nAGRI AG VOOR AI KMAAR EN OMSTREKEN, O o xr 1 o fan iifit rotel oarlogsterreïn. Van tiet oostelijk oorlogster™. Honderd en zeventiende jaargang. 1915 ZATERDAG 6 MAAKT Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en uügcgwven. Abonnementsprijs per 3 maanden voer Alkmaar f 0,80franco door het geheele Rijk f 1.- Afzcnderlijke nummers 3 Cents. Telefoons» nrnier 3. Prijs der gewone Advertentiën: Per regel f0,10. Bij groote contracten rabat. Oroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Ter zee. DUITSCHLAND. YARIA. NEDERLAND. NO i nummer bestaat uit 3 CSotfen. viütien ALKMAAR, 6 Maart. We hebben vandaag alweer niet veel te vertellen. Het belangrijkste is, dat de Dultsche onderzeeër U 8 in het Kanaal ter hoogte van Dover in den grond ge- booid is door Engelsche torpedojagers. Dit is ten minste een feit waaraan niet te-twijfelen valt: de Brit- sche admiraliteit bericht het cn zij meldt tevens, dat de bemanning gered is, terwijl de Duitsche maritieme staf hetzelfde mededeelt. Niet zoo zeker is het, dat het stoomschip „Thordis" inderdaad een Duitschen onderzeeër heeft geramd, ge lijk gemeld werd. Die Britsche admiraliteit durft na onderzoek niet verder te gaan, dan de verklaring „dat naar alle waarschijnlijkheid het schip een onderzeeër heeft overvaren en doen zinken." Of de premie, ge steld op de eerste vernietiging van een Duitsche on derzeeër door een Britsch koopvaardijschip op grono hiervan uitgekeerd zal worden? Van Fransche zijde wordt medegedeeld, dat men een Duitschen onderzeeër, de U 2, heeft beschoten, hij werd door 3 granaten getroffen, dook onder en ver dween zonder een spoor achter te laten. Dat de boot verloren gegaan is wordt echter niet gezegd en hieruit blijkt alweer, hoe moeielijk het is vast te stellen, dat een onderzeeër in den grond geboord is. Tusschen Yarmouth en Huil, dus aan de Oostkust van Engeland, heeft een Duitsch luchtschip drie bom men naar een Engelsch petroleum-tankschip gewor pen, welke evenwel, naar uit Londen wordt gemeld, in zee vielen zonder schade te veroorzaken. Ziehier al hetgeen er van den „handelsoorlog" te zeggen valt. De Duitschers zullen wel danig ontgoo cheld wezen door de poovere resultaten, welke de „diukbooten-oorloi;" tot dusverre heeft opgeleverd. De Duitsche couranten zwijgen er geheel over. Hebben de onderzeeërs hun volle actie nog niet ontwikkeld, treden ze met buitengewone voorzichtigheid op, ten einde niet de kans te loopen de stemming in neutrale landen (en vooral in Amerika, waar de openbare mee- ning op een keerpunt schijnt te komen), niet te beder ven door bij vergissing een neutraal schip in den grond te boren, of wel zijn de Engelsche tegenmaatre gelen zoo uitstekend in orde? De poging, om de Dardanellen te forceeren, heeft beroering in het leven geroepen, welke van emstigen aard kan worden. Het heet, dat Griekenland op het punt staat zijn onzijdige houding te laten varen om partij te kiezen. Er is dezer dagen reeds gemeld, dat Grieken tam: f eitelijk meedoet aan de actie, door het gebruik van de eilanden voor de Dardanellen-monding a basis toe te staan, maar daartegenover werd opge merkt, dat het niet in staat was, dit te beletten. Beweerd wordt, dat de Koning op de hand der Duitschers, de minister-president Venizelos evenwel op die der verbonden mogendheden is. Tot dusverre hebben de beloften, welke Griekenland van de zijde der entente werden gedaan, niet gebaat, maar het heet dat er thans „vérstrekkende toezeggingen" zijn gege ven. Ook in Bulgarije is het niet rustig. Over den stand der operaties aan de Dardanellen wordt officieel niets belangrijks meegedeeld. Geruch ten zijn er echter genoeg. Zoo zou er te Konstantinopel groote onrust heerschen, zou de Sultan de stad al ver laten hebben. Ook wordt gemeld, dat een eskader van 11 groote stoomschepen Marseille heeft verlaten, met 20.000 man en veel oorlogsmateriaal