DAGBL AD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van liet west© oorlogsterrein. Van hst oostelijk oorlagstarroïn. No. 5^ Honderd en zeventiende jaargang. 1911 tanimtfii mJ mtè* k p mt ft—. MvflMwriiK n t wA «mete letter? imr plistsraimte Brieven fr0 N. I Böé en HandMrM? ik BFlfe COSTERdZOOM, Mn El Iéé* l DONDERDAG 4 MAART af 1 o DUITSCHLAm NEDERLAND. MILITIE en LANDWEER. mm* ALKMAAR, 4 Maart. Van het Westelijk oorlogstooneel meldt het laatste Fransche communiqué, dat de Franschen voortgaan in de Champagne terrein te winnen, waar zij zich konden handhaven in de Duitsche loopgraven over een lengte van K.M. en een breedte van 1 K.M. Het lijkt er zeer naar, dat we hier te doen hebben met een poging tot doorbraak op groote schaal, welke tot dusverre wel heeft geleid tot plaatselijke voordeelen, maar overigens nog geen resultaat heeft opgeleverd. In België hebben hevige kanonnades plaats. Er wordt wel gevochten, maar in den modder komt men niet vooniit. Het schijnt, dat het geschutvuur hier belangrijker gebeurte nissen moet voorbereiden en dat men, vermoedelijk in de meening, dat de Duitschers zich hier verzwakt heb- oen, nu eens weer op dit gedeelte van het front met ernst wil beproeven groote winst te behalen. Tcekenend voor den toestand is hetgeen de bekende militaire medewerker van de Times schrijft over de krijgsverrichtingen in Frankrijk gedurende Februari, welk tijdperk hij niet schitterend noemt: „Zij, die van meening zijn, dat de bondgenooten in Februari in het Westen meer hadden kunnen uitrich ten, moeten bedenken, dat de toestand van het terrein allerongunstigst geweest is; dat de sterkte van de Duitsche legers tegenover ons feitelijk niet veranderd is; dat slechts één Duitsch legercorps naar het ooste lijke front is vertrokken sedert het begin van het jaar; en dat men ook rekening moet houden met de kwestie van versterkingen, kanonnen en munitie. Wij kunnen vertrouwen, dat de wederkeerige actie van de gealli eerden in het Oosten en Westen voortdurend de aan dacht van generaal Joffre en Sir John French bezig houdt, en dat het niet aan geestkracht of vastberaden heid zal ontbreken, als het uur voor een algemeenen opmarsch gekomen is." Over het tegenoffensief der Russen op het Oostelijk oorlogstooneel geven de communiqué's geen gewichti ge mededeelingen. Het valt moeielijk de operaties daar thans te begrijpen. De Russen hebben er klop gehad, maar ze hebben ^eh merkwaardig vlug hersteld, de Duitschers hebben er winst behaald, maar ze zijn merkwaardig vlug teruggeslagen. Hoe zit dat? De op lossing is nog niet aan te geven. Misschien zijn beide partijen bezig den tegenstander er toe te verlokken, op een bepaald deel het front te verzwakken, waar zij zelf zich geconcentreerd hebben, om daar dan een slag te slaan. In een Russisch communiqué wordt met zin voor humor opgemerkt, dat sommige bewegingen vaq de Duitschers zijn te verklaren door hun streven om... naar aardappelen te zoeken! En verder vertellen de Russen, dat de Duitschers per legerorder hebben aanbevolen om zooveel mogejijk gevangenen te maken heette het onlangs niet, dat per legerorder was aangekondigd, dat er zooveel mo gelijk dooden en zoo weinig mogelijk gevangenen moesten worden gemaakt? Een buitengewoon Ehiitsch communiqué is nog eens gewijd aan het gebeurde te Prasnytz, dat tot andere af metingen wordt teruggebracht dan in de Russische voorstelling. Al deze kleine mededeelingen bewijzen, dat er niets groots te melden valt. De