DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN, Van liet lestelijt oorloisterrein, fan list oostelijk oorlogstent. O o r 1 o 33». No. 5? Honderd en zeyentiende jaargang. 191& Ilwanfliiinfip'is m ''H,p. mlIL-. ia gt b, rerel gmote letten nssr pha&ibit& Brie?en frc N. Y. Boek- en iX ÜHfe. POSTER SM» Me £1 Mésü.1 V R5IJ DAG 5 MAART Ter zee. ENGELAND. NEDERLAND. m n&xmiamsmmtJm&L ALKMAAR, 5 Maart. In het Engelsche Lagerhuis heeft een afgevaardigde aan de regeering gevraagd, hoe zij nu denkt te hande len in verband met de aangekondigde vergeldings maatregelen tegen Duitschland. De minister-president, de heer Asquith, antwoordde, dat hij op het oogenblik niets kon zeggen, maar dat de plannen der regeering duidelijk zullen blijken, zoodra de bepalingen openbaar gemaakt worden De vrager is door dit ontwijkend antwoord niet veel wijzer geworden. Hij zal te voren ook wel geweten hebben, dat plannen bekend worden, wanneer de daar voor geldende bepalingen worden medegedeeld I Het was den vrager - den heer Buil vooral te doen om wat meer licht op een tweetal punten. Hij vroeg of de Engelsche regeering, rekening houdende met 't volkenrecht, volgens hetwelk 't de eerste plicht is van deugene die 'n koopvaardijschip aanhoudt om dit voor een prijsgerecht te brengen, waar het geval kan worden onderzocht, voornemens is deze gedragslijn te volgen wanneer zij schepen aanhoudt en opbrengt die lading vervoeren van vermoedelijk vijandelijke bestem ming, eigendom of herkomst. Verder vroeg hij of de regeering voornemens is het prijsgerecht te vragen om zulke lading voor goeden prijs te verklaren en dé sche pen vrij te laten wanneer de onzijdigen de kosten beta len, en, indien niet, wat de regeering voornemens is met zulke ladingen en schepen te doen. Het loont de moeite hierbij nog even stil te staan. Tijdens de tweede Vredesconferentie werd in 1907 besloten tot de instelling van een internationaal prij- zenhof. Te voren werden beslissingen inzake het al of niet geoorloofd zijn van het inbeslagnemen van een schip etc. gegeven door een prijsgerecht, dat natuurlijk sterk bevooroordeeld was en welks uitspraken dan ook meestal konden worden vastgesteld, voordat ze nog waren gedaan. De instelling van een internationaal prijzenhof werd dan ook, wegens de betere rechtsple ging, welke het in het uitzicht stelde, als een der be langrijkste besluiten van de vredesconferentie aange merkt. Maar Engeland weigerde de overéénkomst te bekrachtigen en zoo wordt over genomen schepen en ladingen van den neutralen handel beslist door een prijzenhof, dat samengesteld wordt door onderdanen van den staat, wiens daad ten opzichte van schip en la ding beoordeeld moet worden. Of dus de Engelsche regeering zich al of niet aan het volkenrecht houdt, het doet er in dezen in de prac- tijk stellig weinig toe. De vrager zinspeelde waarschijnlijk vooral op een kwestie, die men in den regel aanduidt met den naam „voortgezette reis". Moeten blijkens de scheepspapie ren goederen van een neutraal land worden gebracht naar een ander neutraal land, maar doet het schip een vijandelijke haven aan voor zijn bestemming te hebben bereikt, dan wordt de lading verbeurd verklaard. Maar de verboden bestemming moest tot dusverre altijd worden afgeleid uit zekere wettelijke vermoedens. En nu is het blijkbaar de bedoeling van den vrager in het Lagerhuis geweest, te vernemen of voortaan de bloote veronderstelling, dat een lading voor den vijand be stemd of van hem afkomstig is, voldoende is om een schip te laten opbrengen. Is dit inderdaad de bedoeling der regeering, dan beteekent dit, dat tal van schepen en ladingen van neutralen maandenlang in de havens van Engeland (en Frankrijk) zullen blijven liggen, misschien tot na het sluiten van den vrede en dat over de lading dikwijls, zij het dan ook onder toekenning van een vergoeding, zal worden beschikt. Wij hebben deze kwestie het eerst behandeld, omdat ons heden reeds een geval wordt geseind van het in grijpen van de