aan boord en dat een tweede transport van 20.000 man te Toulon gereed is. Ook wapens, artillerie-munitie en vliegmachines zullen worden gezonden. In eik geval is het duidelijk, dat niet alleen in Enge land, maar ook in Frankrijk het forceeren der Darda nellen als een ernstige actie wordt beschouwd. In het Westen duurt de periode van „afgeslagen aan vallen", „met succes bekroonde tegenaanvallen", „te ruggedreven vijandelijke troepen", „belangrijke vorde ringen" voort. Zelfs de ooggetuige bij het Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk erkent, dat de laatste gevechten van on dergeschikten aard zijn geweest, waarover hij niets be langrijks weet te schrijven. Wij behoeven er niets meer van te zeggen, dan dat het Fransche communiqué spreekt van een „beslist succes" bij Perthes, hetgeen echter blijkt te bestaan uit de omsingeling van 300 man en het veroveren van een loopgraaf. Van het heele Oostelijk oorlogstooneel is er niets nieuws. Ten aanzien van de aanhouding van het stoomschip „Sommelsdijk" van de Holland-Amerika-lijn, dat door de Engelsche admiraliteit naar Gravesend is opge bracht, wordt medegedeeld, dat leege vaten de aanlei ding tot de opbrenging hebben gevormd De Overzee-Trust-Maatschappij heeft aan de Engel sche regeer ing het verzoek gericht de eerstvolgende dagen nog eenige consideratie te gebruiken met de la dingen in Nederlandsche schepen, opdat onze handel maatregelen kan beramen ten opzichte der Duitsche goederen. DE STRIJD IN BELGIë EN N.-FRANKRIJK. Het Fransche legerbericht meldde gisterenBij de Notre Dame de Lorette hebben wij een groot gedeelte van de Woensdag jJ. verloren loopgraaf nerwonnen en daarbij 150 krijgsgevangenen gemaakt De vijand heeft de kathedraal van Reims opnieuw gebombardeerd. Uit de Champagne valt geen nieuws te vermelden, Bij Vauquois in Argonne hebben wij twee tegenaan vallen afgeslagen en wederom vorderingen gemaakt. Wij hebben den vijand vrij belangrijke verliezen toege bracht en een groot aantal krijgsgevangenen gemaakt. Officieel werd gisteren uit h.et Duitsche groote hoofdkwartier gemeld: Teq zuiden van Yperen brachten wij den Engelschen door ons vuur belangrijke verliezen toe. Een vijandelijke tegenaanval op de door ons aan de Franschen ontnomen positie op de Lorette-hoogte bij Atrecht werd gistemamiddag afgeslagen. In de Champagne zetten de Franschen gisteren en hedennacht de aanvallen ten N. van Le Mesnil voort. Alle aanvallen werden afgeslagen en onze stellingen vastgehouden. De aanvallen op onze posities bij Vauquois, ten O. van het Argonnenwoud en in het bosch van Consen- voye ten O. van de Maas, mislukten. Alk pogingen ons het in de laatste dagen genomen gebied in de streek van Badonviller weder afhandig te maken, mis lukte. Een gisteravond met groote troepenmacht in echelon opstelling ondernomen bestorming der hoogte ten N.O. van Celles is mislukt met groote verliezen voor den vijand. Ook andere nachtaanvallen bleven zonder succes. Meer dan 1000-doode Franschen liggen voor onze hindemissen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). DE AANVAL OP EEN DUITSCHE KRUITFABRIEK. Een gisteren gepubliceerde officieele Fransche mede- deeling bevat nadere bijzonderheden omtrent den aan slag door een Franschen vlieger op de kruitfabriek van Rottweil, een der belangrijkste van Duitschland. De Fransche aviateur daalde tot op 1500 M. boven de fabriek en liet toen vier bommen vallen, een op de tanks en de andere op de fabriek zelf. Nadat de bom op de tanks was gevallen, steeg daaruit een blauwe rook op, weidra daarna verhieven zich hooge vuurzui len met dikken rook van dezelfde plaats, die haast de hoogte van de aeroplane bereikten. De vlieger bleef tien minuten zweven boven de fa briek teneinde de uitwerking van de bommen na te gaan. Hij kon opmerken, dat behalve de eerst waar genomen vlammen nog op verschillende andere pun