegaan, het nieuwe gebouw uiterlijk zich zoozeèr bij de omgeving zal aanpassen als dit met het vorige het geval was. En enkelen zullen misschien gedacht hebben aan de ver eenigingen Heemschut of Bouwkunst, welke immers gaarne gratis adviezen geven, wanneer landelijk I UIT STQMPETOREN. De afd. Schenneer en omstreken van het Witte Kruis was, zooals gewoonlijk, zeer slecht bezocht. Bij de opening der vergadering herdacht de voor zitter met dankbaarheid het feit, dat de Spaarbank te Oterleek opnieuw in onzen nood voorzag door het ten geschenke geven van een nieuwen ligtent. Spreker braent daarbij persoonlijk zijn óanit aan den heer S. ürak voor uiens bemiddeling in dwn Het jaarverslag van den penningmeester gaf aan als ontvangst 263.10, als uitgaaf 257.57, alzoo een ba tig saiuo van J 5.53. De begrooting voor 1915 werd in ontvangst en uit gaaf vastgesteld op 255.53. Besloten werd om de jaarwedde van den magazijn meester, tevens bode, te stellen op 40. Mede werd besloten het honoreeren van de commissie van contrö le niet te handhaven en de contröle te bevorderen door waarschuwingsformulieren te verzenden wanneer het gebruikte materieel niet tijdig wordt teruggezonden. Het jaarverslag van den secretaris en ook dat van de commissie van aankoop werd onder dankzegging aan vaard. UIT WIERINGERWAARD. Zaterdagmiddag half vier vergaderde de Raad. Het voornaamste punt der agenda was „verbouw se cretarie". Twee plannen lagen ter inzage, waarvan de toelichtingen door den opzichter te laat waren inge zonden. Dientengevolge hadden de raadsleden zich niet voldoende op de hoogte kunnen stellen, hetgeen door den voorzitter werd betreurd. Na een langdurige discussie werd besloten nog een derde plan te laten maken en dan meer gedétailleerd en met uitvoeriger toelichtingen. Daarna zal men dan beter kunnen be sluiten om met een voorstel tot het Polderbestuur (ei genaar van het gebouw) te komen. In verband met een overschrijdingspost onderhoud schoolgebouw werd door den heer Sijbrands gevraagd of met een eenigszins belangrijke verandering 't niet wenschelijk zou zijn den geheelen raad te hooren. De voorzitter lichtte toe, dat de verandering nog al nood zakelijk was en daarom maar door B. en W. was be slist. Toch waren de uitgaven grooter geworden dan men gedacht had. Bij de rondvraag informeerde de heer Sijbrands hoeveel tarwe er nog in voorraad is bij de gemeente en sprak de wenschelijkheid uit, dit ook voor minvermo genden beschikbaar te stellen. De voorzitter zei, dat van de 180 H.L. door 2 bakkers ieder 10 H.L. is ge haald. Na eenige bespreking werd besloten aan B. en W. over te laten in hoeverre aan dezen wensch tege moet is te komen. Hierna sluiting. UIT BROEK OP LANGENDIJK. De autobandenfabriek „Hevea", van de firma Wilhelmi Co. te Hoogezand, is Zaterdagavond stop gezet wegens gebrek aan rubber; 160 personen zijn ontslagen. Het plotseling sterven van de vrouw van O. F., te Koekangerveld (Dr.), die berucht is geworden door de aldaar gepleegde moorden op de familie Bakker, heeft de Justitie doen overkomen. Op het lijk is sectie verricht. Bij Kon, besluit van 27 Februari is met ingang van dien datum de uitvoer van aardappelmeel ver boden. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Han del heeft het wetsontwerp tot aanvulling van de wet op de paardenfokkerij 1901 ingetrokken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is te Gla- nerbrug, gem. Lonneker, de fabrieksarbeider de Jonge vermoord. Als vermoedelijke dader is gearresteerd en naar Almelo overgebracht de fabrieksarbeider J B Minnenijd is de oorzaak. 