Van hel westelijk oorlofsterreln. Van liet zuidelijk oorlogstooneel, FEUILLETON. DE WELDOENSTEIi Telegrammen van heden. TEE ZEE. Nederland. niet hygiënisch zijn, het is toch wel een mooie symbo lische handeling voor een Nederlandschen Leeuw, die het t-ssentieele te vertolken heeft van het actueele stoere Nederlandsche burgerdom. En dat gebeurt zoo maar onbewust.... Ik dank den heer de Stuera zeer voor zulk een stijl-interpretatie." BINNENLAND. Gemengd Nieuws. CHINEEZEN. Naar het Berliner Tageblatt meldt, heeft het Chinee sdie gezantschap in Berlijn verklaard, dat er nauwe lijks meer dan 140 Chineezen in heel Duitschland zijn: ongeveer 40 studenten en 100 kooplieden, van wie nie mand te kennen heeft gegeven, van plan te zijn Duitcshland te verlaten. Het bericht van Nederland sche bladen, dat ongeveer 500 Chineezen bij Nieuwe- schans ons land hadden willen binnenkomen, zou der halve op een vergissing moeten berusten. MOORD. Gisteravond negen uur is op de Prinsengracht bij de Elandstraat te Amsterdam in het logement „De Goede Verwachting", een commensaal, zekere van 't Woud, door zijn kostbaas, Hegeman, die zeer dronken was, met een mes doodgestoken. De dader werd gear resteerd. PANIEK IN EEN R.-K. KERK. Uit Hilversum wordt aan „De Tijd" gemeld: Zon dagmorgen half twaalf had er in de St. Vituskerk on der de hoogmis een paniek plaats. Een geweldige slag, waarbij sommigen meenden een blauw licht te hebben gezien, bracht de opschudding teweeg. Velen verlieten in groote verwarring de kerk. Ongeveer 20 personen werden bewusteloos door den schrik. Vooral onder de Belgische vluchtelingen, zittende in den linkerzijbeuk, was de schrik groot, wijl sommigen meenden, dat er een bom op de kerk was gevallen. De aanleiding hier toe schijnt geweest te zijn, dat de bliksem bij zijn ont lading langs den bliksemafleider, contact heeft gekre gen met den haan van den toren. Door den storm van December j.l. was het kruis sterk verbogen, waardoor de haan in nauwe aanraking kwam met de punt van den bliksem-afleider. UIEN. Het Kamerlid De Jong heeft Vrijdag 1.1. In de Twee de Kamer gezegd, dat de uien in den Haag reeds drie cent per stuk kosten. Naar het Handelsblad verneemt, heeft een groenten-exporteur te Broek op Langendijk hem daarop het volgende telegram gezonden: De Jong, afgevaardigde Tuinbouwdistrid Hoorn. 's-Gravenhage. Naar aanleiding van uwe jongste rede in de Twee de Kamer offreer ik u prima Langendijker (geen Kam per) uien, prima kwaliteit in iedere hoeveelheid, h 1 d. per stuk. UIT EOMOND AAN ZEE. Nader vernemen we, dat een der mijnen, liggende 4 K.M. bezuiden ons dorp, met een staaldraad verbon den was aan een walvisch van ongeveer 12 Meter lengte. Vermoed wordt, dat dit dier door een drijvende mijn is gedood en verward geraakt in etn ander vernielings werktuig, waarmede het cadaver gistermorgen is aan gespoeld „OP HOOP VAN ZEGEN" i£ HELDER. Te 1 leider werd gisteravond voor een uitverkochte zaal Heijerman's „Op Hoop van Zegen" gegeven. Een comité van huldiging had zich gevormd en gaf den schrijver, die, aan het einde der voorstelling, met Kniertje gearmd het tooneel betrad, een schilderstuk, vervaardigd door den Helderschen schilder Jaarsma, en voorstellend een hooge zee met de „Op Hoop van Zegen" op de golven. Verder werden aan mevr. de Boer bloemstukken aangeboden van het comité en de Heldersche Tooneelvereeniging „Tavenu", aan den heer Heijermans, behalve een krans van lauwertakken van het cumit), nog verschillende bloemstukken van de S. D. A. P., afd. Helder, den Bond van minder Marine- persooneel, de Casino-directe. De Soc.