Engelsche admiraliteit, overeenkomstig de voorgenomen vergeldingsmaatregelen Het betreft nog wel een Nederlandsch schip. Het stoomschip „Sommelsdijk" van de Holland-Amerika-lijn is aange houden door de Engelschen én opgebracht naar Gra- vesend, waar de lading gelost is, terwijl het schip vrij gelaten is. De aanwezigheid van ijzerwaren en vetwa ren, die men veronderstelt als voor Duitschland te zijn bestemd, hoewel het schip naar Rotterdam moest, schijnt de aanleiding tot deze handelwijze te hebben gevormd. Het vreemde is echter, dat de directie der lijn nog geen officieel bericht van de aanhouding ont ving, terwijl de entente-mogendheden toch ook hebben verklaard, dat zij een uitzondering zouden maken voor de booten die bij het aankondigen van de nieuwe maat regelen reeds onderweg waren. Is het gebeurde juist voorgesteld doch eenige twijfel komt ons alleszins geoorloofd voor dan lijkt oris de practijk van de vergeldings-maatregelen voor de neutralen alles behalve geruststellend. Maar wellicht leidt de verscherping van de houding der beide oorlog voerende partijen er ten slotte toe, dat de rechten der neutralen wat minder worden geschonden, dan thans het geval is. Terloops zij nog even opgemerkt, dat men lang niet altijd weet, wie de schade van een inbeslagneming lijdt. Het is bijv. best mogelijk, dat de lading der „Sommelsdijk" zoo niet verzekerd dan toch her-verze kerd is in Engeland. Zoo heeft de eigenaar van de „Dacia" verklaard, dat het schip t^gen inbeslagneming (hetgeen door de Fransche marine is geschied) was verzekerd bij een Engelsche firma! v. Marmora Dardanus Sed-eS-Bahr Orkanieb Het krijgsbedrijf aan de Dardanellen duurt voort, maar het resultaat der beschieting staat nog steeds niet vast. Het is misschien niet overbodig nog even op te merken, dat de Dardanellen in het verleden nim mer geforceerd konden worden. Zooals men zich wellicht nog zal herinneren, hebben in 1912 tij dens den Balkan-oorlog de Bulgaren tevergeefs een stormaanval op Boelair ondernomen. Het Turksche gezantschap te Berlijn beweert, dat een landing in grooteren stijl aan den Dardanellen-ingang een groote troepenmacht vereischen zou, dat er aanzienlij ke troepenmassa's op de punten, die bedreigd zouden, kunnen worden, gereed staan, dat de versterkingen goed uitgerust zijn en dat het geschut goed bediend wordt. Wij hebben onlangs reeds opgemerkt, dat thans zwaarder scheepsgeschut dan ooit te voren een beslis send woord kan spreken, zoodat op de versterkingen niet te zeer te rekenen valt. Men spreekt verder van aanzienlijke troepenlandin gen. Er zou voor de Dardanellen een Engelsch-Fransch landingsleger van goed 80.000 man liggen, waarvan verondersteld wordt, dat zij bij Dardanus aan den Azi- atischen oever van de zeeëngte of in de buurt daarvan aan land gezet zullen worden. Maar er zouden 130.000 man zijn, om ze af te wadden. Dit alles is echter veronderstelling. Doch de Fransch-Engelsche poging is dit niet, die behoort toi de werkelijkheid, al is het dan ook de harde werkelijk heid, welke ontzettende moeite geeft en ernstige geva ren oplevert. De Turken houden er voor deze belangrijke krijgs verrichtingen een zonderlinge berichtgeving op na zij polemiseeren tegen andere berichten en zwijgen voor de rest. Van het Westelijk oorlogstooneel niets nieuws. Meldde dezer dagen het Fransche communiqué, dat het .den Duitschers gelukt was een loopgraaf te nemen door er een brandende vloeistof in te spuiten, waarbij wij aanteekenden, dat het wel benzine zou kunnen zijn, Reuter deelt thans op gezag van een Franscuen dokter mee, dat de Duitschers stralen petroleum in de loopgraven der Franschen richtten, die ontvlamde, waarna zij met brandende fakkels naderden en aldus de vijanden uit de loopgraven verdreven. Men ziet alweer, dat in dezen* oorlog hoe langer hoe meer de oude methodes, van brandend pek en kokend lood, met nieuwere middelen worden toegepast. Een Fransch aviateur heeft een kruitmagazijn nabij Donaueschingen (Baden) gebombardeerd, waarbij de vlammen 400 meter hoog opstegen, wat wel een beetje extra hoog lijkt! In het Oosten vecht men hier en daar bij abnormale koude, bij een temperatuur en een snerpenden wind, die snel en juist gebruik van de vuurwapenen uitslui ten. Nieuws brengt de strijd niet. Volgens Engelsche berichten, die echter weinig vertrouwen verdienen, zouden de Russen nu ook weer in de Boekowina voor waarts rukken en de Oostenrijkers nopen tot den te rugtocht en zou er opnieuw om het lot van de stad Czemowitz gestreden worden. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FR ANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gistermiddagIn de duinen van België verwoestte onze artillerie vijan delijke loopgraven. Ten noorden van Atrecht nam de vijand een vooruitgeschoven loopgraaf, onlangs door ons aangelegd. De beschieting van Reims duurde geheelen dag; elke drie minuten kwam een projectiel neer. Het wordt bevestigd, dat in Champagne de Duitsche tegenaanvallen tegen de door ons genomen hoogte ten noorden van Mesnil een zeer heftig karakter droegen. Twee garderegimentén streden hier met groote ver woedheid. Deze pogingen leden echter volkomen schipbreuk. In de Argonnen hadden nieuwe kanonna- des plaats. We maakten vorderingen in de streek van Vauquois. Officieel werd gisteren, gelijk wij reeds in een deel der editie konden mededeelen, door het groote Duitsche hoofdkwartier gemeld Het Fransche munitieschip voor Nieuwpoort be stemd is door een vergissing der dronken bemanning te Ostende aangekomen; daar werd het schip bescho ten, zoodat het zonk. De gewonde equipage werd ge red. Op de Lorette-hoogfe ten N.-W. van Atrecht stelden onze troepen zich gisterochtend in het bezit eener vij andelijke stelling over een breedte van 1600 M, Acht officieren en 558 man werden gevangen genomen, 7 mitrailleurs en 6 kleine kanonnen buitgemaakt. De vijandelijke tegenaanvallen werden in den namiddag afgeslagen. Een nieuwe Fransche aanval in Champagne werd afgeslagen. Een Fransche aanval ten W. van St. Hu- bert in het Argonnerwoud mislukten. In den tegen aanval ontrukten wij den Franschen loopgraven. Ook in het bosch van Chippy mislukte een Fransche aanval. Een der jongste berichten van den Eiffeltoren meld de, dat een Duitsche kolonne, bij een marsoh over de hoogte van Tahure met succes beschoten werd. Wij moeter. de juistheid dier mededeeling bevestigen, maar daaraan toevoegen, dat de kolonne bestond uit Fransche gevangenen van wie er 38 gedood of gewond werden. EEN DUITSCH KRUITMAGAZIJN GEBOMBARDEERD. Officieel wordt uit Parijs gemeld: Een Fransche vlieger heeft het kruitmagazijn bij Donaueschingen met goed succes gebombardeerd. De vlammen stegen tot een hoogte van 400 meters op. Het plaatsvervangende Duitsche commando-generaal te Stuttgart deelde mede: Een vijandelijk vlieger ver scheen gisteren boven Rottweil en wierp daar bommen op de kruitfabriek. De daardoor veroorzaakte schade is gering en verstoorde het bedrijf in de fabriek in geenerlei opzicht. Verdere aanvallen van den vlieger werden door de beschermingstroepen verhinderd. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Officieel werd gisteren door het groote hoofdkwar tier geseind, zooaïs we «n een deel onzer vorige oplaag meldde: De Russische aanvallen ten N.-W. van Grodno ge raakte onder ons flankeerend artillerievuur, waardoor zij mislukten. Ook ten N.-W. van Lomshja zijn de Russische aan vallen met zware verliezen mislukt. In de streek ten Z. van Myzsnyce en Chorsele en ten N.