operaties aan de Dardanellen zijn Maandag her vat en Dinsdag voortgezet. Watervliegtuigen verrich ten bij deze operaties goede diensten, daar zij leeren hoe de geschutsopstelling is en bovendien in staat stel len mijnen te ontdekken, die door de mijnvegers kun nen worden opgeruimd. Uit de Londensche berichten blijkt, dat de Fransch- Engelsche oorlogsschepen, waarbij zich thans de oude Russische beschermde kruiser „Askold" heeft gevoegd, verschillende kleinere forten hebben beschoten en een aantal stukken geschut vernield. Van Konstantinopel uit meldt men, dat er journalis ten in de forten zijn gelaten, ten einde te toonen, dat er geen reden tot vrees is, dat de forten sterk toegerust zijn en dat een forceering der Dardanellen ongehoorde offers van den tegenstander zou eischen. Opgemerkt wordt, dat de Fransche schepen zich achteraf houden en dat de Engelschen het werk doen, dat overigens blijkbaar nog niets anders is dan voorbereidend werk. DE STRIJD IN BELGIë EN NOORD-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht van gistermiddag luidt: In Champagne zijn wij thans meester van de geheele eerste linie Duitsche loopgraven, van het noordwesten van Perthes af tot ten noorden van Beau-Séjour. Op sommige punten zijn wij zelfs nog verder gevorderd dan deze linies. In Argonne heeft een kanonnade plaats gehad. Van de overigedeelen van het front valt niets te ver melden. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Russische communiqué meldde gistermiddag Op 1 en 2 Maart hebben de Duitschers tusschen de Njemen en Weichsel geen andere aanvallen gedaan dan in de streek van Ossowetsj. Herhaalde pogingen van den vijand om de vesting te naderen werden ver ijdeld. In de buurt van Grodno en andere sectoren van ons geheele front, maakten onze troepen nieuwe vorderin gen Wij hebben het dorp Kirjen aan den linkeroever van de Amoelef stormenderhand genomen en daar 10 offi cieren en verscheiden honderden soldaten krijgsgevan gen gemaaKt. Ook veroverden wn twee witraiueuses. Aan den linkeroever van den Weichsel hebben geen veranderingen plaats gehad. In de Karpathen tusschen de Ondova en de Son gaan wij met succes voort de aanvallen van het Oos- tenrijksche leger af te slaan. De Duitschers hebben vruchtelooze aanvallen ge daan in de buurt van Kozioéwka en Rojanka. Bij laatstgenoemde plaats gelukte het ons twee Duitsche compagnieën in te sluiten en te vernietigen, In Oost-Galicië hebben de Oostenrijkers, die de overgangen over de Lomnitza verdedigden, opnieuw een emstigen tegenslag ondervonden. Onze troepen zijn n.l., onder voortdurende gevechten, over de rivier getrokken en hebben het dorp Krasna bezet. In den loop van den dag namen wij 6000 man, waaronder 64 officieren, gevangen en maakten wij vier kanonnen, zeven mitrailleuses en een groote hoeveel heid legerbenoodigdheden buit. Het Oostenrijksche legerbericht meldde: In de Kar pathen zijn ten westen van den Oeszok-pas vrij hevige gevechten aan den gang om het bezit van belangrijke hoogten. Een aantal tegenaanvallen der Russen werden bloe dig afgeslagen. In den loop van den dag zijn aan het gevechtsfront opnieuw plaatselijke successen behaald. Bij de bestorming van een hoogte ten noorden van Cisna maakten wij 400 krijgsgevangenen. In Zuidoostelijk Galicië wordt op het geheele front hevig gestreden. Aan de Doenajetz en in Russisch Polen is niets be langrijks gebeurd. IN HET HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN. In de gisteren gehouden zitting