ten vlammen uitsloegen, veroorzaakt door de ontplof fing van de andere bommen. DE STRIJD AAN HET OOSTELIJK FRONT. Het Oostenrijksche legerbericht luidde gisteren Aan het gevechtsfront in Russisch-Polen en West Galicië was het gisteren over het algemeen rustig. In de Karpathen werd op eenige punten gestreden. De toestand is niet veranderd. Het Duitsche groote hoofdkwartier meldde gisteren De toestand om Grodno is onveranderd, een Russi sche aanval is krachtdadig afgewezen. Russische aanvallen noordelijk van-Lomza misluk ten onder zware verliezen voor den vijandvele krijgs gevangenen van de eerste en tweede Russische garde divisie bleven in onze handen. Verder westelijk tot den Weichsel veranderde de toestand niet. Eenige aanvallen van de Russen oos telijk van Plock hadden geen succes. Ten oosten van Czernowitsj mislukte een krachtige vijandelijke nachtelijke aanval volkomen. (Reeds in een deel onzer vorige oplaag vermeld). EEN DUITSCHE ONDERZEEëR GEZONKEN. De Engelsche Admiraliteit melde gisteren, dat Don derdagmiddag de Duitsche onderzeeër „U 8" tot zin ken gebracht is in het Kanaal, ter hoogte van Dover, door Engelsche torpedojagers. De officieren en be manning van den onderzeeër werden gevangen geno men. EEN LUCHTAANVAL OP EEN TANKSCHIP. Een Britsch olietank-stoomschip is de Humber bin- nengeloopen; de kapitein meldde, dat tusschen Yar mouth en Spurnhead een Duitsch luchtschip drie bommen naar het schip wierp. De kapitein had gele genheid zigzagbewegingen te maken, zoodat de bom men, zonder schade aan te richten, in het water vie len. Het schip had, bij wijze van voorzorgsmaatregel, de booten gereed gemaakt om ze te water te laten. DE BESCHIETING DER DARDANELLEN. Het Turksche Hoofdkwartier bericht: „Gisteravond laat trachtte een vijandelijice vloot onder versterkt vuur op eenige punten van de kust buiten het vuur van onze artillerie bij de stellingen van Sidd-el-Bahr en Koem Kab met sloepen soldaten aan land te zetten. In het begin -lieten wij den vijand begaan, maar daarna beantwoordden wij het vuur. Zestig soldaten, die bij Sidd-el-Bahr aan wal wilden gaan, vluchtten weder naar de sloepen en gingen terug met achterla üng van 20 dooden en gewonden. V iernonderd vijandelijke soldaten, die bij Koem Kab aan land waren gezet, werden verdreven en verloren ongeveer 80 man aan dooden. Aan onze zijde in beide gevechten 6 dooden en 25 gewonden. Na den tegenslag van gisteren ging de vijandelijke vloot in verschillende gedeelten uiteen en bombardeer de de open, onverdedigde havens Dikili, Sarmsak en Aivalik aan de Egeïsche Zee. Twee vliegers, die over de Golf van Saros vlogen, vielen in zee; ook het toestel geraakte te water en ver dween in de diepte. VOEDSEL UIT STROO. Dr. Friedenthals' methode om voedsel te bereiden uit fijn gestampt stroo, is aan het rijksdepartement voor volksgezondheid onderzocht. Men kwam daar tot de conclusie, dat de uitvinding voor het bereiden van levensmiddelen en brood wel niet in aanmerking zal komen. Wanneer zij echter voor de samenstelling van veevoeder geschikt zou zijn, wat bij een nader onder zoek, dat dezer dagen zal plaats hebben, moet blijken, zou de levensmiddelenkwestie voor een belangrijk gedeelte zijn opgelost. Runderen en varkens konden dan in vollen getale in het leven worden gehouden. DE K. IN FRANKRIJK. In het Parijsche Journal des Débats wordt melding gemaakt van het voorstel van een humoristischen journalist uit de loopgraven tot de Académie Fran- ?aise gericht, om de letter K uit het Fransche alfabet te verwijderen. Men gebruikt die letter weinig en zij draagt den smet van „in de toepassing, voornamelijk GermaansCh product te zijn." De Franschen, zegt het blad hebben inderdaad een haat aan de K gezworen sedert zij de Kultur in toe passing hebben zien brengen door Kaiser en Kron- prinz. K. zoo gaat het blad voort, zou la lettre infame kunnen worden. Vroeger zeide men wel van een mensch, die het toonbeeld was van deugden, dat hij was >rMarqué d l'A". En zoo zou men misschien van iemand die zich in tegengestelden zin onderscheidt, kunnen zeggen dat hij is Marqué aa K". 