-Dem. Mobilisa tieclub van Militairen gaf den schrijver een wandel stok. De heer Heijermans daukte met eenige woorden en voud het meest treffende, dat thans een matroos en een militair zooiets kouden doen. Ten tijde dat „Op Hoop van 4e£en" geschreven werd, was zooiets niet moge lijk. Spr. vond dit een verheffend symptoon in dezen naren oorlogstijd. Een gezelschap musici der Kon. Marinekapel, onder directie van den onder-kapelmeester, den heer Jb. ter Hall, hajl zich spontaan aangeboden tot het leveren van cntre-actes-muziek, hetgeen de feestelijkheid niet weinig verhoogde. KORTE BERICHTEN. In Rotterdam zal onder het bestuur van dr. Jozef Creti een Vlaamsch orgaan verschijnen, „Het Vlaam- sche land" geheeten. De territoriale bevelhebber in Zeeland heeft aan J. J. V. te Vlissingen het verblijf in Zeeland ontzegd, wegens het verrichten van handelingen, in strijd met de neutraliteit. Op de Staatsleening 1914 was tot en met 27 Februari j.l. gestort een bedrag van 260,825,460.42. Benoemd is tot raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden de heer mr. dr, L. E. Visser, thans vice-president van de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wettelijke voorschriften, welke rege ling van gemeenschappelijke belangen tusschen ge meenten beoogen. Bij het Hom tie te Texel is een Hollandsche con tactmijn aangespoeld. Zaterdag is de botter H. K. 103 schipper en eige naar J. Louw, op korten afstand van de kust bij Har derwijk aan den grond geraakt. Een schuit, bemand met een 20-tal personen, Zondag er heen gevaren met het doel, den inmiddels gezonken botter te lichten, kwam onverrichter zake terug. De botter, die thans als geheel verloren beschouwd wordt, is niet verzekerd. STADNIEUWS. AANGEHOUDEN. Door de politie is aangehouden en naar het Huis van Bewaring overgebracht A. F. H., als los werk man in dienst der Plantsoenen, die zich schuldig gemaakt heeft aan diefstal van zink en lood van de stadswerf. NOG EENS HET LIJDEN IN DE WEST. Men schrijft ons: Lezer, hebt ge wel ooit hevige dorst geleden? Herinnert ge u het heerlijke, het zalige gevoel dat ge ondervond als u dan een verkwikkende dronk werd gereikt? Dorsten is erger dan honger lijden. In onze West, in onze kolonie, ondervinden tal rijke van onze arme broeders en zusters de hevigheid van dat lijden. Denk daaf eens even over na. En als men u dan morgen een aalmoes vraagt om zulk smartelijk lijden te verlichten, vergelijk dan een oogenblik daarbij eens onzen overvloed. Dan klaagt ge zeker niet meer over den druk der tijden, maar geeft blijde uw aalmoes. Ieder kwartje dat geschonken wordt, is een emmer water aan van dorstsmachtenden gereikt, en wij weten het: een teug water den dorstenden gereikt, zal ruim schoots beloond worden. KINDERVOEDING. Men schrijft ons: Ofschoon de Vereeniging voor Kindervoeding den gevraagden financieelen steun uit de gemeentelas, ten bedrage van 200, voorloopig nog zal moeten ontbe ren, hoopt ze toch met het verstrekken van het ontbijt gedurende de maand Maart te kunnen doorgaan. Reeds werden enkele dagen na de bewuste raadszit ting twee giften toegezonden, een van 5 en een van 25, waarvan het bestuur thans gaarne dankbaar mel ding maakt. „Als iedereen wat doet", zoo luidde het bijschrift bij de laatste gift, „is de 200 gauw bij el kaar." Welnu, wij zijn er van overtuigd, cfat de Vereeni ging vrienden genoeg bezit, die haar willen helpen en zetten in dat vertrouwen ons werk voort Het dagelijksch bestuur bestaat uit de heeren A. W. Udo, Nassauplein 