van het Pruisische Huis van Afgevaardigden verklaarde de soc. dem. afgevaardigde Hanisch onder luide toejuichingen „Ik zal mij schikken naar de eischen van den Gods vrede. Ik ben van meening, dat het belang van het land gebiedt den binnenlandschen politieken strijd te laten rusten in het belang van het vaderland, dat zoowel het vaderland der sociaal-democraten is als het uwe. Geen partij wenscht vuriger de overwinning dan de Duitsche sociaal-democratie. Als een eervolle vrede zal zijn bevochten, en de bodem bereid zal zijn, waarop de binnenlandsche strijd gevoerd zal kunnen worden, dan zullen wij onze eischen weder met nadruk stellen. De klassenstrijd mag en zal niet gestaakt worden, njaar hij zal in een geheel anderen geest moeten worden gevoerd. Wij beschouwen het als een smaad, wanneer wij door het vijandelijke buitenland Hunnen en barbaren worden genoemd en wij maken er aanspraak op een beschaafd volk van den eersten rang te zijn. Men heeft ons wel eens „vaderlandloozen" ge noemd en dat is een grievend verwijt, daar wij goede Duitschers zijn. Wij zien in de Duitsche be schaving een onuitputtelijke bron van ontwikkeling en vooruitgang. Wij gevoelen ons als Duitschers, maar tevens als Duitsche sociaal-democratenJuist op dezen nationalen bodem echter willen wij inter nationaal zijn, willen wij ook goede Europeanen en goede wereldburgers zijn. Wij willen nationaal en internationaal zijn. Deze dubbele bekentenis wilde ik heden afleggen als Duitsch sociaal-democraat en als sociaal-demo cratisch Duitscher." KORTE BERICHTEN. Aan den Duitschen minister van financiën Helfferich is door den Duitschen Keizer de titel van minister van staat verleend. Uit Berlijn wordt bericht, dat de Duitsche hoogleer aar Frans Schmidt bij irade totTurksch onderminister van onderwijs is benoemd. De Duitsche Keizer heeft f 30000 aan het Roode Kruis geschonken. Binnenkort zal te Leipzig een boek verschijnen van de zwerftochten van de Duitschen kruiser E m- den en van de Ayesha. Door de broodkaartencontröle in Duitschland is gebleken, dat er in Duitschland dui zenden vreemdelingen wonen, die verzuimd hebben zich aan te melden bij de politie. De Londensche Times klaagt dat zich veel minder ongehuwde mannen voor dienstneming bij het Engelsche leger aanmelden dan gehuwde. De Belgische soldaten gaan ook k h a k i dragen. Bij een Londensche firma zijn ettelijke millioenen meters van deze stof besteld. DE REPRESAILLE-MAATREGELEN DER ENTENTE. Omtrent de gisteren te Amsterdam ten kantore der Nederlandsche Handel-Maatschappij gehouden verga dering van de commissie voor den Nederlandschen handel met het bestuur der Reedersvereeniging en met de directies der groote Nederlandsche Stoomvaart- Maatschappijen, wordt het volgende vernomen: Men erkende algemeen, dat op het oogenblik nog onzekerheid heerscht over den vorm en den omvang, waarin zich de represaille-maatregelen zullen uiten ten aanzien van goederen, die reeds hier te lande zijn aan gekomen of waarover reeds transacties loopende zijn. In afwachting van zekerheid omtrent een en ander is besloten, dat aan buitenlandsche afzenders zal worden verzocht om, in hun eigen belang, tot op nader be richt geene goederen uit of via Duitschland naar Ne derland te verzenden ter verdere verscheping. De Commissie voor den Nederlandschen Handel is diligent ten aanzien van de gewichtige Nederlandsche belangen, bij de nieuwe oorlogsmaatregelen betrok ken, en zet haar overleg met belanghebbenden voort. Ter