-W. van Prasnytz hernieuwden de Russen hunne aanvallen. Op het verdere gedeelte van het oostelijk front is de toestand ongewijzigd. Officieel weid uit Weenen gemeldDe aan de Bi- ala, zuidoostelijk vau Zaklicyn, ageerende Russische troepen zijn na Moedigen strijd teruggeslagen aan bei de zijden van het Laborizndal, en op de hoogten ten noorden van Cisa duren de gevechten voort, op sommi ge plaatsen ook des nachts. Overal waar onze troepen slaagden terrein te winnen, ondernam de vijand her haaldelijk tegenaanvallen, die steeds bloedig werden afgeslagen. In het bijzonder trachtten de Russen langs den weg van Baliigrod gedurende een dichte sneeuwjacht vooruit te dringen. De aanval, die tot op korten afstand van onze stellingen naderde, misluk te ten slotte onder groote verliezen van den vijand door ons geschut- en mitrailleurvuur. Aan de overige fron ten kwam geen noemenswaardige wijziginghier wer den alleen artilleriegevechten geleverd. Voor Prze- mysl is het rustig. DE „DACIA". De eigenaar van de „Dacia", welk door een Franschen Kruiser werd opgebracht, verklaarde volko men onverschillig te zijn over het besluit dat in Frank rijk omtrent dit schip zal worden genomen. Het schip is n.l. bij een Britsche maatschappij verzekerd ook te gen inbeslagneming. DE KONING OP DE VLOOT. De koning heeft het volgende telegram aan admi raal Jfellicoe gezonden: „Het was mij een groot genoegen een bezoek te kun nen brengen aan een deel der groote vloot. Ik ben aan boord geweest van de voornaamste schepen val al le typen en heb den besten indruk gekregen van den toestand op de schepen en van den voortreffelijken geest, die officieren en manschappen bezielt. Ik ben er vast van overtuigd, „dat mijn vloot haar groote tra dities zal handhaven." KORTE BERICHTEN. De Leipziger voorjaarsmarkt heeft de verwach tingen verre overtroffen. Veel koopers hebben groote bestellingen gedaan. De Duitsche regeering gaat voort de volksvoe ding tegen alle mogelijkheden te beveiligen. Van 15 Maart af wordt het rantsoen per persoon voor geheel Duitschland op 200 gram per dag gesteld. Lloyds meldt uit Alicante dat de Belgische tankstoomer „Tiflis" in brand staat. Er zijn vijf doo- den en vijf gewonden. Met het oog op de Zondagsrust verbiedt het mili tair commando te Berlijn de uitgave van couranten op Zondagavond. De dagbladen mogen uiterlijk tot drie uur 's middags worden uitgegeven. Te Boden, in Noord-Zweden is een groote brand uitgebroken tengevolge van een ontploffing in de rijks- acyteleengasfabriek. De oorzaak der ontploffing is onbekend. VERBODEN UITVOER. Verboden is de uitvoer van levende schapen, van ci chorei in eiken vorm (daaronder begrepen cichoreiwor telen) en van peekoffie. Voorts is verboden, voor zoo veel door den minister van Oorlog noodig geoordeeld, het vervoer van hout en andere bouwmaterialen, tin, lood. ijzer, koper, motor- en smeerolie, die van werk tuigen en gereedschappen van uit het gebied der ge meenten Alblasserdam, Kapelle a/d. IJsel, Dordrecht, Hendrik Ido-Ambacht» IJselmonde, Krimpen a/cj. Lek, Krimpen a/d. IJsel, Lekkerkerk, Nieuw-Lekkerland, Papendrecht, Ridderkerk, Zwijadrecht en Op- en Neer- Andel naar overige gedeelten des Rijks, zulks totdat hieromtrent nader zal worden beslist. Voorts afzon derlijk nog eens verboden, tot nader order, vervoer van uit het gebied dier gemeenten, in het belang van den staat, van koper. Van dit laatste verbod kan door den minister van Oorlog in bepaalde gevallen ontheffing verleend worden. Verboden is verder de uitvoer van alle in blik of andere luchtdichte verpakking verduurzaamde vleesch- waren en levensmiddelen, in welke vleescb is verwerkt. „Staatscourant" no. 54 bevat het kon. besl. houden de verbod van uitvoer van koper en koperlegeeringen. als grondstof en bewerkt, tenzij gebruikt als onderdeel van eenig vervaardigd artikel, waarvan koper of koper legeering geen hoofdbestanddeel vonnt. DE „TELEGRAAF" CONTRA LUITENANT MALLINCKRODT. Voor de 2de Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft gisteren de zaak gediend van den heer J. C. Schroder, hoofdredacteur van de Telegraaf tegen luit O. A. Mallinckrodt De gedaagde zou in een café te Amsterdam ten aanhoore van andere bezoekers hebben gezegd, dat de Telegraaf werd betaald door de Engel schen om stemming te maken voor de geallieerden. De heer S. had daarop een eisch tot schadeloosstelling van 10,000 gesteld. De gedaagde verklaarde echter alleen te hebben be doeld, dat de Telegraaf zeer geprononceerde sympa thieën voor de geallieerden aan den dag legde. Mocht hij de aan hem ten laste gelegde woorden hebben ge bruikt, dan boor hij; excuses aan en verklaarde den ei- scher te houden voor een man van eer. De heer S. trók daarop zijn eisch tot schadeloosstelling in. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDE KAMER. Minister T r e u b, die gisteren zijn afgebroken rede voortzette, ontkende tegenover den heer Spiekman ver antwoording schuldig te zijn van hetgeen hij gezegd aeeft bij de installatie van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Ook hetgeen de Koningin toen sprak, kan hier niet ter sprake komen, daar zij niet als hoofd der uitvoerende macht noch als deel der wetgevende macht sprak, maar als eerste burgeres van den lande. Alleen door het voorstellen van subsidie is een regee- ringsdaad gepleegd, evenals door de werkloosheidsver zekering. Daarvoor aanvaardt spr. de verantwoorde lijkheid. Spr. heeft aandeel gehad in de totstandko ming van het Nat. Steuncomité en binnenkort zal weer zoo iets geschieden ter voorziening in de nooden van andere groepen. Ook het voorstellen van werken ter vermindering der werkloosheid bewijst, dat de regee ring zich haar taak bewust is. Maar recht op uitkee- ring wegens werkloosheid kan niet worden gegeven. Steun moet van particulieren uitgaan met krachtige medewerking van den Staat. Daarbij moet gezorgd worden voor handhaving van het karakter der onder steunden. Waar de heer Kleerekoper gispte, dat het Steuncomité te Amsterdam niet rekende met wat de ge zinshoofden verdienden, daar verzekerde spr., dat, als het anders ging, hij met zijn ambtgenoot van Land bouw zou overwegen of het zoo wel langer kon. Ge bleken is, dat men bij controle niet geheel op de vak verenigingen af kon gaan. Zij blijken niet de meest ge schikte controleurs. Controleeren van ongeorgani seerden, bij wie overigens spr.'s sympathie niet is, door vakvereenigingen mag niet, omdat zij in gewone tijden met elkaar in strijd leven. Spr. beSloot met een woord van sympathie aan hetgeen het particulier ini tiatief heeft gedaan. Bij de replieken waarschuwde de heer de Jong, (U. L., Hoorn) voor te spoedige opheffing der maxi mumprijzen, huldigde de heer Tydeman (V. L.) den ruimen blik, die ook blijkens de nadere mededeelingen van den Minister uit de genomen regeeringsmaatrege- len blijkt. De heer B o s (V. D.) wees o. m. op het feit, dat vele middenstanders, wegens onvoldoende credietwaardig- heid, door middenstandsbanken niet zijn te helpen. De heer Gerhard (S. D. A. P.) herinnerde er aan, dat in Oostenrijk en Duitschland wel graan aan de branderijen wordt onttrokken. De heer Juten (R. K.) waarschuwde voor vooraf gaande publiceering van uitvoerverboden. De heer Spiekman (S. D. A. P.) was door de minis- terieele verklaring in zake werkloozenzorg zeer teleur gesteld. De regeering stelle zich op de hoogte van de verarming van duizenden gezinnen. De heer S m e e n g e (U. L.) wenschte invoering van premiebetaling van vevoeder. De heer Kleerekoper (S. D. A. P.) deelde me de, dat verleden week Vrijdag alleen in Amsterdam 120 uitzettingen uit woningen hebben plaatsgehad. En daartegenover doet de regeering niets. Voorts meent hij, dat de beschuldiging tegen de controle der vakver- eeniging niet met bewijzen is gestaafd. Het nieuwe onderzoek naar de werkloosheid in Am sterdam is gesteld onder leiding van den directeur van het Amsterdamsche Burgerlijk Armbestuur. Dit bewijst hoe de uitkeering geheel en al als armenzorg wordt aangemerkt. De heer Van Nispen tot Sevenaer (R. K., Rheden), kwam er tegen op, dat de rogge in beslag werd genomen tegen een prijs die lager is dan die van maïs. In verband hiermede drong hij krachtig aan op het treffen van alle maatregelen die medewerken om de fokkerij te bevorderen. De heer B e u m e r (A. R.) betoogde, dat armenzorg hetzelfde is als sociale hulp en dat de uitkeeringen die mmr-mur m Kum Kalessl

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1