14, voorzitter, J. J. T. Kooij, Spoor- stfflht 7, secretaris, en J. H. van der Steen, Vamebroek penningmeester. VERTROKKEN PERSONEN Keswiel F. dienstbode, n.h. Houttil 5, Mijdrecht Stil H., rnetaalslijper, n.h., Runstraat 7, Nijmegen tiaasde P. J., smidsknecht, n.h. Nieuwesloct 75, Hei loo. Lange de J. P. kantoorbediende r.c. Oudegracht 64, Rotterdam. Liefhebber C. dienstbode, r.c. Kenne- merstraatweg 69, Winkel. Spaans P. dienstbode, r.c. Heilooerdijk 44, Oudkarspel. Gemert van C. Th. Ri wielhersteller, r.c. Popelmanslaan 9. Apeldoorn. Boor- der de K., dienstbode, n.h. Overdiestraat 20 Zaandam. Wijk van P. E., fotograaf, n.h. Heiligland 48, Veen' dam. Midden van G. J., zonder beroep, r.c. Huis van Zessen, Beverwijk. Houwert M. Th., commissi' onair, n.h. Spoorstraat 19, Amerika. Over A. Comm ter Secretarie, n.h. Laat 225 Wageningen. Jacobs n.h. Strafgevangenis zonder, Hoorn. Nieuwenburg gra smidsknecht, Zi|d£ J. zonder n.h. Sa: van W. P. schildersknecht, r.c. Lindengracht 2, Haar lem. Zwaag van der G., Schoterland. Brantenaar E. buurt 14, den H. n.h. Kanaalkade 2 Zijdam anders- n.h. Kenn. singel 32, Wijk aan Zee. Wed. Ff. Micnis^ 58) door de schrijfster van „Elizabeth and her German Garden". HOOFDSTUK V. De maand Mei was dat jaar in het noorden van Ehiitschland als de Mei der dichterlijke droomen. De dagen waren aan een parelensnoer gelijk, ze werden steeds schooner en kostbaarder naarmate de ketting langer werd. De seringen bloeiden veertien dagen vroeger dan andere jaren. De wind, gewoonlijk zoo rusteloos op die vlakke stranden, scheen in slaap ge sust en bewoog zich nauwelijks. Tegen de helft van de maand was het volle maan en het bosch werd een looverwoud. Het was een "tijd voor liefde en min- nenden, voor geloften en kussen, voor wat mooi is en gelukkig en hoopvol. Alleen de boeren, die te oud wa ren om lief te hebben en geloften te doen, keken naar hun roggevelden en bromden omdat het niet regende. Karlchen kwam op den eersten Zaterdag van die ge zegende maand en voelde zich geheel gestemd om lief te hebben indien de Englanderin maar in het minst be minnelijk bleek te zijn Hij eischte niet veel van een jong meisje met fortuin, maar toch wenschte hij vurig dat zij niet zoo leelijk mocht wezen als vrouwen met geld somtijds zijn. Hij was gewend te nemen wat hij wenschte, en had daarmede het geld van zich zelf en van zijn moeder opgemaakt. Er was een klein kaal plekje op zijn hoofd, en hij had veel schulden tot zijn last en hij naderde het kritieke punt in de carrière van een officier, dat alleen door de besten wordt over schreden; en daarom had hij drie uitmuntende rede nen om te willen trouwen. Hij had dit inderdaad reeds eenigen tijd gewenscht, had er menigmaal po- Hasselo G. W. (H) Stuurman, aarlem. Nooder N. (H) zonder _ül 32, Wijk Kriek T. zonder, n.h. Ridderstraat 21, Uitgeest. ARRONDISSEMENTS RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 2 Maart. Het eerst had zich te verantwoorden de arbeider M v. d. S uit Helder, even te voren tot 8 maanden ge vangt msstraf veroordeeld wegens diefstal van een paard. Nu stond hij terecht wegens oplichting van 10, ten nadeele van den vrachtrijder J. C. Vos te Cal lantsoog. Eiech3 maanden gevangenisstraf. Den zwerver J. K. was ten laste gelegd, dat hij in den avond van 4 Februari is binnengeslopen in het magazijn van den heer Willem van Vuure aan de Mient te Alkmaar en aldaar heeft weggenomen een pak mes sen, 6 tafelmessen, 5 knipmessen en een gekarteld mes je, wat schuiertjes en wat kwastjes. Bekl, ging een glas bier koopen in het café