beurze te Rotterdam is men, bericht de N. Rott. Ct., sedert het bekend worden van de represaille-maat regelen, van assuradeurszijde moeilijker geworden met hetverzekeren van molest. Allerlei beperkende bepalin gen, in verband met herkomst en bestemming der la ding van stoomschepen, worden gemaakt. Sommige assuradeuren sluiten de verzekering van Engelsche schepen geheel uit. MIJNEN. Door de marine zijn gitsenniddag nabij ÏJmuiden drie aangedreven mijnen, door deze te doen ontploffen onschadelijk gemaakt. Verscheidene loggers en kustvisschers kwamen uit zee terug, daar zij eenige mijnen dicht bij ÏJmuiden hadden zien drijven en het veiliger vonden de haven van ÏJmuiden weder binnen te loepen. EEN ZELDZAAM GEVAL. Een militair te Naarden, die al sedert 1906 zijn mili tieplichten vervult en thans onder de wapenen aldaar is, werd gisteren als te klein voor den dienst afgekeurd. In 1906 bleek hij 1.54 M. lang te zijn, doch werd her keurd en gemeten met de voetbekleeding aan, zoodat hij toen de vereischte lengte van 1.55 M. had. Evenwel bleef op zijn signalement 1.54 M. lang staan. Thans dacht de man er over na, of dit voor hem geen reden kon zijn, om ontslag uit den dienst te krij gen en werkelijk werd hij gisteren door den genees kundigen dienst afgekeurd als beneden den maat. Van 1906 tot heden was hij dus de kleinste man uit het leger. (Hbld.) BINNENLAND. Gemengd Nieuws. EERSTE KAMER. In de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer wijdde de Voorz. woorden van groote waardeering aan de nagedachtenis van wijlen den heer W. Hovy. Besloten werd heden morgen om elf uur een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, waar onder het Indische leeningsontwerp. Vrijdag om elf uur zullen dan in openbare vergadering de in staat van wijze verkeerende ontwerpen worden behandeld. TWEEDE KAMER. ïn de Tweede Kamer werd gisteren de behandeling de rsuppletoire Landbouwbegrooting 1914 (economi sche maatregelen) behandeld. Minister Posthuma begon met eenige mededee lingen te doen omtrent het distributie-bureau voor graan en meel. Blijkens de boeken van het distributie bureau was 15 Februari ingekocht, doch nog niet ver scheept, 239 millioen, zeilende 38 millioen, in voor raad 775 millioen en uitgegeven 200 millioen K.G. tarwe. In September werd gecontracteerd voor 400.000 balen bloem, in Februari waren de zooeven genoemde getallen voor bloem resp. 42, 8V2, 6 en 18 millioen K. G. Wat de aanvoer betreft van rogge, deze is niet meer te verkrijgen en over meer scheepsgelegenheid is niet te beschikken. Voorradên meel en tarwe worden niet opgestapeld, Omdat Nederland het veiligst is als het sober leeft en niet te grooten voorraad heeft. Cijfers omtrent een wereldvoorraad zijn niet te geven. Wel geeft spreker eenige oogstcijfers. Geen reden is er tot twijfel, dat de regeering goedkoop genoeg koopt. Ge bleken is in den loop der laatste dagen, dat tarwe nog kan worden aangevoerd. De regeering blijft op het standpunt staan, dat alleen zelf import geregelden aanvoer kan verzekeren. Bovendien zullen nu twee personen voor de regeering in Amerika tarwe aankoo- pen. Dit zal goedkooper geschieden dan wanneer daar twintig verschillende importeurs den prijs opdrijven. Hetzelfde geldt voor vrachtcontracten, waaromtrent met de Vereeniging van Reeders is gecontracteerd. Spreker verdedigt in het belang der gistfabricatie korenverstrekking aan branderijen. Vaststelling van een maximumprijs voor rogge is aan de provinciale