1 e Arnhem werd Zaterdag een proef genomen om de soldaten ongeschilde aardappels als middag maal te doen gebruiken. Alhoewel ze misschien goed zullen zijn* kon geen enkele der manschappen er toé komen, om ze te eten. STADNIEUWS. BENOEMD. Bij Kon. Besluit van 26 Februari is met ingang van April benoemd tot controleur der grondbelatsing te 1 Eindhoven de heer H. Vink, dien diensttak te Alkmaar. adjunct-controleur bij BINNENLAND. Gemengd Nieuws. HOFBERICHTEN. Zaterdagmiddag werden door H. M. de Koning ont vangen de heeren A. Folmer, leider van 's Rijks-Cen- traalbureau „Werkloosheidsverzekering" en adviseur voor de arbeidsbemiddeling, en I. G. Keeting, verifica teur der werkloozenkassen en werkloozenfondsen, in verband met de noodregeling inzake werkloozenverze- kering. Prins Hendrik zal Donderdag zijn kuur onder behandeling van dr. Friedlander onderbreken en van het Loo naar de residentie terugkeeren. EERSTE KAMER. De leden der Eerste Kamer zijn ter openbare verga dering bijeengeroepen tegen Woensdag 3 Maart, des avonds te half negen. W. HOVY. t In een deel van ons vorig nummer konden we nog vermelden, dat het anti-revolutionnaire Eerste Kamer lid, de heer W. Hovy, Zaterdagmiddag te Zeist over leed op 74 jarigen leeftijd. Van 1881 tot 1899 was hij lid van den gemeenteraad der hoofdstad en van 1892 lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, totdat hij in 1901 gekozen werd tot lid van de Eerste Kamer. gei schoon voorgoed verloren dreigt te gaan UIT EGMOND AAN ZEE. Hedenmorgen zijn hier drie mijnen aangespoeld, wgarvan één zeer gevaarlijk ligt vlak voor het kolonie- huis „Zeehuis". Het strand is door militairen afgezet. UIT WARMENHUIZEN. Zaterdag had in 't lokaal van den heer C. de Geus Az. alhier aanbesteding plaats, van eene te bouwen Smederij, met woonhuis, voor den heer Jacob Slot Jr. Ingeschreven door de heeren A. Eriks te Burgerbrug voor 2322. P. Dekker te Tuitjenhorn voor 2248. R. de Vries te Kalverdijk voor 2240. W. Kemper te Warmenhuizen voor 2098, Blaauwboer te Schagen voor 2098. P. Knijns- berg te Warmenhuizen voor 1920. Begrooting 2180. Gegund aan den laagsten inschrijver. UIT OUDKARSPEL. Mej. N. H. Vos van Zon, alhier, is te Utrecht ge slaagd voor het examen nuttige handwerken. Van 22 tot 27 Februari werd aan de veiling aange voerd: 53100 roode kool, 46900 gele kool, 13500 witte kool, 212 zak kool, 1668 baal uien, 157 baal wortelen, 4400 bieten en 1 waggon kool. UIT WIJDENES. De algemeene vergadering van de Coöperatieve Landbouw-, Handels- en Marktvereeniging werd bijge woond door 85 leden. Voorzitter de heer P. Boot. Het aantal leden der vereeniging steeg tot 196, de omzet tot 98000. Aan de vereeniging van oud-leerlin gen werd een subsidie van 25 verleend. Tot langdurige besprekingen gaf aanleiding een in gekomen schrijven van de Coöp. vereeniging te Berk hout, om te geraken tot de stichting van een Bond van Coöperatieve Vereenigingen op landbouwgebied. Besloten werd twee afgevaardigden te zenden naar de te houden algemeene vergadering te Amsterdam en aan het bestuur en die afgevaardigden over te laten I of de vereeniging zal toetreden of niet. Als bestuurslid werd herkozen met 62 stemmen de heer S. Singer, terwijl na twee vrije stemmingen in de plaats van den heer J. Kool, die niet meer als zooda nig in aanmerking wenschte te komen, met 48 stem men werd gekozen de heer C. Bankert Jr. Als lid van de financieele commissie