van den heer van dér Molen aan de Kraanbuurt en verkocht de messen aan den caféhouder voor 1.65. Daar K. bij zijn heengaan te kennen gat, dat v. d. M. er het zwijgen gingen toe aangewend, maar het was nog niet gelukt. De vaders van rijke Duitsche meisjes kenden den toe stand van zijn financiën met een nauwkeurigheid die men onwaardig kon noemen; en zij kenden daarenbo ven al zijn kleine zwakheden. Het resultaat hiervan was, dai wij hun dochters aan andere hofmakers gaven Maar dit was een meisje zonder vader, een meisje djit volstrekt niets van hem wist. Er was natuurlijk de een of andere reden op den achtergrond, die haar noopte deze levenswijze te kiezen; maar dat juist zou een re den zijn dat zij gaarne trouwde, een echtgenootzou haar van de noodzakelijkheid ontheffen het zwakke deel van haar reputatie op te bouwen tot een stichting voor alte Schachteln zooals Karlchen het noemde, toen hij de inwoonsters van het huis zag. Een repu tatie, dacht hij toen hij FrSulein Kulirkuber aanzag, kan ook te duur betaald worden. Natuurlijk zou zij liever een man hebben, die de dingen gemakkelijk op neemt, en haar het leven liet zien met al zijn pretjes, dan dit vervelende, doelloos bestaan te leiden. Het liep de Treumanns mee, dacht hij. Wat een last was die moeder de laaste vijf jaar voor hem geweest 1 Freule Estcourt had hem! van haar bevrijd En nu zijn schulden; daar zou ze hem ook van bevrijden. Van de kleine moeilijkheid die freule Estcourt in haar eigen land moest gehad hebben, behoefde hier in Duitschland niemand iets te weten, en zij was toch het nichtje van den zeer achtenswaardigen Joachim. In leder geval hij was volkomen bereid het eventueel ge beurde te vergeten. Hij liet zijn valies in de herberg te Kleinwalda achter, een onmogelijk oord zooals hij 'jn tot zijn genoegen opmerkte, zona zijn Droschke weg en ging te voet naar het huis, maar hij zag Anna nier Zij bleef op den achtergrond tot 's avonds en hij had al den tijd te genieten yan zijn moeder. Toen hij Anna zag was hij dadelijk verliefd op haar. Hij had een zeer eenvoudlgen aard, die geheel uit opwellingen be stond en werd verliefd met een gemakkelijkheid, ver- cregen door langdurige oefening. Anna's gezicht en "guur waren veel mooier dan hij had durven hopen. et was een schoonheid, zei hij met groote satisfactie tot zich zelf. Werkelijk, het liep de Treumanns mee. maar toe moest doen, stelde deze de politie in kennis met een en ander. Nog had de wed. Groot schuiers gekocht van een haar onbekende, zij herkende bekl. ter zitting niet. K. zei dat hij de voorwerpen voor 1 had gekocht van een hem onbekende. Het O. M. sloeg hieraan geen geloof en eischte maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. Th. Gouveme, was wel niet overtuigd van de onschuld van bekl., maar het is niet onmogelijk dat bekl. de voorwerpen gekocht heeft. PI. vroeg vrijspraak. In den nacht van 24 op 25 Januari reden D. Spoor, smidsknecht te Dirkshom, en de 18-jarige mo diste C. Bras te Nieuwe Niedorp, met wie hij naar een uitvoering te Dirkshom was geweest, per fiets van Dirkshom naar de Moerbeek. Ze werden toen achterop gereden door J. G., arbeider te Harenkarspel, en R. K., arbeider te Sint Maarten. No. 1 trapte Spoor tegen een been, waardoor hij van de fiets viel, terwijl zijn kame raad S. stompte in zij en borst. Toen zijn meisje dit optreden van twee tegen één als „min" kwalificeerde, kreeg ze van G. een zoo weinig vleiend woord te hoo- ren, dat. ze bij den burgemeester van Dirkshom een aanklacht wegens beleediging indiende. De beklaagden