rogge-commissies overgelaten, we gens verschil in de bereidingswijze in verschillende provinciën. Een maximumprijs voor haver is niet vast gesteld, omdat deze niet voldoende voorradig is en dan de haver te snel zou worden opgevoerd. Spreker verdedigde voorts uitvoerig de regeerings- maatregelen ten aanzien der broodbereiding en den aanvoer van maïs, de varkenspolitiek, enz. Daling van den varkensuitvoer is ingetreden, anders had de Minis ter tegen te grooten uitvoer maatregelen genomen. De Vakvereeniging van Varkensslagers is het met den Mi nister eens, dat van een absoluut uitvoerverbod geen sprake kan zijn. De Minister verwacht van die zijde een voorstel omtrent een maatregel die toegepast kan worden. De voorgeschreven vleeschkeuring zal den varkensvleesch-uitvoer verminderen, omdat gelegen heidsslachters hun bedrijf daarop niet zullen kunnen inrichten. Blijft de daling van den prijs van varkens- vleesch niet aanhouden, dan zal de Minister den uit voer regelen. In 't belang der varkensvleescheters zal spr. zich desnoodig in verbinding stellen met het Kon. Nat. Steuncomif tot verstreking van spek en vleesch, dan dient tevens gezorgd, dat de middenstand niet in ver drukking komt. Spr. betoogde, dat wegens de groote kosten er wei nig gevaar is, dat roggevelden in aardappelvelden worden omgeploegd. Hij' geloofde niet voor 1915 de zelfde bezwaren te zullen moeten scheppen als in 1914 gerezen door het inbeslag nemen van rogge. Hij kon thans niets zeggen, doch de boeren zullen goed doen de rogge te laten groeien. Spr. betoogde, dat een uitvoerverbod voor groenten onnoodig is. Het Kon. Nat. Steuncomité zorgde door De Burgemeester van Alkmaar brengt ter kennis van belanghebbendendat d® uit- keering der vergoedingen, loopende over bet tijdvak van 36 Februari tot en met 5 Maartzal plaat» &«bb®m tem Stadiasaize op Saterdag 6 Maart a»s., voor zooveel de LAND> WEER aangaat van 10—11 uur en voor zoo> veel d© MILITIE feetoeêtf,, vast 11—13 uur. De Burgemeester voornoemd, G- RIFPINO. aankoop van goedkoope groenten. De prijszetting van aankoop van goedkoope broenten. De prijsstijging van boter en kaas had goede gevolgen; zij voorkwam prijs stijging en opkoopen van den geheelen kaasvoorraad voor het buitenland. Minister T reub kwam op tegen de wijze, waarop de heer Teenstra sprak van absolute onhandigheid bij de wijze, waarop werd ingegrepen. Hij besprak voorts de critiek op het door hem in een persgesprek mede gedeelde. Spr. gaf toe, dat inderdaad bleek, dat bij de vermenging van rogge met fijn glas in Stadskanaal geen opzet in het spel was. Hedenochtend voortzetting. MOND- EN KLAUWZEER. Sedert de vorige opgave, d.d. 24 Februari, werden gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd: in Gelderland in elk der gemeenten Zevenaar en Ruurlo 1 geval; in Noord-Brabant: 1 geval te Zevenbergen; in Zeeland: 1 geval te Ter-Neuzen; in Limburg: 2 gevallen te Wessem en in elk der ge meenten Maasbreé, Heer, Kessel en St. Odiliënberg 1 geval; in Zuid-Holland2 gevallen te Wateringen en in elk der gemeenten Zoeterwoude, Voorschoten, Rijswijk, Streefkerk, Leiden en Voorburg 1 geval. Een belangrijk gedeelte van ons land bleef alzoo vrij van de ziekte, terwijl in het overige deel uitbreiding van eenige beteekenis overal kon worden voorkomen. In Zuid-Holland, dat thans de meeste zorg baart, bleef de toestand vrijwel gelijk aan dien der vorige op gave. In 6 gemeenten, waar de ziekte zich voordeed, n.l. Alkemade, Alphen, Zoeterwoude, Veur, Zegwaard