't Zal echter met de K. wel niet zulk een vaart loo pen, want de bondgenooten der Franschen hebben ook hun K's en zij houden die in eere. Zoo de Engelschen, die o.a. een Kitchener bezitten van wie onlangs in de bladen werd opgemerkt, dat de K. zulk een voorname rol in zijn leven heeft gespeeld. Kitchener en Khar toem, geboren in het graafschap Kerry en wat al niet meer. 't Zou toch niet gaan van hem te zeggen, dat hij was Marqué au KI KORTE BERICHTEN. De prijs van het meel is te Londen afgeslagen. De prijs van het inlandsche meel is verlaagd tot 31,20 den zak. Buitendsch meel zakte met 60 tot 90 cent. Volgens de mededeeling van het uitvoerend comi té van het Alldeutsch Verband zijn de „Alldeutsche" bladen onder preventieve censuur gesteld. De Engelsche Viceadmiraal Jellicoe, bevelhebber van de Engelsche Groote Vloot, is bevorderd tot admi raal. Aan de Tyne (Engeland) zijn twee cinema-opne- mers beboet omdat zij, zonder verlof van de militaire autoriteiten een Britsch oorlogsschip hadden gefilmd. De film werd geconfiskeerd. Duitsche Soc. dem. bladen hebben verklaard dat de soc. dem. partij geenerlei gemeenschap meer heeft met den afgevaardigde Liebknecht. De Duitsche „Freie Volkszeitung" is onder pre ventieve censuur gesteld, omdat het blad een critiek had uitgeoefend op de loonverhoudingen in de textiel fabrieken, die voor de militaire leveranties werken. Volgens een Duitsch bericht uit Brussel is het Zeppelin-Luchtschip L 8 na een verkenningstocht bij 111tenen gedaald en daarbij in de boomen vastgeraakt. Het luchtschip werd daarbij zoo zwaar beschadigd, dat het dadelijk móest worden gedemonteerd. INVOER VAN STEENKOLEN. De invoer van steenkool-briketten uit Duitschland wordt te Delfzijl bij den dag minder, zoo meldt men van daar aan de Telegraaf. Gisteren kwamen hier evenwel van Emden nog twee groote lichters binnen, geladen met steenkolen en bestemd naar Groningen. Deze kolen worden voor de Duitsche marine met ge schikt geacht, vandaar ook, dat de uitvoer hiervan wordt toegestaan. MARS EN AMOR. De Nieuwe Courant schrijft: Gisteren werd te Vlissingen een jonge Duitsche sol daat binnengebracht. De geschiedenis zit zoo: Met een 31 tal kameraden was hij te Mechelen aan het pret maken. Bekoord door de blauwe oogen van een v ïaamsche schoone, ging hij met deze eenige café's in en liet zich daar het bier wel smaken. Op een gegeven oogenblik bevond hij zich in den trein die hem in de richting van de Klinge voerde. Hoe wist hij zelf niet te vertellen, doch toen hij zich weer bewust was van zich zelf, bevond hij zich op Nederlandschen bodem. Zonder eenig wapen kwam hij hier aan. Hij behoorde tot het korps der pontonniers en was afkomstig uit den Elzas. Blijkbaar heeft de Belgische jonge dochter op deze wijze een vijand onschadelijk gemaakt. Hij zou nu opgezonden worden naar Bergen. DANKBETUIGINGEN AAN HET ROODE KRUIS. In opdracht hunner regeering hebben de Britsche en Duitsche gezant te 's-Gravenhage aan de Vereeni- ging „Het Roode Kruis" dank betuigd voor de mede werking, verleend bij het vervoer van invalide krijgs gevangenen over Nederlandsch grondgebied. OVER BOORD GESLAGEN. De stoomtreiler Gerberdïna Johanna YM 134, is uit zee te IJmuiden teruggekeerd met verlies van den stuurman J. Wijker van Egmond, die overboord ge slagen en verdronken is. Hij laat een weduwe met zes kinderen, waarvan de oudste 12 jaar is, onverzorgd achter. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. TWEEDjE KAMER. In de gisteren gehouden zitting is het wetsontwerp tot opheöing van de Gouvemements-koffiecultuur in Indië aangenomen. „EEN PIJNLIJK GEVAL". Bij Kon. Besluit van 2 dezer is aan den heer B. Ko ker Jz., op zijn verzoek, met ingang van 1 Mei, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Krim pen aan den IJssel. EEN HOLLANDER VEROORDEELD. Men schrijft uit Vlissingen aan de Nieuwe Courant: Eenige maanden geleden had de heer P. in Beigie ingevoerd een prentkaart met kinderkopjes en gebeden. Benoorlijk had hij zijn drukwerk te Selzaete aangege ven en 18 centimes belasting per kilo betaald. Ruim één maand daarna verbood de Kommandantur te Gent den verkoop. Men veroordeelde toen den heer P. tot 300 mark boete. Daar hij Nederlander is, trad onze consul voor hem op. Doch niets hielp. Alleen gal men hem op herhaald aandringen een kwitantie. Toen de heer P. nu den Sen Februari naar Neder land ging om zaken te doen, vond men op hem 3 adressen van inwoners uit België, die nu in Engeland vertoeven. De adressen waren o. a. van een klooster overste, een kind en een dame. Deze adressen waren voldoende reden om den heer P. te arresteeren. Den 20en werd hij veroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf in Duitschland af te doen. Als verzwa rende omstandigheid diende een eenige maanden oude brief uit Frankrijk op hem bevonden. Majoor Al- brechts vond het feit zoo ernstig, dat hij voor den ver dachte de doodstraf vroeg. Den 26en Februari werd de man opgezonden. Zijn nog jonge vrouw met een kindje van 2 jaar wilde meu aanvankelijk geen pas geven om naar haar familie in Holland te gaan. Doch aangezien zij ook een Hol- landsche is, kon men dit niet volhouden. Nu zat de vrouw te Vlissingen gisteren in sombere stemming op den trein naar Rotterdam te wachten. Ze vroeg, waar om men elders de Nederlanders dupeert, terwijl de Duitschers in ons land zich vrij mogen bewegen. De bedroefde vrouw zou nu bij ons ministerie van Buitenlandsche Zaken aankloppen om tusschenkomst. WEDERRECHTELIJKE VRIJlHEIDSBEROOVING Het gerechtshof te Arnhem heeft in hooger beroep behandeld de zaak tegen den chef-gemeente-veldwach ter te Ede, Th. P. door de rechtbank te Arnhem wegens wederrechtelijke vrijheidsberooving en mishandeling tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De advocaat-generaal eischte verzwaring der opge legde straf tot drie maanden. De verdediger mr. R. J. de Visser pleitte vrijspraak. KORTE BERICHTEN. De regeering heeft ingediend een wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op den Raad van State. Het St. bid no. 133 bevat een Kon. besluit van den 5den dezer, houdende tijdelijke opheffing van het verbod van uitvoer van boter. STADNIEUWS. AANGEHOUDEN. Door de politie zijn aangehouden 3 militairen, één terzake diefstal van militaire goederen en de beide an deren wegens heling, het profiteeren van de opbrengst der gestolen goederen. DIEFSTAL. Door de politie zijn alhier opgespoord een beneden en een bovendeks^) van een in Egmond aan Zee ge sprongen mijn, aan welke beide stukken der mijn onge veer 34 K.G. koper was. In verband hiermee is proces verbaal opgemaakt tegen de Egmonders P. Z. en T. Z., die zich aan diefstal van dat koper hebben schuldig gemaakt. VERLOTING BUFFET. Het door den landweerplichtige A. Koreman te Ber gen aan Zee in zijn vrijen tijd gemaakte eikenhouten buffet, is gisteravond bij loting ten deel gevallen aan den bezitter van lot No. 29, den heer J. Helder, sluis wachter aan de Zes Wielen. GESLAAGD. Aan de Universiteit te Amsterdam werd heden tot arts bevorderd Mej. Ina Aukes, geboren te Alkmaar. NED. BOND VOOR VROUWENKIESRECHT. In de ledenvergadering van de afd. van den Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht werden als bestuursleden gekozen: Mej. A. Raadgeep en Mevr. A. van Zuydam Keijzer; Mevr. R PrinsVlessingh nam het presi dentschap op zich, Mej. A. Raadgeep werd tot pen- aingmeesteres benoemd, mevr. J. v. d. PloegWever ALKMAARSCHE ■i) II i iii»iwiiMW«>ii iTTin rwi—rnn— i i——

Alkmaarsche Courant | 1915 | | pagina 1