waren even eenstemmig in hun ontkenning, als de smidsknecht en zijn aardig meisje het in hun verkla ring waren. Het O. M. had geen ongunstige inlichtingen omtrent de beide jongens ontvangen, al maakten ze ter zitting geen erg gunstigen indruk, waarschijnlijk wilden ze een beetje brani wezen. Daarom luidde de eisch voor hen dezen keer nog geen gevangenisstraf, maar voor No. 1 40 boete subs. 8 dagen hechtenis en voor No. 2/30 boete subs. 6 dagen hechtenis. P. Engeringk, timmerman te Zuid-Scharwoude verklaarde, dat zijn dorpsgenoot, de veldarbeider P. K-, hem in den nacht van 30 op 31 Januari te Noord- Scharwoude zoo had mishandeld, dat het vuur hem uit de oogen sprong. Hij was „ruim een uur mishan deld!" De president begreep niet, dat er nog iets van dezen mishandelden getuige over was. En dat het O. M. niet zóó ernstig tegen het geval aankeek, bleek wel uit den eisch, luidende 15 boete sub 10 d.h. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK. Uitspraken van heden. M. v. d. S., arbeider, Helder, gedetineerd, dief stal, 8 maanden gev.straf. H. W., dienstbode, gedetineerd, diefstal, 12 dagen gev.str. M. C., arbeider, zwervend, gedetineerd, bedelarij, 12 dagen hechtenis. IJ. S., brugwachter van de Hollandsche Spoor, Enkhuizen, verduistering, bevestiging verstek vonnis, f 15 boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. S. B., los werkman, Oudorp, vernieling, f 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. A. B., landarbeider, Egmond-Binnen, wederspan- nigheid, 14 dagen gev.str. J. T., arbeider, Enkhuizen, beleediging, f 3 boete subs. 1 dag hechtenis. C. V., schilder, Hoorn, diefstal, een maand!gev.str. BADHUIS WITTE KRUIS, In de week van 22 tot 27 Februari zijn in het j Badhuis vai. het Witte Kruis genomen 79 kuipbaden, 92 regenbaden le klas, 190 regenbaden 2e klas, te samen 361 baden. „OP HOOP VAN ZEGEN". Naar we vernemen bestaat er voor de jubileum-voor stelling van „Op Hoop van Zegen" veel belangstelling. En dat behoeft niet te veiwonderen. Immers het be treft een buitengewone voorstelling van een beroemd stuk, dat aan het tooneel zelf weinig eischen stelt, zoo dat van de opvoering in tegenstelling met bijv. een of ander salonstuk hier, vergeleken bij elders, niets verloren gaat, terwijl de bezetting geheel dezelfde is als bij de 500ste opvoering in den Amsterdamschen stadsschouwburg. INZAMELING NAT. STEUNCOMITé. Men meldt ons: De wekeliiksche inzameling, gehouden op de Han dels- Dagschool in de maand Februari, heeft de som van 12,70 opgebracht. In dit bedrag is 0,10 be grepen voor het PI. St. Commité. DUITSCH COMMUNIQUé. BERLIJN, (Ambtelijk), 2 Maart. Nieuwe aanval len met versche troepen in Champagne hadden enorme verliezen voor den vijand tot resultaat. Op verschillende punten had een gevecht van man te gen man plaats met voor ons gunstigen afloop. Wij handhaafden onze stellingen. Bij het Argonnenwoud hebben wij verschillen de loopgraven veroverd en 6ü man krijgsgevangen gemaakt, terwijl 5 mijnenwerpers in onze handen vielen. Een aanval op Vauquois is afgeslagen onder groote verliezen voor den vijand. In de Vogezen hebben wij onze vorderingen der laatste dagen gehandhaafd, ondanks hevige te genaanvallen, welke Maandagavond ten N.