en Stompwijk, kwamen respectievelijk sedert 23 Janu ari en 18, 18, 19, 23 en 23 Februari geen nieuwe geval len voor. In de volgende gemeenten werden de maatregelen opgeheven: Wijde-Wormer, Purmerend, Herwijnen, Benschop, Borculo, Wisch, Beugen, Arcen en Velden, Grubbenvorst. HET UIIGE KAMERLID. Het Tweede-Kamerlid De Jong (Hoorn) heeft, meldt de Nieuwe Courant, aan den heer Slot, uien- exporteur te Broek op Langendijk, naar aanleiding van diens bekende aanbieding aan den heer De Jong tot levering van uien, een briefkaart gezonden van den volgenden inhoud: „Daar ik het nog niet tot uienhandelaar heb ge bracht, kan ik van uwe vriendelijke offerte geen gebruik maken voor den verkoop van groote par tijen. Om u mijn goeden wil te toonen heb ik uit waardeering voor uw zoo vermakelijk telegram een postwissel van drie cent gezonden om mij franco Haag drie uien te doen toekomen. „Achtend enz." UIT EG MOND AAN ZEE. De walvisch, welke hier is aangespoeld, is aange kocht door den heer G. van Nieuwkwijk te Alkmaar. Het beest, dat van mooie baleenen is voorzien, is onge veer twintig meter lang en verkeert in gaven toestand. Het wordt thans geslacht, terwijl morgen in twee groo te potten uit het spek de traan gekookt zal worden. Dat zoo'n reuzenvisch voor behandeling en transport heel wat werkkrachterf vereischt, laat zich dénken. UIT HEILOO. De Raad vergaderde gistermorgen om half tien. Afwezig de heeren Butter en Bakker. Van de bewoners van den Holleweg was het ver zoek ingekomen om den weg te verbeteren door de wallen af te graven en den weg rond te maken, tevens werd verzocht om den weg in het electrisch net op te nemen. Dit was zeker in het belang van het reizigers verkeer, aangezien van den weg als kortste naar het station veel gebruik gemaakt wordt. Het adres telde 16 onderteekenaren. Op een vraag van den heer Zwart deelde de heer v. d. Molen mede, dat de wallen op den legger als eigen dom van de gemeente voorkomen. De heer Zwart achtte verbetering dan zeer gemakke lijk, men kan dan zooveel van de wallen wegnemen als noodig is. De voorzitter stelde voor, om met het een en ander tot het najaar te wachten. Wat de uitbreiding van het electrische net betrof was de administrateur van mee- ning, dat het wenschelijker was indien eerst de resulta ten van het bedrijf werden afgewacht. De koperprijzen zijn bovendien te duur om uit te breiden. De heer Maas Geesteranus gevoelde er veel voor om eerst het resultaat van een jaar af te wachten. Blijkt dan het bedrijf een goede zaak voor de gemeente, en niemand twijfelt daaraan, dan kan tot uitbreiding wor den overgegaan. Op voorstel van den heer v. d. Molen werd besloten adressanten te berichten, dat inzake de wegverbetering zooveel mogelijk aan het verzoek gevolg gegeven zal worden. De uitbreiding van het net werd aangehouden tot een overzicht van het geheele bedrijf was verkregen. De voorzitter deelde mede, dat van den heer Rus een adres was ingekomen, waarin door hem te kennen ge geven wordt, dat hij zich door het Raadsbesluit tot aanbesteding van het torenwerk gepasseerd gevoelt Adressant wijst er op, dat het werk, vóór men tot de ontdekking kwam, dat versteigering noodig was, hem reeds was opgedragen. Door hem was dan ook reeds een en ander aangeschaft. Waar adressant sinds April 1912 geen gemeentewerk heeft gehad, daar hoopte hij zeer, dat met het oog op de billijkheid, een voor hem ALKMAARSCHE OÜRANT 1

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1