werd In de plaats van den heer A. Groot (niet herkiesbaar) geko zen de heer J. Klerk met 52 stemmen. Een zeer belangrijk punt van de agenda was „Markt wezen". Met groote belangstelling werd de mededeeling van den voorzitter omtrent de te stichten oentrale markt voor de Zuiderkogge aangehoord, dat het nieuwe plan 25.000 h 30000 zal moeten kosten en alles in hel werk zal worden gesteld om nog voor dit seizoen klaar te komen. Bij monde van den voorzitter werden, daarna mede-1 deelingen gedaan betreffende de werkzaamheden, in den loop van de laatste 7 maanden verricht bij de Mi-1 litie- en Landweerplichtigen. Breedvoerig werd vervolgens gediscussieerd over I wat de vereeniging verder in het belang van dezen be hoorde te doen. De vereeniging besloot de zaken van de gemobiH- seerden als de hare te behartigen door het geven van werkkracht en financieelen steun. De regeling werd overgelaten aan het Bestuur, dat zich zou laten bij staan door commissies en sub-commissies. Bij de rondvraag kwamen nog verschillende onder-1 werpen ter sprake. De EdelAchtbare Heer Burgemeester verwonderde er zich over, dat men 'de mededeelingen omtrent het marktwezen zoo kalm had opgenomen. Hij wist toch, dat er onder de leden groote sympathie bestond voor het stichten van een markt hier ter plaatse. Met weinig kosten zou hier wel wat goeds van te maken zijn en wat een voordeel zou het zijn voor de gemeente. De voorzitter bleef bij zijn meening, dat een markt alhier geen levensvatbaarheid zou hebben. Hierna slui-1 ting. UIT BERGEN. De heer J. H. Masman, majoor-kwartiermeester bij l het interneering8kamp te Bergen (N.-H.), heeft ontslag uit den militairen dienst gevraagd. Zaterdag zijn drie geïnterneerde Duitschers ont vlucht. Zij werden te Tilburg aangehouden, welke plaats per auto was bereikt, en naar hier terugge bracht. UIT KOEDIJK. Had de afdeeling van den Bond voor Staatspension- neering op Zondag 21 dezer een propaganda-avond gehouden voor hare jonge leden, Zatterdagavond werd een gelijke avond gehouden voor de oudere leden, in het lokaal van den heer A. Bak. Beide avonden werd opgevoerd het propagandastuk „Vergelding" en tot nastukje „een Kistje met Kruit", wejke stukken zeer ten genoege der talrijke aanwezigen werden opgevoerd, inzonderheid het stuk „Vergelding", waarbij door het uitmuntend spel van mej. Tr. Jongerling menigeen een traan werd ontiokt. Het muziekkorps „De Kleine Ka-' pel" verleende beide avonden zijn welwillende mede werking door in de pauzes eenige nummers ten beste te geven. KORTE BERICHTEN. Volgens de door de directie der Naaml. Venn. „Nieuwe Rotterdamsche Courant" opgemaakte balans, kan aan de aandeelhouders over het boekjaar 1914 een dividend van 30 (vorig jaar 40) pet. worden uitge keerd. De Naaml. Venn. Dr. Fr. v. Eeden's Bakkerij „Walden" heeft, meldt het Hbld., besloten haar bedrijf j einde dezer maand te sluiten. Hierdoor zal dus spoe dig de laatste der industrieele nabloeiers van de ko lonie „Walden" verdwijnen. Eenige maanden geleden werd uit den .Gelder- schen Achterhoek gemeld, dat ten gevolge van den oorlog het klompenmakersbedrijf zeer bloeide. En nu is, naar aan de Avondpost gemeld wordt, het aantal bestellingen uit Duitschland in den laatsten tijd zóó toegenomen, dat men te Varsseveld begonnen is met het bouwen van een machinale klompenmakerij. GESLAAGD. De dames F. J. H. Nettenbreijers en E. P. Visser, al hier, zijn te Utrecht geslaagd voor het examen nuttige handwerken. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ. Gedurende de maand Februari werd de Openbare Leeszaal en Boekerij alhier bezocht door 1108 perso nen tegen 707 in Februari 1914, bestaande uit 977 mannen en 181 vrouwen, tegen 601 mannen en 106 vrouwen in Februari 1914. Bovendien werd de Lees zaal door 383 militairen bezocht. Het aantal uitgeleen de boeken aan de leden der Leeszaal bedroeg 534 tegen 86 in Februari 1914; aan Nutsleden 490. WEEKBLADEN. In de Amsterdammer, Weekblad1 voor Nederland, schrijft v. H(amel) over „Een Koninkrijk van Schur- ken", zooals een Duitsch historicus Servië heeft meenen te mogen betitelen. Prof. H. Brugmans schrijft over Oorlogsrecht. Een Serviër schrijft over Servische toe- komstidealen, de heer H. Koppeschaar, te Hilversum, schrijft over gedachten en herinneringen over Servië. De rubriek „Parlementaire Sfeer" is dezen keer aan mr. P. J. Troelstra gewijd. In de Prins komen een drietal mooie foto's van het Panama-kanaal voor Verder o. m. natuurlijk verschillende foto's in verband met den oorlog, zoo een huldebetuiging van den ouden generaal Riciotto Gari baldi door de vereenigingen van militair onderricht. Pak me mee bevat foto's van de voorzorgsmaat regelen door Hollandsche schepen in verband met het blokkadegevaar getroffen, van de Laërtes en haar be manning en andere oorlogskieken. Aan de VIERDE GEMEENTESCHOOL (Hoofd de heer C. J. REIZIGER) wordt gevraagd eene raagd i voor de vakken a tot en met k. Jaarwedde van f 735 tot f 1075. Hoofdakte f 150 meer. Stukken (adres op zegel) In te zenden aan het Gemeentebestuur vddr 8 MAAKT a.«. HET FRANSCHE LEGERBERICHT. PARIJS, 1 Maart. Communiqué van gister avond 11 uur: Een Duitsche aanval op Bécourt bij Albert werd onmiddelijk afgeslagen. De vij and wierp 200 granaten In Soissona. Op het ge- heele front in Champagne hebben wij besliste vor deringen gemaakt. De vorderingen, welke wij gis teren ten noorden en ten noordwesten van Beau Séjour maakten, bedroegen 2000 M. loopgraven, welke heden nog vermeerderd werden. Wij heb ben in één loopgraaf 200 gesneuvelde Duitschers gevonden. In Argonne namen wij 300 M. loop graven ten westen van Bourevilles en bereikten den rand van het Vanquoisplateau. Een Duitsche aanval op Cbapelette in de Vogezen werd afge slagen. HET RUSSISCHE LEGERBERICHT. PETROG RAD, 1 Maart. De Generale Staf berichtAan den linkeroever van de Njemen noor delijk van Grodno nemen de gevechten in hevig heid toe en breiden zich uit tot ver voor de ves tingwerken. Heuvels en dórpen zijn nu eens in onze handen, dan weer in die van den vijand. Op een der heuvels namen wij zes kanonnen en maak ten honderden krijgsgevangenen. Deze heuvel en die in de richting van het dorp Kelbaski bleven op den avond van 27 Febr. in onze handen. De vijand, die groote versterkingen gekregen had, drong in den nacht van 27 Febr. opnieuw de stad Prassnytz binnen. Wij hebben den geheelen dag een verbitterden strijd gevoerd om het bezit van die stad, welke wij in den avond heroverden. De vijand, die de stad verdedigde was genoodzaakt zich over te geven. Het geheele aantal krijgsge vangenen op 27 Febr. gemaakt, bedraagt 58 offi cieren en 5400 soldaten. Aan den linker oever van de Donau en aan de Doenajetz is de toestand onveranderd. Onze troepen hebben in Oost-Gali- cië den Oostenrijkers, die uit de Tsjetsjva-vallei oprukten, naar het front Jassinowetsj-Roznatof een ernstige nederlaag toegebracht. Wij moesten 1 n i tri n i r rv#-» ri/\ 1, 1 J 7 1 1 i

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2