-O. van Senlis plaats hadden, waarbij de vijand zwa re verliezen leed. Hij vergat de-iol van liefhebbende zoon die hij moest spelen geheel en al en wijdde zich met zijn gewone on gekunsteldheid geheel aan Anna. En inderdaad, al ïad hij die rol niet vergeten, hij en zijn moeder waren zoo weinig gewoon aan genegenheidsbetuigingen, dat zij er hun rol stellig slecht hadden afgebracht. Er is een groot verschil Fusschen hartelijke brieven, die men rustig op zijn kamer zit te schrijven en hartelijke ge sprekken, die klinken alsof zij opwellen uit iemands ïart. Niets van dien aard welde ooit op uit Karlchens hart; Anna merkte dan ook dadelijk op dat er geen bewijzen gegeven werden van buitengewone gehechtheid tus schen moeder en zoon. Karlchen was niet eens ge woon beleefd tegen zijn moeder, en zij scheen dit ook niet van hem te verwachten. Als zij haar schaar liet vallen, moest ze hem zelf oprapen. Als zij haar vinger hoed verloor moest zij er zelf naar zoeken. Als zij een voetkussen wou hebben stond zij op en haalde er t.ü 1 11 *- J kamer cfie er zitten met zün beenen over elkaar en speelde met het vouw- >een dat hij uit het boek genomen had, waarin Anna ïad zitten lezen. Hij maakte het zich gemakkelijk. Hij ïad dezelfde groote zwarte oogen van zijn moeder, en en zeer lange, dikke, zwarte wimpers, waar hij trotsch op was, want hij wis wel dat het hem goed stond als zij op zijn wangen uitkwamen, terwijl hij naar beneden teek naar het vouwbeen. Lctty was er zeer door ge troffen en vroeg fluisterend aan miss Leech of zij ooit zulke wimpers gezien had. „Mr. Jessup had ook zijden wimpers," antwoordde miss Leech d roomerig. „Deze zijn niet van zij het zijn katoenen wim pers," zei Letty boos. „Lieve Letty," fluisterde miss Leech. Wordt vervolgd. een, terwijl hij er vlak bij zat. Waneer zij in de cwam en naar een stoel rondkeek, was het Letty ïaar een aanbood. Karlchen bleef gemakkelijk De aanvallen der Russen Z.-W. en Z.-O. van Augustof bleven zonder resultaat. Russische aan vallen in den nacht ten N.O. van Lonsin en ten O. van Plock werden teruggeslagen. FRANSCH COMMUNIQUé. PARIJS, 2 Maart Het communiqué van elf nur luidtDoor de regen en sneeuwstormen werden de operaties zeer belemmerd. Ten noorden van Mesnil in Champagne hebben wij een hevigen tegenaanval afgeslagen. Wij hebben nieuwe vor deringen gemaakt en de terreinwinst behouden. In het Le Petre bosch bij Pont a Mousson heb ben wij een blokhuis veroverd. Te Sultzeventer ten noordwesten van Munster hebben wij Zon dagnacht eeu hevigen aanval afgeslagen. IN DEN KAUKASUS. PETROGRAD, 2 Maart. (Officieel). Van het front van Kaukasië wordt gemeldOnze troepen die in de kuststreek optreden maakten zich op den 28 Februari meester van de haven van Khopa. Deze haven is v.oor de Turken uit een militair oogpunt van groot belang. Aan de andere fronten is de toestand ongewijzigd. DE BESCHIETING DER DARDANELLEN KONSTANTINOPEL, 2 Maart. (Officieel).* De vijandelijke vloot ging bij groote tusschenpoozen voort de batterijen in Sedul Baht te beschieten. De vijand trachtte tevergeefs verkenningstroepen te ontschepen. Vijf vijandelijke pantserschepen werden door onze granaten getroffen en tot den terugtocht genoodzaakt. DE DACIA". BREST, 2 Maart. Op de „Dada" is de Fran- sche vlag geheschen. Omtrent de lading is nog geen beslissing genomen. De bemanning, bestaan de uit Amerikaansche onderdanen en neutralen, zal worden ontscheept en naar hun eigen land worden teruggezonden. DE NIEUWE MAATREGELEN DER GEALLIEERDEN. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart Gisternamiddag heeft de Engelsche gezant sir Johnstone en Allise, gezant belast met het beheer van het gezantschap der Fransche republiek alhier in opdracht hunner regeeringen ieder voor zich aan den minister van buitenlandsche zaken een exemplaar oveihandigd van de verklaring betreffende de représaille maatregelen welke de regeeringen van Engeland en Frankrijk aan de regeringen der onzijdige lan den kenbaar gemaakt hebben. MIJNEN. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. Gedurende Fe bruari zijn hi het Zuiderfrontier 3 Duitsche en 1 Fransche mijn aangespoeld. Verdei werden door onze scheper 8 mijnen in den grond geschoten. NOODLOTTIGE MIJNONTPLOFFING. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. - Hedenochtend ongeveer half tien is op de kust bij Zierikzee een aangespoelde mijn ontploft, 5 burgers zijn ge dood. Nadere bizonderheden ontbreken. Verder is een mijn ontploft bij West-Kapelle, waaromtrent om 1 uur niets verder bekend was. MIDDELBURG, 2 Maart. Bij Catshoek (Noord Beveland) is een mijn ontploft. Vijf burgers wer den gedood. De mijn stond niet onder militaire bewaking, daar van het aanspoelen geen kennis was gegeven. Vermoedelijk speelden jongens er mee. MIDDELBURG, 2 Maart. De mijnantploffing had plaats in de haven van Zierikzee. HET BLOKKEEREN VAN PROLONOATIëN. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. Van de bevoegd heid om vóór 1 Maart hunne prolongatiën te blokkeeren tot 6 maanden na het sluiten van dien vrede, is naar uit bankierskringen vernomen wordt, door belanghebbenden over het algemeen buitengewoon ruim gebruik gemaakt, zoodat stel lig 90% van alle prolongatiën thans is geblok keerd, en naar verzekerd wordt hebben alleen zeer krachtige geldnemers of personen, die uit anderen hoofde zoozeer verwijderd zijn dat de executie van posten hun onverschillig is, hun prolongatie on geblokkeerd gelaten. GEMEENTELIJKE CREDIETBANK. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. De gemeente Krimpen a. d. IJsel sloot bij de Gemeentelijke Cre- dietbank een tijdelijke geldleening, groot 22.000. EEN GESCHENK VAN DE KONING IN-MOEDER 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. De Koningin- Moeder heeft aan de Steuntentoonstelling van Kunstwerken in Pulchri Studio, ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité, ten behoeve van de ver loting geschonken een exemplaar van den Rem- brandtbiibel van dr. Hofstede de Groot en eenig Kantwerk. TELEFOONDIENST GESTOORD. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. Tengevolge van de weersgesteldheid der laatste dagen is het in ternationaal telefoonverkeer aanmerkelijk ge stoord. WETSHERZIENING. 's-GRAVENHAGE2 Maart. Verschillende ambtenaren van het departement van financiën bereiden In onderling overleg de herziening voor van de registratie-, zegel- en successiewetten ten einde deze meer in overeenstemming met elkander te brengen. HERZIENING WETTEN-HEFFINQ INVOERRECHTEN. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. De minister van Financiën heeft opdracht gegeven tot de her ziening der Algemeene wetten van 1822 nopens de heffing der invoerrechten. De bepalingen die daar omtrent in de tariefwet voorkomen, zullen daar uit worden gelicht. Ook de waardewet zal in de algemeene wet worden opgenomen. Een tariefherziening zal niet worden voorge steld, voordat de herziening van de wijze van heffing tot stand zal zijn gekomen. GELDLEENING NED.-INDIë. 's-GRAVENHAGE, 2 Maart. De Tweede Ka mer heeft aangenomen het wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening van 62 Va millioen ten name en ten laste van Nederlandsch Indië. .INOEZONDEN STUKKEN. DE TIJDEN ZIJN ERNSTIG. Een kwart millioen mannen staan thans in ons be dreigde vaderland met het geweer aan den voet. De groote meerderheid van hen trok de uniform aan, ver-

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 2